HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuiden gaat de etalages verfraaien. Telef. 4220 sj.t.o. VELSEN 20e JAARGANG No. 248 ZATERDAG 24 AUG. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Wedstrijd voor winkeliers en publiek. „Reclame is vooral nu van groot belang!" Het is alom een moeilijke tijd, ook in IJmui den, Misschien, maar dat lijkt op pessimisme, zou men kunnen zeggen, vooral in IJmuiden Immers heeft de visscherij het verre van makkelijk en zooals het met de visch gaat, gaat het met IJmuiden Doch zooals gezegd is, pessimisme helpt niemand en ook IJmuiden niet, noch de win keliers. Daarom juist is het zoo'n verheugend teekén dat verscheidene IJmuidenaars blijk geven optimisten te wezen in den goeden, ge zonden zin des woords en lust en energie heb ben iets op touw te zetten, waardoor hun win kels in het brandpunt der IJmuidensche be langstelling komen te staan. Het zal ongeveer vier of vijf jaar geleden zijn dat in de gemeente de laatste etalage wedstrijd is gehouden. Wellicht zal men zich 'kunnen herinneren dat volgens velen dit een groot succes is geworden. De winkeliersvereeniging „Groot IJmuiden" gaat nu weer zoo'n winkelweek organiseeren, die zeker aller belangstelling verdient. Dit zal toch ook wel ongetwijfeld het geval wezen, ge zien de betrekkelijk ruime inschrijving, die reeds bij het bestuur is binnengekomen. Bijna zestig deelnemers hebben zich opgegeven. Wel kan dit getal nog veel hooger worden, zelfs zou het .in de drie honderd kunnen loopen, in dienalle IJmuidensche winkels deelna men, doch dat is Rechts theorie en de prac- tijk zal wel geheel anders uitloopen. De winkeliers behoeven voor dezen wedstrijd 'geen lid te zijn van „Groot IJmuiden", hetgeen voor velen aanleiding kan wezen na afloop wel toe te treden. De inschrijvingsprijs voor niet- leden bedraagt echter anderhalve gulden meer dan voor leden, t.w. f 2.50. Doch de zakenman die in dezen tijd zijn voordeel begrijpt, zal niet aarzelen wegens een dergelijke, betrekkelijk geringe uitgave, van een plan af te zien, dat zijn zaak onder de oogen van. velen brengt. Juist nu, juist in dezen tijd dat het erom gaat inwoners van deze gemeente te toonen dat IJmuiden genoeg biedt, is men het bijna aan zich zelf verplicht reclame te maken op verschillende manieren. Een winkelweek en een daarbij passende, doelmatige reclame, voorgelicht door goede deskundigen, is een der wijzen die onmogelijk het doel kunnen missen, het doel waarnaar elke winkelier uiter aard streeft: „vergrooting van den omzet, verhooging van de winst." Deze winkelweek, of zoo men wilt etalage- week, die van 31 Augustus tot en met 7 Sep tember wordt gehouden in geheel IJmuiden (de naam „Groot IJmuiden" waarborgt^ deel neming van Oost tot West, van Zuid tot Noord), trekt het publiek langs de etalages. Het publiek zelf heeft er het grootste belaiu bij de etalages goed te beschouwen en het zal zich vooral bepalen tot die uitstalkasten, waarin het deelnemersbiljet hangt van de vereeniging „Groot IJmuiden", om zoo ver spilling van krachten te voorkomen Waarom het publiek er zelf belang bij heeft? De vereeniging heeft namelijk geldprijzen ter beschikking gesteld voor hen die de juiste oplossing inzendt betreffende de beste etalages. De deelnemende winkeliers worden in drie groepen ingedeeld: de winkels die vooral luxe artikelen verkoopen, die der huishoudelijke en levensmiddelen en de derde der manufactu ren, mode en meubelen. In elke groep moeten de voorbijgangers de drie beste etalages aan wijzen. In het geheel dus negen stuks. Er zijn dus negen prijzen voor het publiek. Maarer zijn ook negen pryzen voor de winkeliers, namelijk voor hen die door de vox populi zijn aangewezen als de eigenaars der beste etalages. Welke prijzen den winke liers zullen worden toegekend, staat nog niet geheel vast; waarschijnlijk zal het bestuur medailles uitreiken, hetgeen voor de winnaars ongetwijfeld voor later als reclameobject kan dienen. Men hoort nu eenmaal graag dat de een of ander bij een gelegenheid als deze is uitgeblonken. Publiek en winkeliers moeten er wel aan denken d.at bet de bedoeling van de winke- lieïsvereeniging „Groot IJmuiden" is, dat dit keer etalages zullen worden ingericht, die vooral duidelijk demonstreeren, wat er ver kocht wordt. Het gaat er dus niet om aardige tuintjes of veel bijzondere, niet ter zake doen de dingen in de etalage neer te zetten, te hangen of anderszins, doch om met eenvou dige middelen, liefst met die artikelen, die ook werkelijk in den winkel worden verkocht, een aantrekkelijke uitstalkast te maken. Niemand is verplicht iets te koopen in een der deelnemende winkels nni aan de inzen ding xe kunnen deelnemen; "het bestuur heeft 't plan zoo ruim mogelijk opgezet en geen be perkende bepalingen gemaakt. De inschrijving voor de winkeliers is nog tot Dinsdag open. Iedereen, zoowel de winkeliers, als het pu bliek, zal nu wel inzien dat deze etalageweek van meer beteekenis is, dan een aardige prijs vraag. Het gaat er hierom in eigen gemeente te doen wat er gedaan kan worden. Daaraan zal iedereen toch wel willen en moeten mee werken! T" 'laai-kerkschip Hoop". ,De Van zijn tweeden kruistocht te IJmuiden teruggekeerd. Zij die 't weten Zijn in een taxi van TEUNE gezeten (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN, 23 Aug. Woensdag is het Hospi taal-Kerkschip „De Hoop" van zijn tweede reis naar de Noordzee, te IJmuiden, vanwaar het op 11 Juli was vertrokken, teruggekeerd. De geneesheer, Dr. Wicherink uit Leiden heeft tijdens de reis in totaal 151 patiënten behandeld, waarvan 57 in de haven van Scar borough en 94 in volle zee. In 36 gevallen be trof het interne, in 115 gevallen chirurgische ziekten. Deze patiënten werden op 69 schepen behandeld t.w.: van Scheveningen 40 schepen (19 in de ha ven, 21 in volle zee); van Vlaardingen 10 schepen 2 in de haven, 8 in volle zee) van Katwijk Tl schepen- (8 in de haven. 3 in volle zee) van IJniuiden 2 schepen in de haven, 2 in volle zee); van Gdynia 3 schepen in de haven, 3 in volle zee) van Bremen 1 schip in de haven, 1 in volle zee) van Leer 1 schip in de haven, 1 in volle zee). Op Maandag, 2 September a.s., zal het Hos pitaal-Kerkschip voor zijn derden kruistocht naar de Noordzee vertrekken. Kwestie van Rollecate in een eigenaardig licht. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de vergadering, die Woensdag door de terugge zonden arbeiders uit Rollecate is gehouden, bij het gemeentebestuur wel eenige verwon dering heeft gewekt. Immers werd op deze vergadering de scherpste afkeuring uitgesproken over de overheidsmaatregelen, niet alleen in Rolle-. cate genomen, doch ook' in Velsen door het ge m e e n t eb es tuur Deze houding was, zooals men ons mede deelde, in directe tegenspraak tot die welke de arbeiders Dinsdag tevoren aannamen. Toen waren namelijk de niet teruggekeer den op de Arbeidsbeurs geweest en deelden mede bereid te zijn weer naar Rollecate te rug te gaan. Wel was de nieuwe groep toen al samengesteld, doch zij hoopten waar schijnlijk op deze wijize weer voor steun in aanmerking te komen, hetgeen natuurlijk uitgesloten is. Juist daarom vindt het gemeentebestuur de houding der arbeiders op de vergadering van Woensdag op z'n minst zeer eigenaardig. der Sluis wist het al lang, dat het einde van zijn leven spoedig komen zou. Hij heeft dit aanvaard als een man, die zich niets wijs laat maken en die de-oogen voor de dingen des le vens nooit sloot. Hierin zag ik een bewijs van zijn diep religieus leven waarover hij meer malen met mij heeft gesproken. Hij was een man, die gewerkt heeft zoolang het dag was: hij is dan ook in het harnas gestorven. Dr. Van der Sluis had een hooge opvatting van zijn plicht en een groot rechtvaardig heidsgevoel. Ik zag in hem altijd een man, die meer wist wat religie was. dan velen die er vaak over spreken, maar er niet naar hande len. Nu is zijn lichaam van ons heengegaan, maar de band naar den geest- kan nooit ver broken worden. Onze dooden leven met ons voort. De herinnering aan hen vaagt alle oneffenheden weg". Zich tot mevrouw Van der Sluis en haar dochter wendend, zei de predikant: „Ik weet wat gij in hem zult missen. Wat hebt gij elkander altijd goed begrepen en aangevuld. Door de jaren heen zijt ge in waarheid echte vrienden geworden. Wat heeft hij ontzaglijk van u, mevrouw Van der Sluis, gehouden en wat hebt gij, juffrouw Van der Sluis, in hem een goeden vader gehad. Wat God doet, dat is wel gedaan. Wij zijn door dit sterven wel ge slagen, maar niet verslagen; wij zijn wel beroofd, maar niet berooid. Zijn herinnering zal aan u beiden wijding geven en u de kracht geven om dien zwaren slag te boven te komen. Wij allen hebben hem thans de laatste eer bewezen. Ik kan de verzekering geven, dat de familie er dankbaar voor is, dat ge in zulk een grooten getale gekomen bent om van uw belangstelling te doen blijken. We hebben in derdaad aan een goed mensch de laatste eer bewezen. Hij heeft waarachtig geleefd en ge woekerd met de talenten, die hem zoo veel vuldig geschonken waren. Hij was ons allen een voorbeelden za-l-dlt.ook blijven, want hij laat een goed en lichtend spoor na. Namens de familie zeg ik allen hartelijk dank voor de betoonde deelneming. In ons allen komt nu de bede: „rust zacht!". ANETA WEER NAAR ZEE. De Aneta IJM 82 is na reparatie t.e Am sterdam weer teruggekeerd'. Het schip zal de de volgende week naar zee vertrekken. FIETS GESTOLEN VAN EEN WERKLOOZE. Van een stoker werd een fiets gestolen die hij' bij het stempelen voor het gebouw der IJmuider Fedteratie gezet had. T eraardebestellinj; Dr. IJ. van der Sluis. Hedenmiddag twaalf uur is op de Alge meene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Dr. IJ. van der Sluis, tijdelijk hoofd van den Vleesch keuringsdienst te Velsen en oud-directeur van de veemarkt en het abattoir te Amster dam. In ons volgend nummer komen we hierop nader terug. Voor deze plechtigheid bestond veel belang stelling. Onder de aanwezigen waren namens het gemeentebestuur van Velsen burgemeester Kwint en wethouder Dunnebier. Ook oud burgemeester Rijkens gaf door zijn tegen woordigheid een blijk van belangstelling. Het Amsterdarusch'e Abattoir werd vertegenwoor digd door deii onder-directeur, den heer Veenstra en vijf ambtenaren. Verder waren aanwezig Dr. F. P. Keijser, directeur van het Slachthuis te Haarlem, en eenige veeartsen en raadsleden. Toen de kist in de groeve was neergelaten, trad Ds. P. van der Veer voorganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam, naar voren en sprak ongeveer als volgt: „Het was de wensch van den overledene, dat aan zijn graf niet zo-u worden gesproken en zij, die hem ge kend hebben, zullen begrijpen wat deze wensch beteekent. Ik geloof echter dat hij het goed zou hebben gevonden, dat ik als jaren lang vriend van hem en zijn gezin eenige af scheidswoorden over dezen dierbaren doode zal spreken. Ik doe dit dan ook alleen orh ijulde aan zijn nagedachtenis te brengén. Dr. Van Het bezoek van de Koninklijke familie aan Engeland. De „Daily Telegraph" meldt, dat Prinses Juliana St.Fillans (Perthshire) waar zij veertien dagen van haar vacantie heeft door gebracht, heeft verlaten. Zij heeft zich naar Dumfriesshire begeven, waar zij een paar dagen zal doorbrengen op Drumlanrig Castle bij den Hertog en de Her togin van Buccleuch. De Koningin vertoeft nog steeds te St. Fil- lans. V. A. R. A. zendt niet uit op 31 Augustus. Zendtijd wordt verdeeld. VOOR BETERE HAARVERZORCINC OOK VOOR HEREN QUiLISB'S KAPPERSHUIS PERMANENT WAVE FL. 1.— (Adv. Ingez. Med.) Tussclien A. V. R. O. en N. C. R. V. Naar de Tel. verneemt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de V. A. R. A. mededeeling gedaan van een wijziging in het zendtijdbesluit. Ee omreepvereeniging, die niet wil mede werken aan een programma, dat op 31 Aug., den verjaardag van H.M. de Koningin, zou worden samengesteld en die den haar aan vankelijk toebedachten zendtijd aan een an dere vereeniging afstaat, kan geen aanspraak maken op vergoeding van dezen zendtijd op een anderen dag. Deze bepaling is thans op de V.A.R.A. toepasselijk verklaard, met het gevolg, dat thans de zendtijd op 31 Augustus is verdeeld tusschen A.V.R.O.,(12 tot 4 uur en 8 tot 12 uur) en N.C.R.V. (8 tot 12 uur en 4 tot 8 uur). Naar men weet heeft minister De Wilde destijds reeds in de Tweede Kamer aangekon digd dat, indien omroepvereenigingen niet zouden medewerken aan nationale program ma's, en den haar ter beschikking gestelden tijd zouden afstaan aan een andere omroep- vereeniging, zij voor dit uitvallen van zendtijd geen vergoeding op een anderen dag zouden krijgen. Deze aankondiging in algemeen-en zin heeft thans een concrete toepassing gekre gen. „Het Volk" meldt nog, dat bij de wijziging van het zendtijdbesluit tevens bepaald is, dat de minister voor de samenstelling van een programma, dat op 31 Augustus zal worden uitgezonden, aanwijzingen kan geven. Het blad merkt op, dat hier voor de eerste maal de mogelijkheid van directe programbeïnvloe ding wordt geopend. Kapokfabriek heeft aan trekkingskracht voor het vuur. in één maancl driemaal brand. ROEKELOOSHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. In het Maas- en Waalkanaal onder de ge meente Malden is verdronken de 32-jarige J. J. uit Groesbeek. De man had zich, niet tegenstaande het feit, dat hij niet zwemmen kon, te water begeven met het gevolg, dat hij onmiddellijk in de diepte verdween. De man was gehuwd en vader van eenige kin deren. LANDBOUWERSWONING AFGEBRAND Schuur en vijf hooibergen een een prooi der vlammen. Vrijdag is brand ontstaan in de landbou werswoning van den heer J. W. Baltes te Hol ten. De geheele woning stond spoedig in lich te laaie en brandde in korten tijd tot den grond toe af. Een schuur en vijf hooibergen werden mede een prooi der vlammen. Ook de oogst ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De verzekering dekt de schade. GRATIS! JOH. ELZER TROMPSTRAAT 22, IJmuiden-oost. Ziet et il mi (Adv. Ingez. Med.) Weer colportagerelletjes in de hoofdstad. De Amsterdamsche politie heeft Vrijdag avond weer het gebruik van de wapenen een einde moeten maken aan relletjes, die ont stonden als gevolg van het colporteeren met politieke blaadjes. In de Indische buurt, voornamelijk in de Javastraat en Soembawastraat, waren col porteurs bezig reclamekranten in de brieven bussen te doen. Langzamerhand kwam daar tegen verzet en toen een menigte van onge veer 200 man bij elkaar was, zijn zij de col- poteurs te lijf gegaan. Met behulp van den gummistok werd daarop de menigte eenige malen verspreid, waarna de rust terugkeerde. Iets dergelijks had ook plaats in de Marnix- straat bij het Marnixplantsoen. Vóór de po litie daar ter plaatse was werden eenige col porteurs mishandeld. Een van hen werd daar bij aan het gelaat gewond. Vermoedelijk heeft hij van een van zijn tegenstanders een steek met een mes gekregen. De man is naar het po litiebureau aan de Raampoort meegenomen en verbonden. Onder geleide is hij vervolgens naar huis gebracht. In den laten middag is Vrijdag brand uit gebroken in de Kapokfabriek van de N.V. De Vreeze's Industrie en Handelsonderneming in de Burghardt van de Berchstraat te Nij megen. De brand ontstond in de wolafdeeling, waar drie wolmachines werkten, vermoedelijk door vonken van den motor is de brand ont staan, welke weldra hevig woedde in den voorraad wol, katoen en kapok.. Van de wolafdeeling sloegen de vlammen over naar de opslagplaats, welke ook weldra in lichter laaie stond. Vandaar drong heb vuur door in de matrassenafdeeling, waar een voorraad matrassen een prooi der vlam men werd. De brandweer, welke onmiddellijk ter plaatse was, bestreed het vuur -met zes stra len op de waterleiding en slaagde er in het overige gedeelte van de fabriek voor den brand te vrijwaren en kon ook bereiken dat de matrassenafdeeling slechts gedeeltelijk door het vuur vernield werd. De vloer brand de op sommige plaatsen door. De benedenverdieping, waar de kantoren en magazijnen zijn, kreeg zware waterscha de. Men mag van geluk spreken, dat de vei ligheidsdeur tusschen de opslagplaats en de matrassenafdeeling direct werkte. De schade loopt in de duizenden, maar kon nog niet precies worden vastgesteld. Het bedrijf is door den brand vrijwel lam gelegd. De directie was verzekerd tegen be drijf s- en brandschade. Omstreeks zeven uur kon de brandweer inrukken. Een maand geleden hebben in dezelfde fa briek twee -lichtere branden gewoed. Weer een roofoverval te Oss opgehelderd. Alle misdaden komen tot klaarheid. Vrijdagmiddag werd uit het Huis van Be waring te 's Hertogenbosch naar de mare chausseekazerne te Oss overgebracht de reeds eenigen tijd gearresteerde Frans de Reuver, die evenals Toon de Soep, Jan den Brok en Wim Bloemers gearresteerd was, verdacht van medeplichtigheid aan den in November 1930 gepleegden roofoverval op den heer Kuipers in de Ossche heide, waarbij een bedrag van ruim f 1000 was buitgemaakt. De drie laatstgenoemden hadden reeds een volledige bekentenis afgelegd. De Reuver, die tot Vrijdag hardnekkig was blijven ontkennen moest thans voor het tegen hem aangevoerde bewijsmateriaal zwichten, en legde ten slotte een volledige bekentenis af, zoodat hiermede wederom een roofoverval tot volledige ophel dering is gebracht. Groote heidebrand in de omgeving van Bladel. 400 H.A. heide en vliegdennen verbrand. Mijnwerkers uit Westfalen en Hannover zijn gerequireerd om bij het bergings- en zoo mogelijk reddingswerk in de Hermann Goeringstrasse behulpzaam te zijn. Vrijdagmiddag omstreeks half twee ont stond brand in de heide nabij Netersel onder de gemeente Bladel. Door de geweldige droogte breidde het vuur zich snel uit. Spoedig waren gemeentearbeiders van Bladel. Middelbeers en Lage Mierde, alsmede personeel van het landgoed „De Utrecht' aanwezig. Onder leiding van den burgemeester van Bladel. den houtvester van het landgoed „De Utrecht" en den boschwachter van het Staatsboschbeheer werd begonnen met blus- schen. Door de geweldige hitte was het directe blusschingswerk niet lang vol te houden. Men moest met tegenbranden trach ten het vuur te stuiten. Men slaagde er in de omliggende bosschen en een groote hoe veelheid klaar gemaakt dennenhout te be houden. Bij het blusschingswerk werd groote hulp ondervonden van groepen verkenners uit Dieren en Ierseke. Een oppervlakte van ongeveer 400 H.A. heide met vliegdennen, brandde af, waarvan 250 H.A. onder Bladel en 150 H.A. onder Lagé Mierde. Omstreeks half tien des avonds was de brand gebluscht. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Men tast hieromtrent echter nog in liet duister.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1