Dhr. Sandberg Fe Ankara verongelukt. Met een Fokker neergestort. Tijdens demonstratie voor militaire autoriteiten. Ankara, 5 Sept. (A.n.p.) De Nederlandsche luitenant-vlieger Jhr. Mr. G. Sandberg, die heden in het bijzijn van tal van Turksche autori teiten te Ankara een demonstratie zou geven met het militaire Fokker vliegtuig van het nieuwe type C. 10, is tijdens deze vlucht afgegleden en neergestort. Het vliegtuig werd ge heel vernield en luitenant Sandberg werd op slag gedood. De le luitenant Jhr. Mr. G. Sandberg was een der bekwaamste Nederlandsche vlieger- officieven. die sedert 1922 verbonden was aan de militaire Luchtvaart Afdeeling te Soester- berg. Hij kwam daar als reserve-officier en voltooide zijn rechten-studie, waarna hij ech ter toch de militaire luchtvaart koos voor zijn verdere carrière. Reeds verscheidene jaren was hij op Soes- terberg als instructeur werkzaam en bij tal- looze gelegenheden is hij opgetreden als hl- vlieger voor de Fokker-fabrieken, als hoedanig hij thans ook de reis naar Turkije heeft on dernomen, die hem helaas noodlottig is ge worden. Reeds eerder heeft luitenant Sand berg voor de Fokker-fabrieken in het buiten land demonstraties met nieuwe vliegtuigen gehouden, o.a. in Roemenië en eenige jaren geleden zelfs in China. De overledene, die 36 jaar oud was en te Amersfoort woonde, was gehuwd en vader van één kind. De C. 10. waarmee het ongeluk is geschied, was een der nieuwste typen militaire- vlieg tuigen der Fokker-fabrieken, een twee per- soons-jager-verkenner, uitgerust met eeai Roils-Royce-motor van het model Castrel 5 met een capaciteit van ca. 600 P.K.. Een aan tal vliegtuigen van dit type is reeds geleverd aan het -Nederlandsch-Indisclie leger terwijl een aantal vliegtuigen van het model C. 10 voor het Nederlandsche leger in bestelling is en waarschijnlijk over eenige maanden zal worden afgeleverd. De heer Sandberg maakte de vlucht op ver zoek van de Turksche regeering. Er werd van hem verwacht, dat hij op 30 Augustus in Stam boel zou zijn in verband met een militaire de monstratie ter gelegenheid van een groot volksfeest op den nationalen Turkschen feest dag, zoodat hij dan aan het Turksche volk kon laten zien wat een Nederlandsche stunt vlieger uit dezen nieuwen jager-ver kenner van de Fokkerfabrieken kon halen. De reis naar Turkije werd in rustig tempo afgelegd. Men wilde eerst een demonstratie te Zürich geven. In Belgrado werd weer een demonstratie gegeven. Daarna ging het ver der naar Sofia, Stamboel (eenige demonstra ties), Ankara en voorts hebben Eskeshir en Kaisery op het programma gestaan. In totaal dacht' men ongeveer drie weken weg te blijven. Het militaire vliegtuig had voor dezen tocht de registratieletters P.H.-AKY ontvangen. Bij het bouwen van dit toestel was de Ned. vliegtuigenfabriek van de gedachte uitgegaan, dat een goed militair vliegtuig niet alleen groote snelheid moet hebben (maximum snel heid op diensthoögte 4250 M. 320 K.M.), maar ook goede vliegeigenschappen; het moet niet slechts door crack-piloten gevlogen kunnen worden, doch ook door doorsnee militaire vliegers. De C X had door de genomen proeven bewezen, dat het aan al deze eischen voldeed, o.a. kon het vliegtuig tijdens het vliegen bij elk toerental geschikt voor horizontale vlucht afgetrimd worden, zoodat men handen en voeten van de stuurorganen kon wegnemen zoolang men dit wenschte. BOTSING HAD DOODELIJKEN AFLOOP. In het Wilhelmina-Gasthuïs te Amsterdam is de A.V.R.O.-chauffeur P. van E., die Woens dag op de Rozengracht ernstig gewond werd bij een botsing van den A.V.R.O.-reportage- wagen met een tramwagen van lijn 14, aan de bekomen verwondingen overleden. Ex-koning Alfonso heeft een hobby. Tapisserieën. Ex-koning Alfonso van Spanje is Donderdag morgen in gezelschap van zijn secretaris, den hertog de Luna, in het Rijksmuseum te Am sterdam geweest en de hoofddirecteur, dr. F. Schmidt Degener, die den hoogen bezoeker rondleidde, heeft hem daarbij leeren kennen als iemand, die op het veelzijdig gebied der kunsten allerminst leek is en vooral van zijn hobby: tapisserieën, zeer veel afweet. Het bezoek, dat meer dan twee uren in be slag heeft genomen, gold in de eerste plaats de exclusieve Rembrandt-tentoonstelling, waar de ex-koning geruimen tijd vertoefde. De rondgang strekte zich. op verzoek van Don Alfonso, mede uit tot de voornaamste afdee- lingen van het Museum. Twee meesterwerken van Rembrandt: De Nachtwacht en de Staal meesters, welke de ex-koning voor het eerst in origineel aanschouwde, bezichtigde hij gerui men tijd, om tenslotte als zijn oordeel te ken nen te geven, dat hij, wat compositie en uit voering betreft, laatstgenoemd stuk prefe reerde. Ook voor de afdeeling van Nederland's ge schiedenis ter zee legde de vorstelijke bezoe ker groote belangstelling aan den dag. De „waarschuwing" van den heer Schmidt Dege ner, dat hij veel schilderijen te zien zou krij gen, betrekking hebbend op gevechten tus- schen Spanjaarden en Nederlanders uit het tijdperk van den 80-jarigen oorlog, nam de ex-koning lachend in ontvangst, opmerkend, dat aan beide kanten met veel bravour is ge vochten! Hij voegde er nog, na de beschouwing van verschillende stukken aan toe, dat het begrijpelijk kon wordén geacht, dat vooral de Nederlandsche overwinningen onze schilders uit dien tijd tot het scheppen van kunstwer ken hadden geïnspireerd. In de Spaansche musea zoo zeide hij lachend kan men trouwens hetzelfde verschijnsel waarnemen! Na de lunch is hij, wederom onder veel be langstelling van het publiek, uitgereden voor een bezoek aan de Zuiderzeewerken in gezel schap van ir. J. F. R. van de Wal. Heden zou de ex-koning naar Parijs ver trekken. Aantal stakers te Tilburg wordt grooter. TILBURG, 6 September (A.N.P.) Gisteren heeft de staking in de wollen-stoffen-industrie te Tilburg zich weer uitgebreid. Het aantal stakers op de verschillende fabrieken is toe genomen. Het aantal stakers wordt thans op 3500 geschat. Er zijn nu nog slechts vijf wollen stoffen fabrieken, waar normaal doorgewerkt wordt, t.w. Van Beurden van Moll, J. Donders en Zonen, Janssens de Horion, de Rooy van Dijk en Staeter. In een Donderdagmiddag gehouden verga dering van het stakingscomité is medege deeld, dat men zich schriftelijk had gewend tot den Rijksbemiddelaar om hem te verzoeken een contact tot stand te brengen tusschen het stakingscomité en de fabrikanten. Het comité deelde mede, van het N.A.S. te Amsterdam bericht te hebben ontvangen, dat het f 1000 voor de stakers te Tilburg heeft be schikbaar gesteld. Oss duikt steeds weer op. Nieuwe arrestatie en nieuwe bekentenis. Door de Koninklijke Marechaussée te Oss werd Donderdagmiddag te Berchen bij Oss gearresteerd de 48-jarige van der V. Het was n.l. gebleken dat deze persoon meermalen in aanraking is geweest met de beruchte Ossche misdadigers Toon de Soep en Bijs de Sijp. Hij zou hun in 1934 o.m. inlichtingen hebben verstrekt, welke geleid hebben tot een inbraak bij van der Kamp te Berchen, waar een bedrag aan geld werd ontvreemd. Tevens zou hij Toon de Soep en Bijs de Sijp hebben verzocht bij hem thuis een bedrag van f 100 te komen stelen, dat eigendom was van een Ziekenfonds. Als belooning zou hij een deel van de buit krijgen. Door den beruchten Ossenaar Ceelen is ten overstaan van de Koninklijke Marche- chaussee nog bekend, dat hij in 1930 de groote boerderij van Megens in de Kapel straat te Oss in brand heeft gestoken om in de buurt een inbraak te plegen. Richtlijnen voor ordening. Jaarvergadering van Chr. Werkgevers. In het Berghotel te Amersfoort is vandaag de jaarvergadering gehouden van de Vereeni- ging van Christelijke Werkgevers en Groot handelaren in Nederland (Christelijke Werk gevers Vereeniging). Tengevolge van ongesteldheid van den voorzitter, den heer F. L. van der Bom te Amsterdam, werd de bijeenkomst geleid door den vice-voorzitter, den heer A. Borst P.zn. te Rotterdam. Deze koos tot motto van zijn openings rede: „Niet wankelen". De vooruitzichten voor handel, scheep vaart en industrie zijn somber. lederen dag vraagt men zich weer opnieuw af: Wat moet er van terecht komen? In dit verband wijst spr. op de indexcijfers van twaalf1 Neder- landsche aandeelengro'epeh ter beurze van Amsterdam, gelijk deze gemiddelden waren in 1929 en in Juli 1935. Speciaal de industrie, die' van 432 tot 178, de handelsondernemin gen, die van 168 tot 85 en de scheepvaart, die van 125 tot' een gemiddelde van 17 terug viel, geven cijfers, die voor zichzelf spre ken. Zal dat zoo doorgaan? Op die bange vraag weet spr. maar één antwoord, en dat is: Niet wankelen. Christelijke werkgevers mogen ook niet wankelen wanneer men hen mee betrekken wil in een zoodanige loonafslag, dat de loonen komen' beneden de grens, benoodigd voor het noodzakelijk levensonderhoud en met onze Christelijke arbeiders hebben zij de plicht schouder aan schouder te strij den voor de erkenning van den arbeider als mensoh Góds en de zedelijke waarde van den arbeid. Maar anderzijds dwingt gehoorzaamheid aan Gods gebod ons om niet te wankelen wanneer sommige arbeidersgroepen pogen de loonen te houden op een niveau, dat hooger ligt dan de levensstandaard van vandaag en daardoor de noodzakelijke aan passing tegenstaan. Nadat de huishoudelijke zaken waren be handeld, heeft in de voortgezette openbare vergadering de heer mr. P. Borst uit Am sterdam een referaat gehouden over: „Het Ordeningsvraagstuk". Hij kwam hierbij o.m. tot de volgende uitspraak: Het bouwen der ordening op de bestaande organisaties wil nog niet zeggen, dat de re geering „moet prijzen, hetgeen de organi saties wijzen". Er is immers nog een ander beginsel, n.l. dat het vereenigingswerk der bedrijfsgenooten, als alle menschelijk han delen, gevaar loopt door de zonde verkeerd te worden behandeld. Dat zou zijn een or dening- in strijd met het algemeen belang. Dit gevaar diént de Overheid echter niet te voorkomen door zelf wetgeving, rechtspraak en uitvoering in handen te nemen, maar door een systematische, wetenschappelijke con trole. De regeeringsbemoeiïng met ordening moet ook geordend zijn, geordend in initiatief controle en documentatie, hetgeen niet uit sluit, dat voorzichtig stap voor stap moet worden gewandeld en dat men zich moet aansluiten bij het bestaande. De Overheid moet kunnen beschikken over een centraal wetenschappelijk instituut, dat systematisch de gegevens van de verschillende bedrijfs takken verzamelt, ordent en beoordeelt. De materieele zijde, de vraag, welke rege lingen in het maatschappelijk bedrijfsleven een algemeen-verbindendverklaring behoeven zal eveneens voorwerp van studie moeten zijn. Voorloopig beval spr. als richtlijn aan: de bestrijding van de het algemeen belang schadende uitwassen der vrije concurrentie, mede als een vorm van efficiency ter voor koming van verspilling door noodelooze con currentie. In aanmerking zouden dan o.m. komen: 1. De vestigingseischen, bij voorkeur niet leidende tot bedrijfssluiting, doch zich be perkend tot het stellen van eischen voor een behoorlijk patroonsschap. 2. De prijspolitiek, door het voorschrijven van uniforme boekhouding en kostprijsbe rekening, ter bestrijding van prijsknoeierij, waarbij iedere ongezonde prijs, die wordt verkregen ten koste van leveranciers, arbei ders, onbetaalde overheidslasten tc., wordt verboden. 3. De unificatie van de leveringsvoorwaar den, waarbij speciale bedrijfsmisbruiken kun nen worden bestreden. Werkgevers Huiverig voor industrialisatie? Er zijn eischen waaraan niet kan worden voldaan. Rede van den heer Gelderman. ENSCHEDé, 5 September. De algemeene ledenvergadering van het „Verbond van Nederlandsche werkgevers" die te Enschedé werd gehouden, is geopend door den voorzit ter den heer N. P. Gelderman. In dit openingswoord herinnerde spr. er aan, dat sedert de vorige algemeene vergade ring te Apeldoorn wederom een tijdperk is verloopen van groote moeilijkheden op eco nomisch gebied. Over de geheele wereld spreekt men nog van een crisistoestand en inderdaad is in den internationalen handel nog weinig verbetering te bespeuren. Zulks kan men ook moeilijk verwachten, nu de contingenteeringsmaatregelen in de meeste landen nog toegenomen zijn en verschillende staten voor het betalingsverkeer een clea- ringsysteem (tegenover andere landen) in werking hebben gesteld. Ook baart de internationale politieke toe stand voortdurend zorg. Na dezen toestand kort te hebben uiteengezet, zegt spr., dat ook de werkloosheid weinig is afgenomen. Voor ons land is de toestand eveneens weinig bemoedigend. Van eenige algemeene verbetering kan men zeker niet spreken. Toch slaan wij, wat onzen uitvoer betreft, tegen over onze nabuurstaten niet eens zoo'n slecht figuur, want het percentage hiervan bedraagt ten opzichte van 1929 35.8%, tegen Engeland 33.5, Duitschland 30.5, Frankrijk 36.5 en alleen België 42.3. Verder vinden wij, behalve België, alleen Zweden met 41.6 en Denemarken met 36.2% boven ons in West- Europa. Dit neemt echter niet weg, dat onze uitvoer van nog 42.6% in 1932 daalde tot 36.5 in 1933 en tot 35.8 in 1934. Hoe slecht dan ook de toestand in ons land is, springt in het oog, als men de toename van de werkloosheidscijfers bekijkt. Eind Januari 1935 bedroeg dit aantal rond 432.000, wat eind Juni gedaald is tot 333.000, tegen eind Juni 1934 292.000, of een toename van 41.000. Het is geen wonder, dat deze cijfers ieder een met schrik vervullen en dat men aan dringt op het nemen van meer maatregelen tot bestrijding van dit euvel. Het stemt tot voldoening, dat, nu de 60 millioen van het werkfonds bijna op zijn, de Regeering binnen kort een nieuw crediet denkt aan te vragen, daar aldus werkgelegen heid kan worden geschapen, die anders on benut zou blijven. Naast plannen tot het uitvoeren van open bare werkenj meenen velen en de regeering schijnt deze meening te deelen dat alleen een toenemende industrialisatie het werkloos heidsprobleem al is het dan maar gedeel telijk kan opheffen. Men stelt daarbij in het licht, dat er op dit gebied nog mogelijk heden zijn, gezien onzen belangrijken invoer van industrieproducten. Nu zijn deze plannen, indertijd in Lim burg begonnen misschien door velen niet zonder reserve vernomen, doch thans zal men, nu de Minister van Economische Zaken zelf zijn schouders hieronder gaat zetten, on getwijfeld rekening moeten gaan houden met mogelijke experimenten op dit gebied, waar van de draagwijdte niet te overzien is. Spr. vraagt zich echter af: hoe kan het mogelijk zijn. dat de Overheid in een tijd, dat ondernemingen, die gedurende tientallen van jaren hun bestaansmogelijkheid bewezen een kwijnend bestaan leiden, op eenigszins belangrijke schaal industrieën zou oprichten met inderdaad rendeerend perspectief? Spr. verwacht hiervan bitter weinig en licht deze meening nog nader toe. Allereerst zet spr. daarbij uiteen, waarom het bedrijfsleven zoo slecht gaat. Als eerste eischen stelt de Regeering: Geen concurrentie aan bestaande industrieën; Ze moeten rendabel zijn; Ze mogen onze han delspolitiek niet schaden. Aan den eersten eisch is misschien te voldoen, maar de tweede, de eventueele rendabiliteit, is nooit vooruit vast te stellen. En zeker niet yoor de toekomst. Aan den derden eisch: geen vermindering van uitvoer, is onmogelijk te voldoen. Maar aangezien van al deze theorieën, wat denkt men, vraagt spr., praktisch te bereiken? Eenige duizenden aan het werk te krijgen ten koste van vele en vele millloenen kapitaalsuit gaven? Er zou nog heel wat meer hier te lande ge maakt en geëxporteerd kunnen worden, als wij maar niet te duur waren. Te duur in vergelijking tot het buitenland. Want het levensniveau is in ons land nog steeds hooger dan in de ons omringende landen. Zeer zeker is er reeds in sommige bedrijven goed aan gepast, maar in vele, met name in de Over heidsbedrijven, is nog weinig gebeurd. Alleen door de tering naar de nering te zetten, zal ons land er weer boven op kunnen komen. K. L. M. zoekt niet alleen In het buitenland. Ook piloten van Soesterberg. In verband met een tekort aan ervaren piloten is de K.L.M. reeds met bekende vliegers uit het buitenland in onderhandeling getreden, zooals wij dezer dagen reeds hebben gemeld. Thans weet de N.R.Crt. te berichten, dat op Schiphol vijf officieren-vliegers en elf ser geants van de militaire luchtvaart aan een onderzoek door een speciale commissie zijn onderworpen. Uit deze zestien personen zullen er tenslotte elf gekozen worden, die in het be- ?in van 1936 gereed zullen moeten zijn voor de ;aak van verkeersvlieger bij de K.L.M. 'PROF. DR. H. A. VAN BAKEL 25 JAAR HOOGLEERAAR. Op 26 September a.s. Men schrijft ons: Prof. dr. H. A. van Bakel, gewoon hoog leeraar in de geschiedenis der dogmatiek en in de encyclopedie der godsgeleerdheid aan de Universieit van Amsterdam en hoogleeraar van het Seminarium van het Evangelisch Luthersoh Kerkgenootschap, zal op 26 Sep tember zijn zilveren hoogleeraarsjuibileum vieren. Op 26 September 1910 heeft hij n.l. het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam aanvaard, dat- hij in 1916 met dat yan gewoon hoogleeraar verwisseld heeft; eenige maanden voor zijn intrede te Amsterdam, dus ook in 1910, was hij professor aan het Seminarium geworden. De Koningin vertrekt uit St. Fillans. Tocht door Engeland. ST. FILiLANS, 5 September (A.N.P.) Naar verluidt zal de Koningin morgen uit St.- Fillans vertrekken per auto en een paar da gen besteden aan het maken van een tocht door Engeland, alvorens een bezoek te brengen aan den Graaf en Gravin van Ath- lone in Sussex. Prinses Juliana is reeds ver trokken en zal zich bij graaf Athlone weer bij de Koningin voegen. Toestand der slachtoffers te Megen goed. Ministerieele belangstelling. OSS. 5 September (A.N.P.) Namens den minister van Sociale Zaken heeft Ir. A. J. Markvoort adj. inspecteur van de Rijks werkverschaffing te Zwolle heden zoowel te Oss als te Horsen een bezoek gebracht aan de nabestaanden van de slachtoffers van den bliksemslag te Megen. Tevens heeft hij de patiënten bezocht, die in het ziekenhuis te Oss zijn opgenomen en naar hun toestand geïnformeerd. In den loop van den dag lieeft hij ook een bezoek gebracht aan de families van de vijf gewonde arbeiders. De toestand van de vijf gewonde arbeiders is goed vooruitgaande. Vier van hen zullen binnen eenige dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Nader vernemen wij nog, dat de keet, die door den bliksem is getroffen aan één zijde open was. zoodat er geen sprake van was. dat men de deur niet zou kunnen open krijgen. De keet is uiteen genomen om er draagbaren voor de gewonden van te kunnen maken. Verkeersongevallen eischten twee dooden. Vrachtauto op stilstaanden wagen gereden. Op den rijksweg tusschen Keizers- veer en Nieuwendijk is Donderdag middag een vrachtauto op een stil staanden zandauto gebotst met het gevolg, dat de 47- jarige P. J. Stijvers uit Amsterdam, die naast den chauffeur van den vrachtwagen was ge zeten op slag werd gedood. Zijn lijk is voor sectie naar het ziekenhuis te Raamsdonks- veer vervoerd. De beide auto's werden zwaar beschadigd, de chauffeurs zijn met den schrik vrijgekomen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Het is onverklaarbaar, hoe de chauffeur van den Vluchtwagen op den stilstaanden zand auto is gereden. Man en vrouw gewond. Op den Amstelveenschen weg nabij de Nieuwe Kalfjeslaan te Amsterdam had Don derdagmiddag omstreeks vier uur een ernsti ge botsing plaats, waarbij een man en een vrouw werden gewond. Een motor bestuurd door den heer Stok uit Amsterdam, die zijn vrouw achterop had, reed met groote vaart tegen een auto, welke uit de Nieuwe Kalfjeslaan kwam. De motorfiets sloeg over den kop met het gevolg, dat de be stuurder en zijn echtgenoote van het voer tuig werden geslingerd. Dr. van Deursen uit Amstelveen verleende de eerste hulp. Later werden de slachtoffers naar het Luthersch Diaconessenhuis aan den Koninginneweg vervoerd. Mevrouw Stok kon na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. De heer Stok liep een beenfraetuur op. waar door hij in het ziekenhuis moest blijven. Twee auto's botsten. De heer J. Falkema, burgemeester van Hee renveen, is op de Nieuwe Vechtbrug nabij Zwolle met zijn auto in botsing gekomen met een tegemoetkomende vrachtauto. De heer F. zoowel als zijn dochter werden met hoofdver wondingen naar het Soph ia-ziekenhuis ver voerd. Hun toestand is op het oogenblik zeer bevredigend. Mevrouw F. bleef ongedeerd. Plotseling oversteken kan menschenlevens kosten. De ongeveer 60-jarige heer Siegers te Zwolle is door een auto van de E. D. S. in de Kam perstraat aldaar overreden. Hij was vrijwel op slag dood. De heer S., die aanvankelijk op het trottoir stond, heeft zich plotseling omge draaid en op den middenweg begeven, met het gevolg, dat hij een achterwiel van den zwaren wagen over het lichaam kreeg. Den chauffeur treft geen schuld. ROTTERDAM VRAAGT BELANGSTELLING. Gedurende tien dagen het is Donderdag begonnen zal Rotterdam de feesttrom roe ren. De V.V.V.-week is n.l. ingezet. Vlaggen en alle mogelijke versieringen geven de Maas stad een feestelijk aanzien, terwijl daarnaast tal van bijzondere gebeurtenissen zullen zorgen, dat de belangstelling voor dit tien- daagsche feest behouden zal blijven. Ook de Chineesche stad in Katendrecht zal niet achterblijven. Burgemeester Drooglever Fortuyn heeft Donderdag de officieele opening verricht. 10.000 BOEKJES SIGARETTENPAPIER IN BESLAG GENOMEN. BEEK (L.) 5 September (A.N.P.) Eergis- ternacht hebben de ambtenaren der directe belastingen te Sittard, in samenwerking met de marechaussee aldaar, op de rivier de Maas aan den Scharberg te Elsloo 10.000 boekjes si garettenpapier, welke een tweetal Belgen frauduleus trachtte in te voeren, in beslag ge nomen. Beide personen, die in een boot hun kostbare vracht over de Maas roeiden, werden tijdens het oversteken opgemerkt en bij het bereiken van den Nederlandschen Maasoever, door de zich verdekt opgesteld hebbende ambtenaren, aangehouden. Een van de Belgen sprong onmiddellijk overboord en wist zwem mend Belgisch grondgebied te bereiken. Zekere Simenon uit Coten werd aangehouden. De boot en haar inhoud, welke uit 10.000 boekjes sigarettenpapier bestond, werden in beslag genomen. Het sigarettenpapier, waarop een invoerrecht van f 2000 verschuldigd was, is evenals de boot, naar het douanekantoor te Berg aan de Maas overgebracht. S. is in de marechausseekazerne te Beek voorloopig in bewaring gesteld. TWEE JAAR TEGEN VALSCHE MUNTERS VOORTGEZET. De 29-jarige klinker H. R. en de 44-jarige machine-bankwerker J. K. H. stonden Don derdag voor de Rotterdamsche rechtbank ter zake van valsche munterij terecht. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders. Het O.M. eischte twee jaar gevangenisstraf. V E IJ D" A 'G 'SE P T. 1935 =3 Zeer sterk beroovings- staaltje. Drie pseudo-rechercheurs. Italianen in hotel beroofd. Naar thans eerst, in verband met het p0« litieonderzoek, bekend wordt gemaakt, ver voegden zich in den nacht van Vrijdag 30 op Zaterdag 31 Augustus in een hotel te 's-Gravenhage bij den nachtportier drie hem onbekende personen, die voorgaven van de politie te zijn en zich legitimeerden door het vertoonen van een of andere, op de achter zijde van de revers gespelde medaille. Zij eischten toegang tot de slaapkamers van twee aldaar geruimen tijd inwonende Italia nen G. B. B. en G. R. voor passencontrele. Op de kamers werden de kleeding en bagage van de Italianen onderzocht en van G. b. b. een bedrag van plm. 1100, benevens zijn paspoort, medegenomen. Van G. R. werd het bij hem bevonden be drag niet afgenomen. Beide Italianen zijn goede bekenden van de clandestiene speel- kringen, waarvan er gedurende den laatsten tijd te Amsterdam door de politie eenige zijn opgeruimd. G. R. was destijds croupier in „Odeon" te Amsterdam. De drie mannen traden zoo overtuigend op, dat de nachtportier geen moment argwaan heeft gekoesterd. Zelfs toen het z.g. onderzoek van de pseudo-rechercheurs 40 minuten duurde, dacht hij er niet aan den directeur van het hotel, den heer D. te waarschuwen. Ook de beide Italianen hebben zich laten intimideeren, en dat niet alleen omdat de pseudo rechercheurs in elke hand een revolver hielden, maar ook, omdat zij informeerden waar de baccaratkaarten en de roulettes waren. Toen de pseudo-rechercheurs weg gingen, droegen zij den nachtportier op er voor te zorgen, dat de beide Italianen niet weg gingen. Zij zouden dadelijk afgehaald worden. Eerst om acht uur. drie uur na de beroo- ving begon de portier lont te ruiken. Hij belde de politie op, om te informeeren en vernam, dat hij zich vergist had. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING OVERLEDEN. De bekende Nederlandsche jazz-trompetist de heer Louis de Vries uit Rotterdam, die j.l. Zaterdag onder Hattemerbroek met zijn auto een aanrijding met een melkwagen had. waar door hij op den weg geslingerd werd, is aan de gevolgen van die aanrijding in de R.K. Zieken verpleging te Zwolle overleden. De heer de Vries was juist uit Engeland te ruggekeerd. waar hij voor gramofoon-opna- men had gespeeld en hij koesterde het plan 1 Januari a.s. met zijn band naar Amerika te vertrekken. Het overlijden van Mgr. Aengenent. Haarlem Donderdag. Bewijzen van deelneming. Nog steeds komen tal van bewijzen van deel neming in. o.m. condoleance-telegrammen van mr, Steenberghe, oud-minister van Eco nomische Zaken; mr. dr. Deckers, minister van Landboüw en Visscherij; verschillende gezan ten; het Hoofdbestuur der Hanze in het bis dom. Haarlem'. Druk werd Woensdag op de registers ge- teekeiïd. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht heeft het Hoogwaardig Kapittel van het bisdom Haarlem het volgende telegram ontvangen „Met groote droefheid ontvingen wij het bericht van het overlijden van den allerver- dienstelijksten bisschop. Eri. onze gebeden voegende bij de uwe bidden Wij God, dat Hij hem opneme in Zijne eeuwige woontenten en troost geve aan het verweesde bisdom. Aartsbisschop JANSEN. St. Antonius Gasthuis. De overledene naar de Kathedraal. Zooals gemeld, zal Vrijdagavond het stoffe lijk overschot van Mgr. Aengenent van het Bisschoppelijk Paleis naar de Kathedraal St. Bavo worden overgebracht. De stoet zal daarbij dezen weg volgen: Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Wilhelmina- straat, Wilsonsplein, Leidschevaart. De plechtigheden in de Kathedraal. Het stoffelijk overschot van Mgr. J. D. J. Aengenent zal in de Kathedrale Kerk Vrijdag middag te 5.30 uur worden ontvangen door den Kapittel-Vicaris, Mgr. H. J. M. Taskin, hiérbij geassisteerd door de kapelaans der St. Bavo. In de Metten op Vrijdagavond te 7.30 uur zal de Kapittel-Vicaris Mgr. H. J. M. Taskin als Agens fungeeren met assistentie van pas- toorf J. P. Reijnenberg en kapelaan H. A. Hen driks. Bij de Lauden en Plechtige Uitvaart zal als agens fungeeren Mgr. P. Hopmans van Breda; als presbyter assistens Mgr. M. Möllmann, Vicaris-Generaal van het Bisdom. Troondia- kens Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Am sterdam, en M. Wijtenburg, Kanunniken, van het Kathedr. Kapittel. Diaken J. Dankelman, eere-Kanunnik van het Bisdom H. Sondaal, eere kanunnik en Deken van Haarlem. De begrafenisplechtigheid zal worden ver richt door Mgr. Th. Pichot, Vic.Generaal van het Bisdom, met assistentie van de zeereerw. heeren H. W. Agterof en F. Bank, secretaris sen van het Bisdom. Naar de Msb. verneemt zal de heer H. Heij- meijer van Heemstede uit Amsterdam, Ka merheer van Z. H. den Paus, de begrafenis bijwonen. De lijkrede. De lijkrede zal worden gehouden door den Kapittel-Vicaris Mgr. H. J. M. Taskin. Condoléancebezoeken aan bisschoppelijk paleis. Donderdagmorgen was er van 121 uur ge legenheid in het bisschoppelijk paleis een con doleance-bezoek af te leggen. De bezoekers werden ontvangen door Mgr. Pichot. vicaris-generaal in het bisdom. O.a. legden een bezoek af vertegenwoordigers van de manlijke- jeugdbeweging van Katho lieke actie, van den Dioc. R.K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem, van de R.K. Jonge Werkgeversvereeniging te Haarlem. Verder door de heeren rabbijn de Vries, van de Ned. Israel, gemeente te Haarlem, mevr. Droog— Deckers, Mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, A. Tervooren, van de R.K. Journalisten- vereeniging in Noord-Holland, J. H. van Oos ten, voor de R.K. Oratoriumvereeniging en de Ver. Kath. Pers te Amsterdam, H. v. d. Weyer, inspecteur L.O., M. L. A. Klein voor de R.K. Politiebond, A. Meier, lid der Tweede Kamer, W. van Liemt, wethouder van Haarlem, Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris v. h. Haarlemsche Crisiscomité en de heeren A. Beets en Frits Schuurman, voorzitter en dirigent der H.O.Vlr

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2