Behandeling bezuinigingsontwerp voortgezet. NOC MEER STORMSLACHTOFFERS TWEEDE KAMER' Verschillende fracties aan het woord. DEN HAAG Donderdag. Oud-Minister de Geer (c.h.) noemde de van den zomer ontstane crisis een uitvloeisel van vergissingen. In beide kampen had men z.i gezondigd. Het Kabinet had noodeloos de ver trouwenskwestie gesteld en de R.K. fractie ging door wat zij bij monde van Prof. Aalberse op 23 Juli liet verklaren, evenmin vrij uit. Het conflict was ontstaan op redevoeringen, niet op eenige door de Ka mer genomen beslis sing. Het stellen van de kabinetskwestie, is iets van groot belang, doch daarom juist moet zij niet te vroeg worden opgeworpen. Wat nu de formatie-Colijn betreft, meende de leider der c.h. fractie dat eigenlijk niet van een nieuw kabinet sprake was. Deze crisis is vol gens hem tot niets nut geweest en had men moeten vermijden. Staatsrechtelijk was zij verkeerd en financieel-economisch heeft nog veel grootere nadeelen veroorzaakt. Wil men het vertrouwen doen terugkeeren en verdere goudafvloeiïng voorkomen, dan is nog meer noodig dan vermijding van zulke crises. Dan moet men ook geen credietonder- mijnende wetgevende maatregelen nemen! Hiermee kwam deze afgevaardigde op de kwestie van consequente deflatie, waaromtrent de Premier beweerde, dat hierdoor devaluatie zou ontstaan, terwijl Prof. Aalberse juist voor opstelde, dat het zonder consequente deflatie per sé tot devaluatie zal komen. De eerste stelling kan Jhr. de Geer onderschrijven. Hij blijft met de Regeering hopen, dat de hee: Aalberse geen gelijk zal krijgen. „Devaluatie Is een pijnlijke operatie die ik verafschuw doch welke ik nog altijd verkies boven conse quente deflatie". Aldus de c.h. voorman, die nogmaals kenbaar maakte tegen de methode van aantasting van alle overeenkomsten ge kant te zijn. Tevens ontwikkelde hij Opnieuw zijn bezwaren tegen ingrijpen in de hypo theekrenten. Waar het kabinet zoowel op monetair ter rein als op het gebied van de internationale politiek het volle vertrouwen heeft van verre weg het grootste deel van Parlement en volk, moge het daaruit de kracht putten met fris- schen moed zijn zware taak verder voort te zetten. Zoo luidde het slot van 's heeren de Geers betoog. Na een korte repliek van v. d. Tempel (s.d.) verklaarde Dr. .Bierema (lib.) dit Kabinet moeilijk als nieuw te kunnen beschouwen. Dr. Bierema bepleitte voorts o.m ook bij den landbouw tot heffing van compenseerende rechten aan de -grens over te gaan, inplaats van het huidige steun- systeeni te handhaven. Na met. sympathie ge wag "te hebben gemaakt van -Prof. Aalberse's jongste rede, verklaar de de liberale fractie leider, dat hij gaarne wilde erkennen, dat een politieke plaat, die in het liberale weekblad „Dé Vrijheid" ver schenen was, en den leider der R.K. Staats partij'aanstoot had gegeven, beter achterwege had kunnen blijven. Evenals verschillende andere sprekers gaf vervolgens Mi'. Joekes (v.-d.) te kennen, dat men het in Juli, zonder dat de Kamer ge stemd had; ten onrechte tot een conflict en een crisis had laten komen. Tegenover de s.-d. kritiek verdedigde deze afgevaardigde nogeens de door hem tijdens Prof. Aalberse's formatiepogingen terstond aangenomen af wijzende houding. Vast stond, dat er zich t-usschen de v.-d. en de s.d.a.p. op financieel gebied een onoverbrugbare klove voordeed en dat er voorts met betrekking tot een deel van de zes verlangens van de R.-K. fractie een zoo diepgaand verschil met and-ere fracties (b.v. al onmiddellijk die van Jhr. Mr. de Geer) aanwezig was. dat van den zomer vor ming van een parlementair kabinet daardoor alleen reeds tot de absolute onmogelijkhe den behoorde. Nadat de revol.-soc. Sneevliet betoogd had, dat de Minister-President aan wien de „mis geboorte van de crisis" te wijten viel, even veranderd was in den Indischen officier, die kwaadwilligen wilde neerleggen, roerde de a.-r. fractie-voorzitter Schouten allereerst de schuldvraag van het dezen zomer gehemde aan. Hierop meende hij een ietwat ander licht te moeten werpen dan de heeren Aal berse en de Geer. In het vragen om vertrou wen door den Premier kan hij niets onrust barends of afkeurenswaardigs zien. De door Dr. Colijn in Juli gesproken woorden moest men niet, zooals de zooeven genoemde spre kers hadden gedaan, puur in staatsrechte lijken zin zien. Dat was niet in overeenstem ming met den geest van het debat noch met de bedoeling van den Minister-President. Evenmin als in 33 was ook thans na het uit spreken van de crisis, het optreden van een parlementair kabinet op breede basis mo gelijk. Een formatie waaraan sociaal-demo craten èn anti-revolutionnairen zouden mee werken was uitgesloten. Wat tot nu toe b.v. omtrent het plan van den arbeid gepubliceerd is bevat alleen mede- deelingen omtrent het uitgeven, maar niet aangaande het. toch zeker noodige ontvangen van geld! Principieel en praktisch ware z.i. samenwerking tusschen katholieken en so cialisten in strijd met 's -lands belang ge weest. De a.-r. spreker liet niet na sommige twij felachtige uitingen in dit debat te becriti- seeren. Fout noemde hij het reeds in het openbaar aan te bevelen de eventueele de valuatie-operatie op zoo sierlijk mogelijke wijze te ondernemen. Met kracht en stelligheid wenschte de heer Schouten uit te spreken, dat men zich t. a. v. de monetaire politiek achter de Regeering moest plaatsen. Mr. Westerman (Nat. Herst.), die Dr. Co- lijii in elk geval een kerel, een man uit één stuk noemde, was door de Regeeringsverkla- ring. eenigzsins teleurgesteld. Er stond z.i. vrijwel niets nieuws in: het eenige was de plannen i. z. heffingen aan de grens in plaats van het contlngenteeringsstelsel. Wat de in dustrialisatie betreft stond de zaak zoo: de Premier moet nu een wat grootere dosis er van slikken dan enkele maanden geleden. Doch veel trek blijkt hij er toch niet in te hebben, jgezien zijn overduidelijke bezorgdheid voor de hieraan verbonden moeilijkheden. Dit komt doordat de Premier de industrialisatie niet ziet, niet wil zien in het kader van de totaal te wijzigen nationale economie. Tot besluit fulmineerde de communist de Visser zoowel tegen deze Regeering, die hij verwant noemde aan het door haar bescherm de groot-kapitaal als tegen de z.i. trieste gouvernementee-le houding van Katholieken, Vrijzinnig-democraten enz., en lieten zich ook nog even hooren Mr. Vervoorn (plattel.), v Houten (chr. dem.) en Mr. Arts (R.K. D.) welke laatste natuurlijk zijn R.K. concurren ten onderhanden nam. Dr. Colijn gebruikte vandaag nog een paar minuten spreektijd om Mr. Vervoorn en ande ren belangstellenden vast mee te deelen, dat wij een Minister van Defensie zullen krijgen., mettertijd! E. v. R. Koningin en Prinses bezoeken Amsterdam. Hartelijke ontvangst. Donderdagmiddag zijn Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in de hoofdstad aangekomen, om het ge bruikelijke jaarlijksche bezoek te brengen. Evenals vorige jaren bestaat er weer groote belangstelling voor dit bezoek en reeds bij de aankomst ver welkomde een talrijk publiek de beide vorstinnen met een hartelijk hoera. Langs den weg van het Centraal-Station naar den Dam had zich ook veel publiek op gesteld. Na aankomst ten paleizs op den Dam werd de koninklijke standaard gehe- schen. De Koningin en de Prinses verschenen weldra op het balcon, waar zij hartelijk wer den toegejuicht en aandachtig' een spontaan ingezet Wilhelmus aanhoorden. Donderdagmiddag tegen drie uur hebben de Koningin en -de Prins-es een bezoek ge bracht aan het Diaconie-Weeshuis der Ned. Herv. Gem. in de Volkerakstraat. Overal langs den weg moesten zij huldebetuigingen in ontvangst nemen. Te ongeveer vijf uur arriveerde de konink lijke stoet weer op den Dam. Volgens het programma voor vandaag zou den de Koningin en de Prinses hedenmiddag om twee uur een rijtoer maken, waarvan het doel de „Kweekschool voor de Zeevaart" aan het einde van de Prins Hendrikkade zou zijn. De storm op de Wadden. Vermisten terecht. Vijf mannen verdronken. Scheepsramp op de Wester Eems. De storm blijkt nog meer slacht offers te hebben geëischt dan aan vankelijk werd gedacht. Zeer waar schijnlijk zijn nog vijf menschen op de Wester Eems verdronken. De reddingboot Insulinde' is Donderdag naar een wrak in de Wester Eems uitgeva ren, daarop door de kustwacht-van Rottumer oog opmerkzaam gemaakt, evenals op een drijvend wrak, in welks nabijheid een groote sleepboot was en in welks mast vermoedelijk nog menschen zaten. Donderdagavond is de Insulïnde in ae haven van Oostmahorn te ruggekeerd. Schipper Toxopeüs kon niets anders rap porteeren, dan dat van het drijvende wrak niets kon worden.ontdekt, zóodat meet wor den aangenomen, dat het inmiddels is weg gesleept. Op de Wester Eems heeft men het wrak van het kleine scheepje aangetroffen, doch men kon niet uitmaken mét welk vaar tuig men hier te doen had. Uit andere berichten, uit navragen en een aangespoelden witten vlaggestok op Schier monnikoog heeft men vrijwel zekerheid, dat het gezonken schip, „De Poolster", kapitein R. J. Kajuiter Jr. te Groningen is, bemand met vijf man. Toen den heer Kajuiter Sr. door de politie werd medegedeeld, dat een wit geschilderde vla-ggestok aangespoeld was, zeide -deze: „Zeg mij maar niet meer, ik weet al genoeg, de jongens zijn verdronken Uit deze verklaring van den ouden zeerot kan men met groote waarschijnlijkheid op maken, dat de „Poolster" met man en muis is vergaan. De beschrijving, die kapitein Kajuiter Sr. gaf van het bovenste gedeelte van de mast, komt geheel overeen niet de verklaring van den gezagvoerder van de „Insulïnde" den heer Mees xoxopeus. „Home-lijn" van de Nederland ongewijzigd. Schepen blijven door het Suez-kanaal varen. De boot van den garnalenvisscher De Vries, waarover men zich ernstig ongerust maakte, is behouden te Zoutkamp binnengebracht. Eveneens is de klipperaak, die op het Gro- niiigerwad zat en waarvan de schipper in een sloep was afgedreven,in veiligheid. Ook de schipper is gevonden. AMSTERDAM, 26 Sept. Naar aanleiding van andersluidende informaties inzake den vracht- en passagiersdienst van en naar Indië van de Stoomvaart Mij. „Nederland" werd ons van deze zijde, in antwoord op ons verzoek om inlichtingen, medegedeeld, dat de direetie van de „Nederland" op het oogenblik geen wij ziging heeft voorgenomen in de route van de home-lijn. De schepen van Java naar Europa en omgekeerd blijven hun route kiezen via het Suezkanaal: alleen de schepen in ballast varen zooals dit reeds langen tijd geschiedt om Kaap de Goed Hoop. Dit laatste is thans z-ooals bekend ook het geval met de sche pen van de JavaNew York-lijn, welke maat regel is genomen in verband met de premie voor molestrisico. Voor deze route beteekent de om- Weg om Kaap de Goede Hoop slechts een.op onthoud van twee dagen. OPENING WERKKAMP „GOOILAND" Het werkkamp „Gooiland", dat "de Centrale' voor Werkloozenzorg, voor jeugdige werkloo- zen heeft doen inrichten, is Donderdag plech tig geopend in hotel „De Rozenboom" te Bus- sum. HOOFDBOEKHOUDER STAL EEN HALVE TON. Tegen een hoofdboekhouder van een groot modemagazijn te Amsterdam, verdacht van verduistering van 50.00'0 a 60.000, is in hooger beroep twee en een half jaar ge< vangenisstraf geëischt. Bejaarde dame door koelie vermoord. Om 16 gulden. HOLLANDSCH STRIJKKWARTET BESTAAT 25 JAAR. In October a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat het Hollandsch Strijkkwar tet werd opgericht. Dit jubileum is wel eenig in de Vader- landsche Toonkunst en spontaan rees dan ook van verschillende zijden het plan, om dit feest op waardige wijze te herdenken. De huldigingsavond is vastgesteld op 26 October in het Concertgebouw, waarin het jubileerende Kwartet dan tevens een feest- concert zal geven. Aansluitend aan dit feest- concert. volgt een jubileum-tournée door het land. MALANG, 26 Sept. (Aneta.) De SO-jarige weduwe ScheepmakerZwaan, een schoon zuster van wijlen luitenant-generaal Van Heutsz, waaromtrent dezer dagen werd ge meld, dat zij dood ih bed- was aangetroffen en er aanwijzingen waren, dat de dood mogelijk op gewelddadige wijze was veroorzaakt, blijkt inderdaad te zijn vermoord. De dader, een bij het slachtoffer in dienst zijnde koelie, is ge arresteerd en heeft bekend. Het motief voor de daad was roof. De buit bedroeg 16 gulden. De gearresteerde bekende de dame te heb ben gewurgd. Mevrouw Scheepmaker-Zwaan leefde uiterst sober op een klein bloemen- kweekerijtje. Zij was zeer bemind in de om geving, Ook de inheemsche wereld is zeer ont daan over het gebeurde. ZATERDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM, 1875 M. VARA- uitzending. Gram.pl. 10.Morgenwijding VPRO. Voor Arb. i d. Contmubedr.: De Bohemians olv. J. v. d. Horst, „Fantasia", olv. E. Walis, en VARA-Tooneel olv. W. v. Capellen. 12.Gra> mofoonpl. 12 30 Strijkorkest olv. E. Walis, 1. Gram.pl. 1.15--1.45 Dubbel-X, olv. C. Steyn 2.„Hoe de toonkunst groeide". 2.15 Gram.pl. 3.Filmpraatje M. Sluyser. 3.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 3.40 Drs. W. Wienbelt: De zwerftochten van het goud in de crisis. 4.- N. de Klijn (viool) en J, Jong (piano) 4 30 „De Krekeltjes" olv. L. Hulscber. 5.05 Gram.pl. 5,40 Literaire lezing J. Winkler. 6.— „De Wielewaal" olv. P. Tiggers, en toespraak. 6.30 Esperanto- uitzending. 6,50 Gram.pl. 7.— De Notenkra kers olv. D. Wins. 7.45 Ir. C. Boot spreekt over de anti-lawaai-week. 8 00 Herh. SOS-Ber. nieuwsber. en VARA-Varia, 8.15 Gram.pl. 8.30 Orgelspel C. Steyn. 9.Gevar. programma mmv. K Walis en zijn orkest, de Ramblers olv. Th. Uden Masman en solisten. 10.49 Gram.pl. 11.— Vervolg gevar. progr. 11.30- 12.Gram.pl. HILVERSUM 301 M. KRO-Uitzending. .00--9 15 en 10.Gram.pl. 11.3012. Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en schlager- muziek. 2.Voor de jeugd 2.30 Sport. 3.00 - Kinderuur. 4 15 Orkestconcert en Gram, platen 6,20 Lezingen en gram.pl. 8.Berich ten. 10.30 Revue-programma. 11.30—12. Gram.pl. DROITWITCH, 1500 M. 10.3510 50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 BBC-Northern Orkest olv. T. H. Morri son, mmv. R. Moisenc (zang). 12.35 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand Orkest olv. H. David son. 2.20 Coventry Hippodrome Orkest olv. Ch, Shadwell. 3.20 „Children's Jubilee Celebra tion", koor- en orkestconcert. 3.50 Het Squire Celeste Octet, 4.50 Troise en zijn Mandoline orkest. 5 35 Ambrose en zijn Band. 6.20 Be richten 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Inter mezzo. 7.20 BBC-Orkest olv. Cl. Raybould. 8.20 Fred. Hartley's Novelty Kwintet mmv. Brian Lawrence. 9Variété-programma. 10.— Be richten. 10.30. Reportage uit Boedapest. 11.00 12.20 BBC-Dansorkest olv. HenTy Hall, en Gram.pl. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12 35 Orkestconcert olv. Doyen. 8.20 Pianorecital. 9.05 „Jean de Nivelle" opera van Délibes. Mmv. solisten, koor en or kest olv. Bigot. 11.10—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. ia.202.20 Concert "uit Rest, ;,VWivex" 3.50— 5.50 pmro_epo.rkést oïv. Reesen. 8.2012.50 Bonte. Avond 'voor Jongeren. KEULEN, 456 M. 6 50 Concert. 12.20 Orkestconcert. 2.35 Gram. platen 4.20 Gevar'. concert mmv.solisten en het Omroeporkest olv. Kühh. 7.20 Concert. 8.30 „125 Jahre Oktober f est, wie esheute is-t", gevar programma. 9.30 Gevar. concert. 11.2012.20 Dansmuziek. ROME, 412 M. 9.— I. „Al lupo", opera van Mulè. II. „La monacella della fontana", opera van Mulè. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest olv. Douliez, en Gram.pl. 1.302.20, 4.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Omroeporkest olv. Douliez. 7.35 Gfam.pl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.3012.20 Gram.pl. 484 M.: 12 20 Gram.pl. 1.30—2.20 Omroepor kest olv. Douliez. 4:35, 5.20 en- 6.50 Gram.pl. 705 Zang 7.35 Accordeonmuzièk. 8.20 Waalsche muziek olv. Fr. André. 10.30—12.20 Cabaret- programma. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Zie Keulen. 9.30 Populaire volksmuziek uit Muchen. 10.20 Berichten. 10.50 Pianore cital. 11.05 Weerbericht. 11.201:15 Barnabas von Geczy en zijn orkest. Vanavond ben ik door den Haag gaan dwa len. Ik dacht: wanneer een Fransch of een Spaansch journalist naar Nederland komt. om reportages voor zijn blad te schrijven, zou hij dat óók doen. Hij zou „Den Haag bij Nacht" gaan ontdekken en zijn lezers smakelijke kopij daarover voorzetten. Maar ik heb het niet in de bars en dancings willen zoeken, die nooit en nergens typisch zijn, en overal het zelfde en overal vervelend, en in den Haag b ij z o n- e r on-karakteristiek en vervelend. De men schen hebben geen reden tot zulke vreugde uiting meer. Zij denken aan hun gave gulden en wat er in Rome wordt bedisseld. Worstelen met hun schrale inkomens, en extratjes be staan niet meer. Plichtmatig „omdat een mensch recht op een verzetje heeft" gaan ze eens een bioscoopje pakken. Zij gaan dan naar het gezelligste theater en niet naar ie beste film. Wanneer ze héél echt willen uit gaan, drinken ze nog ergens wat na, eten een croquetje of een halve uitsmijter en kruipen onder de wol. Zoo is het bij ons in den Haag, zoo zal het overal wel zijn. De gevels van de tenten des vermaaks zien er met hun gloed van rossig neon-licht vroolijk genoeg uit. Maar ,,van binnen moet je komen" zei Blanus, en daar is het niets gedaan. rk loop door de leege straten. Het is elf uur 's avonds. Ik heb eenige jaren in Groningen gewoond en wanneer ik daar om elf uur op straat liep, alléén in gezelschap van mijn eigen schaduw in het licht der lantaarns, zonder geluid een deuntje neuriënd op de ca dans van mijn eigen holle voetstappen, dacht ik aan het vorstelijk 'sGravenhage op dat oogenblik; zag vroolijkheid en vertier, licht en muziek, groote stads-geroezemoes en kleu righeid en vervloekte mijn ballingschap in een provinciestad, waar vóór midernacht geen kip meer te bekennen was op straat. Vanavond om elf uur in de Spuistraat hartader van de Haagsche City dacht ik aan Groningen en mijn teedere illusies daar. Of ge om elf uur 's avonds om de Groningsche Visehmarkt, door de Haarlemsche Houtstraat, over de Venlosche Parade, over de Alkmaarsche Langestraat of in de Haagsche Spuistraat loopt: eenzaam, stil, verlaten en triest. En wéér die eigen voetstap pen en nog steeds de zelfde schaduw. Nü voor de Döme of de Coupole op het overdekt ter ras, denk ik, in den gloed van een houtskool kachel bij een groote kop chocola met brioches. Het verlangen gaar naar de verte. En de verte is misschien nét zco als de plaats waar het verlangen geboren wordt. Maar den Haag is dood. En behalve enkele armelijke vrouwen figuren die langs me schuiven avond aan avond de zelfde op haar wanhopige tournée van twee uur 's middags tot twee uur 's nachts is er niets dat mij vertelt dat hief een half millioen menschen ademen, leven, eten en zich tóch ook wel eens vertreden willen. Ik maak een praatje met een baas van een broodjeszaak. In zijn witte jasje staat hij in de deuropening. Die broodjeszaken zijn ty pisch Haagsch. In Amsterdam zijn er enkele. In Rotterdam niet één. Hier bijna veertig. Over hun sfeer en stemming, valt een apart briefje te schrijven. Ze hebben één voor één hun eigen „standing". In één of twee komen ook rechters en referendarissen tusschen den middag hun boterhammetje eten. De rest wis selt tusschen handelsreizigers, kantoorbe dienden, eenzaam fuivende provincialen, groepjes studenten en het uitschot van deze stad, die méér uitschot heeft dan misschien één andere stad ter wereld van de zelfde grootte. De zaak in welker deuropening ik nu sta is van de middelklasse. De baas kent mij uit mijn Leidschen studententijd. Een fatsoen lijk man die mij toen wel crediét placht te ge ven, dat altijd prompt werd aangezuiverd. Zóó is er wederzijdsche vertrouwelijkheid ontstaan en lust in een breedvoerig praatje, ,,'t Is niks meer gedaan, meneer" zegt hij: „De melèze. De burgerman eet thuis bij moeder de vrouw z'n boterham. Studenten komen niet meer in den Haag. 't Nachtleven, waar je vroeger van half één tot half twee je zaak stampvol mee kreeg is fini en de dagjesmenschen, die de Gevangenpoort en de Vijverberg komen bekij ken, brengen hun boterhammen mee en eten die op bij een glas melk in een lunchroom. Vroeger stonden we hier met z'n drieën achter de toonbank te smeren en te snijden. Nu ben ik alleen en sta m'n sigaretje te röóken. Vroe ger was een mooie tijd meneer Ik loop langs het Buitenhof. Dat is het hart van vroolijk den Haag. De cafe's en restau rants zijn er als paddestoelen uit het asfalt gerezen. En dat ligt nu nat en druilerig in den herfstwind. Waterig-gele lichtstralen van een speciaal-sooft electrische lampen schuiven heen en weer over het glimmend asfalt. Natte blaren liggen tegen de trottoirranden. Ik wan del het plein rond en kijk in de hei-verlichte café's. De best-gaande, drukst-bezochte café's van den Haag. Riche, Old Dutch, Zur Krone, Scotch Inn.. Overal zijn twee of drie tafeltjes bezet. Van de vijftig Hagenaars die er zitten ken ik van dertig.de sociale hoedanigheden. (Wij kennen die allemaal van elkaar, hier). Het zijn grootendeels vrijgezellen, gepension- neerden, oud-Indisehgasten, zieligaarts die iederen avond zich hier gaan vervelen voor ze hun vervelende, eenzame kamers opzoeken. Regina, het groote, eehigszins deftige café is gesloten. Met doode oogen staat het in den la ten avond. Op affiches staat: „Gesloten we gens algeheele restauratie; heropening medio October". Het moet een dancing worden „voor het betere publiek". Een laatste stuiptrekking. „Het betere publiek" blijft thuis en gaat om half elf onder de wol. En dansen raakt uit de mode. Ik stap op de tram en ga naar huis. Het is even na middernacht. De conducteur geeuwt breed en verlangt naar moeder de vrouw. Ik ben de eenige passagier. „Niks gedaan op straat, meneer. Vijf jaar geleden om dezen tijd had ik m'n trammetje vol. Nu blijven de men schen thuis. Zijn met geen stokslagen de straat op te krijgen. Den Haag is dood, meneer." Ik geloof het óók. En beklaag mijn Spaansche en Fransche collega's, die hier levendige kopij uit moeten halen. Ik heb een somberen brief geschreven. Hier zit ik achter mijn schrijftafel, ik kan niet anders, want de waarheid is mij lief. Gij Haarlemmers, die 's avonds rustig in uw huiskamer zit, peinst niet over de avondlijke verlokkingen van den Haag. Want. ge zoudt peinzen om iets dat er niet meer is. En ook wij zitten in onze huiskamers en lezen ons krantje en vragen om een laatste kopje thee en gaan onder de wol. Om half elf. Den Haag bij Nacht VRIJDAG 27 SEPT. 1935 Wat onder „wapenen en munitie'' valt. Roosevelt publiceert de lijst. NEW-YORK, 25 September (Reuter) r^. sevelt heeft de lijst van artikelen gepubli" ceerd die als wapens en munitie in den zin der wet op de neutraliteit moeten worden beschouwd. Er komen op voor geweren karabijnen, ma chinegeweren .automatische geweren, pistolen bommen, torpedo's, tanks alle° soorten oor-' logsvaartuigen, ook vliegkampschepen-onder zeeërs. Motoren voor vliegtuigen of lucht schepen, mosterdgas en vlammenwerpers. Grondstoffen voor het aanmaken van 'mu nitie komen niet op de lijst voor. INBREKERS IN DEN HAAG HADDEN SUCCES. Ten huize van de Wed. F. aan de.Laan Copes te 's Gravenhage is ingebroken. Ont vreemd zijn daar effecten ter waarde van f 8000 en een spaarbankboekje met f 43S, f 100 aan contanten benevens gouden tientjes en een groot aantal sieraden. Dit alles bevond zich in een brandkast, waarvan dé sleutel hi de linnenkast bewaard werd. Deze sleutel is door de daders gevonden en zoo kon men ge makkelijk zijn gang gaan. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 8ste lijst Trekking van Donderdag 26 September 1935 Hooge Prijzen f 1000.— 3761 f 400.— 3765 5620 16892 20485 20758 f 200.— 11 358 1847 3697 5738 8506 12079 f 100.— 2865 5058 6001 6177 6541 11611 11697 11800 12955 13070 15061 16401 16778 Prijzen van 70. 155 337 388 427 570 792 809 864 983 1327 1458 1470 1584 2174 2207 2223 2274 2312 2656 2886 3061 3091 3094 3451 3455 3666 3924 4044 4304 4375 4394 4535 4590 4675 4693 4714 4869 5056 5439 5451 5569 5572 5726 5879 5887 5903 5996 6044 6554 6642 6695 C946 6979 7173 7202 7424 7566 7726 8335 8380 8625 8668 8728 8822 8860 9051 9080 1243 9267 9384 9517 9846 10057 10069 10176 10284 10524 10549 10642 10654 10689 10769 10942 11017 11027 11147 11168 11186 11266 11)48 11387 11518 11554 11584 11639 11669 11763 11945 12008 12038 12117 12405 12411 12441 12455 12489 12638 13104 13186 13379 13434 13449 13501 13561 13714 13867 13894 14012 14024 14058 14091 14111 14156 14218 14302 14354 14394 14402 14441 14491 14574 14617 14644 14775 14780 14848 14917 14938 14956 14964 15057 15163 15177 15260 15431 15685 15745 15811 15954 15973 15998 16083 16285 16291 16334 16383 16438 16458 16470 16512 16858 16879 17116 17171 17227 17275 17313 17344 17546 17604 17740 17797 17827 17985 18008 18063 18230 18337 18338 18376 18606 18824 18907 18977 18999 19036 19202 19203 19210 19349 19409 19421 19472 19639 19793 19850 19865 19911 20132 20283 20331 20622 20623 20766 20848 20859 20973 Nieten 1604 1710 2077 2333 2410 2579 3109 3343 3446 4088 4271 4291 4616 4661 4672 5145 5399 5400 5780 5830 5855 6046 6215 6477 7002 7034 7139 7888 8242 8302 Mr. E. ELIAS. 12 39 .52 104 111 160 198 2«. 242 262 275 297 306 307 323 356 392 399 471 475 489 494 506 509 563 - 565 624 "658 689 720" 742 '741 801 831 839 875 i 942 975 1000 1052 1075 1099 1117 1122 1176 1211 1215 1247 1289 1321 1342 1343 1345 1369 1418 1428 1433 1459 1479 1509 1653 1680 1697 1699 1703 1714 1729 1765 1779 1844 1907 1935 1962 1983 2008 2017 2051 2052 2107 2135 2162 2240 2244 2249 2314 2383 2406 2454 2486 2511 2539 2566 2612 2635 2676 2682 27.18 2770 2792 2806 2808 2840 2848 2872 2903 2915 2919 2985 3030 3045 3086 3121 3132 3146 3153 3162 3247 3276 3318 3329 3351 3378 3408 3420 3431 3440 3518 3633 3660 3713 3715 3741 3764 3800 3811 3831 3874 3880 3882 3919 3921 3988 4016 4050 4097 4116 4152 4154 4166 4181 4237 4275 4235 4293 4316 4371 4414 4457 4509 4517 4539 4554 4783 4839 4871 4915 4939 5015 5019 5020 5030 5068 5077 5093 5127 5133 5141 5261 5293 5312 5349 5385 5421 5453 5543 5577 5654 5663 5671 5679 5681 5708 5757 5779 5784 5796 5804 5812 5825 5843 5872 5945 6012 6015 6069 6072 6093 6133 6151 6176 6184 6217 6224 6294 6298 6316 6406 6416 6423 6453 6457 6537 6544 6560 6572 6573 6590 6604 6637 6640 6667 6705 6737 6789 6790 6891 6898 6962 6982 6987 7025 7045 7064 7065 7136 7189 7216 7271 7275 7313 7363 7438 7450 7525 7558 7571 7611, 7734 7749 7731 7786 7838 7845 7859 7889 7943 7974 7977 7995 8013 8026 8043 8062 8078 8107 8170 8219 8241 8248 8254 8260 8269 8357 8370 8376 8416 8439 8488 8512 8519 8644 C649 8693 8699 8732 8754 8766 8796 8834 8857 8868 8892 8896 8908 8922 8941 8967 8969 9008 9021 9024 9060 9075 9091 9147 9152 9199 9207 9227 9261 9263 9274 9295 9296 9373 9385 9388 9532 9572 9584 9664 9732 9744 9765 9773 9784 9839 9882 9895 9901 9928 9965 10038 10089 10141 10172 10185 10205 10224 10234 10384 10425 10491 10512 10593 10594 10627 10633 10656 10660 10738 10753 10775 10825 10865 10919 10929 10936 10959 10974 11010 11034 11052 11056 11140 11178 11189 11285 11286 11375 11412 11417 11423 11487 11502 11507 11574 11608 11656 11703 11748 11762 11791 11804 11805 11834 11858 11903 12144 12152 12200 12222 12262 12314 12339 12371 12374 12388 12406 12449 12454 12536 12578 12708 12725 12758 12778 12814 12824 12890 12909 12975 12980 12983 13005' 13007 13072 13087 13098 13102 13151 13166 13218 13219 13244 13273 13367 13420 13443 13446 13519 12521 13567 13661 13669 13672 13723 13765 13796 13922 13924 13957 13970 13996 14052 14053 14055 14130 14159 14166 14172 14187 14193 14210 14322 14333 14361 14415 14416 14436 14486 14545 14560 14563 14602 14609 14637 14643 14651 14694 14702 14726 14779 14782 14931 14954 15003 15035 15062 15144 15249 15256 15295 15297 15312 15325 15331 15357 15428 15434 15436 15489 15500 15552 15574 15581 15618 15619 15661 15729 15747 15769 15791 15805 15848 15875 15883 15924 15937 15975 15996 16011 16040 16059 16060 16089 16096 16168 16178 16223 16245 16258 16279 16302 16306 16328 16361 16387 16415 16424 16479 16505 16558 16629 16669 16720 16722 16753 16783 16791 16808 16811 16866 16906 1691C 16943 16980 17036 17037 17042 17054 17083 17101 17152 17158 17160 17181 17201 17225 17237 17266 17294 17315 17404 17442 17460 17512 17523 17565 17573 17577 17592 17630 17645 17679 17719 17726 17727 17748 17783 17805 17834 17844 17848 17851 17854 17855 17896 17923 17934 17952 18002 18035 18040 18041 18103 18108 18164 18165 18209 18300 18314 18322 18362 18441 18464 18496 18509 18538 18587 18597 18615 18630 18654 18655 18664 18681 18691 18701 18842 18896 18904 18914 19009 19010 19014 19026 19062 19090 19134 19144 19172 19208 19242 19281 19291 19329 19359 19376 1S432 19447 19537 19555 19589 19608 19653 19693 19715 19767 19783 19805 19932 19950 20064 20088 20131 20165 20189 20253 20287 20337 20339 20351 20423 20489 20556 20628 20654 20802 20817 20908 20925 2(3930 20944 20948

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2