HET NIEUWE AVONDBLAD D' De Italiaansch-Abessynische kwestie. 20e JAARGANG No. 247 VRIJDAG 23 AUGUSTUS '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnss van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeri»gen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. (Van ónzen correspondent te Londen.) De houding van Engeland Londen, 21 Aug. k 5 woordvoerder van Abessynië heeft in Parijs gezegd, dat de houding- van Groot Brittannië er „uiterst correct" is geweest. Het is van zeer bijzonder belang te leeren kennen hoe de houding van Groot Brittannië na Pa rijs zal zijn. Ze kan niet vooraf worden aan gegeven, maar men kan antecedenten bespre ken en de te verwachten ontwikkeling van zaken in Europa, voor het geval Italië onge straft of zonder zijn betrekkingen met zijn huidige vrienden ernstig in gevaar te brengen, een aanvals-, een veroveringsoorlog kan gaan voeren als lid van den Volkenbond tegen een medelid van dien Bond. Na dat besproken te hebben, zal men er wellicht uit kunnen aflei den hoe de houding van Groot Brittannië ten naastenbij zou kunnen zijn tegenover dit dis puut. De vrag,g waar het om gaat is of dit land tot het uiterst raadzame zal gaan om het uitbreken van een kolonialen oorlog in Oost-Afrika te verhinderen. De Britsche re geering heeft geen twijfel gelaten aan haar verlangen hem te verhinderen. Ze is even ver langend sancties of de bedreiging met sancties om Italië *tot bezinning te brengen te vermijden. Ze kunnen worden vermeden, in dien men er ter elfder ure in slaagt de twee partijen een vergelijk te doen aanvaarden. De uitkomsten van Parijs hebben de mogelijk heid van een compromis weer aanmerkelijk kleiner gemaakt. Maar in de besprekingen daar stond het leven van den Volkenbond nog niet op het spel. En de zwakke hoop blijft in Engeland leven dat Mussolini in Parijs alleen maar zoo onverzoenlijk is geweest, omdat de zitting van den Volkenbondsraad nog moet volgen en omdat hij daar gelegehheid zal hebben nog ruimere vooröeelen te bedingen, dan hem in Parijs reeds zijn aangeboden. De hoop is inderdaadzwak. Alleen sancties dat zijn economische én desnoods militaire of maritieme strafmaatregelen tegen den aanvaller (en er schijnt geen verschil van meening te bestaan over de vraag wie de aanvaller zal zijn) zullen dan Mussolini kunnen bewegen de kansen van zijn avontuur opnieuw te overwegen. De Times heeft in een zeer kritisch gestemd artikel na Parijs te kennen gegeven dat de zaak door Engeland nu allerminst verder werkeloos kon worden aangezien. Het invloedrijke blad heeft gezin speeld op een krachtige houding, welke Enge land te Genève zou aannemen. Het heeft ge pleit voor kalmte, voor' overleg en voor denk tijd. Maar het heeft de verwachting uitge sproken, dat Engeland zijn grooten invloed zal laten gelden, en dan met meer dan een protest. De Times is de regeering niet, maar het blad geeft gewoonlijk de meeningen weer die in het Kabinet overheerschen. Men moet zeggen „overheerschen". Want het is wel be kend dat er invloedrijke ministers zijn, die weinig of niets voelen, voor de verplichtingen welke het Covenant van den Volkenbond op legt en MacDonald wordt als een hunner aangewezen. Een deel der Ministers, bereid willig genoeg ons te wijzen op den gevel van den Volkenbond en te zeggen hoe mooi die is, schrikken nochtans terug van zulke hachelij ke maatregelen als sancties om het gansche gebouw tegen verwoesting te vrijwaren. Er is echter thans reden te veronderstellen, dat. de meeste heeren rond de tafel in Downing Street op hun tanden bijten, d.w.z. in de stem ming verkeeren, waarvan deze kaakbeweging zitten eenige oprechte Volkenbondsvrienden, een symptoom wordt geacht. Rond de tafel die zoowel het vaderlandsch belang op het oog hebben, als begaan zijn met het lot van de wereld in haar geheel. Een paar Kabinetsleden die het belang van het vaderland niet met dat van den Volkenbond vereenzelvigen, helpen niettemin de Volkenbondsvrienden, omdat zij in Mussolini's ideaal, het Fascistisch Rijk, een bedreiging zien van Engeland's overheer- schende positie in de Middellandsche Zee. De bewering van de Daily Mail en de Daily Express, die op ongelijke motieven vinden, dat men Mussolini zijn gang moet laten gaan, maar beiden verklaren dat Engeland geen be lang heeft bij het dispuut, wordt door weini gen onderschreven. De regeering zelf vindt dat het belang van het land ten zeerste bij het dispuut betrokken is. Het blijkt uit de bij na dramatische activiteit, welke in officieel Engeland volgde op de mislukking van de Pa- rijsche besprekingen. Ongeduldige protago nisten van Abessynië hier hebben verlangd dat de regeering ondubbelzinnig zou laten weten dat zij Italië niet zijn gang zou laten gaan. Maar tact schijnt te verlangen "dat in dit sta dium beraad de voorkeur verdient boven be sluit. Indien de regeering thans sancties zou aankondigen of met sancties zou dreigen, zou dat leiden tot een onverzoenlijker houding in Abessynië, dat moet worden bewogen zoo veel mogelijk af te staan. Het zou ook gelijk staan met vooruitloopen op beslissingen van den Volkenbondsraad, die alleen tot sancties kan besluiten na nauwkeurige overweging van alle omstandigheden. Maar indien uitlatingen van ministers eeni ge waarde hebben, dan heeft de Britsche re geering wel degelijk sancties op het oog. Eden verklaarde in een radio-rede in het begin van Augustus dat de Volkenbondsraad de verplich tingen, door het Covenant opgelegd, zal moe ten nakomen. Baldwin, Sir Samuel Hoare, Sir Austen Chamberlain en Eden hebben daaren boven om strijd gewaarschuwd, dat niet alleen de Volkenbond maar dat het Locarno-Pact en het voorgestelde luchtpact geen schijn van Waarde en beteekenis meer zouden hebben, indien Italië ongestraft zijn onderteekening van drie bestaande verdragen zou kunnen ver loochenen. Ook het streven van Mussolini, zijn zaak voor te stellen als een zaak van blanken tegenover zwarten een voorstelling welke de blank-zwarte verstandhouding in de verschillende gebieden van het Britsche Rijk waar ze bestaat, dreigt te vergiftigen kan Engeland niet met onverschilligheid laten passeeren. Tenslotte is er het verbod van le verantie van oorlogsmiddelen dat Abessynië alleen treft. De ver-gaande onrechtvaardig heid van dezen maatregel zou in wezen geen onrechtvaardigheid kunnen zijn, maar zou kunnen duiden op het voornemen van Groot Brittannië om Abessynië te helpen, zoo dit land redelijk is tegenover Italiaansche onver zoenlijkheid. Na het bovenstaande zou men dus in alle. omzichtigheid durven veron derstellen, dat Gróót Brittannië in het uiterste geval niet afkeerig zou zijn van het gebruik van sancties te genover Italië. Het is dan nog de vraag, hoe ver het in dit opzicht zal willen gaan. Het heeft het gezag en de macht om de kwestie in Genève te forceeren. Maar of het daartoe zal overgaan, blijft twijfelachtig. Sancties, die een zaak zijn van gemeen schappelijke en dus verdeelde verantwoor delijkheid, kunnen worden ontweken, zelfs indien Mussolini volstrekt onverzoenlijk blijft. Abessynië kan meer concessies dan in Parijs zijn voorgesteld, weigeren en dat kan voor de leden van den Volkenbond aanleiding zijn, verdere verantwoordelijkheid te ontgaan. Intusschen is de Britsche regeering zich be wust, dat er onnoemelijk veel op het spel staat. Herverdeelihg van koloniaal gebied. Er worden thans opvattingen verkondigd in Engeland, door menschen die in het alge meen schrandere overweging aan hun uit spraken laten voorafgaan, welke tot voor kort te driest zonden zijn geacht voor open baarheid. De beangstigende toestand waarin de wereld thans verkeert heeft echter de grenzen der omzichtigheid, welke menschen van openbaar gezag voor hun uitspraken in acht moeten nemen, aanmerkelijk ruimer ge maakt. Men erkent openlijk dat Groot Brit tannië indirect 'en tendeele verantwoordelijk is voor de internationale crises, welke de wereld telkens -doen opschrikken. De ver antwoordelijkheid moet worden gezien in verband met de uitgestrekte koloniale en dominiale gebieden, weike de Britten in de wereld voor hun gebruik bezitten. In de .theorie, waarmede herverdeeling van kolo niaal gebied en meer wordt verdedigd, wordt gesproken van bezittende en bezitlooze naties; en bezit vertegenwoordigt hier grond gebied. Japan, Duitschland en Italië, de drie landen welke in de eerste plaats met hun op treden internationale crises hebben gemaakt, zijn bezitloozen. Aan dien staat van bezit loosheid moet hun veronachtzaming van plechtige internationale afspraken worden toegeschreven; uit dien staat spruiten hun wereldschokkende daden voort.. De positie van deze bezitlooze landen is verergerd door nationale financieele en economische politiek die, bedoeld om nationaal bestaan veilig te stellen, nochtans onvermijdelijk tot ver hooging van wereldnood en tot verhooging van aller nood, nationaal en internationaal, moet leiden. Japan maakte zich meester van Mandsjoerij-e omdat het zonder dit ge bied noch in de voedselvoorziening noch in de bestaansruimte van zijn volk kon voor zien. De toestand van Italië is in den grond gelijk aan dien van Japan. De economische nood van dit bezitlooze land is ernstig en echt. Ingewijden zeggen, dat de positie van Mus solini zelf in gevaar is. Zij zien hem als een kat in het nauw die rare sprongen maakt. Het hachelijke militaire avontuur in Abessynië, dat hij voorbereidt, beschouwt men als zulk een rare sprong. Het moet de aandacht der bevol king afleiden van haar nood en het moet ge bied verschaffen voor Italiaansche kolonisa tie en activiteit. En in Duitschland ziet men de gevaarlijkste bezitlooze natie. Ook in dit land is de economische nood groot. Men be strijdt er de werkloosheid met werken, waar voor de banken leeningen verstrekken. Maar zulk een proces is van zeer tijdelijken aard. Uit het feit dat Duitschland geld zoekt in het buitenland kan worden afgeleid dat het pro ces reeds zijn einde nadert. De jongste rede voering van Dr. Schacht bewijst ook, dat de financieele moeilijkheden, van zijn' land ern stiger en ernstiger worden. De onvermijdelijke uitkomst van zulk een verergerenden toestand, die de voedselvoorziening der bevolking in ge vaar brengt, is oorlog. Ingewijden alweer ver tellen ons dat er reeds een plan bestaat voor een gemeenschappelljken aanval op Rusland door Japan, Polen en Duitschland, waarbij Duitschland zich meester zou maken van de landbouwgebieden in het westen en Japan van de gebieden aan den Grooten Oceaan. In ruimen kring in Engeland wordt de hierboven gegeven voorstelling juist en de overmijdelijkheid van oorlog buiten kijf geacht. En men ziet in, dat de ramp alleen kan worden verhoed door aan de bezitloozen wereldmark ten te verschaffen, waar zij hun pro ducten in voldoende hoeveelheden kunnen verkoopen om het welzijn van hun volken te kunnen verzekeren. Afzetgebieden als Mandsjoerije en Abessynië zouden verschaffen, zijn respectievelijk voor Japan en Italië ten eenenmale onvoldoende. Voor bevrijding van deze landen uit hun economischen nood is een algeheele verandering van economische politiek bij de bezittenden noodzakelijk. Het Britsche Rijk, de Vereenigde Staten, Frankrijk zullen hun markten moeten ope nen voor buitenlandsche goederen.... zij moeten meer doen. Groot-Brittannië bezit bijna een kwart van het gebied van de we reld. Frankrijk heeft uitgestrekt koloniale gebieden onder zijn vlag. De Vereenigde Sta ten en Rusland hebben binnen hun lands grenzen meer grond dan hun bewoners met vrucht kunnen exploiteeren. Daarentegen hebben Duitschland, Japan en Italië weinig of niets. Vele personen van gezag in Enge land, ontsteld over de ontwikkeling van za ken in de wereld, beginnen zich af te vragen of de rechtvaardigheid niet gelast, dat Duitschland althans een deel van zijn kolo niën terug krijgt, dat aan Italië geschikt mandaatgebied wordt gegeven om dit land een strijd om Abessynië te sparen, dat aan Japanners toegang wordt gegeven tot het BritscheaRijk in dien zin. dat zij er zich kunnen vestigen en dat zij er de producten van hun nijverheid kunnen verkoopen. Het zijn meeningen die men tot heden voornamelijk heeft hoor en verkondigen in die verlichte kringen, welke Engeland dooi de eeuwen heen het voorrecht heeft gehad te bezitten en die er even lang meedoogenloos imperialisme hebben verzacht. Maar het is kenschetsend voor den groei van de hier weergegeven gedachten dat de Parijsehe correspondent van den Times deze week in een bespreking van het Italiaansch- Abessynisch dispuut er op zijn wijze opval lend uiting aan geeft. „Wéinige Britsche of Fransche staatslieden", schrijft hij. „zouden thans ontkennen dat de geallieerden onvoor zichtig Zijn geweest door na den. oorlog niet aan redelijke Italiaansche aanspraken tege moet te komen. Men ziet nu in Frankrijk en elders in dat dit verzuim, en de noodelooze verwerving van meer gebied door mogend heden aan wier behoefte aan uitbreiding reeds mëer dan voldaan was. de toekomst van Europa zwaar heeft belast. Het koloniale vraagstuk is het eerst aan de beurt om on der de oogen te worden gezien. Het zit ach ter het Italiaansch avontuur en wellicht zal men het aan het hoofd zien van het eerst volgende Duitsche verlanglijstje. Hier zoowel als in Engeland zijn er nadenkende men schen die meenen dat een herziening van de verdeeling van koloniën vroeg of laat onver mijdelijk zal zijn en dat men de zaak niet snel genoeg kan aanpakken indien men haar zoo gemakkelijk mogelijk door wil zetten". A. K. VAN R. IJMUIDEN tuinbouw van lichten aard, dus geen zwaar grondwerk. Ook zal er eenig vakkundig werk I zijn, waarin houtbewerkers, metaalbewerkers J" en bouwarbeiders bezigheid kunnen vinden. Er wordt per week veertig uur gewerkt. De jongelui worden in kampen ondergebracht en krijgen goed eten en drinken. De leiding be rust bij iemand die dit kampwerk door en door kent en de geestelijke en lichamelijke nooden van de werkloozen verstaat. Deze wordt bijge staan door een paar oudere afgestudeerden, zooals in de gewone werkkampen ook steeds het geval was. Wellicht komen.' er ook een paar onderwijzers die met de anders leiders zullen zorgen voor de algemeene ontwikkeling en goede ontspanning. De leiding streeft er naar dat in de kampen een werkelijk Christelijke geest heerscht. Gezellige avonden zullen worden georgani seerd mat- muziek, spel en declamatie: film voorstellingen, en lichtbeelden zullen in de pe riode van acht weken afwisselend worden ge geven. Voor sport en openluchtspel is een be voegd leider aanwezig. De reis van huis naar het kamp en terug zal plaats vinden op de fiets; desnoods wordt deze den deelnemers verstrekt. Van Zaterdag tot Maandag gaan de deelnemers naar huis. De deelnemers genieten een vergoeding van 2 per week behalve kost en inwoning. De geheelë 'Christelijke sociale actie en de protestantscii christelijke jeugdbeweging roept u op om deel te nemen. Aarzelt niet! Geeft u terstond op indien ook gij geen raad weet met uw ledigen tijd! Inwoners der gemeente Velsen kunnen zich opgeven bij den heer A. Krijger, Kompasstraat 70 of Trawlerkade 30 c,' IJmuiden. HET KONIGINNEFEEST VOOR DE JEUGD. De IJmuider jeugd zal het Koninginnéfeest vieren op het Stormvogels-terrein. Vooraf echter wordt een rondgang gemaakt. De stoet zal zich opstellen bij de Marnixschool en ver volgens trekken langs de Insingerschool. School J. School A, de R.K. Scholen, de Cort v. d. Lindenschool, de Groen van Prinsterer- school, de Comité-school naar het Willems plein. Hier worden gezamenlijk gezongen „Wilhelmus", „Holland's'Vlag" en „Mijn Ne derland". Van het Willemsplein wordt naar het Storm vogels-terrein gemarcheerd, alwaar kinder spelen worden-gehouden-en- een goochelaar en buikspreker de jeugd aangenaam zal bezig houden. daarop kunnen we nog melden, dat op het feestterrein ook een draaimolen aanwezig, zal zijn. Voorts, dat de feestelijkheden om 9 uur beginnen met een poppenkastvoorstelling. Daarna pas vindt de aubade plaats, zulks in verband met het feit, dat de muziekvereeni- ging „Soli Deo Gloria" eerst te Santpoort haar medewerking verleent. 's Middags om 2 uur vindt de optocht met versierde voertuigen, fietsen enz. plaats. De route is Hofdijklaan. Kerkweg, Zeeweg, De Genestetlaan, Kerkweg, P. C. Ilooftlaan, Tol- lenslaan, Da Costala-an, Kerkweg, Feestterrein, Na aankomst op 't terrein worden verschil lende spelen gehouden, terwijl om 4.45 uur een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats vindt, die door een bekend ingezetene van Driehuis zal geleid worden. Om 8 uur 's avonds vangt de lampion-op kocht aan. Met muziek gaat het langs P. C. Hooftlaan, Mamixiaan, Da Costalaan. Zeeweg, De Genestetlaan. Feithlaan en Kerkweg naar het feestterrein, alwaar een openlucht-bios coop-voorstelling wordt gegeven. Tot slot wordt een vuurwerk afgestoken. SANTPOORT JEUGDIGE WERKLOOZEN KUNNEN WERKEN! De Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practisch Christendom, opent binnenkort een werkkamp in het Gooi, meer speciaal voor werkloozen uit N. Holland, waar voor ieder die van goeden wil is, werk in over vloed is. Voor tenminste acht weken kunnen daar jeugdige werkloozen van 17-25 jaar geplaatst worden. Het voornaamste werk is bosch- en HET KONINGINNEFEEST. Ook dit jaar zal onder auspiciën van de plaatselijke Oranjevereeniging de verjaardag van H.M. de Koningin weer feestelijk worden gevierd, 's Morgens om 8 uur is het voor de jeugd reeds aantreden aan de Cremerlaan. Met de muziek van „Soli Deo Gloria" voorop wordt dan naar het feestterrein gemarcheerd. Voor degenen, die door versierde fietsen, trek- wagens enz. den stoet luister bijzetten, worden prijzen beschikbaar gesteld. Dp het feestterrein, waar diverse attracties aanwezig zullen zijn, worden 's morgens kin- dersjelen en in den namiddag volksspelen ge houden. Om 7.30 uur geven de kinderkoren van de dames Arisz-Schrama en Hertier een concert Om 9 uur worden eenige films vertoond, ter wijl om 10 uur het eerste „stierengevecht" op Nederland schen bodem zal plaats hebben. Evenals altijd wordt tot slot een vuurwerk afgestoken. DRIEHUIS HET KONINGINNEFEEST. Onlangs deelden wij reeds een en ander mede omtrent het Koninginnefeest van de Oranjevereeniging „Driehuis". In vervolg Een luchtfoto van de gebouwen der Berlijnsche Radiotentoonstelling, nadat de brand er had huisgehouden. Op den voorgrond hal 4, die geheel vernield werd. Men ziet, dat het grootste deel der expositie niet door het vuur aangetast werd. ARROND. RECHTBANK. De vingerafdruk Een familie te IJmuiden ontdekte, toen zij na een korte afwezigheid op 17 April weer thuis kwam, dat er bij haar was gestolen. Een spaarpot was weg, een p'ortemonnaie leeg', alsmede een vernikkeld doosje, dat in het buf fet had gestaan en dat bij thuiskomst op een stoel werd gevonden. In het geheel was een veertig gulden gestolen en men kon niet ver moeden, wie het gedaan had. Man en vrouw waren verstandige menschen; ze raakten het doosie niet aan, maar waar schuwden de politie en deze vond op het ver nikkelde doosje (een goed object) een duim afdruk. Een paar weken later werd een jonge man aangehouden in verband met een diefstal in de Visscherijschool en van hem werden, zooals men bij de politie zegt, ds vingertjes genomen. Bij beschouwing bleek de linker duim spre kend overeen te komen met den duim op het nikkelen doosje en nu stond-de eigenaar van den duim terecht als verdacht van diefstal van spaarpot en wat er meer weg was. Nu was er behalve de vingerafdruk eigenlijk bit ter weinig bewijs, want de aangehoudene ont kende stijf en strak; niemand had hem in het huis gezien en van geldverspilling was ook niet gebleken. Tegen hem pleitte zijn niet vlekkeloos verleden en hij leverde ongewild eenig bewijs door te vertellen, dat hij 's avonds nooit op straat kwam, wat een politieman da delijk kon weerleggen en ook het getuigenis a décharge van zijn kostbaas, dat de jonge man op '17 April 's avonds niet op straat was geweest, ja, dat hij eigenlijk dag en nacht onder de oogen van zijn kostbaas was ge weest, was niet bepaald overtuigend. Immers op een vraag van den president aan getuige of deze dan ock nooit 's avonds uit ging, ant woordde getuige: „Ik ga nooit uit, maar als ik uitga, ga ik naar mijn familie!" Hoe het zij, het draaide om den vinger afdruk en rechercheur Vos, deskundige op dat gebied, zei, dat de duim van het doosje wel 30 punten van overeenkomst had met die van verdachte, waaruit hij mocht concludee- ren, dat verdachte zijn duim op het doosje had gedrukt. De officier van justitie achtte op grond hiervan verdachte schuldig aan den diefstal en vroeg veroordeeling tot gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Mr. Slotemaker, de verdediger, vroeg of vast staat, dat geen twee menschen eenzelf den vingerafdruk hebben en of zoodoende ge zegd mag worden, dat verdachte den diefstal heeft gepleegd. Overigens pleitte hij clementie naar aanleiding van den gezondheidstoestand van zijn cliënt. Verdachte vroeg, of er direct vonnis kon worden gewezen, waar de rechtbank niet op in ging. Ze zal over veertien dagen uitspraak doen. De gestolen fiets Een Zaandijker kwam bij de politie te Krom menie aangifte doen dat, terwijl hij zich in de bioscoop bevond, zijn rijwiel, dat hij in de nabijheid daarvan had neergezet, was gesto len. De politie nam die aangifte op, doch bij haar onderzoek bleek, dat de aangever waar schijnlijk niet in de bioscoop was geweest en daarop werd hij aan een nader verhoor onder worpen, want de politie ging vermoeden, dat aangever de bedoeling had gehad, geld van de verzekeringsmaatschappij los te krijgen, om dat het riiwiel tegen diefstal was verzekerd. Aangever erkende toen, niet in de bioscoop geweest te zijn, doch wel zijn rijwiel in een steeg naast de bioscoop gezet te hebben. De Zaandijker moest nu terecht staan voor poging tot oplichting. Hij hield ook nu vol, dat het rijwiel gestolen was, maar gaf toe, niet in de bioscoop geweest te zijn. De president merkte op, dat het vreemd is, dat iemand, die in een park gaat zitten, zijn rijwiel niet bij zich houdt. Verdachte gaf toe, aan de verzekerings maatschappij om schadevergoeding te hebben geschreven, opgevende dat hij zijn rijwiel bij de rijwielstalling had geplaatst. Hij zei thans, dat hij daarmee bedoeldein de steeg, niet ver van een rijwielstalling. Als getuige werd de verzekeringsagent ge hoord die zei, dat de maatschappij wel niet betaalt als men zijn rijwiel onbeheerd laat staan, doch dat in een onverdacht geval een steeg, als door verdachts bedoeld, niet be schouwd wordt als een plaats waar iets on beheerd staat. In verband met deze verklaring achtte de officier, ofschoon er niets van geloovende dat de fiets gestolen was, niet bewezen, dat er poging tot oplichting was gepleegd en vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1