UIT HET BUITENLAND Dagen van spanning in Cenève. HIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS prr belangrijkste nieuws Tandheelkundig Instituut GEHEEL Radio-Programma nlMSPAGÏOCTOBER Nauwer Britsch-Fransche samenwerking verwacht. Engeland vroeg naar de houding van Frankrijk „onder zekere omstandigheden" in de Middellandsch Zee. Italiaansche troelen reeds op Abessynisch gebied? Fransche vooriorgs maatregelen. De Britsche waarnemer te Klaipeda (Me mei) heeft, volgens Beuter, via den Engel- schen gezant te Kaunas (Kowno) aan de re geering te Londen medegedeeld, dat de ver kiezing, ondanks het oponthoud door de inge wikkelde stemme thode, in het algemeen be vredigend is verloopen. In eenige dorpjes heb ben onregelmatigheden plaats gehad, maar deze hadden geen ernstig karakter. De communisten en socialisten in het Me- melgebied hebben zich niet, zooals men ver wacht had, van stemming onthouden. In geheel Duitschland zijn betoogingen en optochten gehouden vanwege den „Volksbond van Duitschers in het buitenland", waardoor geprotesteerd werd tegen de houding van Li- tauen bij de verkiezingen in het Memelgebied In een Maandagmiddag gehouden zitting heeft het districtsstembureau voor Jugnaten- Wieszen, waar boeren de stembus hadden ver nield, besloten deze verkiezing ongeldig te ver klaren en nieuwe verkiezingen vast te stellen voor 6 October. Besloten werd het kiesdistrict in tweeën te verdeelen en het aantal stem hokjes tot ten minste 85 uit te breiden. Zon dag a.s. zal daar dus opnieuw van 8 uur des morgens tot 8 uur 's avonds worden gestemd, pe Geneefsche vertegenwoordiger van de manchester Guardian" seint naar zijn blad 'éii belangrijke onderhandelingen gevoerd ff0rden op g">nd van een Dinsdag j.l. aan Frankrijk gerichte Engelsche mededeeling tfar-neer Frankrijk op deze mededeeling toe- •temmend antwoordt, zal de Britsche regee- .joff bij de ondersteuning van Frankrijk ver- cerVan, dan verklaard wordt in de. oritsche antwoordnota. De Engelsche vragen, f-dus de correspondent, hebben betrekking op di houding van Frankrijk in de Middelland se Zee „onder zekere omstandigheden". Het wansche antwoord zal vermoedelijk opgesteld woraen in de zitting van den ministerraad van vandaag, zoodat het Woensdag den Brit on kabinetsraad bekend zal kunnen zijn, Ofschoon Laval in het eerst de gevraagde toezeggingen niet heeft willen doen, is men sedert Zondag in welingelichte Fransche leringen van meening, dat de meerderheid van jet "Fransche kabinet zich de gelegenheid „iet zal laten ontgaan een nauwe en bin- nde overeenstemming met Groot-Brittan- një tot stand te brengen. Een gezaghebbend Franschman zou den correspondent hebben verklaard, dat een afwijzend antwoord van Frankrijk zelfmoord zou beteekenen. Het be treft hier de belangrijkste gebeurtenis in de gngelsch-Fransche betrekkingen sedert den oorlóg'. De g.eheele toekomst van deze betrekkingen staat op het spel. De correspondent meldt verder, dat hij uit betrouwbare bron vernomen heeft, dat Laval nogmaals speciale waarborgen voor Oosten rijk en Memel gevraagd heeft. Bovendien zou de Fransche generale staf een overeenkomst vvenschen met den Britschen generalen staf ter vervanging van de overeenkomst met den Italiaanschen generalen staf over de Fransch- Italiaansche grens, aangezien de Fransch- Itallaansché overeenkomst zonder twijfel zal moeten worden opgeofferd. De Franschen zouden bovendien gaarne zien, dat de ont worpen wederzij dsche toezeggingen zouden worden vastgelegd in een diplomatiek memo randum. De afkondiging van het door den negus reeds onderteekende algemeene mobilisatie bevel wordt afhankelijk gesteld van de reac tie van den Volkenbond op het telegram van den negus, meldt het A. N. P. In Midden Abessynië duren de mobilisatie- voorberéidingen voort. Uit de grensprovincies komen eveneens berichten binnen aangaan de de mobilisatie. De stemming is buitenge woon gespannen. Ingewijde kringen beweren, dat nog deze week de algemeene mobilisatie-order te ver wachten is, aangezien deze kringen steeds meer aanwijzingen zien voor een tegen de volgend,e:. week beraamden Italiaanschen aanval."' Volgens mededeelingen uit betrouwbare officieele Abessynische bron zou de Volken bond den keizer reeds hebben doen weten, dat hij onder de door Abessynië geschetste omstandigheden geen bezwaar schijnt te kunnen maken tegen een algemeene mobili satie, aangezien deze noodig is voor de lands verdediging. De Evening Standard" bericht, dat volgens te Londen ontvangen be richten de Italiaansche troepen 32 K.M. over de voorloopige Abessynische grens in de buurt van Fransch S.o- maliland zouden zijn opgerukt. De Italiaansche troepen zouden den drie hoek tusschen het gebergte en Fransch-Somaliland hebben bezet. Op grond van de ontvangen rap porten over den Italiaanschen op- marsch heeft, volgens het blad, de be velhebber der Fransche troepen in Dzjiboeti, direct deskundigen uitge zonden om de grens over een traject van 40 K.M. met palen te markeeren. Deze deskundigen zijn vergezeld geweest van een affleeling Senegaleesche troepen. As verdere voorzorgsmaatregel hebben 50 Fransche vliegtuigen opdracht gekregen voor een 24-uurs verkenningsvlucht. Men vermoedt, dat het doel der Italiaansche actie de stad Doeanle is. De grens in het gebied is niet nauwkeurig bapaald. Duitschers protesteeren tegen de verkiezingen. De verkiezing van den nieuwen Landdag is thans beëindigd. De deelneming schijnt meer dan 90 pet. te hebben bedragen; enkele dis tricten telden zelfs geen enkelen thuisblijver. Vandaag zal men beginnen het aantal uit gebrachte stemmen te tellen. Wanneer de eerste uitslagen bekend zullen 2Un, is nog niet bij benadering aan te geven; men verwacht, dat het eenige dagen zal duren voordat een officieuze uitslag medegedeeld kan worden. Luchtmanoeuvres eischen dooden. Troepen in hinderlaag gelokt, Nederlaag van Britsche strafexpeditie. Reuter meldt uit Simla: Britsche troepen die een strafexpeditie ondernemen tegen de opstandige stammen, hebben aan de Noordwestgrens een neder laag geleden. In het Mobmand-gebied ge raakte een afdeeling Britsche troepen in een hinderlaag, waarbij 130 man gedood of ge wond werden. Twee Britsche officieren zijn gesneuveld en twee gewond. In totaal nemen 15.000 man troepen aan de expeditie deel met vliegtuigen, artillerie en cavalerie. TOENEMENDE WAPENUITVOER UIT BELGIë. BRUSSEL, 30 September. Ondanks de instelling van de exportlicen ties is de uitvoer van wapenen uit België den laatsten tijd belangrijk'gestegen. In de maand Juli is de tonnage van uit het land geëxpor teerde wapens naar verluidt meer dan ver dubbeld .terwijl de waarde van in die maand uitgevoerde wapens verdrievoudigd is. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN LANDEN NEET MEER IN ITALIe LONDEN, 30 September. De. Imperial Airways hebben besloten de route naar het Oosten te wijzigen, zoodat de toestellen niet meer in Italië een tusschenlahding zullen behoeven te maken. (A. N. P.) ADOLF HITLER IN DE KRUPP-FABRIEKEN Een D.N.B, bericht uit Essen meldt, dat Adolf Hitler Zaterdag een bezoek heeft ge bracht aan de Kruppfabrieken. Onder lei ding van deh directeur-generaal Krupp von Bohlen und Haltoach bezichtigde hij alles, waarna hij tegen den middag Essen weer verliet. De romantiek van Gretna Green ten einde? Onderzoek naar de Schotsche huwelijks wetgeving. De Britsche staatssecretaris voor Schotland Sir Godfrey Collins heeft Maandag te Edin burgh zijn voornemen te kennen gegeven, een commissie van onderzoek in te stellen naai de huwelijkswetgeving van Schotland, teneinde daarin eenige gewenschte veranderingen aan te brengen, in het bijzonder met het oog op de huwelijken van Gretna Green, het be kende plaatsje aan de grens van Schotland en Engeland, waar de wereldbekende hoef smid de bevoegdheid heeft, met eon minimum aan formaliteiten huwelijken te sluiten, een mogelijkheid, waarvan tallooze weggeloopen paartjes in den loop der jaren gebruik hebben gemaakt en die stof voor tal van romantische verhalen heeft geleverd. RIJKSSTRAATWEG 16 haarlem-n. vanaf 35.- TELEF. 1 6 7 2 t GEBIT met garantie, pijn- _loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren allé werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) .Volkeren zitten opgesloten". Lord Lothian bepleit uitbreiding der emigratie-mogelijkheid. In een rede te Manchester heeft Lord Lo thian, volgens Reuter, gezegd, dat indien de Volkenbond niets anders kan doen dan een plaatselijken oorlog te wijzigen in een alge- meenen oorlog, zijn lot bezegeld is. Sancties moeten gelijk zijn aan een optreden van de politie. De eigenlijke- oorzaak van den huidige strijd ligt evenwel niet in Abessynië, doch in 't sluiten van de grenzen der naties, sedert den oorlog van 1914. Voor dien oorlog emigreerden ieder jaar 300.000 Italianen naar de Vereenigde Staten, thans.zijn alle landen, waaronder eenige met een snelwassende bevolking, opgesloten bin nen hun grenzen. Het meest opmerkelijke is misschien Italië, doch ook Japan behoort er toe en Duitschland zal morgen komen, waarna nog anderen zullen volgen. De eenige mogelijkheid om de Abessynische kwestie op te lossen bestaat in een uitbreiding van de emigratie-mogelijkheid. Sir Samuel Hoare heeft hiertoe een deur een weinig geopend, toen hij sprak over de verdeeling van de grondstoffen' ter wereld, doch hij is niet ver genoeg gegaan. Zoowel ten aanzien van Duitschland als van Italië zal men veel verder moeten gaan, wil men op den duur vrede houden. Noodzakelijk is een verlaging van de tol muren, gemeenschappelijke bespreking van het emigratie-probleem, herziening van de mandaten en een studie van het vraagstuk van de „open deur politiek" in alle koloniale gebieden. De Volkenbondsraad besloot eindelijk tot toepassing van artikel 15 van het Volkenbondsverdrag over te gaan. Zal voor het eerst In de geschiedenis hierop de toepassing van de sanctiebepallngen van artikel 16 volgen? Of lal Mussolini toch nog voor een aanvalsdaad terugschrikken? (Van onzen Geneefschen correspondent). Hongarije als bemiddelaar tusschen Duitschland en Italië? Joego-Slavische pers over het onderhoud G.oemboes-Goering. Uit Belgrado 30 September: De openbare meening in. Yóugo-Slavië blijft met' de meest levendige belangstelling het bezoek, van Goem- boes aan- Berlijn volgen. De "bladen wijzen er met name op, dat ondanks de officieele Hon- gaarsche tegénspraken de reis van Goemboes. een ander karakter draagt dan dat van een beleefdheidsbezoek. Voorts herinneren zij er aan, cjat de bedoelingen van Boedapest juist ter gelegenheid van dit bezoek uiteen gezet zijn door den regeeringsafgevaardigde Reiiiis- in het officieuze orgaan van de Hongaarsche regeering, de „Jumadjarozag", waarin Reinis verklaart, dat de buitenlandsche politiek van Hongarije nieuwe wegen moet inslaan. Verder stelt men in het licht dat een Duitsch- Italiaansch-Poolsch-Oostenrijksch blok alleen de politiek van Frankrijk in Midden-Europa kan doen mislukken, welke streeft naar het handhaven van den stand van zaken volgens het verdrag van Versailles. De schepping van een zoodanig blok zou een vitale noodzakelijk heid zijn voor de staten, die daarvan deel zou den uitmaken en het aou door tüsschenkomst van Boedapest zijn, dat de tegenstellingen tusschen Italië en Duitschland ten opzichte van Oostenrijk zouden kunnen worden ver zacht. In officieele kringen in Belgrado is men uiterst gereserveerd met commentaar over het bezoek van Goemboes en over de resultaten, die dit bezoek zou kunnen'hebben. Zij wijzen erop, dat zij zich bepalen tot het volgen van de gebeurtenissen en tot het handhaven van een nauw contact met de andere hoofdstden van de Kleine Entente en van den Balkanbond. (A.N.P.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. De Volkenbond heeft voor de vierde keer in zijn bestaan moeten besluiten een inter nationaal geschil aan de procedure van artikel 15 van het Volkenbondsverdrag te onderwer pen. De meeste internationale geschillen wor den slechts op den grondslag van artikel 11 van het Volkenbondsverdrag behandeld. De Volkenbondsraad geeft dan na afloop dei- besprekingen óf te kennen, dat er geen aan leiding tot verdere Volkenbondsbemoeiïngen bestaat, óf geeft een goeden raad aan de geschilhebbende partijen, hoe zij tot een be vredigende oplossing zouden kunnen komen. Menigmaal ook gelukt het den Raadsrappor- teur reeds in zijn onderhandelingen met de twee partijen een toenadering tot stand te brengen, zooals het aan Benesj verleden ge lukt is in het petroleum-geschil tusschen Engeland en Iran, dat toen nog Perzië heet te. Wanneer de Volkenbondsraad, echter tot de toepassing- van artikel 15 moet overgaan staan de zaken reeds veel ernstiger. Dan zijn de gewone methoden, om de partijen tot el kander te brengen, reeds vergeefs aangewend dan dreigt oorlogsgevaar; dan zal de Volken bondsraad of de Volkenbondsvergaderhu moeten vaststellen, wat de beste oplossing van het geschil zou zijn, en dan zal de partij die de Volkenbondsaanbevelingen niet aan vaardt en tot den oorlog tegen de weder partij zou overgaan, zich aan de toepassing van de sanctiebepalingen van artikel 16 bloot stellen, indien de wederpartij die aanbeve lingen althans wèl aanvaardt. Driemaal heeft de Volkenbond dergelijke aanbevelingen tot oplossing van het geschil krachtens artikel 15 par. 4, moeten verkondi gen: in het geschil tusschen China en Japan over Mandsjoerije, -in het Letitia-geschil tusschen Columbia en Peru, in het Chaco- geschil -tusschen Bolivia en Paraguay. In het geschil tusschen Columbia en Peru zijn de Voljkenbond-sbemoeiïngen met groot succes bekroond, hoezeer Peru aanvankelijk ook er over teleurgesteld was; het heeft zich weldra echter bij de aanbevelingen loyaal neerge legd; de goede betrekkingen tusschen beide landen zijn thans hersteld. In de beide an dere -geschillen heeft de partij, die in het on gelijk gesteld werd, zich echter niet aan den Volkenbond gestoord. Het gevolg was het uit treden van Japan en Paraguay uit den Vol kenbond. Paraguay zal waarschijnlijk via de vredesconferentie van Buenos-Aires, wier be slissingen zich grootendeels met de aanbeve lingen der Volkentoondsvergadering dekken, nog wel tot den Volkenbond terugkeeren. De banden tusschen den Volkenbond en Japan zijn echter voo-r vermoedelijk langen tijd ver broken, ook al heeft de Volkenbond niet den moed gehad tot de aanwending der bij artikel 16 voorziene sanctie-bepalingen tegen Japan over te gaan. Wat zal nu het gevolg worden van het thans genomen besluit, om ook op het Italiaansch- Abessynische geschil artikel 15 par. 4, van het Volkenbondsverdrag boe te passen? Zal de partijwier wenschen de Volkenbondsraad zal afwijzen en die ongetwijfeld Italië zal zijn, dan het goede voorbeeld van Peru volgen en toch de aanbevelingen van den Volkenbonds raad opvolgen? Of zal Italië de navolger van Japan en Paraguay worden, den Volkenbond verlaten en daden van oorlogsgeweld, ook al moge de oorlog niet nadrukkelijk verklaard worden, tegen Abessynië aanwenden? En zal de Volkenbond dan nogmaals de plichten verzaken, die artikel 16 op alle Volkenbonds leden legt en Italië rustig haar gang laten gaan? Twee noodlottige botsingen bij Warnemiinde. Naar eerst thans wordt' vernomen, zijn tijdens de verleden week te Warnemünde ge houden manoeuvres der Duitsche luchtstrijd krachten twee ongelukken gebeurd, die aan ?even personen het leven hebben gekost. Een jachtvliegtuig en een gi*oot bombar dements toestel kwamen met elkaar in botsing, met het gevolg dat belde machines tegen den grond w pletter sloegen. Hierbij zijn de vijf in zittenden omge-koipen. Vervolgens kwamen 2 Jachtvliegtuigen rfiet elkaar in botsing, het- seen de beide piloten het leven kostte. Thijs volbrengt den langen, zwaren tocht ook ditmaal zonder ongelukken. Schipper Baard en zijn mannen hebben zijn terugkomst met ongeduld en een bevreesd hart afgewacht, maar nu Thijs daar zoo moedig komt aanstappen, gaat er een hoera'tje op. Nauwelijks is ons beertje aan boord of de ankers worden gelicht. Het schip moet den verzuimden tijd zien in te halen. Arie Baard is verschrikkelijk nieuwsgierig naar alles wat Thijs heeft meegemaakt. Deze vertelt hem in kleuren en geuren van de ontmoeting met de nevelspoken, den toovenaar Abierebom en hoe hij dien boozen man klein gekregen heeft en natuurlijk-ook van de geheimzinnige koningskroon. „Wel, wel," zegt schipper Baard, als Thijs eindelijk uitverteld is, „ik heb wel over heel wat vreemde zaken in mijn leven gehoord, maar zooiets is haast niet te gelooven." Op het oogenbbk is het nog niet zeker, of al deze vragen een antwoord zullen verkrij gen. Want alle hoop is nog niet geheel op gegeven. dat nieuwe verzoeningspogingen zul. len ondernomen worden, die een voltooiing van het werk der commissie die de Volken bondsaanbevelingen over de beste oplossing van het .geschil nog overbodig zouden maken. Met het oog op deze mogelijkheid van nieuwe verzoeningspogingen heeft de Volkenbonds raad nu besloten niet slechts een nieuwe commissie te benoemen voor het ontwerpen dezer aanbevelingen, doch tevens de op 6 September benoemde Raadscommissie van Vijf, die tot dusverre vergeefs getracht heeft een door beide partijen aanvaarden verzoe- ningsgrond-slag te vinden, nog in het leven te houden. De bedoeling is, dat deze Raadscom missie van Vijf haar taak weder zal hervatten wanneer verzoeningsdenkbeelden onder haar aandacht gebracht zouden worden, diie haar een hervatting harer verzoeningspogingen schijnen te rechtvaardigen. Velen hebben hier met verbazing gehoord, dat men tot in de hoogste Volkenbondskrin gen de. kans op een uiteindelijk totstandko men eener vreedzame regeling van het ge schil nog niet voor geheel verdwenen acht. Zeker, op een oogenblik was hier het geloof vrij algemeen, dat toch nog een compromis zou geboren worden. Ondanks Mussolini's „onaannemelijk verklaring" van de voor stellen der Raadscommissie van Vijf meende men vrij algemeen uit het zoo ongewoon-hof- felijke communiqué over de zitting van den Italiaanschen ministerraad te mogen aflei den, dat de Britsche vloot reeds haar goede uitwerking gehad had en dat Mussolini den diplomatieken terugtocht begonnen was. Dit was ook toen de meening van de Raadscom missie van Vijf zelf. Des te grooter was daar om de teleurstelling, toen deze Raadscom missie vlak daarop plotseling besloot het bijl tje erbij neer te leggen en den Volkenbonds raad een rapport over de mislukking van haar verzoeningspogingen toe te zenden. De tus schen dien Zaterdagavond en Maandagoch tend liggende bespreking van Aloisi met den voorzitter der Raadscommissie de Madariaga was de oorzaak van deze plotselinge stem mingsverandering. Inderdaad. Aloisi's mede deelingen over de bezwaren, die Mussolini te gen de voorstellen der Raadscommissie had, hadden allen duidelijk gemaakt, dat betrek kelijk bescheiden wijzigingen in het plan der Raadscommissie niet voldoende zouden zijn, om Mussolini's toestemming er toe te winnen. Aloisi's mededeelingen hadden doen blijken, dat ondanks de hoffelijker manieren van Mussolini tegenover den Volkenbond de mee- ningsverschillen nog even reusachtig waren als van het begin van den strijd af. Mussolini wenscht nog steeds, dat Abessinië zal ophouden een onafhankelijke staat te zijn; Mussolini wenscht nog steeds de bezet ting van Abessynië door Italiaansche mili tairen. De Volkenbondsraad houdt nog steeds vast aan de onafhankelijkheid van, Abessy nië. dat niet onder de militaire macht van Italië mag worden geplaatst. Toch, ondanks de algemeene erkentenis van de nog steeds voortdurende geweldige te genstelling tusschen de verlangens van Mus solini en de opvattingen van den Volken bondsraad, blijft men hier nog steeds reke ning houden met de mogelijkheid van een vreedzame regeling. Dit wil zeggen, men acht het nog steeds niet uitgesloten, dat Musso lini toch nog zal toegeven, wanneer het hem eindelijk (misschien door Aloisi na diens te rugkeer uit Genève te Rome?) duidelijk zal worden gemaakt, dat de Volkenbond geens zins van plan is nogmaals artikel 16 bulten toepassing te laten, zooals de Volkenbond helaas in 1933 tegenover Japan en in 1934 tegenover Paraguay gedaan heeft. De Volkenbondsraad wil daarom de opstel ling van de aanbevelingen krachtens artikel 15, par. 4, nog niet overijlen. Want bij de te genwoordige stemming van den Duce zouden de aanbevelingen stellig onaannemelijk voor hem zijn en zou de aanneming dier aanbeve lingen door den Volkenbondsraad waarschijn lijk het uittreden van Italië uit den Volken bond tengevolge hebben. Men wil den Duce dus nog steeds tijd tot inkeer bieden. Zou hij werkelijk niet kunnen inzien, aan welke rampen hij Italië zal prijs geven, wanneer zijn militaire actie in Abessynië een optreden der Britsche vloot, met ondersteuning door Frankrijk en de andere Volkenbondsstaten zou uitlokken? Zou hij werkelijk niet kunnen of willen inzien, dat de voorsteilen der Raads commissie en de gelijktijdig uitgedrukte bedoelingen van Engeland en Frankrijk hem, Mussolini, de gewenschte gelegenheid tot economische expansie in Abessynië bieden onder waarborgen tevens voor de veiligheid der Italianen in Abessynië en in de aan grenzende Italiaansche kolonies? In ieder geval, wil de Volkenbondsraad, vastbesloten tot toepassing van de sancties van artikel 16, indien Mussolini den oorlog zou beginnen, voorloopig nog afwachten. Steunend op de macht der Britsche vloot kan Genève geduld hebben, vurig hopend dat het langs diplomatieken weg toch nog gelukken zal Mussolini tot een oplossing naar den geest van de voorstellen der Raadscommissie van Vijf te bewegen. Doch in het geduldige Genève heerscht tevens een stemming van vastberadenheid, die de hoop wekt, dat de staatsman, die tot oorlogsdaden zou willen overgaan, weldra zal ondervinden, dat hij dit niet langer ongestraft zal kunnen doen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. WOENSDAG 2 OCTOBER. HILVERSUM, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram. pk 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. A. Schep. 11.00—12.00 en 12.15 Ensemble Van der Horst. 1.15 Gram. pl. 1.30 Orgelspel R. Parker. 2.30 Gram. pl. 3.00 Chr. Lectuurè 3.30— 3.45 Gram. pl. 4.00 Zang door A. de Zeeuw Slierendrecht A.d. vleugel; R. van Hessen. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Gram. pl. 8.00 Berichten. Gram pl. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging olv. J. Spaanderman mmv. het Trio Helmann—Van WezelRenesse. 9.00 Causerie P. L. Gerritse. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten 10.15 11-.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel Joh. Jong. 8.30 Gram. pl. 9.30 P. J. Kers: Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.: VARA-tooneel olv. W. v. Cappellen, N. de Klijn (viool), R. Schoute (piano) en Gram. pl. 12.00 De Zonnekloppers ovl. C. Steyn. 12.45 Gram. pl. 1.001.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Orgelspel C. Steyn. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram. pl. 6.00 E. Walis en zijn orkest. 6.30 RVU. Dr. Presser: Rondom Abessynië. 7.00 E. Busch zingt. 7.15 Interview met Dr. Aljechin. 7.45 Sandor Sipos (cymbaal) en I. Rossican (piano) 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Nieuwsbe richten. VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest olv. H. de Groot mmv. M. Cherniawsky (cello). 9.00 Joodsch uurtje. 10.00 Gram. pl. 10.30 Nieuwe Gids-Herdenking (declamatie). 11.00 De Flierefluiters olv. Eddy Walis. M.m.v. B. van Dongen (zang). 11.3012.00 Gram .pl. DROITWICH. 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram. pl. 11,50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel Q .MacLean. 12.50 Ch. Manning's orkest. 1.50 Gram. pl. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Piano-recital J. Wills. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv. G. Bryan (piano). 5.05 Het Western Studio-orkest olv.. Fr Thomas. 5.35 Het BBC-dansorkest olv. H. Hall 6.20 Berichten. 6.50 Haydn's strijkkwar tetten. 7.10 en 7.25 Lezing. 7.50 „The Rockey olv. Sir Henry Wood mmv. Myra Hess (piano) 10.00 Berichten. 10.30 Operettemuziek mmv. solisten en orkest olv. Ch. Webber. 11.35 12.20 Jack Jackson en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert olv. Touche. 8.20 Duetten. 9.05 Radio-tooneel. 11.1012.35 Concert door het Pascal-orkest. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20—2.20 Concert uit Rest. „Wivex" 3.50 5.50 Omroeporkest olv. Reesen. 6.056.35 Gram., pl. 8.20 Vocale duetten. 9.05—12.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert. 11.05 Kwartetconcert. 12.20 Weragkamer-orkest olv. Hagestedt. 2,35 Gram. pl. 4.35 Zang. 5.20 Concert uit Frankfort olv. H. Rosbaud. 7.20 Kamermuziek. 8.35 Zie Deutschlandsender. '10.50—12.20 Omroep- kleinorkest olv. Eysoldt mmv. solisten. ROME 421 M. 9.00 Radiotooneel. 10.30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Stunde dwer jungen Nation. Spreker: Rud. Hess en Baldur von Schirach. 9.05 Her denking van Von Hindenburg. 9.20 Militaire marsc'nen olv. F. Ahlers. 10.20 Berichten. 10.50 Zang-recital. 11.05 Weerbericht. 11.20- 12.20 Populair concert uit Kzv'za.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3