HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 259 VRIJDAC 6 SEPTEMBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cfc. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALL® ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- sn/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Men Sjachert. Te Genève sjacheren nu Engeland en Frankrijk met Italië. Er is nog geen zekerheid van een oorlog Italië-Abessinië. Allerlei pessimisten zullen dat ontkennen, omdat zij zoo graag zwart zien, maar ze heb ben ongelijk. Alles wijst erop dat het zaakje nog afgekocht kan worden als er maar genoeg gebojen wordt. Natuurlijk overvraagt Italië, natuurlijk onderbieden Engeland en Frank rijk, met achter zich de Negus en zijn Fran- sche onderhandelings-prof essormonsieur Jèze. Het zal nog wel wat duren. Er zal nog wel een „deadlock" komen. Partijen zullen op een critiek oogenblik geen uitkomst meer zien. Och, maar dat is toch niet nieuw! Dat gebeurt toch ook als boer Teunis bij boer Krelis een varken komt koopen, en driemaal het erf afwandelt en zegt dat-ie niet meer terugkomt, en tenslotte inderdaad wegkuiert maar er den volgenden dag weer is? Het gebeurt niet alleen bij die gelegenhe den. Vandaag daar ben ik zeker van, en u kunt het ook zijn spelen zich dergelijke too- neelen af in iedere stad en ieder dorp van de (beschaafde) wereld. Huizen, landerijen, concessies, honden, paarden, kippen, heele partijen goederen, gezamenlijk van zeer on- geregeiden aard, zijn vandaag op deze manier versjacherd. Het is gebeurd in particuliere woningen, op kantoren, in kroegen, in regee- ringsdepartementen, op boerenerven en zoo maar op straat. Overal. Morgen gebeurt het weer, en alle volgende dagen opnieuw, met inzinkingen op Zon- en feestdagen. Men sjachert. Natuurlijk is het mogelijk dat het tenslotte toch nog misloopt. Maar u moet al die groote woorden van Mussolini niet teveel au sérieux nemen. Als iemand weken achtereen zoowat dagelijks verklaard heeft „dat hij niet meer terug kan" met allerlei varianten daarop, is het toch wel wat raar dat hij zijn afgevaar digden maar weer naar Genève stuurt om te onderhandelen. Nietwaar? Want als hij toch niet terug zou kunnen, als er „maar één weg is, en dat is de oorlog" en als „200.000 geweren vanzelf zullen afgaan" dan zou al dit gepraat en gesjacher toch volmaakt nutteloos wezen! En wie verdenkt Mussolini, dezen man-van- de-daad, van nutteloos gepraat? Zeker toch .wel niemand! Mag ik even stilstaan bij die uitdrukking „200.000 geweren zullen vanzelf afgaan"? Velen schijnen dit erg overtuigend gevonden te hebben. En dat is raar. Want wat betee- kent een dergelijke daverende phrase, een maal ontdaan van haar klinkklank? Hebt u ooit gehoord van 200.000 geweren, die van zelf afgingen? Ik niet. Is het iets nieuws? Gebeurt dat in een land, waarin slechts één man beveelt. Waarom is het dan nog niet gebeurd? En als het tot dusver niet gebeurd is, waarom zou het dan eigenlijk morgen ge beuren?of op dien dagen als de regen in Abessinië ophoudt, of later? Er zijn andere overwegingen. Dergelijke onderhandelingen duren altijd lang. Ze moe ten altijd in critieke stadia komen, en tenslot te in het allercritiekste stadium. Het is dus volstrekt geen wonder dat er nog geen over eenstemming is. Als die komt en de kans schijnt groot komt ze pas op het allerlaat ste moment, als Italië geen kans meer ziet nog een roode cent uit Engeland en Frankrijk te kloppen en Engeland en Frankrijk werkelijk vastberaden besloten hebben, geen roode cent meer toe te geven. Ik doe een beroep op al die genen onder u en zij vormen de overgroote meerderheid van elk lezend publiek die wel eens over iets gesjacherd hebben. Gaat het niet zoo? Nu dan! Als u deze zaak niet erg verheven vindt, zijn wij accoord. Maar laten we maar blij wezen als er tenminste geen oorlog komt. Nu al blijkt, dat zelfs voor een Mussolini het idéé Oorlog toch niet meer zooveel charme heeft. Ook hij weet. dat men altijd verliest. De Amerikaansche concessie van meneer Rickett uit Engeland is door Amerika „terug gegeven". Het is een rare behandeling van een contract met drie maanden opzegtermijn, dat al geteekend was. U zoudt zooiets niet kunnen doen. Ik ook niet. Maar wij zijn ook geen Staten. Ons zouden ze voor den rechter sleepen. De Koning der Koningen verbaast zich. Hij begrijpt de concessie-historie niet, naar men uit Addis Abeba seint. Het moet niet zoo prettig wezen, Koning der Koningen te zijn. Gewoon-maar-Koning is zeker beter. Of schoon ook al erg genoeg. R. P. IJMUIDEN ZOMERFEEST INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Door bet Instituut voor Arbeidersontwikke ling wordt Zondag een zomerfeest georgani seerd op het bekende terrein aan den Drie- huizer Kerkweg. Op het goed voorziene pro gramma, dat zal worden afgewerkt, komt o.a. voor een openluchtspél getiteld: „Oogst", samengesteld uit gedichten van Mr. P. J. Troelstra. BIOSCOOP „DE PONT" In de Bioscoop „De Pont" wordt van heden avond af tot en met Woensdag in het jour naal-nummer vertoond de gisteren te Bever wijk gehouden harddraverij. Liefhebbers van paardensport kunnen dus nog eens de paarden zien draven, en verder kunnen degenen, die de harddraverij bijwoon den vele bekende gezichten op het witte doek Bien, misschien ook zichzelf. De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in Juli. Bevredigende resultaten. De afdeeling Visscherijen van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand Juli 1934. De weersgesteldheid was voor de uitoefe ning der visscherij over het algemeen gunstig, met uitzondering van het IJsselmeer, waar de vischgelegenheid voor de zeilvisschers met gaand want door het ongestadige weer niet zeer gunstig was en de Zuid-Hollandsche stroomen, waar de visscherij gedurende een vijftal dagen door stormweer belemmerd werd. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hol landsche stroomen en zeegaten werd de vis scherij drukker, in de Lauwerzee en den Doi- lart daarentegen minder druk uitgeoefend dan in Juli 1934. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart en de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zui derzee waren beter, in het IJsselmeer en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daar entegen slechter dan in Juli van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 645.337 (492,366) K.G. en f 8.880 f 7,842), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 2,583,859 (2.358,454) K.G. en f 30,685 (f 19,141) in het IJsselmeer 345.239 (487,573) K.G. en f 163,213 (f 215.939) in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 294.217 (512,773) K.G. en f 26,724 (f 28,578). Uit Zeeland werden verzonden 2-164,740 ((3.232.300) K.G. mosselen ter waar de van f 40.849 (f 40.123) Oesters werden in Juli van dit jaar, evenals in de overeen komstige maand van het vorige jaar, niet verzonden. In het IJsselmeer was het resultaat der aal- visscherij met kwak en dwarskuil over het al gemeen weinig bevredigend. De aalvangsten met fuiken en hoekwant waren slecht. De uitkomsten der staandebotnetvisscherij bleven slecht, terwijl ook in kuilen weinig bot werd medegevangen. Jonge baars en snoekbaars werd geregeld in de kuilen en fuiken gevan gen, terwijl voorts in de kuilnetten veel jon ge spiering werd aangetroffen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kom men nog wat haring, bliek, makreel, ansjovis en geep gevangen; voorts nog enkele schotjes en zalmen, alsmede een steur van 190 pond. De aalvisscherij leverde geringe vangsten op. De uitkomsten der botvisscherij waren slechts matig. Enkele vaartuigen vischten op garna len voor een drogerij te Harlingen. Er wer den tamelijk goede vangsten gemaakt. De visscherij op mosselzaad en halfwasmosselen door Zeeuwsche vaartuigen was na 13 Juli af- eeloopen. De visscherij op mosselen voor een den voer werd door elf motorvaartuigen van Wieringen voortgezet. De Visscherij op alikrui ken en kokhanen was van zeer weinig betee- kenis. In de Lauwerzee waren de vangsten der garnalenvisschers tamelijk goed, doch de gar nalen klein van stuk. Van de zijde der pel lerijen is nog steeds weinig vraag. In den Dollart en de Eems verliep de gar- nalenvisscherij in het begin der maand nog onbevredigend: geleidelijk kwam hierin ech ter verbetering met enkele dagen van goede vangsten. De botvangsten verminderden. TERAARDEBESTELLING P. POOL Onder groote belangstelling vond Donder dagmiddag op de Algemeene Begraafplaats de teraardebestelling plaats van wijlen den heer P Pooi, in leven oud-directeur der N.V. Zee- vischhandel Bückmann en Pool alhier. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op het bijna voltallige bestuur der IJmuider Visch- handel Vereeniging, bestuursleden van de Zee- visch-groothandel-Vereeniging, het bestuur van het departement IJmuiden van Het Nut van 't Algemeen, bestuursleden en leden van den Raad van Toezicht van de Nutsspaarbank, bestuursleden van de afdeeling van den Ned. Protestantenbond, den heer J. D. Heykoop, halchef, verder vele vischhandelaren enz. De heer P. Verwoerd, voorzitter der IJmuider Vischhandel Vereeniging herinnerde er aan, dat de ïaatste jaren tal van collega's ten grave zijn gedragen. Thans zeide spreker, staan we weer aan de groeve van een algemeen geacht medelid. Dit stemt ons tot droefheid, te meer omdat de heer Pool een der mede-oprichters der vereeniging was. In 1933, bij de viering van het zilveren jubileum der vereeniging. behoorde de heer Pool tot een dergenen, die onafgebroken 25 jaren lid waren geweest. De heer Pool was een trouw lid, die de vereeni ging en het bestuur in alles terzijde stond waar men zijn hulp behoefde. Hiervoor bracht spreker den overledene een woord van dank. Moge het der familie een troost zijn, dat zijn nagedachtenis in aangename herin nering zal blijven voortleven, zoo besloot de heer Verwoerd. Ds. F .F. Milatz wilde met een enkel woord afscheid van den overledene nemen en hem danken voor wat hij voor zoovelen geweest is. Spreker noemde den overledene iemand, die stil zijns weegs ging. In den Nederlandschen Protestantenbond heeft hij zijn plaats met eere ingenomen, het Nut heeft hij helpen bouwen. Het is langzaam gekomen, stil is het gegroeid en zoo is het sterk geworden. Een neef van den overledene dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. Voorts dankte hij in het bijzonder de sprekers en al len, die zijn oom tijdens zijn ziekte hebben bijgestaan. De etalage-wedstrijd van „Groot IJmuiden". Wat te doen om één of meer prijzen te winnen? Onderstaand vindt men eenige aanwijzin gen voor de beoordeeling van de étalages. Ten eerste: lieten op de deelnemerskaarten in de étalages en daarop zien in welke groep deze is ingedeeld, want voor eik der groepen A, B en C zijn prijzen te winnen. Ten tweede: naar eigen idee beoordeelen op welke wijze het geëtaleerde naar voren is gebracht en of dit bij eventueelien aan koop kan bevredigen. Ten derde: beantwoorden de vraag of de étalage in haar geheel overzichtelijk is, zoo wel bij dag als bij avond. Ten vierde: men neemt papier en potlood mede en men noteert naar eigen inzien de beste étalage als no. 1 in groep A, B. of C. Zoo ook de hierop volgende als tweede of derde in de behoorende groep. Ten vijfde: Zend uw beoordeeling met naam en adres in gesloten enveloppe in bij de bestuursleden van wie u de adressen kunt vinden op de raambiljetten. (Weet u ook dat- voor de mooiste inzendingen in poëzie of proza een prijs van f 10 beschikbaar is?) Ten zesde men gaat volgens onderstaande lijst aan den wandel, om alle étalages in den kortst mogelijken tijd te bezien: J. P. KJaasen A; H. Kruiswijk C; C. Snooy B; N.V. Hoogerduyn B; Joh. de Waard A; C. W. Bötger A; C. van Vrede B; S. van Dorp B: N. P. Zwager C; Th. Diepen A; Sinjewel's Boekhandel B; D. C. de Groot C; J. Wil- derom C; H. Koppen A; Alb. Hein C; Bat a A; G. Mooy B; Fa. Brac-hthuizer A; 't Bril- lenhuis B; Fa. P. Roosekrans B; E. v. d Steenv. d. Zon A; W. Th. Hoedeman A; A. J. Brasser A; W. E. Schipper C; N. S. Bus C; A. Post A; F. de Boer C; P. Kolk A; H. Veuger A; W. Wijfjes C; K. Tijssen A; R. Feddema A; A. Trap B; C. Kleiman C; P. Keersemaker C; B. Kraay B; H. Homburg C: A. Krijger A; P. Smit B; A. ZijpKruijver A; P. v. d. Berg B; L. Brandwijk C; Joh. Meijer A; Schoenhandel Trio A; P. de Groot B; Loendersloot Warenhuis B; Jac. Gorter C; R. V. Blok B; Wed. G. Sbuut A; J. Glas B; E. v. Waohem B; G. v. Reeuwij'k A; Levensm. bedrijf W. D. C; O. Hóf er C; G. de Jager B; Gez. Jimmink A; G. v. Telgen B; Fa. Schie- broek A; 't Bazarret-je B; Alb. Hein C. VELSEN Loop der bevolking in Augustus. Bijna 45000. M. V, Tot. Vestiging 110 158 268 Geboorten 38 3D 68 Vermeerdering 148 188 Vertrek 77 98 lïb Overleden 12 6 18 Vermindering 89 104 Geheele vermeerdering over Augustus 143 Totale bevolking op 1 September 1935: 44977 GESCHICHTEN AUS DEM WIENERWALD Geschichten aus dem Wienerwald met Mag- da Schneider, Truus van Aalten, Leo Slezak en andere sterren! Ongetwijfeld een film, die veel belangstelling zal trekken. En dan met een tweede hoofdfilm als Samarang, waarin men het leven van de parel visschers en de roman tiek van het verre Oosten kan terugvinden. Deze film wordt geheel gespeeld door inboor lingen van een eiland in den Indischen Oceaan. De korte inhoud van eerstgenoemde film is als volgt: „G'schichten aus dem Wienerwald Sind ewig jung und ewig alt Terwijl een paar straatmuzikanten deze oude tooverklanken van Johann Strauss spe len en zingen, hebben drie jonge menschen nog geen flauw vermoeden van wat zij in de eerste vier en twintig uur onder deze wals- maten zullen beleven. Noch de jonge Graaf Rudi von Waldheim, die zoo juist een kasteel geërfd heeft (en wat voor een kasteel) en nu hoopt, dat zijn nieuw bezit hem in staat zal stellen om zijn betrekking bij Vorst Kiriloff, handelaar in auto's op te zeggen, noch de kleine Amerikaansche journaliste Millie Shef- fers, die naar Weenen is gekomen om de stad, waar haar moeder geboren is, te leeren ken nen. Ook de avontuurlijk aangelegde milliar- dairsdochber, Mary Limford. die naar Weenen gevlucht is om een lastigen neef te ontvluch ten en nu plannen heeft om op haar eigen beenen te gaan staan, onafhankelijk van de millioenen van haar vader, weet niet wat haar te wachten staat. Dat weet alleen de Voor zienigheid en deze heeft den heer Alois Jere- mias Schopf afgevaardigd als haar werktuig. Mijnheer Schopf heeft namelijk alle hypothe ken verschaft op het kasteel dat Rudi von Waldheim als een erfenis in den schoot ge vallen is. Rudi ziet natuurlijk geen kans om deze hypotheken af te lossen, maar Schopf weet raad: het kasteel verkoopen. En aan wien verkoopen? Aan Miss Limford, dat is de eenige persoon in de wereld die zooveel geld heeft, dat zij zich de luxe van een grafelijk kasteel kan veroorloven. Hoe Schopf ineens van het bestaan van Miss Limford afweet? Uit de kranten natuurlijk. Heusch een millionnairs- aochter heeft het niet gemakkelijk op de we reld. Zij kan geen stap doen zonder dat de pers er notitie van neemt en in dit geval had haar neef, die haar nagereisd is, nog een handje geholpen. Hij heeft een kamer in het duurste hotel van Weenen voor haar gereser veerd, heeft een aparten wagon voor haar af gehuurd, heeft de pers van haar aankomst op de hoogte gebracht en haar een paedago gischen gids op het dak gestuurd, Dr. Pomeisl, die haar met de kunstschatten van Weenen vertrouwd moet maken en wien tevens gouden bergen beloofd zijn, wanneer hij er in slaagt om haar over te halen als een zoet kind weer naar Amerika terug te keeren. Maar dan wordt het pas interessant. DE COLLECTE VOOR DE VER. T. B. DER TUBERCULOSE. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op de te houden collecte ten bate der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in deze gemeente. Zaterdag 7 September a.s. wordt men alweer gevraagd, een liefdegave te offeren. Veel wordt in dezen tijd gevraagd, doch ieder die weet wat het is, of zich maar eenïgszins een idee kan vormen met hoeveel zorgen het ge paard gaat, te trachten menschenlevens te be houden, weet ook dat hiervoor geld en veel geld noodig is. Op 7 September wordt gecollecteerd in IJmuiden en in het nieuwe gedeelte over de brug. Ook de andere deelen der gemeente krijgen hun beurt. „Ge wenscht voor u zelve gezondheid voortaan Maar hoe zal dat nu voor uw medemensch gaan? Wat gij niet wilt, dat u zelve geschiedt Dat duld ge voor andren toch zeker ook niet? Help dan de velen, die nog zijn in nood Help dan die armen, hun aantal is groot Strijdt mee voor gezondheid, voor vreugde en vreê Bestrijdt gij ook krachtig met ons T.B.C.!" Een van de Parijsche auto's, die in September 1914 door generaal Galliéni gebruikt werden om troepen uit Parijs naar de Marne te vervoeren. T eraardebestelling Mr. C. H. Guépin. Westerveld Donderdag. Onder zeer groote belangstelling had hedenmid dag op Westerveld de teraardebestelling plaats van wijlen mr. C. H. Guépin, in leven voorzit ter van het hoofdbestuur van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, wonende te Santpoort. Zeer groot was vooral de belangstelling uit de verschillende kringen uit het bedrijfsleven in ons land. alsmede uit de kringen van de politieke vrienden van den overledene. Onder de aanwezigen merkten wij op jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland en mr. Sj. H. Vening Meinesz, griffier van de Staten van Noord- Hoiland, de oud-ministers mr. D. Fock en E. H. Westerveld. de heer A. Asscher en mevr. Bois- sevain namens de fractie van den Vrijheids bond in de provinciale staten, mr. W. C. Wen- delaar voorzitter en mr. J. Rutgers, secretaris van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond en mevr. mr. Scheltema Conradi namens het hoofdbestuur van de Vrouwengroep in den Vrijheidsbond, mi-. J. Bierens de Haan en de heer Reynen, secretaris van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Th. Bernsen. lid van het hoofdbestuur en consul van Polen, mr. M. M. Kwint, burge meester van Velsen. De Waalsche Hervormde Gemeente te Amsterdam was vertegenwoor digd door de heeren mr. W. J. Guépin, P. v. d. Laar, W. F. Jansen, F. W. Schaaper en F. Derkinderen Jr. Aanwezig waren voorts vertegenwoordigers der Vereeniging J. P. Coen, dr. H. J. Slijper, voorzitter van de vereeniging van oud-J. P. C.'ers, mr. Snellen, namens de directie van het P.E.N.. ir. W. Mensert. waarn. directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland, de heer C. J. baron Colnot d' Escury, F. J. M. van Ogtrop, mr. C. J. van Eeghen en J. J. B. van de Mandere namens de Centrale Trust Cie. Mej. mr. E. C. van Dorp, lid van het hoofd bestuur van den Vrijheidsbond, M.A. Reinalda voorzitter van de sociaal-dem. Statenfractie, Joan H. A. Kruimel, lid van de directie der Papierfabrieken Van Gelder Zn., Ed. D. van Walree, oud-directeur der Ned. Handelsmaat schappij, Herbert Cremer, W. F. Bijvoet, L. Poortenaar, W. F. Brêitenstein namens de afdeeling Velsen van den Vrijheidsbond, jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken, mr. Kalma, voorzitter van de afdeeling Am sterdam van den Vrijheidsbond. Mr. H. F. van Leeuwen, directeur der Twentsche Bank te Amsterdam, Jthr. F. Teding van Berkhout Jr. directeur der Twent sche Bank te Haarlem, mr. P. G. van Tien hoven, mr. A. S. Miedema, G. B^lkestein, in specteur van het M.O., jhr. Quarles van Ufford, J. F. Hengel, directeur der K.N.S.M. M. C. Koning, Paul den Tex, dr. E. Heldering, oud-voorzitter van de Kamer van Koophan del te Amsterdam, vele statenleden enz. Het was dan ook een lange stoet, die achter de baar volgde, toen deze naar het graf werd gedragen. Bij de groeve sprak allereerst de oudste broer van den overledene, die zeide mede namens zijn echtgenoote met diepen weemoed en een bloedend hart een laatsten groet aan den overledene te willen brengen. Hij schetste het groote verlies, dat het over lijden van zijn broer voor de familie betee- kende. Hij was het, die ervoor zorgde, dat de jongeren der familie bijeen bleven. „Je was een groot gevoelsmensch en het kon daarom niet uitblijven, dat je met die eigenschappen wel eens wrijving had in de maatschappij. We zullen niet vergeten, wat je voor ons hebt gedaan en voor die instellingen, waaronder je je schouders hebt gezet en die je hebt kunnen zien groeien en bloeien. Jhr. Quarles van Uffoïd, voorzitter van de Nederlandsche Grondbriefbank, sprak eenige woorden als vriend. Als een rusteloos werker heb je tot het laatste uur gewerkt. In het bijzonder voor de Maatschappij van Nijver heid en handel heb je zooveel gedaan, dat dit je lichamelijk heeft geknakt. Spreker dankte den overledene voor hetgeen hij voor de Ne derlandsche grondbriefbank, waaraan hij zijn beste krachten heeft gewijd, heeft ge daan. Ir. A. Plate voerde het woord namens de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel. Hij wilde een'woord van erkentelijkheid zeggen voor hetgeen de overledene voor de Maatschappij is geweest. Het is hier niet de plaats om een opsomming te geven van alle functies, die hij in de maatschappij heeft be kleed. Prof. dr. Paul Scholten sprak namens de vrienden uit den studietijd. Hij wees er op. dat de overledene als student spoedig op den voor grond trad. Hij roemde vooral de groote trouw van den overledene. Namens de bestuursleden van en medewer kers van de Centrale Trust Cie voerde de heer van Eeghen het woord. Hij getuigde van de groote waardeering van de bestuursleden jegens de overledene. Eerst als secretaris, la ter al slid van den Raad van Beheer en als ge delegeerde heeft hij veel voor de Trust Cie gedaan. Mr. W. C. Wendelaar bracht den dank over van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond. De Vrijheidsbond zal een dankbare herinnering aan hem bewaren. Uit naam van de fractie van den Vrijheids bond in de Prov. Staten sprak de heer A. Asscher, die er op wees, dat alle zaken de Prov. Staten betreffende, zijn belangstelling hadden. Hij had steeds voor oogen datgene wat Nco d- Holland ten goede kon komen. Hij was voor zijn medeleden een trouw vriend en een vriend, die vertrouwen genoot, omdat hij een man was, die recht door zee ging. Een zoon dankte tenslotte voor de groot*» belangstelling.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1