1.1 ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET f De 3 October-feesten te Leiden werden Donderdag in gezet met de traditioneele uitdeeling van haring en brood. De burgemeester der sleutelstad kwam zich persoonlijk van den gang van zaken overtuigen De Prins van Wales werd deze week door den president van Frankrijk, Lebrun, ontvangen. De hooge gast op het bordes van het kasteel van Ram- bouillet In het Oostelijk gedeelte van de provincie Utrecht zijn Donderdag luchtbeschermings oefeningen gehou den. Een snapshot van de demonstra ties te De Bilt De bijzetting van Von Hindenburgs stoffelijk overschot In het monument te Tannenberg. De lijkkist wordt door officieren in den toren gedragen Op het traject Haarlem Zandvoort werd Donderdag de proefrit met den eersten elec- trischen trein gehouden. De gestroomlijnde wagens in de nieuwe omgeving FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 31) Daarmede is de onbetrouwbaarheid van den man, die voorgeeft overvallen te zijn, aan getoond. Bij gebrek aan handboeien worden hem de handen gebonden meteen eind touw en spoedig zet de trein zich nu weer in beweging. De rechercheur visiteert Popo- dotschi's bagage en eenige kleedingstuken, maar hoe hij ook zoekt, van de verdwenen juweelen is geen spoor te ontdekken. Tenslotte beklopte hij zorgvuldig de wanden van de koffers en inderdaad: daar beneden klink het hol. Een dubbele bodemZon der zich om Popodotschi's protesten te be kommeren, snijdt hij het leder open en op de bank valt een zakje vol diamanten. De langdurige ondervragingen door de po litie en de interviews met tallóoze verslag gevers zijn niet bepaald aangenaam, vooral niet voor Diesel, die zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis wordt gebracht. Daar blijkt, dat de schouderblessure slechts een vleeschwond is, welke Diesel wel veel pijn ver oorzaakt, maar die toch in veertien dagen geheel genezen zal zijn. Het resultaat van het uitvoerige politie onderzoek vergoed veel. De ontvreemde dia manten zijn weliswaar uit de' zetting ge broken, maar er ontbreekt er toch niet een en derhalve wordt den drie studenten plech tig meedegedeeld, dat zij in aanmerking komen voor de uitgeloofde belooning van 10.000 pond. Tienduizend pond dat is bijna vijf en zeventigduizend gulden bij den thans gel denden koers! Wanneer men de reis-, verblijf- en ziekenhuiskosten er aftrekt, blijft er dus voor elk hunner een kleine 25 duizend gulden overDat is een bedrag, waarmee men plannen voor de toekomst kan smeden! En wat is er mooier dan plannen maken als men jong is? Nu behoeft Hilde Broersma niet drie jaar lang kleine kaffertjes te onderwijzen; Snavel zal haar het geld voor de thuisreis veel vroeger kunnen zenden. En Volkers kan, daarmee gevolg gevend aan een lang ge- koesterden wensch, ergens in Afrika of in Kleine Azië antieke scherven en metselsteenen gaan zoeken. Diesel verzendt onmiddellijk een tele gram van den volgenden inhoud aan Nini: „Popodotschi met juweelen gevangen. Ver wonding klein. Geluk groot. Kom onmiddel lijk!" In het gedrang aan den uitgang van het centraal station te Genua bevindt zich een jongeman met den linkerarm in een witten doek. Hoewel de kleur van zijn haar donker en die van zijn gelaat koperrood is, valt hij hier onder de.tallooze zuidelijke types onmid dellijk op. Een eenzame sterveling, uit 't nuch tere Noorden, omgeven door een. zwerm tem peramentvolle, zeer spraakzame en hevig ges- ticuleerende Romanen. Hij houdt voortdurend den blik gericht op den controle, waarlang juist een stroom rei zigers zich naar buiten spoedt. Mannen met overvloedig zwart kroeshaar en donker- oogige vrouwen, sommige met bonten doeken om het hoofd en meest allen in het bezit, van landelijke bagage, stroomen aan hem voorbij. Dan duikt in het gedrang plotseling - een blonde dame op met een bruin lederen koffer in de eene en een boeket zomerbloemen in de andere hand. Speurend glijdt haar blik over de menigte. Bijna tegelijkertijd ontdek ken zij elkaar, maar terwijl Diesel ovler het geheele gezicht straalt, blijkt Nini Collijn ernstig geschrokken'als zij den grooten, witten doek ziet. Een oogenblik blijft zij als aan den grond genageld staan, maar met één sprong heeft Diesel haar bereikt en. hij drukt het meisje met zijn gezonden arm zóó vast tegen zich aan, dat zij verschrikt uitroept: „Houdt op, je knijpt me fijn!" Maar Diesel zegt overmoedig:„Ach kom, dat is nog niets! Wacht maar eens tot ik de beschikking heb over m'n beide' armen!" Nini's koffer wordt in depót gegeven en dan wandelen zij arm in arm langs Genua's straten:- twee verliefde jonge menschen. Edoch, Genua's straten zijn eigenlijk niet voor verliefde paartjes, die arm in arm loo- pen, aangelegd, want de straten zijn smal en de trottoirs zijn slechts hier en daar aan gegeven. Het .tweetal bemerkt niet, dat het aan de verkeerde zijde loopt, en dat de on ophoudelijke stroom' Genueezen daardoor tel kens op den rijweg voor hen moet uitwijken. Eerst als een politie-agent hen met veel woor den en met nog veel meer gebaren te ver staan geeft, dat men als voetgangers in Genua links behoort te houden, herinneren zij zich. hun omgeving. En dat is .maar goed ook, want er is hier werkelijk veel te zien. Be wonderend blijven zij staan voor de oude paleizen, waarin eens wereldbeheerschende Genueesche geslachten troonden. Door groote, open portalen zien zij in de ruime gangen met lantaarns, zuilen, marmeren beelden en breede trappen enop fraaie binnenplaatsen met tropischen tuin. Maar ook de zware, ijze ren poorten en het - stevige traliewerk voor de vensters ontgaan hun niet. Het scheen vroeger niet van gevaar ontbloot te zijn tot de groote Genueezen te behooren. En niet altijd zullen deze poortei zoo wijd geopend zijn geweest...,,. Als zij door de Via Garibaldi slenteren, waar het eene palazzo aan het andere grenst, vraagt Diesel: „Zou jij eigenlijk wel in zoo'n kasteel willen wonen?" Nini moet daar hartelijk om lachen. „Als concierge?" luidt haar wedervraag. „Of heb je met de vijf en twintig duizend gulden hoogmoedswaanzin gekregen?" „Oeh", plaagt Diesel, „bij. jouw diamanten behoort toch minstens een paleis als dit!". „Dat bewijst nu weer eens, dat jullie, man nen, blind zijn en dat het eigenlijk niet de moeite waard is om zich voor jullie mooi te maken. Als je je oogen een klein beetje beter de kost gaf, zou je gezien hebben, dat ik geen enkele diamant meer draag". Werkelijk hoe vaak Diesel dit uur in Genua Nini heeft aangezien ,hij zou toch met den besten-wil niet hebben kunnen zeg gen, wat zij eigenlijk aan heeft. Maar nu tracht hij deze tekortkoming zoo spoedig mogelijk te herstellen en tot zijn voldoening constateert hij, dat zij op een lichtgroen ja ponnetje een ketting van donkergroene kra len, afgewisseld door gehamerde stukjes koper draagt. Een sieraad, zooals dat thans bij alle vrouwen in zwang is. Zij het dan, dat deze ketting natuurlijk wat mooier is, omdat Nini haar draagt. „En als meneer Van Berquem binnenkort weer eens een diamant-show wil houden?" „Dan zal hij iemand anders moeten zoeken om hem daarbij behulpzaam te zijn! Voor de diamanten zorgt voortaan mijn man!" Als Diesel dat hoort, krabbelt hij. haastig terug. „Ik geloof eigenlijk, dat' diamanten in het geheel niet meer modern zijn en die groene ketting staat je werkelijk alleraar digst!" „Oho jij schijnt het je gemakkelijk te willen maken, vriend...." ,Maar lieve kind ik vang niet eiken dag Popodotschi's!" „Nee nee, maar wij vrouwen verwachten toch van eiken nieuwen dag opnieuwiets moois", - - Diesel kijkt haar ondeugend aan. „O, daar aan zal het je bij mij niet ontbreken!" En hij fluistert haar meteen zooveel mooie en teedere dingen in het oor, dat menige vrouw daardoor onmiddellijk zelfs van de kostbaar ste diamanten zou hebben afgezien. Maar Nini merkt lachend op, dat mooie woorden slechts te vergelijken zijn met heel kleine steentjes. Dan trekt Diesel haar in het eerste het beste toegankelijke paleis. En ten aanschouwe van waardige marmeren leeuwen en, van de geschilderde plafonds of veelbeteekënend glim lachende Olympiërs kust hij haar lang -en innig. De bladen geven uitvoerige berichten van de sensationeele arrestatie, waarbij op de ontvreemde kostbare juweelen beslag kon worden gelegd. En alle vrouwen in de Ver- eenigde Staten en in Afghanistan, in Frank rijk en in Brazilië, in Nederland én op Cura sao vergeten voor een poosje haar automobie len en droomen van diamanten. Zij kijken min of meer verachtelijk naar hun bonte kraaltjes, kleurige stukjes hout, besneden botjes, geknoopt leer én koperen plaatjes, zooals.de, nieuwe mode op het gebied van sie raden die voorschrijft. En de echtgenooten, verloofden 'en vaders van alle landen overleggen op welke wijze zij de goede stemming weer kunnen herstellen. Maar de tijden zijn slecht en juweelen duur. En zóó ontstaat, zonder dat men zich organiseert of een complot smeedt, een sa menzwering van alle mannen op deze aarde. Daarbij vervallen zij in een antiek, maar nochtans beproefd middel: zij schenken weer hun hart. En de vrouwen in de geheele wereld vinden, dat deze nieuwe mode een mooie mode is UtndduH Bij Spaarndam werden Donderdag demonstraties gegeven met een .Slipzand-doikinrichting.voor hjt ophalen van in zee gezonken goud en andere kostbaarheden, welk apparaat uitgevonden door ir. Wiener De schaakwedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen dr. Max Euwe en den titelhouder dr. Aljechin heeft Donderdag avond in Amsterdam een aanvang genomen Burgemeester De Vlugt verrichtte den openingszet. V.l.n.r.: dr. Aljechin, dr. W. de Vlugt, wethouder Boekman en dr. Max Euwe Op den onbewaakten spoorwegovergang te Nootdorp is Donderdag een melkauto door den Dieseltrein gegrepen en totaal vernield, waarbij de twee inzittenden der auto om het leven kwamen. De plaats des onheils

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5