HET NIEUWE AVONDBLAD Snelverkeer eischt menschenlevens 20e JAARGANG No. 285 MAANDAG 7 OCTOBER '33 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen ais zoodanig ln de reg.sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij.overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de aboriné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uïtkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Geen Militaire Sancties. De uitspraak der Fransche regeering te gen militaire en vc^r economische sancties is met groote opluchting ontvangen. In Parijs is de overtuiging geuit dat Engeland hetzelfde standpunt inneemt. Dat lijkt waar schijnlijk. In elk geval kan men zeggen dat het Fransche standpunt ten deze het Engel- sche in de hoogste mate zal beïnvloeden. Het is nu wel zeker dat de Woensdag bijeen komende Assemblée van den Volkenbond niet tot militaire sancties besluiten zal. Tot het nemen van economische maatregelen tegen den aanvaller Mussolini zal zij evenwel moeten overgaan. Het toepassen van militaire maatregelen door den Volkenbond zou tot een wereld ramp kunnen leiden. Ofschoon de politieke tinnegieterij op dit gebied niet meer dan tinnegieterij is, en het heusch niet zoo aan nemelijk is dat zich maar meteen een groe peering Duitschland-Polen-Hongarijé-Italië zou gaan vormen tegen Engelancl-Frankrijk- Rusland etc., lijdt het geen twijfel dat toe passing van de militaire sancties „spelen met vuur" zou zijn. Schrijver dezes voelt voor de toepassing van een geweldpolitiek überhaupt niets. Maar bovendien is het mij al te duidelijk dat men het geweldsmiddel niet in zijn macht heeft. Het menschdom is overvleugeld door zijn eigen technische vindingen, en de regeeringen zijn nog' nimmer in staat geweest een een- maal-ontketende massa-psychose te beheer- schen. Zij worden, als die eenmaal losbreekt, erdoor meegesleurd. Als Engeland Italië te lijf ging zou dat niet alleen een uitbreiding betee- kenen van de slachting die nu reeds in Abes- sinië is losgebroken. De „strafmaatregelen" zouden zich ook niet bepalen tot hun oor- spronkelijk-bedqe'lden omvang. Hét Engelsché volk zou door een-:haat-psychose tegen het Italiaansehe bevangen worden, de wildé ver dwazing uit de jaren 1914-1918 zou weer met; volle kracht losbreken. En wie die tijden heeft beleefd herinnert zich hoe besmettelijk zulke massa-waanzin is. Zij kent geen grenzen. Men moet deze kwade geesten niet oproepen. Er is alles, aan gelegen den oorlog, die thans is uitgebroken, te localiseeren inOost-Afrika, en de voorteekenen duiden thans aan dat dit slagen zal. Hoe de. oorlogspsychose in de beide strijden de landen haar werk reeds verricht is merk baar uit de berichten en communiqués van beide zijden. Vooral uit de Italiaansehe. Het Italiaansehe hoofdkwartier heeft Vrijdag in een offieiëel communiqué medegedeeld, dat de soldaten een lied zingen waarin zij beloven dat de baard van den Negus gebruikt zal wor den om de schoenen van Mussolini te poetsen. Dat soldaten zooiets zingen, om zichzelf moed in te gieten bij hun oprnarsch in een woest bergland onder een tropisch klimaat, met den dood voor oogen, is heelemaal niet verwonderlijk. Maar dat menschendie zich beroemen op hun Europeesche beschaving, die zich „een volk van dichters, kunstenaars en geleerden" noemen, een dergelijke platte grofheid als officieel communiqué publicee- ren om de massa verder op te hitsendat kan men niet aanvaarden. Het is niet goed te praten. Het is grof, verwaten en onridderlijk. Dergelijke uitingen hebben wij van Abessi- nische zijde nog niet gehad, maar de inhoud der oorlogscommuniqués van beide zijden geeft, waar het de feiten betreft, al tot heel wat twijfel en bedenking aanleiding. Net als in 1914-1918. Toen kon men de communiqués ook niet vertrouwen. Geen wonder. Het is gevaarlijk een nederlaag te erkennen, het is tactisch het kleinste succesje tot een gewel dige overwinning op te blazen. Gegevens om trent troepensterkten, omtrent de conditie der troepen, hun bewapening, hun geestdrift enz..het is allemaal „gekleurd" en dus onbetrouwbaar.. Dat zal in het verdere ver loop van den strijd steeds erger worden. Geholpen.- door neutrale oorlogscorrespon denten zal de pers de waarheid uit dit alles moeten pogen te distilleeren. Evenals in 1914 1918. Dat zal 'niet altijd mogelijk blijken, en vele menschen zullen afgeven op de dagbla den, omdat er leugens in officiëele commu niqués hebben gestaan. Als ik helaas de periode 19141918 niet reeds als journa list beleefd had, zou ik het niet met zooveel zekerheid kunnen voorspellen, Nu kan ik dat wel. Wij zullen ons verooiiooven, ons van deze critiek niets aan te trekken. Zij is doel loos en heeft geen grond. De dagbladen zul- jen slechts in geringen mate in staat zijn, de juistheid der officiëele oorlogscommuniqués aan de werkelijkheid te toetsen. In dit blad zal bij herhaling op tastbare onwaarschijnlijk heden worden gewezen. Wat de komende gruwelcommuniqués be- ;^'e^die zullen bij de psychose behooren. Men zal ze koel en critisch moeten beschou wen, als uitingen, van een losgelaten beesten boel. Helaas zal er een deel van waar zijn. Dat heeft de nasleep van 1914—1918 ook wel geleerd. Moge men niet de fout begaan, een stem ming van haat tegen het Italiaansehe volk te kweeken. Er is in Italië maar één man verantwoor delijk. Hij zegt het zelf, en gaat er prat op. Het is zijn oorlog, en hij alleen heeft hem ontketend. R. P. IJMUIDEN Onze haringuitvoer naar Duitschland. Contingent voor drie maanden vastgesteld. Naar wij vernemen heeft Duitschland het contingent versche haring, dat gedurende het laatste kwartaal uit ons land mag worden in gevoerd vastgesteld. Het is een waarde-contin- gent ten bedrage van 210.000 M. en wordt ver deeld over de exporteurs in evenredigheid met hun uitvoeren gedurende de jaren 1929-1934. Al mogen onze exporteurs verheugd zijn, dat het vraagstuk van den haringuitvoer weer ge regeld is, minder verheugd zal men zijn over het toegestane kwantum, dat wederom zeer onbelangrijk is. Men koestert echter de hoop dat het kwantum alsnog verhoogd wordt. De ministervan Landbouw en Vissclierij heeft, naar wij van betrouwbare zijde vernamen, toegezegd, pogingen in die richting te zullen aanwenden. OPBRENGST COLLECTE VOOR IIET CRISIS-COMITé De Zaterdag in onze gemeente gehouden collecte ten bate van het Plaatselijk Crisis Co mité heeft opgebracht ongeveer 665.-—. Speciale „leerstoel" aan school J. Ter voorkoming van overbevolkte klassen. Onlangs wezen we er op, dat op een ouder avond van school J besloten was te trachten gelden bijeen te verzamelen, teneinde, behou dens goedkeuring van B. en W., een leerkracht voor eigen rekening te kunnen aanstellen. In beide opzichten is men geslaagd: De goedkeu ring van B. en W. werd verkregen en tenslotte zegden de ouders gezamenlijk een dusdanig bedrag toe, dat een leerkracht bekostigd kon worden. Als zoodaning is inmiddels aange steld mej. M. Hamburger. Van het bekostigen van een leerkracht dooi de ouders werd vroeger bij het openbaar lager onderwijs in het algemeen en in onze ge meente in het bijzonder nimmer gehoord. Dat dit thans wel geschiedt in onze gemeente heeft school F ook reeds een dusdanige leer kracht en denkt men er aan school G ook ernstig over vindt z'n oorzaak in het feit, dat ons gemeente-bestuur geen zoogenaamd boventallige leerkrachten meer mag aan stellen. Evenals momenteel nog het geval is, vergoedde het rijk ook vroeger aan de ge meente-besturen een aantal leerkrachten naar een door het Rijk vastgestelde schaal. Wilden de gemeentebesturen zulks doen, dan konden zij toen boven dit aantal door het rijk vergoede leerkrachten nog onderwijzers (essen) voor eigen rekening aanstellen.. Ons gemeente bestuur maakte van dit recht vroeger her haaldelijk gebruik, omdat naar zijn meening de leerlingenschaal van het Rijk vaak te groote klassen gaf. Thans mag ons gemeentebestuur, zooals wij hierboven reeds zeiden, dit niet meer doen. Dat er daardoor meer dan eens overvolle klassen ontstaan, zal men begrijpen, als we zeggen, dat bijv. voor 282 leerlingen door het Rijk 6 leer krachten vergoed worden. Dat geeft gemid deld 47 leerlingen per klas. Is dit aantal reeds zeer groot, in nog ongunstiger daglicht komt een en ander te staan, wanneer dit een school geldt met 7 leerjaren. Dan toch zal tot com binatie van 2 klassen moeten worden overge gaan. Dit euvel kwam vroeger aan zoog. „driemanssehdlen" 6 leerjaren voor 3 leer krachten -natuurlijk ook wel voor, maar toen betrof het gecombineerde klassen van vaak slechts even in de 20 leerlingen. Thans echter is £tet in onze gemeente reeds voor gekomen, dat twee gecombineerde klassen meer dan 50 leerlingen telden. Dat dit niet bevorderlijk is voor goed onder wijs, zal men begrijpen. Mede door den in vloed, welken van ouderavonden is uitge gaan, is dit ook tal van ouders duidelijk ge worden. En zoo kwam men bijv. aan school J tot de conclusie, dat een 7de leerjaar van bijna 60' leerlingen een onmogelijkheid was. Men stond toen voor de keus allen leerkrachten een gecombineerde klas te geven, of één hun ner „op te schepen" met een vierde klas ge combineerd met een deel van het zevende leerjaar. Tot dit laatste, als zijnde het minst erge van twee kwade dingen, werd tenslotte be sloten. Op een -ouderavond waren de ouders na een inleiding van het hoofd der school, den heer K. Faber, echter zoo zeer overtuigd van het „monsterlijke" van een dusdanige combinatie, dat ze zich spontaan verklaarden vóór de oprichting van een fonds, waaruit de kosten voor dé aanstelling van een eigen leer kracht zouden kunnen worden bestreden. De niet-aanwezigé ouders' werden aan huis van een en ander overtuigd en zoo kon tensoltte een fonds gesticht worden, waaruit aan een volledig bevoegde leerkracht wel geen salaris kon worden betaald, doch althans een vergoe ding- kon worden gegeven. Tooneelvereeniging „Varia" Het a.s. speelseizoen. Zooals men in een advertentie in ons blad heeft kunnen lezen, zal de tooneelvereeniging „Varia", een onzer oudste plaatselijke vereeni- gingen, op 7 November a.s. het tooneelseizoen openen met de opvoering van den Hartog's blijspel „Ex-koning Peter". Zij, die' genoten hebben van den succesavond van Varia met de „Privé-Secretaresse", dat eveneens van dezen schrijver, zullen deze tijding ongetwij feld met genoegen vernomen hebben. Het getal dezer kunstlievende leden is ech ter nog steeds voor uitbreiding vatbaar. Men vergete niet, dat een vereeniging zooals Varia niet alleen belangstelling noodig heeft in den vorm van een gevulden schouwburg met veel applaus van introducés, doch allereerst daad werkelijke belangstelling, welke haar uitdruk king vindt in een geldelijke bijdrage als do nateur of donatrice. Dan zullen de avonden, welke Varia geeft, nog beter tot hun recht kunnen komen en zal de vereeniging voor haar kring van kunstlievende leden nog meer kun nen doen dan zij nu reeds doet. Want Varia heeft immers bij allen, die dit gezelschap van nabij kennen, den naam ver worven een der eerste onder haars gelijken op het gebied van dilettanten-tooneel te zijn. Vooral nu de kunstkring „Het Schouwspel" dit seizoen zijn voorstellingen gestaakt heeft, mogen velen tot Varia terugkeeren. De penningmeester, de heer L. Boeree, Kerk straat 3, zal gaarne nieuwe leden inschrijven; de verlaagde contributie wordt in 6 termijnen geind. DAMMEN. Het tournooi van Excelsior. Dukel wint van Schaap Het tournooi van Excelsior, waaraan de D. C. IJ.'ers Dukel, Ligthart en Leijte deelnemen, is Zondagmorgen in Hotel „Terminus" te Am sterdam aangevangen. Niet minder dan 15 spelers nemen aan dit sterk bezette tournooi deel. De resultaten der D. C. IJ.'ers waren dat Dukel z-'n eerste partij tegen D. Schaap na vrij regelmatig spel wist te winnen en Leyte tegen Rustenburg na een slecht gespeelden wedstrijd moest capituleeren. De partij Ligt- bart-Leyte, welke reeds vooruit was gespeeld eindigde in remise. Zaterdag 13 October zal de tweede ronde plaas vinden. IJMUIDEN—HAARLEMSCHE DAMCLUB Dinsdagavond zal D.C.IJ. voor de hoofdklas se competitie tegen H.D.C. spelen. D.C.IJ. komt met de volgende spelers uit: 1 P. Leyte, 2 A. ligthart, 3 B. Dukel, 4 C Suyk, 5 T. Basstra, 6 H. de Boer, 7 G. Postma, 8 C. Bais, 9 K. de Jong, 10 T. Postma. Mocht J. Kramer meespelen 'dan zal de Jong uit vallen. De VELSER H.B.S.-BODE. Vrijdagavond hield het bestuur van de Vel- ser H.B.S.-Bode zijn jaarvergadering. Aller eerst bracht de hoofdredacteur Stol een over zicht uit over het ofgeloopen jaar, waarin speciaal werd gewezen op het succes van het „Volkenbondsnummer". Medewerkers en bestuurders werden dank gebracht voor hun medewerking. Verder werd het voorstel aan genomen, het blad in een maandblad te ver anderen. Formaat en grootte zullen in ver band daarmee gewijzigd worden. Ook ver kregen de voorstellen inzake advertentie- en abonnementsprijs de goedkeuring van de ver gadering. Er zal worden getracht de Velser H.B.S.-Bode officieel orgaan te maken van de afdeeling Velsen der N.J.N. evenals dat nu het geval is met de H.B.S.-Vereeniging. Daar het geheele bestuur aftredend was en zich niet meer beschikbaar kon stellen', moes ten in alle ontstane vacatures worden voor zien. De hoofdredactie kwam in handen van den heer L. Fr. Brassem, Marnixstraat 93, Haarlem (N.), terwijl de administratie geves tigd wordt bij den heer A. van Bodegraven, Lagersstraat 43, IJmuiden Oost. Mej. F. L. v. d. Wolde en de heer W. Walthuis namen de overige plaatsen in het bestuur in. De heer B. Schouten, wenschte zijn benoeming echter nog aan te houden. Na diverse opmerkingen van de aanwezigen sloot de hoofdredacteur de vergadering. Moge „De Velser H.B.S.-Bode" onder de nieuwe leiding -een succesvol jaar tegemoet gaan. VERSCHE HARING. Gedurende den afgeloopen week werden al hier door 11 schepen 3560 kisten versche ha ring aangevoerd. Drie dooden bij ongelukken. Zondagavond reed op de Matheiiesserlaan te Rotterdam een motorrijder met een passa gier op de duo achter een wagen van lijn vijf. De motorrijder wilde de tram links voorbij rijden én juist op het oogenblik, dat hij achter den tramwagen vandaan kwam, kwam er uit de tegenovergestelde richting een tram gere den. Hoewel de bestuurder van het motor rijwiel nog probeerde om de hem tegemoet- rijdende tram te ontwijken, gelukte dat niet; in volle vaart reed hij tegen déii wagen op. De beide mannen werden van het motorrijwiel geslingerd, met het gevolg, dat de bestuurder onmiddellijk gedood wercl en zijn passagier een hersenschudding opliep. Paard en wagen in botsing met auto. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Bredasclienweg onder Molenschot, te; hoogte van café „Planken Wambuis" een per sonen-auto met een hevïgen vaart op een met paard bespannen kar gereden. Na de aan rijding sloeg.de auto M. verder over den kop. De voerman van de.liar, zekere Vermonde uit Ginneken, viel van den wagen en werd zeer ernstig gewond. De chauffeur van de auto; F. Karber, be kwam een ho.ofdwoncle, terwijl de naast hem gezeten J. Schellekens uit Dongen, een arm brak. De auto werd evenals de kar geheel ver nield. Het paard bekwam geen letsel. De drie gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Bestuurder van vrachtauto met moeite gered. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur reden op den Rijksstraatweg te Maarsen. langs de Vecht twee auto's, waarvan de achterste, een personenauto, den voor hem rijdenden, met meubelen beladen vrachtauto wilde passeeren. Juist op dat oogenblik moest de vrachtwagen eenigszins naar links uitwijken voor een wiel rijder. met het gevolg, dat zijn linkervoorwiel werd aangereden door den personenauto. De chauffeur van den vrachtwagen verloor de macht over zijn stuur en reed te water. Ijlings toegeschoten wielrijders wisten met groote moeite den man uit de cabine, die grootendeels onder water stond, te redden. Hij had ver schillende snijwonden opgeloopen. Ook de per sonenauto is ernstig beschadigd. Wielrijder door auto overreden en gedood. Te Rhenen heeft een ernstig ongeval plaats gehad. De 38-jarige gehuwde arbeider W. v. Dijk, die per rijwiel Zaterdagmiddag van zijn werk kwam, kwam te vallen .waardoor hij door een hem tegemoet komende auto wercl gegre pen. De man was op -slag dood. De vrachtauto werd cloor de politie in beslag genomen, doch na onderzoek weer vrij gegeven. Doove man liep tegen de tram op Een 52-jarige man is in de Polderlaan te Rotterdam tegen een rijdende tram opgeloo pen. De man, die eenigszins doof was. had de tram niet gehoord, zoodat hij vlak voor de tram overstak. Met een schedelbasisfractuur, een verbrijz-enden arm en ernstige inwendige kneuzingen is de man per auto van den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na korten tijd is overleden. De „stad" Aksoem in Noord-Abessynië, waar thans hevige gevechten worden geleverd. Aksoem zou eenmaal de residentie van de-koningin van Sheba geweest zijn. Crisisheffing op varkens- vleesch wordt verhoogd. Met vijftig procent. Doel zou zijn prijsschommelingen te voorkomen. De heffing op varkensvleesch, welke zvi cent per K.G. geslacht gewicht bedroeg is met ingang van heden op negen cent gebracht, een verhooging met 50 procent dus. In het officieel communiqué wordt hierom trent gezegd: In verband met de clalencle tendens, welke ten aanzien van de varkensprijzen viel waar te nemen, is de heffing welke bij slachting voor varkens betaald moet worclen reeds ge- ruimen tijd geleden van 9 tot 6 cent per Kg, geslacht gewicht verlaagd. Doel van dezen maatregel was, om door het vergrooten van binnenlandsche consumptie een verdere prijsinzinking té voorkomen. Thans kan met voldoening geconstateerd worden, dat het aanbod van varkens de vraag niet meer overtreft. Dientengevolge heeft in de laatste paar maanden een niet onbelang rijke stijging der varkensprijzen plaats gehad. Het gevaar bestaat bij deze steeds stijgende tendens dat cle varkenshouders, hopende op een doorgaan van deze stijging' het aanbod zullen verminderen, waardoor natuurlijk deze sterke stijging door een evenredige daling moet worclen gevolgd. Een der middelen om deze groote prijs-' schommelingen te voorkomen ligt in de hef fing. Evenais indertijd de heffing werd ver laagd moet nu dit middel omgekeerd worden aangewend. Een regelmatige afzet en productie met vermijding van sterke prijsfluctuaties is in het belang van allen, die bij de productie en afzet van varkens en varkensvleesch betrokken zijn, terwijl het consumentenbelang ook allerminst is gediend met sterke prijsschommelingen. Met het oog; hierop geschiedt de verhooging vaii de heffing. Mocht blijken dat dit middel onvoldoende uitwerking heeft dan zullen andere middelen om dit doel te bereiken worclen overwogen. Deze maatregel heeft reeds heel wat pro testen uitgelokt van slagersz-ijde, van grossiers en handelaren. De samenwerkende vereeni- gingen in den vleeschhandel -te Rotterdam hebben besloten als protest tegen dit besluit heden niet te slachten. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Te Leiclen is de maandelijksche vergadering gehouden van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde. In het bestuur werden gekozen ter vervul ling van de vacatures Bothenius Brouwer, Duyvendak, De Vries, Nijhoff, de heer-en: clr. N. Japikse, br. P. J. Idenburg, dr. G. G. Kloeke, mr. J. C. Bloem. In de Historische Commissie werd benoemd in de vacature Kleyntjens: dr. J. A. J. Barge; in de Biblio theekcommissie in de vacature Van der Meu- lendr. G. G. Kloeke. Tot voorzitter werd gekozen prof. dr. J. Krom, die de benoeming heeft aanvaard. Vervolgens hield dr. P. Fijn van Draad uit Utrecht een referaat over „Swift en zijn tijd". Ministerraad beraadslaagt over de sancties. In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond bestaat de mogelijkheid, dat ons land geroepen zal worden mede te wer ken bij de toepassing van economi sche en financieele sancties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Afrika. De Nederlandsche regeering heeft hierin aanleiding gevonden dit vraagstuk nader onder de oogen te zien en is daartoe Zaterdagmiddag in een bij zonderen Ministerraad bij een geweest. Hoofdzaak van het overleg was aan den minister van Buitenlandsche Zaken in alge meene lijnen een richtsnoer mee te g.even voor de Volkenbondsvergadering van Woens dagmiddag, welke definitief zal besluiten welke maatregelen eventueel zullen moeten worden genomen. Daglooner krijgt een groote erfenis. Circa een half millioen van zijn werkgever. De daglooner J. Noorland te Streefkerk, die sedert jaren bij den landbouwer Ter Louw in dienst was, bleek, na overlijden van den lboer, tto diens eeni-gen erfgenaam te zijn benoemd. Behalve geld krijgt hij twee boerderijen, een aantal huizen en 55 hectare grond, effecten en hypotheekbrieven ter waarde van ongeveer een half millioen. Als alle kosten voldaan zijn, zal er voor den daglooner ongeveer drie ton overblijven. Nog durft de eenvoudige man niet alles zijn eigendom te noemen, want de familie leden van den overleden boer trachten nog de erfenis te bemachtigen, nog durft hij niet aan zijn geluk te gelooven. maar heel Streef kerk hoopt voor hem, dat hij in 'het bezit zal blijven voor wat zijn werkgever hem hééft nagelaten.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1