het nieuwe avondblad De winkelweek van Groot-IJmuiden. Onze Etalage-Herkennings-Prijsvraag. PRIJSVRAAG 20e JAARGANG No. 253 VRIJDAG 30 AUGUSTUS '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vróuw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN En het bijzondere nummer van de IJmuider Courant. Van 31 Augustus tot en met 7 September organiseert de Winkeliersvereeniging „Groot- IJmuiden" een winkelweek. In ons blad van j.l. Zaterdag hebben wij daarover reeds het een en ander geschreven, maar wij achten hét niet ondienstig nogmaals de aandacht onzer lezers hierop te vestigen, temeer omdat wij ook nog iets anders te vertellen hebben, waar voor onze lezers zich zeer zeker eveneens zullen interesseeren. Een winkelweek in dezen tijd? zal men vra gen, in dezen tijd nu het zoo velen in onze gemeente zoo slecht gaat, nu de koopkracht zoozeer is verminderd? Het lijkt inderdaad vreemd, maar toch ge- looven wij, dat „Groot IJmuiden" met het organiseeren van deze winkelweek een goeden zet heeft gedaan, vooral omdat zij op den eersten dag althans samenvalt met onzen na- tionalen feestdag, den verjaardag van H. M. de Koningin. Dit is de dag, waarop allerlei feestelijkheden als optochten, muziek enz. de ingezetenen uit hun woning lokken, hetgeen vanzelfsprekend tot gevolg heeft, dat de win kelétalages een meer dan gewone belangstel ling zullen genieten. En deze belangstelling zal gaande worden gehouden door den étalage wedstrijd die aan de winkelweek is vastgekop- Peld- j- Men weet het reeds, De winkeliers, die aan de winkelweek deelnemen, allen kenbaar aan een in de étalage geplaatste deelnemerskaart, zullen de gróótste zorg aan hun étalages be steden. Want het gaat er om wie de mooiste étalage heeft. Het publiek is de jury, het pu bliek zal uitmaken welke de mooiste étalages zijn. Hiervoor is een 9-tal prijzen beschikbaar terwijl ook aan de winkeliers, die met een prijs bekroond worden, een prijs zal worden .uitgereikt, bestaande uit het een of ander èëreteeken. Beter dan wanneer ook hebben onze winke liers thans gelegenheid het publiek te toonen, het het niet noodig is zijn inkoopen buiten de gemeente te doen. Ongetwijfeld zal iedere winkelier, die aan de winkelweek deelneemt, van deze gelegenheid gebruik maken en zoo goed mogelijk demonstreeren de verscheiden heid der artikelen zijner branche. Het mag daaróm verwondering wekken, dat het aan tal deelnemers niet grooter is. Deze eerlijke en open strijd, gevoerd in een gezonde concurrentie, zal er niet weinig toe bijdragen in de week, volgende op den Ko ninginnedag, kijkers, die licht koopers worden, op de been te brengen. De fraaie étalages zul len, vooral des avonds, er niet weinig toe bij dragen, de gezelligheid op straat te verhoo- gen en ook om deze reden kunnen wij niet nalaten, de Winkeliersvereeniging een woord van hulde te brengen voor haar initiatief. Onze lezers zullen het zeker op prijs stellen te vernemen, welke winkeliers aan de winkel week deelnemen. Hier zijn ze: Bata, Oranjestraat 4, 't Eazarretje, Zeeweg 108, P. v. d. Berg, Kennemerlaan 29, R. N. Blok, Snelliusstr. 2 hk. Kennemerlaan, F. de Boer, Wilhelminakade 4, C. W. BÖttger, Prins Hendrikstraat C83-85, L. Brandwijk, Kennemerlaan 38, Fa. Braclithuizer, Kanaalstraat, A. J. Brasser, Keizer Wilhelmstraat 17, 't Brillenhuis, Kanaalstraat 83, N. S. Bus, Bloemstraat 12, •S. van Dorp, Prins Hendrikstraat 66, Fa. Diepen, Willemsplein 14. R. Feddema, Huygensstraat, J. Glas, Jac. van Heemskerkstraat 46, Jac. Gorter, Kennemerlaan 14, D. C. de Groot, van der Pollstraat 3, P. de Groot, Kennemerlaan 30, Fa. Albert Heijn, Velserduinplein en Oranje- W. Th. Hoedeman, Keizer Wilhelmstraat 10, O. Hofer, Lumeystraat 18, H. Homburg, Houtmanstraat 35, N.V. Hoogerduyns Warenhuis, Kanaalstr. 50, G. de Jager, Trompstraat 66, Gez. Jimmink, Trompstraat 16, P. Keersemaker, Corn. Drebbelstraat 35, J. P. Klaassen, Kanaalstraat 59, C. Kleiman, Stephensonstraat 18, P. Kolk, Pres. Krugerstraat 60, H. Koppen, Oranjestraat 27, B. Kraay, Stephensonstraat 61, A. Krijger, Kennemerlaan 74, H. Kruijswijk, Kanaalstraat 68, Levensmiddelenbedrijf W. D., Ruyterstr. 202, Loendersloots Warenhuis, Kennemerlaan 26, Joh. Meyer, Kennemerlaan 36, G. Mooy, Prins Hendrikstraat 103, A. Post, Wilhelminakade 2, G. van Reeuwijk, Wijk aan Zeeërweg 107, Fa. P. Roosekrans, Prins Hendrikstraat 107, Fa. Schiebroek, Zeeweg 102, W. E. Schipper, Bloemstraat 32, Sinjewel's Boekhandel, Willemsplein. P. Smit, Kennemerlaan 70, C. Snooy, Kanaalstraat, E. v. d. Steen-v. d. Zon, Enschedéstraat 12, Wed. G. Stuut, Jac. van Heemskerkstr. 16, G. van Telgen, Trompstraat 9, A. Trap, Stephensonstraat 4, Schoenhandel Trio, Kennemerlaan 34, K. Tijssen, Snelliusstraat 23, H. Veuger, Pres. Steynstraat 47, C. van Vrede, Willemsplein 8, Joh. de Waard, Kanaalstraat 46/48, E. van Wachem, Wijk aan Zeeërweg 164, J. Wilderom, Oranjestraat 31, W. Wijfjes, Snelliusstraat 21, N. P. Zwager, Willemsplein 10, A. Zijp-Kruijver, Kennemerlaan 54. Wat wij deden Wij hebben gemeend, deze bijzondere ge beurtenis niet zoo maar te moeten laten voor bijgaan. Ook thans hebben wij, evenals wij reeds zoovele malen met succes deden, een bijzonder nummer van de IJmuider Courant uitgegeven, bijzonder daarom, omdat wij onze adverteerders de gelegenheid boden, zonder prijsverhooging naast lezenswaardige artike len, nieuwsberichten enz., hun advertenties te plaatsen. Ook ditmaal is ons bijzonder nummer een succes geworden. Ook thans hebben onze ad verteerders deze bijzondere gelegenheid aan gegrepen, hetgeen blijkt uit den stroom van advertenties, die ons voor dit nummer be reikten. Het spreekt vanzelf, dat dit ons ten zeerste verheugt. Want het is voor ons een nieuw bewijs, dat de winkeliers van IJmuiden de groote waarde van een advertentie in ons blad erkennen. Trouwens steeds meer ondervinden wij, dat de publiciteitswaarde van ons blad door de winkeliers naar waarde wordt ge schat. Het adverteeren in ons bijzonder nummer van heden heeft een grootere waarde gekre gen door de bijzondere attractie, die er voor de lezers en indirect voor de advei teerders aan verbonden is. Wij behoeven hierover niet ver der uit te weiden. Alle bijzonderheden vindt men over onzen étalage-herkenningswedstrijd elders in dit nummer vermeld. Ongetwijfeld zullen velen zich een extra wandeling langs de étalages van de winkeliers, waarvan men een advertentie in dit blad kan vinden, ge troosten om de .étalages te vinden, waarvan een foto in de groep is afgedrukt. DONDERDAG 5 SEPTEMBER „BOSCH- „BOSCHVIOOLTJESDAG". Donderdag 5 September zal men in onze gemeente weer liet bekende boschviooltje te koop aanbieden. Voor wie het vergeten moch ten zijn brengen wij in herinnering, dat de opbrengst van den verkoop van dit sympa thieke bloempje, dat zulk een juist gekozen symbool is, bestemd is voor de uitzending van zwakke, kinderen van alle gezindten naar, buiten, georganiseerd door de af deelingen van het Centraal Genootschap, voorzitter Dr. R. W. Fierstra en „Kinabu", voorzitter de heer K. J. No ij. Gaarne ruimen wij een plaatsje in voor het volgende gedichtje, dat men ons toezond: Kleine liefdegaven Houden hun waardij, Keer en met de jaren In een 'gulden rij Bleeke, teere snoetjes Werden frisch en rond, Doordat men ze tijdig Bosch en hei in zond. Koopt een boschviooltje, Helpt het zwakke kind! Weet, dat gij na jaren Nog de vruchten vindt. UITBREIDING SCHOOL VOOR U.L-O. TE DRIEHUIS. Bij den gemeenteraad is ingekomen een verzoek van het schoolbestuur van St. Engel- mundus te Velsen om medewerking tot uit breiding der school voor U.L.O. te Driehuis. B. en W. stellen den raad voor, dit verzoek in hun handen te stellen om advies. BENOEMING VAN EEN KEURINGS VEEARTS. In verband met het overlijden van Dr. IJ. v. d. Sluis, keuringsveearts, hoofd van dienst bevelen B. en W. den Raad voor een benoe ming in tijdelijken dienst aan den heer L. J. Kas, dierenarts te Haarlem, thans vervanger in tijdelijken dienst. OPZEGGING VAN EEN OVEREENKOMST MET BEVERWIJK Bij raadsbesluit van 7 Februari 1928, no. 7, werden B. en W. gemachtigd, met het ge meentebestuur van Beverwijk een regeling te treffen, inzake de toelating van leerlingen uit deze gemeente, benoorden het Noordzee kanaal, op de school voor buitengewoon lager onderwijs aldaar. De aanleiding hiertoe was de ongunstige ligging der toenmalige school in onze gemeente, nl. in het Westelijk deel van IJmuiden, en de weinige goede vervoer middelen. Deze bezwaren zijn vervallen nu deze school meer centraal gelegen is en ge makkelijk per trein en autobus is te bereiken. Het is bovendien gewenscht het aantal leer lingen der betrokken school op peil te houden teneinde de Rijksvergoeding voor een vol doend aantal leerkrachten te behouden. In de opzegging der overeenkomst ligt voor. de gemeente ook een financieel voordeel. Over 1932 werd voor 6 leerlingen toch een bedrag van f 315.45 aan de gemeente Beverwijk be taald. Reeds in October 1934 werd door de commissie van bijstand voor onderwijszaken geadviseerd, den Raad voor te stellen de be treffende regeling op te zeggen, doch in ver band met de contractueele bepalingen, welke opzegging vóór 1 October eischten, kon dit toen niet meer geschieden. B. en W. stellen thans voor de regeling met ingang van 1 Januari 1936 op te zeggen. Hierboven ziet U een stapel foto's van winkel-etalages. Zooals U ziet zijn de afbeel dingen goed geslaagd, maar nu doet zich helaas het geval voor, dat wij absoluut niet meer weten, welke etalages die foto's voor stellen. Wie van onze lezers ziet er wel kans toe de etalages te herkennen? Om U te helpen kun nen wij nog mededeelen, dat de foto's werden gemaakt van etalages van adverteer ders, welke in Velsen IJmuiden zijn gevestigd en waarvan advertentiën in dit nummer voorkomen. Oplossingen dienen op onderstaand forinu lier voor 9 September te worden ingezonden aan het bureau van de IJmuider Courant, Kennemerlaan 42, te IJmuiden. De 1ste prijs voor de meeste juiste herken ningen bedraagt f 7.50. 2de prijs f 5. 3de prijs f 2.50. De beslissing berust bij de redactie van dit blad. Tegen deze beslissing is geen beroep mo gelijk. Zoo spoedig mogelijk na 9 September zal de toekennning van de prijzen worden bekend gemaakt. No. van de foto. De etalag e is van Naam: Adres: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT". „Frühlingsstimmen* en „Berkeley Square" Twee bijzondere films prijken op het pro gramma van de Bioscoop „De Pont": „Früh lingsstimmen" en „Berkeley Square" In eerstgenoemde film worden de voor naamste rollen vervuld door Adele Kern, Ursula Grabley, Oskar Karlweiss, Szbke Szakall en Hans Thimig. De korte inhoud is als volgt: Krüger is concierge aan het Weensche conservatorium, waaraan zijn beide dochters zang studeeren. Krüger is trotsch op zijn Hannerl en zijn Olly. maar vooral op de eerste, daar men van haar talent de grootste verwachtingen koestert. In de klasse voor compositieleer is Franz Waldmüller hét groote talent. Zijn leeraren toonen de levendigste belangstelling voor zijn composities. Tus- schen Hannerl en Franzl bestaat een groote genegenheid, die in liefde overgaat, zonder dat beiden er zich rekenschap van gegeven hebben. Olly is in alles een geheel ander mensch dan haar zuster. Zij is veel luchthartiger en neemt het ook met haar studie niet zoo nauw. Ook haar bevalt de jonge componist en zij doet alles om hem voor zich te ver overen temeer daar zij niet beseft dat Hannerl en Franz op elkaar verliefd zijn. Toni, de zoon van een caféhouder, maakt Olly op een in het oog loopende wijze het hof. Olly mag hem graag, maar door het vele samenzijn in het conservatorium, gedraagt zij zich tegenover Franzel veel kameraadschappelij- ker dan tegenover Toni. Geen wonder, dat vader Krüger de conclusie trekt, dat Franzl en Olly op elkaar verliefd zijn. Wanneer Franzl eindelijk de moed gevonden heeft om Krüger om de hand van zijn dochter te vra gen, laat Krüger hem niet eens uitspreken. Hij hoort slechts het woord „dochter" en reeds heeft de verbaasde Franzl de overge lukkige Olly in zijn armen. Daar deze „ver loving" plaats vindt tijdens een schoolreisje, stormen direct van alle kanten de vrienden en vriendinnen van het verloofde paar op Franzl en Olly af om hen geluk te wenschen. Slechts twee deelen niet in dit koor: Han- nerl en Toni. Hannerl is zwaar teleurge steld en hevig over stuur. Zoo overstuur zelfs, dat zij den volgende dag bij het voor-examen fouten maakt in haar zang, waardoor de directeur zich genoodzaakt ziet een deel te schrappen. Krüger moet dit zijn dochter mededeelen, maar en door het examen en door de plotselinge verloving is ook Krüger opgewonden en hij vergeet zijn opdracht. Het gevolg is natuurlijk, dat op het examen orkest en zangeres elkaar verkeerd begrijpen Op de uitslag van het examen heeft dit ech ter geen invloed, want Hannerl slaagt met glans en zij mag zelfs deelnemen aan een radioconcert, dat de volgende avond zal ge geven worden. Hannerl is er echter van over tuigd, dat Franzl haar met opzet in de war heeft willen maken en zij besluit haar studie af te breken en een engagement aan te nemen, Om Franzl niet meer te zien. Op het kantoor van den theateragent Dern- burg, die haar een engagement in het voor uitzicht heeft gesteld, ontmoet zij êen oude vrouw, die haar de dwaasheid van haar be sluit doet inzien en op het laatste oogen- blik haar nog weet over te halen om toch aan het radioconcert mede te werken. Daar heeft Franzl de blijde boodschap voor haar, dat Olly zich toch nog op het laatste oogen- blik bedacht heeft en zich met Toni verloofde Tusschen Franzl en Hannerl is nu alles weer goed en Hannerl zingt zooals zij nog nooit gezongen heeft. „Berkeley Square" met Leslie Howard en Heather Angel is een diepzinnige geschiedenis meesterlijk verfilmd. Peter Standish (Leslie Howard) erfde van een verren bloedverwant een oud huis op Berkeley Square te Londen. Tusschen oude papieren vond hij een vergeeld dagboek van een van zijn voorvaderen, die toevallig Peter Standish heette. Deze Peter Standish leefde in de achttiende eeuw, terwijl een geschilderd portret van hem evengoed een portret van den huidigen Peter had kunnen zijn. Door zijn diepgaande studie van het oude dagboek denkt hij zich verplaatst naar het verleden, een jongeman uit de twintigste eeuw, die zich plotseling bevindt, temidden van zijn voorouders uit de achttiende eeuw. Hij ont moet hen van aangezicht tot aangezicht, spreekt met hen alsof ze niet reeds dood waren en laat iedereen verstomd staan door over gebeurtenissen te spreken, die nog niet hebben plaatsgehad. Hij bemerkt, dat hij verloofd is met een nichtje, genaamd Katemaar wordt ver liefd op haar zuster Helen (Heather Angel) Alhoewel hij uit het oude dagboek weet, dat hij Kate moet trouwen, kan hij geen feiten veranderen, die reeds hebben plaats gehad. Helen bekent hem ook haar liefde en het is deze liefde, die haar alles doet begrijpen, wanneer hij haar wanhopig vertelt, dat hij een man van de toekomst is, uit een tijd, wanneer zij reeds meer dan honderdvijftig jaar dood zal zijn. Voor een korten tijd zijn zij zeer gelukkig- in een liefde, die hopeloos is.... dan keert Peter terug naar zijn eigen tijd, diep be droefd, omdat hij zijn geliefde niet heeft kunnen medenemen. Zij heeft hem echter de overtuiging gegeven, dat hij het graf schrift op de zerk. welke haar graf dekt, zal kunnen vinden, daar het diep in den steen gebeiteld werd, om de tand des tijds te kun nen weerstaan. Peter vindt het graf en besluit, zijn ver dere levensdagen alleen te slijten.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1