HET NIEUWE AVONDBLAD 20s JAARGANG No. 264 DONDERDAG 12 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen ais zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Huey Long's Dood. Huey Long, de dictator van Louisiana, is bezweken aan de gevolgen van den op hem gepleegd en aanslag. Louisiana is zijn zonder lingen held kwijt. Deze man van kleinen kom af, begaafd met het soort redenaarstalent dat in volksvergaderingen opgeld doet, schijnt als advocaat groote gaven te hebben bezeten. Merkwaardigerwijze toonde hij die niet als lawaai-pleiter voor juries in Amerikaansche strafzaken, maar blonk hij juist uit door zijn scherp analyseerend vermogen en zijn heldere argumentatie in civiele procedures. Als her vormer koesterde hij fantastische plannen, gebaseerd op een gelijkelijke verdeeling van het bezit. Zijn streven om de misdeelden uit hun armoede en onwetendheid tot een hooger levensplan te verheffen kenmerkt een mensch met nobele bedoelingen. Maar die tot uitvoering te brengen in een staat, behoo- rend tot een federaal geheel van 48 staten, was een practische onmogelijkheid. Het ont brak den man trouwens aan voldoende zelf- beheersching en voldoende cultuur. De soepele federale wetgeving, die hem veroorloofde in Louisiana o.a. op eigen houtje een morato- rium-voor-alle-schulden door te voeren, liet hem teveel vrijheid. Hij stelde zich niets minder dan het presi dentschap van de Vereenigde Staten ten doel en werd, toen hij de grootendeels achterlijke bevolking van Louisiana had meegesleept door zijn wilde taal en practisch alleenheerscher over haar was geworden, door te grooten machtswellust aangegrepen. Die leidde dezen man-van-contrasten tot de schromelijkste pnrechtvaardigheden. De scherp-denkende ju rist die naam in Washington had gemaakt be ging de onredelijkste daden om zijn macht te bevestigen. Alle functionarissen die hem niet aanstonden werden uit de baantjes getrapt, de grofste partijdigheid overheerschte, en nu moest de rechter Pavy, die tot zijn politieke tegenstanders behoorde, er ook aan gelooven. Door opheffing van zijn functie zou hij hem uitschakelen De gehoorzame meerderheid in het parle ment van Louisiana heeft dat inderdaad be krachtigd. Maar Huey Long was toen ster vende: de kogels uit den revolver van Pavy's schoonzoon, den medicus Weiss, hadden hem doodelijk getroffen. In zijn stervensuur sloeg hij nog ijlende taal uit over het boek dat' hij in de toekomst schrijven zou: „Mijn eerste jaar in het Witte Huis", Een tragisch einde van een tragische, on gebalanceerde figuur, die als verschijnsel wel in dezen felbewogen tijd paste, maar wiens invloed met hem sterft. Huey Long bezat geen uitgewerkt hervormingsplan. Hij werd alleen beheerscht door een paar nobele denk beelden, daarna overheerscht door de roes van zijn eigen welsprekendheid, en zijn macht was geheel op zijn persoonlijkheid gebaseerd. Hij had slaafsche volgelingen maar geen aanhangers van zijn leer. Want hij was geen leermeester, hij was slechts demagoog. De staat Louisiana zal nu moeten be proeven zichzelf terug te vinden en de enorme schuld, gedurende den korten tijd van Long's dictatuur aangegaan, te financieren. Het groote avontuur is ten einde. Men kan een figuur als Long niet op éen lijn stellen met een Mussolini, die over veer tig millioen menschen in een onafhankelijk land heerseht. Louisiana is in oppervlakte weliswaar viermaal zoo groot als Nederland, maar het telt maar twèe millioen inwoners, waarvan de helft kleurlingen, het bezit geen eigen machtsmiddelen tegenover de buiten wereld en het is in laatste instantie toch onderworpen aan het staatkundig geheel waarvan het deel uitmaakt: de Vereenigde Staten. Toch treft een overeenkomst. Het plotseling einde van Long toont opnieuw de ontzettende risico's die men loopt als men het lot van velen in de handen van een enkelen brozen mensch legt. Onze medewerker dr. van Raalte meldt vandaag uit Genève dat men daar twijfelt aan den gezondheidstoestand van Mussolini, dat ook zeer ernstige menschen dezen twijfel deelen en daarom zijn reacties op de houding der wereld tegenover Italië als onberekenbaar beschouwen. Dit is huiveringwekkend. Als het waar is, zouden de gevolgen ver schrikkelijk kunnen zijn. De geschiedenis toont ruimschoots aan, niet alleen uit tijden van dictatuur maar natuurlijk evenzeer uit die van de absolute monarchie, hoe de fouten, de bevliegingen, de aberraties van één enkelen man, met te groote macht bekleed, tot,' de grootste rampen kunnen leiden. In het geval van Long's gewelddadigen dood zijn de gevolgen te overzien. De Vereenigde Staten zullen Louisiana helpen zich te her stellen. Maar in onafhankelijke dictatoriaal- geregeerde landen, beschikkend over ontzet tende geweldmiddelen, zou zelfs een onge steldheid van den éénen man, in wien de macht belichaamd is, de ergste gevolgen kun nen hebben. De waarschuwing uit Baton Rouge is moeilijk te miskennen. R. P. IJMUIDEN De Barend van Spreekens oefent. Het tongmonopolie. Burgemeester Kwint gordt het zwemvest aan. In het gebouw van de N. Z. H. R. M. op het Noorderstrand hangt naast een foto van den man, die in 1924 een der oprichters dezer nuttige instelling was en naar wien de aldaar gestationn eerde strand-motorreddingboot is genoemd een foto, voorstellende de indienst- stelling van deze boot, de Barend van Spree kens. Dat gebeurde op 27 Mei 1933. Behalve de autoriteiten van de maatschappij getuigde, blijkens de foto, ook wijlen burgemeester Rambonnet door zijn tegenwoordigheid, van zijn belangstelling voor de nieuwe en belang rijke aanwinst, welke de fraaie boot voor het réddingwezen op onze kust beteekent. „The world moves on". Het is 11 September 1935. De Barend van Spreekens wordt weer uit het bootenhuis gehaald voor een oefentocht langs de kust. Burgemeester Kwint, opvolger van -wijlen Mr. Rambonnet toont zich al even belangstellend als zijn ambtsvoorganger voor het werk der N.Z.H.R.M., getuige zijn aan wezigheid bij deze oefening, die bedoeld is om te toonen, dat de reddingsdienst, nu de zo mer ten einde loopt en de tijd van dreigende stormen weer nadert, paraat is, evenals al tijd. Het personeel werd allereerst voorgesteld aan den burgemeester, waarna deze het ma teriaal bezichtigde. Spoedig daarop ratelde de tractor, bestuurd door de vaardige hand van den heer Kol, over het strand, het zware wagengestel met de Barend van Spreekens er op, achter zich voortsleepende. Nadat alles .voor het in zee brengen van de baat in orde was gemaakt, ging de beman ning, bestaande uit de heeren Th. Dropman, schipper, G. Stam, stuurman en de matrozen J. Westerwal, R. Boogaard, L. Koper en KI. Veltman aan boord. Maar ook burgemeester Kwint heeft het zwemvest aangegord en met hem dr; R. Rutten, voorzitter van de IJmui- densehe commissie der N. Z. H. R. M. en de heer B. F. Kipp, hoofdinspecteur van politie. Alles is nu gereed voor den start. De trac tor duwt de boot zeewaarts, precies ver ge noeg, dat ze als ze haar neus in de golven steekt, voldoende water heeft. En spoedig staat de Barend van Spreekens in de bran ding, die door het heerlijke weer at heel on schuldig is. Achteruit gaat de tractor. Met deze achterwaartsche beweging trekt hij te gelijkertijd door middel van een over een schijf loopende lijn, die aan het achtereind van de reddingboot is bevestigd, de boot naar voren; de slipway, waarop de boot op het rij- gestel staat, dompt door het gewicht der be manning en daar glijdt ze met een zekere majesteit het water in. Motor en riemen doen de rest. Het weer is wel eenigszins een aan fluiting voor een reddingsdemonstratie, want de zee is haast zoo glad als een spiegel. Zacht deint de boot op de branding, de stopzak ach ter zich voort sleepende. Ze tuft een eind zee- in en komt dan na een kwartiertje weer te rug. Een eindweegs wordt ze op het strand ge trokken, dan beklimmen de passagiers de stevige ruggen van de matrozen, die hen droogvoets op het strand afleveren. Opnieuw heeft deze oefening, die geschied de onder leiding van den heer C. Oud, bewe zen, dat alles bij de N. Z. H. R. M. tot in de puntjes verzorgd is. Ongetwijfeld zal burge meester Kwint, die met veel belangstelling dit voor hem geheel nieuwe experiment volgde, ten volle hiervan verzekerd zijn. Wat gebeurt er met de „winst" van de Visscherij Centrale? Reeds meermalen is door ons gewezen op de regeling van den uitvoer van tong naar Frankrijk, indertijd getroffen z.g.n. ten bate van het visscherij bedrijf, aldus lezen we in de IJmuider Federatie. Door het toewijzen van uitvoerconsenten aan enkele handelaren zonder meer, werden door deze op het uit te voeren kwantum te groote winsten gemaakt doordat de hier door hen bestede prijs in de verste verte niet evenredig was met den in Frankrijk te maken prijs, welke soms het dubbele of meer bedroeg dan waarvoor de tong op de vrije, veelal overvoerde, markt werd ingekocht. Hierdoor profiteerden enkelen in wel zeer sterke mate van de door de crisisomstandig heden -geschapen contingenteering. Voor reeder en opvarenden bleef van -dezen maat regel niets an-d-ers over, dan de ergernis, dat enkelen slapende rijk, en zij met den onder gang bedreigd werden of ieder oogenblik op straat kwamen te staan. De -Nederl. Visscherij Centrale heeft thans een andere regeling getroffen, welke onder de naam „Tongmonopolie" eenigen tijd ge leden is ingevoerd. Het komt hierop neer. dat door de Ned. Visscherij Centrale een prijsverschil voor de uit te voeren tong wordt vastgesteld, dat iederen dag vóór den aanvan; van den afslag wordt 'bekend gemaakt. Door deze Centrale wordt dan z.g.n. het kwantum voor den uitvoer bestemde tong ingekocht en weer verkocht aan den handelaar in het bezit van uitvoercocs enten voor tong voor de op dien dag geldenden marktprijs (inkoop prijs op vrije markt) plus het vooraf bekend gemaakte prijsverschil. Het prijsverschil x uitgevoerde kilogram men wordt aanvankelijk gestort in de kas van de Nederl. Visscherij Centrale. Allereerst worden hiervan betaald de door dit lichaam te maken onkosten voor controle en admini stratie, welke voor het z.g.n. tongmonopolie noodig is. Het dar» overblijvende deel komt ten goede aan het reederijbedrijf en dan, naar wij vernemen, aan die reeders, die over de periode waarover het te ver deelen over schot is gemaakt, met kuststo om trawlers, motortrawiloggers enz., tong hebben aange voerd. De regeling als zoodanig (er zit nog veel meer aan vast) lijkt ons vrij ingewikkeld. In ieder geval lijkt het ons toe dat hiervoor een zeer omslachtige administratie en een zoo uitgebreide controle noodig is, dat de kosten daarvan een te groot gedeelte van de baten van de nieuwe regeling vorderen en dat er dus ook bij deze regeling weer niet veel voor het visscherijbedrijf zal overblij ven. Inmiddels is in ieder geval met dezen maatregel een eind gemaakt aan den on- houdbaren toestand, dat enkelen profiteer den van de door de crisisomstandigheden geschapen narigheid in het visscherij-bedijf. Of datgene wat er voor in de plaats is ge komen nu precies is wat we, voor wat dat gedeelte van het bedrijf betreft, noodi-g heb ben, is een vraag waarvan wij de beantwoor ding liefst nog eenigen tijd achterwege laten. Wij meenen echter bij deze nieuwe regeling een aantal bij ons gerezen vragen te mogen stellen. Bijv.: Hoe worden de eventueele baten verdeeld? Krijgt daarvan ieder reeder, die over de periode waarin de baten zijn gemaakt met vaartuigen tong heeft aangevoerd-, een deel evenredig aan het aantal vaartuigen wat van die reederij aan de tongvïsscherij deelnam en kilo's tong door deze aangevoerd? Of houdt men met het aantal vaartuigen of kwantum geen rekening en geschiedt de vèrdeeling der baten bijv. meer over de tong aanvoerende reederij en en dan zooveel mogelijk naar evenredigheid? Indien per vaartuig en de door deze aan- 1 gevoerde kilo's tong de verdeeling geschiedt, komt dat deel der -baten dan bij de door <iit vaartuig -gemaakte besommingen over de periode waarin de baten zijn ge-maakt? Indien dit laatste 'het geval is, wordt dan het procentelijk deel van de bemanning van de dan toch wat hoogere besomming dan de oorspronkelijke marktsbesomming van den ag van afslag, met deze alsnog verrekend, of staat de Nederl. Visscherij Centrale op het standpunt dat de door het tongmonopolie ge maakte baten uitsluitend de reederij ten goede moeten komen? Ons standpunt in deze is vooralsnog dat bij dezen maatregel, die beoogt de uitkomsten (besommingen) van de kustvisschersvaar- tuigen wat beter te maken, door het be dingen van een wat hoogeren prijs voor het voor uitvoer bestemde deel van de vangst, logischerwijs volgt, dat aan de bemanningen van deze het procentelijk aandeel daarvan toekomt. Wij staan op dit standpun-t mede, omdat vooral opvarenden van kuststoomtrawlers in even sterke mate het slachtoffer van de cri sisomstandigheden zijn als wie ook in het bedrijf. Van iederen maatregel in den slech ten zin hebben deze zoo ruim hun deel ge had. dat door de opvarenden van de kust- stoomtrawlervloot en ook door die van de motortrayderloggervloot met de voor deze soms zoo harden arbeid een drooge boter ham wordt verdiend. Nu weten we wel dat de baten van het tong-monopolie deze boterham heusch niet zooveel vetter zal maken, maar vooral voor die groep van opvarenden is iedere kleinig heid van belang. Daarom vooral meenen wij tot de hierboven gestelde vragen gerechtigd te zijn, te meer waar -momenteel blijkbaar niemand in IJmuiden daarop antwoord kan geven. JONGEREN VREDES ACTIE De Jongeren Vredes Actie, afd. Kennemer land, hield dezer dagen een goed bezochte le denvergadering, waarop o.a. het winterpro- gramma werd besproken. Besloten werd, be halve tot het organiseeren van eenige open bare avonden en geregelde colportagetochten, door te gaan met de studie-bijeenkomsten, waarop onder meer de thans zoo belangrijke kwestie „Koloniën" en alles wat daarmee sa menhangt zal worden behandeld. Mochten er personen zijn, die hieraan wil len deelnemen, dan wordt hen verzocht, zich te wenden tot het secretariaat van b.g. af dee ling: Kompasstraat 45, IJmuiden. NA DE KONINGINNEFEESTEN. Het bestuur van de Oranjevereenigin-g „Wilhelmina" voelt zich gedrongen na af loop der Koninginnefeesten een enkel woord tot de burgerij te richten. Het is van oordeel, dat met voldoening mag worden teruggezien op de viering van het Koninginnefeest. Dreigde Zaterdags de regen een storende factor te worden, een gedecideerd uitstel was reden, dat wij dien invloed- op het feest hebben kunnen afwenden en Maandag en Dinsdag liet zonlicht zich over de feest vierende menigte ontfermde en daardoor de stemming opvoerde. Van alle zijden is ons medegedeeld, dat hel programma bijzonder in den smaak viel van het publiek. Het is dan ook voor het bestuur n-iet zoo n gemakkelijke taak geweest, een programma samen te stellen, waarbij eenerzijds rekening gehouden werd met de wenschen van alle ingezetenen en anderzijds het bestuur de plicht -had zorg te dragen, dat het feest op waardige wijze zou worden gevierd, en de feestvreugde door geen wanklanken zou wor den verstoord. Door overleg met onzen burgemeester en -tf'v NIEUW-GUINEA WORDT IN KAART GEBRACHT. De Nieuw- Guinea-expeditie zijn Woensdag van Schiphol vertrokken naar Indië voor de in kaart brenging van een deel van Nieuw-Guinea voor de Bataafsche Petroleum Mij. Het vertrek van de drie Dragon-Rapide vliegtuigen, nagewuifd door de menigte- de politie, die wij in het bijzonder hulde brengen voor hun steun en optreden, is het mogelijk geworden, dat IJmuiden een Konin- innefeest heeft gevierd, waar het met aan gename herinnering aan kan terug den ken. Zoowel de sportfeesten onder leiding van ■den heer Smit, als -de zang-hulde in de kerk en op het Willemsplein onder leiding van den heer Beider en tenslotte het vuurwerk, mochten zich verheugen in een algemeene belangstelling. Het is de wensch van het bestuur, dat thans ook velen van hun Oranjegezindheid doen blijken, door lid te worden van onze Oranje vereenigin-g. Wil -men een volksfeest vieren, dan moet ook zonder kosten dit voor Iedereen bereik baar zijn. In dat opzicht heeft het bestuur gevoeld, dat verandering in die richting noodzakelijk is en de festiviteiten door de burgerij zonder entreegelden kunnen worden bijgewonod. Enkele aanvragen voor het lidmaatschap kwamen reeds binnen; wij wekken ieder oo dit ;oede voorbeeld te volgen. De minimum contributie bedraagt f 1 per jaar. Aangifte lidmaatschap bij ondergeteeken- den: P. Heere, Kennemerlaan 64 rood; T. H. Metering, Havenkale 17; L. Ermshaus, Kon. Emmastraat 17; Joh. de Waard. Kanaal straat 48; D. v. d. Boogaard, Adrianastraat 9 Mevr. van VoorstWestenval, Koningin Wil- helminakade 62; J. Prins, Koningin Wilnel- minakade 84; I. de Leeuw, Sluisplein 45; Chr. F. Smit, Houtmanstra.at 22; J. Strating, J. P. C-oenstraat 97. HERVATTING LEEKENSPEL. De Leekenspelafdeeling van Hoogovensta- ten zal Vrijdagavond onder leiding van Rie Miedema haar eerste oefenavond houden. De repetities zal echter niet zijn in het clubge bouw op „Watervliet", maar in de Christelijke School in de Langeveldstraat. GYMNASTIEKVEREENIGING S. S. H. Het bestuur van de gymnastiekvereniging S. S. H. verzoekt ons mede te deelen, dat de lessen voortaan iederen Dinsdag en Woens dag in de Da Costaschool zullen worden ge houden. Bij voldoende deelneming zal op de Za terdagmiddagen met de kleuters geoefend worden. DAMMEN. DE WEDSTRIJD D. C. IJ.—JOZEF BLANKENAAR Het mag zeker een fraaie prestatie van D. C. IJ. worden genoemd, haar eersten com petitie-wedstrijd in het nieuwe seizoen te ein digen in een overwinning. En dat nog wel op het geduchte kampioens-tiental van het vorige seizoen. Het feit, dat D. C. IJ. deze overwinning feitelijk aan de onderste borden te danken heeft is een bewijs, dat D. C. IJ de competitie met vertrouwen tegemoet kan gaan. Vooral Laros, de kampioen 3e klasse, hield zich kranig. Leyte kon het aan bord 1 niet tot een over winning brengen. Maar hij had dan ook nie mand minder dan Raman als tegenstander. Met wat meer zelfvertrouwen had hij er mis schien wel wat meer van kunnen maken. Ligthart liet na een 32-28 opening z'n te genstander over veld 24 spelen. Aanvankelijk leek het voordeelig, doch positievoordeel is nog geen winst en een gelijkwaardige remise was het resultaat. Dukel behandelde het Hollandsclie spel en forceerde zeer fraaie winst van één stuk. Na lang rekken van z'n tegenstander, besliste onze damredacteur met een slagzet de partij in z'n voordeel. Suyk heeft met deze partij weer onder vonden, dat randspel zeer moeilijk te spelen is. Hij verloor regelmatig. Basstra speelde een gecompliceerde partij tegen Knol en het slot werd nog een onver wachte remise. De Boer blijkt zich, na een lange afwezig heid, in de hoofdklasse weer geheel thuis te gevoelen. Ook deze partij was weer een lust om te volgen. Remise was dan ook voor de IJmuidenaren een teleurstellend slot. Schaap vergiste zich leelijk en capituleerde „reeds" na IV2 uur spelen. Het is bewonderenswaardig om toe te zien hoe kalm Postma op de winst afgaat. Ook deze partij speelde hij weer keurig. Bais debuteerde uitstekend. Z'n partijen zijn van goed gehalte. Over het opstellen van den jeugdigen spe ler Laros is op de leiding van D. C. IJ. danig kritiek uitgeoefend. Hij speelde een partij die ons deed versteld staan en bewees met zijn overwinning, dat hij zijn plaats waard is. Banden kwamen goedkoop aan de markt Een firma in rijwiel- en autobanden aan de Prinsengracht te Amsterdam is de dupe ge worden van een reeks diefstallen door een 37-jarigen, te Hilversum woonachtigen maga zijnknecht, die reeds zeven jaren bij deze firma in betrekking was. De man is er in geslaagd om in den tijd van enkele maanden van de duizenden band-en, die in het magazijn waren opgeslagen, een groot aantal weg te nemen en ver beneden den prijs te verkoopen. De diefstallen kwamen echter aan het licht, met het gevolg, dat de magazijn knecht, evenals een collega, die mede in het complot was, werd gearresteerd. Het verdere onderzoek leidde tot de aanhouding, op be schuldiging van heling, van twee te Oude water wonende chauffeurs, die werkzaam wa- i ren bij een besteldienst in de hoofdstad en van een te Amsterdam wonend werkloos arbeider*

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1