HET NIEUWE AVONDBLAD De noodtoestand in het visscherijbedrijf. VELSEN 20e JAARGANG No. 274 DINSDAG 24 SEPTEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Moet het distributieapparaat het eerst verbeterd worden? De beteugeling der pufvisscherij. Het A. N. P. zendt ons het hieronder volgen de artikel over den noodtoestand in het vis- scherij bedrijf: IJmuiden was eens de grootste visschers- haven van het vasteland van Europa. Wil men ook Engeland in de vergelijking betrekken, dan werd het slechts overvleugeld door Grimsby en Huil, maar deze behoorden en be- hooren nog tot de grootste visschershavens ter wereld. Een vloot van bijna 200 stoomtrawlers, be mand door 2000 zeelieden voerde enorme hoe veelheden visch aan den afslag van het Staatsvisschershavenbedrijf, een gebouw van ongeveer 450 M. lengte met aan den eenen kant de loskade, aan den anderen kant de laadperrons van de spoorwegen. IJmuiden's vissclierijbedrijf is een bedrijf, dat niet alleen van belang is voor IJmuiden. Ock in Egmond aan Zee, Katwijk en nog an dere havenplaatsen gaat de economische baro meter op en neer met den toestand van het visscherij be drijf van IJmuiden. Een nationaal bedrijf. Het visscherijbedrijf van IJmuiden is 'n na tionaal bedrijf, evenals het landbouwbedrijf. Dat heeft het duidelijk bewezen in de oorlogs jaren, in welke jaren de visch van IJmuiden, met levensgevaar door de trawlervisschers ge vangen in de met mijnen bezaaide wateren der Noordzee, een van de voornaamste en voedzaamste onderdeelen vormde van het voor het meerendeel uit Ersatz bestaande menu. In de jaren 1916 tot en met 1919, de moeilijkste jaren wat de voedselvoorziening betreft, leverde IJmuiden per jaar gemiddeld 20 a 30 millioen K.G. visch voor bimnenlandsch verbruik. Met levensgevaar gevangen? Dat bewijst wel het aantal opvarenden, dat om het leven kwam tengevolge van het op een mijn loopen van een der 56 schepen, die in de oorlogsjaren verloren gingen. Als in die dagen een stoom trawler ter visscherij was uitgevaren was het afscheid menig maal een afscheid voor eeuwig. Niet minder dan 382 visschers van de vloot van IJmuiden verloren het leven, nalatende 276 weduwen en 904 kinderen Daaraan mag weieens herinnerd worden, nu datzelfde bedrijf dat in de oorlogsjaren zulk een belangrijke rol speelde, in de voedsel voorziening van ons land en toen een deel van zijn opbrengst voor de distributie moest afstaan tegen een prijs, die hoogstens 1'5 be droeg van dien, welke op de vrije markt te maken was, in zulke groote moeilijkheden ver keert. En waarvan men zich thans alleen nog maar de fouten herinnert, daarbij vergetende de menschenlevens, die tengevolge van het mijnengevaar verloren gingen, de materieele schade, die door de inbeslagneming van een deel der vangst ten behoeve van de distribu tie geleden werd. Dit nationale bedrijf gaat thans met ras- sche schreden zijn ondergang tegemoet. Van de uit ongeveer 90 trawlers bestaande vloot kunnen in het beste deel van het jaar nog slechts 60 a 70 een emplooi vinden. Van dit aantal hebben de kustbooten de grootste moeite om het hoofd boven water te houden. De besommingen van deze trawlers zijn van dien aard, dat men zich afvraagt hoe het mo gelijk is, dat ze nog niet alle bij het overige oud-roest hi de Haringhaven terecht zijn ge> komen. Pufvisscherij vermoordt de kustvisscherij. Het is louter en alleen de pufvisscherij, die de oorzaak is van den op handen zijnde n on dergang der kustvisscherij. Want de pufvis scherij vernietigt millioenen jonge vischjes, voornamelijk schol, schar en tong, alle onmis bare artikelen voor den vischhandel. De land bouwer, die verzuimt zijn akker om te ploegen en zijn koren uit te zaaien zal tevergeefs op zijn oogst wachten. Maar ook als hij, het zaad uitgestrooid hebbende, zijn akker omploegt, wanneer pas de jonge sprietjes boven de aarde uitkomen, zal hij niet oogsten. Zoo gaat het ook met onze visscherij. De millioenen vischjes, het zaad der zee, worden weggevischt en verkocht voor een appel en een ei ten behoeve van een bedrijf, dat der een denhouders, dat ondanks dit goedkoope voed sel, kwijnt. Aldus wordt ook in de zee het zaad vernietigd en de marktwaardige visch, de rijpe oogst, wordt hoe langer hoe schraler, tot schade van de kustvisscherij en van dien vischhandel. Het is hierboven al gezegd: De kustbooten hebben de grootste moeite, om het hoofd bo ven water te houden. En daarom houden de reeders hun booten maar liever in de haven. of verkoopen ze naar Engeland. Dezer dagen is de eerste gegaan, de „Zwarte Zee" en naar verluidt wordt onderhandeld over den verkoop van nog' eenige. De Zwarte Zee zal niet op de Noordzee visschen; ook de Engelsche reeders wéten, dat in het Zuidelijk deel van dit eens zoo rijke vanggebied de voorraad uitgeput raakt. Het toekomstige arbeidsveld ligt aan Albions Westkust, want de nieuwe thuishaven van de Zwarte Zee is Fleetwood, dat gelegen js nabij de rijke vischgronden van de Iersche Zee en de Clyde. Er is thans een verbod van aanvoer van puf visch, een der maatregelen-waarmede al Zilveren jubileum Chr. Geref. Kerk. In 25 jaar van een „station" gegroeid tot een gemeente van bijna 400 zielen. thans liet ergste voorkomen kan worden, in aantocht. Een verbod van aanvoer van puf- visch niet alleen, maar ook voorschriften om trent de maaswijdte van de netten, waarmee jevischt mag worden. Deze maatregelen ter Deteugeling van de vernieling van de plat- vischpuf zouden 1 Augustus j.l. in werking zijn getreden, een datum die een te korten tijd van voorbereiding over liet. En daarom is deze datum terecht verschoven. Als het maar niet een uitstel wordt. Want het bekend wor den van deze maatregelen heeft niet nagela ten, degenen, die belang hebben bij de puf visscherij, met name de reeders van trawllog- gers en de eendenhouders van Volendam enz. in het geweer te brengen. En het zou niet de eerste maal zijn, dat de regeering voor de pro testen uit dien hoek is gezwicht. Een van de voornaamste argumenten van de tegenstanders van een verbod van aanvoer van platpufvisch is, dat de pufvisch, die met het trawlnet gevangen is en dan weer in zee geworpen wordt, toch dood is, en men ze dus evengoed mee naar de haven kan voeren en verkoopen. Wetenschappelijk onderzoek heeft echter be wezen, dat dit slechts een halve waarheid is. Gedurende eenige dagen van de maand Mei van dit jaar heeft men aan boord van het Engelsche onderzoekingsvaartuig George Bligh nauwkeurige proeven genomen, waaruit bleek, dat ruim de helft van de gevangen scholpuf in leven blijft, mits ze direct' weer overboord wordt geworpen. Dit resultaat kon worden vastgelegd, doordat men de vangst in een bun met stroomend water deed. Indien men nu maar de opvarenden, die belast zijn met het sorteeren van de visch er van kan overtuigen, dat het ook hun belang is; dat de gevangen puf zoo spoedig mogelijk overboord wordt ge worpen, kan een verbod van aanvoer van puf visch zijn uitwerking niet missen, vooral dan niet, wanneer ook een minimum-maat van de mazen, zoodanig dat een groot deel van de pufvisch kan ontsnappen wordt vastgesteld. Is de vloot verouderd? Er is nog iets, waarop wij de aandacht wil len vestigen, en dat is op den toestand van de vloot. Bij de fouten, die de commissies, wel ke zich met het visscherijbedrijf van IJmui den hebben bezig gehouden, hebben gevonden, behoort ook, dat de vloot verouderd is en dat men haar steeds heeft uitgebreid met in En- jeland of Duitschland gekochte tweede hands materiaal. Dit is inderdaad een feit. Maar hierbij moet men één ding niet vergeten, we hebben in ons land ook nog zooiets als een Scheepvaart-Inspectie. En deze instelling stelt hooge eischen, zelfs hooger dan Lloyds of Bureau Veritas. De trawlerreeders van IJmuiden zouden daarvan het een en ander kunnen vertellen. Duizenden guldens kostte het, een in Engeland gekochten trawler in een zoodanigen staat te brengen, dat het vaartuig kon voldoen aan de eischen der Scheepvaart-Inspectie. En thans, nu de Nederlandsche Visscherij Centrale door mid del van de uitvoer-certificaten bezig is, de vloot te „zeven", zal het gehalte zich auto matisch verbeteren. In elk geval beschikt de vloot over voldoende volwaardige trawlers om welhaast tweemaal zooveel visch op de markt te brengen als bij de tegenwoordige afzetmo gelijkheden geplaatst kan worden. Bovendien is de vloot de laatste jaren niet weinig gemo derniseerd. Alle trawlers van het groote type bezitten een ontvang- en zendinstallatie voor draadlooze telefonie, vele hebben een echo lood. ,Ook op het gebied van de visscherij blijft hulp geboden", zegt de troonrede. En dan ver der: „Maatregelen tegen noodlottige prijs daling zullen hier moeten samengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het produc tieapparaat". Plannen tot bevordering van den afzet mogen wij zeer zeker toejuichen. Maar ncodiger dan verbetering van het productie apparaat is verbetering van het distributie apparaat. Alleen met een betere vischdistribu- tie kan de afzet verbeterd worden. Als de Vis scherij Centrale in deze richting iets kon doen, zou zij een nuttig werk verrichten. COLLECTE VOOR DE TILBURGSCHE STAKING. Door het bestuur van het Plaatselijk Ar beiders Secretariaat is aan het gemeente bestuur vergunning gevraagd tot het houden van een collecte met steunlijsten ten bate van de stakende arbeiders in de wollen-stoffen- industrie te Tilburg. UITSTAPJE NAAR AMSTERDAM. De meisjes der verschillende zendings- kransen zullen a.s. Woensdag onder leidinj van mevr. Van der MeulenFaber en enkele andere dames haar jaarlijksch uitstapje te maken. Heb doel is Amsterdam, waar o.a. Artis zal worden bezocht. VELSER ZWEMINRICHTING. In het tijdvak van Zaterdag 14 t.m. Zater dag 21 September, de laatste week van het seizoen werden er totaal 293 baden geno men. Het hoogste aantal werd genoteerd op den sluitingsdag nl. 93, het laagste aantal op Vrijdag 20 September 5. Donderdagavond 8 uur zal in de Christ. Geref Kerk, Marconistraat een openbare her denkingsavond plaats hebben naar aanleiding van het feit dat 25 jaar geleden de Chr. Geref. Kerk in IJmuiden geconstitueerd werd. De geschiedenis der jubileerende gemeente gaat echter terug tot omstreeks 1900. Toen kwamen een aantal Urkers met eenige an dere burgers, die niet instemden met de ver- eeniging van de Gereformeerde en Christ. Gereform. Kerken, die in 1392 tot stand was gekomen, geregeld bijeen in een voorma lig café nabij het bekende klaphekje in het oude Velseroord. Wijlen Ds. T. P. L. C. van Lingen kwam over om hier voor te gaan. Ook de bekende Urker visscher Jan Bakker heeft vele malen dit kleine clubje met zijn talenten gediend. Hier uit is gegroeid, wat men noemt, een „station" der Christ. Geref. gemeente te Haarlem. Dit station werd geconstitueerd in October 1904 door wijlen Ds. Joh. v. d. Vegt, Chr. Geref. pred. te Haarlem. Dit gebeuren had plaats in het Kon. Willemshuis, waarheen men intus- schen verhuisd was. Als eerste kerkeraadsleden werden hier be vestigd de heer T. Schaap als ouderling en als diaken de heer K. Spijker. Doordat de hier binnenkomende Urkers de diensten geregeld bezochten en door de zich hier vestigende le den uit andere gemeenten bleek er voldoende groei in het station te zitten om over te gaan tot het vormen van een eigen gemeente. Hier kwam men toe in Maart 1910. De Koninklijke bewilliging werd hiertoe, aangevraagd en in September 1910 kwam van de Deputaten der Chr. Geref. Kerken in Nederland het bericht, dat de Chr. Gei'ef. gemeente IJmuiden onder volgnummer 76 in de rij der Chr. Geref. Kel ken was opgenomen. Tot leden van den ker- keraad werden benoemd als ouderlingen de heeren F. Schaap en G. de Boer, en de heeren L. Kramer en wijlen E. Bakker als diakenen. Door de Ned. Kerv. gemeente werd onder zeer billijke voorwaarden de zaal van het Kon Willemshuis voor kerkdiensten aan de Chr Geref. Kerk afgestaan. In den loop der jaren kwam hierin verandering. Wegens uitbreiding van het geestelijk werk der Ned. Herv. ge meente moest deze zelf de zaal van het Kon. Willemshuis gebruiken en in 1919 kwam het bericht, dat de Chr. Geref. Kerk naar een an der lokaal of gebouw moest uitzien. Kenmerk te de jonge gemeente zich door groei en le ven, was er bij den kerkeraad activiteit, finan cieel was de toestand ongunstig. In deze moeilijke dagen was het vooral de toenmalige Ned. Hervormde predikant Ds. Crcutzberg, die de gemeente bijstond. Deze was in vele op zichten de adviseur der kieine gemeente, en niet alleen met raad. maar ook met de daad in den vorm van financieelen steun deed Ds. Creutzberg veel voor de Chr. Gereformeerde gemeente. Hij, een man van initiatief stelde inmiddels plannen voor een eigen kerkgebouw op. Opdat de gemeente intusschen niet zon der gebouw zou zitten, stelde hij een voorma lige soldatenbarak, staande op het terrein van de tegenwoordige waschinrichting ln de Snel- liusstraat beschikbaar. Deze barak werd, dank zij hulpvaardige handen der gemeenteleden, omgetooverd in een gezellig vergaderlokaal. In dit houten gebouw, dat, om een kerkelijke uitdrukking te gebruiken, een goudmijn dei- Evangeliën werd, gaf Ds. Creutzberg door zijn tegenwoordigheid menigmaal blijk van zijn -belangstelling. Onder den arbeid van Ds. H, Hoogendoorn, destijds predikant te Lisse en andere predikers ging de gemeente vooruit en inmiddels zat men niet stil met plannen voor een eigen kerkgebouw. Dank zij de hulp van velen waaronder vooraanstaande mannen der Ned. Herv. Kerk en eigen leden kwam men in het bezit van het benoodigde stam kapitaal en in het eind 1920 werd overgegaan tot het aanbesteden van een nieuwe kerk met 250 zitplaatsen. De architect hiervan was de heer A. ten Broeke, aannemer was de heer H. Oudshoorn te Velsen. Tijdens den kerk-| bouw werd als predikant beroepen Dr. J. B. G. Croes, Chr. Geref. predikant te Vlissingen, die' het beroep aannam. Tevens werd besloten de kerk ln te richten met 400 zitplaatsen. De nieuwe kerk werd in gebruik genomen in Aprli 1921. Ds. Croes heeft de gemeente gediend van December 1920 tot Juli 1924. Onder hem heeft de gemeente zich steeds uitgebreid, zoodat zij met haar 400 zitplaatsen niet te groot bleek te zijn. Met groote waardeering wordt nog steeds den naam van ds. Croes herdacht en over zijn arbeid gsproken. Onder zijn leiding werd een nieuwe pastorie gebouwd. In 1925 kwam Ds. T. A. Bakker uit Slicdrecht om de vacante predikantsplaats, ontstaan door het vertrek van Ds, Croes, te bezetten. Deze heeft gemeente 7 jaar gediend en wel tot Ja nuari 1932, toen hij naar Assen vertrok. Sinds dien is de gemeente nog steeds herderloos. Trots de activiteit van den kerkeraad is het tot heden nog niet mogen gelukken, een eigen predikant te kunnen krijgen. Dit vindt ook mede zijn oorzaak in het feit, dat de Chr. Geref. Kerken in Nederland met een tekort aan predikanten zitten.Niettegenstaande dit gaat het gemeentelijk leven zijn gang en thans telt de Chr. Geref. gemeente IJmuiden onge veer 400 leden. Ook het kerkelijk verenigings leven mag zich in een gezonden bloei ver heugen. Er is een mannen-, een jongelings- en een knapenvereeniging. Behalve de Zon- dagsschoolarbeid is er een vrouwen- en een jongedochtersvereeniging die haar hulp bie den, aan de Zending en aan de behoeftigen der gemeente. Ongetwijfeld zal Donderdagavond (en niet Vrijdagavond, zooals was afgekondigd) op den herdenkingsavond blijken, dat de jubileerende gemeente zich veler vriendschap heeft ver worven. DE BAZAR VOOR DE BEWAARSCHOOL. De bazar ben bate van de bewaarschool aan de Pres. Krugerstraat, die Donderdag middag door burgemeester Kwint zal wor den geopend getuigt weer van den grooten ijver van bazarcommissie en personeel. Al hoewel de installatie nog in vollen gang is, kan thans reeds worden geconstateerd, dat de bazar breed is opgezet. Het eerste lokaal wordt ingenomen door een theehoek en de stands van „Beider Belang" en de Melkin richting „Velsen". Hier wordt den bezoekers gratis thee of koffie met koek aangeboden, terwijl door „Beider Belang" aardige cadeaux worden uitgereikt. In het tweede lokaal kan men de bekende muizenstad vinden. Ook zijn hier weer de electrische kranen van den heer Visman aanwezig. In lokaal 3 bevindt zich behalve de prach tige stand van de Hollandia Zeepfabriek een afdeeling van kunstvoorwerpen en eenige attracties als de onmisbare sjoelbak. Lokaal 4 bevat de afdeeling baby-artikelen, verder speelgo-ederen en het vroolijke rad. In het 5e lokaal zijn tal van attracties onderge bracht als hoepla, ballenspel, schiettent enz. De bazarcommissie hoopt natuurlijk op een druk bezoek en vele koopers. opdat een flink bedrag in handen van het schoolbe stuur gesteld kan worden. HET PROGRAMMA VAN „DE GIETELING". Het bestuur van de Vereeniging ,.De Giete- ling" heeft voor het komende seizoen het vol gende programma vastgesteld: Donderdag 3 Oct.: Cultureele filmavond voor onze vereen, in „de Pont" Bioscoop. Vrijdag 18 Oct.: 2e lezing: „Vogels in Ken- nemerland", Jan Drijver, in R.K. Ver. gebouw. Vrijdag 1, 8 en 15 Nov.: Reductie toegang op avondprogramma in „de Pont" Bioscoop. Donderdag' 28 Nov.: Kunstavond: Declama tie, muziek in „de Pont" Bioscoop. Zaterdag 7 Dec.. Kinder St. Nicolaasfeest 's middags in „de Pont" Bioscoop. Donderdag 12 Dec.: Tooneelavond van Ta- vido in „de Pont" Bioscoop. Dinsdag 14 Jan.: Lezing (onderwerp en zaal worden nader bericht). Vrijdag 7 en Dinsdag 11 Febr.; Reductie toegang op avondprogramma in de Pont Bios coop. Donderdag 13 Febr.: Jaarlijksche Maskera de-avond in de Pont Bioscoop. Vrijdag 21 Febr:. Reductie toegang op avondprogramma in de Pont Bioscoop. Dinsdag 17 Maart: Lezing (onderwerp en zaal worden nader bericht). Dinsdag 24 Maart: Lezing (onderwerp en zaal worden nader bericht). Dinsdag 31 Maart: Lezing (onderwerp en zaal worden nader bericht). Donderdag 9 April: Jaarlijksche Concert avond Hoogovenkunstkring in de Pont Bios coop. Dinsdag 14 April; Lezing (onderwerp en zaal worden nader bericht). Donderdag 14 Mei: Tooneelavond van „Ta- vido" in de Pont Bioscoop. De rede van burgemeester Kwint op Koninginnedag. Minister De Wilde acht haar niet kwetsend. Het lid der Eerste Kamer, de heer L. M. Her mans, heeft onlangs vragen tot minister De Wilde gericht, naar aanleiding van een door den burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint tijdens het Koninginnefeest aldaar gehouden redevoering. Het Kamerlid wraakte in deze redevoering de volgende zinsnede: „Er zijn groepen in onze samenleving, wier politieke opvatting zich verzet tegen het mo narchaal beginsel, die begrippen als Vorsten huis, als Vaderland, als nationale zelfstandig heid, als verouderd en afgedaan beschouwen en zich overgeven aan een weeë verheerlij king van een internationale broederschapsge- dachte en een geest van ruggegraatloos-de faitisme hebben opgeroepen. Wij wijzen hun Marxistische leerstelling af als principieel on juist en principieel on-Nederlandsch' Minister De Wilde heeft thans geantwoord, dat hij heeft kennis genomen van de redevoe ring van den burgemeester van Velsen. Leest men de aangehaalde zinsnede in het verband, waarin zij werd uitgesproken en houdt men in het oog, dat dit geschiedde op het Konin ginnefeest voor de Oranjevereeniging „Wil- helmina" be IJmuiden, dan kan de minister in de gebezigde woorden wel een algemeene politieke tegenstelling zien tusschen de gevoe lens van de koningsgezinde en nationaal den kende volksgroepen en die van hen, die do internationale brcederschapsgedachte aan hangen, maar hij acht die woorden geenszins kwetsend speciaal voor talrijke ingezetenen van Velsen. De minister vindt dan ook geen aanleiding den burgemeester een terechtwijzing toe te dienen, zooals het Kameriid had verzocht. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 391 bouwvakarbeiders, 333 metaalbewerkers, 45 kantoorbedienden, 29 huisbedienden, 34 hout bewerkers, 25 landarbeiders, 388 zeevisschers, haven- en transportarbeiders, 668 losse- en fabrieksarbeiders en 292 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 12 bouwvakarbeiders, 40 metaalbewerkers, 19 kantoorbedienden, 11 hulsbedienden, 49 losse- en fabrieksarbeiders en 9 in overige beroe pen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2343. Uit de Gemeentebegrooting. Het kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. aan de Marconistraat te IJmuiden, waar Donderdagavond het zilveren jubileum dier gemeente zal worden herdacht. Wat kost „algemeen beheer"? De kosten van „algemeen beheer" (hoofd stuk II der begrooting) worden geraamd op f 160.614.90, in welk bedrag echter ook zijn op genomen de uitgaven voor pensioenen, gra tificaties, bijslag op pensioenen van oud-wet houders enz. Wij vinden onder dit hoofdstuk de volgende posten: jaarwedde van den burgemeester f 8200 (v.j. f 7113), van de wethouders f 7500 (onv.). van den secretaris f 6800 (v.j. f 6768), van den ontvanger f 4850 (v.j. f 4810), pre sentiegeld leden van den raad f 1620 (onv.), jaarwedden van de ambtenaren en bedien den dei' gemeentesecretarie f 71.562.45 (v.j. f 70.870.31, schrijf- en bureaubehoeften enz. f 1950 (v.j. f 200Ö), druk- en bindwerk f 4350 (onv.), onderhouden en schoonhouden van het gemeentehuis en het kantoor van den gemeente-ontvanger f 3720 (v.j. f 3185), on derhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken f 505 (onv.), verlich ting en verwarming f 1975 (onv.), kosten van de telefoon f 1450 (v.j. f 1600), pensioenen, pensioenvervangende gratificaties en bijslag op pensioenen f 4685.86 (v.j. f 4560.65), bij dragen voor eigen_ en weduwen- en weezen- pensioen f 16095.93 (v.j. f 16023.28, renten van geldleeningen f 5611.84 (v.j. f 5852.72), af lossing f 5199 (v.j. f 5471), kosten van het ontwerpen van een uitbreidingsplan der ge meente f 2500 (onv.), kosten van het officieel raadsverslag f 2800 (v.j. f 3350). Onder dit hoofdstuk worden verantwoord de uitkeeringen uit het gemeentefonds tot een totaal bedrag van f 400.842.93 (v.j. f 416.321.86). Verder komen onder de in komsten op dit hoofdstuk o.a. voor: verhaal van bijdragen voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen f 9339.34 (v.j. f 9313.55), divi- i denden van f 37000, aandeelen N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten f 2200 (onv.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1