DE MOGELIJKHEID VAN ZWEEFVLIEGEN IN ONS LAND. Provinciale Staten van Noord-Holland. D. Kooiman opvolger van Mr. M. Slingenberg als Gedeputeerde. Ontevredenheid bij den Vrijheidsbond. Haarlem Woensdag. Hedenmorgen half twaalf kwamen de provinciale Staten van Noord-Holland in een buitengewone zitting bijeen ter verkie zing van een opvolger van Mr. M. Slingen berg (V.D.) als lid van het college van Ge deputeerde Staten. Voorzitter was de Commissaris der Konin gin Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Herdenking Mr. C. H. Guépin. Bij de opening der vergadering hield de voorzitter de volgende rede: Dames en heer en, Uwe vergadering is zeker, evenals ik, smar telijk getroffen door het nog onverwachte overlijden van haar geachte medelid, Mr. Cornelis Herman Guèpin. Wel wisten wij, dat zjjn gezondheidstoestand in den laatsten tijd ernstig wos geschokt, maar nog in de vorige zitting nam hij aan de werkzaamheden deel en wij hadden allen gehoopt, dat herstel voor hem niet was uitgesloten. Doch reeds op 60-jarigen leeftijd heeft de onverbiddelijke dood hem weggerukt uit zijn liefhebbend gezin, uit zijn talrijken vrienden kring, uit de vele belangen, die hij met zoo veel ijver en toewijding behartigde. In de Staten van Noordholland was Mr. Guépin een geziene figuur. Gedurende de acht jaren van zijn lidmaatschap heeft hij zich met groote scherpzinnigheid en onver flauwde belangstelling op de zaken van het gewest toegelegd en zijn adviezen, steeds in uiterst parlementairen vorm voorgedragen, getuigden altijd van onmiskenbare bekwaam heid, helder inzicht en zorgvuldig onderzoek. Ook in den Raad van Toezicht op de provin ciale bedrijven was hij een man van in vloed en beteekenis. In den omgang met zijn medeleden gaf hij blijk van een, ook bij zeer uiteenloopende politieke gevoelens, voor allen vrièndschappelijke gezindheid. Met Mr. Guépin is dan ook aan de Staten een medewerker ontvallen, die de hoogach ting en de waardeering genoot van allen, die hem in de uitoefening van zijn lid maatschap hebben gadegeslagen, uitoefening die zich kenmerkte door zijn getrouwheid aan de beginselen, die hij was toegedaan en de overtuiging, waarmede hij voor die beginse len opkwam. De dood van Mr. Guépin is voor de pro vincie een gevoelig verlies en ik ben ver zekerd uitdrukking te geven aan uw aller gevoelens, als ik met deze enkele woorden hulde breng aan zijn nagedachtenis, die in breede kringen en zeker niet het minst In de Provinciale Staten, steeds met eerbied en erkentelijkheid zal worden herdacht. De leden hoorden deze rede staande aan. De geloofsbrieven van den heer A. J. van Leusen te Velsen, de opvolger van Mr. Slin genberg als lid der Prov. Staten, werden on derzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd besloten, waarna zijn installatie volgde. Het aftreden van Mr. M. Slingenberg. Daarna hield de voorzitter de volgende rede: De vacature, voor welker vervulling de Staten in Buitengewone zitting zijn bijeen geroepen, is er een van zeer buitengewonen aard. Uw vroeger medelid, reeds eerder lid van het College van Gedeputeerde Staten, en, na zijne herkiezing in 1931, ten vorigen jare opnieuw tot die functie aangewezen en daarin dezen zomer herbenoemd, werd door het ver trouwen van Hare Majesteit de Koningin tot het ambt van Minister van Sociale Zaken geroepen. In 's lands belang heeft Mr. Slingenberg die hooge functie aanvaard en hij heeft daarvoor eene betrekking moeten neerleg gen, die hem lief was en waarin hij uitne mend op zijn plaats was. Slechts zeer korten tijd heeft hij daarin zijn groote bekwaamheden kunnen aan den dag leggen, maar toch lang genoeg, om te toonen welke diensten hij aan de provincie kon be wijzen en welke verwachtingen van hem mochten worden gekoesterd. Met leedwezen hebben dan ook de Staten Mr. Slingenberg zijne plaats in hun midden en aan deze tafel zien prijs geven, en, vergezellen onze beste wenschen den nieuwen Bewindsman bij de vervulling van zijne zware en verantwoorde lijke. taak, ik meen die wenschen niet te mo gen uitspreken, zonder aan Mr. Slingenberg namens Uwe vergadering oprechten dank te hebben gezegd voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de belangen der provincie heeft behartigd en zonder hem die belangen ook in zijn nieuwe ambt. dat hem zoo her haaldelijk met Noordholland zal in aanra king brengen, met warmte te hebben aan bevolen (Applaus). Verklaringen over de zet elver deeling. Voor de stemming begon werden eenige verklaringen afgelegd. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) deelde ®ede, dat de Soc. Dem. Statenfractie, in ver hand met de opmerkingen door den Vrij heidsbond sinds eenige jaren gemaakt bij de verkiezingen van leden van Ged. Staten, die inhielden dat de Vrijheidsbond aanspraak maakt op een zetel in dit college, behoefte heeft om een verklaring af te leggen. In vroegeren tijd waren de Vrijzinnig Demo craten in het algemeen acceptabel voor de S.DA.P. in den laatsten tijd zijn zij evenwel op één lijn te stellen met den Vrijheidsbond. Zij zijn feitelijk te beschouwen als de uiter ste zijde van de Rechtsche groepen. Daarom is het thans voor de S.D.A.P. „lood om oud ijzer" wie er in het college van Ged. Staten komt, een Vrijheidsbonder of een Vrijzinnig Democraat. De Vrijz. Democraten hebben als candidaat gesteld den heer D. Kooiman, de Vrijheidsbond stelde den heer Walrave Bois- sevain. Rekening houdend met de personen en hun uitingen in de colleges waarin zij zit- tmg hebben, alsook met hun persoonlijke qualiteitei, acht de Soc. Dem. fractie het in het belang in dit geval te stemmen op den heer Kooiman. De heer A. Asscher (Vrijheidsbond) meende met groote kracht tegen deze ver klaring te moeten opkomen. Er is nu een maal geen partij die de meerderheid heeft om te kunnen regeeren. Wil men vooral in dezen tijd ernstig zoeken naar samenwerking, wd men trachten de moeilijkheden te over winnen. dan moeten allen die op dat stand punt staan samenwerken op een zoo breed mogelijke basis. Dit was de reden, dat de Vrijheidsbond, samengewerkt heeft met de andere partijen om het college van Ged. Staten samen te stellen. De Vrijheidsbond heeft dat gedaan hoewel hij aanspraak had om zelf een zetel te bezetten. Daarvan is toen afgezien om de herkiezing mogelijk te ma ken van Mr. Slingenberg (V.D.). in verband niet dienst groote bekwaamheid. De Vrij heidsbond kon evenwel niet denken, dat. ml die vacatrue weer op en kwam. de andere par tijen niet zouden willen samenwerken om nu aan den billijken eisch van den Vrijheids bond recht te doen. De verklaring van de Soc. Democraten is niet alleen onrechtvaar dig maar ook onbillijk. Zij willen medehelpen een onrecht te bestendigen. Het onvermijdelijke gevolgd van deze houding zal zijn, dat de samenwerking, die toch zoo dringend noodig is in dezen tijd, door den Vrijheidsbond niet besten digd kan worden. De heer Seegers (Communist) deelde mede, dat zijn partij op eigen candidaat zou stemmen. De stemming. Van de 77 Statenleden namen 63 aan de stemming deel. De leden der N.S.B. waren afwezig. Het resultaat was: D. Kooiman (V.D.) 39, Walrave Boissevain (Vrijheidsbond) 17, See gers (Communist) 6, blanco 1. Gekozen was dus de heer Kooiman. Deze nam de benoeming aan. De voorzitter wenschte hem geluk. Daarop werd de zitting gesloten. Het college van Gedeputeerden van Noord-Holland. Haarlem Woensdag. In het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werden dezen zomer gekozen de heeren: Mr. A. Bruch (A.R.), Mr. J. B. Bomans (R.K.), Mr. Dr. P. J. Witteman (R.K) A. W. Michels (S.D.A.P.), Ed. Polak (S.D.A.P.), en Mr. M. Slingenberg (V.D.) Zooals men weet is kort daarop Mr. Slin genberg benoemd tot Minister van Sociale Zaken. De Prov. Staten kwamen heden bijeen om een opvolger te kiezen. Aangewezen werd de heer D. Kooiman te Purmerend (eveneens (V.D.). De nieuwe Gedeputeerde de heer D. KOOIMAN. De heer Kooiman is oud-burgemeester van Purmerend. Hij heeft vroeger reeds vele jaren deel uitgemaakt van het college van Gede puteerde Staten. Eenigen tijd na zijn benoe ming tot lid der Tweede Kamer in 1933 is hij als Gedeputeerde afgetreden. Hij werd toen in dit college opgevolgd door Mr. M. Slingen berg. Nu volgt hij op zijn beurt den heer Slin genberg op. Het overlijden van Mgr. Aengenent. De plechtige Uitvaartdienst. De plechtige Requiemmis in de kathedrale kerk van St. Bavo zal worden opgedragen door Mgr. P. Hopmans, Bisschop van "Breda. Mgr. A. F. Diepen, Mgr. dr. J. H. G. Lem- mens, Mgr. dr. J. M. Buckx, Mgr. H, J. Paulus- sen, Mgr. I. P. J. Verriet, Mgr. A. Smets, Mgr. C. Dubbelman, Mgr. G. Mekkelholt en Mgr. dr. J. de Jong, benoemd coadjutor van den Aarts bisschop, zullen hierbij aanwezig zijn. Een telegram van den Paus. Het Hoogwaardig Kapittel van het Bisdom Haarlem heeft van den Paus het volgende telegram ontvangen; Zeer getroffen door het smartelijk bericht van het overlijden van Mgr. Aengenent, betuigt de H. Vader zijn levendige deelneming aan het Kapittel, de Geestelijkheid en de Geloovigen, die van hun herder beroofd zijn en zendt aan allen Zijn Apostolischen Zegen. (w.g.) Kard. Pacelli. Herdenkingsrede van Prof. Aalberse. Prof. mr. P. J. M. Aalberse zal Zondagmiddag a.s. van 3.30—3.50 uur een herdenkingsrede houden voor de K.R.O.-microfoon, gewijd aan de nagedachtenis van mgr. J. D. J. Aengenent. De plechtige uitvaart op Zaterdag 7 Septem ber cm 10 uur in de kathedraal te Haarlem wordt eveneens door de K.R.O. uitgezonden. Deelneming. Bewijzen van deelneming ter gelegenheid van het overlijden van den Bisschop zijn o.m. ontvangen van den Commissaris der Konin gin in dit gewest, Jhr. Mr. Dr. A. Röell; den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maar schalk: minister van Schalk; oud-minister Prof. Aalberse en van tal van hooge geeste lijken en corporaties. Overbrenging naar de Kathedraal. Vrijdagavond te vijf uur zal het stoffelijk overschot van den overleden Bisschop van de rouwkamer worden uitgedragen om te worden opgebaard in de Kathedrale kerk. Gelegenheid voor rouwbeklag. Donderdag van 12—1 uur en Vrijdag van 1112 uur zal er gelegenheid zijn, in het Bis schoppelijk Paleis een condoleance-bezoek af te leggen.. CRICKET. Volledige Zuid-Afrikaansche ploeg naar Nederland. De Zuid-Afrikaansche cricketers, die dezen zomer de testoverwinning op de Engelschen hebben behaald brengen 14 September voor de match tegen hét Nederlandsche elftal in Den Haag, op het H. C. C.-terrein, hun volledige ploeg mede. De namen zijn H. F. Wade (aanvoerder), X. Balaskas, A. J. Bell, H. B. Cameron, R. J. Crisp, E. L. Dalton, A. B. Lang ton, B. Mitchell, A. D. Nourse, E. A. Rowan, I. J. Siedle, D. Tomlinson, K. G. Viljoen en C. L. Vincent. Deze buitengewoon sterke ploeg slaagde erin de testoverwinning op Engeland te behalen in 5 wedstrijden, waarvan 4 niet tot een beslissing werden gebracht, en een door de Zuid-Afrikaanders werd gewonnen. DONDERDAG 5 SEPT. 1933 ,,Klipfontein" spoedig naar Italië. De heer Francis William Ricket, de man die de wereld in rep en roer bracht met de afsluiting van het Abessynische oliecontract. Het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort. Jaarverslag over 1934. Aan het verslag over 1934 van het Provin ciaal ziekenhuis nabij Santpoort ontleenen wij: Het mag ongetwijfeld als een belangrijke gebeurtenis worden beschouwd, dat een aan vang werd gemaakt met de afbraak van de totaal verouderde B-vleugels der hoogere klasse en met den bouw van nieuwe afdeelin- gen voor de verpleging van minder sociabele klassepatiënten. De aanschaffing van een Röntgenapparaat beteekent een niet licht te overschatten aan winst voor de geneeskundige toerusting van het Ziekenhuis en voorziet in een zeer groote en reeds lang gevoelde behoefte. De actieve therapie onderging den gunsti- gen invloed van het zich ook dit jaar sterk uitbreidende, zelfstandige aandeel van de patiënten in ontspanning van allerlei aard en vooral van de opvoedkundige en therapeuti sche werking van de door velen hunner ge regeld verrichtte lichamelijke oefeningen. Het streven was bij voortduring op ver sobering en op vermindering der uitgaven gericht. Door het feit, dat de materieele las ten slechts een betrekkelijk gering gedeelte uitmaken van het totale budget, en door de omstandigheid dat daarop, alsmede op de samenstelling van het personeel, reeds tal van jaren een groote spaarzaamheid is be tracht, is de invloed van ons beheer op de da ling der verpleegkosten echter beperkt, ter wijl het bij voortduring groote aantal open plaatsen deze zoozeer gewenschte daling in vrij sterke mate remt. De verpleegkosten, welke in 1932 f 1047.79 en in 1933 f 1023,35 per jaar per patiënt be droegen. daalden in 1934 tot f 961,24. Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen zal in 1935 en volgende jaren nog een aanmerkelijke verdere daling bereikt kunnen worden, met name door het doorwerken van de salaris-herziening en de op 1 September 1934 ingevoerde formatie voor het verple gend personeel. De provinciale bijdrage, geraamd op f 226.600 kon worden vastgesteld op f 180.844,18 tegenover f 264,257,61 op 1933. Aan het einde van het jaar waren 1465 pa tiënten aanwezig, tegen 1453 een jaar tevo ren. In klasse B waren 132 patiënten uit Haar lem, 12 uit Beverwijk, 12 uit Bloemendaal, 11 uir. Haarlemmermeer, 11 uit Heemstede, 34 uit Velsen en 6 uit Zandvoort. Er is wel eens beweerd, dat Holland's bodemgesteldheid en klimaat zich niet voor de zweefvliegerij leenden. Dit is ten eenenmale onjuist. De Duitsche Ir. Lippisch, Leiter der deutschen Rhön-Rositten-Gesellschaft, heeft op uitnoodiging van de K.N.V. v. L. reeds jaren geleden een onderzoek ingesteld op de Hollandsche kust, met het doel te onderzoe ken of daar ook mogelijkheden waren wegge legd voor een grootsche Hollandsche Zwe- verij. Hij inspecteerde de kust van Bergen tot Hoek van Holland. Zijn oordeel is voor ons kustgebied zéér gunstig uitgevallen. Hij noemde de duinenreeks „ein Ideal-Gelande" voor de zweefvliegsport. Wanneer een Duitsch zweefvliegexpert zoo gunstig over de gesteldheid van ons kust gebied oordeelt, dan behoeven wij er niet aan te twijfelen, of het is voor 100 pet. voor ons doel bruikbaar. Er is echter nog steeds niet de gewenschte samenwerking. Zweefvliegers worden nog teveel beschouwd als lastposten, met een bedrijf, waarvan men het nut in het geheel niet inziet, ja waarvoor men vaak de schouders ophaalt. Ik heb zelfs meerma len meegemaakt, dat men in hooge kringen van de vliegwereld eenigszins geringschat tend sprak over de verrichtingen van de Hollandsche zweefvliegers. Zoo lang derge lijke meeningen stand houden, zal de zweef vliegerij zich nooit voor 100 pet. kunnen ont wikkelen. Het is noodzakelijk, dat geheel Holland, staat achter het streven van de jonge Nederlandsche zwevers. Laat men toch begrijpen het geweldige, dat uit deze bewe ging kan groeien. Een blik over de grenzen kan in dat opzicht veel leeren. Bovendien is ons land zeer gunstig voor thermische luchtstroom en. Immers onze weerstoestand is nooit lang stabiel. Steeds hebben wij wisselende bewolkingen. Wij heb ben in een vorig artikel den thermischen stijgwind behandeld; we kennen dus reeds zijn beteekenis voor de zweefvliegerij. We vestigen de aandacht op de groote ste den als Amsterdam, Rotterdam etc., waar 's zomers reeds meermalen een intensieve stijgwind werd opgemerkt. Dan de zandver stuivingen, midden in een heidegebied. Ver volgens niet te vergeten het duingebied. Im mers aan de westzijde is dit door de zee, en aan de oostzijde door bosch begrensd. Boven die heele duinenrij zal dus in den regel een stijgwindgebied ontstaan. Wanneer we bedenken, dat aan de west zijde bij gunstigen wind, hellingsstijgwind ontstaat (we behandelden dit reeds in het derde artikel)dan zou hier dus de mogelijk heid bestaan, van den hellingsstijgwind ,.over te stappen" in den thermisch en stijg wind boven het duingebied, om verder aan sluiting te zoeken met wolken-stijgwind. Men zou zoodoende reeds een prachtig overland- tochtje kunnen maken en aan onze buren laten zien, dat Hollanders ook zweven kun nen. Men zal vragen: „hoe leer ik in Holland op de snelste, meest juiste en veiligste manier zweefvliegen?" Allereerst hebben we in Holland diverse zweefvliegclubs, alle vereenigd in den „Bond van Nederlandsche Zweefvliegclubs". Ons volk moet- er op getraind worden, in club verband samen te werken. Kameraadschap is hier weer de geheime factor, waar wonde ren mee worden gedaan. Dit laatste jaar is er een nieuwe weg geopend voor de jongeren, die willen leeren zweefvliegen. En als ik me niet bedrieg wordt deze school het zweef- centrum van ons land; het opleidingsinsti tuut voor den Hollandschen zwever. Men zal vragen: „hebben dan al die zweefvliegclubs geen nut meer?" Zeer zeker blijven die clubs hun nut behouden Hun taak wordt echter gewijzigd. We moeten de ontwikkeling van de Hollandsche zweverij als volgt zien: De beginopleiding wordt gevormd door een school. Deze vormt den jongen als zwever: brengt hem kameraadschap bij. Kortom, maakt van hen: een man, die straks als goed zwever bij een zweefvliegclub zijin entree kan maken. De zweefvliegclubs zijn dan van de moeilijke en dure begin-instructie ontheven. Immers het is de begin-periode, met de vele toestellen, die door beginners worden ge kraakt; die steeds de grootste zorgen geven aan de clubs. Bovendien krijgt men leden in de club, van wie men weet, dat zij begrijpen wat kame raadschap en zelfdiscipline beteekenen. Reeds eenigen tijd maak ik deel uit van de leerlingen dezer school en volg er de opleiding om te zien, hoe de nieuwe methode van in structie zich zal ontwikkelen. Reeds nu heb ik er het volle vertrouwen in en ben er vast van overtuigd, dat nu de goede weg voor de Hollandsche* zweefvliegerij is geopend. Hol land gaat zich sterk maken in de populaire luchtvaart. Dat is de drang van de jeugd, dien niemand kan stuiten. De leider van de school gaat uit van het grondprincipe, „dat een goed zweefvlieger een bruikbaar mensch zal zijn in de maatschappij, en zoo hij al zich niet verder aan de aviatiek wijdt, zal zijn opleiding in zijn latere leven van zeer groote waarde blijken te zijn". Een breede opvatting dus, die de gedachte, alsof alle zwevers K.L.M.-piloten zouden moeten worden, opzij zet. De school heeft twaalf punten op het programma, die in den meest uitgebreiden zin wijzen op een volledige scholing, zoodat men het onderwerp, van alle gezichtspunten uit bezien, onder de knie heeft. Het zijn; 1. Het leeren zweefvliegen in de ruimste be teekenis van het woord als voor-opleiding voor de aviatiek in het algemeen; „Prins der Nederlanden" wordt nog niet gesloopt. 2. Aan flinke, krachtige en gezonde jonge menschen de idee bij te brengen, dat de luchtvaart in de toekomst een grootere rol van beteekenis zal gaan spelen; 3. Dat te allen tijde ons land op een keur corps jonge en luchttechnische getrainde zweefvliegers zal kunnen rekenen; 4. Het bevorderen en onderhouden van ver kregen vlieg vaardigheid; 5. Het bevorderen en onderhouden van de lichaamstraining in verband met het zweef vliegen; 6. Het bijbrengen van de kennis van vlieg tuigbouw, luchtkraehtenleer en vliegmeteoro- logie; 7. Opleiding tot het prestatievliegen met bijzondere zweefvliegtuigen; 8. Het propageeren van de kennis en het oefenen en in studie houden van de bescher mende maatregelen tegen aanvallen uit de lucht in de ruimste beteekenis; 9. Het onderzoeken van de lucht op thermi sche en dynamische eigenschappen in samen werking met het meteorologisch instituut van de school; 10. Hetgeen verder in den ontwikkelingsgang van de school zich vanzelf zal openbaren, tot ontwikkeling en onder leiding te brengen; 11. Het kweeken van zelfdiscipline en het vormen van karakter en kameraadschap in ge meenschappelijk vliegers-groepverband. 12. De opleiding tot de officieele A-, B- en C-brevetten voor zweefvliegers; het behalen van diploma van instructeur; diploma van zweeftechnicus volgens de regelingen van het Rijkstoezicht voor het gebruik van zweef vliegtuigen; constructeur en ontwerper van zweefvliegtuigen; leider van plaatselijke zweef vliegclubs, jeugdluehtvaartclubs en bouwclubs van modellen. De school is een internaat met loopende weekcursussen. Ongetwijfeld een programma, dat ieder jeugdig zweef-enthousiast zal aantrekken. Hiermede zal de groote stoot gegeven worden aan een krachtigen en gezonden opbouw van de Hollandsche zweefvliegerij. We zien dus dat voor Holland nog zéér wijd< perspectieven voor de zweefvliegerij open lig gen. Ons mooie land is er bij uitstek gesclükt voor. Ons volk moet er nog geschikt voor worden gemaakt. Ook Fokker heeft de snelle resultaten ge zien van zijn harde werken. In 1911 fladderde hij in een zelfgemaakt apparaat boven Haar lem; de ouderen haalden hun schouders op. Nu, 25 jaar later, zien wij de F 36 majestueus door het luchtruim vliegen. Fokker heeft een rol van beteekenis in de vliegtuigwereld. Dat had niemand toen gedacht. Op dit oogenblik kan ook niemand vermoe den wat wij, Hollanders, over 2o jaar in de Luchtvaart beteekenen. Wanneer dan in bui- tenlandsche bladen, doelende op Holland, zal gesproken worden over: Hèt luchtvarende volk van Europa, dan zullen wij die benaming te danken hebben aan de zweefvliegerij, die ons met harde inspanning en met stuggen arbeid op die hooge sport zal hebben ge bracht. ANTHONY J. D. SIPS. Noordwijkerhout AMSTERDAM, 4 September. Naar wij vernemen is het in den aanvang van Juni naar Italië verkochte stoomschip „Klipfon- tein" van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, Maandagavond in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok maatschappij opgenomen. Het oude schip, dat aanvankelijk door de Italianen zon worden gesloopt zal thans als troepenti-ans- portschip voor de Italianen naar Oost- Afrika worden gebezigd. Met man en macht wordt thans gewerkt tot het in orde brengen van de turbine, waarna het schip zoo moge- lijx nog vandaag onder Italiaansche vlag en. met een Italiaansche bemanning zal ver trekken. Ook het sloopen van het destijds naar Italië verkochte oude mailschip „Prins der Ne derlanden" zou naar ons ter oore kwam voor ombepaalden tijd zijn uitgesteld aangezien Italië ook dit schip noodig zou hebben voor het transport van troepen. Veel gegadigden. 1200 liefhebbers voor een betrekking van 1700. Er zijn meer den 1200 gegadigden die gesol liciteerd hebben naar de functie van huisbe zoeker bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, waaraan een jaarwedde van f 1700 verbonden is. Doodslag te Zoeterwoude voor het Hof. Vonnissen van 1 en 4 jaar. DEN HAAG, 4 Sept. Het.Haagsche ge rechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 57-jarigen los-werkman A. van K. en diens 26-jarigen zoon den fabrieksarbei der F. W. van K„ die door de Haagsche recht bank respectievelijk wegens zware mishande ling en doodslag op J. van Polanen in den avond van 27 Januari j.l. te Zoeterwoude zijn veroordeeld tot respectievelijk twee en vijf jaar gevangenisstraf. Door den advocaat-gene raal werd bevestiging van dit vonnis geëischt. Het hof heeft thans het vonnis van de recht bank vernietigd en den verdachte A. van K. ter zake van mishandeling veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de ge- heele preventieve hechtenis en den verdachte F. W. van K. wegens doodslag tot vier jaar gevangenisstraf eveneens met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. Het hof ge lastte voorts de opheffing van het bevel tot gevangenhouding van den verdachte A. v. K. Senator Nye vraagt aan houding van Fokker. Merkwaardig bericht uit Amerika. WASHINGTON. 3 September (A. N. P.V. Senator Nye, de voorzitter van de Senaats commissie inzake den wapenhandel, deelde heden mede, dat hij de aanhouding zal eischen van den beroemden vliegtuigbouwer Anthony H. G. Fokker van de Alpine N. J. Nye vul Fokker voor de commissie een verhoor af nemen in verband met vliegtuigcontracten met de regeering. Nye verklaarde, dat hij vreest, dat Fokker zal trachten uit het land te vluchten. (Wij teekenen hierbij aan. dat Fokker tot voor kort nog in Nederland vertoefde en dus nog niet lang in Amerika kan zijn. Red.). Fokker onvindbaar. WASHINGTON, 4 September (Reuter.) Senator Nye heeft aan de pers mede gedeeld, dat hij aan den Senaat en minister Huil verzocht heeft geen nas te verstrekken aan den vliegtuigbouwer Fokker. Nye heeft den Attorney General Cunnings verzocht hem bericht te zenden, indien Fokker de grens van Canada of Mexico zal verlaten. Fokker is in middels onvindbaar. De commissie wil hem hooren over zekere transacties bij den verkoop van vliegtuigen. Koning van Yemen doet afstand van den troon. ADEN. 3 September. Na een conferen tie van de voornaamste gezaghebbers in Yemen heeft de koning van Yemen afstand ge daan van den kroon. De kroonprins heeft het regentschap aanvaard, Men kondigt aan dat het leger van Yemen spoedig zal worden georganiseerd en dat de vloot zal worden samengesteld, welke Hodei- da tot basis zal hebben. (A.N.P.) Hayasji vraagt en krijgt ontslag. Nieuwe minister van Oorlog in Japan. TOKIO, 4 September. De bladen melden in extra-edities, dat de Japansche minister van oorlog Hayasji den minister-president ontslag uit zijn functie heeft verzocht. Tege lijkertijd heeft Hayasji als zijn opvolger aanbevolen het lid van den raad van oorlog generaal Kawasjima. Volgens een officieel communiqué is de afgetreden minister van oorlog Hayasji be noemd tot lid van den raad van oorlog. Tegelijkertijd is de benoeming bekend ge maakt van generaal Kawasjima tot minister van oorlog. Behalve Hayasji is ook afgetreden de -par lementaire onderminister graaf Toki. Verscheidene bladen melden, dat minister Hayasji indertijd zijn aftreden heeft uitge steld in verband met de moeilijkheden de extremisten te verzoenen met de benoeming van een minister met gematigde opvattingen Dit snelle aftreden schijnt erop te wijzen, dat het herstel van de discipline in het leger succes heeft.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7