HET NIEUWE AVONDBLAD CADEAU Econoom TeSef. 4220 ij.t.o. Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 272 ZATERDAG 21 SEPTEMBER'35 IJMUIDEP COURANT AB«0NNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2yz cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elko regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen' de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN „Kunst zij ons Streven". Jubileum-uitvoering- op 29 September ter viering van het eerste lustrum. In IJniuiden's tooneelkringen neemt de R,K. Tooneelver. „Kunst zij ons streven" zeker een voorname plaats in. Het is dan. ook ter gele genheid van het eerste lustrum, d/at deze ver eeniging 14 October a.s. viert, dat wij gaar ne voldoen aan het ons gedane verzoek, een kort overzicht te geven van hetgeen K. z. O. S. in deze afgeloopen vijf jaar heeft gepres teerd. Den 14en October 1930 zag de eerste ge mengde- tooneelvereeniging voor Roomsch- Katliolieken onder den naam „Kunst zij ons streven", het levenslicht. Als geestelijk raadsman mocht K. Z. O. S. Pater Rumoldus in haar midden begroeten. Onder leiding van den heer J. v. Baar werd toen ijverig begonnen met het instudeeren van „Zijn Revanche". Toen men bij de opvoe ring van, dit stuk een succes mocht boeken, kwamen ook van zelf de donateurs die in aantal steeds toenamen, naarmate K.Z.O.S. groeide. „Kunst zij ons streven" heeft moeilijke da gen gekend. Evenals zoovele andere jonge vereenigingen van diversen aard, heeft ook zij. met moeilijkheden te kampen gehad. Zij heeft zich echter dapper -door haar eer ste moeilijke jaren heengeslagen, dank zij de voortvarendheid van haar regisseur-secreta ris den heer Van Baar, bijgestaan door den voorzitter-penningmeester den heer H. C. v. Kuyker.en en "andere leden. In het bijzonder moeten hier genoemd wor den de dames Zwanenburg en Meesters, die van'de oprichting af haar beste krachten 'aan de vereeniging hebben gewijd. Een woord van dank komt ook den gees telijk adviseur Pater Gratianus toe van wiens raad en steun men, na het vertrek van pa ter Ruuioldus, vier jaar heeft mogen- profï- teeren. Toen ook pater Gratianus in April van dit jaar vertrok, vond men pater Theodorus be reid,. de. geestelijke leiding, over te nemen. Verschillende mooie tooneelwerken werden ln de. afgeloopen. vijf jaar opgevoerd. Wij" noemen slechts: Het Struikelblok (wat driemaal werd opgevoerd),. De Duistere Gast, De Distel, Onder Een Dak, Haai' Laatste Wil en Crisis. Dat K. Z. O. S. ook werkelijk uitsluitend de kunst nastreeft, heeft zij getoond door het eenige malen belangeloos spelen voor Missie werk en Parochiaal Crisis Comité. Ter gelegenheid van het eerste lustrum, komt K.Z.O.S. den 29,sten September a.s. met een- jubileumuitvoering. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Kin deren van ons volk" Een spel van het land in vijf bedrijven, naar de bekende romans: „Kinderen van ons volk" en „De schoone vol einding" van Antoon Coolen. Wij twijfelen er niet aan of het zal K. Z. O, S. op 2-9 September a.s. voor dit buiten gewoon mooie wer'k aan belangstelling niet ontbreken. Wij voegen dan ook gaarne onze felicitaties voor de jubileerende vereeniging hier aan toe, en spreken den wensch uit dat K. Z. O. S. op den ingeslagen weg zal voort gaan, op weg naar het tweede lustrum. NED. VEREENIGING E. H. B. O. Onder leiding van W. Ant. Oepts, arts, or ganiseert de afdeeling IJmuiden van de Ned. Ver. E.-H. B. O. wederom e'en cursus in E.H.'B.O. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich opgeven aan de vol gende adressen. P. v. d. Hoff, Pelsstraat 35, Velsen-Noord. J. Gjaltema, Zeeweg 182, IJmuiden-Oost. J. M. Wattjes, Elzenstraat 11, IJmuiden-O. J. de Pee, Groeneweg 2, IJmuiden-Oost. Mevr. de Jong-Galis Eikenstr. 32, IJm.-O. De cursus vangt aan op Woensdag 2 Octo- bér. Bij de afdeeling IJmuiden heeft zich aan gesloten de E. H. B. O.-dienst „Hoogovens" en wel met 20 led-en, allen in het bezit van het diploma van het „Oranje Kruis". Op het laatst gehouden examen slaagden na het volgen van een aanvangscursus voor den di ploma-cursus de dames G. van Berkum, G. Groot en de heeren, W. Pekelder, E. Rasterhof, A. A. Stolk, J. M. Wattjes, A. Germs, J. Klin- ge, J. Kuiper en J. de Nobel. Een candidaat werd afgewezen. A.s. Woensdag 25 September wordt exa men afgenomen voor de groep die den diplo ma-cursus gevolgd heeft. Dit is voor het behaden van het „Oranje Kruis"-diploma. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Naar de visscherij. De Mary IJM 189 wordt na ongeveer 8 weken uit de vaart geweest te zijn, voor de •visscherij gereed gemaakt. De Penelope IJM <54 staat in het dok en zal Woensdag of Don derdag varen. Wegens storm binnen gebleven. De Hoop H IJM 46 is in verband met het slechte weer de rlaatste dagen nog niet uit gevaren. Duitsche haringstatistiek. In het tijdvak van 2 tot 15 September wer den in de Duitsche haring-havens aangevoerd 44509 1/2 K, pekelharing door 34 schepen te gen 35809 1/2 K. door 62 schepen in hetzelfde tijdvak van 1934. De totale aanvoer tot 15 September bedroeg 338942 K. door 168 sche pen tegen 241531 1/2 K. door 169 schepen in 1934. Ansjovishericht. 'Geen verandering. Het jaarverslag van het Hoogovenbedrij f Bouwen en uitbreiden. Hoe de handel belemmerd wordt. Groote afschrijvingen. Bouwwerkzaamheden en uitbrei dingen. Volgens het jaarverslag van het hoogoven- bedrijf over het boekjaar 1934—1935, waaraan wij in ons blad van gisteren reeds het een en ander ontleenden werden in het afgeloopen boekjaar geen belangrijke uitbreidingswerk zaamheden ondernomen. Met de gereedmaking van het terreinbezit voor industrieterrein werd voortgegaan. Het tempo, waarin dit geschiedt, wordt ongunstig beïnvloed door de moeilijk heden, die zich voordoen om voor het afge graven zand afzet te vinden. Aan de proefinstallatie voor het maken van centrifugaal in zand gegoten ijzeren buizen werden ook in dit boekjaar belangrijke uit gaven besteed, welke geheel ten laste van de gewone bedrijfsrekening werden gebracht. De proefnemingen hadden een volkomen bevredi gend verloop. De voornaamste moeilijkheden, die vèrbonden zijn aan de vervaardiging van centrifugaal in zand gegoten ijzeren buizen, werden overwonnen. De werkwijze, die ontwik keld werd komt op geenerlei wijze in botsing met de op dit gebied bestaande patenten, het geen daarom van zoo groote beteekenis is, om dat indertijd vergeefs getracht werd het recht van toepassing van een der bestaande werk wijzen op aannemelijke voorwaarden te ver werven. De Raad van Commissarissen heeft de directie machtiging verleend om volgens het door haar ontwikkelde systeem een buizen- fabriek te bouwen. De directie verwacht, dat deze bouw in den loop van het volgend jaar zal worden voltooid. Bedrijf. Wij vermeldden reeds de ruwijzer- en cokes productie. Aan de gemeenten werden de volgende hoe veelheden cokesovengas geleverd: 1934/1935 1933/1984 Velsen 5.538.656 M3. 5.791,159 M3. Beverwijk 2.903.104 3.003.583 Krommenie 1.669.700 1,757.900 Wonnerveer 1.794.790 1.916.820 Totaal 11.906.250 M3. 12.469.462 M3. De productie van bijproducten der kolen- installatie bedroeg 1934/1935 1933/1934 3148 ton 3067 ton 9674 9301 3573 3466 ruwe benzol teer ammoniumsulfaat De ontginning van den slakkenberg door de firma Pelt en Hooijkaas ontwikkelde zich be vredigend. In het afgeloopen boekjaar werden ruim 45000 ton slakken afgevoerd, hetgeen echter nog niet opweegt tegen de hoeveelheid slakken, die gestort moest worden. Toenemende belemmeringen van den. internationalen handel. In het afgeloopen jaar namen de belemme ringen voor den internationalen handel van ruwijzer nog verder toe. De ruwijzer-afleverin gen beroegen in het verslagjaar bijna 256.000 ton. d.w.z. niet veel minder dan de ruwijzer- productie. De verkoopen bleven echter veel meer bij de productie ten achter en vooral in de laatste maanden zijn de. verkoopen zoo danig achteruitgegaan, dat dé directie de productie met ca. 15% heeft moeten vermin deren. Er zijn op de wereld nog slechts zeer weinig markten, waarheen ruwijzer kan wor den geleverd zonder dat de hoeveelheid be perkt is door contingenteering of door. beta- lingsrestricties. In Engeland, Spanje en Polen is het invoer recht prohibitief. Door de devaluatie van den Belgischen frank is de opbrengst van de ver koopen naar België/Luxemburg belangrijk ge daald, omdat de prijzen lang niet in dezelfde mate als waarin de waarde van den frank ver laagd is verhoogd konden worden. Aan de uit- voermogelijkheid naar Frankrijk werd reeds een slag toegebracht door .de contingenteering die sedert Januari 1934 op den invoer van ruw ijzer gesteld is geworden. Bepaalde vormen van invoer bleven echter buiten de contingentee ring nog mogelijk. In het begin van dit jaar werd echter door de Fransche Reegeering via de Nedëriandsche aan de directie medegedeeld, dat men verdere maatregelen tegen haar in voer zou nemen, indien zij niet tot een.accoord kwamen met'de Fransche producenten. .Om erger te voorkomen is dan ook zoo'n accoord tot stand gebracht, waardoor echter aan den afzet verdere sterke beperkingen opgelegd zijn geworden. Betalingsmoeilijkheden maken den uitvoer van ruwijzer naar Duitschland onmogelijk. Zij zijn ook de reden, dat het Saargebied, nu dit weer tot Duitschland behoort, voor het bedrijf als afzetgebied verloren ging. Naar Italië kon, sedert de in Februari inge voerde contingenteering en de toen eerst ern stig begonnen betalingsmoeilijkheden, prac- tisch niet mtergeëxporteerd worden. Van 1 Augustus 1.1. af bestaat er een clearing-ver- drag met dit.land, maar. het contingent, dat het bedrijf daarin toegewezen gekregen heeft, is door toevallige oorzaken' zeer ongunstig. Bovendien is het zeer de vraag of de uitvoer van Italië naar ons land een dergelijken om vang zal bereiken, dat inderdaad het volle con tingent kan worden afgezet. De invoer in Denemarken wordt reeds sinds eenige jaren door deviezenmoeilijkheden be lemmerd. Sedert de laatste maanden is deze 'toestand nog veel ongunstiger gewordtn, omdat er geen deviezen voor invoer van ons ijzer wor den gegeven. Ii Letland stelt men sinds eenigen tijd den Wij ontvingen de Nieuwst6| ZELFBINDERSGRA TIS HOEDEN i Overhemden^ JOH. ELZER, Trompstr- Z2\ (Adv. mgez. Med.) Voor betere 'Haarverzorging ook voor heren DULLER'S KAPPERSHUIS PERMANENT WAVE FL. 1.- 13F*" Afdoende Electrische ontharing -TPü (Adv. Ingez. Med.) eisch, dat de invoer uit Nederland met z.g. exportvaluta betaald, moet worden, hetgeen wil zeggen dat de Letsche afnemer voor de vreemde deviezen een agio moet betalen, dat op het oogenblik ruim 10% bedraagt. Een dus danige achterstelling bij de concurrenten kan niet overbrugd worden. Betalingsmoeilijkheden zijn een volkomen beletsel om ruwijzer naar Hongarije en Joego slavië te verkoopen. Ook de uitvoer naar Roe menië, Bulgarije en Griekenland is onmogelijk, zoolang er geen betalingsregelingen met die landen tot stand zijn gekomen. Met Turkije bestaat wel'een clearing-over- eenkomst, waarvan het verloop evenwel zoo noodlottig is, dat daardoor elke uitvoer naar dat land onmogelijk is geworden. In Finland en Zweden worden geen bijzon dere handelspolitieke belemmeringen aan den invoer van ijzer in den weg gelegd, doch in deze markten is de Russische concurrentie sinds eenigen tijd de oorzaak van prijsbederf en achteruitgang van den afzet. Ook in Oos tenrijk (waarheen slechts bepaalde soorten ruwijzer mogen worden geleverd), Estland en Litauen (waar voor Hollandsch ijzer heel moeilijk invoervergunningen te verkrijgen zijn) dringt het Russische ijzer door. Trouwens, op alle markten wordt Russisch ijzer aangebo den, ook in ons eigen land en in de Vereenigde Staten van Uoord-Amerika, welke markt ook in het afgeloopen boekjaar het .voornaamste afzetgebied bleef. Nog eenige aanverwante onder nemingen. In het verslag van gisteren noemden wij. reeds de resultaten van de aanverwante on dernemingen Nederl. Staalfabrieken v.h. J. M. de Müinck 'Keizer N.V., Mekog en Cerny. Om trent de andere aanverwante bedrijven meldt het verslag het volgende: N.V. Teerbedrijf UithCrn. De gang van zaken in dit bedrijf wordt be- heerscht door het nationale teer-contract, dat nog geldig is tot eind 1936. Door dit con tract, waarbij thans alle groote en de meeste kleine gasfabrieken zijn aangesloten, zijn er op de Nederlandsche teer-markt weliswaar veel meer geregelde toestanden ontstaan, doch de bepalingen van het contract zijn van dien aard, dat de destillateurs bij de huidige lage prijzen voor teerproducten onvoldoende beloo ning vinden. Soc. An. Carrières de Namêche. De over 1934 behaalde winst werd gebruikt ter vermindering van het verliessaldo, ont staan in de jaren 1931 t/m 1933. Het verlies saldo is daardoor teruggebracht tot ruim frs. 87.000. Afschrijving op de be drijf sinstallaties bleef dit jaar achterwege, waartegen geen bezwaar bestond, in verband met de belangrijke af schrijvingen, die in voorafgaande jaren wer den toegepast. De productie moest in 1935 worden vermin derd. hoofdzakelijk ten gevolge van geringe- ren afzet aan de kalkzandsteenindustrie in ons land. De devaluatie van den Belgischen frank zal op de bedrijfsresultaten een gunstigen invloed hebben; daartegenover staat evenwel dat de onderneming indertijd een leening heeft aan gegaan in guldens, welke per resto nog ruim f 100.000 groot is. Vereinigte Stahlwerke. Het eerste baekjaar van de gereorganiseerde onderneming omvat de periode 1 April 1934 tot 30 September 1935. De bedrijfsresultaten zijn hoogstwaarschijn lijk niet onbevredigend. Er zal evenwel dienen te worden afgewacht of het raadzaam zal worden gevonden een dividend te declareeren. Afschrijvingen. De fabrieksterreinen en fabrieksinstallaties met een kostprijs van f25.970.860,93 komen op de balans voor voor f 12.248.158,68, zoodat hierop in den loop -der jaren f 13.722.675,25 werd afgeschreven. De afschrijving in het verslagjaar bedroeg f 1.059.628,70. Op grond bezit en woningen met een kostprijs van f 924.566,10 is thans in totaal afgeschreven f301.420,20, zoodat deze post thans te boek staat voor f623.145,90. In het verslagjaar werd hierop afgeschreven f 15.780,57. Het totaal der afschrijvingen in het boekjaar 1934/1935 be droeg derhalve f 1.075.409,27. De bruto-winst bedroeg f 977.705,37. Verder werd nog een winst van f 11.015,37 gemaakt op exploitatie grondbezit en woningen, op interest van f 1451,56, terwijl de baten uit deelnemin gen in aanverwante ondernemingen f 6.148,82 bedroegen. De totale bruto-winst bedroeg der halve f 996.321,ia, zoodat de afschrijvingen bijna uit de winst gedekt konden worden. Het getuigt van een conservatieve bewind- voering, dat ook in het laatste boekjaar weer tot ruime afschrijvingen werd overgegaan. Bo vendien werd de reserve voor groote herstel lingen ten laste van de bedrijfsrekening ge crediteerd met f 160.765, waardoor deze reke ning steeg tot f 919.773. VERKEERSHUIS V. v. V. „IJMUIDENS- BLOEI". Het bestuur van IJniuiden's Bloei schrijft ons: Door de welwillende medewerking van het gemeentebestuur zijn ons twee lokalen van de oude school C aan het Willemsplein ter beschikking gesteld voor het inrichten tot verkeershuis, waaraan te dezer plaatse se dert jaren groote behoefte bestaat. Onze fi- nancieele middelen laten echter niet toe, dat wij de inrichting bekostigen, reden waarom het bestuur een beroep doet op de medewer king van de leden en van niet leden, welke niettemin de oprichting van een behoorlijk ingericht verkeershuis toejuichen. Eerstdaags zal het bestuur een lijst laten circuleeren waarop, naar het hoopt, door velen geteekend zal worden. Elk bedrag zul len wij voor het goede doel dankbaar aan vaarden. Ook passende meubelen of andere bruikbare artikelen versmaadt het bestuur niet, want er is veel noodig, om de inrichting een „IJmuiden" waardig cachet te geven. Dit beroep op de algemeene medewerking van leden en plaatsgenooten moge daarom niet tevergèefsch zijn. IJmuiden heeft een „verkeershuis" zeer noodig. Het vreemdelin genverkeer 'neemt steeds toe en dat wordt 'algemeen toegejuicht. Laten wij als inwoners van Velsen dan zorgen, dat wij een behoor lijk ingericht verkeershuis openen, waar ieder de inlichtingen kan verkrijgen, die het vreemdelingenverkeer noodig maakt. CONCERT ZANGKOOR NEERBOSCH. Woensdag 9 October zal het zangkoor van de Weesinrichting te Neerbosch een uitvoe ring geven in de Ned. Herv. Kerk alhier. KINHEIMALCM. VICTRIX. Kinheim beschikt as. Zondag in den eersten thuiswedstrijd voor de competitie over het volgende elftal. Doel: C. Druyven. Achter: Rozemeyer, Stals. Midden: Nieman, I. Groeneveld, Schoo. Voor: Raaymakers, W. Groeneveld, H. Groe neveld, Michel Jr., Ellen. UITZENDING JEUGDIGE WERKLOQZEN. A.s. Maandag zal het eerste aantal jeug dige werkloozen uit deze gemeente naar het werkkamp „Het Gooiland" vertrékken. Het werkkamp, in het le-ven geroepen door het comité „Jong Holland snakt naar werk" zal 26 September a.s. door minister-president dir. H. Colijn officieel geopend worden. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. Doos schoencream of poetsdoek^® bij reparatie van 1 paar Dames of Heeren zolen en hakken Schoenmakerij Tel. 5162, M. REM, Kalverstraat 14, IJm.(0.) (Adv. Ingez. Med.) AAN DE ENGELSCHE ZUIDKUST HEEFT DE STORM groote verwoestingen aangericht. Deze foto is een beeld vande promenade in Harrison Drive, Wallasey. Zij die 't wetèn Zijn in een taxi van TEUNE gezetan (Adv. Ingez. Med.) CCXXV. De storm is weer uitgeraasd. Gedurende eenige dagen heeft hij zijn krachten weer be proefd op wat de mensch hem in den weg heeft gelegd. Dat was in deze dagen in het bijzonder de Zuiderpier. Heeft u die geweldige watermassa's gezien, die tegen de pier uit el kaar spatten? Het was een majestueus gezicht en velen hebben er weer van genoten. De storm is een vriend van IJmuiden en &en vijand tevens. Dikwijls is er rouw in meer dan éen gezin, wat met dezelfde kracht, die hij demonstreert op den onwrikbaren muur, die de buitenhaven tegen zijn aanvallen be schermt, overvalt hij de schepen op zee, die minder bestand zijn tegen zijn ruwe kracht dan de Zuiderpier. Daar vindt hij meermalen een* prooi; soms in den vorm van een schip met zijn geheele bemanning, soms sleept hij een van de opvarenden met zich mee. Dat is ook in deze, stormperiode geschied. Een brave huisvader, in den bloei van zijn leven werd meegesleurd en vond zijn graf in de golven. De storm is ook de vriend van IJmuiden, althans van de reederijen. Want als het stormt is de visch duur en dan worden ei- mooie besommingen gemaakt. Ook dit heb ben wij deze week beleefd. Zij bracht ons een record-omzet van ongeveer f 150.000. Bijna f 110.000 voor de 37 trawlers, ruim f 30.000 voor de 52 loggers, die er aan de markt kwa men. Het was wel een bijzonder goede week, want niet minder dan 22 trawlers kwamen boven de f 2500, een besomming die een opbrengst per reisdag geeft van ruim f 200, welk be drag voor een groote böo't voldoende wordt geacht om aan winst te komen. Maar onder deze 22 waren er 11 van f 3000 tot f 4000, 5 tusschen f 4000 en f 5000, 1 van ruim f 5000 en 1 van ruim f 6000. Een extra vermelding verdient, de Gerber- dina Johanna IJ.M. 38, een der haringtraw- lende schepen van de Vem. Deze trawler heeft in.de maand September al drie reizen achter den rug en f 12400 op den wal. Er kan nog juist een vierde reis in deze maand bij, en dus moet het al slecht gaan, zal hij het niet tot f 15.000 brengen. De oorzaak? Is het geluk of zijn het de Duitsche patentnetten, waarmede de Gerberdina Johanna vischt? Ik zou zeggen beide. Zeer zeker speelt het mate riaal een rol. Want ook de Ewald vischt met Duitsche netten en ook deze boot vischt goed, beter dan de trawlers die met de gewone netten visschen als de Utrecht en de Dirkje. Een kort berichtje ligt hier op mijn schrijf tafel: „De Zwarte Zee IJM. 27 heeft afscheid van IJmuiden genomen." Niets bijzonders hoor ik u al zeggen. Ja, toch wel wat bijzon ders. Men weet het reeds uit de IJmuider Courant: de Zwarte Zee is naar Engeland verkocht. Dat is op zichzelf al iets bijzonders. Vroeger kochten de IJmuidensche reeders tweede handsch booten in Engeland, thans zijn de rollen verwisseld. Maar het bijzondere van dit geval zit in de oorzaak, waarom de reederij dit schip verkocht of heeft moeten verkoopen. De Zwarte Zee is een goed bootje en heeft hier vroeger goed kunnen varen. Maar dooi de pufvisscherij wordt het Zuidelijk deel van de Noordzee het vischterrein van de kust- bocten als de Zwarte Zee uitgemoord. En daardoor ging het niet meer met de Zwarte Zee evenals trouwens met geen enkele kust boot. Het is met de Zwarte Zee begonnen, maar het zal daarbij wel niet blijven. Want het is mij bekend, dat nog meer reeders on derhandelen over den verkoop van schepen naar Engeland. Kustbooteri natuurlijk, want de groote maken het zoo slecht nog niet. Zie boven. Maar, zoo hoor ik u al vragen, kunnen de Engelsclien dan wel wat met deze bootjes be reiken? Niet op de Noordzee, want de Engelsche visscherij, d.w.z. van Hull, Grimsby en an dere havens aan Albions Oostkust ondervindt cok de gevolgen van de pufvisscherij, waar ze zelf niet eens aan meedoet, Maar de Zwar te Zee is verkocht naar Fleetwood en haar toekomstig arbeidsveld zijn dus de wateren aan de Westkust als Clyde, Iersche Zee enz. En als er meer kustbooten naar Engeland verkocht worden, zullen ook die wel naar Fleetwood gaan. Let u maar eens op. Elke boot minder beteekent meer werkloos heid. Want onze Engelsche vrienden koopen geen oud-roest uit de Haringhaven, rnaar booten, die in bedrijf zijn of thans in de vaart gebracht kunnen worden. En daarvoor in de plaats krijgen we een geweldige stank- plaag, waarvan we in IJmuiden de laatste da gen weer ruimschoots hebben kunne??. genie ten", een stankplaag die niet alleen schade doet aan de gezondheid (denkt u maar eens aan zieken die genoodzaakt zijn in herme tisch gesloten kamers te vertoeven), maar die ook een belangrijke industrie,, nl. de koel- industrie bedreigt. Maar het grootste kwaad van de pufvis scherij is, dat zij het bedrijf der kustvisscherij zoo langzamerhand vernietigt. Dat mag wel eens gezegd worden door iemand, die de visscherij zoo gaarne weer in bloei zou willen zien, als PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1