HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT Weerbeschouwing. 20e JAARGANG No. 271 VRIJDAC 20 SEPTEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algerneene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Ajle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de reg.sters gijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- jekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij. verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéCe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Staatsbegrooting. ef De Staatsbegrooting-met-Millioenennota geeft geen aanleiding tot opgewekte beschou wingen. Wel stelt de regeering een reeks dek kingsmaatregelen van het tekort van 119 mil- jioen voor, die tot een sluitende begrooting zullen leiden als zij alle worden aangenomen, maar men kan daaruit niet de slotsom trek ken dat de rekening over 1936 ook zal sluiten. Want de inkomsten-daling is zich blijven voortzetten, en met eenige huivering denkt men aan de reeks steunbeloften voor verschil lende takken van nijverheid, in de Troonrede geuit. Als al deze toezeggingen verwezenlijkt worden, zullen zij heel veel geld kosten. En er staat niet tegenover dat de bewuste takken van nijverheid zelf nieuwe opleving toonen. 2ij worden kunstmatig op de been gehouden door den staat, .die daarmee zware verplich tingen op zich neemt en die haar bemoeiingen met het particuliere bedrijfsleven wel zeer ver begint uit te strekken. Een typeerend staaitje daarvan is de in uitzicht gestelde „snelle, doel treffende berichtgeving voor handel, nijver heid en scheepvaart". De voorgestelde dekkingsmaatregelen be staan uit 92 millioen aan bezuinigingen en 26 millioen aan nieuwe belastingen. Eigenlijk zijn die 92 millioen niet ten volle bezuinigingen. Er zit 77 millioen in van het bekende bezui- nigings-ontwerp, dat nu opnieuw in behande ling zal worden genomen, 2 millioen aan wij zigingen in de salarisschaal en nieuwe wacht geldregeling, en de rest betreft administratie ve maatregelen: schrapping annuïteit invali- diteitsfonds, overbrenging van administratie kosten der sociale verzekeringen naar het Ouderdomsfonds en vermindering der bijdra ge aan het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds.... maatregelen, die slechts verschuiving van ver plichtingen beteekenèn en de toekomst belas ten. Wat de heffing van nieuwe belastingen be treft is er in deze rubriek in een artikel over de Troonrede al verwondering over uitgespro ken, dat de regeering daar nu toch weer mee komt terwijl de minister van Financiën ver leden jaar al te kennen gaf dat hij de belas tinggrens bereikt achtte. De heffing van tel kens 20 opcenten op de omzetbelasting, de suc cessiebelasting, de zegelrechten, registratie rechten en dividend- en tantième-belasting, plus de instelling van een belasting op plezier reizen naar het buitenland zijn natuurlijk alle zeer wel uitvoerbaar. Administratief uitvoer baar. Sijmen zal moeten betalen. Maar ik heb dat indertijd al eens uitvoerig met voor beelden aangetoond hij zal er bezuinigingen tegenover trachten te stellen. En als dat noo dig is, zal hij slagen. Zijn bezuinigingen zal hij toepassen op din gen, die ook weer belast zijn (want vrijwel alles is belast) en wat de Staat in het nieuwe potje bijeenbrengt ontvangt hij dientengevol ge minder in het oude. Werkt dat proces voor 100% door, dan beteekent dat het bereikt zijn van de belastinggrens, en maakt men zich alleen maar wat wijs door nieuwe belastingen uit te vinden en in te stellen, want de daling van de opbrengst der oude doet ze weer te niet. In het geval var, de 20 opcenten op de Om zetbelasting zal men zeer duidelijk kunnen waarnemen of de zaken zoo staan. Want hier kan men de bezuiniging op hetzelfde belas- tinghoofd verwachten. Mocht dus aan het einde van 1936 blijken, dat de totale op brengst der omzetbelasting niet gestegen is ondanks de 20 pet. verhooging, dan Is het zeer duidelijk dat de grens al was bereikt voor men die verhooging invoerde, en dat handel en industrie door dien maatregel alleen maar opnieuw gehinderd en bena deeld zijn. De meest aanvaardbare nieuwe belasting is ongetwijfeld die op Plezierreizen naar het buitenland. Een opbrengst van twee millioen is daarvoor geraamd. De term „plezierreizen" leeft duidelijk te kennen dat men zaken reizen niet belasten wil, hetgeen een nood zakelijke voorwaarde is maar een zeer listige wetgeving zal vereischen, want de meeste #*enschen zullen pogen, hun plezierreizen w-$r zakenreizen te laten doorgaan. De grens ^.esehen plezier en zaken is ook niet in alle gevallen even makkelijk vast te stellen. Er zijn bovendien gevallen waarin nut en ge ttoegen gecombineerd plegen te worden. Dit alles doet een somber vermoeden rijzen om trent de dure administratieve rompslomp, die deze belasting vermoedelijk zal eischen. Tenslotte zij over de dekkingsmaatregelen ttog opgemerkt, dat bezuinigingsmaatregelen van den Staat, in totaal een zoo groote som als 79 millioen bedragend, bezuinigingen van Sijmen tengevolge moeten hebben die zoowel de opbrengst der oude als die der nieuwe be lastingen direct zullen beïnvloeden. En als Sijmen deze dingen nalaat, raakt hij aan den grond en verklaart de rechter hem failliet Het is een akelige, vicieuse cirkel. In het algemeen is uit Troonrede en be grooting een geest van compromis tusschen verschillende meeningen in de Kamer, clie men tracht te verzoenen, naar voren getreden. Het ontbreken van een vaste regeeringsmeerder- heid doet zich telkens weer gelden. En devaluatie s c h ij n t opnieuw van de baan. S c h ij n t. De toestand der staatsfi nanciën. geeft daarbij evenwel geen zeker heid. En nogmaals zij er op gewezen dat een voortzetting van de periode van voortduren- den twijfel tusschen deflatie en devaluatie een zeer slechten invloed, zou hebben op han del en nijverheid, die noodgedwongen dit getwijfel mee moeten maken en daardoor zelf vaak de maatregelen niet kunnen ne men, die zij anders zouden toepassen. Een feit dat de twistende economen en politici, met hun theoretiseerende redevoe ringen, niet of in onvoldoende mate schijnen te beseffen. Slechts heel weinige menschen zijn in staat zich moeilijkheden te rsali- seeren, die zij niet zelf ondervinden. Moge het meevallen. En moge Mussolini ons de treurige noodzaak besparen van eco nomische sancties tegen Italië, die onzen handel nog eens een extra opstopper zou den geven. R. P. VELSEN EEN WINTERNACHTSDRGOM IN DE PONT. De eerste hoofdfilm van het nieuwe pro gramma in de Pont Een Winternachtsdroom brengt tal van oude bekenden op het witte doek, als Magda Schneider, Wolf Albach-Ketty, Richard Romanowsky, Hans Moser, Walter Steinbeck en niet te vergeten Theo Lingen. De korte inhoud van de film is als volgt: In de „Süddeutsche 'Radiovertriebe", een zaak in radio-apparaten in een Zuidduitsch stadje heerscht een opgewekte drukte. Het loopt tegen Oudejaar en iedereen is in de weer met het koopen van nieuwjaarsgeschenken voor familie en kennissen. Zoo druk is het zelfs, dat de kassier geen tijd heeft om zijn boterham op te eten of om zijn directeur de kasbewijzen te geven, wanneer deze die pape rassen opvraagt om kascontrole te houden. Schuhmann, de directeur, heeft namelijk be merkt, dat een bedrag, dat reeds eenige dagen geleden was overgemaakt nog steeds niet zijn bestemming had bereikt. Schuhmann verdenkt nu zijn kassier het geld ten eigen bate te heb ben aangewend. Stiekum laat hij nu achter Boesecke's rug om toch de kasbewijzen op zoeken en neemt ze mee om deze aan controle te onderwerpen. Samen met zijn assistent Kautz trekt Schumann zich terug op zijn jachthuis'in Partenkirchen om in de komende feestdagen rustig zich aan de kascontrole te kunnen wijden. Er komt echter niet veel van terecht, daar het blijkt dat de assistent de verkeerde kasbewijzen heeft meegenomen. Ook Boesecke is naar Partenkirchen ver trokken met zijn vriend Leopold Prinz, den magazijnbediende en Hilde Müller, de winkel juffrouw. Hilde heeft geen ouders meer en geen familie, die zich 0111 haar bekommert en beide mannen hebben zich als „pleegouders" het lot van dit meisje aangetrokken. Als goede ouders voelen zij zich ook verplicht een man voor hun pleegkind te zoeken en dat is nu het doel van hun gezamenlijke reis naar Parten kirchen. Zij nemen hun intrek in het Grand Hotel, waar Leopold vroeger huisknecht is geweest en hij reductie kan krijgen. Voor een verblijf van enkele dagen reiken Boesecke's spaarpenningen en wanneer zij hun tijd goed gebruiken kan Hilde in die dagen wel kennis maken met een rijken en aardigen jongeman, zoodat haar verder levensgeluk verzekerd is. Hilde's entrée in het Grand Hotel gaat niet onopgemerkt voorbij. Zoodra zij de hall bin nen stapt springen drie jongelui vol bewon- Zij, die lich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. dering overeind. Twee zijn er al gauw- afge- poederd, doch de derde laat zich niet zoo gauw ontmoedigen. Het is de jonge ingenieur Peter Kreutzberg. Wanneer hij bemerkt, dat Hilde geïnteresseerd is voor skilessen, heeft hij den euvelen moed zich voor den skileeraar Sepp Loidl uit te geven en wordt als zoodanig door Hilde geaccepteerd. Hilde heeft gehoord, dat men in tien lessen skiën kan leeren en zij be sluit, gezien den geringen tijd, die haar ter beschikking staat twee lessen te nemen, ieder van vijf uur. De eerste les leert haar inder daad zeer veel. Minder van het skiën welis waar dan over haar leeraar, dien zij een aller- charmantsten jongeman vindt. Ondertusschen zijn Boesecke en Prinz op zoek naar een geschikten echtgenoot voor Hilde. Daar zij echter met weinig menschen- kennis behept zijn, loopen z.ij juist tegen het meest verdachte individu van het hotel op: den oplichter Degenfels, die samen met zijn ..zuster" Vera in het hotel opereert. Voordat zij dezen heer aan Hilde kunnen voorstellen, is deze er al met Boesecke's portefeuille van door. Boesecke bemerkt den diefstal eerst 's avonds en kan zich niet herinneren, wie den diefstal gepleegd heeft. Gelukkig heeft de nauwgezette bankier de nummers der bank biljetten genoteerd, zoodat deze aan de politie bekend gemaakt kunnen worden, Wanneer zij nu ook nog bemerken, dat Hilde zich verloven wil met een „armen skileeraar" is de maat dei- rampen vol. Er ontstaan vele verwarringen en teleurstel lingen, maar aan het slot zal blijken, dat de reis naar Partenkirchen niet tevergeefsch is geweest. De.tweede hoofdfilm „Je geld of je leven" is evenals de eerste aan den komischen kant. Een vroolijk programma dus. COLLECTE VOOR TUBERCULOSE BESTRIJDING De bijzondere collecte ten bate van de Ver. tot bestrijding der Tuberculose, die reeds ge houden is in IJmuiden en IJmuiden-Oost zal morgen gehouden worden in Velsen en Vel- sen-Noord. Hedenavond zal via de derde lijn der radio centrale Velsen-Noord een woord tot aanbeve ling van de collecte gesproken worden. Dit ge schiedt, zooals reeds werd gemeld, met toe stemming van den Minister. Men zegt vaak, wij Nederlanders Voelen ons per slot het best, Bij een lekker regenbuitje, En een storm uit het Zuidwest. Als cte kikkers bij een slootje, Op een drassig stukje grond, Zoo gevoelt ons kikkervolkje, Zegt men zich het best gezond. Als het op 't klimaat kan brommen, Dat het als zijn erfgoed kent, Met zijn pas gevatte koude, Is het in zijn element. Het kan wezen, dat het waar is, 't Is in elk geval een feit, Dat de wereld ons gewend heeft Aan een dosis nattigheid. En dat zij ons ook geleerd heeft, Om hardnekkig schrap te staan, Tegen alle soorten stormen, Die over ons landje gaan. Dat zij eveneens tenslotte, Ons wel goed heeft bijgebracht, Dat een heeleboel maar wind is, In het grootst vertoon van macht. Als wij daarbij goed gezond zijn, Zij 't wat mopperend van zin, Nou, dan zie ik nog de toekomst Van ons landje zonnig in. P. GASUS. IJMUIDEN De Rivier- en Binnenvisscherij in Augustus 1935. Zalmvisscherij minder dan verleden jaar. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de visscherij in de ri vieren en binnenwateren in Augustus 1935. In de afgeloopen maand werd de visscherij nergens belemmerd door ongunstig weder; al leen waren de lage waterstand en de kalme weersgesteldheid niet bevorderlijk voor de aai en palingvisscherijterwijl voorts ook de ster ke plantengroei in vele binnenwateren nog hinderlijk was voor de visscherij met de scha kels en andere wargarens. Op de rivieren was de opkomst van zalm in ae eerste helft van Augustus in aansluiting aan den ruimeren trek van zalm in de laat ste dagen van Juli vrij bevredigend te noemen en er werd in dien tijd op verschillende rivier gedeelten dan ook druk met de drijfnetten en op enkele plaatsen ook met de zalmzegen ge- vischt; nadien nam echter de trek weer af en nadat op 15 Augustus de visscherij met de zalmzegen was gesloten, werd nog in hoofd zaak, doch in veel geringeren omvang, met de zalmdrijfnetten gevischt. Het aantal zalmen, dat in Augustus werd aangevoerd, was iets ruimer dan in laatst- voorafgaande maand, doch bleef nog ver be neden dat van Augustus van het vorige jaar. Ook nu was het aantal kleine zomerzalmen weer overheerschend. Aangevoerd werden 149 groote zomerzalmen, 560 kleine zomerzalmen en 67 Sint Jacobs- zalmen, of tezamen 776 stuks met een geza menlijk gewicht van 5476 kg. en een opbrengst van f 10.664 tegen 71 groote zomerzalmen, 788 kleine zomerzalmen en 139 Sint Jacobszalmen, of in. totaal 998 stuks, met een gewicht van 5762 kg. en een opbrengst van f 12.037 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De aanvoer van zeeforellen of z.g. schotjes bedroeg 36 stuks tegen 46 stuks in Augustus 1934. Revolverbandiet struikelt met een bak geld Waar de draden van de Abessynische politiek tezamen komen: het ministerie van buitenlandsche zaken te Addis Abeba. Roofoverval te Groningen, die slecht afliep. Donderdagmiddag zijn twee, met revolvers gewapende bandieten het kantoor van de N.V. Tabaksfabriek Th. Lieftinck in Raamstraat te Groningen binnengedrongen, en hebben daar, onder bedreiging met hun vuurwapenen getracht zich van een som gelds meester te maken. Op dat moment was slechts een bediende aanwezig, terwijl in het kantoor vóór aan de straat zich de directeur, de heer P. E. Arent bevond. De bediende zag plotseling de beide gemas kerde mannen vóór zich, die elk een revolver op hem richtten en riepen: „Handen omhoog!" Een van de kerels begaf zich naar het kan toor van den directeur, richtte den revolver op dezen, riep: „Handen omhoog!" en eischte een som gelds. De directeur verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, draaide zich plotseling om, en greep den bandiet bij den kraag. Er ontstond een worsteling, waarbij de directeur een klap met de revolver op het hoofd kreeg. Hij wist den bandiet de revolver afhandig te maken en bij het gevecht herkende hij, door het ver schuiven van het masker, in clen bandiet een vroegeren knecht, een 23-jarigen arbeider uit Groningen. Terwijl deze worsteling plaats had, was de bediende ernstig in het nauw gedreven door dat ae andere bandiet zijn eisch om geld met een revolverschot kracht bijzette De kogel kwam in het plafond terecht, zoodat niemand werd gewond. Er bleef den bediende niets anders over. dan een bak met zilvergeld aan den bandiet te overhandigen, waarna deze gemaskerde zich uit de voeten maakte. Voor de deur van het kantoor, in de vesti bule, struikelde hij, waardoor het geld op den grond terecht kwam. De beide bandieten waren door den loop van zaken zoo onthutst, dat zij hals over kop de trap af, naar buiten vlogen, met achterlating van het geld, de revolvers en enkele kleeding- De recherche, die aanstonds gewaarschuwd werd, heeft hen nog niet achterhaald. De wonden van den directeur zijn niet ernstig. OUDE 1IEER VAN HET DAK GEVALLEN. De 75-jarfige bewoner van de Beetslaan te Hilversum J. van den Bosch, is van het dak van zijn woning gevallen toen hij een door den storm ver schoven dakpan wilde rechtleggen. De man is terecht gekomen op den steenen tegels achter het huis. Een geneesheer constateerde een schedelfractuur, waaraan het slachtoffer, zonder bij kennis te zijn gekomen, is over leden. DE CHAUFFEUR WAS WEER VERBLIND! Op de Gideon te Groningen zijn Donder dag twee jonge mannen aangereden door een auto, bestuurd door een 46-jarigen chauffeur uit Groningen. Door het felle licht van een tegemoetrij- rende auto was de chauffeur' verblind en had daardoor de voetgangers te laat opgemerkt. Dc slachtoffers, beide woonachtig op de Gi deon, liepen een nersenschudding op en zijn de één naar het Academisch, de ander naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. LANGS DE STRAAT. Verzamelen, voorheen en thans Het wordt een onmogelijke geschiedenis met die sigarenbandjes-verzamelwoede. Ze staan nu al voor de sigarenwinkels, de jeugdige ver zamelaars en vérzamelaarsters en niemand komt een sigarenwinkel uit of hij ondergaat een aanval. „Hep-u een sigarenbandje me neer?" Vroeger had je nog eens kans, te kun nen opscheppen met een Havana met een breede gouden band er om, die je steeds maar weer terugschoot om de opschepperij zoo lang mogelijk te kunnen volhouden. Van jaloersche vrienden kreeg je dan steeds te hooren: „Je hebt zeker de honderdduizend gewonnen?" Het was inderdaad een logenstraffing van het spreekwoord: „Goede wijn behoeft geen krans", want hoe duurder de sigaar, hoe bree der de gouden band en al was nu juist de kwa liteit niet altijd evenredig aan den prijs, het was toch „voornaam", een bewijs van stan ding een sigaar met een bandje te rooken. Nu behoef je zooiets niet te probeeren. Er valt niets meer te geuren, want zelfs het meest bescheiden bandje ontkomt niet aan de speurdersoogen van de jeugdige sigarenband jes-maniakken. En hoe graag je het ook nog wat zoudt willen bewaren, geef het maar weg aan den eerste den beste die er om vraagt, want anders loop je nog kans op klaarlichten dag te worden beroofd. Ieder van ons heeft wel eens het een of an der verzameld. Ikzelf natuurlijk ook. Het be gon met deksels van lucifersdoosjes. We had den in mijn geboorteplaats een vruchtbaar arbeidsveld. Daar kwamen veel Engelsclie vrachtbooten in de haven en het aantal zee lui dat ik aangeklapt heb met „Have yöu a matchbox for me?" zou ik niet graag in den kost willen nemen. Later begonnen we met postzegels en weer later heb ik het met gou den tientjes geprobeerd, maar daarin heb ik het niet ver gebracht. Ik ben toen met de bonnen begonnen uit de half-onsjes tabak. Daar had ik al een heele verzameling van en ik spaarde ijverig voor een verjaarscadeau voor m'n vrouw, toen het plotseling uit was met de bonnen. En al mijn. zuinig opgespaarde „punten" zijn ten slotte in de prullemand terecht gekomen. In mijn jeugd dus lucifersdoosjes, nu weer sigarenbandjes. Sommige kinderen hebben er heele boeken vol van. Bandjes met deftige heeren er op, bandjes met schoone dames, met kasteelen, ja wat al niet. Hoe ze er aan ko men? Laat ik het maar ronduit zeggen: door hun brutaliteit. Wat een verschil met vroeger; de verzamelaars van lucifersdoosjes waren heel wat bescheidener dan die van sigarenbandjes. Als we zoo'ii Engelschman vroegen: „Have you a matchbox for me?" liepen we hem niet voor de voeten, misschien wel uit vrees voor z'n harde handen, maar we deden het niet. Het was lang zoo'n bedelpartij niet, wij breidden onze verzameling uit, zooals we dat later met onze postzegels deden: we ruilden. Na hetgeen mij dezer dagen overkwam ga ik nooit meer de straat op met een sigaar met een sigarenbandje er om. De geschiedenis is in een paar woorden ver teld. Ik ,ga de deur uit, sigaar in den mond. Een sigaar is een wat te v/eidsche benaming. Het was maar zoo eentje uit een doosje van dertig cents de tien. Maar in elk gevalik rookte. Ik heb nauwelijks vijf stappen gedaan, of daar komt een meisje op mij af. Ze zal zoo wat een jaar of tien, twaalf geweest zijn. „Meneer, hep-u een sigarenbandje?" „Nee kind". „Jasses, meneer, wat voor r sigaren rookt u dan?" S. 'B. De dief kwam nog even het bed halen per. handkar! En werd ontvangen door den rechercheur. Er was bij de politie aangifte gedaan van inbraak met diefstal uit de tijdelijk onbe woonde, doch wei-gemeubileerde villa „Hooge Dreuvik" aan den Bergweg te Hilversum. O.m. werd vermist een slaapkamerameublement en een kostbaar Deventer tapijt. Toen de rechercheur zich in de villa bevond voor het onderzoek, liep de dief hem juist in de armen. Hij was voornemens nog een bed te komen halen, waarom hij een handkar bij zich had. Het bleek een 25-jarige Hilversummer te zijn, die zijn aanwezigheid in de villa met een zeer doorzichtig uitvluchtje verklaarde. Hij werd evenals zijn jongere broer, die mede plichtig aan een en ander is, in arrest ge steld. Hetzelfde lot heeft de heler ondergaan, bij wien een gedeelte van de buit is terug gevonden. Ook de rest van de buit is in be slag genomen. De politie heeft o.m. het Deventer tapijt, dat ongeveer twee jaar geleden 2800 heeft gekost bij een anderen Hilversumschen op- kooper opgespoord. Deze had het tapijt voor vijf rijksdaalders gekocht De gearresteerden, die ook nog van andere diefstallen worden verdacht, hebben inmid dels bekend. EXPLOSIE VEROORZAAKT EEN PANIEK. MELBOURNE, 18 September (Reuter). In een munitiefabriek alhier heeft een ont ploffing plaats gehad. De tweehonderd arbeiders, die in de fabriek werkzaam waren, renden, door een panischen schrik bevangen, uit het gebouw, waarvan acht zalen werden verwoest. Twee arbeiders werden gedood. Toen de ont ploffing plaats vond, waren zij bezig met het mengen van het on'tploffingsmiddel, sem- soniet.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1