De eerste partij door Aljechin in 30 zetten gewonnen. Nieuwe spelling blijft Zandvoort is acht minuten dichter bij Amsterdam. Geen wijziging van voorschriften in overweging De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid den heer Thijssen medegedeeld, dat ten departemente geen wijziging der spellingvoorschrif ten, welke neerkomt op een terugkeer tot de spelling-De Vries en Te Winkel, in overweging of in voorbereiding is. De minister vestigt daarbij de aandacht op den brief van 1 Juli j.l. aan het algemeen hoofdbestuur van de federatie der werkgevers- organLsatiën in het boekdrukkersbedrijf te Amsterdam, waarin hij bericht heeft, dat de regeering niet voornemens is wijziging te be vorderen van de tot stand gekomen voor schriften nopens de schrijfwijze van de Neder- landsche taal bij het onderwijs. Zware Eran'd ïri meuEel- fabriek. Schade van duizenden guldens. Koningin en Prinses danken de redders. Namens de Koningin en de Prinses heeft de adjudant van dienst kapitein-ter-zee N. A. Rost van Tonninckh een telegram doen toe komen aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij te Amsterdam van den volgenden inhoud: „H-M. en H.K.H. de Prinses hebben met be langstelling de vele moedige en zelfopoffe rende pogingen gevolgd in de jongste stor men door de bemanningen van verschillende reddingstations gedaan tot het redden van de vele door het noodweer in gevaar verkeerd hebbende levens. Koningin en Prinses wen- schen de reddingmaatschappij geluk met suc cessen door de zeemanschap van gezagvoer ders en bemanningen der reddingbooten behaald". De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen te Rotterdam heeft een telegram van gelijken inhoud ont vangen. HET VERKEERSONGELUK TE DUSSEN. Thans ook de landbouwer overleden. In het ziekenhuis te Raamdonksveer is Don derdagavond overleden de landbouwer Pruis- sen, die Maandagavond op den Rijsstraatweg te Hank (N.-Br.), terwijl hij met zijn zoon op een boerenkar reed, waarvoor een paard be spannen was, door een autobus, welke van Brussel op weg was naar Haarlem, werd ge grepen. Zooals men zich zal herinneren, is de zoon toen op slag gedood. STUC AD OOR HEEFT HET AL TE BONT GEMAAKT. De centrale recherche te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan door de arresta tie van een 44-jarigen stucadoor, die, zonder vaste woon- en verblijfplaats rondzwervende, in niet minder dan 9 gemeenten, waaronder de hoofdstad, zich aan tal van oplichtingen heeft schuldig gemaakt- De man is op trans port gesteld naar Oegstgeest, vanwaar hij zijn onvrijwillige rondreis door ons land, welke ten slotte met zijn opsluiting in de gevangenis ein digen zal, gaat beginnen. Verkoop van schepen aan Italië. Antwoord op vragen van den ter Wijnkoop. Op vragen van den heer Wijnkoop: Is het de regeering bekend, dat er sprake van is dat wederom een of meer Nederlandsche schepen naar Italië zullen worden verkocht, zooals met de Gelria het geval is geweest? Acht de minister het dan niet in tegenspraak tot de houding door de regeering te Genève aangenomen om toe te laten dat een derge lijke transactie plaats vindt, daar het toch in het geval van de Gelria is gebleken, dat dit enkel voor oorlogs-doeleinden geschiedt? Wil de regeering meedeelen of zij bereid is direct maatregelen te nemen, om verkoop van schepen als boven bedoeld te beletten, en zoo ja welke maatregelen zij reeds te dezen op zichte getroffen heeft of onmiddellijk denkt te treffen? heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord Ad 1. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend. Ad 2. Bij den huidigen stand van zaken van het geschil tusschen Abessinië en Italië en van de behandeling van dit geschil door den Vol kenbond, acht ondergeteekende het tot stand komen van transacties, gelijk die betreffende de Gelria. niet in strijd met de houding, welke de Nederlandsche regeering te Genève heeft aangenomen. Ad 3. In verband met het bovenstaande ver valt de beantwoording van deze vraag. Smokkelaarsbende gesnapt. Ambtenaren van de Invoerrechten en Ac cijnzen hebben dezer dagen te Breda een com plot smokkelaars ontmaskerd, dat er sinds ge- ruimen tijd zijn werk van maakte sigaretten papier uit België naar Nederland te smokke len. Eenige partijen smokkelwaar.zijn, volgens de Tel., daarbij in beslag genomen. In het begin van deze week werd onder Geertruidenberg de eerste smokkelaar van het complot, een zekere L. M. uit Utrecht, aan gehouden. Deze man vervoerde op zijn fiets ongeveer twee duizend boekjes sigarettenpa pier. Den volgenden dag hielden de ambtenaren den taxichauffeur P. V. uit Breda aan, die in zijn auto eenige koffers vervoerde waaruit niet minder dan twaalf duizend gesmokkelde boekjes te voorschijn kwamen. Deze chauffeur bleek eveneens deel uit te maken van een groot complot smokkelaars, wiens bedrijf gefinancierd werd door den lo gementhouder J. de R., te Breda. Men deed vervolgens een inval in het huis van den logementhouder waar nog ongeveer twaalfduizend boekjes werden aangetroffen. Verder vonden de ambtenaren hier een aan tal smokkelvesten, een sylinder revolver en een automatisch pistool. Bij het verdere on derzoek bleken bij het complot nog eenige vrouwen en een Belg betrokken te zijn. De da mes legden een volledige bekentenis af. Tegen allen is proces-verbaal opgemaakt. Omstreeks zeven uur Donderdagavond is brand uitgebroken in de meubelfabriek van de firma Scholten en Visser, aan de Haven-Noordzijde te Almelo. Het vuur is ontstaan in de werkplaats en vond gretig voedsel in de aanwezige voorra den hout en afgewerkte meubelen. De werk plaats is uitgebrand en het aanwezige mate riaal in vlammen opgegaan. De schade loopt in de duizenden guldens. Zij wordt door ver zekering gedekt. De brandweer was tot laat in den avond bezig om de geweldige vuurzee te blusschen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. OPENING VAN HET WERKKAMP „EERDE". Rede van Minister Slingenberg. Heden is het werkkamp „Eerde", het vierde werkkamp, dat door de Centrale voor Werkloo zenzorg georganiseerd wordt, geopend. Het kamp is gelegen op het landgoed „Eerde" aan den weg OmmenDen Ham. Nadat de voorzitter der Centrale voor Werk- loozenzorg. de heer W. J. Hemmes, een kort woord had gesproken, hield de Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, de ope ningsrede. VRIJDXG 4 Ö'CTÖEER '193S Noodlottige botsing op kruispunt. Motorfietsrijder zwaar gewond. Donderdagmiddag omstreeks vier uur heeft op het drukke kruispunt BanningstraatRa- demakersstraat te Soesterberg een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De motorfietsrijder Staal, sergeant-meca nicien bij de luchtvaartafdeeling Soesterberg, wilde de kruising passeeren, toen op het zelfde oogenblik een vrachtauto uit de rich ting Amersfoort naderde, welke bestuurd werd door den heer Best uit Oegstgeest. De motor fietsrijder werd door den voorbumper van de auto gegrepen en eenige meters meegesleurd. In zeer zorgwekkenden toestand is S. naar het hospitaal van de luchtvaartafdeeling Soesterberg overgebracht. (A.N.P.) Dieven wilden een brandkast meenemen. Deze was echter te zwaar. Ingebroken is in het gebouw van het Kle dingmagazijn „De Ster" aan de Groest te Hil versum. De dieven hebben zich toegang verschaft door een tuimelraam, dat zij via het dak van het Casino-theater konden bereiken. Zij heb ben daarna de garage van het kleedingmaga- zijn, welke achter het gebouw ligt, geopend en een auto naar binnen gereden met het doel, de op het kantoor staande brandkast mee te nemen. Deze bleek echter te zwaar en men heeft de brandkast toen maar open gebroken Een bedrag van ruim f 2000 werd buit ge maakt. De politie stelt een onderzoek in. Onrust in N. S. B.-werkkamp. Rust na toespraak weergekeerd. Donderdagavond zouden zich in het N.S.B. werkkamp aan den Ley weg onder Loosduinen moeilijkheden hebben voorgedaan. De aan den bouw van de groote landdagtent werkzame personen zouden, naai* de Tel. meldt, het werk hebben gestaakt en ruiten hebben ingegooid. Volgens dit blad zou de stemming, ook al door het verblijf in tenten en den arbeid op het zeer drassige terrein, eenigszins hebben ge leden. Donderdagavond laat zou de algemeen se cretaris van de N.S.B.de heer C. van Geel kerken, nog uit Utrecht zijn overgekomen, de menschen hebben toegesproken en onderzoek van klachten hebben toegezegd. Tegen midder nacht was de rust in het kamp weergekeerd. De Provinciale Ziekenhuizen. Kosten voor de provincie. Bij de begrootingen voor 1936 voor de drie ziekenhuizen der provincie Noord-Holland zijn de volgende tekorten geraamd die dooi de provincie gedekt moeten worden. Sanpoort: f 193.000 (over 1934 was dit f 180.814 maar over 1935 was f 204.900 ge raamd). Bakkum: f 343.615 (1934: f 333.969, 1935: f 365.015) Medemblik: f 79.758 (1934: f 56.115, 1935: f 87.909. De verpleeggelden zijn belangrijk verlaagd, waartegenover staat dat ook de salarispost jedaald is). ARBEIDER UIT EEN BOOM GEVALLEN Op slag gedood. Donderdagmorgen was de 37-jarige P. van der K. te Wassenaar, op de buitenplaats „Duin rell" bezig met het rooien van boomen. Bij het afzagen van een dikken tak is deze tegen zijn borst terecht gekomen, waardoor hij van een hoogte van tien Meter uit den boom viel. De man was op slag dood. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kin deren achter. Jongens van elf jaar met revolvers. Bende te Lutterade ontdekt. Te Lutterade zijn Donderdagmiddag vijf jongens van elf tot dertien jaar gearresteerd, die den geheelen zomer in kerken, scholen, kleedlokalen en winkels alles wat van hun gading was hebben gestolen. Van de opbrengst der verkochte goederen kochten zij revolvers, dolkmessen en andere wa pens. Na verhoor, waarbij zij volledig bekenden, zijn de jongens op vrije voe ten gesteld. Meerdere arrestaties wor den nog verwacht. Trekking van „Brederodeduin" Een geslaagde loterij. Haarlem Vrijdag. De stichting „Brederodeduin", die zich de bestrijding der tuberculose ten doel stelt, heeft zoöals men weet, een groote verloting op touw gezet. De trekking hiervan vond Donderdag avond in het Gemeentelijk Concertgebouw- plaats. Van te voren had men met de Haar- lemsehe Postfanfare en met Vrouwe Fortuna in hoogst eigen persoon een tocht door de stad jemaakt, waarbij men nog een groot deel van de resteerende loten had verkocht. In de stampvolle concertzaal heette dr. .Mauritz, bij ontstentenis van den voox-zitter van. de Haarlem-sche vereeniging tot bestrij ding der tuberculose, de aanwezigen welkom. Het is een verheugend feit, aldus dr. Mauritz, dat ondanks de moeilijke tijden, nagenoeg alle loten verkocht zijn. En dat is noodig, want wèl is de sterfte aan t. b. c. in Haarlem afgeno men. maar het aantal ziektegevallen is nog steeds groot. Dr.'Mauritz bracht dank aan de autoritei ten, voor hun welwillende houding, aan de Haarlemsche Postfanfare, die belangeloos haar medewerking op dezen avond verleende en aan allen, die hun krachten aan het organiseeren van de loterij hebben gegeven. Hierna ging men, ten overstaan van nota ris Wildschut, tot de trekking over. Daar de hooge prijzen lang op zich laten wachten, bleef de spanning erin. Aan de bezitters van de loten voorgaande en volgende op de num mers, waarop de 1ste, 2de, 3de en 4de prijs vielen, werd een extra-premie toegewezen. Pas op het einde van den avond kwam de eei-ste pi-ijs uit den trommel. De gelukkige eigenaar van lot no. 1033 werd de winnaar van de auto. EUWE—ALJECHIN Een strijd van nog geen vier uur. Donderdagavond is in het Carlton-Hotel te Amsterdam de eei-ste partij van de schaak match AljechinEuwe om het wereldkam pioenschap begonnen. Precies 17.45 uur weerklonk het signaal van den wedstrijdleider Hans Kmoch. De vijandelijkheden namen een aanvang. De burgemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt, deed den eei-sten zet der eerste partij en op advies van Aljechin speelde Amster dam's burgeva der d2d4. Er volgden d7d5; c2c4, c7c6. Tsjechisch dus. Aljechin had wit. Euwe moest dus eerst passief blijven. Achter de tafel, waaraan de beide mees- ters zaten, hadden de secondanten Landau en Maroezy plaats genomen. Daaiachter, zoodat hij zijn blikken over het geheel zou kunnen slaan, had Hans Kmoch zijn zetel. In een hoek van het kleine zaaltje Flohr. Euwe's trainer tijdens deze match. Verder gaven wethouder Boekman en oud wethouder dr. Vos van hun belangstelling blijk. In de aangrenzende groote zaal groepten overal meesters en liefhebbers bijeen, druk analyseerend eiken zet van beide matadors, •gewichtig discussieerend bij de groote de monstratieborden, welke op verschillende punten van de zaal waren opgesteld. De be langstelling voor deze eerste partij was vrij gi-oot. De echtgenoote nvan Aljechin, Euwe en Flohr waren aanwezig. De eerste zetten werden in snel tempo ge speeld. Doch na den 14en zet van Aljechin dacht Euwe lang. heel lang na en met elke minuut langer wachten steeg de spanning in de zaal. Men voelde, hier lag de beslissing. Tot in bijzonderheden gingen de deskundi gen na. welk antwoord Euwe het beste zou kunnen geven Te half tien gaf Euwe na 30 zetten op. zijn positie was hopeloos geworden. „Der Anfang muss gut sein", heeft Goethe eens gezegd en Aljechin heeft zich er aan gehouden. De partij is door hem foutloos gespeeld: zijn eenmaal verkregen kansen heeft hij in een zege omgezet. Het verloop van deze partij was als volgt: WIT ALJECHIN. ZWART EUWE. (Tsjechische verdediging) 1. d2d4 d7d5 2. c2c.4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pbl—c3 d5 x c4 De meest gebruikelijke behandeling dezer opening. De pionwinst is van tijdelijken aard. Wit heeft verschillende mogelijkheden den pion terug te winnen. 5. a2a4 Vroeger werd hier veel e2e3 gespeeld en pas na b7b5 speelde Wit a2a4. De beken de partij Rébi-Lasker uit Mahrisch-Ostrau heeft echter bewezen, dat zwart geen moei lijkheden in deze variant heeft. Het eenige bezwaar van dezen zet is, dat het veld b5 zwak wordt, maar hier staat tegenover de mogeliikheid een sterk centrum te voi-men. 5. Lc8f5 Alleen op deze wijze kan de zware looper ontwikkeld worden en ook e4 wordt vöorloo- pig onmogelijk gemaakt, wat na Lg4 wel mo gelijk zou zijn. 6. Pf3e5 Een scherpe voortzetting, die voor het eerst in Karlsbad 1929 door Samisch tegen Vidmar gespeeld wei-d. Een tijdlang gold e2e9 als de beste zet, waarop zwart twee varianten ter beschikking heeft, nl. den looper naar b4 Ontwikkelen of de Laskervariant (het paard via a6 naar b4) 6. Pb8d7 Beter dan e7—e6, waarop f2f3 gevolgd door e2e4. zou kunnen komen. 7. Pe5 x c4 Dd8c7 Bogoljubow beveelt in zijn bi-ochure „Das Damengambiet" den zet Pd7b6 aan om op Pc4e5 het andere paard naar d7 te bren gen. Wit behoeft echter niet Pe5 te spelen en kan eenvoudig op b6 ruilen en op bezetting van het centrum spelen (f3 en e4). De tekst- Nu de electrische treinen gaan rijden. Ook meer verbindingen tusschen Haarlem en de hoofdstad. Het hijgend puffen van het treintje tusschen de duinen van Overveen tot Zandvoort, zal spoedig zijn ver stikt. De rookpluim die zwierig zwaaien kon over de tevreden rol lende wagens achter de trouwe loco motief, zal verdwijnen, heeft plaats gemaakt voor de strakke koperdi*a- den, die de nieuwe, moderne electri sche motorwagens zullen voeden, op dat Zandvoort acht minuten dichter bij Amsterdam zal liggen dan tot nog toe het geval was. Zaterdag is de laatste dag; Zondag rijdt de electrische. Een proefrit, die wij Donder dag van Amsterdam naar Zandvoort en te rug maakten, heeft ons een en ander geleerd over de nieuwe electrische verbinding in de eerste plaats en over het nieuwe materieel in de tweede. Zooals men weet is op de lijn Hoek van Holland—Rotterdam een nieuw type wagen ingelegd, dat ter zijner tijd alle oude zal moeten vervangen. Wel zullen de wagens van het oude type naar Zandvoort rijden, doch desalniettemin was het belangwekkend te ervaren hoe de electrische wagens van het Dieselmodel het baanvak HaarlemZand voort afvliegen. Immers is hiermee bewezen dat de baan voor het electrische materieel dat wel gebruikt zal worden, en dat iets langzamer rijdt dan het allernieuwste type, buitengewoon goed ligt. Vooral tusschen Overveen en Zandvoort kan zeer snel worden gereden. Er is een lang recht stuk dat met den stoomtrein wel twee keer zoo ver schijnt te zijn, als met den elec- trischen trein. De scherpe bochten die vlak achter het station Overveen liggen zijn na tuurlijk gebleven, doch ook hier heeft men weten te bereiken dat de treinen sneller mo gen rijden, dan vroeger het geval was, ge steld dan dat een stoomtrein reeds zoo spoedig na het verlaten van het station een dergelijke snelheid zou hebben kunnen ont wikkelen als de electrische trein doet. Het electrische Dieselmodel kan een top snelheid bereiken van honderd zestig kilo meter. Bij de proefrit kon men nauwelijks iets van deze vaart merken. Integendeel, tusschen Amsterdam en Haarlem, waar hon derd vijftig kilometer werd gereden, zat men in dit nieuwe type nog gerieflijker dan bij het oude 't geval is, wanneer „slechts" ne gentig of honderd wordt gereden Aldus wordt de afstand tusschen de sta tions Haarlem en Amsterdam in circa elf minuten af gelégd! Dochdit is nog toe komstmuziek, die op het oogenblik nog wei nig heeft to maken met de electrificatie van het baanvak HaarlemZandvoort. Door de nieuwe verbinding wordt bereikt dat de Zandvoortsche forens eiken dag zes tien minuten spaart, 's Morgens acht minu ten korter in den trein zitten, 's avonds acht minuten korter in den trein zitten maakt samen zestien minuten korter in den trein zitten. De prijs daarvoor is de verdwenen ro mantiek uit den ouden stoomtijd, die vervan gen wordt door de nieuwe zakelijkheid der palen en di*aden. waarin men immers ook eenige romantiek kan vinden; zij het dan de moderne. Wanneer men nu de winterdienstregeling van het komende seizoen vergelijkt met de winterdienstregeling van verleden jaar dan komt men tot verrassende resultaten: In 1934 rêdeix 's winters 14 treinen per dag van Amsterdam naar Zandvoort en vijftien treinen van Zandvoort naar Amsterdam. Sa men 29 verbindingen. Van deze 29 waren er 8 direct; de rest was met ovei*stappen te Haarlem. In 1935 rijden er 24 treinen van Amster dam naar Zandvoort en 24 treinen van Zand voort naar Amsterdam. Samen 48 verbindin gen. Van deze 48 zullen er 39 direct wezen en slechts 9 met overstappen te Haarlem. Dit is allemaal gerekend voor de werk dagen in den winter. Op Zondagen is het na tuurlijk anders en in den zomër zullen er uiteraard nog veel meer verbindingen in gelegd kunnen worden, al ware het alleen reeds doordat het tijdroovende rangeeren met de stoomtreinen nu geheel is komen te vervallen. De bestuurder hoeft immers maar naar de andere zijde van den trein te loopen en alles is weer klaar voor het vertrek. De reisduur ZandvoortAmsterdam die vroeger 34 minuten bedroeg is nu 26 ge worden. Belangrijk is dat de tijden nu een gi'oote i*egelmaat vertoonen. Bijna iedereen weet dat de vertrektijden in Haarlem voor Am sterdam zijn één minuut voor het heele uur en één minuut voor het halve uur en voor de richting Rotterdam één minuut over het heele en halve uur. Zoo ook met de treinen in de richting IJmuiden. De treinen die van Zandvoort naar Am sterdam gaan vertrekken uit Haarlem vijf minuten voor de treinen die tot nog toe elk half uur wegreden. Uit Amsterdam vertrek ken de Zandvoortsche ti-einen vijf minuten na de gewone ti*einen, die een kwartier voor en over het heele uur wegrijden. Hiermede is bereikt dat tusschen Haarlem en Amster dam en terug geen overvolle treinen meer behoeven te rijden. De arbeid der electrificatie van het baan vak HaarlemZandvoort heeft vier maan den geduurd. In totaal heeft alles nog geen twee honderd duizend gulden gekost waar bij nog komt dat door verbouwing van reeds bestaand materieel nieuwe wagens voor dit traject zijn verkregen, zoodat geen nieuw materieel behoefde te worden aangeschaft. Nu het dan eindelijk zoover is gekomen dat een langgekoesterde wensch in vervul ling is gegaan, mag men de hoop uitspreken dat men ook allerwege de resultaten zal zien. die van deze verbetering altijd zijn ver wacht. Zoowel voor Zandvoort als badplaats moet de electrificatie een uitkomst wezen, doch voor de spoorwegen, die. zij het dan wel wat laat, het werk hebben uitgevoerd, is het ook te hopen dat het vei-voer zal toenemen en dat de gemaakte kosten na verloop van tijd weer in de kas zullen terugkomen! zet bereidt den volgenden zet voor..., (ge. bruikte bedenkteijd 4 minuten) 8. g2g3 -! Evenals in de Cambi'idge-springsvariant schijnt ook hier het fianchetto de juiste tac tiek te zijn tegen deze opstelling. 8. e7e5 Het plan van zwart is duidelijk. Door ruil der centrumspionnen wil zwart de meerder heid op den damevleugel verkrijgen. 9. d4 x e5 Pd7 x e5 10. Lel—f4 Pf6d7 11. Lflg2 Lf5e6 12. Pc4 x e5 Pd7 x eö 13. 0O Lf8e7 14. Ddlc2 Stand na 14. Ddlc2: WIT: Kgl ;Dc2; Tal en Tfl; Lg 2 en Lf4; Pc3; a4; b2; e2; f2; g3; h2. ZWART: Ke8; Dc7; Ta8 en Th8; Le6 en Le7; Pe5; a7; b7; c6; f7; g7; h7. Deze laatste zet van wit kwam iets ver rassend. In San Remo gaf Bogoljubow dezen zet aan, maal* Aljechin meende toen, dat zwart zich gemakkelijk verdedigen kan. Het blijkt echter, dat hij dien zet van Bogolju bow overgenomen heeft en aan studie on derworpen. Euwe dacht hier 40 minuten na en speelde 14. Ta8d8 Meester Flor had Da5 verwacht, maar vermoedelijk vreesde Euwe Pb5. waarop hij echter volgens Flohr koelbloedig f7f6 had kunnen antwoorden en op Pd4 Ld7. Het is niet te zien, op welke wijze wit in het voor deel zou moeten komen. Na den tekst-zet kan Wit Tfl—dl spelen en als zwart dan rok- keert met Pd5 op het behoud van het looper- paar spelen. 15. Tfldl 0—0 116. Pc3b5 Deze zet schijnt nog sterker te zijn dan die door Flohr aangegeven, want nu wordt de Dame op minder gunstige velden gedreven. 16. Td3 xdl (schaak); ij-. Tal x dl Dc7a5 De beste zet. Op Db8 of b6 zou Pd4 zeer sterk zijn met de dreiging Pf5 en ruil van den looper. Daarentegen zou Pf5 zeer fnui kend zijn voor Wit, omdat na Lxf5; Dxf5; Pf3 de witte Dame verloren gaat. 19. Pb 5d4 Natuurlijk niet Pxa7. Het paard zou op den duur verloren gaan. 18. Le6—c8 19. b2b4 Deze zet verraste Euwe. In de vooruitbe rekening dacht Euwe op den variant in te mogen gaan. Nu de pion niet te nemen is (zie volgende bemerking) wint Wit een tempo. 10. Da5c7 Op Lxb4 had Wit den volgenden variant op het oog: 19. Lxb4; 20. Pb3; Dc7; 21. De4: Ld6 ;22. Dd4 met stukwinst. 20. b4b5 c6c5 21. Pd4—f5 f7—f6' 22. Pf5e3 Wit geeft de voorkeur het sterke paard te behouden, in plaats van tegen den zwarten looper te ruilen. 22. Lc8e6 Zwart verdedigt zich ondanks den grooten tijdnood, waarin hij verkeert, zoo goed mo gelijk. Wit bewijst echter, dat de strijd ho peloos is. 23. Lg2d5 Wit ruilt de loopei*s, om met zijn figuren in te dringen. De open d-lijn en het veld f5 komen in zijn macht. 23. Le6 x d5 24. Tdl x d5 Sterker dan Pxd5. 24. Dc7a5 Een laatste poging tox tegenspel te ko men. Anders gaat minstens een pion ver loren zonder compensatie. 25. Pe3—f5 Da5—el 26. Kgl—g2 Le7d8 27. Lf4 x e5 f6 x e5 28. Td5d'7 Zwart had hier al op kunnen geven. 28. Ld8f6 29! Pf5h6 Kg8h8 Natuurlijk niet g7 x h6 wegens mat op h7. 30. Dc2 x c5 Opgegeven. Nabeschouwing. Het was te verwachten, dat Aljechin met d4 zou beginnen en dat Euwe de Tsjechische verdediging zou kiezen. Het tempo, waar mede de eerste zetten gespeeld werden, deed aan een vreedzaam verloop denken. Toen Aljechin echter met den 14en zet Dc2 speel de. werd de zaak ernstig. Euwe dacht zeer lang na en speelde Ta8d8. Volgens Flohr was dit de beslissende fout, ofschoon Euwe na de partij opmerkte, dat de dertiende zet van zwart (Lf8e7) die door Aljechin m het tournooiboek van San Remo werd aan bevolen, zwart in moeilijkheden brengt. Aljechin nam zijn kansen schitterend waar en versterkte met eiken zet zijn positie. Toen de laatste poging van Euwe. om wat tegen spel te vei*krijgen, faalde, gaf hij den ho- peloozen strijd op. De aanval van Aljechin w"? niet meer te pareeren. - *-cr R otc*ber vpngt d** De meening van Aljechin. Na afloop deelde wereldkampioen dr. Al jechin ons mede, dat hij begrijpelijkerwijs zeer tevreden was over het verloop van oe eerste partij. Hij meende, dathij buitenge" woon goed gespeeld had en bij hoopte, aai; hij in dezen voi*m ook de andere partijen zou kunnen spelen. Een merkwaax*dige bij zonderheid was wel, dat hij twee uur van te voren de Tsjechische verdediging nog eens bestudeerd had en twee varianten had uit gespeeld, waarvan de eene in de partij van Donderdagavond precies zoo was uitgekomen met de daarbij behoorende tegenzetten van Euwe. Belangstelling te Moskou. Wij vernamen, dat de belangstelling uit het buitenland bijzonder groot is voor deze match. Zoo bellen belangstellenden uit Mos kou enkele malen per dag het Carlton-Hotei te Amsterdam op om den stand van de match te vernemen. Zondag 6 October worrlt de tweede partij in de Militiezaal te Amsterdam gespeeld. Euwe zal dan met wit spelen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2