UIT HET BUITENLAND GEHEEL GEBIT Rationalisatie in de internationale scheepvaart. Tandheelkundig Instituut THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS Radio-Programma DONDERDAG 12 SEPTEMBER "193$ HET BELANGRIJKSTE NIEUWS In de rede, die de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, gis teren voor de Assemblée hield, zeide hij o.a Ik geloof niet, dat er in de geschiedenis van den Volkenbond ooit een tijdstip is geweest, dat moeilijker was voor besprekingen en on der- handelingen dan het huidige oogenblik. Wij zijn hier als vertegenwoordigers van indivi duele regeeringen, die zich elk geplaatst zien voor de individueele aansprakelijldreid, voor de bescherming van hun eigen belangen en vei ligheid. Wij zijn hier eveneens als leden van een collectieve organisatie; ieder onzer is door zekere verplichtingen gebonden en ieder on zer wenscht de toekomst van de wereld te ver zekeren door een collectieve actie voor de zaak van den vrede en den vooruitgang. De last der verplichtingen van den Volkenbond is zwaar der geworden, doch een ding is zeker, en wel dat indien deze last moet worden gedragen hij gezamenlijk moet worden gedragen. In dien wij risico's moeten loopen, moeten wij ze gezamenlijk loopen. De veiligheid van talloozen kan niet worden gewaarborgd door alleenstaande pogingen van enkelen, hoe machtig zij ook mogen zijn. Mijn land houdt zich bij den Volkenbond met zijn nauwkeurige en duidelijke verplichtingen tot collectieve handhaving van het pact in zijn geheel en o.a. tot krachtigen en collectieven tegenstand tegen alle niet geprovoceerde ge welddaden. Ik geloof niet, dat de Britsche houding ten aanzien van het pact zal worden gewijzigd, zoolang de Volkenbond een doeltreffend or ganisme zal blijven en de voornaamste brug tusschen het Vereenigd Koninkrijk en het continent in tact blijft. Ik heb in het bijzonder gesproken over de oprechtheid van onze idealen. Ik geef toe, dat deze oprechtheid haar oorsprong vindt in eigen belang, maar zij vindt tevens haar oor zaak in het belang, dat naar wij gelooven, het beste is voor allen. De economische hulpbronnen der wereld en de mogelijkheid van een beter gebruik daar van besprekende, zeide Sir Samuel Hoare dat de Britsche regeering van meening is, dat het onderhavige probleem veeleer economisch is, dan politiek en territoriaal. Het is de vrees voor een monopolie over en een achterhou den van de van essentieel belang zijnde ko loniale grondstoffen, die ongerustheid veroor zaken; het is het verlangen naar een waar borg, dat de verdeeling der grondstoffen niet op onrechtvaardige wijze gehinderd kan wor den, die den eisch naar een nieuw onderzoek prikkelen. Voor zoover dit de Britsche regee ring aangaat ben ik er zeker van, dat wij be reid zouden zijn, ons deel bij te dragen tot een onderzoek naar deze problemen. Dit onder zoek zou zich in dit geval moeten beperken tot de grondstoffen uit de koloniale gebieden met inbegrip van de protectoraten en man daatgebieden. Ik stel een vrije verdeeling voor van' de grondstoffen onder de industrieele volkeren, die er behoefte aan hebben, opdat iedere- vrees voor- een uitsluiting of een mono polie opgeheven zal worden. De vraag naar een wijziging moet worden gerechtvaardigd door feiten en door een vrije bespreking van die feiten. De rechtvaardig heid van een eisch is niet noodzakelijk even redig met de nationale hartstochten, die te zijner ondersteuning opgewekt zijn, harts tochten, die vrijelijk kunnen worden opge wekt door wat ik beschouw als een van de meest gevaarlijke trekken van het moderne leven, n.l. de regeeringspropaganda. Al te vaak dient een kunstmatige overprikkeling van het nationaal gevoel tot verontschuldiging voor het verwerpen van een verplichting of het dreigen met geweld. En toch moeten van tijd tot tijd veranderingen worden aangebracht. Het Volkenbondshandvest geeft zelf deze mo gelijkheid toe. Maar deze wijzigingen moeten worden aangebracht wanneer zij werkelijk noodzakelijk zijn en wanneer de tijd gunstig ls en niet eerder. Zij moeten worden aange bracht door toestemming en zij mogen niet worden gedicteerd; zij moeten worden aan gebracht door overeenstemming en niet door een eenzijdig optreden, door vreedzame mid delen en niet door een oorlog of door be dreiging met een oorlog. De leden van den Volkenbond moeten hun aandacht hierop concentreeren, evenals op de andere aspecten van de veiligheid, wanneer de heerschappij van de wet in internationale zaken wil ge vestigd en bevestigd worden. Sir Samuel Hoare's rede maakt een gunstigen indruk. Pessimisme echter niet van de baan. Abessynië's ver tegenwoordiger verdedigt de onafhankelijkheid van zijn land. Om een enquêtecommissie verzocht tot onderzoek van de Italiaansche verwijten. Antwoordt Alolsi niet meer? Nieuwe Fransche voorstellen verwacht. Van Engelsehe zijde wordt er bovendien op gewezen, dat de suggestie van Hoare ten zeerste verbonden is aan de ontwikkeling van het Italiaansch-Abessynische geschil. Het ver luidt, dat men het slechts te verwezenlijken acht, indien Italië afziet van wapengeweld. De redevoering van Hoare wordt in de Pa- rijsche bladen zeer uitvoerig weergegeven. Dè correspondent van Intransigeant te Genève legt er den nadruk op, dat de rede voering een diepen indruk heeft gemaakt. Vooraanstaande leden der Italiaansche dele gatie hebben tegenover hem de redevoering gematigd van vorm, doch niet verzoenend genoemd en er aan toegevoegd, dat deze redevoering niet geschikt is overeenstemming tot stand te brengen. Laval heeft zich er toe beperkt te zeggen, dat de redevoering te be langrijk is om er reeds nu een oordeel over te kunnen uitspreken. De Liberté verklaart, dat de leider van het Foreign Office heeft laten doorschemeren, dat hij de vooruitzichten op een Italiaansch- Abessynische overeenstemming zoo goed als niet aanwezig acht. Onder deze omstandigheden heeft de leider van de Fransche delegatie tegenover hem ver klaard, dat Engeland genoodzaakt is zijn Europeesche politiek te wijzigen, indien in Abessynië een oorlog zou uitbreken, aange zien de ondoeltreffendheid van den Volken bond er door bewezen wordt. De redevoering wordt in Volkenbondskrin gen algemeen beschouwd als een gebeurte nis van groote politieke beteekenis, zoo dat men er nog geen definitief oordeel over wil vellen. Het A.N.P. meldt uit Genève: De in de door Sir Samuel Hoare in zijn rede voering uitgesproken suggestie, dat het pro bleem van de toegankelijkheid tot koloniale producten internationaal moet worden onder zocht, vindt te Genève groote belangstelling. Een formeel Engelsch voorstel dienaan gaande, is evenwel niet ingediend. Men sprckt evenwel over een internatio nale confei -ntie, welke niet noodzakelijk te Genève zou kunnen worden gehouden. In de middagzitting van den Volkenbond sprak de vertegenwoordiger van Abessynië, Hawariate, die verklaarde, dat Abessynië zijn uit het Volkenbondspact voortvloeiende ver plichtingen zal nakomen. Het Abessynische volk, aldus Hawariate, verkeert in gevaar zijn nationale zelfstandig heid te verliezen. Wij hebben tegenover dit gevaar, hoewel men ons barbaren noemt, een groote lankmoedigheid aan den dag gelegd. We respecteeren alle naties, ook die zich als onze vijanden beschouwen. De Abessynische vertegenwoordiger hield zich vervolgens bezig met de Italiaansche verwijten op cultureel ge bied en verklaarde, dat de beschaving er door wordt verrijkt, dat ieder op zijn gebied daar toe bijdraagt. Door geweld kan op den duur geen betere wereld worden geschapen, aldus riep spreker uit. De Abessynische regeering is zich er van bewust, dat haar land groote expansiemoge lijkheden biedt. Men moet evenwel denken aan de economische wereldcrisis, die het ge volg is van overproductie en niet nog meer mag worden verscherpt. Men verwijt Abessynië voorts de slavernij. Deze is evenwel niet door Abessynië uitge vonden. Slavernij is overigens een relatief be grip en kan ook vaak worden aangetroffen, waar men met vrije menschen te doen heeft, die b.v. onder het juk der machines staan. Ook is Abessynië zich er van bewust, dat de menschen bevrijd moeten worden. De regee ring heeft in de laatste jaren op dit gebied groote pogingen ondernomen, het vereischt evenwel tijd de plannen ten uitvoer te leggen, aangezien de zeden des lands zich eerst moe' ten aanpassen aan de nieuwe eischen. Door geweld zal men Abessynië evenwel niet kunnen winnen. In iedere oorlogsactie zouden ook de andere gekleurde volken een gevaar voor hun bestaan zien. Zij zouden hun vertrouwen verliezen in de „avondland- sche beschaving". Spreker eischt tenslotte van de ver gaderde vertegenwoordigers plechtig dat een commissie van onderzoek naar Abessynië zal worden gezonden, welke aan de hand van de feiten op objectieve wijze de waarheid zou moe ten vaststellen. Abessynië is er van overtuigd, dat niets den Volkenbond van zijn taak zal kunnen weerhouden. In politieke kringen te Rome verklaart men dat Aloisi niet zal antwoorden op de rede voeringen van Sir Samuel Hoare of Laval, daar, naar men hier meent, de zaak-Abessy- nië wat Genève betreft gesloten is. Intusschen ontkent men dat er tot dusverre kwestie van is, dat Italië uit den Volkenbond treedt. Volgens inlichtingen van Italiaansche zijde zal Laval misschien vandaag bepaalde voor stellen aan de commissie van vijf doen, welke indien zij worden aanvaard, voorgelegd kun nen worden aan Aloisi, die zou hebben be loofd, dat hij ze zorgvuldig zal bestudeeren. Duitschland. Geen verlangen naar „gelegenheidsvrienden" De „Diplomatischer Politischer Korrespon- denz" publiceert een artikel, waarin er op ge wezen wordt, dat het Duitsche Rijk er niet aan denkt, zich te binden aan „gelegen heidsvrienden". Het blad schrijft o.a.: „Juist omdat men dacht, de Abessynische kwestie te kunnen uitbuiten en haar als kaart in het pacten- spel tegen Duitschland te kunnen uitspelen, zijn de correcte terughoudendheid van Duitschland, en zijn wensch. buiten de par tijen te blijven, boven elk gepraat verheven. (Reuter.) Proclamatie van Hitier op het Partijcongres. Hitier heeft tot het partijcongres te Neuren berg een proclamatie gericht waarin hij o.a. zegt: „Ongetwijfeld zou de regeering zich haar taak althans tijdelijk hebben vergemakkelijkt, wanneer zij bereid zou zijn geweest, op de zelfde wijze als andere landen dat hebben ge daan, de munt te devalueeren. Wij hebben dit nagelaten, in eerste plaats, omdat wij daar door millioenen volksgenooten, die vertrou wend op den staat, hebben gespaard van hun spaarpenningen zouden hebben beroofd. In de tweede plaats omdat wij niet gelooven, dat door dergelijke methoden de internationale economische crisis kan worden opgelost. Wij zijn er Integendeel van overtuigd, dat voor waarde voor he* economisch herstel de schep ping is van een stelsel van vaste valuta's." Hitier heeft gistermiddag den eersten steen gelegd voor de Congreshal te Neurenberg, waar voortaan de partijcongressen van de N.S.D.A:P. zullen worden gehouden .De Führer hield bij deze gelegenheid een korte toespraak, waarin hij op de beteekenis van Neurenberg voor de N.S.D.A.P. wees. Griekenland. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf t 35 - met Sarantie, P«n" vanar jj. 1oqs treden mbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Abessynië's keizerin deed een beroep op de vrouwen. Italiaansche en Abessynische moeders zullen lijden. Zaimis nog niet afgetreden? Reuter meldt uit Athene, 11 Sept.: Met betrekking tot het gerucht dat presi dent Zaimis zou zijn afgetreden, verklaren de bladen thans dat de president der repu bliek met het nemen van zijn beslissing zou wachten tot het resultaat van de onderhan delingen bekend wordt, welke tusschen de royalistische en republikeinsche partijen ge voerd worden met het oog op een onpartij dig plebisciet over de monarchale quaestie. M.cht Zaimis inderdaad aftreden, dan zal overeenkomstig de grondwet, Vozikis de voor zitter van de nationale vergadering, den post van president der republiek overnemen. In de radio-rede door de keizerin van Abessynië voor alle vrouwen ter wereld gehouden, riep zij met vuur uit: „Dat de hemel ons beware voor een beschaving, die rouw brengt en verwoesting aanricht." De keizerin sprak verder o.a. ook over de .machtige legers, die zich gereed maken om ons land te bezetten, onder het bedriegelijke voorwendsel, beschaving te brengen aan ons vreedzaam herdersvolk, dat dicht bij de natuur leeft en in gemeenschap met God. Op alle breedtegraden en onder alle klimaten hebben de vrouwen den vrede lief. Zij hebben een af keer van bruut geweld.Zoowel Italiaansche als Abessynische moeders lijden bij de ge dachte aan het onherstelbare kwaad, dat de oorlog zou kunnen teweegbrengen. Abessynië verlangt in het geschil, dat het land opge drongen is, slechts naar vrede. Zijn geweten is gerust. Het bereidt den vreemdelingen, die er op eerlijke wijze komen werken, een broeder lijk welkom." De keizerin besloot haar rede met een be roep op alle vrouwen ter wereld, eensgezind te bidden om de misdaad van een oorlog te verhoeden, en haar invloed te oefenen op de staatslieden ten gunste van de rechtvaardig heid en den vrede. (Reuter). VALSCHERM REDT PILOTEN HET LEVEN. BOEKAREST 11 September. (Reuter). Een vliegtuig, dat bestuurd werd door kapi tein Popisteance en luitenant Papana en van nacht te Boekarest was opgestegen om een vlucht te maken naar Tokio via Siberië, is op drie K.M. afstand van Boekarest neergestort. De motor ontplofte en het toestel vatte vlam. De beide inzittenden wisten zich met huu valschermen het leven te redden. STAEHEMBERG IN HONGARIJE BUDAPEST, 11 September (Reuter). De Oosten rij ksche vice-kanselier Prins Starhem berg is te Tata-aangekomen; waar hij - door graaf Frans Esterhazy is uitgénoodigd tot bij woning van een jachtpartij. Men gelooft dat Starhemberg veertien da gen in Hongarije zal blijven. GEEN ITALIAANSCHE TROEPEN IN EGYPTE CAïRO, 11 Sept. (A.N.P.) Het ministerie van oorlog verklaart, dat het bericht als zou den Italiaansche troepen het gebied van Bir Chakka in het Zuiden van Solum op Egyptisch grondgebied hebben bezet, volkomen onjuist is. Slechts is het garnizoen van een klein Ita- liaansch fort aan de grens versterkt. Een vrouw vervangt Long. Uit Baton Rouge meldt het A.N.P. dat Mrs. Alice Lee Grosjean Sharpe de zaken van wij len Huey Long waarneemt. De jonge vrouw, die thans tegen de dertig is, was van haar zeventien jaar secretaresse van Long. La ter heeft zij beschikt over de openbare mid delen, dit jaar zelfs tot een bedrag van 22 millioen dollars, zijnde de helft der staats inkomsten van Louisiana. De boeken, waarin haar uitgaven en ontvangsten genoteerd staan, laat zij slechts aan ingewijden zien. Zij heeft groote macht en beschikt o.m. over eenige honderden detectives. In 1932 is mevrouw Lee een week lang belast geweest met het gouverneurschap van Louisiana. Toen waren nl. alle hooge ambtenaren afwe- illilIliiVIlllUIIII Oplegging van 20 pCt. der wereld scheepsruimte noodzakelijk geacht. (Van onzen correspondent) Londen, September. Van alle bedrijven, die sukkelen, sukkeit dat van de internationale scheepvaart het ergst. Reeders, vertegenwoordigers van maatschappijen uit alle landen zijn opnieuw bijeen geweest om te overwegen wat er aan te doen is. Het tooverwoord „rationalisatie" is opnieuw met nadruk uitgesproken. Alleen de Vereenigde Staten hebben in de jongste internationale scheepvaartconferentie het beginsel van rationalisatie niet aanvaard. Hoe komt het. dat de scheepvaart er zoo slecht aan toe is? Hier volgen eenige belang wekkende feiten die de vraag kunnen be antwoorden. De laatste 20 jaren is de scheeps ruimte d.i. de ruimte voor vrachten in schepen met ongeveer 40 percent toege nomen. De jongste cijfers van Lloyds hebben geleerd, dat het totaal aan tonnage van motor- en stoomschepen in de geheele wereld in het jaar 1935 63.727.000 ton bedroeg. In dien het vrachtvervoer te water in die zelfde periode van 20 jaren met het zelfde per centage zou zijn toegenomen dan zou alles goed en wel zijn. Dit is echter, zooals iedereen weet, niet het geval geweest. De vrachtruimte is bovendien per scheeps- ton reeds grooter geworden dan ze vroeger was, zoodatt de beschikbare vracht ruimte thans nog meer dan 40 percent grooter moet zijn dan in 1915. Er zijn dus veel meer schepen en veel meer goede schepen in dezen tijd dan vóór den oorlog. Het aantal schepen dat onder Amerikaansche vlag vaart is thans 400 percent grooter dan in 1915. Japan heeft vergeleken bij voor den oorlog zijn koopvaar dijvloot verdubbeld. De Britsche tonnenmaat is daarentegen ongeveer 8 percent lager. De scheepvaart is naar haar aard interna tionaal; haar welvaart hangt af van den handel tusschen de verschillende naties. Dat zij met dien handel niet op en neer is ge gaan, dat de wet van vraag en aanbod zich niet heeft doen gelden, moet worden toe geschreven aan een factor die met handel en scheepvaart feitelijk niets te maken heeft maar een heele boel met nationaal aanzien. Koopvaardijschepen zonder ladingen en zonder passagiers vormen een zeer dure luxe welke geen land zich kan veroorloven maar welke alle landen zich nochtans veroorloven en waarvoor de schatkisten moeten betalen met het geld der belastingbetalers. Het bezit van een flinke koopvaardijvloot vinden naties in dezen tijd voor haar gezag in de wereld zoowat even belangrijk als het bezit van een sterke oorlogsvloot. Een land, dat niet kan wijzen op de schepen onder zijn vlag, die de zeeën bevaren, kan zoo is de gedachte niet in tel zijn. De internationale scheepvaartconferenties die van tijd tot tijd 'worden gehouden, hebben reeds lang kunnen vaststellen dat er maar twee middelen zijn om de internationale scheepvaart weer gezond te maken; de jong ste, die pas is gehouden, heeft dat ook weer gedaan. Het eene middel is maatregelen te nemen voor wederopleving van internatio nalen handel, waardoor de schepen met de goederen van het herleefde ruilverkeer zou den worden gevuld. Het andere middel is schepen af te danken, zoodat de beschikbare scheepsruimte in overeenstemming wordt gebracht met den beschikbaren handel. De leiders in het bedrijf hebben leeren beseffen, dat het eerstgenoemde middel niet beschik baar is en het waarschijnlijk gedurende vele jaren niet zal zijn. Het economisch natio nalisme, dat vergt dat een land zoo weinig mogelijk van het buitenland betrekt en dus in- en uitvoeren tot het noodzakelijkste moet beperken, is nog springlevend. En zoo lang het in dezen staat verkeert kan er van een wederopleving van den internationalen han del geen sprake zijn. Rationalisatie, dat wil zeggen afdanken van schepen, is dus de leuze. Maar de vraag is nu weer, hoe dat middel moet worden toegepast. De jongste internatio nale conferentie heeft het denkbeeld aan de hand gedaan van een heffing, waarvan de grootte per land wordt bepaald door de scheepsruimte, welke een land in de vaart heeft. De som, welke aldus beschikbaar zou ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs stribbelt maar niet tegen, want het geeft toch niets. Met allerlei vragen pijnigt hij zich het hoofd. Wie wel de meester van dit spook kan zijn misschien een toovenaar? wat of die wel met hem voor kan hebben en of hij ooit wel weer op het schip terug zal komen Plotseling hoort Thijs weer een vreemd geluid en daar ziet hij een tweede nevelgedaante langs zich zweven. Zijn metgezel zucht eens diep en zegt: „Ja, we zijn er wel treurig aan toe. Eens waren we allen vrije meeuwen en konden vliegen, waarheen we maar wilden. Toen kwam onze meester hier en veranderde ons in mistige wezens Zal Thijs ook zoo'n droevig lot te wachten staan? komen, zou moeten dienen om reederijen vom» het afdanken van schepen schadeloos te stel len. Afgescheiden van het feit, dat Amerika al te kennen heeft gegeven, dat het aan zulk een plan niet mee zou doen moet zijn uitvoe ring ook andere moeilijkheden meebrengen" De heffing op tonnage is niet zoo gemakkeliik uit te voeren. In eenige landen zou dit zondek wetgeving niet gaan. De Britten hebben nu een ander plan aan de hand gedaan. Zij pleiten voor een vrijwillig plan voor het schrappen van schepen zonder rechtstreeksche schade loosstelling uit een internationalen pot door heffing op tonnage verkregen. Met hun maat regel zou samengaan eep overeenkomst voor verhooging van vrachttarieven welke een meer loonend bedrijf zou verzekeren en in de plaats zou komen van de rechtstreeksche schadeloos stelling. Het is uiteraard lang zoo eenvoudig niet als het klinkt. Maar indien de eerste voorwaarde voor succes, dat is samenwerking tusschen de scheepvaartondernemers van de belangrijkste zeevarende landen, aanwezig is dan moet een plan voor internationale rationalisatie der scheepvaart voor verwezenlijking vatbaar zijn De ernstigste belemmering is de moderne nationale zelfbewustheid, welke het beeld van nationaal aanzien onvolledig vindt wanneer er geen groote koopvaardijvloot in is. In de in ternationale conferenties is men het er over eens geworden, dat minstens 20 percent van de varende wereld^scheepsruimte moet worden afgedankt of opgelegd. Bijna 10.000.000 ton zeewaardige scheepsruimte is reeds ondanks nationale subsidies opgelegd. De plannen voor rationalisaties hebben overigens de sub sidie-kwestie onaangeroerd gelaten. Die zou zich vanzelf oplossen, indien de door schrap ping verkregen inkrimping de scheepvaart weer op weg naar normale welvaart zou hel pen. Inmiddels gaan in enkele landen stem men op voor verhooging van scheepvaart subsidies, hetgeen bewijst hoe weinig men er zich aantrekt van de plannen die in interna tionale conferenties met moeite worden ont worpen. Intusschen zijn zulke internationale scheep vaartbesprekingen, waar in hooge mate over eenstemming en zin voor samenwerking aan den dag treden, althans in één opzicht hoop gevend. Ze verschaffen de bewijzen, dat nieuwe begrippen baanbreken, die op den duur hoe lang ook de duur de internationale con trole van zulke levensbelangrijke diensten als zee- en luchttransport zullen hebben verwe zenlijkt. A. K. VAN R. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935. HILVERSUM, 1875 M. 18.— VARA, 12.— AVRO. 4VARA. 8.— VPRO. en AVRO. 8.Gram.platen. 10.Morgenwijding VPE.O. 10.15 Declamatie ,A. Bouwmeester. 10.35 Gram.pl. 11.Vervolg declamatie. 11.20 Gram.pl. 12.— Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.15 Modepraatje mevr. I. de Leeuwvan Rees. 2.45 Gram.pl. 3.10 De Avro- Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 4.Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.05 Voor de kinderen, 5.30 De Zonnekloppers o.l.v. E. Walis. 7.— Ir. M. Stam: Bouwen in de Sovjet Unie. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 7.50 Nieuwsber., herh. S.O.S.-ber. 8.Ds. H. Padt: Het boek Job. 8.30 Uit het Kurhaus Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. 10.Lezing 10.10 A. F. J. Portielje: Natuur en leven. 10.45 Nieuwsber., Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.Jazzprogramma (gr.pl.) 11.30—12.00 Gram.nl. HILVERSUM 301 M. Algemeen programma verzorgd door de N.C.R.V. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Dr. B. A. Kneppers. 11.Gram.pl. 11.30 Chr. Kinder koor „De kleine lofstem", o.l.v. O. de Vaal. A. d. vleugel: G. 't Hardt. 12.45 Gram.pl. 1.15 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Vervolg concert. 4.Orgelspel R. Parker. 5.00 Declamatie J. A. A. Luxtermann. 5.45 Viool recital. L. Mieremet. A. d. vleugel D. Ruyne- man. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie P. J. Risseuw. 8.Berichten. 8.05 N.C.R.V.-Orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 9.— Drs. H. Smitskamp: Oliver Cromwell. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.Berichten). 10.30 Gram.nl. DROITWICH 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie 11.20 Orgelspel R. O'Grady. 11.50 Trocadero Cinema Orkest oi.v. A. v. Dam. 12.50 B.B.C.- Dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 B.B.C.lMilitair Orkest o.l.v. Matthews. 7.20 B.B.C. Theaterorkest o.l.v. Robinson. 8.20 B.B.C.-Symphonie-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood m.m.v. E. Joyce (piano). 10.— Berichten 10.20 Het Parkington Kwintet m. m. v. E. Kaufman (sopraan). 11.20 Voordracht. 11.35 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 8.20 Gam.pl. 12.35 Orkestconeerfc o.l.v. Gaillard. 3.20 Gram.pl. 6.10 dito. 8.10 Zang. 8.50 Concert uit Vichy. 10.20 Radio- tooneel. 11.10 Gram.pl. KALUNDBORG 1261 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Ritz". 3.50 5.50 M. Hansen's orkest 8.30 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 9.40 Kamermuziek. 10.10 Gram.pl. 10.35 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 12.20 Uit Frankfort: Or- kestconcert o.l.v. Schumacher en Franz Hauck en zijn orkest. 2.35 Gram.pl. 4.20 Keulsch Symphonie-orkest o.l.v. Knapstein. 7.20 Dansmuziek. 8.20 Report v. h. Vrouwen congres te Nürniberg. 11.2012.20 Omroep orkest o.l.v. Eysoldt. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Uit Nürnberg: Vrouwencongres in de Feesthall. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Oska Joost en zijn orkest.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2