De Japansche kolonisatie en haar oorzaken. Geneefsche indrukken. AZIE in 1935. Verontwaardiging in Litauen. DINSDAG 17 SEPT. 1935 Mandsjoekwo en Korea. Voor den Europeaan, die de gebeurtenis sen van verre volgt, zijn de beweegredenen van de Japansche expansie op het Aziatische vasteland eerst in Korea, daarna in Mandsjoerije en sinds eenigen tijd in China, in de provincie Hoepei, die aan den staat Mandsjoekwo grenst gelegen in de over bevolking (.het teveel bedraagt jaarlijks een millioen) en in den wenscli van Japan elders over gebieden, te kunnen beschikken, die be stemd zijn om bet bevolkingsoverschot op te nemen en te voeden. Deze opvatting is niet met de feiten in overeenstemming. In werkelijkheid is Japan steeds meer in staat in het levensonderhoud van zijn bewoners te voorzien. De vorderingen in de landbouwtechniek hebben in de laatste jaren tot een tweeledig resultaat geleid, nl. uitbreiding van het totale oppervlak aan rijstvelden met bijna 20 percent en verhoo- ging van bun opbrengst met bijna 50 percent. Het is hier, evenals bij het graan in het wes ten, niet een kwestie van opvoering der pro ductie, maar van het vinden van een vol doend aantal afnemers voor den overvloedi- gen oogst. Evenmin is de noodzakelijkheid van een sterke Japansche emigratie de oorzaak van de expansie op het Aziatische vasteland. Op een bevolking van meer dan 65 millioen inwo ners zijn er slechts iets meer dan een millioen Japanners, die buiten hun land leven. De Japanner is geen kolonisator. Minder dan iemand anders kan hij verandering van klimaat verdragen en zoowel Korea als Mandsjoekwo, beide zeer koud in den win ter, vormen voor den Japanschen landbou wer, die in zijn huis van hout en papier wei nig tegen weer en wind beschut is iets af schrikwekkends. Buitenman of stedeling, de japanner wenscht geen afstand te doen van zijn leefwijze en gebruiken, die zeer afwijken van die der andere landen. 'Tenslotte is nog een belangrijke reden van de moeilijkheid tot emigreeren naar het Aziatische vasteland gelegen in de goedkoope Koreaansche en Chi- neesche werkkrachten. De Koreanen en Mandsjoe's stellen zich tevreden met een le vensstandaard, die de helft lager is dan die der Japanners. Aldus onstond een concurren tie, die den Japanschen arbeiders er niet al leen van deed afzien hun bestaan buitens lands te gaan zoeken, maar die bovendien, al naar mate Japan op nieuwe landen beslag legde, een immigratie veroorzaakte van goed koope arbeidskrachten in Japan, in plaats van een emigratie van Japanners naar het vasteland. Zoo kwamen van 1917 tot 1927 meer dan een millioen Koreanen naar Japan om daar als arbeiders te werken en bijna 300.000 hunner hebben er zich gevestigd on danks de nieuwe beperkehde wetten, welke ovèreenkomen met de bepalingen, die de Europeesche landen sinds kort tegen vreemde immigratie genomen hebben. Van het millioen Japanners, dat in den vreemde leeft, is meer dan de helft ambtenaar of militair, 100.000 a 200.000 zijn kooplieden en ongeveer 300.000 landbouwers De reden van de Japansche expansie ligt dus deels in den wensch zich op het vaste land van militaire veiligheid te verzekeren, die elke eventueele invasie, zelfs luchtaanval, onmogelijk maakt maar vooral in het ver langen zich de voor de industrie noodzakelijke grondstoffen te verschaffen tegen prijzen, die lager zijn dan in het westen en tegen hoogere loonen. Japan's overheersching in Mandsjoekwo. Voor een goed begrip van de Japansche expansie, die naar het principe der communi- ceerende vaten het terugtrekken der blanken tot-gevolg heeft gehad, is het van belang op beknopte wijze de voornaamste gebeurtenissen der laatste veertig jaar in herinnering te brengen. In 1896 vestigen de Russen, als gevolg op den Trans-Siberischen spoorweg in Chineesch Mandsjoerije een invloeds-zöne in den vorm van een spoorwegconcessie dwars door dit land. Steden die de voornaamste stations zul len bevatten worden door hen gebouwd of tot verdere ontwikkeling gebracht, zooals in het noorden Charbin en Tsjang Tsjung (thans Hsingking, hoofdstad van Mandsjoekwo), Moekden en in het zuiden, tegen China aan. de haven van Dairen. Tsjang Tsjung vormt zoo ongeveer het cen trum van deze spoorbaan van bijna 3000 kilo meter lengte. Dit Russische nabuurschap verontrust Ja pan en heeft in 1904—'05 den Russisch-Japan schen oorlog tot gevolg. De Japanners behou den het protectoraat over Korea, dat zij in 1910 definitief annexeeren. In Mandsjoerije komt de zuidelijke helft van den spoorweg van Hsingking tot Dairen, onder Japanschen invloed en dit zal nu het steun punt worden van alle toekomstige expahsie. In 1931 heeft de militaire bezetting van Mandsjoekwo door de Japanners plaats en dezen cönsolideeren er hun invloed volgens een nieuw systeem, dat noch annexatie, noch protectoraat is. Vervolgens verplichten zij de de Sovjet-Unie in 1935 hun hét laatste Rus sische steunpunt af te staan, n.l. de noorde lijke helft van de spoorlijn, die bekend staat onder den naam van Chineesehen Ooster spoorweg en waarvan de onlangs plaats ge vonden hebbende ontruiming door de Sovjet autoriteiten het terugtrekken van Rusland uit Mandsjoekwo beteekent. Laat ons tenslotte niet vergeten, dat de Ja panners, die de Duitsche eilanden in de Paci fic, de Carolinen, Marshall-eilanden en de Mariannen bezet hadden, ha den oorlog van 1914 een mandaat over deze eilanden kregen. Dit zijn, in het kort weergegeven, de ern stige gevolgen van het terugtrekken der blan ken uit Azië in den loop der laatste jaren, waartoe ook de houding van Japan in het Italiaansch-Abessynische conflict behoort. In Korea. Wat is op het oogenblik het beeld, dat de Europeesche reiziger te zien krijgt op de twee voornaamste Jap^n&che expansie-centra, Korea en Mandsjoekwo? De „Shoku Maru", een klein stoombootje, dat den dienst tusschen Japan en Korea on derhoudt, zet ons vroeg in den morgen in Fu- san af en de eerste, die ons daar nog voordat In geheel Azië hebben we nergens zulke DOOR EMILE SCHREIBER zooals gewoonlijk een Japansche politieagent die op beminnelijke wijze zijn visitekaartje aanbiedt en mij vraagt hetzelfde te willen doen. Hij knoopt vervolgens een gesprek met ons aan. waarbij hij zooveel mogelijk de eeuwige vragen vermijdt, die ons overal naar aanlei ding van onze reis gesteld worden. Wij kun nen niet zeggen, dat deze Japansche politie man zich agressief of onvriendelijk gezind toont, maar zijn aanhoudende en indiscrete bewaking vermoeit tenslotte den meest ge- duldigen Europeeschen reiziger. In de menigte, die ons omringt, onderschei den wij de eerste Koreanen, elegante men- schen, van top tot teen in het wit gekleed; zij dragen een witte zijden jas en een pofbroek. Op het hoofd een smalle hooge hoed van me taalgaas, die dient voor het intacthouden van het. manlijke haar, dat in een wrong opge stoken is een dracht, die overigens hoe langer hoe meer verdwijnt. De vrouwen dragen lange rokken, eveneens van witte zijde, en corsages in matte kleuren. Haar voorkomen is moderner dan de mannen die zich met lange puntbaarden tooien. In geheel Azië heben we nergens zulke schilderachtige figuren gevonden als de man nen van Korea. Een reis van eenige uren en we zijn in Séoul, dat de Japanners Keijo noemen, een merkwaardige stad van 350.000 inwoners waaronder 80.000 Japanners gelegen aan den voet der groote bergen. Deze hoofdstad ziet er, ondanks de .vorderingen die zij in de laatste jaren gemaakt heeft, heel wat minder modern uit dan de Japansche steden van de zelfde beteekenis. Een Europeesch koopman, die sedert twin tig jaar in het land gevestigd is, heeft mij uitgelegd, hoe hier de Japanners te werk ge gaan zijn. Bij het begin der bezetting werd gebruik gemaakt van krachtige middelen. Doch de Japanners hebben spoedig begrepen, dat dit systeem bij een zoo fijnbeschaafd volk als de Koreanen slechts kon leiden tot het aan- kweeken van haat en een steeds dieper wor den van de kloof tusschen beide volken. Lang zamerhand hebben zij hun methode verzacht. Ongetwijfeld hebben zij nog lang niet alle harten veroverd, maar een grodt aantal Ko reanen is er van overtuigd, dat zij alleen nooit die economische ontwikkeling aan hun land hadden kunnen geven, waarvan thans Japan ners en Koreanen gemeenschappelijk profi teer en. In dit geweldige gebied, waar 22 millioen Koreanen wonen, is ieder voortaan zeker van zijn bestaan. Spoorlijnen, wegen, electriciteit, telefoon, scholen, dat alles deed overal zijn intrede of werd tot verdere ontwikkeling ge bracht. De rijkdommen van het. land, welke in hoofdzaak gevormd worden, door de goud mijnen, de katoenplantages, de veeteelt, de industrie van lichte metalen, de kolenmijnen en in het bijzonder den landbouw werden op voortreffelijke wijze tot grooteren bloei opge voerd. Het gaat het land op het oogenblik zoo voorspoedig, dat men er noch ellende, noch werkloosheid ontmoet. De begrooting is in evenwicht en de Koreanen blijven vrij van militairen dienstplicht. Dank zij de stijging van den rijstprijs met bijna 50 pCt. sedert een jaar is er geen geldgebrek. Ongelukkigerwijze hebben de Ja panners den export van rijst naar Japan ge- contingenteerd, wat bevestigt, dat de oorzaak Zaterdag 14 September Het aantal sprekers, dat zich tenslotte ge roepen voelde aan het algemeen debat deel te nemen, is zoo groot geworden, dat de As semblée het week-end inging met een nog niet geheel uitgeputte sprekerslijst. De een moge wat minder en ook in wat verhulder termen spreken over het Italiaansch-Abessynische ge val dan de ander, allen wenschen zij tenslotte hun meening hieromtrent kenbaar te maken. En die blijkt wél algemeen in te gaan tegen een mogelijk verlangen van Italië om met vol komen negeering zijner Volkenbondsverplich- tingen kalmweg zijn slag te slaan. De Ita liaansch-Abessynische kwestie beheerscht de zestiende Assemblée geheel en er valt nauwe lijks nog voor iets anders belangstelling te ontdekken. Dat is ook geen wonder, want er staat hier immers niets meer of minder op het spel dan het al of niet slagen van het na den wereldoorlog nieuw ingevoerde stelsel op het gebied der internationale verhoudingen. In tusschen heeft de Volkenbondsvergade ring haar agenda af te werken. Zoo moest zij b.v. vandaag Zaterdag het hare doen met het oog op de verkiezing van een nieuwen rechter in het Internationaal Gerechtshof. Het gold hier de bezetting van de plaats, open gekomen door den dood van den Japanner Adatci. Tot veler verbazing behaalde de van Japansche zijde gestelde candidaat onmiddel lijk zoowel in den Raad als in de Vergadering (deze beide colleges nemen, elk op zichzelf, aan de rechterskeuze deel) de volstrekte meer derheid, waardoor hij gekozen was. In vrij breeden kring scheen aanvankelijk het ver langen geleefd te hebben geen Japanner te kiezen. Maar tenslotte heeft blijkbaar de op vatting, dat het Hof liefst zooveel mogelijk re presentanten van verschillende nationale rechtssystemen moet bevatten, aan Nagaoka, die echter heel wat meer diplomaat dan jurist is, de overwinning bezorgd. Dat Japan geen Bondslid meer is, maakt het kiezen van een Japanner tot rechter in Den Haag geenszins onmogelijk: zoo heeft bv. van den beginne af er steeds een Amerikaan in het Hof gezeten, ook al staat het land van Uncle Sam nog steeds buiten den Volkenbond en buiten hét Statuut van het Hóf. Een rustige, als steeds iets te lange en in niet bepahld fraai klinkend Engelsch uitge sproken rede van Litwinoff vormde heden misschien nog den hoofdschotel van het As- semblée-me»-'!. Verder scheen het zulk een rustige dag, dat het geen gevaarlijke onderne ming was de Vergadering eens 'n paar uur te verlaten en andere dingen te doen. Zoo woon de ik de gebruikelijke overhandiging bij der van liun expansie niet gelegen ts in de kwes tie van het levensonderhoud. Toch stuiten de Japanners in hun koloniën op heel wat moeilijkheden. Eén er van is ge legen in den verkoop van grond door de be volking aan de Japanners. Het is hetzelfde vraagstuk als in Palestina, waar de Joden groote oppervlakten grond van de Arabieren koopen. Deze worden aldus op wettige wijze onteigend en nadat zij de bedragen, die zij voor hun bezittingen ontvingen, geheel heb ben uitgegeven, kunnen zij niet meer in hun onderhoud voorzien en worden tenslotte, te gen wil en dank, tot een sociaal gevaar en een element van wanorde. Bijna 200.000 landbouwers verkeeren in Ko rea in deze omstandigheid en als gevolg daar van maakt het communisme, dat de moderne religie der ontevredenen is, groote vorderingen onder hen. Een andere moeilijkheid ligt, hier zoowel als in Mandsjoekwo, in de ontwikkeling van som mige takken van Industrie, die een gevaar kunnen vormen voor Japan wegens de voor de helft goedkoopere arbeidskrachten. Te Séoul verdient een Koreaansche arbeider 3 a 4 frank per dag en hij leeft met gemak van 100 frank per maand. Een Koreaansche boer kan met zijn gezin van minder dan 50 frank per maand leven. De oude Koreanen, die getuige zijn geweest van den vooruitgang dank zij de Japanners, kosten Japan niet zooveel hoofdbrekens. De jongeren daarentegen zijn van meening, dat zij de Japansche bescherming niet meer noo- dig hebben en onderwerpen er zich met te genzin aan. In ieder geval is de verhouding tot de be volking van dien aard, dat men een groot deel van de openbare functies aan de Koreanen zelf heeft kunnen toevertrouwen. Een kort verblijf in Korea geeft den indruk, dat dit land met zijn vele politiedienaren te veel zullen heel wat Koreanen zeggen, on danks alles in het bezit is van een uitsteken de administratie en een gunstige economische positie. Maar de feitelijke Japansche expansie richt zich op het oogenblik naar Mandsjoekwo. (Nadruk verboden) Twee zwaar gehavende auto's op den Haarlemmerweg. Personenauto ramde een taxi en kwam daarna onder de tram Hitler's woorden worden als „oorlogs dreiging" opgevat. KAUNAS, 16 September (Reuter). De aanvallen van Hitier op Litauen worden hier als een oorlogsdreiging opgevat, die den vrede in Oost-Europa in gevaar brengt. De regeering zal zich tot de signatair- mogendheden van den Volkenbond wenden, met het verzoek Duitschland te waarschuwen Litauen wijst er op, dat de verkiezingen in het Memelgebied op wettige wijze, onder de oogen van de vertegenwoordigers der signa- tair-mogendheden, worden gehouden. KOWNO, 16 September (A.N.P.) Groot Brittannië, Frankrijk en Italië, de landen die het Memel-tatuut hebben onderteekend, heb ben hun diplomatieke vertegenwoordigers op dracht gegeven zich naar het Memelgebied te begeven, teneinde aldaar op 29 September de verkiezingen waar te nemen. Nederland's geschenk aan het nieuwe Volkenbondspaleis. Zaterdag aan Avenol overgedragen. In het nieuwe Volkenbondsgebouw, waar van de vleugel voor het Volkenbonds-secre- tariaat half November reeds in gebruik zal worden genomen, heeft minister De Graeff Zaterdag aan Avenol plechtig het Neder- landsche geschenk overgedragen, bestaande uit een complete inrichting voor het bureau van den secretaris-generaal. Schilder viel van vier meter hoogte. Maandagmorgen is door tot dusver onopge helderde oorzaak de 25-jarige schilder A. van Duin, werkzaam bij een in aanbouw zijnd gebouw van het P.E.N, te Bloemendaal, van vier meter hoog gevallen en op een betonnen vloer terecht gekomen. De man heeft groote hoofdwonden en een hersenschudding opgeloo pen. Ned. Bank verhoogt disconto. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat het disconto van Dinsdag 17 September af over de geheele linie worde verhoogd met 1 percent. Het wisseldisconto is hierdoor van 5 op 6 percent gebracht. Gordon-Bennettwedstr ij d begonnen. Een kaime start. Uit Warschau, 15 September: In aanwezig heid van den Poolschen president en vele leden der Poolsche regeering heeft heden de start plaats gehad van den wedstrijd om den Gordon Bennettbeker. Het was vandaag zon nig herfstweer, terwijl er een matige wind stond. Alle dertien ingeschreven ballons (waar onder zich de „Torum" met Nederlandsche bemanning bevindt) waren aanwezig. Voort-, gestuwd door den kalmen wind dreven de ballons langzaam in Zuid-Oostelijke richting naar Lemberg weg. Het zal afhangen van de windrichting in de hoogere luchtlagen of de ballons in Zuid-Rusland dan wel in Roemenië zullen kunnen landen. De belangstelling van de zijde van het publiek was buitengewoon groot. Naar schat ting waren omstreeks 40.000 belangstellenden naar het terrein van den start gekomen. Ballons drijven in de richting van de Russische grens. WARSCHAU, 16 September (A.N.P.) Hedenmorgen tusschen half 7 en 8 uur zijn in het Oosten van Polen, in de omgeving van Luniniec en Baranowitsj de ballons die deel nemen aan de wedstrijd om den Gordon- Bennet-beker een voor een gepasseerd op een hoogte van ongeveer 1000 M. Allen dreven af in de richting van de Russische grens. HERINNERING AAN AMUNDSEN. Niemand gewond. Op den Haarlemmerweg onder Halfweg is weer eens een botsing gebeurd. Ditmaal ge lukkig zonder persoonlijke ongelukken. De auto's hebben het moeten ontgelden en er is weer een serie betonpaaltjes ontworteld. Zaterdagavond tegen elf uur reed een Lan cia uit Haarlem, bestuurd door den heer J. uit Amsterdam, tusschen de kistenfabriek „Phoe nix" en de brug in de richting Amsterdam. Van de andere zijde naderde een taxi van de taxi-onderneming „Blue Cap" uit Amsterdam, die bestuurd werd door den chauffeur O. In de bocht van den weg bij de brug heeft de bestuurder van de personenauto volgens hen, die het zagen, te veel links gereden, met het gevolg, dat hij de taxi ramde en vervolgens geheel over den Rijksstraatweg schoof. Eenige betonnen paaltjes, die de trambaan van den weg scheiden, sneuvelden en de Lancia kwam op de rails terecht. Eepige.. momenten later zette gen tram. van (dë Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij die juist pass-eerde het vernielings werk voort. De personenauto was door de beide botsin gen, vooral aan de linkerzijde, vernield. De taxi was eveneens zwaar gehavend. De tram had eenige schrammen opgeloopen. Tot groote verbazing en opluchting van de ooggetuigen bleek geen enkele persoon te zijn gewond. Algemeen werd verklaard, dat de bestuurder van de personenauto overmatig gebruik had gemaakt van sterkedrank. De politie van Halfweg maakte proces verbaal op en stelt een nader onderzoek naar de schuldvraag in. door het Congres van de Internationale Unie van Volkenbondsvereenigingen aangenomen resoluties. Als oud-voorzitter van de Unie sprak onze landgenoot Mr. Limburg den voorzitter der Assemblée, den bekenden Tsjechischen staatsman Benesj toe, waarop deze een keurig van te voren klaar gemaakt speechje voorlas. Zelfs bij dit louter vormelijk treffen bleef het Abessynische geval niet onaangeroerd, zoodat het maar goed was, dat er onder de delegaties der verschillende Volkenbondsvereenigingen, die deze plechtigheid bijwoonden, geen Ita lianen waren. In het nieuwe, nog allesbehalve gereed zijn de Volkenbondsgebouw vond dezen middag ook een kleine plechtigheid plaats. Daar wijd de Minister de Graeff, in tegenwoordigheid van vele landgenooten, de inrichting van de kamer van den Secretaris-Generaal in. Dit in terieur, dat over het algemeen zeker smaak vol is, heeft ons land aan den Bond ten ge schenke gegeven. De heer Avenol roemde in zijn dankwoord de rechtheid van lijn en klaar heid van stijl van dit staaltje van Hollandsche binnenarchitectuur, en zag daarin een nauw verband met den Hollandschen volksaard. Hij hoopte, dat een en ander op hem een goeden, inspireerenden invloed zou uitoefenen. Voor de firma Mutters was deze middag eigenlijk een succes. Zij heeft getoond de haar verstrek te opdrachten op tijd te kunnen vervullen. Met anderen is dat blijkbaar niet bepaald het geval: het gebouw is daardoor nog op geen stukken na gereed en het zal waarschijnlijk wel lente 1936 worden, eer alles voor gebruik vatbaar zal zijn. Iedereen is hier blij, als hij maar even een lichtpuntje met betrekking tot Italië-Abes- synië meent te ontdekken. Merkwaardig is overigens, hoe zelfs anders-zoo-nuchtere lie den als onze Engelsche pérsbroeders, in deze dagen ook al niet meer voortdurend hun kalmte kunnen bewaren. In de beroemde stamkroeg, waar een groot deel der interna tionale pers 's avonds haar journalistieke en sommige verstandige gedelegeerden hun poli tieke zorgen trachten te vergeten, in de rijk aan geestige caricaturen van het duo Dersü- Kelen zijnde Bavaria, heerschte een dezer avonden sterke opwinding. Onophoudelijk zag men een journalist achter de deur verdwijnen van de telefooncel. Een tweede golf van bijzondere opwinding kon ik vanmiddag in de perszaal waarne men, toen daar door Italianen het communi qué omtrent de hedenochtend te Rome gehou den besprekingen in den Ministerraad was opgehangen. Los nog van vele slechts half juiste en daardoor verkeerd opgevatte ver talingen, leverde het communiqué gtof tot meer dan een lezing. Zoo hoorde ik van tal van kanten de opmerking maken dat er nu juist reden tot optimisme was, aangezien uit heel den opzet van deze mededeelingen te concludeeren viel, dat Italië tenslotte tct een vreedzame oplossing bereid is, terwijl daanen- Nog een foto van den „mystery man" F. W. Rickett, die dezer dagen mededeelde zijn olieconcessie in Abessynië niet te willen prijsgeven. tegen verschillende andere collega's er pre cies het tegenovergestelde uit lazen. Inmiddels is het comité van vijf met zijn arbeid nog niet gereed. Het heet wel dat men de zaak pas bij den Raad zou willen voordra gen als de termijn voorbij is, waarbinnen Abessynië ingevolge het Volkenbondshand vest kan vragen het geheele gevalletje over te hevelen naar de Assemblée. Na 18 Septem ber kan geen der partijen dien stap meer on dernemen en dus zou men met het oog daarop nog even wat tijd willen winnen. Het groote raadsel in gansch deze kwestie is en blijft nog altijd de Duce. Van een rustig, het fascisme eer een goed hart toedragend, vooraanstaand persoon, wiens positie te Rome met zich meebrengt dat hij uitstekend geïnformeerd is, hoorde ik, dat werkelijk al zijn adviseurs Mussolini ont raden hebben zich in het Abessynische wespennest te wagen. En toch schijnt hij het te willen doen. Hier zou men, volgens mijn zegsman, met een soort Caesarisme te maken te hebben. Hoe dit ook zij, niemand schijnt te kunnen nagaan hoe hij zal reageeren op wat er zoo al in de afgeloopen week te Ge- nève is gebleken en gezegd. Wil hij onder alle omstandigheden „zijn" oorlog hebben, nu dan kan men werkelijk van een enkelen door den Volkenbond te ondernemen verzoenenden stap eenig resultaat verwachten. Of is het nu ook den Duce duidelijk geworden, dat hij niet tegen de collectiviteit kan ingaan? Onderwijl blijft de Abessynische afgevaar digde uiterlijk onbewogen. Telkens kan hij in rustigen tred, levend toonbeeld van êen zeer kalm man, eenzaam door Genève's straten wandelen. Eenzaam? Neen, dat is toch eigen lijk niet heelemaal het ware woord, want op betrekkelijk korten afstand wordt hij ge volgd, nl. door een „stille". Blijkbaar achtte men het wel gewenscht hier extra voorzorg voor zijn veiligheid aan den dag te leggen. Ook hier komt dus het veiligheidsvraagstuk weer eens om den hoek kijken. Wat overigens dit probleem betreft, kan men gerust zeggen, dat de gang van zaken, die nu in de Voikenbondsstad valt waar te nemen, duidelijk toont, van welk een ontzag gelijke beteekenis voor den Volkenbond, rui mer nog voor heel de internationale samen leving, het zou zijn, indien de collectieve vei ligheid nu eens behoorlijk verzekerd kon wor den. Dat tenslotte die collectieve veiligheid voor den Bond in zijn geheel, maar tevens in niet mindere mate voor elk van zijn leden van het grootste belang is, dat zijn de staten thans gaan beseffen. En dit verklaart het eenheidsfront dat ontstaan is tegen een Ita lië dat eventueel tot geweld wil overgaan. Eventueel, want zelfs de knapste oplossers van raadsels zal niet bij machte zijn om het raadsel van Rome op te lossen. En dat doet de spanning in de Geneefsche wereld, en daarbuiten nog maar toenemen. DR. E. VAN RAALTE. Op het eiland Starokodamski, op 60 K.M. afstand van Kaap Tsjeljoeskin is een notitie gevonden van Amundsen, zorgvuldig verpakt en weggeborgen op een plaats, die kenbaar gemaakt was door een hoop op elkaar ge stapelde steenen, meldt het A.N.P. uit Moskou. De notitie bevat een plaatsopgave van de ex peditie, gedateerd 11 April 1919. Een tweede notitie met gelijken inhoud is op Kaap Mo- guilny gevonden. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 1ste lijst Trekking1 van Maandag 16 September 1935 Hooge Prijzen f 400.— 3242 19211 20503 f 200.— 16070 16221 17579 20203 f 1002527 4372 5125 Prijzen van 70. 87 2l2 314 390 406 468 814 907" 1309 1466. 1602 1654 1818 .1872 1990 2022 2185 2193 2248 2261 2327 2355 2391 2394 2404 2796 3231 3395 3435 3612 4085 4093 4170 4358 4432 4747 4863 5262 5299 5322 5327 5393 5535 5541 5684 5743 5751 5788 5806 5877 5992 6108 6109 6198 6335 6396 6426 6533 6594 6605 6777 6977 7098 7141 r 7157 7230 7257 7336 7592 7797 7829 7843 8105 8185 8193 8213 8388 8529 8531 8515 8744 8972 9053 9160 9269 9351 9505 9585 9724 9739 9861 10386 10573 10669 10757 10984 11061 11167 11230 11305 11317 11319 11490 11539 11690 11752 11964 12141 12160 12177 12796 12351 13245 13251 13471 13636 13728 13766 13788 13963 33994 14246 14269 14324 14542 14785 14787 15390 15521 15642 16063 16101 16228 16309 16311 16330 16473 16529 16599 16654 16761 16867 16997 17026 17477 17494 17885 18032 18179 18779 18844 18890 18901 19304 19469 19665 19707 19909 19959 20007 20126 20341 20413 20431 20439 20452 20680 20820 20827 20919 20955 20996 Nieten 29 85 158 165 166 187 209 213 257 269 293 298 338 385 411 436 495 575 592 690 712 773 866 887 1005 1010 1032 1054 1078 1113 1179 1263 1357 1388 1398 1476 1507 1554 1599 1705 1734 1741 1747 1773 1860 1888 1909 1975 2005 2069 2122 2186 2225 2371 2414 2499 2572 2619 2638 2647 2732 2777 2779 2850 2902 2913 2942 3029 3075 3096 3159 3250 3267 3308 3380 3389 3443 3458 3491 3494 3525 3576 3600 3620 3629 3727 3742 3768 3770 3847 3853 3901 4000 4024 4059 4065 4089 4121 4151 4161 4162 4208 4211 4212 4228 4263 4345 4538 4571 4575 4631 4637 4658 4668 4721 4723 4737 4750 4762 4792 4834 4861 4964 4999 5013 5035 5106 5120 5134 5138 5149 5158 5169 5423 5430 5516 5619 5630 5723 5832 5851 5943 5947 5974 5991 6082 6148 6163 6169 6174 6219 6317 6473 6479 6553 6609 6645 6680 6784 6820 6828 6900 6935 6950 6966 6974 7010 7020 7116 7134 7223 7244 7247 7307 7339 7452 7486 7529 7544 7557 7570 7621 7629 7659 7785 7814 7895 7942 7955 7965 7984 8040 8051 8080 8108 8141 8145 8155 8229 8284 8349 8427 8430 8466 8485 8494 8541 8609 8641 8672 8703 8706 8778 8818 8829 8912 8923 8960 8963 9001 9013 9085 9213 9233 9282 9288 9291 9330 9361 9364 9447 9451 9476 9528 9573 9654 9743 9795 9800 9814 9817 9852 9857 9871 9926 9932 9963 9999 10005 10060 10075 10107 10142 10168 10192 10196 10199 10277 10291 10358 10383 10421 10439 10447 10474 10486 10498 10503 10544 10552 10556 10629 10637 10668 10699 10739 10820 10824 10887 10897. 10B80 10993 11055 11131 11188 11235 11246 11346 11364 11391 11446 11578 11590 11598 11613 11621 11647 11664 il701 11790 11797 11806 12037 12107 12132 12155 12204 12209 12311 12328 12342 12343 12346 12423 12459 12483 12504 12506 12509 12521 12529 12548 12557 12598 12663 12693 12744 12789 12880 12899 12929 12971 13063 13079 13103 13105 13148 13236 13253 13333 13374 13392 33524 13539 13679 13898 13829 13862 13865 13877 13895 13980 13984 13986 13990 13999 14038 14049 14064 14090 14100 14102 14153 14212 14230 14291 14331 14362 14363 14438 14450 14512 14559 14610 14621 14633 14767 14866 14882 14921 14927 14994 15043 15120 15123 15181 15285 15324 15394 15411 3.5435 15436 15508 15527 15539 15633 15674 15677 15723 15766 15783 15900 15953 16000 16064 16152 16162 16201 16202 16207 16210 16280 16316 16329 16343 16355 16378 16540 16549 16559 16568 16606 16699 16710 16790 16963 17008 17058 17100 17106 17122 171.57 17183 17203 17273 17361 17513 17570 17600 17606 17864 17867 17879 17913 17925 17936 17983 18081 18071 18184 18185 18187 18251 18254 18294 18299 18375 18396 18405 18415 18429 18447 18463-18471 18520 18633 18663 18724 j.8764 18817 18875 13883 190S3 19116 19118 19176 19187 19239 19244 19282 19355 19361 19430 19431 19435 19497 19595 19607 19709 19721 19734 19817 19842 19852 19899 20029 20110 20111 20115 20120 20170 20178 20187 20198 20205 20216 20259 20386 20391 20497 20506 20524 20642 20652 20681 20719 20722 20964'

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7