ADOEA THANS GEVALLEN. Abessynische vrouwen in den strijd. THIJS IJS EN DE KONINGSKROON MÏÏND'Ï'G 7 ÖCTÖBË'R' '193? BUITENLAND. Zware verliezen aan beide zijden. De negus naar het front? Besmettelijke ziekten in Eritrea en Somaliland uitgebroken. ROME, 6 October (A. N. P.) Uit Asmara wordt gemeld, dat Adoea Zon dagochtend is gevallen. Aan beide zijden zijn de verliezen groot. Ook uit Addis Abeba wordt offi cieel medegedeeld, dat Adoea gister morgen gevallen is. De bezetting van Aksoem door de Italiaansche troepen wordt ieder oogenblik verwacht. Naar omtrent de bezetting van Adoea nader wordt gemeld, werd deze stad na bloedige gevechten, waarbij de Italianen met alle beschikbare mo derne strijdmiddelen aanvielen, inge nomen. Aan beide zijden zijn zeer ernstige verliezen geleden. Bij Adrigrat hebben de Abessyniërs verbitterden tegenstand geboden. Zij hebben zich in de bergen verschanst. Ook aan dit front zijn de verliezen aan beide zijden groot. Er is nog geen bevestiging ontvangen van het gerucht, dat Adrigat bezet zou zijn. De Italianen zouden dagelijks gemiddeld 7 K.M. oprukken, Adoea, dat Zaterdag door de Italiaansche troepen veroverd werd, heeft sindsdien ge durende een zwaren strijd meermalen van be zitter gewisseld. Zaterdagavond werd gemeld, dat de stad zich weer in handen van de Abessyniërs bevond. Het werd echter zeer tv/ij felachtig geacht of zij de stad zouden kunnen houden. De Negus gaf Ras Imroe, den com mandant van de reserve in de provincie Goffam bevel de plaats in te nemen bij de De- bratabor pas, die door Ras Kassa verlaten was. Ras Kassa had zich namelijk met 50.000 man naar het Noorden begeven, teneinde Ras Seyoem, den bevelhebber van Adoea, te hulp te snellen. Men achtte het echter zeer de vraag of hij op tijd zal komen. Omtrent den strijd, die eindigde met de ver overing van Adoea wordt uit Asmara nog ge meld, dat het tweede legerkorps bij het aan breken van den dag zijn stellingen in de vallei van Adoea heeft verlaten, en daarna met be hulp van snelle tanks en artillerie de Abessy niërs gedwongen heeft van verder verzet af te zien, en zich over te geven. Aan beide zijden zijn daarbij zware verliezen geleden. Uit Addis Abeba wordt voorts gemeld, dat de Italianen, zoowel als de Abessyniërs verster kingen naar het gebied van Adoea zenden, waar thans rust heerscht. •Nu het weer beter is geworden rukken de Abessynische .colonnes, die bestemd zijn voor de drie fronten, t.w. Tigreh, Dessie en Ogaden, sneller op.-Hun effectieven bedragen ver scheidene honderdduizenden. Zestien Italiaansche- vliegtuigen hebben bij het aanbreken van den dag Serkauta en Ta- betchp gebombardeerd en met mitrailleurs hëschpjen. Volgens een onbevestigd gerucht, zou Wal- Wal door de Abessyniërs zijn hernomen. Zondagmiddag is het volgende officieele communiqué over den toestand aan het Abessynische front uitgegeven. „Den vijfden. October is de Italiaansche vlag, die dén achttienden Mei 1896 op het fort Adigrat naar beneden was gehaald, op- nieuw op hét vervallen fort geheschen door de troepen onder bevel van generaal Tan- dini. Bevolking en priesters hebben hun on- denverping aangeboden. Het inboorlingencorps heeft door verras sende manoeuvres Amba-Raoeger ingenomen de verdedigers dezer stad teruggedreven en -zich in het dal van Adoea verschanst. Het luchtwapen heeft met goed gevolg samenge werkt met de verschillende marsch-colonnes. Generaal de Bono deelt mede, dat „alle troepen buitengewoon grooten moed. disci pline en weerstandsvermogen aan den dag- hebben gelegd." Tegen den avond werd halt gehouden in de toen bereikte stellingen. Pionniersafdeelingen en duizenden arbei ders zijn dag en nacht aan het werk en heb ben reeds het muildierpad van de grens naar Adigrat in een straatweg veranderd, die ook voor vrachtauto's bruikbaar is. Tegen den avond hebben ook hoofden van de in de nabijheid gelegen plaatsen hun on derwerping aangeboden. Het tweede legercorps heeft bij het aan breken van den dag zijn opmarsch naar Adoea hervat. Van het Somalifront wordt gemeld, dat de Noord-Oostelijke afdeelingen na een korten strijd Gerlogoebi hebben veroverd. Uit Rome: Zoodra Mussolini de inneming van Adoea vernam, heeft hij den koning, die te San Ros- sore vertoefde, telefonisch hiervan in kennis gesteld, en het volgende telegram aan ge neraal De Bono gezonden: ,.De herovering van Adoea heeft de ziel der Italianen met trots vervuld. Aan u en alle troepen betuig ik mijn lof en de dankbaar heid van de natie." Man tegen man. Verder zijn te Addis-Abeba berischten ontvangen, volgens welke in de geheeie streek van Danakil hevige gevechten van man tegen man hebben plaats gevonden, vooral nabij Asfab. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden, die van niet-offi- cieelen kant geraamd worden op 1300 Abessy niërs en 700 gesneuvelde Italianen. Italiaansche vliegtuigen bombardeerden Gorohai in Ogaden. Hierbij, zfjn vijf dooden gevallen, terwijl vijftien personen werden gewond. Uit Asmara meldt Reuter nog: Men heeft tot dusver niets gehoord omtrent den Italiaanschen consul te Adoea, Franca, die in strijd met de orders, heimelijk is ver trokken. Vliegtligen hebben twee sterke Abessyni sche colonnes gesignaleerd, dié naar het front trokken. Zij bevinden zich op slechts tien kilometer afstand van de Italiaansche stellingen, waar van de voorposten thans voor Adoea liggen. Naar een speciale verslaggever van Havas mededeelt, stelt Italië zich voor de dynastie in Tigreh te herstellen. In strooibiljetten, die Italiaansche vliegtuigen hebben uitgeworpen, wordt o.a. gezegd: „Dit jaar zal men een vergrooting van het Italiaansche koninkrijk kunnen aan-schou- ven. Wie er zich tegen verzet, zal verloren zijn. De kroon, die Scioa zich op onwettige wijze heeft toegeëigend, zal naar Tigreh terugkee- ren om de afstammelingen te eeren van hem, dit te Metemma zijn leven gaf voor zijn geloof. Mannen van Tigreh, men deelt u deze profetie van een monnik, die in de woestijn leeft, mede." In andere strooibiljetten werd verklaard, dat de Italianen niet de minste haat tegen de bevolking van Tibreh koesteren, of dat- Italië de priesters van de godsdienst van Tigreh beschermt. De negus naar het front? De Negus van Abessynië bereidt zijn vertrek naar het Noordelijke front voor. waar nog voortdurend zeer hevig wordt gevochten. Overal worden hevige gevechten geleverd, terwijl volgens ontvangen berichten de Ita liaansche luchtstrijdkrachten groote activiteit zouden ontwikkelen in het Zuid- Westen. In een telegram aan Avenol beklaagt de Italiaansche onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken. Suvich. zich erover, dat de Abessynische autoriteiten de vlag van het In ternationale Roode Kruis laten waaien van gebouwen, die in het geheel niet het karakter van ziekenhuizen hebben. Dit misbruik zou te Harrar geconstateerd zijn. Nadat de Italiaansche consul bij de Abessynische autoriteiten geprotesteerd had, hadden dezen de Roode Kruisvlag van de be treffende gebouwen verwijderd. Besmettelijke ziekten uitgebroken. Naar de „Sunday Chronicle" meldt, heeft de Internationale Sanitaire Commissie te Ge neve aan de havenautoriteiten in alle deelen der wereld vertrouwelijke instructies doen toe komen, waarin verzocht wordt, bij de inkla ring van Italiaansche schepen de strengst mogelijke sanitaire maatregelen te nemen, daar in Eritrea en in Somaliland besmettelijke ziekten zijn uitgebroken, die gemakkelijk naar andere landen zouden kunnen worden over gebracht. Daar de Italiaansche regeering een scherpe censuur heeft ingesteld, is de omvang der epidemies niet bekend, doch men beweert, dat talrijke personen, die aan de besmettelijke ziekten lijden, naar een eiland in de nabijheid van de Grieksche kust zijn gebracht. De Amerikaansche journalist Wilfred Bar ber, de speciale correspondent van de „Daily Herald" en „Chicago Tribune", is gisteren te Addis Abeba aan malaria overleden. Graaf Ciano gewond? Zaterdagavond laat meldde Havas nog uit Rome, dat graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini tijdens het bombardement van Adoea door verscheidene kogels getroffen zou zijn. De Zweedsche instructeurs van het Abessynische leger. De- Zweedscheuninister van oorlog heeft-den vijf Zweedschen officieren, die sedert langen tijd als militaire instructeurs iii Abessynië-ver blijven, de vergunning voor verder verblijf in dat land ontnomen. Indien de officieren in Abessynië willen blijven, moeten zij ontslag nemen uit den Zweedschen militairen dienst. Laval als bemiddelaar? Dé correspondent van de „Paris Midi" te Genève meent te wéten, dat de basis is gelegd voor belangrijke onderhandelingen, waarbij Laval waarschijnlijk als bemiddelaar zal op treden. De correspondent voegt hier aan toe: „Men beweert, dat Laval zich tijdens het weekeinde met Mussolini in verbinding zal stellen, want het is van belang, dat vóór Woensdag, den dag, waarop de Volkenbondsvergadering bij een zal komen, een basis voor besprekingen is gevonden. „Italië werd bedreigd", zegt Aloisi. Voor den Volkenbondsraad, die Zaterdag bij eengekomen is, zijn verklaringen afgelegd, door den vertegenwoordiger van Italië, baron Aloisi en dien van Abessynië Tecle Hawariate. Aloisi, die het eerst het woord voerde, zeide o.m., dat Abessynië zich voor den Volkenbond vertoont in ae, rol van slachtoffer, alsof tot de maatregelen, die Italië zich genoodzaakt had gezien te nemen, om haar koloniën in staat van verdediging te brengen, pas besloten zou zijn als gevolg van een toestand, die plotse ling ontstaan was en zonder historische prece denten. Niet alleen zijn de ware redenen voor het Italiaansch-Abessynische geschil uit het oog verloren, doch bovendien bestond een kunst matig gevoede agitatie van de internationale openbare meening, die gevoed werd door ele menten. die geheel en al buiten het vraag stuk zelf staan. Dit heeft, zeide Aloisi, geleid tot het onbegrijpelijke en tot het absurde, n.l. dat de bedreiging van Abessynië tegen Italië is vervormd tot een bedreiging van Italië tegen Abessynië. Men heeft aan Italië zelfs het recht willen weigeren om de noodzakelijke verdedigings maatregelen te treffen en men heeft getracht daaraan een willekeurig en onwettig karakter toe te schrijven. Tegen deze verdraaiing van de werkelijkheid moet de Italiaansche regee ring verzet aan teekenen, zoowel omdat de Italiaansche regeering zich bewust is van haar eigen verantwoordelijkheid, alsmede omdat de maatregelen van wettige zelfverdediging van Italië zijn uitgelokt door een steeds dreigender houding van Abessynië. Italië is op de op Italiaansch grondgebied liggende stellingen blijven staan tot het oogenblik, waarop de order van algemeene mobilisatie van den negus op een definitieve wijze heeft aangetoond het onmiddellijke gevaar van de bedoelingen van Abessynië. Het aanvallende karakter van deze mobilisatie en de doeleinden, die de negus trachtte daardoor te bereiken zijn openlijk bekend en verkondigd. De negus heeft toch persoonlijk volgens Amerikaansche en Fransche correspondenten te Addis Abeba het volgende tot zijn troepen gezegd: „Wanneer deze oorlog met de hulp van God met een overwinning zal eindigen, zullen de krijgslieden Eritrea en Italiaansch Somaliland ontvangen als belooning voor de diensten aan den Koning der koningen." De Abessynische slechte trouw heeft zelfs niet geaarzeld aan het bevel van mobilisatie toe te voegen de aankondiging van een be weerde terugtocht over 30 K.M. van de troe pen. Deze laatste maatregel had in werke- lijkheid slechts ten doel de aanvalsmaatre- gelen te verheimelijken. Het blijkt overigens niet uit de laat ste inlichtingen, dat deze terugtocht in wer kelijkheid geschied is. Maar al deze verschil lende manoeuvres bevestigen eens te meer het feit. dat de door Italië genomen maat regelen niet langer konden worden vertraagd De verantwoordelijkheid van dezen toestand moet worden toegeschreven aan de aanmoe digingen die Abessynië geloofde te kunnen trekken uit de discussie van Genève en uit de verdraaiingen die men voor de interna tionale openbare meening getracht heeft aan de Geneefsche discussie te geven". Aloisi zeide verder o.m.: „In de vergadering van den Volkenbonds raad van 18 Mei 1934 heeft Eden verklaard, dat de Britsche regeering van meening was, dat Liberië zoo ernstig was te kort gekomen in de verplichtingen, die dit land als Vol kenbondslid te vervullen heeft, dat de Vol kenbond volkomen het recht zou hebben de uitsluiting van Liberië op grond van alinea vier van artikel 16 in overweging te nemen. Indien de vertegenwoordiger van Enge land het toen niet doelmatig geacht heeft, een dergelijk formeel voorstel van uitslui ting van Liberië te doen, zoo blijft het niet minder waar, dat de Britsche vertegenwoor diger in beginsel had aanvaard de toepasse lijkheid van deze maatregelen in een geval, dat veel minder ernstig was dan dat van Abessynië. Zoolang men de verschillende factoren niet zal uitschakelen, die Abessynië er toe gebracht hebben een aanvalshouding te genover Italië aan te nemen en zoolang men de aanmoedigingen, die aan Abessynië ver strekt zijn tengevolge van de verdraaiing, die aan het Italiaansch-Abessynische geschil gegeven zijn, niet zal doen ophouden, zal het onmogelijk zijn een rechtvaardige op lossing van het geschil tusschen Italië en Abessynië te verwezenlijken". Abessynië vraagt om sancites. Tecle Hawariate las daarop een ver klaring van de Abessynische regeerinj voor, die hij reeds vóór de Raadsverga dering schriftelijk aan den secretaris generaal van den Volkenbond had doen toekomen. De regeering van Abessynië verklaart hierin, dat nu een lid van den Volken bond tot den oorlog is overgegaan in strijd met zijn verplichtingen onder de artikelen 12. 13 en 15 van het Volken bondsverdrag, de regeering van Abes synië zich bij den: Raad op artikel 16 (het sanctie-artikel) van het Volkenbondsver drag moet beroepen. Op dit tragische oogenblik aldus spreker in haar géschiedenis wenscht de regeering van Abessynië den Raad er aan te herinne ren, dat het geen. moeite gespaard heeft om den aanval en den afschuwelijken oorlog, die haar zonder voorafgaande verklaring noch rechtvaardiging is aangedaan, te verhoeden. Sinds tien maanden heeft de Abessynische regeering niet opgehouden te luisteren naar de raadgevingen van matiging, voorzichtig heid en geduld, die haar uit Genève gegeven werden. Tecle Hawariate kwam tot de volgende conclusies: De Italiaansche regeering heeft zonder eenige rechtvaardiging en zonder in staat te zijn eenig redelijk voorwendsel te kunnen vin den, haar troepen over de grenzen van Abes synië ge-zonden t§T uitvoering...van-, ëpn lang van té voren beraamd programma en heeft onbeschermde steden gebombardeerd,-en ee.n onschuldige bevolking vermoord. De Abessynische regeering vraagt daarom met aandrang, dat de Volkenbondsraad zal verklaren: lo. dat deze onweerlegbare feiten beteeke- nen, dat Italië zijn toevlucht tot den oorlog heeft genomen in de beteekenis van artikel zestien van het Volkenbondsverdrag; 2o. dat dit overgaan tot den oorlog ipso facto de gevolgen met zich brengt, die in artikel zestien, paragraaf één. zijn vastgesteld. Ten slotte verzoekt de regeering van Abes synië den raad de verplichtingen van artikel zestien paragraaf twee na te komen en zoo spoedig mogelijk een einde aan de vijandelijk heden te maken, die juist begonnen zijn in strijd met het recht en met de ppleohtigste verplichtingen Oordeel /van de wereld gevraagd. De diplomatieke vertegenwoordiger van Abessynië in Londen heeft een oproep gepu bliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: Wat wij verlangen, is het onpartijdige oor deel van iederen eerlijken en rechtvaardigen man en vrouw ter wereld over dezen openlijken aanval door een gewapende „groote" mogend heid tegen een practisc.h ongewapend en on schuldig „zwart" volk. Laat het eensgezinde oordeel van de geheeie wereld met volle kracht naar voren komen. Laat de „vox popuii" de schuld van den wraak- zuchtigen en kwaadwilligen aanvaller bewijzen. Een prinses aan het hoofó jer troepen in Tigre. (Door den specialen A.N.P.-correspondent Walter Collins). ADDIS ABEBA, October. „Indien, on danks onze gebeden, de oorlog uitbreekt, zul len wij. vrouwen, weten op welke wijze wij onze pijnlijke en edele taak hebben te ver vullen van het verzorgen der gewonden en het zooveel mogelijk verzachten van de vree- selijke gevolgen van den oorlog". Deze woorden, gespróken door de Keizerin van Abessynië in haar per radio uitgezon den oproep aan alle vrouwen ter wereld, hebben alle moeders en vrouwen en zusters van dit land geïnspireerd. De legers van Mussolini zullen bemerken, dat zij niet alleen stuiten op tegenstand der mannen, doch op dien van alle vrouwen van Ethiopië. De vrouwen van Abessynië staan koelbloe dig tegenover de vreeselijke gevaren, die haar bedreigen. Zij schikken zich kalm in het noodlot, dat over haar dreigt te komen. Zij schijnen zich er geheel bij neer te leg gen. dat de mannen hun leven opofferen ter verdediging van het vaderland. Meer nog: zij dringen er bij haar echtgenooten, haar broeders en haar zonen op aan zich naar de vuurlinie te haasten. Vele vrouwen geven zich zelfs vrijwillig op om persoonlijk deel te 'nemen aan den strijd tègën de invallers. De nicht van. den machtigen bevelhebber Ras Tessama heeft zich zelf aan het hoofd geplaatst van een regiment amazones, die thans gereed staan elk oogenblik naar het terrein van den strijd te vertrekken. Zij dragen een bijzonder uniform en zijn ge wapend met revolvers. Dan is er prinses Stefede, de tweede vrouw van het opperhoofd Ras Seyoum. Hij heeft het opperbevel over 150.000 tot 200.000 strij ders in het gebied van Tigre. De prinses helpt haar echtgenoot zooveel mogelijk bij het gereed maken van zijn leger voor den strijd en zij heeft te kennen ge geven, dat zij mee tèn 'strijde zal trekken. Wanneer haar echtgenoot er niet is. neemt zij het commanda over de troepen, die haar zeer vereeren, op zich. Abessynië, dat daardoor zal weten, dat zijn zaak rechtvaardig is, en dat het- de sympathie heeft van de geheeie wereld, zal dapper stand houden en zijn haard en huis verdedigen, zelfs met zijn primitieve wapenen, vertrouwende op de goedgunstigheid en de genade van dèn Al machtige en op de gebeden van hen, die het goedgezind zijn. Engeland. Hoare antwoordt Mussolini. Uit de telegrammen van Reuter en Havas over het bezoek van den Italiaanschen gezant Grandi aan sir Samuel Hoare, blijkt, dat Grandi zich naar het Foreign Office had be geven met een persoonlijken brief en een te legram van- Mussolini, welke-. de gezant had on'tvdhgeiï/IÖaarih Teg'dè' de -Dtice 'den na druk op, (dat de Britsphe regeering zich ver gist in de houding en de plannen van Italië. Hij zegt verder niet de Britsche opvattingen te deelen, dat voor elk acGQord, betreffende expansie van Italië in Abessyhië, de toe stemming van den negus moet worden ver kregen. Volgens zijn meening heeft hij geen uitdagende houding -tegenover den Volken bond aangenom-en en hij zal Genève dan ook slechts verlaten, wanneer het optreden van den Bond hem daartoe dwingt. Ten slotte wees Mussolini met nadruk op de noodzake lijkheid het conflict té beperken tot een ko loniale onderneming. Nadat minister Hoare" kennis had genomen van den brief en het tele gram, antwoordde hij-, dat ook Italië zich grondig vergist in de houding welke Engeland gedurende het ge heeie conflict heeft aangenomen. De vijandelijkheden, hebben eiken vooruitgang ter verkrijging van een regeling op zijn minst moeilijk ge maakt. Hoare heeft niet geantwoord op het ge opperde denkbeeld, dat gelijktijdig alle voor zorgsmaatregelen, die Engeland in de Middel- landsche Zee heeft genomen, ingetrokken zouden worden. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs zet de koningskroon naast zich neer en vertelt meester Rattus, dat hij het kostbare voorwerp naar een prinsenzoon moet brengen, die eenmaal koning zal worden. Toen Thijs met zijn verhaal klaar was, dacht meester Rattus een tijdlang na. Toen zei hij: „Dat is een vreemde geschiedenis. Ik zou niet kunnen zeggen, wie dat vreemde prinsje kan zijn. Maar dezen raad wil ik je geven.,Neem den weg naar het land Hozomaan, dat niet zoo heel ver weg is. Daar moeten met prinsen al heel wat zonderlinge dingen gebeurd zijn en ook hebben er vreemde geruchten over een koning geloopen. Mis schien dat daar de kroon wel thuis hoort." Thijs bedankte meester Rattus voor ziin raad en hij volgt dien dadelijk cp. (De prinses is een mooie vrouw en haar lichte gelaatskleur doet bijna aan een Eurei. peesche schoone denken. Vele vrouwen en zusters in het gehele land zijn voornemens met de verschillende „particuliere" legers mede te trekken. Te Diredaoea hebben vijftienhonderd vrou wen dienst genomen om als een vrouwen, bataljon naar het front te gaan. Het Roode Kruiswerk. Wellicht meer in den geest van den on. roep der Keizerin is de groote krachtslnspan" ning van de vrouwen, die het Roode Kruis werk voorbereiden. Verpleegsters worden met zorg opgeleid Hospitalen worden ingericht. De directeur van de Binnenlandsche Missie in Soedan (Ethiopische afdeeling). dr. T. A. Lambie is op een persoonlijke uitnoodiging van den Keizer uit New-York vertrokken en op we® naar Addis Abeba. Bij zijn aankomst zal hij de leiding op zich nemen van alle hospitaal, diensten. Hier in Addis Abeba zorgt de Ethiopische Vrouwenvereeniging, waarvan tal van prin sessen lid zijn, voor verband- en geneesmid delen. Een andere patriottische organisatie, be staande uit vijftienhonderd Abessynische vrouwen, onder leiding van prinses Weizero Choahreghed, heeft de Keizerin aangeboden voor rekening van de leden te zorgen voor de voeding van 75C0 soldaten. Deze vrouwen hebben groote hoeveelheden brood in poedervorm, gerookt vleesch en ge conserveerde groenten bijeengebracht, een voorraad, die voldoende zou zijn voor de voe ding dezer soldaten gedurende eenige maan den. Een primitief leger. Dergelijke „rantsoenen" zullen ongetwij feld zijn in het primitieve Abessynische le ger. De toestanden toch bij den grooten troep zijn zeker moeilijk. Er is een absoluut -gebrek aan organisatie. In één opzicht biedt deze toestand een voor deel. Het beteékent, dat de soldaten over het geheeie rijk met grooten spoed gemobiliseerd kunnen worden. Er worden geen kleeren of uniformen verstrekt, waardoor het vertrek der troepen zou worden opgehouden. Er is geen gehechtheid aan de regelen der bureau cratie zooals in de meeste Europeesche le gers. Maar het groote euvel is het gebrek aan ammunitie. Er kunnen gemakkelijk meer dan een millioen man worden gemobiliseerd maar voorloopig zullen niet meer dan 750.00-0 soldaten het veld in worden'gestuurd. En de voornaamste reden hiervan is, dat het onmogelijk is wapens te vinden voor een millioen manschappen. (Nadruk verboden). Amerika, Embargo op den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië en Abessynië. Het A.N.P. méldt "uit Washington: President Roosèvelt heeft door den minister van bui- tenlandsche zaken, Huil een proclamatie doen publiceeren, waarin wordt erkend, dat tus schen Italië en Abessynië de staat van oorlog bestaat, en dientengevolge krachtens de neu- traliteitswet de uitvoer van oorlogsmateriaal verboden is. Iedere Amerikaansche staatsbur ger, die vrijwillig transacties met een der par tijen afsluit, doet zulks op eigen risico. Men maakt hieruit op, dat de Ver. Staten geen schepen of ladingen, die voor een der beide oorlogvoerende partijen bestemd zijn, -zullen beschermen. Zij zullen zich dus niet verzetten tegen een blokkade of ander gemeenschappe lijk optreden en zullen waarschijnlijk niet blijven staean op neutrale handelsrechten. Het wapenembargo geldt voor alle soorten oorlogsmateriaal, o.a. voor munitie van welken aard ook, voor kanonen, mitrailleurs, tanks, geweren, vliegtuigen, motoren en onderdeden voor vliegtuigen, gifgassen, oorlogsschepen, vlammenwerpers enz. Iedere overtreding wordt gestraft met vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete. Indien hij dit wenscht. kan Roosevelt later het embargo ook nog van toepassing kunnen doen zijn op grondstoffen alc b.v. koper en katoen. Door bemiddeling van het departement van Financiën heeft minister Huil aan de douane autoriteiten doen weten, dat het embargo on middellijk in toepassing moet worden gebracht Demonstratie van boer en militair. Millioenen Duitschers op den Bückeberg bijeen. Ruim een half millioen menschen hebben Zondag op den Bückeberg, de „ding-plaats van de Duitsch boeren", hun dankfeest voor den oogst gevierd; ten einde de verbonden heid van „Nahrstand" en „Wehrstand", van boer en militair, te demonstreeren werd bij deze gelegenheid ook een militaire parade ge houden, waaraan door alle wapens werd deel genomen. aldus het D.N.B. Aan den voet van den berg werd een schijngevecht geënsceneerd waarbij het dorpje Bückedorf, dat men voor deze gelegenheid had gebouwd, in vlammen opging." Om twaalf uur arriveerde Hitier, verwel komd door den minister van Oorlog, Von B'omberg, de legerbevelhebber Von Fritsch. da vlootcommandant admiraal Rader en gene raal Göring, als commandant der luchtvloot. Minister Göbbels hield daarop een welkomst- rede. Bombardementsvliegtuig bij Antwerpen neergestort. Zaterdagmiddag is bij Antwerpen tijdens een proefvlucht een nieuw type bombarde mentsvliegtuig, bestemd voor het Belgiscne leger, van een hoogte van 800 M. neergestort- De beide inzittenden. Leon Stampe, zoon van den bekenden Antwerpsehen constructeur, en de Russische ingenieur Iwanof, die de con structeur van dit type was, werden gedood. Het vliegtuig "kwam terecht in een tuin, M het dak van een huis te hebben vernield.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2