De exploitatie der spoorlijnen in de Haarlemmermeer Nog in het belang der streek te achten De geldelijke offers daartoe. Vrijdagavond had de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en omstreken een vergadering belegd in hotel de Beurs te Hoofddorp, ter bespreking van de vraag of ex ploitatie van de spoorlijnen in de Haarlem mermeer en omgeving nog in het algemeen belang yan.de betrokken streek is te achten en of deze zich daartoe geldelijke offers be hoort te blijven getroosten. De Kamer had den heer Ir. J. G. Bijl, inge nieur- van den Haarlemmermeerpolder en oud ingenieur der Hollandsehe Electrische Spoor wegmaatschappij bereid gevonden deze be spreking in te leiden. De bijeenkomst die door ongeveer 150 personen werd bijgewoond werd geleid door den heer Th. G. C. Hooy, ondervoorzitter van de Kamer, die mededeelde, dat de voorzitter, de heer G. J. Droste, door verblijf buitenslands verhinderd was aanwezig te zijn. Hij heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de autoriteiten, waaronder vertegenwoordigers van den Minister van Waterstaat, van de Ne derlandsche Spoorwegen, van den Directeur- Generaal der Posterijen, verder de burgemees ters en .secretarissen van Haarlemmermeer, Aalsmeer, Boskoop, Alphen en Uithoorn, alsook bestuurders van verschillende organisaties op het gebied van tuinbouw, landbouw, bloemen en boomenteelt. Inleiding Ir. J. G. Bijl De heer Bijl begon met op te merken, dat de mededeeling van de directie der Nederland- sche Spoorwegen, dat met ingang van 1 Ja nuari a.s. de exploitatie van enkele der lijnen van het spoorwegnet in de HaarlemmermeA gestaakt zullen worden, de Kamer heeft doen besluiten deze vergadering te beleggen. Hij herinnerde zich den feestelijken maaltijd op 2 Augustus 1912, gegeven ter eere van de opening der het eerst gereed gekomen gedeel ten van dit net, waardoor een groot landelijk, gebied bij het wereldverkeer werd aangeslo ten. Die herinnering wekt nu weemoedige ge dachten op. Wel berichtte de Spoorwegdirec tie, dat het in haar bedoeling lag zoo mogelijk maatregelen te treffen, waardoor de overige Haarlcmmermeerlijncn in exploitatie kunnen blijven, doch zij voegde daaraan toé óf en zoo ja tot welk bedrag op jaarlijksche bijdragen ter dekking van het exploitatie-tekort gere kend kon worden. Spreker meende niet mis te tasten wanneer hij zei, dat deze mededeeling der Spoorwegdi rectie als een uitvloeisel is te beschouwen van de bekende richtlijnen die de minister van Waterstaat. 27 Februari in de Tweede Kamer heeft aangegeven, waarin hij als kern van de door het kabinet te volgen verkeerspolitiek c.m. een sterke beperking van onrendabele spoorlijnen noodzakelijk noemde. Hierop gaf spreker een korte historische schets van de ontwikkeling van het verkeers wezen, waaruit wij aanstippen, dat reeds in 1864 een concessie-aanvraag bij de regeering is ingekomen voor spoorlijnen in de Haarlem mermeer. De heer S. A. Reitsma, die den laatsten tijd baanbrekende studies geschreven heeft over het verkeerswezen, waarvoor spreker groote ■waardeering heeft, liet als „Leitmotiv" hoo- ren: „Elk verkeer moet zijn eigen lasten dra gen". De vraag rijst evenwel of dergelijke simplistische regels wel voldoende zijn ter be paling en ter behartiging van het Staatsbe lang. Dezelfde vraagt dringt zich op wanneer de Alg. Nederlandsche Verkeers Federatie schrijft te allen tijde krachtig stelling te zul len nemen tegen maatregelen tot ordening van het verkeer, welke een economische nood zakelijke eyolutie van het verkeersapparaat, te bereiken door inkrimping van het oude en uitbreiding van het moderne vervoer, zullen bemoeilijken. In de memorie van antwoord der regeering inzake het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds wordt uitgestippeld „dat het nieuwe vervoer meteen het verlies goed zal maken dat de bestaande vervoermiddelen lij den, doordat het vervoer zich verschuiven zal". Daarmede trekt de regeering een richt lijn uit onze geschiedenis. Terecht acht het ministerie het noodzakelijk beschadiging of bevoorrechting van particuliere belangen zoo veel mogelijk te voorkomen. Diezelfde gedachtengang blijkt nog nadruk kelijker uit de rede die de minister van Wa terstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude gehouden heeft bij de installatie van de com missie van advies en bijstand voor het ver keerswezen. Hij zei namelijk: „Rekening is te houden met de reeds van ouds bestaande ver keersmiddelen, die weliswaar dienen te wor den aangepast bij de zeer gewijzigde verhou dingen door het moderne verkeer te weeg ge bracht, doch die men niet terzijde kan stellen zonder ontzaggelijk kapitaalverlies en zonder groot nadeel en ongerief aan de gemeenschap en de betrokkenen te berokkenen". Als wij de lijn die de ontwikkeling van het verkeerswezen in het verleden aangeeft raadplegen, dan blijkt deze in overeenstem ming met het ook op ander terrein waar te nemen feit, dat uitvindingen van revolutio- neerende beteekenis, elkaar met toenemende snelheid hebben opgevolgd. Helaas werd. deze eenvoudige waarheid bij het opstellen van rentabiliteitsberekeningen herhaaldelijk uit het oog verloren. De juiste werkwijze zou ge weest zijn bij den bouw van een openbaar werk eerst de economisch-sociale levensduur te schatten, daarna het afschrijvingspercen tage te bepalen dan met die gegevens ge wapend kunstwerken enz., te ontwerpen. Thans heeft, door den bouw der wegen, het motorwegverkeer voor concurrentie een kans gekregen. De Staat zal, als ondernemer der automobielwegen, daarvoor belastingen, tollen of retributies moeten heffen, waardoor de vervoerprijzen ongeveer de hoogte van die der spoorwegen krijgen. Wanneer thans de Alg. Ned. Verkeers Federatie betoogt, dat het motorwegverkeer voldoende voor de wegenverbetering bijdraagt zou daarmede bewezen zijn, dat de Staat als ondernemer der wegen-verbetering geen ver lies lijdt, doch daarmede zijn de commer- cieele beginselen, die het maken van zoo groot mogelijke winst beoogen, nog buiten beschouwing gebleven. A priori bestaat er ook geen reden een bepaalde bedrijfstak n.l. het vervoerwezen, uit te schakelen als belas tingobject en uit de algemeene middelen te steunen. Toch geschiedde dit laatste door den aanleg en bouw van onderscheiden open bare werken gedurende de laatste honderd jaar in hooge mate. Thans bij opstelling van exploitatiereke- ningen voor de onderscheiden vervoermid delen, de juiste bedragen voor re"te en af lossing der bouwkosten in de rekening' op te nemen is niet alleen ondoenlijk, het is ook onnoodig. De uitgaven zijn gedaan, bijna geen enkele vervoersweg werpt directe baten af, alle .onttrekken gelden aan de openbare middelen. Het is zeer begrijpelijk, dat handel-, landbouw en industrie op lage vervoerkosten aandringen, doch uiteindelijk drukt iedere belasting op het bedrijfsleven en is het de vraag op welke wijze die druk op de minst nadeelige en de meest, billijke wijze verdeeld kan worden. Zonder ons in diit probleem te verliezen, zij er op gewezen, dat de moderne belasting wetenschap zoowel de Staat als de belastingplichtigen in hooge mate gebaat acht, "bij éen sterk gedifferentieerd belasting stelsel en daarom dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat de Staat direct of indirect het vervoer zwaarder zal gaan treffen, eventueel de mogelijkheid daar toe voor lagerebestuursorganen zal openen. Spreker gaf vervolgens een beschouwing over de theorieën van Prof. Ir. I. P. de Vooys over conjunctuur. Van belang is het vast te stellen of de exploitatie-uitkomsten van lo- caalspoorwegen verminderd zijn tengevolge van de wereldcrisis of door concurrentie van ande re vervoermiddelen. Spreker betoogde dat wereldcrisis geen invloed heeft gehad op het totaal der uit de Haarlemmermeerpolder per trein afgevoerde goederen, maar dat de verschillen in het vervoer zijn te beschouwen als gevolgen der nieuwe uitvindingen op 'verkeersgebied. Wordt zoo vervolgde spre ker de door Prof. de Vooys aangegeven handelwijze ter beheersching van de con junctuur op dit locale vervoerwezen toege past, dan zou de verdere ontwikkeling van het motorverkeer geremd, dat der overige vervoersbedrijven gestimuleerd moeten wor den. Of de leiders der bedrijven welke direct of indirect bij het motorverkeer geïnteresseerd zijn, met deze zienswijze instemmen, valt te betwijfelen. Zij moeten er evenwel rekehinj mede houden, dat historische, staatkundige en economische overwegingen den Staat kunnen en vermoedelijk zullen dwingen tot sterkere belasting van het motorwegverkeer. Eventueele calculaties van vervoerkosten kunnen zich daardoor in den toekomst sterk wijzigen en reeds daarom komt het onge- wenscht voor, dat een beslissing over het behoud of de opheffing van locaalspoorwegen genomen word aan de hand der bedrijfs resultaten van enkele voorafgaande jaren. Beschouwen wij in het bijzonder het ver voer der in de Meer geteelde volumineuze producten, stroo, vlas, aardappelen en sui kerbieten. Het betreffen hier massa-trans- .porten, welke, hoewel de spoorweg zich daartoe bij uitstek leent, slechts zeer ten deele door deze op de. scheepvaart veroverd en daarna goeddeels aan de vrachtauto, ver loren werden. Door de -„mogelijkheid" van spoorwegvervoer konden echter de land bouwers van de omstandigheid blijven pro fiteered doordat bij verkoop hunner produc ten en aankoop van kunstmeststoffen enz. coneurreerende aanbiedingen aan afnemers of leveranciers konden uitgelokt worden. Het komt spreker daarom in de eerste plaats gewenscht voor, dat moclit het per sonenvervoer de exploitatie van de locaal spoorwegen niet meer loonend maken, deze zoo mogelijk voor het goederenvervoer be houden blijven. Doch ook wat het personenvervoer be treft, moge bedacht worden, dat verhooging der kosten van het automobielverkeer geens zins uitgesloten is, zoodat een uitsluitend be schouwen van het beeld dat de afgeloopen jaren ons voor oogen brengt, tot zeer een zijdige conclusies kan voeren. Als wij zoo vervólgde spreker in deze een ruimer gezichtveld wenschen, voelen wij pijnlijk het gemis aan een behoorlijk uitbrei dingsplan, een zoogenaamd streekplan voor dit gebied. Het Hollandsehe poldergebied, in het bijzon der de droogmakerijen bieden mits de in vloed van kortzichtige grondexploitanten ge weerd wordt een uitgezochte gelegenheid tot het scheppen van tuindorpen en recreatie terreinen ten dienste van het dicht bevolkte westen des lands. Zoowel het in de Haarlemmermeer gelegen vliegveld Schiphol als de terreinen voor paar densport te Hoofddorp kunnen als recreatie oorden voor Amsterdam en Haarlem be schouwd worden. De mogelijkheid, dat ons gebied door ves tiging van forensen, stichting van tuindorpen, als anderszins, op den duur tot grooter bloei komt, moet niet onderschat worden, doch dan is een eerste vereischte dat zeer vele personen vrijwel gelijktijdig vervoerd kunnen worden. De vraag der Spoorwegdirectie of de streek bereid is een jaarlijksche bijdrage tot dekking van het exploi tatietekort te verleenen, behoort, volgens spreker, bevestigend beant woord te worden. De beantwoording der vraag tot welk bedrag de streek behoort bij te dragen is veel moeilij ker te beantwoorden. In plaats van zich op glad ijs te wagen vond spreker het beter in het vraagstuk der locaalspoorwegen algemeene richtsnoeren scherp te trekken. Het is bekend, dat somtijds verkoopingen of verpachtigen plaats vinden voor f 1. Het is aan te bevelen dat begonnen wordt met een prin cipieel standpunt in te nemen. Het spoorweg verkeer kan in dit gebied weer belangrijk groeien, zoowel ten gevolge van een stijgende conjunctuur als door maatregelen door de Spoorwegdirectie te treffen. De directeur van een der groote concerns op het gebied van kunstmest deelde spreker eens mede, dat het spoorwegvervoer van deze stoffen belangrijk kon toenemen, mits de Mij zich daar meer op toelegde. Daarenboven biedt de locaalspoorweg Haar- lemAalsmeerNieuwersluis een gelegenheid tot vervoer rondom Amsterdam, welke van groote beteekenis kan zijn, zoolang de ontwor pen ringbaan bij Amsterdam niet voltooid is. Toch is het denkbaar dat de Spoorweg directie-jaarlijksche-bij dragen adf 1 te- gering acht om de exploitatie voort te zetten. Dan wordt het een zaak van goed koopmanschap vcor partijen om elkaar te vinden in een re geling, die beiden bevredigt. Op de rede volgde applaus. De getlachtenwisseling. De voorziter wees er op. dat het thans gaat over de vraag, of de officieele lichamen bereid zullen zijn in de toekomst ook de Haar- lemmermeerspooriijnen te blijven steunen met, zoo noodig verhoogde, subsidies, om daardoor het bestaan van alle of een deel der lijnen mogelijk te maken. De heer P. A. C o 1 ij n, burgemeester van Alphen, was het met den inleider eens. dat niet de cijfers der laatste jaren mogen beslis sen over het voortbestaan van locaalspoor wegen, vooral niet als dit jaren van laagcon junctuur zijn. Ook mogen niet alle niet-Ten- dabele spoorwegen opgeheven worden. Er is juist overheidsexploitatie gekomen om het algemeen belang te kunnen dienen. De Spoorwegen zijn feitelijk gelijk te stellen met overheidsexploitatie. Als de Spoorwegen alleen de rendabele lijnen willen behouden, doen zij niet veel anders dan particuliere exploitanten. Er is gezegd, dat de Haarlemmermeer-spoor wegen een tekort hebben van f 750.000. Hoe is dat evenwel berekend? Is ook rente berekend van het aandeelenkapitaal? Het zal niet gemakkelijk zijn de Spoorwegen in stand te houden door subsidies van provin cies, gemeenten, waterschappen,' enz. Als alle die nu subsidieeren hun bijdragen zouden ver dubbelen, zou dit een bedrag opleveren van f 87.000. Maar daarmede overbrugt men geen tekort van Vfe ton. Op een vraag van de Kamer van Koophan del van Rijnland of'het tekort niet zon zijn te verminderen door een voordeeliger wijze van exploitatie, werd het antwoord ontvangen, dat het dan zou verminderen tot de helft, Als dat zoo is, waarom moet men dan met die dure wijze van exploitatie blijven 'zitten. Als de publiekrechterlijke lichamen zich zouden verklaren voor hoogere subsidies, zou als voorwaarde gesteld moeten worden, dat de lijnen beter geëxploiteerd zullen worden. Het verheugde spreker dat op deze verga ring niet gesproken is over een actie voor het behoud van één of meer bepaalde lijnen, maar aangedrongen is op een actie voor het behoud van alle lijnen. Het beste zal zijn daarvoor uit deze vergadering een algemeen comité van actie te benoemen. De heer Ir. W. J. Burgersdijk, direeteur der N.Z.H.T.M., lid der Kamer van Koophandel, besprak de belangen van het personenvervoer. Personen die meenen dat het rail-vervoer zijn tijd gehad heeft oordeelen niet juist. Men moet evenwel letten op verbetering van het rail- vervoer, eiectrificatie, betere rijtuigen, enz. De Nederlandsche Spoorwegen zijn niet m staat gebleken om het tempo der aanpassing voor het uitgebreide net toe te passen. De moeilijkheden met de Diesëltractie moeten betreurd worden. Was die tegenslag niet ge komen, dan zou veler oordeel over het rail- vervoer misschien anders zijn. Aanpassing aan de moderne eischen van het railverkeer zal voor de Spoorwegen geboden zijn. Dat moet zoo spoedig mogelijk geschieden. Het is onverantwoord de verkeersbelangen van jroote streken over te laten aan het brooze bestaan van autobusmaatschappijen. De heer Ir. La g er we y, bestuurslid der Verkeers Federatie, betoogde, dat. de exploi tatie-mogelijkheden van de Haarlemmermeer spoorwegen zeef slecht zijn.: Personen, en goe derenvervoer is respectievelijk met veel meer dan 50 en 40 pet-, gedaald. De algemeene daling bij de Spoorwegen in ons land is slechts 18 pet. De grens der exploitatie onmogelijkheid is bereikt. Er is slechts in de eerste 4 jaar met winst gewerkt, maar toen zijn de tekorten ge komen. Sinds 1930 is van de Haarlemmermeer- lijnen een verlies van 1.1.300.000 overgeschre ven op de Nederlandsche Spoorwegen. Het kapitaal van 11.000.000 gulden, dat in de Haarlemmermeerspoorwegen is gestoken, is vrijwel geheel als verloren te beschouwen. Daarom kan.het wel niet anders dan dat de lijnen zoo spoedig mogelijk opgeheven worden. De voorzitter zei, dat de Kamer het eens is met den heer Colijn, dat het nu het beste is, dat een commissie wordt benoemd om de actie voor het behoud der lijnen op zich te nemen. Die commissie kan dan bewerken, dat publiekrechterlijke lichamen overleg plegen over het antwoord dat aan de Spoorwegen gegeven zal worden over een eventueel lioogere subsidie. Spreker betreurde het, dat -het gemeentebe stuur van Haarlem reeds zonder overleg met andere belanghebbenden op het verzoek der Spoorwegen heeft geantwoord. De voorzitter stelde voor in dit comité te benoemen de heeren P. A. Colijn, burgemeester van Alphen, J. C. Reynders Folnier, dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder, Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, J. Kaste lein, burgemeester vanAalsmeer en J. Koot, burgemeester vah Uithoorn. Als secretaris zal dan optreden Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secre taris der Kamer van Koophandel. De vergadering vereenigde zich hiermede. De voorzitter dankte tenslotte den inleider en de debaters. Ricliett was in Nederland. Niet op Schiphol, maar op Waalhaven. Spelende kinderen maken hevigen brand. Groote schade op Sumatra. BATAVIA, 13 September (Aneta) Blijkens een telegram van den Resident van Palem- bang zijn in de Doesoen Legongbatoe in de marga Pagargoenoeng op Sumatra 39 huizen 6 loemboengs (voorraadschuren) 1 gar doe (wachthuis) afgebrand. De schade wordt op 10.000 gulden geschat. De oorzaak moet ge zocht worden in 't met vuur spelen van kin deren. BOERDERIJ ONDER EPE AFGEBRAND. Te Epe is brand ontstaan in een hooiberg, staande bij de boerderij van de Wed. T. Vos- selman, aan den Loobrink te Ernst, vermoede lijk door broeien. Het vuur sloeg weldra over naar een tweeden hooiberg, vervolgens op een schuur en hoewel de brandweer getracht heeft, door het- dak der boerderij nat te spui ten, het woonhuis te behouden, mocht dit niet gelukken, zoodat alles een prooi der vlam men werd. Het vee en de inboedel konden worden ge red; alles was laag verzekerd. OUDE VROUW VERDRONKEN. DEN BOSCH. 13 September (A.N.P.) Gister middag is te Keidonk nabij haar woning het lijk gevonden van de 81 jarige weduwe M. van Wanrooij. De ongelukkige lag voorover in een zoogenaamde drinkkuil, die slechts een halve meter diep was. Een onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Het lijk is in beslag genomen. Ten tweeden male waren Vrijdagmiddag de Amsterdamsche journalisten naar Schiphol opgetrokken, aangezien ditmaal met stel ligheid berichten ontvangen waren, dat Rickett, de groote en achter de schermen blijvende man van de Abessynische concessies, uit Praag vertrokken was en op Schiphol zou landen. Het mocht echter niet gelukken al thans een poging te wagen in de hoofdstad eenige bijzonderheden omtrent zijn plannen te weten te komen, want op Waalhaven, waar het toestel uit Praag volgens de dienstregeling een korte landing maakte, stapte de heer Rickett uit om eenige minuten later met het gewone K.L.M.-toestel naar Londen door te reizen DE DRAGON-RAPIDE-VLIEGTUIGEN TE CAIRO. De drie De Havilland Dragon-Rapide-vlieg- tuigen PH-AKU, PH-AKV en PH-AKW van de K.N.I.L.M., die op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van 'n gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn te 17 u. plaat selijken tijd te Cairo vlot geland. Aan boord is alles wel. Man met een bijl geslagen. Na een familietwist te Amsterdam. In de Anna Vondelstraat te Amsterdam heeft zich een familiedrama afgespeeld, waarbij een 46-jarige man zoo ernstig werd mishandeld, dat hij met zware wonden in het Tésselschade Ziekenhuis moestworden ^ver- gebracht. Het slachtoffer had zich te onge veer 7 uur naar aanleiding van een familie twist per auto naar een perceel in de Anna Vondelstraat begeven, waar hij een paar kinderen, die aan het gezag van den vader moesten worden onttrokken, zou afhalen. Laatstgenoemde een 29-jarig persoon ontstak toen hij den auto voor zijn deur zag stil houden. in hevige woede. Hij liep gewapend met een bijl het huis uit en sleurde zijn zwa ger, die juist den auto verliet, uit den wagen, waarna hij hem met de bijl verschillende wonden toebracht. Vóór omwonenden, die van alle kanten waren toegeschoten den woesteling konden overmeesteren, had deze zich losgerukt en de vlucht genomen. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, is per auto van den geneeskundigen dienst naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd. Hij had éen ernstige hoofdwonde en een kaakfractuur opgeloopen. terwijl men. verschijnselen van hersenschudding heeft geconstateerd. De dader heeft zich later op den avond bij de politie van het bureau Leidsche plein ver voegd, waar hij is opgesloten. MINDER BOTER IN DE MARGARINE Het A.N.P. meldt d.d. 13 Sept.: In verband met de wijzigingen, welke ten aanzien van de boterpositie zijn ingetreden is bepaald dat ingaande Maandag 16 September het mengpercentage van boter in margarine wordt teruggebracht van 25 op 10 pCt. Verder is de heffing op boter voor de productie van 15 Sept. af verlaagd tot 95 cent per kilo. VERPLEGING IN DE ARRESTANTENCEL!.... De82-j arige zwerver Jan Dekker te De- 'deifisvaaft, die wegensgebrek aan behuizing al .eenige jaren in een brandspuithuisje woont, is, terwijl hij met zijn hond langs de rails liep, door een goederentrein aangereden. Met ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen is de oude man naar de kom van het dorp vervoerd, waar hij zoolang in de arrestantencel van het gemeentehuis ver pleegd wordt. Militair vliegtuig maakt een vlotte noodlanding. Wegens mist en lekkage. Op een weiland in den. polder De Derde Be dijking onder Mijdrecht is een militair vlieg tuig gedaald, dat te Soesterberg was opgeste gen met als bestuurder den sergeant-vlieger Bosman. De bestuurder was door de zware bewolking de richting kwijtgeraakt en kreeg bovendien lekkage aan de koelinrichting, zoodat het toe stel „waterloos" geraakte. De landing geschiedde vlot en het toestel werd niet beschadigd. Het werd onder bewa king gesteld van de militaire politie van Uit hoorn in afwachting van maatregelen, te ne men door het vliegkamp Soesterberg. Vermoorde had zijn geld zorgvuldig verstopt. 700.onder een stoepje gevonden. In de woning van den. dit voorjaar ver moorden, bejaarden Peter van Os, heeft de nieuwe eigenaar, de heer B. Folkerts onder een stoepje bij het aanrecht f 700 aan zilver geld gevonden. De justitie had destijds, op ver schillende plaatsen verstopt, ook reeds geld aangetroffen. Van Os zat er dus blijkbaar warmpjes in, doch leefde in de armoedigste omstandigheden. Naar het heet zal de vinder het geld kunnen beschouwen als een afschrij ving op de koopsom. Het Gooi heeft zijn schaapjes op het droge! Als herstelling van het landschap. Het Gooische heidelandschap mist sinds 20 jaar een zijner karakteristieke verschijnin gen: het schaap. De Vereeniging van Vrienden van het Gooireservaat wil het schaap weer in eere herstellen en Vrijdag is een kudde van 80 stuks, welke in Velp is gekocht, feestelijk uit Gelderland ingehaald. Op de heide tus- schen Hilversum en Loosdreeht nabij den be tonweg, was zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek en van bekende Gooiers. De voorzitter van de vereeniging, de heer G. C. de Vlugt, hield een toespraak, waarin hij het doel van de vereeniging uiteen zette en de hoop uitsprak, dat deze aankoop door meer zal kunnen worden gevolgd. De burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes, heeft als gedelegeerde van het be stuur van het Gooische reservaat de schapen met vreugde begroet en voor het reservaat aanvaard. De dieren werden uit den veewagen in de heide losgelaten en onder geleide van een schaapherder en zijn hond, alsmede van het publiek, werd de eerste tocht ondernomen. Z TER!) :v Cr 14 SEPT. 1935 Verscholen ambtenaren.... Arresteeren twee geheime drank- fabrikanten. Ambtenaren van de invoerrechten en ac cijnzen hebben tusschen Bergschehoek en Bleiswijk een belangrijke arrestatie verricht Twee mannen, die op weg waren met een ge heim distilleer toestel, dat zij waarschijnlijk naar een afgelegen plaats wilden brengen om clandestien drank te fabriceeren, zijn dicht bij de plaats van bestemming gegrepen. De ambtenaren stelden zich verdekt op aan den weg. Om ongeveer tien uur zagen de amb tenaren op den donkeren weg twee mannen naderen die beiden nogal zware zakken op den rug droegen. Nauwelijks waren zij de plaats, waar de ambtenaren stonden genaderd toen deze te voorschijn sprongen en de 2 wandelaars ar resteerden. In de zakken vond men de onder- deelen van een modern distilleertoestel waar aan vrijwel niets ontbrak. NEDERLANDSCHE MINISTERS OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. De drie Nederlandsche ministers, dr. ir. H. Gelissen, minister van Handel, Nijverheid eii Scheepvaart, mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij en jhr. ir. o. c. A. van Lidth de Jeude, hebben een bezoek gebracht aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. Zij werden rondgeleid in het Nederlandsche Paviljoen, waar zij de onderscheiden inzen dingen met groote belangstelling in oogen- sehouw namen. Na het Nederlandsche Paviljoen te hebben bezichtigd, richtte het gezelschap de schre den naar de Belgische afdeeling, vervolgens naar het Landbouwpaviljoen en tenslotte naar het Paleis van Oude Kunst. De Belgische minister van Economische Za ken, de heer Van Isacker. heeft zijn Neder landsehen ambtgenooten daarna 'n dejeuner aangeboden. Wegens den rouw aan het Belgische Hof werd aan dit bezoek geen enkel feestelijk karakter gegeven. Voor Haarlem's Politierechten 's Nachts na het bak Er was eieh feestje van een voetbalver- eenig'ing in Dreef zicht te Heemstede en het ging daar gezellig toe, zoodat men den tijd vergat en het drie uur was toen de feest vierenden besloten huiswaarts te gaan. Er waren ook eenige dames bij en die stelden zich onder de hoede van een paar heeren, omdat andere heeren tijdens het feest be halve vroolijkheid ook ©en bijzondere atten tie ten opzichte van de dames hadden ge toond, waarop dezen niet gesteld waren. Zij vreesden, dat de attenties buiten het feestlokaal wat hinderlijk izouden worden, vandaar dat zij zich onder manlijke bescher ming stelden. Haar vrees bleek niet ongegrond, want op straat gekomen drongen de jongeheeren van de attenties hun gezelschap aan de meisjes op doch aanvankelijk droeg dit geen laak baar karakter, want zij boden gracieus den meisjes bloemen aan. Zeg het met bloemen, dachten zij, maar de meisjes wilden zich niets gezegd hebben en wezen de bloemen af. Toen meende een der jongens, dat- hiji zijn bedoeling duidelijker moest uitdrukken en hij viel een der mejsjes om den hals. De beschermers achtten dit niet oorbaar en een hunner verzocht den verliefden jon geman zich van die liefdesbetuigingen te onthiüden. Maar dat was olie in het vuur en als antwoord kreeg de geleider een slag op het gezicht, waardoor hij bloedend werd ver wond, wat onder voetballers toch zeker niet geoorloofd is. De niet verschenen klappengever kreeg daarvoor van den politierechter f 25.boete, conform den eisch. De driftige pensionhouder. Een heer was in pension en voldeed aan zijn verplichtingen, hetzelfde kan van den kostbaas gezegd worden, zoodat men opper vlakkig zou denken, dat het tusschen beiden botertje tot den boom zou geweest zijn. Toch was dat niet zoo en de pensionhouder, die zich voor den politierechter had te verant woorden, gaf als verklaring, dat zijn gast treiterig was. Toen hij dit moest motiveeren, vertelde hij, dat de gast, als het etenstijd was, niet verscheen, ja, dat hij Zondags al heel sterk tegen de regels van het huis zon digde en om half acht thuis kwam, wanneer het. om zes uur dinertijd was. De gast zei. dat hij wou vertrekken, maar nu wilde de gastheer weer den opzeggings termijn van een maand in aanmerking ge nomen zien en zoodoende bleef de gast en bleef er een onweers wolk hangen. Tenslotte was het uur van scheiden aangebroken en toen stond de gast er op, dat getuigen zouden constateeren, dat hij niets aan het meubi lair had beschadigd en dat spijkers zoeken op laag water leidde tot een woordenwisseling tusschen den gast en de kostvrouw, waarbij naar de kostbaas mede deelde, de gast zijn vrouw het woord slet had toegevoegd. De commensaal zei, dat er over bed en niet over slet was gesproken, maar de kostbaas had slet verstaan en opkomende voor de eer zijner vrouw, gaf hij den huurder een slag op het gezicht, waardoor diens kunstgebit gebroken werd en het gezicht pijnlijk aange daan. De politierechter vond dit geen behoorlijk optreden van een pensionhouder en gaf f 30 boete conform den eisch van den officier, terwijl de kostheer ook de reparatiekosten aan het gebit, zijnde f 7.50 moet betalen. Zenuwen. Een man had op dé Amsterdamsche Vaart een paar ruiten ingeslagen en weet dit aan zijn zenuwen. De politierechter wist echter, dat de man ook borrels had gedronken en de ze gaf dat toe, maar dat was eigenlijk ook al v/eer vanwege de zenuwen. Hij had wellicht gehoopt, dat door jenever de zenuwen tot be daren zouden worden gebracht, doch had zich misrekend, want nu gingen ze zoo spoken, dat zijn armen als molenwieken gingen zwaaien en al zwaaiende een paar ruiten ver brijzelden, waarbij een der zwaaiende handen danig werd gekwetst en de man het zieken huis in zwaaide. Hier kwamen de zenuwen tob rust en de hand weer zoo'n beetje in 't fat soen en toen de man daar van zijn vrouw ver nam., dat hij ruiten had vernield, zag hij ter stond de billijkheid in om die schade te ver goeden. Niettemin moest hij zich voor de vernieling verantwoorden, doch de gekwetste hand en ae schadevergoeding waren in zijn voordeel en schoon de officier nog f 30 boete eischte kwam de man er met f 15 af.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2