geneefsche indrukken Vanochtend op weg naar de opening van de -tiende Volkenbondsvergadering, zag ik !per vele belangstellenden langs den weg ge schaard. Blijkbaar trekt dit keer de Assemblée toch weer eens in het bijzonder de aandacht van het publiek, dank zij het Italiaaxxsch- Abessynische conflict; wie weet of niet menig een onder de toeschouwers de toekomst zoo somber inziet, dat hij meent voor het laatst den "'ang juister gezegd, autorit der af gevaardigden ter Volkenbondssamenkomst te aanschouwen. Zoo dacht ik. Maar weldra merkte ik, dat het iets gansch anders gold Het Circus Knie vergastte de brave Geneef sche bevolking op een reclame-optocht. Ook mi aanschouwden de burgers dezer vroede stad olifanten, ook nu zagen zij kameelen, konden zij de tegenstellingen tusschen blank en bruin (of zwart) gade slaan, terwijl zelfs manhaftige figuren in volle schitterende wa penrusting aan aller oogen voorbijtrokken. Ik liet circus Knie voor wat het was en be gaf mij naar het vlak daartegenover gelegen gebouw, dat momenteel aan de Assemblée nog huisvesting biedt. Booze tongen beweren wel, dat er feitelijk tusschen het circus van Knie en dat van den Volkenbond zeer veel overeen stemming bestaat en er dus in de gelijktijdige opening van de voorstellingen van eerstge noemd circus en van de Assemblée een juiste symboliek gelegen zou zijn. Ik laat dit op het oogenblik in het midden, hoewel terstond toegegeven zij, dat het in den Volkenbond en zijn organen soms zeker niet aan comediespel en aan merkwaardige opvoe ringen ontbreekt. Zoo b.v. vanochtend onmid dellijk nadat Benesj de bekwame Tsjechische Minister van Buitenlandsche Zaken, een oude bekende voor de Geneefsche samenleving, met overweldigende meerderheid tot President der zestiende Assemblée was gekozen. Warm ap plaus begroette den verkiezingsuitslag en toen nam Benesj plaats op het voorzittersgestoelte, waar eerst de Raadspresident had getroond, die in zijn openingswoord o.m. voor in tegrale naleving en toepassing van het Hand vest was opgekomen. Benesj scheen ook even aan het bij den Raad aanhangige conflict te denken, toen hij de hoop uitsprak, dat deze Volkensbondsver- gadering in alle kalmte en met volledig be houd van haar koelbloedigheid haar taak zou vervullen. Verder hield het voorzittersspeechje niets van beteekenis in. Wat niet te verwon deren is, aangezien nu eenmaal sinds jaar en dag de pas gekozen voorzitter gemeenlijk een door het Bondssecretariaat in elkaar gezet speech je pleegt af te steken. Het zijn immers niet allemaal geboren Cicero's, die naar Ge neve trekken en daarom wordt het maar be ter geacht hun een pasklaar gemaakt rede- voerinkje gratis te fourneerexx. De Iersche groote man de Valera had het een paar jaar geleden durven bestaan, in plaats van de zoete Secretariaatskoek, een eigen heel wat hartiger baksel op te disschen en dat wordt hem hier nog steeds hoogelijk kwalijk geno men. Want dit klaar gemaakte toespraakje van den nieuw gekozen voorzitter behoort nu eenmaal tot de onmisbaar geachte requisie- ten van de come die-voorstelling. Gelukkig dus voor het Secretariaat, dat de Valera, die er altijd graag op uit is zulke dingen te doen, het met overweldigende meerderheid tegen Benesj moest afleggen. Ik heb me laten vertellen, dat hij ook een ontwerp-speechje had gekre gen en dat hij daar weer niets van had heel gelaten. Jammer genoeg blijft thans echter voor het groote publiek verborgen, wat zijn vrije bewerking inhield, al kan men gemakke lijk raden, dat het daarin niet aan krasse woorden in verband mét de Italiaaiisch- Abessynische verwikkelingen ontbroken zal hebben. De verkiezing van Benesj beroofde ons dus in dit opzicht van een levendig moment, en zoo bepaalde het zich vandaag tot een enkel incident. U moet n.l. weten, dat Italië hedenmorgen niet als gelijkgerechtigde met Ethiopië behandeld is. Want terwijl de foto grafen wel het volle licht lieten schijnen op het glanzend bronzen gelaat van Abessynië's eersten vertegenwoordiger, toen deze de tri bune van het bureau besteeg om zijn stem uit te brengen, viel een dergelijke eer aan Aloisi niet ten deel. Overigens behoefde de Italiaan ditmaal geen oefening voor de Olympische Spelen te houden. Hij kon het uit en in de zaal rennen achterwege laten, aangezien het voor hem heel iets anders is zich met den Ethiopiër in een en dezelfde zaal, dan wel aan een en dezelfde Raadstafel te bevinden! Wat den meer serieusen kant van de ver houding tusschen deze beide landen aangaat, verluidde hier vandaag dat het wel eens kon gebeuren, dat de commissie van vijf reeds Woensdag met haar werk gereed zou zijn. Dit komt me echter wel een beetje optimistisch voor. Veler belangstelling blijft uitgaan naar de door de verschillende landen te volgen ge dragslijn, voor het geval het noodig zou wezen en door Engeland zou worden voorgesteld, tot sancties over te gaan. Het schijnt dat hier omtrent o.m. tusschen de delegaties der Scan dinavische landen en die van ons nader con tact zal plaats vinden. Uit Belgische kring vernam ik, dat België van plan is voor 100 pet. het standpunt te aanvaarden, dat inte grale naleving en toepassing van het Hand vest ook door den Raadspresident heden een absoluut vereischte genoemd behoort te geschieden. Dat Abessynië bepaald nog wat hulp, mede werking, bemoeiing noodig heeft om aan ze kere uit een beschavingsoogpunt ondragelijke toestanden in dat land een einde te maken schijnt wel onmiskenbaar. De gruwelroman met plaatjes, door Italië aan de Bondsleden en wie daarvan maar kennis wil nemen ca deau gedaan, spreekt boekdeelen. Of er ech ter beschaving gebracht zal kunnen worden bij ten uitvoerlegging der aanvankelijk te Rome gekoesterde plannen, d.w.z. door de Abessyniërs kennis te doen maken met de modernste uitvindingen op het gebied van oorlogvoering en verdediging, producten van onze zoo geprezen beschaving, is, op zijn zachtst uitgedrukt, dubieus. En zeker is niet twijfelachtig, dat hier in Genève de opvatting toeneemt, die wil, dat voor nu en later schadelijke aanwending van het ouder we tsche procédé der eigen richting, onder schending van wat volkenrechtelijk en volkenbondsrechtelijk is voorgeschreven, achterwege dient te blijven. Mogelijk, dat reeds in den loop van deze week op dit punt nog nadere duidelijkheid verschaft zal worden. Met dat al blijft het natuurlijk de vraag, hoe de Duce op eventueel Geneefsch verzet zal reageeren. Daaromtrent zijn de meeningeif totaal uiteenloopend. Veel hangt hier trou wens af van de gemoedsgesteldheid waarin hij verkeert, van, laat ik maar zeggen zijn ge zondheidstoestand, waaromtrent wel eens minder gunstige verhalen de ronde doen. Mij bleek althans dat hoogst ernstige menschen zelfs gelooven, dat het zenuwgestel van Italië's leider bepaald aan rust behoefte zou hebben, en dat dientengevolge de wijze waarop hij op öe verklaringen of de houding van de verdere wereld zou reageeren, volkomen onbereken baar zou zijn. Pr. E. v. RAALTE. Pessimisme over 'de Commissie van Vijf. Opgeven der werkzaamheden in overweging. PARIJS, 11 September (A. N. P.). In Fransche politieke kringen, waar men met aandacht de ontwikkeling van den toe stand in Genève volgt, is het sinds Maandag bestaande pessimisme nog versterkt. Dit pessimisme komt vooral krachtig tot uiting in het bericht van den correspondent te Genève van Havas, die de Italiaansche delegatie ver wijt het tot dusver te hebben doen ontbreken aan een geest van samenwerking, zooals men dien van haar had verwacht. Met het oog op den algemeenen toestand vraagt men zich in kringen van de Commissie van Vijf reeds af of het nog zin heeft de werkzaamheden voort te zetten. Zelfs beweert men dat de Engelsche gedele geerde de Commissie heeft voorgesteld de machteloosheid te constateeren, waarin zij zich bevindt ten opzichte van haar taak. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft zich daartegen echter verzet en gewezen op de ernstige consequenties, die een zoodanig besluit met zich zou meesleepen en om tegemoet te komen aan den wensch van Laval is de Commissiezitting tot Donderdag verdaagd. De vooruitzichten zijn weinig bemoedigend en men moet zich afvragen of de Volkenbond tenslotte niet toch het mislukken van het streven naar verzoening zal moeten vast stellen. Ook de speciale correspondente van de „Oeuvre" is van dezelfde meening. Zij voegt er echter aan toe. dat de Fransche premier zelf niet meer veel hoop heeft. Aloisi zou den voorzitter van de Commissie van Vijf ronduit hebben verklaard, dat de Duce zonder een volledige militaire bezetting van Abes synië geen oplossing van de aan gelegenheid ziet. Fransch-Engelsche overeenstemming. Naar de speciale correspondent van de ..Times" in Genève meldt, is door de Britsche delegatie verklaard, dat tusschen de Fransche en Britsche delegaties geen meeningsverschil- len bestaan over de noodzakelijkheid van instandhouden der Volkenbondsstatuten. De correspondent voegt hieraan toe, dat eenige dagen geleden nog Laval niet onwillig stond tegenover de gedachte van een Italiaansch mandaat over Abessynië. Wanneer thans geen meeningsverschillen meer bestaan moet óf wel Laval zijn opvattingen hebben gewijzigd öf wel moeten voorstellen zijn ontworpen, die dichter bij de Italiaansche eischen komen. Ook de berichten uit Genève in de Brit sche ochtendbladen ziin over het algemeen zeer pessimistisch van toon. De bladen melden, dat de gedachtenwisse- ling van Hoare en Laval betrekking hepft ge had op de kwestie van eventueele sancties. Hoare zou daarbij een zeer vastbesloten houding hebben aangenomen en een dringend beroep hebben gedaan op Laval hetzelfde te doen. Men verwacht, dat de redevoering, die Hoare in de Volkenbondsvergadering van he den zal uitspreken naar den toon verzoenings gezind, maar naar inhoud zeer vastbesloten zal zijn. Waarschijnlijk zal ook Laval het woord voeren. De Londensche bladen twijfelen er niet aan, dat Engeland en Frankrijk het thans prin- cipiëel eens zijn. Verschillende bladen melden, dat een reeks landen, zooals Noorwegen. Zwe den, Denemarken en Nederland, ver klaard hebben, dat zij uit den Volken bond zullen treden wanneer de groote mogendheden niet toonen bereid te zijn het Volkenbondsrecht toe te passen. Ook verscheidene Zuid-Amerikaan- sche staten zouden een zeer energieke houding hebben aangenomen. Vechtpartij op de kermis. Mes werd getrokken. DEN BOSCH, 11 Sept. (A.N.P.) Gister- avoxd had tijdens de kermisviering te Dinter een vechtpartij plaats, waarbij P. v. D. uit Dinter met een mes in het hoofd werd ge stoken. De dader, zekers K., uit Dinter, kon nog denzelfden avond worden gearresteerd. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Dit is de trieste tragedie van mijn bed. Toen ik trouwde was ik jong en mijn vrouw was onervaren. Zoo kwam het, dat er, toen we de echtelijke woning zouden betrekken, wel een snoes van een serveerboy was en een snuit van een Smyrna-tapijtje en een hond van een zitje bij den haard en een dot van een bureautje voor de jonge mevrouw en eenvoudig een engel van een stoeltjesklok en een eetservies om te zoenenmaar geen bed. We hadden het bed vergeten. We hadden het vergeten omdat we jong en onervaren waren. We hadden wel een whiskystel, we hadden moccakopjes, we hadden zeven tinnen en dertien glazen vazen, zesendertig eierdopjes en vierentwintig vruchtenmesjes; we hadden drie hors d'oeuvreschalen en zestien presen teerblaadjes. Maar we hadden geen bed. Geen bed en geen geld. Om te kunnen vertellen hoe we aan ons bed kwamen moet ik teruggrijpen naar het grijs verleden, naar de overoude tijden, waar in de ouders van den overleden man mijner vierenzeventigjarige tante Mijntje.... maar laat ik eerst zeggen wie tante Mijntje is. Behalve mijn tante was zij tot haar zeven enveertigste levensjaar Juffrouw Mijntje sec. Toen had een weduwnaar zonder kinderen zich over haar staat en eenzaamheid ont fermd en haar gehuwd. Uit zijn eerste echt bracht hij een tweepersoons bed met toebe- hooren in, dat hij voor lange jaren uit het versterf van zijn moeder had meegekregen. Op dit bedstel rustten hij en zij zij aan zij en hij stierf er ook op. Tante Mijntje, nu de weduwe Mijntje, betrok een étage van beperkten om vang en sloeg het royale bed op bij een tapis- sier. Daar stond het jaren aan den tand des tijds ten prooi, tot er een nieuwe bestemming voor daagde. Een nichtje van tante zou trouwen. Wij zouden trouwen. Maar het nichtje bestond tante nader in Heden wordt Huey Long begraven. Tegenstanders willen bij verrassing de leiding overnemen. BATON ROUGE. De begrafenis van Huey Long zal heden geschieden. Waar schijnlijk zal hij in het kapitool van Louisiana worden bijgezet. Het stoffelijk overschot van Huey Long wordt op een praalbed gelegd in de hal van het staatsparlementair gebouw. Van een uur Woensdagmiddag tot vier uur Donderdagmid dag zal gelegenheid zijn langs de baar te de- fileeren. De politieke tegenstanders van senator Long zullen binnen enkele dagen een „oorlogsraad" bijeenroepen in Baton Rouge, teneinde te be raadslagen over de maatregelen, die zullen moeten worden genomen om de macht in den staat uit handen van de aanhangers van Long over te nemen. Een organisatie, die zich de „Square-dea lers" noemt en 70.000 leden telt, zal trachten door een snel optreden, vooi'dat de aanhan gers van Long zich hebben hersteld van 'tver lies van hun aanvoerder, de leiding over te nemen. WASHINGTON. Vele gezaghebbende personen hier zijn van meening dat de dood van Huey Long, van po litiek standpunt bezien, een ernstigen tegen slag beteekent voor de republikeinen, die er op hadden gerekend, dat hij in 1936 bij de presidentsverkiezingen veie stemmen van democraten zou aftrekken van Roosevelt. De kogel, die te Baton-Rouge een einde maakte aan zijn leven, verzekert practisch Roosevelt's herkiezing, zoo wordt gezegd. Na de Putschpoging in Portugal. Regeering was reeds geruimen tijd op de hoogte. LISSABON, 11 September (Reuter) De voorzitter van den ministerraad heeft een nxe- dedeeling gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de .regeering reeds geruimen tijd op de hoog te was van het gisteren mislukte complot, dat ten doel had zich meester te maken van de voornaamste openbare functies. De arrestanten zijn bekende revolutionnai- ren met wie de officieren, die overigens een zeer verschillend ideaal nastreefden, zouden samenwerken. De gebeurtenissen hebben zich afgespeeld zonder eenige verstoring van de openbare orde en de bevolking was er onkundig van. De expeditievliegtuigen "ertrokken. Veel belangstelling op Schiphol. AMSTERDAM, 11 September. De drie Dragon Rapdde vliegtuigen, welke door de K.N.I.L.M. bij de De Havillandfabriek in Engeland zijn aangekocht en gebruikt zullen worden, bij de karteering van 10 millioen hectaren op Nieuw Guinea, zijn vanmorgen om negen uur de reis naar Indië begonnen. Een talrijk publiek deed den vertrekken- den uitgeleide. De chef-vlieger van de expeditie, kapitein A. H. Koppen, de vliegerdeelnemers de luite nant-vliegers P. G. Tideman, J. v. Meiningen en J. Vonk en de heeren P. G. L. Hegener, chef-radiodienst van de expeditie en H. J, Brink mecanicien waren om beurten het mid delpunt van de belangstelling. Kort voor het vertrek vond de heer Tide man, oud-gouverneur van de Molukken, se cretaris van het Molukken-instituut en oom van luitenant Tideman, die den vlucht mee maakt, gelegenheid de heer Koppen nog even "toe te spreken. De heer Tideman zeide. dat waar hij destijds het genoegen heeft gehad kapitein Koppen met zijn schitterende vlucht met de Postduif op Indische bodem welkom te heeten, hij 't op grooten prijs stelde hem ge luk te mogen wenschen met 't feit, dat hij in deze expeditie een belangrijk aandeel zal nemen, een expeditie die voor het algemeen belang van Groot-Nederland van zoo groote beteekenis is. Spr. wenschte den heer Kop pen en de zijnen hartelijk vaarwel en een succesvollen arbeid toe in het belang van het land. Hierna was het oogenblik van vertrek gekomen. Even negen uur was het toestel van kapi tein Koppen in de lucht. Twee minuten latex- waren ook de andere toestellen vertrokken en vlogen over de hoofden der wuivende me nigte. den bloede en wij zagen met leede oogen het bed aan onzen neus en deur voorbijgaan. In de kritieke dagen echter tusschen ondertrouw en huwelijksvoltrekking deed de bruidegom alle plannexi in duigen storten door in de Etoile du Nord met de Noorderzon te verdwij nen. En wat heeft rxu een eeuwige bruid aan een tweepersoons ledikant? Zoo kwamen wij aan Het Bed. Nog zie ik voor mij wat ik zag toen ik ons toekomstig slaapvertrek met de gezellige lichtgroene gordijntjes exx de eenige vaste wasclxtafel vaxi het huis binnentrad: mijrx vrouw weexiend op een verwarde ijzeren con structie. Het was een ijzer al ijzer. Het had tiex-lantijnen van ijzer op ijzer en gedeukte kopex-en knoppen, die rammelden. Het zat vol moerexi en schx-oeven die dol warexx, Het x-eed op wielen en had eexi roestige spiraalmatras xxxet felle stekels van gesprongen draadjes. Het torste peluws met geklonterde kapok. Het schreeuwde als men het aaxiraakte. Ik wierp mij met jeugdige overmoed op de onderdeelen en poogde ze tot een geheel sa- xnen te voegen. Na afloop van het gevecht had ik zevexi bloedige schrammexi, een blauwen nagel en een gezwollexi knie. Het Bed stond inderdaad rechtop, maar het teere mechanis me duidde geexi enkele aanraking. Wij huur den eexx smid, die de deelen samenklonk. Toen zaagden wij de pooten er goeddeels af met de ijzerzaag die de stoffeerder had laten lig gen exi om het moderne aspect van ons bed te voltooien lakten wij de overblijfselen kana riegeel. Toen ging ik een nieuwe ijzerzaag koopen. Wij hadden evenwel te hooge eischen gesteld aaxi het erfdeel onzer vaderen. Onder luide weeklachten, die ons eiken dag opnieuw door den ziel snerpten, zakte het bed laxigzaam ixx- een. Voet- exx hoofdstel naderden elkaar meer en meer tot de matras den grond schier raak te. Op gezette tijden wrikte ik, wrikte mijn vx-ouw oxn te voorkomexx dat wij door het bed als in een wafelijzer zouden worden saamge- klapt. In diexx toestaxxd droeg het ons drie jaar. Toen verhuisden wij en kiegexx eexx logeex'ka- mer. Naar overoude traditie brachten wij wat wij aan geschonden voorwerpen bezaten, sa men in het vertrek der gastvrijheid exx. dus Zitting van de Assemblée heropend. Kwestie van den munitie- en wapenhandel verdaagd. GENèVE, 11 September (A.N.P.) Oxxder groote belaxxgstelling is hedenmorgexx de zit ting vaxx de Assemblée geopend. Met spanning verwacht ieder de aange kondigde redevoering van Sir Samuel Hoare. Na de opening bracht de voorzitter, de Tsjecho-Slowaaksche minister van buiten landsche zakexx Benesj. een reeks besluiten van het bureau te kenxxis, onder meer eexx be sluit, waarbij Litwiixov wordt uitgeixoodigd tot toetreding tot het Volkenboixdsbureau. Stil zwijgend stemde de Assexxxblée toe. Verder werd besloten de derde commissie, die ont- wapeningsproblenxen behandelt, slechts bij een te roepen als dit in den loop van de zitting xxoodig mocht blijken. De kwestie vaix levering van muxxitie exx wapens werd vervolgerxs verdaagd tot de eerstvolgende zitting. Vervolgens besteeg de Britsche minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare het spreekge stoelte om zijn met spanning ver wachte rede te houden. Hoare zeide o.a., dat de houding vaxx de Britsche regeering er altijd een is geweest van oxxwrikbare trouw aaxx den Volkenbond exx bij deze houding blijft zij. Het onderhavige geval is geen uitzondei-ing. De opexxbare mee ning heeft onlangs aangetoond, hoe het volk geheel exx al de regeei-ixxg steunt bij de volle aanvaarding van de plichten, die als lid van dexx Volkenboxxd op haar rusten. „De regeering, die ik vertegenwoordig, aldus Hoare, zal bereid zijn haar deel bij te dragen bij iedere collectieve poging om op een recht vaardige exx doeltreffende wijze het probleem te behaixdelen, dat thaixs ongetwijfeld reeds velen veroxxtrust en in de toekomst xxog meer zal veroixtrusteix. Het is duidelijk, dat eeix der gelijk onderzoek kalmte eischt en bezinning zonder hartstocht. Deze kalmte en bezixxnhxg zijn onmogelijk in een atmosfeer van oorlog en oorlogsdreiging. Vrouwen strijden mee. ADDIS ABEBA, 11 September (A.N.P.) Het eex'ste bataljon vrouwelijke soldaten staat gereed naar het froxxt te vertrekken, zoodra de vijandelijkheden uitbreken. Het bataljon is georganiseex-d door Way- vax-o Abbebatt Charkoz, een rijke jonge vrouw die het bevel voert. Het is bewapend mei nieuwe automatische Mausei'geweren, waar van het meex-exxdeel echter van oud-model is. Men vex-wacht echter dat het bataljoxx de be schikking zal kunnen krijgen over nieuwe modellexx wapens, voordat het naar het front zal trekken. De beweging onder de vrouwen om militai ren dienst te nemen, die de goedkeuring van den keizer wegdraagt, is ongeveer 2 maan den geleden begonnen en in dien korten tijd zoo populair geworden, dat reeds bijna 1000 vrouwexx zich hebben laten inschrijvexx en dat recruteeringsbureaux geopend zijn in eenige provinciale steden. De commandante van het eerste bataljon, Charkoz, die gekleed is in een Europeesche Khaki-uniform met een roode mantel, verklaarde gisteren, dat het batal joxx samengesteld is uitsluitexxd uit vrouwexx. die lichamelijk weex-staxxd kurmeix bieden aan de vermoeienisseix van een veldtocht. Het fascistisch appèl. Mannen, vrouwen en jongens zullen aan den oproep gehoor geven. ROME, 11 Sept. De „Popoio di Roma" pu bliceert bijzoixderheden over de verdeeling over de verschillende fascistische orgaixisaties van de tien millioen man, die bij dexx voorgenomen algemeenen oproep betrokken zullen zijn. Het grootste coxxtingent wordt gevormd door de vier millioen, die een militaire vooropleiding hebben ontvangen. Daarop volgen 2.108.000 van de „Dopolavoro" exx 1.851.777 iixgesehreven leden van de fascis tische partij, 657.000 jonge fascisten, 66.000 ledexx vaix de fascistische universitaire jeugd. 230.000 personen zijn tenslotte georganiseerd in de fascistische bonden vaxx personerx in opexxbarexx dienst, Ixxteressant is verder, dat bij dit overzicht van de krachten, waarop Italië bij dezen algemeenen oproep kan rekenen ook de vrouwelijke organisaties zijn gerekend, die een totaal aantal leden hebben van ruim 400.000. ook het bed. We waren reeds zenuwziek van de geluiden die het voortbracht, wanneer wij ons er op trachtten neer ie vlijen. Een hevige aaxxslag op mijn salaris belette ons nieuwe ledikanten aaxx te schaffen. Wij overnachtten deels op de divan, deels op den grond en wachtten op guixstiger tijden. Het geschiedde iix die dageix, dat in de stad oxxzer iixwoning eeix kwaioixgensgesticht werd opgehevexx en de iixboedel aan den meestbie dende werd verkocht. Oxxgelukkigerwijze was mij dit feit ter oore gekoxxxen. Op de veiling raakte ik iix enthousiasxxxe over de degelijke eoxxstructie der daar aanwezige kwajoxxgexxs- ledikaxxtexx en deed een bod. Eeix bod van twee gulden voor twee beddexx. Ze werden mij toe gewezen. Dien avond keerde ik in de vreugde mijns harten vroeger dan axxders huiswaarts. Voor mijn deur stond een verhuiswagen. Vier stoere kex'els laaddeix bedden uit. Ik was eenigsziixs verwonderd: waarom stonden de rnijixe hee- lenxaal achteraan? Toexx bleek mij, dat ik niet twee, maar vijftig bedden had gekocht. Vijf tig ijzeren beddexx, hoog op de pooten, zwaar en degelijk vaix bouw en onuitneembaar. De gansche straat was ermee gebarrica deerd. Ze stonden drie-hoog tegen den gevel. Ze stonden vierbreed op het trottoir en drie- breed op den rijweg. De buren spraken er schande van. Ik werd aangeslagen in de precariobelas- ting. J De politie kwam eraan te pas. Het verkeer werd omgelegd. Ik moest 56.25 betalen. De vuilnisman wou ze niet meenemen. De stadsreiniging was op vervoer en gros niet ingericht. Geen mijner kennissen stelde prijs op 48 bedden. Toen deed ik ze met gesloten beurs over aan een heer op het Waterlooplein. Hij haalde ze af en na zijn vertrek merkten we dat hij er 50 inplaats van 48 had meegeno men. 's Avonds hebben we het logeerbed weer naar beneden gehaald. En kreunend nam het ons op in zijn ijzeren, omarming. MAC PETER DONDERDAG 12 SEPT. 1935 Verandering in de Rijksweer- leiding. Generaal Von Reiclienau overgeplaatst. BERLIJN, 11 September. D.NjB. Het departement van oorlog maakt bekend, dat met ingang van 1 October eenige mutaties in de hoogere legerposten plaats hebben. Generaal von Reichenau, thans chef van het militaire kabinet is benoemd tot comman dant van het zevende legercox-ps en opper bevelhebber in het district VII Reuter meldt, dat deze benoeming reeds geruimen tijd verwacht werd. Het gerucht had geloopen, dat het een teeken was van een verandei-ing van de oriënteering in het op percommando van het leger. Von Reichenau is de meest overtuigde aanhanger van een politiek van toenadering tusschen leger en partij. Generaal Keitel is in de plaats van Von Reichexxau beixoemd tot chef vaix 't militaire kabinet. Keitel was iix den oorlog officier bij dexx Generalen Staf van een divisie infanterie welke in Vlaanderen opereerde. Na dexx oox*- log kwam hij in den raxxg vah Majoor op het departemeixt van de Rijksweer. Marconi en zijn „oorlogs- stralen". Proefnemingen zouden thans voltooid zijn. GENUA. 11 September. Senator Marconi vertrekt xxxorgen met het stoomschip „Augus tus" naar Brazilië om een nieuw draadloos station te Rio de Janeiro te openen. Naar wordt vernomen heeft Marconi zijn proefixe- xxxiixgen voltooid met ultra-korte golven aan booi'd vaxx zijn jacht „Electra" ter hoogte van Santa Margarita en de resultaten hiervan heeft hij getoond aan legerdeskundigen. Naar verluidt hebben deze proefnemingen betrek- kiixg op het stopzetten van auto- of vliegtuig- motorexx door middel vaxx een electrische straal. Er is echter nog ixiets definitiefs over oixt- huld. ROUW VOOR DE WERELDTENTOON STELLING OPGEHEVEN BRUSSEL, 11 September (Reuter). Nadat de koning den wensch te kennen had gege ven dat de nationale rouw op de Wereldten- toonstelliixg geheel zou worden opgeheveix, heeft de commissaris der regeering verklaard, dat de terxtooixstellixxg vóór alles eeix mani fest is op iixtenxatioixaal economisch gebied exx dat vaix heden af de officieele vermakelijk heden zullen worden hervat. Het oorspronkelijke feestprogramma zal in zijn geheel worden afgewerkt. Italiaansche reservisten onder de wapenen. Lichtingen van 1900 tot 1910 voor 23 dagen opgeroepen. ROME, li Sept. Volgens een bericht in de „Gazetta Officiale" zullen dit jaar alle re serve-onderofficieren der infanterie en der artillerie der lichtingen 1900 tot 1910 voor 23 dagen onder de wapenen worden geroepen. Autobusexploitant had stroo man voor „vuil werk". En pleegde bovendien meineed. De Amsterdamsche rechtbank behandelde een strafzaak tegen een „exploitant" van een autobusondei-neming; bij deze behandeling maakte naar het oordeel van den Officier een der getuigen zich schuldig aan meineed te gen hem zal een vervolging worden ingesteld. Tex-echt stond de „oixderaemer" M. J., die ixi December 1934 een dienst tusschexx Amster dam en Den Haag zou hebben onderhouden, zonder daartoe vergunning te hebben. De verdachte legde een verklaring af, waar door het aspect van de zaak geheel veranderde. „Meneer de px-esident", aldus verdachte, „ik had aan v. d. W. beloofd als strooman dienst te doen. Bekeuringen en alles wat daaraan vast zit. zouden op mijn naam komen te staan. Ik heb nu in totaal zeven strafzakexx opgeknapt; de oixderneming zou de boetes en de andere oxxkosten betalexx, nxaar tot nu toe heb ik nog geen cent gezien. Ik heb al drie keer geschreven, maar het geeft xxiets. Nu hoef ik m'xx woord ook xxiette houdexx. Pres.: „Maar voor den kantoxxrechter legde U een andere verklaring af." Verd.: „Ja.toexx was ik nog strooman en ik heb het beloofd Verd. vertelt dan, dat hij alleen maar kaart jes verkocht exx verder ïxiets te zeggen had. Van de opbrengst kreeg hij 10 pet. Officier: „Maar gaf u geen orders wanneer vertx-okken moest worden?" Verd.: „Neen, dat ging automatisch." Volgens de getuigen agenten N. Struwe en H. Opstal had deze verdachte de geheele ver antwoordelijkheid op zich genomen, ofschoon zij hem hadden gewaarschuwd, dat hij zou worden verbaliseerd en niet de eigenaar v. d. W. Een der agenten verklaarde, dat v. d. W. graag met stroomannen werkt, ook voor den Haagschen kantoxxrechter is dit gebleken. Ditmaal is v. d. W. als getuige opgeroepen. De president waarschuwt hem de waarheid te zeggen, daar anders eexx vervolging wegens meineed zal wordexx ingesteld. President: „U hebt voor dexx kantonrechter verklaard, dat U in dienst was van dezen ver dachte." Getuige: „Ja, ziet U, dat zit zooDeze getuige wil dan eexx lang verhaal begimxen, doch een rechtstreeks antwoord geeft hij niet. Pres.: „U hebt vroeger verklaard, dat de bussen xxxet U als chauffeur werdexx verhuurd aaxx den verdachte." Getuige: „Dat is niet heelenxaal juist." President: „Hoe zit dat xxu met dat dienst verband?" Getuige wil hierop liever xxiet axxtwoorden. Pres.: „Het komt er dus op neer, dat U voor den kantoxxrechter een valsche verklaring oxx der eede hebt afgelegd." De Officier van Justitie zei in zijn requisi toir, dat het vast was komen te staan, dat v. d. W. een meineed heeft afgelegd voor den kantonrechter. Spr. zal tegen dezen getuige een vexwolging wegens meineed instellen. Tegerx dexx verdachte requireerde hij vrij spraak. De verdediger mr. S, de Joxxg sloot zich hier bij aan..

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7