GEEN BASIS VOOR ONDERHANDELINGEN GEVONDEN Duitschland. Engeland. Als eens de Romeinsche caesaren THIJS IJS EN HET CEHEIMZINNICE EILAND. NICO JUNCMAN. t RADIOPROGRAMMA. MAANDAG 19 AUGUSTUS '193S BUITENLAND. De Parijsche besprekingen. Mussolini verwierp de gedane voorsteilen. Tusschen het Italiaansche en het Britsche standpunt bleek geen toe nadering mogelijk. Nog kans op vreedzame regeling van het Italiaansch-Abessynische geschil? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Fransche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken, Laval, heeft Zondagavond de volgende officieele mede- deeling aan de pers doen toekomen: „Laval, als vertegenwoordiger var Frankrijk, Eden, als vertegenwoordiger van Groot-Brittannië en Baron Aloisi, als vertegenwoordiger van Italië, waren te Parijs bij ingekomen om te zoeken naar een mogelijkheid voor de vreedzame regeling van het Abessynisch-Italiaan- sche geschil. Wij hebben nog geen basis voor on derhandelingen kunnen vinden, welke de oplossing van het conflict mogelijk zou maken. De moeilijkheden, waarop men bij het bestudeeren van de in den loop der be sprekingen gedane voorstellen gestuit is, doen een verdaging van het ingeleide onderzoek noodzakelijk worden. Dit on derzoek zal langs diplomatieken weg worden voortgezet". Naar aanleiding van de verdaging van de Parijsche conferentie verklaart men in toon aangevende Parijsche kringen, dat, ondanks de bemoeiingen van Laval geen noemens waardige aanpassing tusschen het standpunt van Italië en dat van Engeland mogelijk is geweest. De voortzetting der besprekingen zal langs diplomatieken weg geschieden tot dat de Volkenbondsraad op 4 September het Italiaansch-Abessynische conflict intensief zal bespreken. Ondanks de bestaande moeilijkheden is het dus niet uitgesloten, dat voor Septem ber een beter resultaat dan te Parijs zal worden bereikt voor een vreedzame regeling van het geschil. Zondagochtend deelde baron Aloisi den Franschen minister-presi dent mede, dat Mussolini de hem gedane voorstellen heeft verworpen. Hierna vond Zondagmiddag een nieuwe gedachten-wis seling plaats tusschen Laval, Eden en baron Aloisi, welke bespreking twee uur duurde. De drie vertegenwoordigers moesten constateeren dat het onmogelijk was de onderhandelingen voort te zetten. Baron Aloisi verwierp de hem gedane Fransche en Engelsche sug gesties met de motiveeing, dat zij geen be vredigende basis voor onderhandeling vorm den. Tegelijkertijd zal Aloisi er evenwel van af zien eenigen eisch te stellen,welke stof tot onderhandelen zou hébben kunnen bieden Hierop verklaarde Eden, dat hij tot de uiter ste grens van concessie is-gegaan, die hij na mens zijn regeering had kunnen bieden. On der deze omstandigheden was een „verda ging" onvermijdelijk. De Fransche regeering, aldus verklaart men, blijft harerzijds eveneens trouw aan den Volkenbond, aangezien Frankrijk zijn ge- heele buitenlandsche politiek heeft opge bouwd op den Volkenbond. Daarom hebben zoowel Laval als Eden geen besprekingen kunnen voeren, die zich zouden hebben be wogen buiten het kader van de Geneefsche bepalingen. Frankrijk, aldus geeft men te verstaan, zal zooals bij de drie mogendhedenconferentie ook in de toekomst geen mogelijkheden voorbij laten gaan om alsnog tot een vriend schappelijke regeling te geraken. Deze be moeiingen worden zeer zeker gedicteerd door „de vriendschap jegens Italië en door zijn vriendschap voor den vrede". Eden en Aloisi zouden vandaag resp. naar Londen en Rome terugkeeren. Dr. Schacht waarschuwt de „saboteurs" Bij de opening van de 23ste Duitsche Ost- messe te Koningsbergen heeft minister Hj al- mar Schacht, president van de Rijksbank een rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het heeft niet alleen geen zin, maar het is buitengewoon gevaarlijk om met goedkoope redeneeringen over den ernst van onze Duit sche taak heen te glijden. De heele wereld rondom ons bevindt zich in nood, zorgen en moeilijkheden, en het zou bepaald belachelijk zijn aan te nemen, dat wij daarop een uitzon dering zouden maken. Integendeel, onze taak is in haar wezen moeilijker dan die van het buitenland. Duitschland, dat den grootsten oorlog van alle tijden heeft verloren, waar uit na den oorlog door het meest dwaze vre- desdictaat van alle tijden schattingen tot doodbloedens toe werden geperst, dat in de inflatie voor de laatste spaarpenning van zijn vlijtige arbeiders werd bedrogen, en waarin ten slotte de thans reeds zes jaren durende economische wereldcrisis de ernstigste wonden sloeg, Duitschland, dit veel beproefde land, trekt zich met een reusachtige inspanning van zijn hem overgebleven krachten omhoog, om de politieke vrijheid der natie terug te winnen. Het doet dit, omdat voor hem een leider is opgestaan, die millioenen de overtui ging inhamert, dat geen volk zijn stoffelijke veiligheid zonder deze politieke vrijheid kan verkrijgen en waarborgen. De politiek van onzen leider kan alleen sla gen, wanneer het volk zich er in gesloten ge lederen en met geconcentreerden wil achter plaatst. Evenals de soldaat in het leger zijn plicht doet, moet iedere volksgenoot ook in het economische leven het gevoel hebben, dat hij in dienst van het algemeen belang staat. De wil en de plicht om zich te verdedigen komt overeen met den plicht en den wil van het eco nomisch leven. Dr. Schacht waarschuwde vervolgens de „tien percent lieden", die niet luisteren willen, de bewuste saboteurs, aan welker adres de Führer onlangs zeer duidelijke woorden heeft gericht. Hij beval aan, geen eigen stappen te doen en zeide in dit verband: Voor geheime genootschappen, ook wanneer zij ongevaarlijk zijn, is geen plaats in het Duitsche Rijk. De pastoors en de kapelaans moeten zielzorg be oefenen en geen politiek maken. De Joden moeten er zich bij neerleggen, dat him invloed bij ons eens en voor altijd voorbij is. Dr. Schacht verklaarde daarop, dat hij de genen, die zonder discipline handelden ervoor zou verantwoordelijk stellen, wanneer de door voering in financieel-economisch-politieken zin van de door den Führer gestelde taak on mogelijk zou worden gemaakt. Daar ons economisch leven ten nauwste met dat van het buitenland is samengevloch ten, kan het niemand van ons, en vooral niet den voor de instandhouding van de Duitsche economische machinerie verantwoordelijken minister onverschillig zijn, welke gevolgen de genoemde storingen voor ons in het binnen- en buitenland hebben. Het is voor de leiding van onze economische politiek onontbeerlijk, dat het vertrouwen in Duitschland als rechts staat onaangetast blijft. Niemand in Duitsch land is rechteloos. Zonder wederzij dsch ver trouwen van de bij het economisch leven be trokkenen kan geen economische politiek wor den gevoerd. Ik betreur het tenzeerste, dat Duitschland op het oogenblik niet in staat is. zijn ver plichtingen jegens het buitenland als gevolg van de transfermoeilijkheden ten volle na te komen, maar ik zal niet ophouden alles te doen wat maar eenigszins mogelijk is om de nu eenmaal bestaande verplichtingen te vervullen. Hierna kwam dr. Schacht te spreken over binnenlandsche financiering van de Duit sche plannen voor werkverschaffing en weer- baarmaking. Ik kan het niemand kwalijk nemen, aldus spr., als hij zich afvraagt, waar eigenlijk het geld hiervoor vandaan komt, maar ik kan verzekeren, dat er geen trucs of tooverij bij te pas komt. Het geheim zit uitsluitend in de homogene, straffe samen snoering der geheele financieele en econo mische politiek, zooals alleen in een autori- tairen staat mogelijk is. Wij hebben ten laste van de gelden op korten termijn voorschotten genomen op een latere financiering op langen termijn. Die latere consolideering is uiteraard een on vermijdelijke taak en ik schroom niet te ver klaren. dat de voornaamste moeilijkheden nog vóór ons liggen. Men mag echter niet uit het oog verlie zen, dat het aan de werkverschaffing en de weerbaarmaking te danken is, dat wij het groote leger werkloozen vrijwel hebben op geruimd. Telkens en telkens weer moeten wij het Duitsche volk zeggen, dat wij niet in luilek kerland leven. De grootte der bedragen, die voor de werkverschaffing worden uitgege ven, zou bij deze of gene instantie wel eens tot de opvatting kunnen leiden, dat het op een paar mülioen meer of minder niet aan komt. In een tijd echter, die het ons onmo gelijk maakt tot loqnsverhooging over te gaan, is elke onnoodig uitgegeven pfennig een bemoeilijking van den totalen toestand en men kan niet vaak genoeg een beroep doen op het verantwoordelijkheidsgevoel van alle geld-uitgevende instanties. Wanneer wij tot dusver bij het financieren der werkverschaffing den weg via de credie- ten op korten termijn hebben gekozen, dan is het geen lichtzinnig financieel beleid, maar een weloverwogen overgangsmaatre gel, tot den dag waarop voldoende spaar gelden zijn opgehoopt voor een consolidatie op langen termijn. Het is de spaarkracht van het Duitsche volk, waaraan in laatste instantie deze conso lideering moet worden toevertrouwd. Spaar kracht zal zich echter alleen toonen, wanneer spaarwil aanwezig is. Daarom is het proga- geeren van devaluatieplannen zoo gevaarlijk. „Wie mijn uiteenzettingen heeft gevolgd aldus Schacht zal inzien, dat de finan cieele uitvoering van de groote taken van Hitier staat en valt met het vertrouwen in de veiligheid en bestendigheid van de schuld brieven van het rijk en zijn bedrijven. Het zou zelfmoord zijn, wanneer de rijksregeering de belangen der spaarders zou schenden. 'De werkverschaffing moet tenslotte gefi nancierd worden uit de gespaarde overschot ten van het bedrijfsleven en den arbeid. Nooit kan en mag dit op kosten van de va luta geschieden. Nooit echter kunnen en mo gen zich ook bedrijfsleven en arbeid aan deze taak onttrekken. Tenslotte zei dr. Schacht: Ik leg er hier den nadruk op: Wij zitten allen in één schuitje en niemand wordt gele genheid gegeven uit te stappen. Er bestaat slechts één ding: vertrouwen in de zeewaar digheid van dit schip en in de leiding van den kapitein, die het bevel er over voert. Deze kapitein echter heeft op 21 Maart 1934 die bekende rede gehouden over de Duitsche kapitaalvorming door sparen, waar in hij de woorden sprak„Wij zullen de kapi taalvorming bevorderen en ons daarbij niet van middelen bedienen, die op eenigerlei wijze den eerbied voor den eigendom of voor contractueele rechten aantasten. Het vertrou wen van de Duitsche spaarders zal ook in de toekomst door de regeering geenerlei wille keurig ingrijpen en door geenerlei lichtzin nig financieel beheer teleurgesteld worden." Censuur van Goebbels op de rede? Havas meldt uit Berlijn: De toon van de rede, welke dr. Schacht te Koningsbergen heeft uitgesproken, herinnert op frappante wijze aan de waarschuwingen, welke vice-kanselier von Papen te Marburg heeft geuit in zijn bekende toespraak aan den vooravond der crisis van 30 Juni 1934. Minister Goebbels verbood toen de publi catie van Von Papen's rede; thans heeft hij zich beperkt tot het schrappen van belang rijke passages in het verslag van Schacht's rede; de Zondagbladen geven van deze toespraak slechts een verkorte lezing op de tweede pagina. De rede is ook niet dooi de radio uitgezonden. Parlement in vervroegde zitting bijeen? De politieke correspondent van de Sunday Express meent te weten, dat er onder verschil lende parlementsleden, in verband hiet de stij- geide kansen voor een poging tot economische sancties tegen Italië in geval van een oorlog met Abessynië, gesproken wordt over een ver vroegde bijeenroeping van het Engelsche par lement. Het parlement is op reces tot 29 Oc tober. Maar de Spaeker en de Lord Chandellor zijn gemachtigd beide Huizen vroeger bijeen te roepen in dringende gevallen. Vele parlementsleden zouden de vrees koes teren dat het land in een gevaarlijke richting- zou worden gedwongen op de bijeenkomst van den Volkenbondsraad op 4 September. Zij staan erop, dat het parlement volledig wordt ingelicht, en dat zijn meening wordt gevraagd voor een beslissing wordt genomen. Een groot aantal arlehentsleden zijn nog in Engeland, met het oog op een spoedige bijeenroeping. De politieke correspondent va nde Sunday- Express is overtuigd, dat ongeveer 100 parle mentsleden van alle partijen er op zijn voor bereid de regeering om een vervroegde bijeen- roeping van het Lagerhuis te verzoeken. Jones' dood thans bevestigd. Vergeefsche moed van Chineesche politie-ambtenaren. De dood van den Britschen jour nalist Gareth Jones is thans officieel door de provinciale regeering van Tsjahar bevestigd. Het eerste bericht over den moord op den ongelukkigen journalist werd Vrijdag door den leidder van een zout-transport naar Kal- gan overgebracht. Ten Zuiden van Pautsjang had hij een politie-beambte ontmoet, die hem vertelde, dat hij op 11 Augustus 's middags het lijk had gevonden van een vreemdeling, die door drie schoten van het leven was beroofd. Direct na het bekend worden van de noodlottige tijding heeft de commandant van de plaatselijke politie een afdeeling naar de streek gezonden, waar het lijk was gevonden. Zij kregen een zwaargewonde in handen, van wien zij nadere bijzonderheden kregen over de tragische gebeurtenissen, die zich in de onherbergzame binnenlanden, tus schen Jones en de bandieten hebben afge speeld. De bende trok met haar gevangene van plaats tot plaats, steeds dieper het binnen land in. Jones was door de zware ritten in het gebergte en het weinige voedsel dat hij kreeg, zóó uitgeput, dat hij tenslotte weigerde opnieuw zijn paard te bestijgen. De bandieten, die zich achtervolgd waanden, wenschten geen oogenblik te ver liezen en om ongehinderd te kunnen vluch ten besloten zij hun gevangene te dooden. Omtrent de schuldkwestie kan naar Reuter verneemt voorshands nog geen oordeel ge veld worden. Vast staat wel, dat de provin ciale autoriteiten zich veel moeite hebben gegeven om Johes te bevrijden: de politie beambten, die de achtervolwing inzetten, hebben dikwijls met gevaar voor eigen leven getracht den bandieten hun prooi te ontruk ken. Een wachtmeester, Tsjang Joe-tsji, die den vertegenwoordiger van het „Deutsches Nachrichtenbüro" dr. Müller wist te bevrij den, werd bij zijn tweede bezoek aan het kamp der bandieten half dood geslagen. Een andere onderhandelaar bevindt zich thans nog in handen van de bende, indien hij al thans niet door de bandieten is omgebracht. CONCENTRATIE DER JOOD SCHE CULTUREELE ORGANISATIES IN DUITSCHLAND. Het D.N.B. bericht uit Berlijn: De Geheime Staatspolitie en Staatscom- missaris Hinkel, de vertegenwoordiger van miinster Goebbels, hebben bepaald, dat alle Joodsche cultureele organisaties in Duitsch land, met uitzondering van de onderwijs- en kerkelijke instellingen, zich vóór 15 Sep tember moeten aaneensluiten in den Reichs- verband der jüdischen Kulturbünde, met zetel te Berlijn en onder leiding staande van een door Hinkel te benoemen bestuur. Joodsche kunstenaars kunnen slechts als zoodanig optreden, als zij lid zijn der orga nisatie. De door hen te geven voorstellingen en uitvoeringen dragen een besloten karakter, zijn voor niet-leden niet toegankelijk en vereischen de goedkeuring van Hinkel. Er mogen slechts lokalen worden gebruikt, waar van de eigenaars of verhuurders niet-Ariërs zijn. De verkoop van toegangsbewijzen is beperkt tot de leden, de acquisitie tot jood sche bladen. De werkzaamheid van den bond en de inhoud van het orgaan mogen in geen enkel opzicht gericht zijn tegen de nat-soc. staat. De nieuwe bepalingen aldus het D. N. B. breiden de mogelijkheid om op het gebied der kunst werkzaam te zijn voor niet-Ariërs aanzienlijk uit. Zij zijn tevens een waar borg, dat de nat.-soc. staat den niet-Arischen inwoners deze mogelijkheid geeft, mits zij nalaten zich openlijk of in het geheim te dringen in het kunst- en cultuurleven van het Duitsche volk. Mussolini naar Eritrea Mussolini, die jarenlang met zijn zwarthem- den gevochten heeft tot hij in 1922 de macht in handen nam, wil thans met een goed uit gerust, gemoderniseerd en vergroot leger vechten voor wereldmacht meldt Reuter uit Rome. Het eerste tooneel van dit tweede bedrijf van de ontwikkeling van het fascisme, speelt zich af op de zonverschroeide vlakten van Italiaansch Somaliland en de bergen van Eritrea. Men verwacht, dat Mussolini zich voor een kort bezoek per vliegtuig daarheen zal be geven, nadat de grootscheepsche legerma- noeuvres in Indië eind Augustus beëindigd zullen zijn. Indien tegen dien tijd nog geen compromis is bereikt, zal Mussolini aldus deze Reuter-correspondent „gelijk de cae saren van het oude Romeinsche keizerrijk, bezielende toespraken houden tot zijn troe pen, voordat deze ten strijde trekken, en zal bij zijn generaals bij zich ontbieden om nog eens voor het laatst het plan de campagne te bespreken". Mussolini's intieme medewerkers in deze groote onderneming zijn allen beproefde fas cisten. Mussolini vertrouwt voor een groot deel op zijn luchtmacht voor het geval het tot een gewapend conflict met Abessynië mocht ko men. Bijna duizend vliegtuigen zullen zich naar verwacht wordt, op Abessynië werpen, om vernieling en paniek teweeg te brengen. Met het commando zal wellicht generaal Vallè, thans onderstaatssecretaris van lucht vaart, worden belast, alhoewel ook de naam van maarschalk Balbo wordt genoemd. Voor een fascistisch Imperium. Benito Mussolini heeft hi een rede, zijn ver langen uitgesproken om een fascistisch wereld rijk te stichten. Sprekend tot 12000 zwarthemden, die Zon dag en Maandag naar Oost-Afrika uitvaren, zeide hij„Wij rusten niet, voor wij een fascis tisch Imperium hebben voltooid. Ik weet, dat gij uw plicht zult doen met ijzeren disci pline en niet zult terugschrikken voor offers zoolang wij niet onze doeleinden hebben be reikt." De troepen waren in marschorde opgesteld uitgerust met tropenhelmen, lichte koloniale uniformen en hooge laarzen. Mussolini werd hartelijk toegejuicht door de soldaten. Scheepsbotsing in de Iersche Zee. Zes matrozen omgekomen. In de Iersche zee ter hoogte van Skirries op 60 mijl uit de kust is Zondagmorgen de vracht boot „Napier Star" in aanvaring gekomen met het passagiersschip „Laurentic". Zes matro zen van de „Napier Star" zijn daarbij om het leven gekomen en vijf gewond. De „Laurentic"was met 620 passagiers op weg van Liverpool naar verschillende steden in Noord-Europa, zeoals Stockholm, Gothen burg en Kopenhagen. De „Napier Star" was op weg van Glasgow naar Liverpool. Beide schepen zijn zwaar aan den voorste ven beschadigd en maken water in het voor- ruim. Zij zijn door sleepbooten naar Liverpool gebracht. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WILEY POST EN WILL ROGERS NAAR DE VEREEN. STATEN. Uit Fairbanks (Alaska) 18 Aug.: Het stoffelijk overschot van Wiley Post en Will Rogers rustte Zaterdagnacht in een kleine doodenkapel te Fairbanks. Joe Crosson. een bekend „Reddingsvlieger", die in een ver moeiende vlucht van 500 mijl door ruw weer van Point Barrow gevlogen heeft met de lichamen van zijn vrienden, heeft voorbe reidende maatregelen getroffen om de lucht reis naar de Ver. Staten te ondernemen. De piloot S. E. Robines, van de Pan American Airways, is Zondag uit Los Angelos vertrok ken om Joe Crosson tegemoet te vliegen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs heeft dus de kobolden Gies en Gijs gevangen. Ook Arie Baard's lading heeft hij keurig juist bijtijds gered. En toch gaat hij nog verder; want ook de vroegere lading wil hij opsporen. Die hebben de kobolden waarschijnlijk in het gebergte verscholen. Thijs zet dus met vasten tred zijn wandeling voort. Hoog boven Thijsje's hoofd torenen de bergen op steeds woester worden de rotsen en men ziet er plant noch dier. Maar soms, als Thijs eens door een smal ravijn heen tuurt, ziet hij de zee. Maar plotseling blijft Thijs verwonderd staan. Tegenover hem, waar een steile rotswand is, ziet hij iets dat vast de schuilplaats van de roovers moet zijn; een groote grot, die in de duisternis opdoemt. Een deur er voor staat open. (Van onzen Londenschen correspondent)' Nico Jungman, die de afgeloopen week in Londen is gestorven, was een schilder van Nederlandsche geboorte. Veertig of meer ja ren verblijf in Engeland had hem echter afgescheiden van het aandeel, dat naturali satie had tennaastenbij verengelscht. De liefde voor zijn geboorteland welke zoo sterk tot uiting kwam in een groot deel van zijn doeken bleef intusschen tot zijn laat ste dagen toe sterk in zijn voorbeeldig en zoo menschelijk goed hart leven. Jungman al tijd gemeenzaam en warm „Nico" in zijn rui men kennissenkring genoemd, waarvan zoo veel leden zijn stoffelijken bijstand hebben genoten was een voortreffelijk kunste naar en vakman, die vaak niet vrucht zijn scheppingsvermogen omzette in de herschep ping van oude kunstwerken. Wat het laatste werk betreft had hij naar het oordeel van kunstkenners en -koopers in Engeland zijn gelijke niet. Hij had niet alleen diepe kennis van oude Italiaansche in het bijzonder pri mitieve en Nederlandsche kunst, maar had zich in jaren van liefderijke studie zoo ver trouwd gemaakt met de techniek van die oude meesters, dat hij van de deerniswaardige res ten van oude doeken weer levende getuigen kon maken van geest en methode en uit beeldingsvermogen dier kunstenaars van een meer in levensvisie en atmosfeer dan in jaren zoo ver achter ons liggenden tijd. Nico Jungman placht vaak zijn doeken en aquarellen in te zenden voor de j aarlijksche tentoonstelling van de Royal Academy en zijn werk was er altijd welkom. De Tate Gallery en eenige musea in Engelsche provincieste den, o.a. dat van Sheffield, bevatten fraai werk van hem. De Nederlandsche trant was onmiskenbaar in zijn werk, niet alleen om de voorstellingen hij heeft vele malen den Am- stel,, Rotterdamsche gezichten, Vaderlandsche landschappen en Hollandsche visschers ge schilderd maar ook om de nadrukkelijkheid van haar realisme en het decoratief gebruik van kleur. De Times, die een kort artikel aan hem wijdt, schrijft: In veel van zijn werk mengde zich het geduldig en gevoelig realisme 'der Nederlandsche schilders op merkwaardige wijze met den decoratieven stijl van Van Gogh. Hij teekende b.v. alle lijnen en rimpels in een gezicht, op de wijze van de Vlaamsche school, zoodat de beschouwer ten volle het pathos van den ouderdom zou proeven, en bracht in hetzelfde stuk een decoratief effect door het transponeeren van kleursterkten. Dit is op een wat ingewikkelde manier ge zegd, dat Jungman kon teekenen als weini gen, maar dat hij in zijn zorg voor detail nim mer de kracht van het geheel verzwakte. Hier in was hij door en door de Hollandsche mees ter, wiens conceptie beheerscht werd door het zelfde doel, dat onze oude meesters, die intieme kunst maakten voor het binnenhuis, op zoo onvergelijkelijke wijze bereikten. Jungman heeft nimmer beproefd het klas sieke voorbeeld te volgen en hij wist uiteraard dat hij het niet kon evenaren. Maar hij had: het ideaal met de ouden gemeen; hij was Hollandsch. En zijn kennis van het metier te zamen met zijn gevoel voor atmosfeer deden onder zijn vaardige handen werken ontstaan die een blijvend genot zijn voor hen die ze bezitten. A. K. VAN R. DINSDAG 20 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Carel Alberts. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Gram.pl. 10.30 Ver volg ensembleconcert. 11.00 Declamatie Gusta ChrispijnMulder. 11.30 P. v. Egmond Jr. (orgel) en E. Gertler (viool). 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.15 De Octophonikers olv. B. Drukker. 2.15 Omroeporkest olv. N. Treep. In de pauze: Declamatie door M. Bol- dingh. 4.15 Radio-kinderkoorzang olv. J. Ha mel. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Lyra-Trio. 6.15 AVRO-Decibels olv. E. Meenk. 6.30 RVU. Dr. H. GerversmanDe Harz, het hart van Duitschland. 7.00 Vervolg AVRO-Decibels. 7.30 Kamermuziek door het Nederlandsche Trio. 8.00 Berichten. 8.05 Omroeporkest olv. N. Treep. 9.00 Gram.pl. 9.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: De Boswell Sisters mmv. de Ramblers olv. Th. Uden Masman. 10.30 Kovacs Lajps' orkest. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkest concert. 1.30 Gram.pl. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00—4.00 Gram.pl. 4.00 HIRO. 5.10 Schlager- muziek en Gram.pl. 7.15 Lezing. Gram.pl. 8.00 Berichten. Gram.pl. 8.15 Koorconcert. 8.30 Or kestconcert. 9.00 Causerie. 9.15 Koorzang. 9.30 Orkestconcert. 10.15 Gram.pl. 10.30 Berichten. 10.35—12.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Orgelspel S. Torch. 11.50 Gram.pl. 12.20 BBC-Northem- orkest olv. McNair. 1.05 Cricketnieuws. 1.20 New Victoria-Cinema-orkest olv. Phasey. 2.20 Gram.pl. 3.05 Fr. Biffo's kwintet mmv. N. Joel (viool). 3.50 Cricketnieuws. 4.05 Gram.pl. 4.35 M. Hamlin (sopraan) en het Bronkhurst Trio. 5.35 Alfredo Campoli's orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Cricketnieuws. 6.55 Het Casani Club or kest olv. Ch. Kunz. 7.50 Ph. Scott (sopraan) en J. Rorke (bariton). 8.20 BBC-Symphonie-or- kest olv. Sir Henry Wood mmv. solisten. 10.00 Berichten. 10.20 „In the shadow of the Taj", spel van D. Sharar. 10.40 L. Bridgewater's kwintet mmv. G. Knight (sopraan). 11.35 12.20 Billy Cotton en zijn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Labis. 7.40 Gram.pl. 9.05 Dito. 9.30 Concert uit Salzburg olv. Baumgartner. 11.0512.35 Dans muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Strijkensemble olv. Nielsen. 3.20 Omroeporkest olv. Reesen. 8.20 „King Lear", spel van Shakespeare. 10.35 Omroeporkest olv. Fr. Mahler. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 11.20 Schrammelmuziek. 12.20 Orkestconcert. 2.35 Folkl. programma. 4.20 Piano-recital. 5.20 Orkestconcert. 8.30 Om- roepkwintet, trio en solisten. 9.35 Literair-mu- zikaal programma. ROME 421 M. 9.00 Orkestconcert olv. Bonavolonta. 10.20 Kamermuziek olv. d'Ottavi. BRUSSEL, 322 M. 12.20—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert olv. André en Radio-too- neel. 10.3011.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.202.20 Het Constantin-orkest. 5.20 Dans muziek. 6.20 Gram.pl. 6.50 Zang. 7.20 Gram.pl. 8.20 Het Kedroff-kwartet. 9.20 Voordracht. 10.10 Gram.pl. 10.3011.20 Slavische muziek. DEUTSCIILANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Der Sommer", gedichten van Hagen, muziek van Platen. 9.20 „Der betrogene Kadi", opera van Gluck olv. G. A. Schlem. 10.20 Be richten. 10.50 Viola-recital. 11.05 Scheepsweer* bericht, 11.2012.20 Het Fehse-kwartet,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2