HET NIEUWE AVONDBLAD „Een Hondenleven" 9 Wintertijd gaat in. Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 284 ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2yz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. UitgaS/e Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000:- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Brief aan de Staatslieden Door driehonderdvijftig doctoren, allen psy chiaters en" psychologen-, is een adres gericht tot de staatslieden der wereld. Wij hebben er Donderdag den tekst van gepubliceerd. Het toe val heeft gewild dat het in de geheele wereld juist gepubliceerd is op den dag, waarop Mus solini zijn oorlog tegen Abessinië begon. Deze ernstige waarschuwing totde minis- 1 ters van alle regeeringen gericht door een in ternationale groep mannen-der-wetenschap, die door hun studie en hun arbeid de meest- deskundige beoordeelaars van de psychologi sche zijde van het oorlogsvraagst.uk zijn, kan op dit oogenblik grooten en heilzamen invloed doen gelden. Men zegge niet: „weer een adres, wat helpt het?" want een dergelijke brief kan, mits hij op het juiste moment komt, de men- schen-die-te-beslissen-hebben, nopen tot een overpeinzing en zelfinkeer, die geweldige be- teekenis kunnen hebben. Daarbij komt dat dit adres geheel vrij is van eenig nationaal eigenbelang. Het draagt de handteekeningen van Nederlanders, Belgen, Franschen, Engel- schen, Duitschers, Amerikanen, Scandina- viërs, Zwitsers, Tsjechen, Polen enz., ja zelfs, van enkele Italianen. Vele professoren in de psychiatrie, waaronder zulke corypheeën der wetenschap als de Franschman Janet en de Zwitser Bleuler, directeuren van krankzinni gengestichten en sanatoria, zenuwartsen en psychologen, hebben hun namen onder dit document gezet; Het heeft "maandenlange voorbereiding ge- eischt. Een voorbereiding die alweer in Haar lem geschied is, want de secretaris van de Commissie voor Oorlogsprophylaxis der Ned. Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, dr. J. Roorda, is de drijvende kracht dezer gansche actie geweest. De tekst van het adres is het werk van Haarlemsche psychia ters. Die tekst moest aan de goedkeuring der collega's onderworpen worden en leidde tot een internationale briefwisseling, die de Commissie voor Oorlogsprophylaxis behalve 350 onderteekeningen van het adres, een schat van belangwekkende documentatie be zorgd heeft. Dezer dagen is uit Haarlem het adres over den ganschen aardbol uitgezon den en werd tegelijkertijd via het Algemeen Nederlandsch Persbureau aan de wereldpers medegedeeld. Zooals gezegd, viel de publicatie juist samen met Mussolini's aanval op Abes sinië. De pogingen van den Volkenbond hebben dit begin van den oorlog in' Oost-Afrika .niet kunnen verhinderen. Maar iedereen beseft dat veel grooter gevaren de wereld bedreigen tengevolge van Mussolini's dolle onderneming. In dit verband zijn wel van zeer groote be- teekenis de volgende woorden in het adres: „Zal de oorlog vermeden worden, dan moeten de volken en hun leiders zichzelf in hun verhouding tot den oorlog leeren kennen. Door zelfkennis kan een wereld ramp voorkomen worden. Daarop geeft de eerste paragraaf van de toelichting deze commentaar; „Er bestaat een schijnbare tegenstrij-' digheid tusschen den bewusten indivi- dueelen afkeer van den oorlog en de col lectieve bereidheid om oorlog te voeren. „De verklaring hiervan ligt in het feit dat de mensch zich geheel anders ge draagt, voelt en denkt als zelfstandig in dividu dan als onderdeel van een collec tiviteit. „In de cultuurmensch van de 20ste eeuw leven nog krachtige, wilde en des tructieve instincten, die niet of slechts ten deele zijn gesublimeerd en deze kun nen losbreken zoodra de gemeenschap waartoe hij behoort zich in gevaar meent te bevinden. Het onbewuste verlangen om die primitieve instincten te kunnen bot vieren, ongestraft, ja zelfs beloond, be- vurdert in hooge mate de bereidheid tot den krijg. „De strijdinstincten, in goede banen ge leid, leveren energie voor veel dat goed en nuttig is, doch zij kunnen een chaos veroorzaken indien zij ongeteugeld in actie komen, gebruik makend van de groote vindingen van het menschelijk intellect. En de tweede leidt tot een onmiskenbaar beroep op „de machtigste bondgenooten te gen den oorlog: De volken toonen een angstwekkend gebrek aan realiteitsbesef. De populaire ideeën over oorlogvoering, zich symbo lisch uitend in parade uniformen en militair vertoon passen in het geheel niet meer bij den oorlog zooals hij in wer kelijkheid is. „Verwonderlijk is ook de apathie ten opzichte van de schadelijke handelingen en intriges der internationale wapen industrie gezien de gevaren waarin deze hen dreigt te voeren. Men moest -be- seffen dat het dwaas is om te dulden dat enkelingen persoonlijk vowdeel kunnen DENK OM UW GEZO N DHEID Bel bij slecht weer een taxi (Adv. Ingez. Med.) hebben bij den dood van millioenen menschen. „Wij raden u dringend den werkelijk- heidszin en de collectieve zucht tot zelf behoud van de volken wakker te schud den daar deze de machtigste bondgenoo ten zijn tegen den oorlog. Uit de derde paragraaf, tenslotte, licht ik de volgende passages van bijzondere beteekenis: „De suggestie, die er van redevoeringen van leidende staatslieden uitgaat is groot en kan zeer gevaarlijk zijn. De oorlogs geest, zoo gemakkelijk opgeroepen, is niet meer te bezweren. Men herinnere zich het parool van 1914 „Het vaderland is in gevaar" en zijn uitwerking op de volken. „Volken kunnen, evenals individuen, neurotisch worden; door angstvoorstellin gen en waandenkbeelden meegesleurd kunnen zij komen tot voor henzelf en andere volken levensgevaarlijke avontu ren. „Wij psychiaters verklaren dat onze wetenschap zoover gevorderd is, dat zij zeer goed in staat is om werkelijke, voor gewende en onbewuste motieven te onderscheiden, dus ook bij staatslieden. „De geschiedenis zal over die staats lieden oordeelen, die hun volken militair drillen en daarbij steeds over vrede praten. „Zij vooral zullen de verantwoording dragen voor de onafzienbare ellende, die een nieuwe oorlog zou brengen. Er zal van de Assemblée van den Volken bond die Maandag te Genève bijeenkomt, ge weldig veel afhangen. Koel inzicht, welover wogen beleid, het besef van de noodlottige machten, die een onvoorzichtige daad zou kunnen ontketenen, moeten haar daarbij leiden. Ik hoop dat de Assemblée beïnvloed zal worden door het internationale adres van de 350 psychiaters. Ik geloof dat zij zeer veel zou kunnen doen om „de machtigste bondgenoo ten tegen den oorlog" te hulp te roepen. Op dit moment verschijnt dit adres der psychiaters als een belangrijke en indrukwek kende daad een waarschuwing op het cri- tieke moment. R. P. IJMUIDEN. Vrachtauto botst tegen een autobus. Bestuurder was beschonken. Donderdagavond half twaalf is voor Hotel de Prins een vrachtauto uit Amsterdam met een flinke vaart tegen een voor-rijden de autobus van de firma Van Veelen en Berk hof gebotst. Het bleek, dat zoowel de bestuur der als de man die naast hem zat, beschon ken waren. De passagier vloog met zijn hoofd door de voorruit en bekwam een bloedende hoofdwond. Hij werd door dr. Vierstra ver- honden. Beide Amsterdammers werden ter ontnuchtering ingesloten. Later werden ze, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. De vrachtauto en de autobus werden licht beschadigd. Visscherijnieuws in een notedop. Ter haringvisscherijDe Martenshoek is weer ter haringvisscherij vertrokken. Het vertrek van de Cornelis de Boer Jr. moest tot heden worden uitgesteld tengevolge vap op de vorige reis opgeloopen vleetschade. Weer naar zee. De Oentoeng IJM. 131 zal na drie maanden uit de vaart te zijn geweest, heden weer vertrekken. Stormschade in Engeland. De laatste stor men hebben in Ramsgate Harbour groote ver liezen aan de vloot toegebracht. Vijftien mo tor- en roeibooten en een motor-haringdrif ter zijn gezonken, terwijl bovendien tal van kleine scheepjes tegen den havenmuur te pletter sloegen. Een groote haai gevangen. De in Fleetwood thuisbehoorende stoomtrawler Gava ving op zijn laatste reis een haai van 27 voet. Het monster werd gevangen aan de Westkust van Schotland. De visscherij in Engeland. De opbrengst van de visscherij in Engeland en Wales gedurende de maand Augustus was 1.031.139 cwts, ter waarde van£ 993.299, tegen 1.029.532 cwts, ter waarde van 1.073.707 in' Augustus 1934. De opbrengst in de eerste zeven maanden be droeg 8.227,.698 cwts. ter.waarde van 7.528.728. tegen 8.080.602 cwts. en 7.740.220 in hetzelfde tijdvak van 1934. Dit beteekent een achter uitgang van 210.000 vergeleken bij het vorig jaar. Ansjovisbericht'. Prijshoudend, met beperk ten handel. Levenservaringen van een teckel. Nieuwe rubriek. Voor allen die van dieren houden. Wij vestigen de bij zondere aandacht van alle lezers van dit blad, die van dieren houden, op ae nieuwe rubriek die vandaag begint: Eer. Honden leven. Zijnde „Frag menten uit het Dag boek van een Teckel, den Baas toegeb'.aft". De Baas van den teckel Tom (wiens gocdgelijkend portret u hiernevens vindt) heeft in deze bijdragen aan ons blad zoowei de humor als de weemoed, de wijsgeerigheid en de overpeinzingen van zijn trouwen huis vriend trachten weer te geven. Ook het zelf bewustzijn van den jachthond, die tevens trotsch op zijn nobel ras is, doet zich gelden. Maar de humor en de lust voor avontuur, die den teckel ook als huisdier zoo sterk kenmer ken, overwegen in dit vroolijk Dagboek. De Fragmenten zullen driemaal per week in ons blad verschijnen, op Zaterdag, Dinsdag en Donderdag,-steeds op dezelfde pagina. Wij raden u aan ze trouw te lezen; Tom's levenservaringen en overpeinzingen zullen u heel wat vrooiijke oogenblikken bezorgen. VOOR BETERE HAARVERZORGÏNG OOK VOOR HEEREN. DULLER'S KAPPERSHUIS, KALVERSTRAAT 184 - Telefoon 4116. Neemt geen risico. ONZE PERMANENT WAVE geeft U 6 maanden voldoening. af 1— (Adv. Ingez. Med.) CHRIST. HIST. JONGEREN GROEP. Dinsdagavond heeft in het Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw Kalverstraat een openbare vergadering plaats van de Christ. Hist. Jonge rengroep. Als spreker zal optreden de heer J. E. Boddens-Hosang, burgemeester van Naar- den met als onderwerp „De taak der jonge rengroepen in dezen tijd". De avond zal wor den opgeluisterd door muziek en declamatie. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. De cursus in E.H.B.O., die, zooals vorige jaren, zal worden geleid door Dr. J. IMac Daniël, zal een aanvang nemen op Dinsdag 15 October a.s. De leden, die zich voor het volgen van den cursus hebben aangemeld, worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. Voor deelneming kan men zich alsnog op geven bij den secretaris M. W. Hellmons, Da Costalaan 6, Driehuis. Men zette de klok dus terug! (Adv. Ingez. Med.) De gemeente Velsen in 1934. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de wintertijd den 6en October om drie uur in den morgen begint. Parken en plantsoenen. Paarden die de haver verdienen en ze ook krijgen. Volkshuisvesting en Waterstaat. In ons blad van j.l. Donderdag begonnen wij onze rondwandeling door het verslag over den toestand der gemeente Velsen in 1934. We waren gekomen bij de badinrichtingen. Onze wandeling voorzettende starten we bij onze parken en plantsoenen. De gemeente is in het gelukkige bezit van twee parken, Velserbeek en Burgemeester Rijkenspark en een land goed, Rooswijk. De oppervlakte van Velser beek is 31,28.62 H.A., van het Burgemeester Rijkenspark 9.8.90 H. A. en van Rooswijk thans 48,93,08 H.A.. Vroeger was het grooter, maar we 'hebben er een paar flinke lappen van verkocht aan Hoogovens. Het onderhoud der gemeentelijke parken en plantsoenen geschiedt door plantsoenarbei ders onder leiding van een opzichter, zegt het verslag. Stel u eens voor, dat het door opzichters geschiedde onder leiding van een plantsoen arbeider. Dan zagen ze er zeker lang zoo net jes niet uit als thans. We laten onze parken en ons landgoed met hun poëtischen herfsttooi en hun vochtige na jaarsgeuren achter den rug om een bezoek te brengen aan iets waar minder poëzie in zit, den reinigings- en ontsmettingsdienst, overigens een hoogst nuttige instelling. Op 31 December 1934 waren bij dit bedrijf onder leiding van den directeur werkzaam 1 opzich ter, 1 eerste voerman. 4 chauffeurs (waarvan 1 chauffeur-bankwerker en 1 chauffeur-ont smetter), 1 ontsmetter, 7 voerlieden en 13 straatreinigers. Het rollend materieel be staat uit 66 wagens, auto's enz. w.o. 8 vuilnis wagens, 4 vuilnisauto's, 2 sproeiauto's. 17 handveegwagentjes, 9 zandstrooimachines enz. Het zou wel aardig zijn, met al dit rol lend materieel eens een optocht te organisee- ren. Dit is echter niet mogelijk, want het bedrijf heeft daar geen menschen genoeg voor, Voor den dienst 1934 waren 4 paarden be schikbaar, die een bedrag vari f 2675.76 aan onderhoudskosten vergden of gemiddeld f 1,83 per dag tegen f 1,92 in 1933 en f 2,11 in 1932. Ze worden dus hoe langer hoe goedkoo- per. Ondanks hun vergevorderden leeftijd het oudste telt al 15 lentes) werken ze gemid deld per dag nog 8 uur.. Met 17 werklieden werd de gewone dage- lijksche veegdienst verricht. De oppervlakte van de schoon te houden straten vermeerder de in 1934 met 49,870 M2 en bedraagt thans 529076 M2.Dat is bijna 53 H.A. of ongeveer even groot als het park Velserbeek met het villapark. De ophaaldienst haalde 37329 M3 huisvuil op. Weggevoerd werd 21321 M3, waarvoor aan den contractant f 15990.75 werd betaald. Wat niet weggevoerd werd, werd door het bedrijf zelf vernietigd. Het is wel opmerkelijk, zegt het verslag, dat het aantal M3 aangevoerd vuil, vergeleken bij 1933 vrijwel gelijk is ge bleven, terwijl het weggevoerde vuil in 1934 1853 M3 minder bedroeg.. De sproeidienst sproeide 6 dagen in Mei,. 10 dagen in Juni, 9 dagen in Juli en 4 dagen in Augustus, totaal 29 dagen, waarbij 213 M3 water en 219 M3 loogemulsie werd gebruikt. Dat is gemiddeld per M2 straat en per sproeiïng ongeveer 0.03 L. Liderdaad niet te veel. In het asphixiatietoestel werden 825 dieren afgemaakt, nl. 409 honden en 416 katten. De -totale kosten van het bedrijf bedroegen f 99243,39 tegen f 99598.44 in 1933 en f 109063,48 in 1932, of per inwoner resp. f 2,238, f 2,284 Een merkwaardig document is ongetwijfeld deze foto uit 1924, toen Italië en Abessynië nog de beste betrekkingen met elkaar onderhielden. Men ziet hier Haile Selassi (toen nog Ras Tafari) en koning Victor Emanuel bij een troepeninspectie te Rome. en f 2,53. Wanneer zich geen bijzondere om- standighaden hadden voorgedaan, waardoor de kosten f 3212,46 hooger werden dan nor maal zou de dienst in 1934 per inwoner f 2,166 hebben gekost. Eén ding zouden we haast nog vergeten: de bergplaats voor hooi en stroo werd verbouwd tot garage, zoodat alle auto's geborgen kun nen worden. Deze verbouwing is een groote verbetering gebleken. Het hoofdstuk inzake volkshuisvesting ver telt ons, dat de bevolking onzer gemeente op 1 Januari 1934 was gehuisvest in 10536 wo ningen. Het aantal woningen bedroeg op dien datum 11008, zoodat 472 woningen leeg stonden. Op 31 December 1934 bedroeg het aantal woningen 11466, waarvan 10769 werden bewoond. Het aantal woningen vermeerderde dus met 458. TOONEELVER. „VARIA". DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935: „EX-KONING PETER" in Thalia. Opgave voor Lidmaatschap bij het Bestuur. (Adv. Ingez. Med.) CCXXVH. Het aantal trawlers, dat we de laatste we ken aan den afslag krijgen is geregeld ach ter in de dertig. Als hier nu eens geen boo ten bij waren geweest, die op makreel en ha ring visschen, dan was de markt wellicht voldoende voorzien van die soorten, welke de handel in de eerste plaats noodig heeft. Nu is er een voortdurend bekort aan alles, vooral aan kabeljauw, wat tengevolge heeft, dat de blanke koolvisch, de gadus polachius een nuttige rol speelt als remplacant van den gadus morrhua. Wat ook al weer zijn nut heeft, daar de bevolking eens wat meer blanke koolvisch (mooie meiden) leert eten. Nu ik het over koolvisch heb. schiet roe wat te binnen, iets waaruit 'blijkt, dat er in de hal nog zin voor humor is. Het is deze zin "voor humor, die de wereld verrijkte met namen als „piepers" en ..radio". We hebben er nu weer „Abessyniërs bij gekregen. Dat is de zwarte koolvisch (gadus virens), die üi kleur inderdaad overeenkomst vertoont met de bewoners van het land. waarop thans de oogen van de geheele wereld gevestigd zijn. Het beste van den haring- en makreel tijd voor de trawlers is voorbij. Er wordt nog wel veel gevangen, maar met de prijzen wordt het mipder. Daarom zullen de meeste booten wel spoedig van deze visscherij afstappen en zal de aanvoer van de gewone marktsoor- ten ook wel ruimer worden. Ook deze week werden weer mooie reizen gemaakt, al was vooral in het laatst van de week merkbaar, dat het vet. er zoo'n beetje af raakt. Vooral Maandag maakten eenige booten flinke besommingen. Aan den top stond de Gloria met f 5180. Maar ook de Caroline met f 4420 en de Eveline met f 4170 mogen genoemd worden. Later in de week werden deze cijfers niet meer bereikt. De loggers, die op de versche haring uit zijn treffen het, nu de haring zoo weinig op brengt, niet erg. Wanneer het straks met de concurrentie van de haringtrawlers afgeloo- pen is, zullen de prijzen wel weer wat beter worden, maar een rijke teelt zal het niet worden. Neen. dan dat Deensche kottertje met zijn lekkere viseh en zijn besomming van bijna f 1400. Daar kunnen de Hollandsche snurrevaad- visschers niet tegen op. In het jaarverslag van de gemeente lezen we het bewijs. „Het aantal binnengekomen motorkust- visschersvaartuigen, uitgerust voor de trawl- visscherij was in 1934 4750 tegen 4377 in 1933; ^SJirentegen kwam een kleiner aantal mo- tó*kustvisschersvaartuigen, uitgerust voor de zeevischzegen-visscherij binnen en wel 94 tegen 239 in 1933. Zooals uit bovenstaande cijfers geconcludeerd kan worden is de ont wikkeling, die in 1933 te constateeren was in de uitoefening van de zeevischzegen-vis scherij door kleine vaartuigen, niet vooruit gegaan en is zelfs door een kleiner aantal vaartuigen aan deze visscherij deelgenomen. De reden hiervan moet worden gezocht in de minder gunstige resultaten, die in 1934 door de voor de zeevischzegen-visscherij uit geruste vaartuigen konden worden behaald". Er wordt in het verslag gezegd, dat er minder met den zeevisch-zegen gevischt werd, omdat er in 1934 minder gunstige re sultaten bereikt werden. Dit is niet geheel juist uitgedrukt. Er zou feitelijk gestaan moeten hebben, dat tengevolge van de on gunstige resultaten in 1933 bereikt, in 1934 minder met den zeevisch-zegen gevischt werd. Waardoor worden met den zeevisch-zegen ongunstige resultaten bereikt? Het ant woord kan kort zijn: de Hollanders verstaan de kunst van de snurrevaadvisscherij niet. Als er twee gelijkwaardige kotters met de snurrevaad de Noordzee op gaan, de een be mand met Hollanders, de ander met Denen en men laat deze beide schepen naast elkaar visschen, tien tegen een, dat de Hollanders het ver tegen de Denen moeten afleggen. Deze visscherij eischt een bijzondere vak kennis, want het is een bijzondere visscherij en deze bijzondere vakkennis wordt alleen verkregen wanneer onze visschers een oefen school hebben doorloopen op een Deenschen kotter. -

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1