Wetenschappelijk allerlei op 'n Britsche Conferentie. Senator Long overleden. Vergeefsche bloedtransfusies. In den loop van Dinsdag ontvingen wij over den toestand van senator Long de vol gende telegrammen: NEW YORK, 10 Sept. De doktoren zijn nog steeds van meening, dat de toestand van senator Long zeer critiek is. In den nacht van Maandag op heden heeft men een derde bloedtransfusie toegepast. De chef-arts van het ziekenhuis noemde het bijzonder bedenkelijk, dat Long in het geheel niet reageerde op de behandeling. Hij is van jneening, dat de eerstvolgende twaalf uur de beslissing zullen moeten brengen. De door de begeleiders van Long onmiddel lijk na den aanslag doodgeschoten dader Weiss is gisteren in tegenwoordigheid van een Ka tholieken geestelijke ter aarde besteld. Uit Baton Rouge meldt Reuter; De geneesheeren zijn er toe over gegaan ge bruik te maken van zuurstofapparaten om de ademhaling van Huey Long te verlichten. Be "behandelende geneesheeren vreezendat het buikvlies ontstoken is en koesteren geen enkele hoop dat de patient zal herstellen. Een groote menigte aanhangers heeft zich verzameld voor de bureaux der kranten. De begrafenisplechtigheid voor dr. Weiss, die den aanslag heeft gepleegd, werd door honderden o.a. vrijwel alle doktoren uit Baton Rouge bij gewoond. Het Huis van Afgevaardigden is in neer slachtige stemming bijeengekomen en heeft een wet aangenomen, die ten doel heeft de herkiezing van rechter Pavy, den schoonvader van Weiss, te verhinderen. Naar nader wordt gemeld begon Huey Long na de derde bloedtransfusie wartaal te spre ken. Hij sprak van het boek, dat hij later zou schrijven: „Mijn eerste jaar in het Witte Huis". BATON ROUGE. Vrienden van Huey Long hebben bij het verlaten van diens kamer ge zegd, dat het intreden van den dood nog slechts een kwestie van tijd is. NEWYORK, 10 Sept. (A. N. P.) Se nator Long is hedenmorgen om 6.10 in het ziekenhuis te Baton Rouge over leden. Long was in de vroege morgenuren nog een vierde bloedtransfusie toege diend. De vijfde transfusie kon niet meer gschieden daar de senator toen reeds met den dood worstelde. „De ongekroonde koning van „Louisiana" Senator Long genoot in den staat Louisiana waar hij den bijnaam van ongekroonde ko ning" bezat een groote populariteit. Ander zijds telde hij een groot aantal vijanden. Hij was de opsteller van een fantastisch plan, dat tot devies „share the wealth" (verdeel den rijkdom) had. Long beloofde, dat hij, wan neer hij eenmaal president zou zijn, allen Amerikanen een inkomen van f 4000 en ouderdomspensioen en het bezit van een auto zou verzekeren. Zijn groote populariteit dankte hij voor een niet gering deel aan zijn enorm redenaarstalent. Berucht waren zijn obstructie-redevoerin gen, in den Senaat, die soms uren duurden en waarbij hij de zonderlingste onderwerpen ter sprake bracht. Long die altijd door een sterke parti culiere lijfwacht was omringd was oor spronkelijk aanhanger van Roosevelt, later werd hij een fel tegenstander van den pre sident. Zwevend over de Alpen. Zwitsersch zweefvlieger levert een fraaie prestatie. GENèVE, 9 Sept. De eerste zweefvlucht over de Alpen is uitgevoerd door den Zwitser- schen vlieger Schreiber, die op een hoogte van 12.000 vóet met zijn zweeftoestel gedurende 2 uur boven de Jungfrau vloog en vervolgens op een hoogte van 9.600 voet over den Simplort- pas zweefde. Oorlogsverminkten als propagandisten Er gaan afdeelingen van hen naar Afrika. ROME, 10 September. De organisatie der oorlogsverminkten heeft een vergadering ge houden waarin het probleem is besproken van het vrijwillig dienstnemen door oorlogs verminkten voor Oost-Afrika. Besloten werd dat niet alleen afdeelingen in het leven zul len worden geroepen voor den militairen dienst, maar ook dat de verminkten op grooten schaal hun bijstand zullen verleenen bij het maken van propaganda. ELECTRISCHE TREINEN HOEK VAN HOL LANDSCHIEDAM MOGEN 100 EN 95 K.M. RIJDEN. Het A.N.P. meldt: De directie der Nederland- sche Spoorwegen heeft bepaald dat de reizi gerstreinen op het geëlectrificeerde baanvak Hoek van Holland—Schiedam vervoerd mogen worden met een grootste snelheid van a) 100 K.M. in het uur, indien zij zijn samengesteld uit electrisch materiaal, al of niet gekoppeld aan vierassige wagens genummerd 5000 en hoo ger, b) 95 K.M. in het uur, indien zij zijn sa mengesteld uit electrisch materiaal, gekop peld aan drie-assige post- of bagagewagens genummerd 4000 en hooger en snelgoedwagens genummerd 3000 en hooger. Plan voor gemeenscHappelijk mandaat over Abessynië. De Negus zal er vermoedelijk weinig voor voelen. LONDEN, 10 September (Reuter). De Geneefsche correspondent van de „Times" meldt: De algemeene grondslagen voor een wellicht mogelijke regeling van de Abes- synische kwestie nemen langzamerhand duidelijker vormen aan. Naar verluidt heeft de Britsche delegatie reeds een gemeenschappelijk mandaat van den Volkenbond over Abessynië voorgesteld. Het is nog niet mogelijk te zeggen, weiken vorm dit mandaat zou krijgen, of het direct door den Volkenbondsraad door zijn eigen Hoogen-Commissaris en ambtenaren uitge oefend, dan wel of het tusschen de onder teekenaars van het verdrag van 1906, d.w.z. Frankrijk, Engeland en Italië, die dan uit naam van den Volkenbond zouden optreden, verdeeld zou worden. Van Britsche zijde wordt slechts dit eene voorbehoud gemaakt, dat Abessynië het plan vrijwillig aanvaardt. De correspondent voegt hier nog aan toe, dat, naar verluidt, Laval en de Fransche delegatie het bestuur van het plan hebben toegegeven. De Franschen zouden derhalve hun oorspronkelijke zienswijze hebben ver anderd, volgens welke Italië alleen, met toe stemming van den Volkenbond, een mandaat over Abessynië zou dienen te verkrijgen. Bovendien merkt de correspondent nog op dat bepaalde teekenen erop wijzen, dat het voorgestelde internationade mandaaat den Negus zeer weinig souvereiniteit zou laten. Derhalve dient niet uit het oog te worden verloren, dat hij het voorstel wel- licht van de hand zal wijzen.^ „BOODSCHAP" VAN JULIUS STREICHER. NEURENBERG, 10 Sept. Julius Streicher heeft ter gelegenheid van den aanvang van den rijkspartijdag de volgende boodschap ge publiceerd: „De trouw aan den Führer en het geloof aan zijn zending hebben het nationaal-socia- lisme de overwinning gegeven, tot aan zijn overneming van de macht in het derde rijk. ,De trouw aan den Führer en het geloof aan zijn zending zullen het nationaal-socia- lisme helpen ook de laatste overwinning te bevestigen, de overwinning op den wereld vijand Juda. Dat de rijkspartijdag in 1935 wordt gehou den temidden van een door joden opgerichte wereld doet ons de grootte inzien van de taak tot oplossing waarvan het lot het nationaal- socialisme heeft uitverkoren." Tilburgsche staking duurt onverminderd voort. Ruim 4100 stakers. TILBURG, 10 Sept. (A.N.P.) Vanochtend heeft de staking in de wollen stoffenindustrie zich wederom uitgebreid. Het aantal stakers bedraagt nu volgens de werkgevers 4.179. Bij de firma P. van Dooren, waar gisteren het werk werd hervat zijn hedenmorgen 58 man niet aan het werk gegaan. Bij de firma Brands en Zonen zijn 40 man en bij de firma Strater zijn 20 man buiten de fabriek gebleven. Bij de Tilburgsche kamgaren- en wollen stoffen- fabriek zijn 30 arbeiders weer aan het werk gegaan. Het stakingscomité deelt mede dat heden wordt voortgegaan met de steunuitkeering. Hedenmiddag is er in den Stadsschouwburg een bioscoopvoorstelling voor de jeugdige stakers. Ook is begonnen met brooduitdeeling aan de gezinnen der stakers. Vanavond om 7 uur wordt wederom een groote vergadering gehouden op de wielerbaan. Het stakingscomité heeft nogmaals een be spreking aangevraagd bij de fabrikanten. Over de aardkorstde hersencapaciteit en exploitatie van het Poolgebied. Q LONDEN, 9 September. (Van onzen Londenschen correspondent). De British Association of Science houdt elk jaar om dezen tijd een conferentie. Dit maal doet ze het in de prachtige oude plaats Norwich. Het doel van deze Associatie is al gemeene belangstelling te wekken voor de wetenschap in al haar takken. Maar men heeft zich wel eens afgevraagd of haar voor naamste doel niet is aan de pers van het land in den komkommertijd genoegelijk vulsel te verschaffen voor haar kolommen. Hoewel de redactiebureaux dit jaar de las ten van den komkommertijd niet ondervin den hebben zij toch, der gewoonte getrou.v, kans gezien de verhandelingen der profes soren in Norwich uitvoerig weer te geven in de kranten onder hun beheer. Men moet deze conferentie als een soort wetenschappelijke vacantie zien. De meeste sprekers onthouden zich van diep techniscne beschouwingen (die het hier boven gegeven doel slecht zouden dienen), maar begeven zich in soms wat fantastische speculaties over hetgeen hun onderdeel van wetenschap in de toekomst belooft te doen. Of zij werpen een gewoonlijk schel en kleurrijk licht op zaken en omstandigheden waarmede eik mensch door omgang vertrouwd is en waarin hij dus belangstelt. Zooiets dient het ver klaarde doel wel. De openbare belangstelling in den aardbol en zijn samenstelling kan niet anders dan groot zijn. Hij is ons nuis in het heelal. De wetenschap moet naar haar aard vaak haar korter of langer levende theorieën herzien of zelfs geheel verlooche nen. De British Assocaition doet dat vaak op haar jaarvergaderingen en dat verhoogt de belangstelling in de discussies en verleent ze een verrassend karakter. Wij meenen ons te herinneren, dat gedurende langen tijd de Zal Frankryk Engelsche sanctievoorstellen steunen? Woensdag belangrijke verklaring van Hoare. LONDEN, 10 September. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" te Genève, seint met de meeste beslistheid te kunnen verklaren, dat in geval Groot- Brittannië zich geroepen mocht voelen sanc ties voor te stellen, Frankrijk daaraan zijn volledige steun zal verleenen. De correspon dent voegt hieraan toe, dat zelfs Laval er thans van overtuigd is, dat zijn land geen andere keuze blijft. Wanneer Mussolini zijn veldtocht begint, zal hij dit doen met volle kennis van dit feit. Laval zal hedenmorgen te Genève aan komen en nog den zelfden ochtend een on derhoud hebben met den Britschen minister van buitenlandsche zaken Hoare, Woensdag zal deze dan in de zitting van de Assemblée een uitvoerige verklaring afleggen, die naai verluidt van het allergrootste belang is en iederen twijfel op heffen, die nog zou kunnen bestaan met het oog op de Britsche politiek. In een interview met den specialen cor respondent van de „Petit Journal" heeft baron Aloisi verklaard, dat iedereen weet, dat de Volkenbond geenerlei gezag zal hebben wanneer hij thans schipbreuk zou leiden Men mag niet blind staan tegenover de ge varen van het oogenblik. Of wel de Volken bond zal dit moeilijke probleem overwegen of wel de nieuwe opvattingen van de wereld orde, die hij belichaamt, valt in duigen en dit zou een zwaar op de wereld drukkend onheil zijn Abessynië wacht de commissie-besluiten af. De Abessynische gezant te Parijs Hawariate heeft tegenover een vertegenwoordiger van het zelfde bladoverklaard, dat de Abessynische delegatie in Genève voorloopig geen meening zal uiten, maar de besluiten van de com missie van vijf zal afwachten. Abessynië is bereid alle slechts denkbare economische concessies te doen. Het zak echter in de kwesties, die het recht van het land betref fen, onwrikbaar blijven. Berucht inbreker gedood. Tijdens achtervolging neergeschoten. TEGELEN. 10 September. In den afge- loopen nacht zag een nachtwaker in de Spoor straat een verdacht persoon; het bleek, dat hij van het huis van den heer Dings een ruit had ingedrukt. De waker waarschuwde onmiddel lijk de politie, die den man nazette. In de nabijheid van den Nachtegaalsweg kon de vluchteling niet verder, daar hij voor een sloot met prikkeldraadversperring kwam te staan. De politie sommeerde hem te blijven staan en de handen op te steken. Toen de man hieraan niet voldeed, werden eenige schoten gelost; een daarvan trof hem onder de ribben, hij was bijna op slag dood. Het bleek, dat men een berucht inbreker had neergeschoten, namelijk den Pool Frans Pom- meren, die als internationaal inbreker bekend staat en reeds verschillende vonnissen achter den rug heeft. KONDYLIS TREKT ONTSLAGAANVRAGE WEER IN. ATHENE, 10 Sept. Generaal Kondylis heeft naar aanleiding van verschillende mu taties zijn ontslagaanvrage ingediend. De ministerraad heeft den toestand bestu deerd en is van oordeel dat de situatie het gevolg is van een misverstand, in verband waarmede Kondylis zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken. Tijdens de zitting van den ministerraad ontstond in de wandelgangen van het Huis van Afgevaardigden een twist, waarbij generaal Panajotakos, die tusschen- beide kwam om de orde te herstellen, licht gewond werd. Panajotakos is als commandant van het legercorps vervangen door generaal Papagos. theorie heeft gegolden, dat de aarde oezig is af te koelen en dat ze vroeg of laat in haar huidigen vorm en in de vormen van haar continenten kil en verstard en dood zal zijn. Professor Watts, de president dit jaar van de Associatie, die een geoloog is, heeft nu een heel ander boekje opengedaan. De aarde behoudt volgens hem de hitte van haar inwendigheid en daarmee de kracht die naar waarheid bergen kan verzetten. De aardkorst bestaat uit lichte rotsen die „drij ven" op veel zwaardere rotsen, die op haar beurt weer drijven in het vloeibare midden van de aarde. Zoo verklaard is dus de gansche positie wat labiel. Eens, voordat een geolo gische cyclus het land op onze aarde ver deelde in zijn bestaande vormen en stukken, moet zoo neemt professor Watts aan het land één geheel zijn geweest. De cyclus bracht de breuken. En men behoeft er de Oostelijke kusten van de Amerika!s en de Westelijke kusten van Europa en Afrika maar op na te kijken om te zien dat ze nagenoeg even goed bij elkaar passen als de breuk kanten van een in tweeën gebroken bord De professor was overigens in zijn beschou wing niet verontrustend. Een nieuwe geolo gische cyclus, die misschien zee zou maken van Zwitserland en de Rocky Mountains en hooge Alpenketenen zou leggen, waar thans de zeekasteelen voortjagen tusschen Europa en Amerika, behoeft voorloopig niet te wor den verwacht. Wetenschappelijk gesproken is de aarde nog pas bezig te herstellen van haar vroegeren cyclus, die wellicht enkele millioenen jaren geleden heeft plaats gehad. Misschien dus zullen onze nakomelingen pas over een paar millioen jaren dit geologische vraagstuk onder de oogen moeten zien. Wij kunnen al onze aandacht wijden aan de op lossing van onze eigen vraagstukken, die voor ons vermogen toch al bijna onoverkome lijk schijnen. De professor had zelfs troost woorden voor die verre nakomelingen, die nog voor wat anders zullen komen te staar dan wij. Hij had n.l. waargenomen, dat in den loop der tijden tijden die tot ver achter het voor historisch tijdperk teruggaan de hersenen van den mensch naar verhouding van zijn physiek steeds waren gegroeid. De oermensch, die allicht zwaarder en grooter was dan de mensch van dezen tijd, had niet meer dan 3 pond hersenen, terwijl de huidige volwassen mensch er meer dan ZVz pond van heeft. Dit leidt tot de veronderstelling dat de mensch, die dat zaakje van den toekomstigen cyclus zal moeten opknappen, tennaastenbij voor 100 percent uit hersenen zal bestaan. Aldus toe gerust zal hij in dat machtig mannenwerk der verre toekomst niet licht falen. Professor Gregory, die een halve eeuw lang Begint 24 September de Italiaansche aanval? Troepenafdeelingen met artillerie en tanks naar de grens. LONDEN, 10 Sept, (A. N. P.). De Engelsche bladen melden uit Addis Abeba dat het begin van den Italiaanschen aanval is vastgesteld op 24 September. Dit zou blijken uit een opgevangen draadloos be richt. dat van Rome naar Asmara, de hoofd stad van Erithrea. is gezonden. De laatste officiëele berichten van de grens van Erithrea bevestigen, naar de „News Chronicle" uit Addis Abeba meldt, dat groote Italiaansche troenenafdeelingen van Asmara onderweg zijn naar de grens in de richting van Adoea. In Adi-Oegri en Adi-Kaio zün infanterie-afdpo'irieen zwarthemden en in boorlingen met artillerie en tanks samen getrokken. Eden en Hoare bij Laval. Voorstellen der commissie van vijf spoedig gereed. GENèVE, 10 Sept. De minister van bui tenlandsche zaken Sir Samuel Hoare heeft hedenmorgen tezamen met Eden een bezoek gebracht aan den uit Parijs teruggekeerden premier Laval. Dit was de eerste ontmoeting tusschen Hoare en Laval. Algemeen verwacht men, dat de voorstellen van de commissie van vijf aan het einde van de week gereed zullen zijn. zoodat dan het beslissende gedeelte der gedachtenwisseling tusschen Italië en den Volkenbond zou begin nen. DE „GELRIA" KWAM TE GENUA AAN En zal Donderdag met troepen naar Afrika varen AMSTERDAM, 10 Sept. De bemanning, die het oude passagiersschip „Gelria" naar Italië heeft gebracht en vrijwel geheel was ge- requireerd uit personeel van de K. II. L., is in Amsterdam teruggekeerd, De „Gelria" kwam Vrijdagavond na een vlotte reis te Genua aan en toen bleek al spoedig, dat de Italianen het schip hard noodig hadden. Reeds onderweg werden, zoo vernamen wij, door de groep Ita lianen die aan boord waren, voorbereidingen getroffen voor een snelle metamorfose van de „Gelria" in troepentransportschip. Het was weldra een gekrioel van werklieden, die on der leiding van hun chefs in de salons en an dere verblijven volgens een vast plan aan den arbeid togen. Naar men ons mededeelde, wer den verscheidenel uxe-hutten, bestemd voor legerofficieren, intact gelaten, andere echter weer niet en zoo veranderde zienderoogen het aspect van het schip. Reeds Donderdag a.s. zal de „Gelria" met 3000 man troepen van Genua naar Oost-Afrika vertrekken. DR. BENESJ, de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken, die tot voorzitter van de Volkenbondsvergadering is gekozen. Grieksch heeft gedoceerd aan de universiteiten van Engeland, scheen niet zooveel vertrouwen te hebben in hersencapaciteit als reddend ele ment in de evolutie der menschheid als zijn collega van de geologie. Hij gewaagde zwart gallig van het ontaardend aspect onzer mo derne beschaving. Zoo hij de hersenen niet de schuld gaf, hij deed uitkomen dat primitieve instincten er niet door werden bedwongen en dat deze instincten (hebzucht stelde hij voor op) leidden tot de aanwending van de vruch ten der wetenschap voor doeleinden, die onze beschaving dreigden te vernietigen. De herse nen waren niet in staat gebleken de vruchten te plukken, die de wetenschap voor het grijpen had gelegd. De overvloed, met wetenschappe lijke middelen mogelijk geworden, was door de primitieve instincten omgezet in schaarschte, armoede en werkloosheid. Zoo komt het, dat het altijd van het ondoorgrondelijk gewoel van die oerdriften afhangt of een nieuwe ontdek king een zegen of een ramp voor het mensch- dom zal worden. Professor Gregory verdiepte zich niet in de merkwaardige omstandigheid, dat het scheppend verstand tezamen met de primitieve instincten in een enkel huis ver keert. Hij gaf ook geen antwoord op de vraag, welke men zich moet stellen, welk deel 'van de hersenen het hardst groeit, of dat deel van de hersenen waar de rede woont aan grammen wint of het deel waar het instinct, het primi tieve instinct, verscholen ligt. De Association roert gedurende haar weten schappelijke vacantie duizend en een onder werpen aan, soms fantastisch, soms minder fantastisch, maar gewoonlijk onderhoudend. Laten wij besluiten met iets weer te geven van de theorieën van professor Debenham, die ge hinderd wordt door de veronachtzaming van het Poolgebied. Zoo het er wat koud is, het is nochtans een Dorado voor menschen met zwakke of zieke longen en hij meent, dat Spitsbergen het als herstellingsoord ver van Davos en andere oorden van dezen aard zou winnen. Hij vertelde ook dat er daar in het hooge noorden, bij Adelie-land, een „lucht- rivier" stroomt die 80 K.M. breed is en die voortgaat met een snelheid van 90 K.M. per uur. Wanneer alle benzine, petroleum en steenkool is opgebruikt zal men er, meent hij, goed aan doen de paardenkrachten, die in deze bijna het gansche jaar woedende IJszee- orkaan schuilgaan, te vangen en ze aan de werkende wereld te verschaffen voor het drij ven van haar machines. Zou men dit niet eens onder de aandacht van Mussolini kunnen brengen? Waarom zou hij zich in dat nare Abessynische avontuur gaan begeven indien hij in het vrije klare ongereserveerde gebied om de Pool in een milde, nooit versagende „luchtrivier" alle rijkdom en glorie voor zijn land kan vinden welke hij zich kan wenschen? A, K. VAN R. WOENSDAG 11 SEPT. 1935 Koningin ongesteld. Terugkeer een dag later. Naar wij vernemen is Koningin Wilhelmina wegens lichte ongesteld heid verplicht haar terugkeer een dag uit te stellen. De Koningin en cfc Prinses zullen Woensdagavond 11 September op denzelfden tijd in Den Haag (ongeveer negen uur Holland- sche Spoor) aankomen. Treinbotsing bij Padua eischte vijf dooden. Remmen van een der treinen waren defect. PADUA, 10 Sept. (A. N. P.) Gisteravond zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen nabij Noventa in de provincie Padua. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 5 personen gedood en 40 tot 50 gewond. Nader wordt gemeld, dat de uit Padua ko mende trein tengevolge van een defect aan de remmen niet in staat schijnt te zijn geweest te stoppen tengevolge waarvan hij in volle vaart op den trein, die uit Venetië kwam, is gereden. Onder de dooden zijn de machinis ten en stokers van beide treinen. Behalve deze is ook een passagier om het leven gekomen. 24 gewonden, die voor het meerendeel slechts .lichte kwetsuren hebben opgeloopen, zijn naar het ziekenhuis van Padua overge bracht. GEMEENSCHAPPELIJKE HOUDING VAN OOSTENRIJK EN HONGARIJE IN DE BEWAPENINGSKWESTIE WEENEN, 10 Sept. De speciale correspon dent van de „Times" meldt, dat de verte genwoordigers van Oostenrijk en Hongarije een tusschentijdsche bespreking hebben ge had over het voorgestelde Donaupact. Zij zijn overeengekomen, dat Oostenrijk en Hangarije voortaan een gemeenschappelijke houding kunnen aannemen in de kwestie van het recht tot bewapening. Naar verluidt is Hon garije bereid het Donaupact in zijn tegen- woordigen vorm te aanvaarden, d.w.z. zon der het oorspronkelijke voorstel van weder zij dschen bijstand. AANHANG DER POOLSCHE REGEERINGS- PART1J TOEGENOMEN. WARSCHAU, 10 September. De regee- ringsbladen concludeeren uit de tot dusver bekend geworden verkiezingsuitslagen, dat de aanhang van de regeeringspartij is toegeno men. Men acht dit te opvallender, daar dit maal geen verkiezingscampagne is gehouden. De bladen der oppositie die tot boycot der verkiezingen hadden aangespoord, noemen de verkiezingen een mislukt experiment. Ook uiten zij hun twijfel aan de resultaten der officieele berekening. Voor Haarlem's Kantonrechter. Oneerlijke bollenhandelaar. Voor het Kantongerecht stond Maandag te recht een bollenhandelaar uit Hillegom, die zich volgens de dagvaarding schuldig had ge maakt aan bedrieglijke practijken met het vervoer van bollen. In begin April werd hij te Hillegom aangehouden toen hij daar per vrachtauto een grooten voorraad vervoerde. Het waren verschillende soorten van bollen, o.a. begonia's, dahlia's, gladiolen enz. Voor een onderzoek door controle-ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst werden ze naar het politiebureau gebracht. Voor het vervoer was een geleidebiljet van begonia's afgegeven, maar verdachte had tijdens het vervoer de groote pakken in kleine veranderd. Bovenop lagen goede begonia's, maar onder in lagen slechte en te kleine bollen. Verdachte merkte op, dat alle bollen vóór de verzending goedgekeurd waren. De Kantonrechter wees er hem echter op, dat de Keuringsdienst niet alle bollen onder zocht, doch slechts een paar uit eiken zak. De Belgische firma, voor wie de bollen be stemd waren, had, omdat ze op den afgespro ken tijd niet gearriveerd waren, schriftelijk aan verdachte gevraagd, waar ze bleven. Ver dachte had toen geantwoord, dat ze wel ver zonden, maar vermoedelijk zoek geraakt wa ren. Hij wist echter, dat ze door de politie in beslag waren genomen. De ambtenaren van den Plantenziekten kundigen Dienst, die de bollen onderzocht hadden, werden als getuigen gehoord. Zij ver klaarden, dat een heel groot aantal der in beslag genomen bollen van slechte kwaliteit waren. Sommige waren aan verrotting onder hevig; andere waren veel te klein. De ambtenaar van het O.M. merkte op, dat dit een zeer geruchtmakende zaak was, waar-* mee de bona-fide bollenhandel gedupeerd wordt. Spreker noemde verdachte als een grooten vijand van den bollenhandel. Daarom eischte hij tegen hem vier maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen bollen. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, was van meening dat deze zaak veel te erg opgeblazen was. „Het lijkt wel", aldus pleiter, „of hier „bollenvijand No. 1" terecht staat. De man is nog niet eerder veroordeeld en de klanten in het buitenland werden door hem niet gedu peerd". Ten bewijze hiervan citeerde pleiter eenige brieven, o.a. uit Engeland, waarin men dankbaarheid uitsprak over de goede kwali teit van de ontvangen bollen. Ook ten aanzien van de kwaliteit der in be slag genomen bollen deed men volgens Mr. Drilsma overdreven. Vele menschen, die bol len bestellen, letten niet op technische fouten of afwijkingen, die wel door den Plantenziek tenkundigen Dienst geconstateerd worden. Men is over het algemeen al tevreden, wan neer ze in de tuintjes aardig bloeien. Den eisch van vier maanden hechtenis achtte plei ter in ieder geval veel te hoog. Hij vroeg dan ook een voorwaardelijke straf, als ontslag van rechtsvervolging niet mogelijk blijkt. De Kantonrechter zal over veertien dagen vonnis wijzen, MOORD IN DE NAALDWIJKSCHE STRAAT BERECHT. DEN HAAG, 10 Sept. (A.N.P.) De Haag- sche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30-jarigen monteur J. J. A. de G., thans gedetineerd die terecht heeft gestaan ter zake dat hij in den avond van 24 Maart j.l. in het perceel Naaldwijkschestraat 103 te 's-Gravenhage de 21-jarige mej. W. A. P. van 't Oosten opzettelijk gewelddadig van het leven heeft beroofd door haar eenige mes steken toe te brengen waarvan er één de slag ader van het hart heeft getroffen tengevolge waarvan zij is overleden. Op grond van het psychiatrisch rapport had de officier van justitie mr. Hoekstra gerequireerd tot ont slag van rechtsvervolging met ter beschikking stelling van de G. van de regeering. Conform dit requisitoir heeft de rechtbank heden von nis gewezen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5