HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 277 VRIJDAG 27SEPTEMBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. ^lle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de reg.sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Uk de Gemeentebegrooting. Openbare Werken. Het zesde hoofdstuk der gemeentebegroo- ting is dat van .Openbare Werken. Een be langrijk hoofdstuk, omdat dit ons onthult, wat B. en W. voornemens zijn te doen om onze hobbelige straten wat minder hobbelig en onze stoffige voetpaden en zandwegen wat minder stoffig te maken. Verder leert bet ons, wat er het volgend jaar zal worden uitgegeven voor onderhoud van onze parken, onze pompen en riolen, onze havens, kaaimu ren, sluizen (niet de Noord-zeesluizen) en an dere havenwerken, voor de algemeene be graafplaats, gemeentereiniging, kampeerter rein enz. Maar dit hoofdstuk, alhoewel het een schip van bijleg is, brengt toch ook wat in het laadje. Al is het dan ook, behalve de straat- belasting een scheppen van het eene in het andere, als de retributie van het gasbedrijf. Het totaal der uitgaven van hoofdstuk VI bedraagt f 306.622.81, dat der inkomsten f 283.978.20, zoodat het nadeelig saldo f 22.644.61 bedraagt. Hieronder laten wy eenige der voornaam ste posten volgen: Inkomsten: Heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren f 1800 (onv.), begrafenisrechten f 5000 (v. j. f 3700, deze post is verhoogd in verband met de verhoo ging der rechten), straatbelasting f 158000 (v. j. f 156000), bijdragen van andere hoofd stukken f 101.712.89 (v. j. f 98.507.77). (Hier onder is begrepen een bedrag van f 97.319.20 voor retributie van het gasbedrijf). Ontvang sten in verband met de verpachting van het zeestrand f 4061 (onv.) rechten ingevolge het reglement op het kampeeren en overige ont vangsten ter zake van kampeerterreinen f 6500 (v. j. f 6000), bijdrage ingevolge de Boschwet f 3500 (onv.) Uitgaven; Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke gebouwen voor den openbaren dienst bestemd f 320 (v. j. f 470), onderhoud van straten en pleinen f 42000 (v. j. 'f 50445), onderhoud van wegen en voet paden f 8500 (v. j. f 9700), onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 34.745 (v. j. f 32745), kosten van bruggen en overzetve ren-f 240 (v. j. f 85), onderhoud van pompen en riolen f 4345 (v. j. f 4700), kosten van ha vens, vaarten, kaaimuren, sluizen eii andere waterwerken f 400 (onv.), onderhoud en be diening van klokken, uurwerken, speelwer ken, e.d. f 144 (onv.), kosten van de alge meene begraafplaats en kosten van begraven f 3400 (v. j. f 3550), kosten van de gemeen tereiniging f 95.365.51 (v. j. f 94.775.98), kosten van naambordjes voor de straten, pleinen, wegen enz. f 800 (v. j. f 600), uitgaven in verband met de verpachting van het zee strand f 641 (onv.) Eenige posten zijn van voldoende belang om. nader onder de oogen te worden gezien. In de eerste plaats is dit de post van f 42000, uitgetrokken voor het onderhoud van straten en pleinen. Geraamd wordt: voor kleine herstellingen f 11000, voor herstellen Pres. Krugerstraat van de De la Reystraat af tof de Keizer Wil helmstraat f 3900, voor herstellen Zeeweg van Willeimsbee.kweg tot Groen-eweg f 3000, opruimen gras-gazons K. Zegelstraat en be tegelen f 375, hetzelfde in de Vlierstraat f 175, herstellen Wijk aan Zeeërweg van J. P. Coenstraat tot Evertsenstraat f 2900, herstel len oprit van Stationsplein tot Oranjestraat f 2900, herstellen Conradstraat f 950, herstel len Bloemendaalschestraatweg van Jan Gij- zenvaart tot ATberdink Thijmlaan f 6800, herstellen diverse straten in het dorp Velsen f 2000. Op den post van f 34.745 voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen komt o.a. voor: gewoon onderhoud f 10.000, onder houd en vernieuwen van diverse hekwerken met schilderwerk enz. f 1000, vernieuwen hek Wilhel.minakade f 1000, onderhoud, bewaking enz., park Velserbeek f 14720, Burgemeester Rijkenspark f 3375, park Rooswijk f 2650. Voor onderhoud van de Julianabrug is uit getrokken. f 40, voor verven van de leu ningen f 130. Dat is waarlijk niet te veel. In ons blad werd aezen zomer door middel van een „Langs de Straat"-]e gewezen op den er- toarmelijken toestand van de „hangende tui nen" van deze monumentale brug, waarvan de magere conifeertjes of wat het mogen zijn, werden overwoekerd door onkruid. Prompt den volgenden dag werd het onkruid gewied. Maar verder deed men er niets meer aan. En waar er voor 1936 slechts f 40 voor 't onder houd van onze eenige brug is uitgetrokken, zijn we ver van optimistisch in onze ver wachtingen voor het komende jaar. Eenige posten stellen ons in staat vast te stellen hoeveel de gemeente verdient aan wat we zouden kunnen noemen „IJmuiden-Bad". De verpachting van het zeestrand levert op f 4061, voor het kampeerterrein worden de ontvangsten, inclusief die wegens recht van winkelnering geraamd op f 6500. Totaal dus f 10561. De uitgaven bedragen f 641 voor het zee strand en f 1734 voor het kampeerterrein, totaal f 2375. Blijft dus een winst van 'f 8186, wat echter geen netto-winst is, want van dit bedrag moet nog worden afgetrokken de kos ten van politietoezicht. B. en W. stellen deze kosten op f 2100, een half jaar salaris van 2 agenten. Geheel zuiver lijkt ons deze be rekening niet. De werkelijk 'gemaakte (of te maken) kosten zijn minder. Maar in elk geval levert de zomerdrukte de gemeente een di rect voordeel van minstens f 6000. Waarbij dan nog de voordeelen komen voor de ne ringdoenden. Waaruit blijkt, dat het alleszins gewenscht is, dat we ons strand in eere hou den. Een volgende maal iets over hoofdstuk PUI. onderwijs, kunsten en wetenschappen. Burgemeester Kwint opent een bazar. Ten behoeve van de bewaarschool Pres. Krugerstraat. Donderdagmiddag heeft burgemeester Kwint den bazar, die in de bewaarschool in de Pres. Krugerschool ten behoeve van die school gehouden wordt, officieel geopend. Heel wat belangstellenden waren aanwezig, w.o. van het bestuur van Volksonderwijs de heeren IJ. J. Reitsma, K. Faber, P. Pleijler en P. Klerk, toen de heer H. Broekhuizen, voorzitter van de bazarcommissie de bijeen komst opende. Hij sprak eenige woorden van dank voor de belangstelling, in het bijzonder tot burgemeester Kwint. Allen hebben hui', best gedaan om iets te doen in het belang van Volksonderwijs. Het was een moeilijk be gin, omdat men spoedig moest hooren „het is zoo'n slechte tijd", maar het bestuur heeft doorgezet en spreker meent, dat men schit terend is geslaagd. Alle bezwaren werden overwonnen. Vooral „Beider Belang" heeft veel gedaan om met een schitterenden stand voor den dag te komen. Spreker zeide, zich te verheugen over de welwillendheid van den burgemeester, om den bazar te openen. De Burgemeester, die daarna het woord verkreef, zeide, met genoegen te hebben ge constateerd, dat de belangstelling zoo groot is. Hij had gezien, dat er reeds koopers voor de deur stonden, voordat de bazar geopend was. Het -is nu ongeveer 3 jaar geleden, ver volgde spreker, dat 'het gemeentebestuur ge noodzaakt was, het openbaar bewaarschool- onderwijs af te schaffen. Deze taak werd overgenomen door het particulier initiatief. Spreker noemde dit een gelukkig verschijnsel en namens het gemeentebestuur dankte hij degenen, die het werk hebben voortgezet. Dat. de taak van Volksonderwijs allesbehalve gemakkelijk is, is spreker bekend. Naar alle middelen heeft men gegtepen om de kas-van Volksonderwijs te stijven. Met genoegen heb ben B. en W. hun --medewerking verleend aan dezen bazar. Spreker wenschte dé commissie veel succes toe en hoopte, dat de uitkomsten aan de ver wachtingen zullen voldoen. Hij zeide, gezien te hebben dat van alle zijden geholpen is, waaruit blijkt, dat in IJmuiden veel belang stelling voor de school bestaat en hoopte, dat Volksonderwijs in staat mag zijn, het werk ook in de toekomst te kunnen voortzetten, in het belang van de1 jongste ingezetenen van IJmuiden. De heer IJ. J. Reitsma dankte den burge meester namens het bestuur van Volksonder wijs voor zijn welwillende woorden. Volks onderwijs is zeer belangstellend naar het ver loop en hunkerend naar den uitslag. Het is de penningmeester van V. O. die er het eerst en het meest bij gebaat is. De bazar heeft een financieelen achtergrond, maar heeft ook een ideëele beteekenis, aldus de. heer Reitsma, in dezen zin, dat in den boezem der bazar commissie een samenwerking is tot stand ge komen, die een voorbeeld voor velen is. Spre ker stond stil bij de groote beteekenis van bet tegenwoordige voorbereidend onderwijs voor de opvoeding van 't kind waarbij hij het vergeleek met de ouderwetsche bewaar scholen, waarvan niet veel goeds gezegd kan worden. Deze waren soms zeer slecht gehuis vest en werden slecht beheerd door menschen die daartoe niet in staat waren. Het was de Duitsche paedagoo-g Fröbel, die hierin ver andering bracht. Hij heeft het onderwijs op de kleuterscholen op een nieuwe leest ge schoeid. De heer Broekhuizen dankte den burge meester en den heer Reitsma voor hun wel willende woorden. Nadat de aanwezigen een kopje thee of koffie hadden gedronken, werden de verschil lende stands bezichtigd. Burgemeester Kwint legde vooral voor de muizenstad van deii heer Peduzzi en voor de kranen van den heer Visman veel belangstelling aai>. den dag. TWEE SPANNENDE FILMS IN „DE PONT". „Jaloersche vrouwen" en „De Vechtersbaas" Van Vrijdagavond af vertoont „De Pont" twee spannende films, n.l. „Jaloersche Vrou wen" en „De Vechtersbaas". Van eerstgenoem de volgt hieronder de inhoud; Vier jonge menschen, Catharine Furness, Chris Thring, Mack McGowan en Madge Rountree, hebben,zoo juist hun graad behaald aan de Universiteit. Zij weten hun ouders over te halen hen voldoende geld te leenen om naar New-York te komen, alwaar zij zullen probee- ren een betrekking te vinden. Deze vier jonge lieden zijn gezworen kame raden, alhoewel zij zeer uiteenloopende ka rakters hebben. Catharine is verliefd op Chris, die op zijn beurt van Madge houdt, Madge daarentegen is het nog niet met zich zelf eens, welke van beide mannen zij wil trouwen. Op een .avond komen zij allen thuis met goed nieuws. Catherine heeft een betrekking gekre gen in een winkelChris heeft een baantje gevonden op een advocaten kantoorde steeds optimistische Mack is bij een Radio Omroep Maatschappij geëngageerd als refrein zanger, 'terwijl Madge, die van het armoedige bestaan genoeg heeft, hen mede deelt, dat zij voorloopig gaat logeeren bij rijke vrienden en zal probeeren aan het tooneel te komen. Zij heeft reeds kennis gemaakt met een zekeren Jackson, een theater directeur en neemt met een van haar studiegenooten afscheid. Chris gaat haar echter achterna, om te pro beeren haar van gedachten te doen verande ren. Wanneer Mack dan ook nog weggaat om voor de eerste maal voor de radio op te tre den, blijft Catherine geheel alleen achter. Na eenigen tijd verneemt zij dat Madge New-York heeft verlaten om met Jackson te trouwen en tevens dat Chris zijn oude pension heeft verlaten. Zij zoekt hem op en bemer kende dat hij zwaar ziek is, besluit zij hem te blijven verplegen. In het begin van zijn ziekte is hij zeer in de put over Madge's besluit om met Jackson te trouwen en noemt hij gedurende z'n ijlen verscheidene malen baar naam. Na drie weken begint hij echter weer een beetje op krachten te komen, hij ziet wie zijn trouwe verpleeg stertje al dien tijd is geweest en wordt zich bewust van de liefde van Catherine voor hem. Tenslotte vraagt hij haai' zijn vrouw te willen worden. Wanneer zij getrouwd zijn blijven zij beiden werken, zoodat zij genoeg verdienen om van te leven. De hoofdzaak is dat zij zeer gelukkig zijn met eikaar. Op zekeren dag komen Mack en Madge, welke laatste toch maar niet met Jackson ge trouwd is, hen bezoeken. Madge is tot de conclusie gekomen dat Chris de man is waarmede' zij steeds heeft willen huwen en zij probeert hem met allerlei trucs aan Catherine afhandig te maken. Chris wordt zienderoogen door haar ingepalmd en Catherine voelt dat zij haar man aan het verliezen is. De climax komt, wanneer Cathe- ine verneemt dat Chris luncht met Madge, terwijl hij haar verteld had niet thuis te kun nen komen wegens drukke werkzaamheden op kantoor. Zij gaat Madge opzoeken en er ont spint zich een heftige ruzie tusschen de beide ex-vriendinnen. Catherine en Chris zijn uitgenoodigd tot het doorbrengen van een weekend buiten, in de villa van den oudsten vennoot van Chris' firma. Catherine zegt dan tegen Madge, dat zij Chris voor altijd houden kan, wanneer zij er kans toe ziet hem Zijn trein te laten missen. Zij wacht op het station den wanhoop ten prooi, doch Chris verschijnt niet en tenslotte vertrekt zij alleen. Maar ten slotte komt Chris toch. Alle moei lijkheden worden overwonnen en alles komt weer op z'n pootjes terecht. De hoofdrollen in deze film worden vervuld door Janet Gaynor f Catherine), Charles Far- rell (Chris), James Dunn (Mack) en Ginger Rogers (Madge). Ook de kleine Shirley Temple kan men in deze film bewonderen. De tweede hoofdrilm „De Vechtersbaas" is een Wiid-West-film, waarin heel wat schoten knallen. Maar het zou geen echte Wild-West- film zijn als ten slotte alles niet uitliep op een happy end. IJMUIDEN OPENBARE VERGADERING N.'S.B. Gisteravond heeft in Thalia een openbare vergadering van de N.S.B. plaats gehad. Als spreker zou optreden Ds. van Duijl. Deze was echter door ziekte verhinderd. In zijn plaats trad als spreker op Ds. Bronnsger Onnekes van Wedde. Deze zeide dat hij tot zijn spijt moest komen. Hij had liever gezien, dat Ds. van Duijl was opgetreden en dat de-ze niet door ziekte verhinderd was. Hij wilde echter trachten Ds. van Duijl te vervangen al was dit voor hem zeer moeilijk, omdat hij zich met Ds, van Duyl niet op één lijn durfde stellen, die een gevierder spreker is dan hij. Hij wilde echter niet nalaten, te trachten naar voren te brengen het mooie dat de N.S.B. voorstaat. Ds. van Duijl is ziek, de geheele wereld is ziek, de N.S.B. wil trachten deze te genezen. De wereld is erg ziek. wat de oorzaak der ziekte is, dit heeft reeds een joodsch dichter in een eehvoudig gedicht neergelegd. Dat de wereld erg ziek is ontkent zelfs een Joh. de Heer in het „Zoeklicht" niet als hij in een van zijn nummers spreekt over de ontstellende voedselvernietiging die maar steeds weer plaats vindt. Hieraan- moet., riep spreker uit, een einde komen. „Wij moeten zorgen terwille van onze kinderen voor een goede maatschappij". Spreker hekelde de politieke doktoren, die maar steeds trachten langs eenen politieker, weg onze samenleving beter te maken. Er wordt maarsteeds door de heeren gezegd: dat wij ons moeten aanpassen en rustig houden, Maar de rust die deze heeren willen, zeide spreker, is een rust ten doode. Naar aanleiding hiervan sprak Ds, Onnekes over de houding dei' verschillende politici, als die der liberale partij. Hij hekelde de houding van de tegenwoordige! volksleiders die te midden van de ellende waarin het volk leeft, zich daarvan niets aantrekken. De N.S.B. wil aan dit alles een eind maken. Hierna besprak Ds. Onnekes de inrichting van den tegenwoor- digen staat, die men democratisch noemt met een evenredige staatsvertegenwoordiging. Daar is, zeide spreker, de Vrijzmnig-Dem. partij met 7000 leden. Die heeft Kamerleden en ministers. De N.S.B. die 60.0-00 leden heeft, hoeveel ministers en Kamerleden moest de dan hebben, als wij werkelijk een goede even redige vertegenwoordiging hadden? Wij heb ben geen Kamerleden, geen ministers, maar staan wi bij die zelfde democratische heeren in liet verdoemboekje. Wij zijn niet tevreden met zoo'n democratie noch met zoo'n re- •geering; wij willen een andere, gezonder de mocratie. Vervolgens sprak Ds. Onnekes over een brokje geschiedenis, waardoor hij aantoonde dat de Oranjds steeds ons land uit de ellende hebben geholpen, echter niet door aanpassen zooals Colijn steeds wil, maar door aanpak ken. De N.S.B.'ers kunnen zich op het woord van Colijn niet aanpassen, bij het zien van de ellende waarin duizenden onzer niede- menschen leven. De N.S.B. wil niet den een of ander de schuld hiervan geven, maar zij zegt: bet stelsel waaronder wij leven deugt niet. Hiermee is de N. S. B. niet tevreden, zij wil zich hierbij niet aanpassen. Wat wil de N.S.B. dan? De N.S.B., zeide spreker, wil een gezon den geestelijken opbouw. Niet meer „zwam men" over -dit of dat, of zien naar het buiten land. De N.S.B. wil beginnen vlak bij huis. Dus bij eigen natie, daaróm nationaal-socialist. Spreker zei-de hier toe geroepen te zijn door den Schepper. Vervolgens wekte spreker de aanwezigen op, om ongeacht tot welke rich ting of Kerkgenootschap men mag behooren, het belang"der gemeenschap van eigen natie t-e zo-eken. Dit niet om eigen belang in de eerste plaats, maar ter wille van het Neder- landsche volk waartoe onze vrouwen en kin deren behooren. Sprekende over het geeste lijke van het Nationaal-socialisme, zeide spreker, dat de N.S.B.'ers de ware socialisten zijn. Dit zijn niet de Marxisten, want dit, gebracht door den jood Marx, mist allen geestelijken ondergrond. De N.S.B, wil een vólkernen geestelijken opbouw en wil daarom van geen politiek gesjacher weten. Spreker noemde de geestelijke openbaring van de N. S. B. een uiting van den Schepper, .waarom deze geest, die als een storm over de wereld gaat, niet "te weerhouden is. Het is een uiting- van nieuwe jong leven, dat in een enge partij vorm nooit tot uiting kan komen. Dit leven zal, volgens ordening van den Schepper alle klassen en standen omvatten, waarin alle burgers elkander kunnen vinden. Met de op wekking om niet alleen met het woord maar met de daad het mooie werk van de N.S.B. te helpen bevorderen, eindigde Ds. Onnekes onder luid applaus zijn rede. Tijdens de pauze was er gelegenheid om schriftelijke vragen in te dienen, die door spreker werden beantwoord. ZILVEREN JUBILEUM DER CHR. GEREF. KERK. Gisteravond vierde de Chr. Geref, Kerk haar 25-jarig jubileum met een druk bezochte samenkomst in het kerkgebouw aan de Mar conistraat. Voorganger was Ds. H. Hoogen- doorn van Zierikzee, die een predikatie hield naar aanleiding van Ps. 103 14, waarna hij eenige herinneringen uit de stichtingsdagen ophaalde. Op 8 October 1904 werd de gemeente gesticht door Ds. v. d. Vegt te Haarlem. Eerste ambtsdragers waren de heeren Schaap en Strijker. Op 10 Maart 1910 werd de gemeente zelfstandig. Van 19101920 vonden de samen komsten plaats in het Koning Willemshuis. Hier heeft men gezegende jaren gehad, al ge beurde het wel eens, dat tijdens de samen komsten keisteenen tegen de deur werden ge gooid. Door medewerking van Dr. Creutzberg kreeg de gemeente de beschikking over een houten barak. Ook daar had men gezegende uren, al gebeurde het meer dan eens dat men, als het stormde vreesde, dat het gebouw de lucht in zou waaien. In 1921 kreeg de gemeente haar eersten predikant in Ds. J. B. G. Croes uit Vlissingen en in 1922 kon het eigen kerkgebouw in gebruik worden genomen. Als tweede pre dikant heeft Ds. T. A. Bakker uit Siiedrecht de gemeente gediend en wel van 1925 tot 1933. Spreker bracht dank aan den heer A. ten Broeke, die als ouderling en secretaris-pen ningmeester de gemeente lange jaren heeft gediend en die in tijden van vacatures de. ca- thegisaties leidt. Spreker was er dankbaar voor dat hij hier heeft mogen arbeiden. De heer ten Broeke dankte Ds. Hoogendoorn voor hetgeen hij hier tot stand heeft gebracht. Spreker wilde er nog op wijzen, dat behalve de heeren de Boer, Schaap en Kramer ook de heer Bakker als een der voortrekkers genoemd mag worden. Deze toch wist reeds in 1899 een aantal menschen om zich heen te verzamelen. Voorts dankte hij allen, die in de 25 jaar de kerk als ouderling of diaken hebben gediend, in het bijzonder den 77-jarigen heer Strijker, die thans nog de functie van ouderling be kleedt. Op voorstel van den heer ten Broeke zong men Ps. 134:1 en 3, waarna op verzoek van den heer Strijker nog gezongen werd Ps. 133: „Waar liefde woont gebiedt de Heer zijn zegen". Ds. Hoogendoorn sprak een slotwoord. Cultureele Cursussen voor werkloozen. Klassikaal onderwijs door persoonlek onderwijs vervangen. Dezer dagen is ook te Weenen een luchtafweeroeiening gehouden. Hierboven een tram, waarvan verondersteld werd, dat deze door een bom was getroffen. De Regelingscommissie voor de ontwikke ling. van werklo.ozen schrijft ons: Zooals algemeen bekend mag worden ge acht, heeft de Regelingscommissie voor de ónt wikkeling van werkloozen in de gemeente Velsen, eenige jaren achtereen verscheidene nuttige en leerzame cursussen georganiseerd, welke in school B, Bothastraat-, IJmuiden wer den gegeven. We zullen de talrijke cursussen ni^t opsom men; het onderwijs omvatte theorethisch vak onderwijs en onderwijs om te komen tot alge meene ontwikkeling. Hoewel hier door ijver en werklust prachtige resultaten zijn behaald, waren aan deze cursussen toch talrijke moei lijkheden verbonden; klassikaal onderwijs, dat meer dan eens in de war werd gebracht door het onregelmatige bezoek, waartoe vele cur sisten, door het zoeken naar, of het vinden van werk waren gedwongen. Een andere, niet minder groote moeilijk heid, werd veroorzaakt door het leerlingen materiaal: groot verschil in leeftijd, in ont wikkeling, in aanleg, in vakrichting enz. Al deze moeilijkheden moesten op den duur e-en groot verloop van het aantal cursisten tengevolge hebben, en toen dan ook dezen zomer het aantal deelnemers aan de verschil lende vakken beneden 12 kwam, was de Com missie genoodzaakt de school voorloopig te sluiten. Stilgezeten heeft de Commissie echter niet. In de Industriestraat (Zuidzijde) in de voormalige werkplaats „Animo" is een „Cen trale Werkplaats" geopend, waar werklooze jongelui van 14 tot en met 24 jaar een vak kunnen leeren of onderhouden. Momenteel wordt hier door ongeveer 50 a 60 jongens zes dagen in de week, onder des kundige leiding gewerkt, (timmeren, smeden, draaien, schilderen, lassehen enz.) Aan hen, die getrouw de werkplaats bezoeken, en ijve rig werken, wordt op het eind van de week voor slijtage der kleeren een gulden uitbe taald. We willen opmerken dat nieuwe deelnemers zich steeds kunnen aanmelden aan het bo venstaande adres. Naast dit belangrijke werk komt de Com missie thans met nieuwe plannen. Wij willen hopen dat alle mannen hiervan goede nota nemen. Bij onze nieuwe cursussen wordt het klassi kaal onderwijs vervangen door individueel of persoonlijk onderwijs. Hoe zal dat gebeuren? Luistert slechts! In Arnhem zetelt het Nederlandsche Tech- nium het welbekende P.B.N.A. dat schriftelijke lessen over een zeer groot aantal vakken verstrekt. De Commissie is nu van plan voor eiken deelnemer aan de cursussen een abonnement te nemen op den sehriftelijken cursus, door den cursist gekozen. De schriftelijke lessen zullen dan op drie middagen der week onder deskundige leiding bestudeerd en uitgewerkt worden. Op deze ma nier zullen vele moeilijkheden welke wij voor heen hadden, overwonnen zijn; geen der cur sisten behoeft op een ander te wachten. Zijn vorderingen heeft ieder in zijn macht; ze hangen af van zijn vlijt en getrouw schoolbe zoek. Verdere uiteenzetting zal aan de cursisten mondeling worden verstrekt. De cursussen leiden op (om slechts eenige te noemen) voor: aannemer van bouwkundige werken, adspi- rant opzichter weg en werken, automonteur, autotechnicus, betonwerker, burgerbouwkun- dig-e, landmachïnist, koelmaehinist, koeltech- nicus, radiomonteur, radiotechnicus,, sterk- stroommonteur, werktuig-bouwkundige enz. enz. Allen werkloozen, die van bovenstaande ge bruik wensohen te maken, wordt verzocht, a.s. Maandag 30 September 's avonds half acht te komen in school B. Bothastraat, IJmui den, waar de leden der Commissie nadere me dedeelingen zullen verstrekken.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1