DE BILT Waar de Parijsche mode geen opgeld doet.... VERWACHT WORDENDE SCHEPEN5 Schip verm, aankomst Laatste bericht Amstelland. Alkmaar Amstelkerk Alcinons Amstel Agamemnon Ameland Bloemfontein Barneveld Benwell Tower Boskoop Baarn Caribia Ceres (Ned). Costa Rica Daphne (Gr.) Deucalion Eurybates Freiburg Gaza Gaasterkerk Halle Hamm Helen us Heemskerk Hébé (Ned.) Joh. de Witt Kerkplein Kurmark Luneburg Lysaker II Meerkerk Myrmidon Montferland M. v. St. Aldegonde Nicea Nereus (Ned) Ootmarsum Orion (Ned.) Orestes Polyphemus Poelau Tello Polydorus Phobos Phrygia Poelau Roebiah Randfontein Reggestroom Rhea (Ned.) Runmarö Serooskerk Salabangka Stella (Ned.) Springfontein Saturnus Stuyvesant Tajandoen Tawali Tabinta Triton Thriantha Ulysses (Ned.) Venezuela Vesta Waterland "aanland Buenos Aires Chili West Afrika Batavia Archangel Alexandrië Archangel Z. Afrika Chill La Plata Chili Chili West Indië Hamburg West Indië Villa Constitucon Palermo Batavia Ned.-Indië. Diamante Hamburg Macassar Ned.-Indië. Batavia Zuid Afrika Gdynia Batavia Buenos Aires Ned. Indië Ned. Indië Lysaker Japan Hamburg Hamburg Batavia Barcelona Stettin Archangel Midd. Zee Bourgas Batavia Batavia Batavia. Curacao West Indië Batavia Z. Afrika W. Afrika Midd. Zee Vasteras (v. IJm.) Japan Batavia Alexandrië Z. Afrika Midd. Zee West-Indië Batavia Batavia Ned. Indië Alexandrië Foweg Bourgas West Indië Midd. Zee Buenos Aires Beunos Aires 22 Sept. 19 Sept. 28 Oct. 16 Sept. 21 Sept. 19 Sept. 6 Oct. 17 Sept. 11 Oct. 13 Oct. 24 Sept. heden 16 Oct. 6 Oct. 22 Sept. 25 Sept. 15 Oct. 19 Oct. 26 Sept. 19 Sept. 22 Sept. 16 Sept. 24 Sept. 22 Sept. 17 Sept. 29 P-nt 17 Sept. 27 Sept. 27 Sept. 18 Sept. 28 Sept. 25 Sept. 26 Sept. 27 Sept. 17 Sept. 5 Oct. 19 Oct. 14 Sept. van Bahia. 14 Sept. van Callao. 13 Sept. van Las Palmas. in lading. in lading, in lading. 15 Sept. van Honningsvaag. 14 Sept. van Marseille. 15 Sept. te Hamburg. 12 Sept. van Madeira. 14 Sept. van Curasao. 12 Sept. van Talcahuano. 17 Sept. van Carthagena. in lading. 17 Sept. van Barbados. 3 Sept. van Santa Fé. 10 Sept. van Gibraltar. 14 Sept. van Penang. 10 Sept. van Colombo. 27 Aug. van La Plata. 16 Sept. te Antwerpen. 16 Sept. van Havre. 7 Sept. van Colombo. 11 Sept. van Colombo. 11 Sept. van Beira. 16 Sept. van Danzig. 14 Sept. van Pt. Said. 12 Sept. vertrokken. 13 Sept. van Batavia. 11 Sept. van Pt. Said, in lading. 14 Sept. van Pt. Said. 15 Sept. te Bremen, vertrekt 21 Sept. in lading. 10 Sept. van Gibraltar, in lading. 12 Sept. vertrokken. 13 Sept. van Canea. 15 Sept. te Varna. 11 Sept. van Gibraltar. 15 Sept. van Perim. 13 Sept. van Perim. 21 Aug. vertrokken. 13 Sept. van Port of Spain, in lading. 16 Sept. te Rotterdam. 12 Sept. te Hamburg. 14 Sept. van Patras. 13 Sept. vertrokken. 14 Sept. te Manilla. 13 Sept. van Tjilipat. 16 Sept. van Finisterre. 14 Sept. van Mombassa. 15 Sept. te Valencia. 16 Sept. van Parimaribo. 16 Sept. te Marseille. 16 Sept. te Marseille. 14 Sept. van Batavia. in lading. 14 Sept. vertrokken. 8 Sept. van Stamboul. 17 Sept. van Plymouth. 14 Sept. te Calamata. 12 Sept. van Santos in lading. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hoogovens Papierfabr. Zweedsch Nederl. s.s. S.S. Embla Winsum Zaandam Archangel laden hout IJMUIDEN DAMMEN. GEZELLIG SAMENZIJN—D. C. IJ. Donderdagavond zal het eerste tiental van D. C. IJ. den tweeden competitiewedstrijd spelen tegen de clubkampioene van Neder land Gezellig Samenzijn te Amsterdam. In Augustus j.l. had in de openlucht aan het zeestrand een ontmoeting tusschen beide tien tallen plaats, die in een geduchte nederlaag voor de IJmuidenaren eindigde. Thans durven wij ons niet aan een voor spelling te wagen, daar deze wedstrijd om de „puntjes" gaat endan spelen de D. C. IJ.'er voor wat ze waard zijn. Beide tientallen hebben de competitie met een overwinning ingezet. Hoe ook de uitslag moge wezen in elk geval in deze van zeer groot belang, voor het afdeelings-kampioen- schap. OM DEN MEESTERTITEL. Den 15en October zal de eindstrijd moeten aanvangen. In verschillende districten wordt thans met den grootsten spoed de voorwed strijd gespeeld om de twee bovenste plaat sen voor den eindwedstrijd. De laatste uitslagen zijn als volgt: H. de BoerK. de Jong 11. De Jong Leyte 02. De BoerSuyk 02. De Jong Suyk 20: We Boer—Leyte afgetr. Zondag 15 September te Zaandam: P. Leyte—-Onrust 11, K. de Jongv. Krieken 11, C. SuykKochee 11. De stand luidt thans: Leyte 3 gesp. 4 p„ v. Krieken 3 gesp. 4 p.. Onrust 3 gesp. 4 p.. De Jong 4 gespa 4 p., Suyk 4 gesp. 4 p., De Boer 2 gesp. 1 pnt. Kochee 3 gesp., 1 p. BESOMMINGEN Trawlers: Cornelis IJm. 15 1000 manden f 3850. Witte Zee IJm. 167 350 m. f 2900 Eveline IJm. 115 1000 m. f 4240. Caroline IJm. 26 465 m. f 4130 Utrecht IJm. 73 1050 m. f 3460 Dolfijn IJm. 103 80 m. f 1480. Condor IJm. 72 65 m. f 1210 Emma IJm. 177 150 m. f 1640 Loggers: KW. 41 f 990; KW. 159 f 1370. Versche haring: K.W. 69 f 522. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoornende voor de Woensdagmarkt: Sumatra IJM. 283. Vangst: 10 manden schel- Visch, 25 m. braadschelvisch, 60 m. gul, 35 m. platvisch, 280 m. groote makreel. 30 m. wij ting, 15 m. radio en 5 m. hake. Totaal 460 m. en 400 stuks stijve kabeljauw. MARKTPRIJZEN van Dinsdag 17 September. Tarbot per K.G. 0.90—0.62. Griet per 50 K.G. 25—15. Tongen per K.G. 1.50—0.84. Zetschol per 50 K.G. 2119. Kleine schol per 50 K.G. 17.506.50. Schar per 50 K.G. 12. Rog per 20 stuks 11.5010. Vleet per stuk 3.100.70. Vleet per stuk 3.100.70. Kleine poon per 50 K.G. 76. Groote schelvisch per 50 K.G. 27—18. Middelschelvisch per 50 K.G. 2418. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 22— 14. Kleine schelvisch per 50 K.G. 17.50—8.50. Kabeljauw per 125 K.G. 44—23. Groote gullen pos 50 K.G 14—10. Kleine gullen per 50 K.G. 107.50. Wijting per 50 K.G. 6.505.50 Makreel per K.G. 103.20. Heilbot per K.G. 0.86—0.78. Leng per stuk 1.150.95. Koolvisch per stuk 0.680.15. Versche haring per kist 4.702. Kleinmiddelhake per 50 K.G. 4442. Kleine hake per 50 K.G. 3128. DE STORM. De hevige storm, die in den voornacht uit Zuidelijke richting opstak, heeft tal van in gezetenen angstige oogenblikken bezorgd. Vooral In die woningen, waar de wind recht op de ruiten stond, vreesde men voor het inwaaien daarvan. Voor zoover ons bekend, heeft het nood weer totnutoe geen ongevallen van ernstigen aard veroorzaakt. Wel zijn op vele plaatsen leidingen van allerlei aard stukgeslagen. Voorts woei hier en daar een tak van een boom of zag men een losgerukt uithangbord of raam gevaarlijk heen en weer slingeren. Ook enkele schuttingen waaiden omver. Dit geschiedde o.a. met een schutting aan het Tasmanplein. In de Planciusstraat hoek Evertzenstraat werd de inhoud van een groen tewagen een prooi van een rukwind. Tal van appelen peren. enz. kwamen op straat te recht, zoodat de eigenaar vrij wat schade had. In de Trompstraat werd een bakkerskar, terwijl de bakker een klant bediende, door den wind gegrepen. De kar ging onderstboven maar daar ze gesloten was werd hier geen schade geleden. Doordat de wind vrij zuidelijk was liep het aan den havenkant nogal los. Later op den morgen liep de wind echter uit, zoodat tegen den avond, wanneer het hoog water is, een onstuimig havenbeeld bij een hoog tij verwacht kan worden. De loodsboot is nog buiten geweest. Spoe dig kwam ze echter weer uit zee terug, om een veiliger plaatsje in het buitentoeleidingska- naal op te zoeken. DINSDAG 17 SEPT. 1935 HEEMSKERK. Zedendelict te Heemskerk. Dader door tien politiemannen gearresteerd. r>e politie had reeds langen tijd het ver moeden dat een zekere S.. wonende te Heems kerk, zich schuldig maakte aan een zeer ern stig zedendelict. Zij is tot arrestatie van den man overgegaan. Voor deze arrestatie had de politie vele voorzorgen genomen, want de po litie, zij het dan ook in andere plaatsen, had reeds bij vorige gelegenheden ondervonden dat deze man voor geen klein geruchtje ver vaard was. Tegen de kracht van zijn armen zouden bijv. geen boeien bestand zijn. De arrestatie te Heemskerk geschiedde dan ook met de noodige omzichtigheid. Toen de be trokkene op het Kerkplein liep, werd hij aan gehouden in tegenwoordigheid van tien po litiemannen van de rijksveldwacht en de marechaussee. Zijn arrestatie geschiedde dit maal zonder eenig verzet. De man ging gewil lig mee. Hij werd naar het politiebureau te Beverwijk overgebracht en daar ingesloten. Hij is Maandag per auto naar Haarlem over gebracht. BEVERWIJK. VISCHCOLLEGE „HET KARPERTJE' Het vischcollege „Het Karpertje" heeft te Uitgeest den returnwedstrijd gehouden op baars tegen „De Morgenstond" aldaar. Deze wedstrijd heeft een buitengewoon geanimeerd verloop gehad terwijl het gunstige baarsweer niet weinig medewerkte. In totaal werden 120 stuks baars gevangen, waarvan „De Morgen stond" er 62 wist te bemachtigen, terwijl „Het Karpertje" er 58 voor zijn rekening nam. „De Morgenstond" won met een gering verschil den uitgeloofden vereenigingsprijs. De heer W. de Vries van „Het Karpertje" was de held van den dag, want hij kwam in het bezit van een persoonlijken prijs. De door den heer P. van der Eng beschik baar gestelde extra-prijs voor de grootste baars werd gewonnen door den heer Schudde- boom van Uitgeest. Na den wedstrijd zijn in het clubgebouw de prijzen door den voorzitter van „De Morgenstond" uitgereikt. V. V. „BEVERWIJK" Naar wij vernemen is de schorsing van den Beverwijk-speler S. Teeling ingetrokken. Hij zal vermoedelijk a.s. Zondag in den wedstrijd tegen Purmersteijn weer meespelen. meldt: Hoogste barometerstand 760.8 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 725.0 m.M. te Shields. en voorspelt: Aanvankelijk nog krachtigen later afnemen- den Westelijken tot Noordwestelijken, later wellicht weer krimpenden wind. Zwaar be wolkt met opklaringen. Waarschijnlijk regen buien. Iets kouder. Barometer Hedenmorgen 9 uur 740 m.M. Neiging: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 62 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden 59 F. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENh U1S Kanaalstraat 83. IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATFV T*. MMU'OEN. Woensdag v.m. 6.36 uur; n.m. 6.58 uur. Donderdag v.m. 7.29 uur; n.m. 7.56 uur. Vrijdag v.m. 8.34 uur; n.m. 9.06 uur. HOCKEY. EEN HAARLEMSCHE COMPETITIE? In de meening dat daarmee speciaal de kleine vereenigingen gebaat zullen zijn, wil het bestuur van de Honkbal- en Hockeyclub Haarlem (afd. Hockey) dezen winter serie wedstrijden in den vorm van een competitie, zoowel voor dames- als voor heerenelftallen uit Haarlem en Omstreken, organiseeren. Voor beide afdeelingen wordt een prijs be schikbaar gesteld. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 17 SEPTEMBER Bioscoop de Pont: „Het leven gaat verder" 8 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Bioscoop de Pont: „Het leven gaat verder" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 17 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.159.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het geheim van Evelyn Prentice". Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Rumba". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Harte- dief" Op het tooneel: Meller en Wagner, de Weensche komieken. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Abessinië, het land van den Negus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad-Too- neel. „Gevaarlijke Bocht" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en de9 avonds. Bunschoten en Spakenburg. UUclli Zwer alg< vro ooals men weet bestaat er op deze wereld één ding, dat het over het algemeen zeer weinig regeerbare vrouwendom regeert als met een flu- weelen pantoffel: en dat is de mode. zooals Parijs die decreteert. Natuurlijk zijn er oorden, die daarop een uitzondering maken: ik spreek nog niet eens v%n de geheel andere normen, die in de bin nenlanden van Borneo bijvoorbeeld op dit gebied heerschen, of van die merkwaardige voorbeelden van vrouwelijk negerschoon, die in den loop der laatste paar jaar naar Europa afzakten om daar de slavinnen der Parijsche mode de betrekkelijkheid van haar opvat tingen te doen inzien: de lipnegerinnen en de dames wier kogelrond kaalgeschoren hoofd rustte op een uitgestrekten en met spiralen omwonden hals van eenige tientallen centi meters lengte. Ook dichter bij huis kan men op simpele wijze de waarheid van Einstein's relativiteits theorie leer en inzien; zelfs in Holland en niet te ver van Haarlem af, zijn nog oorden te vinden, waar het niemand iets interesseert of de rokken van den winter nu eigenlijk weer langer of korter zullen worden, en waar de conversatie op dit gebied, indien zij al bestaat, in plaats van over „ruches" en „plissés" over „kraplaap'n" en „boormouw'n" gaat. Die oorden zijn de twee dorpjes Bunscho ten en Spakenburg, die in de provincie Utrecht, vlak bij de Zuiderzee die welis waar geen Zuiderzee meer is, maar er van hier uit nog bedriegelijk de allure van heeft langs de oevers van het vredig kabbelende riviertje de Eem liggen. Jammer genoeg zijn ze practisch alleen per auto te bereiken, langs een weg, die zich van Eem- brugge af dwars door het ééne weiland naar het andere slingert en die eerst Bunschoten en dan Spakenburg aandoet; die dan den Zuiderzeedijk opkruipt, langs het zilverig spiegelend oppervlak, waarop als op een pre senteerblad een paar donkere visschersbooten liggen en als hij den dijk weer afzakt, zich langs een paar boerenhoeven met hoog op gestapelde hooibergen slingert. Ook buiten Bunschoten en Spakenburg zelf worden nog de eigenaardige kleeder drachten gedragen, waarvan de twee boven genoemde onderdeelen „kraplappen" en „boormouwen" de twee eigenaardigste in grediënten vormen; maar in de dorpen zelf openbaart zich de invloed van die wonderlijke dracht natuurlijk het grondist. In de „mode magazijnen" ziet men nergens de jurkjes, hoeden, jumpertjes en andere snuisterijen liggen, die overal elders de etalages van der gelijke zaken plegen te sieren maar er pronken achter de ramen de nieuwste snuf jes in gebloemde patronen voor „kraplappen" en de allerlaatste ruiten voor den nauw sluitende lijfjes en de „boormouwen". En wat betreft hoeden op dat gebied is Parijs er al evenmin in tel als op dat van de overige kleedhig. Wat wil men ook in een oord, waar de kinderen tot hun dertiende jaar zomer en winter door, de komieke, met een randje wol omzoomde zwarte hoedjes dragen, die de eenige soort „hoeden" zijn, die men in. heel Spakenburg en Bunschoten aantreft want na dien leeftijd dragen alle vrouwen er kleine nauwsluitende kanten mutsen, die ze zelf haken, zoodat dus geen hoedenwinkel van de leverantie daarvan zou kunnen be staan!. Spakenburg en Bunschoten zijn voor hen, die van dit soort dingen houden, werkelijk een openbaring. Bunschoten ligt lang uit- gesterkt langs de Eem, waarvoor zich een eindelooze rij van helderwit geschilderde bruggetjes spant, die zich kristalhelder in het gladde water weerspiegelen. En langs den waterkant flaneert vrouwelijk Bunschoten; nu in den vacantietijd, kuieren tallooze rijen van groote en kleinere meisjes gedrieën of gevieren de straat op en neer, het peuterige zusje van een of twee ook al in costuum tusschen hen in, en onophoudelijk breiend aan dat onafscheidelijk attribuut: de echte ouderwetsche zwarte wollen kous. En even verder, er bijna onopgemerkt in overgaand, ligt Spakenburg: rond de uitmon ding van de Eem. die het kleine, natuur lijke en ongelooflijke romantische haventje vormt, waarin midden op den dag nog slechts een paar opgelegde schepen hun bruine rompen en onttakelde masten liggen te spiegelen in het zwarte water. De rest vaart buiten rond, „op zee" zooals het in het dorpje nog steeds heet; van den dijk af kan men een deel van de vloot in de verte zien glijden. Tegen vijf, zes uur komen ze alle maal huistoe: een lange rij van bruine, bolle zeilen vaart dan over den zilveren horizon en één voor één vallen ze het haventje bin nen, dat zich vult, tot het tjokvol ligt met bolle rompen en een leger van roerlooze masten zich af teekent tegen de grijzende avondlucht. Om en bij het haventje bevindt zich het centrum van de Spakenburgsche bedrijvig heid. Aan de deuren staan de vrouwen in troepjes te praten in de houding, die in Spakenburg blijkbaar de geijkte is, en die al door kinderen van zeer prille leeftijden wordt toegepast: met de handen breed en strijd lustig in de heupen. Van het bruggetje ai komt o wonderlijk schouwspel! een vrouw in de zoo volkomen uit een anderen tijd lijkende kleederdracht op dat typisch moderne vervoermiddel van staal en rub ber, de fiets, afrijden. Het hoort absoluut niet bij elkaar de vrouw in haar kleurige kleedij, met de wonderlijke schouderverbree- dingen, met de tallooze rokken en dat zakelijk en rechtlijnig bouwsel van glim mende stangen. Ze vaart als een fregat langs het haventje en verdwijnt, den dijk op, waar ze met haar rokken en haar schouderkappen driemaal zooveel wind zal vangen als ieder ander en waar dan ook steeds vrouwen in merkwaardig onelegante houdingen langs fietsen: van het paadje er onder langs ge zien lijken ze ongelooflijk manhaftig, zoo als ze met forsche trappen aan komen zetten: voorovergebogen tegen den hier altijd heer- schenden wind in, de schouders breed onder de schouderkappen, de armen nog breeder en vierkant gebogen op het stuur daar weer onder. De zware rokken vracht bolt en waait in den wind en iederen keer weer is het of een onmetelijk strijdbare Amazone aan het eind van den dijk komt opduiken en. al naderend, een dreigenden stormloop vol brengt over zijn top. Inderdaad zijn deze Spakenburgsche vrouwen over het algemeen niet vriende lijk en toeschietelijk van aard. Men kent dè reputatie, die de twee dorpen vroeger had den: dat geen vreemdeling er zich kon ver- toonen, zonder dat men hem bekogelde met alles wat maar bij de hand was. Geïsoleerd lagen ze daar, en de bewoners stonden pal voor hun dorp, voor hun zeer besloten kring, voor zich zelf. De jaren vermochten geen bres te schieten in hun grenzenloos conservatisme en daar voor past ons slechts dankbaarheid. Maar ze hebben hen wel wat toegankelijker ge- maakt, en vooral de kinderen zijn, niet tegenstaande hun over het algemeen stugge gezichten, van een vriendelijke bereidwillig heid, die de moeite van het noteeren waard is. Op den dijk, broederlijk gezeten op den treeplank van de auto, interviewden we er dan ook een paar en terwijl de naalden van hun zwarte breikous naarstig klapperden wijdden ze ons gereedelijk in in de geheimen van de Spakenburgsche kleederdracht. Zoodra. de kinderen eenigszins in de ter men daarvoor vallen, al lang voor hun eersten verjaardag, worden ze in het plaatselijk cos- stuum gestoken weliswaar nog zonder de „kraplappen" de breede schouderstukken maar verder compleet met zware, enkel- lange rokken, nauw keursleufje en zwart hoedje en al. Hun haar wordt tot ponny ge knipt, of een breede lok wordt over het voor hoofd dubbel geslagen tot een bollenden golf, die onder het hoedje uitkomt, en die later, als ze grooter zijn, aan het nauwe, gladde kapje zijn eigenaardig effect zal geven. Op hun vijfde jaar verschijnen ook de schouder stukken aan het costuum en op hun der tiende ruilen ze de zwarte hoedjes voor de witte kapjes, die ze hun heele verdere leven zullen dragen. Spakenburg kent werkelijk voor zijn vrouwen geen andere dracht dan deze: er is er geen enkele, die nog tot gangbaarder modes is overgegaan. En vroolijk is het Spakenburgsch costuum genoeg, met zijn kleurig gebloemde schouderstukken met zijn gewoonlijk helder geruite „boormouwen" een paar speciaal aangespelde en gesteven korte mouwtjes met zijn kleuren in het nauwsluitende keurslijf en het witte gehakte mutsje. Wat in de rouw is, „met zwart overdroppeld" heet dat in het plaatselijk dialect, zoekt het in zwart en paars, en dat geeft dan een som beren toets tusschen al die vroolijke en won derlijke costuums, die in het zonlicht van een zomerschen dag het dorp een beetje het effect geven van een spookjesoord. Een stil haventje, rijen kinderen in de grappigste pakjes, die men ooit gezien heeft, dwalen er hand in hand over den wallekant; ginds, bij een vruchtenkoopman, deint een heele collectie witte mutsen in heftig gemar chandeer op en neer boven de wonderlijke pracht der costuums. Voor een winkel staat een verzameling vrouwen te oreeren;, het is heerlijk om a,gn te zien in zijn kleurigheid en in zijn venij nigheid van allemaal handen op de heupen en wijd uitstaande ellebogen. Ginds boent een nijvere huisvrouw haar al lang propere pui nog properder., ze klotst rond op haar blinkend geschuurde klompen; het koper van den emmer naast haar vonkt in de zon en haar poes zit in verdiepte bewondering te kijken naar het kostelijk tafereel, dat in derdaad Holland op zijn eigenaardigst ver tegenwoordigt. Bunschoten en Spakenburg ze genieten werkelijk al te weinig bekendheid en wor den al te weinig bezocht. En toch is het op een mooien, zonnigen dag zoo goed rijden door het Hollandsche land en flaneeren te midden van die eigenaardige schoonheid, die toch wel haar langsten tijd gehad zal hebben. WILLY VAN DER TAK. Duitsche Jodenwetten hebben consequenties in Nederland. In een onderhoud met de Tel. deelde de chef van de af deeling Burgerlijke Stand te Amsterdam, mr. J. Versteeg, mede, dat de nieuwe Duitsche Jodenwetten ook consequen ties voor Nederland hebben. Nederland is tegenover Duitschland gebonden door het verdrag van 12 Juni 1902 tot regeling der wetsconflicten met betrekking tot het huwe lijk. Dit is een collectief verdrag, dat gelijker tijd geldig is ten opzichte van een aantal andere staten. Huwelijken tusschen Nederlandsche onder danen van niet Arische afstamming met Duit sche onderdanen van Duitsche niet-Ariers met Nederlandsche ingezetenen van Arische afstamming zullen in de toekomst onmogelijk zijn. Mr. Versteeg had zich genoodzaakt gezien een paar, dat Woensdag a.s. in het huwelijk zou treden aan te zeggen, dat hij het huwe lijk niet voltrekken kon, wanneer geen bewijs kon worden overlegd, dat de Duitsche autori teiten er geen bezwaar tegen hadden. Verder vernam de Tel. van bevoegde zijde, dat het niet uitgesloten is te achten, dat Ne derland, nu de beginselen onzer huwelijkswet geving zooveel met die van de Duitsche zijn gaan verschillen, het verdrag met Duitsch land zal opzeggen. Verschillende landen zijn trouwens reeds eerder uit de conventie ge treden. Joden kunnen hun eigen volks leven leiden, zegt Hitier. Zondagavond na de Rijksdagzitting had Hitier een aantal vooraanstaande personen uit alle deelen van het Rijk voor een af scheidsbijeenkomst genoodigd. Bij deze gele genheid verklaarde hij o.a. in verband niet de nieuwe wetten, dat deze nationaal-socia- listische wetgeving de eenige mogelijkheid opende tot een dragelijke verhouding tot de in Duitschland levende Joden, doordat den Joden in Duitschland door deze wetten de mogelijkheid wordt geopend van eigen volks leven te leiden op elk gebied, zooals tot nog toe in geen enkel land het geval is. In ver band hiermede herinnerde Hitier aan het be ven voor de partij elke individueele actie te gen de Joden, zooals tot nu toe, achterwege te laten. Omtrent de nieuwe wetten wordt van bevoegde zijde verklaard, dat als J°°d in deze wetten wordt beschouwd degenen, die geheel van Joodsche afstamming zijn, doch niet de z.gJi. Ariërs met Joodsche voor ouders.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6