HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 289 VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 4-2 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden;-^ 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA..V.- Bank te Schiedam. Het Wespennest. Op een eenigszms duidelijk beeld van het verloop der groote moordpartij in Abessinië behoeft de wereld blijkbaar voorloopig niet te rekenen. Wel is na een week, nu de Italianen eenige negerkralen en een stuk terrein bezet hebben, maar de Negus al tot tegenaanvallen is overgegaan in Erythrea, wel duidelijk ge worden dat Mussolini zich in een verschrik kelijk wespennest heeft gestoken. Dat wespen- nest wordt niet alleen gesymboliseerd door het moeilijk-toegankelijke, groote koloniale rijk van 1.120.000- K.M.2 oppervlakte (vieren dertig maal zoo groot als Nederland) met zijn martelend klimaat en zijn met-wilde-die-ren- b volkte wildernissen, dat hij poogt te verove ren, maar ook door het verzet dat hij van Vol kenbondszijde ondervindt. Dit laatste formu leert zich steeds duidelijker, en Mussolini zelf zal niet in den waan verkeeren dat „de val van Adoea", als het dan inderdaad gevallen is, buiten Italië veel indruk .kan hebben gemaakt. Zijn relaties met het buitenland geven daarbij den indruk van een onzekerheid en weifeling, die niet het kenmerk van een dictator plegen te zijn. Ten eerste valt zijn ongerustheid over Frankrijks houding ten aanzien van de eco nomische sancties sterk op. Enkele dagen geleden kregen wij nog in snorkende taal te hooren, dat het Italiaansche volk alle eco nomische beproevingen met stalen wil enz. zou verduren. 'Ten tweede is het raar dat hij ipersé lid van den Volkenbond wil blijven, na zijn Vol kenbondsverplichtingen als het bekende vod papier te hebben behandeld, en dat hij zijn delegatie maar in Genève laat voortmodde ren. Die delegatie, door den armen baron Aloisi aangevoerd, lijdt het eene échec na het andere, komt met de zonderlingste verhalen voor den dag waarmee zij niets bereikt, maar mag blijkbaar niet naar huis. Is dit niet vreemd? Is het niet zwak? Als men zoo ver- vaarlijk prat gaat op zijn nationaal presti ge, is het dan niet een beetje zonderling.dat -men zijn vertegenwoordigers 'in dat Genève, dat men kennelijk.minacht, het eene figuur na het andere laat slaan? Waartoe uit dictators-oogpunt beschouwd al dit nut teloos gepraat? Ten derde heeft de Duce geprotesteerd om dat de Abessiniërs zijn gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, zijn paspoorten hebben verstrekt en hem verzocht, w-eg te wezen. Waarom wil hij een gezant houden in de hoofdstad van een volk, dat hij als barbaren bestempelt en dat hij poogt te vernietigen? Hij is een oor log begonnen zonder oorlogsverklaring - hetgeen zeker weer een nieuwe vorm van „beschaving" is Ips maar nu wil hij ook nog dat de aangevallen partij in vollen oorlog zijn gezant blijft huisvesten. Wat is dat voor zonderlinge toestand? Waarom wil het trotsche Italië met zijn hyper-trotschen dicta tor diplomatieke betrekkingen handhaven met een volk waarmee het oorlog voert, dat het wil afslachten „teneinde het te beschaven" en dat het officiëel voortdurend uitscheldt? Het is wel zeer moeilijk voor een nuchter-oordee- lend mensch, de prestige-begrippen van den Duce te begrijpen. Vroeger zou het als een zaak van eer ge golden hebben, den gezant terug te roepen Nu moeten de verachte negers hem wegstu ren, en de Duce stuurt een protest-nota met de mededeeling dat „de Abessyniërs begonnen zijn met het verbreken der diplomatieke be trekkingen" Al deze dingen maken naar buiten geen indruk van sterkte. Als diplomatieke argu menten en manoeuvres lijken zij nergens op. De Duce begint zijn tekortkomingen in ken nis van andere volken en van internationale verhoudingen op opzichtige wijze te toonen. Hij heeft zich in een wespennest gestoken, en als daarin het geweld faalt rest hem blijkbaar niet veel. Dat hij met zijn geweld zal slagen is nog volkomen onbewezen. Zelfs de Italiaansche communiqués hebben de wereld niet den indruk kunnen geven dat de veldtocht tot dusver successen van belang heeft opgeleverd, En Addis Abeba uit de lucht bombardeeren zal niet veel helpen. Het heeft maar 50.000 inwoners, een deel daarvan is al geëvacueerd, en het is niet het hart des lands, zooals een Europeesche hoofd stad, maar niet veel meer dan de toevallige woonplaats van den keizer en zijn hof. En van het corps diplomatique De aanwezigheid van dit laatste is onge twijfeld Addis Abeba's beste beveiliging. Wat zou het effect in de wereld zijn, als eenige gezanten met luchtbommen vermoord wer den? Ja, het is een wespennest. En Mussolini's machtige zelfverzekerdheid lijkt er al in zoek geraakt te zijn. Caesar was toch nog een andere figuurR. P. IJMUIDEN Tegen Oorlog en Fascisme. Het conflict ItaliëAbessynië. Gisteravond heeft in het gebouw Will-e- brordstraat een vergadering plaats gehad van de Communistische Partij Holland waar in als sprekers optraden de heeren L. van Lakenveld uit Amsterdam en S. Warmen- hoven. Als eerste spreker trad op het ge meenteraadslid Warmenhoven. Deze wilde in de eerste plaats niet spreken over het ver loop van den strijd in Abessynië, maar wilde meer den nadruk leggen op de vraag: wat -moeten de arbeiders in deze doen? Ofschoon de communisten in wezen tegen iederen oorlog zijn, zoo zullen zij toch wanneer een Hitler-regiem wil trachten -een Centraal- Europa te scheppen, naast de andere bur gerlijke klassen in ons land hier tegen strij den, Echter gaat het thans tegen een im- perialistischen oorlog. Hiertegen moet de arbeidersklasse zich uitspreken. Tot dusver is deze vraag den arbeiders door de C.B.T. nog" niet voorgelegd. Spreker bracht hierbij naar voren hoe alles -er op wijst, dat het fas cisme het er op toelegt o-m een Centraal- Eu-ropa te schepen. Om hiertegen een macht op te werpen, dient -men zich niet door on dergeschikte belangen te laten leiden maar moet men streven naar het eene groote doel: den vrede, een vrede die welvaart brengt. Daarom dient rond Italië een ijzeren ring van sancties te worden gesloten. Daarom wordt gewacht op het besluit der S.V.I. om naar Italië niets -meer uit te voeren. Ook de IJmuidensche arbeider zal hier een taak hebben te vervullen om in saamhoorighei-d te -strijden voor den -vrede. De heer Lakenveld begon te herinneren aan de eerste dagen va-n 1914, toen men imet bloemen op d-e geweren naar het oorlo-gstoo- neel marcheerde, waarvan - echter vele als verminkte bedelaars terug kwamen. Nu na 2-1 jaar heeft het volk nog niets geleerd. De oorzaak hiervan iis dat 5/6 gedeelte zich nog in handen van het kapitalisme bevindt. Hier tegenover stelde spreker de Sovjet Unie. In dit zesde gedeelte van de wereld lieeft zich iets anders voltrokken, Hier over-, lieerscht niet meer het kapitaal. Vandaar dat dit land zich opwaarts ontwikkelt, ter wijl andere landen zich in neergaande lijn ontwikkelen. Met voorbeelden uit persbe richten wees de heer-Lakenveld op de toe nemende welvaart die zich in de Sovjet Unie doet -kennen. Dit als gevolg van -den ingestelden planmatigen arbeid, het beken de 5-jaren plan. Door dit plan maakt -de Sovjet-Unie zich meer en meer vrij van de andere kapitalistische landen. Dit is een ge volg van de samenwerkende kracht der ar beiders, -die genegen waren een offer te brengen, maar nu de vruchten hiervan pluk ken. Hier tegenover stelde spreker de toe standen van de kapitalistische landen. De C.P.H. is tegen het plan van den arbeid van de -S.D.A.P. In samenwerking met het groot kapitaal kan van een goed plan van arbeid niets terecht komen. Ook niet door deva luatie waartegen de communistische partij is. Ook dit beteekent verslechtering. Ook is voor -den arbeider geen verbetering -te wach ten van een fascistisch regiem. Wat dit re giem -brengt toont spreker aan door voor beelden van het fascistische Italië waar een Mussolini slechts één woord heeft voor de werkloozen, ml.: sterf. Dit wordt duidelijk getoond door het vree- selijke wat in Abessynië voorvalt. Hiertegen zegt spreker moet met kracht worden opgekomen door met kracht de sancties te gen Italië uit te voeren. Indien dit niet ten sterkste wordt doorgevoerd en Mussolini zijn gang in Afrika kan gaan, dan zal deze oor logszucht overslaan over Europa, want de fascistische oorlogsklauw strekt zich reeds hiernaar uit. Wat door eenheid van het proletariaat is te bereiken bewijst zegt spreker ziet men aan Rusland. Vervolgens stond spre ker stil bij het gevaar, dat Nazi-Duitsch- land ook voor ons land oplevert. De N.S.B. noemde spreker een Duitsche spionnage-organisatie die er op uit is ons land aan Duitschland uit te leveren. Ook „Nationaal Herstel" werkt mee tot vermeer dering van het oorlogsgevaar. Het commu nisme wekt op, hiertegen front te maken, onder de leuze: Handen af van Abessynië en van Sovjet Rusland. Nadat nog eenige vragen waren gesteld en beantwoord werd besloten aan den IJ.B.B. een m-otie te zenden waarin wordt uitge drukt de noodzaak van het eensgezind op treden voor den strijd tegen den oorlog die door Mussolini is ontketend onder de leuze: handen af van Abessynië. Vervolgens werd besloten een telegram van den volgenden inhoud te zenden aan het Italiaansche ge zantschap te Den Haag. De openbare vergadering te IJmuiden op 11 October 1935 protesteert tegen -den door Mussolini ontketenden oorlog, en zal alles doen om de eensgezinde strijdkracht van de Hollandsche arbeidersklasse te mobiliseeren voor het ondersteunen van de maatregelen om de sancties te kunnen doorvoeren, die dezen oorlog zal kunnen doen beëindigen. LEZINGENSERIE VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Velsen, IJmuiden-Oost kondigt in haar blaadje van deze week een serie winterlezin- gen aan. De rabbijn uit Haarlem, de R.K. pastoor uit IJmuiden, de Geref. predikant uit IJmuiden-Oost en de eigen voorgangers der Vereeniging zullen elk hun gel-o-ofsstandpunt uiteenzetten. Deze „ronde taf el-conferentie" begint half November en er zal elk» een lezing volgen. Visscher ij nieuws in een notedop. Groote makreelvangsten. Wederom waren gisteren drie trawlers aan den afslag met groote vangsten makreel. Met 1600 manden, bijna alle makreel stond de Alkmaar IJM. 31 aan den top; met deze vangst heeft genoemde trawler ongetwijfeld een recordreis gemaakt. De Alkmaar, die twaalf dagen uit was besomde f 3800. In denzelfden tijd bracht de Petten IJM. 49 1200 manden viseh aan, die f 3400 op brachten. Na een reis van 10 dagen was de Caroline IJM. 26 met 1100 manden binnen. Resultaat: f 3650. Opvarenden van de ma kreelbooten beweren, dat zij nooit zooveel makreel hebben gezien als thans. Geen vergeefsche reis. De IJslandsche car rier Sigridur RE 22, die Woensdag en Donder dag een groote partij viseh op de markt bracht, kabeljauw en schel viseh, kreeg goede prijzen voor zijn viseh. Behalve deze vischsoorten werd ook een tiental zeer zware heilbotten aange voerd. w.o. exemplaren van 156 en 144 K.G., die 48 ets. per K.G. opbrachten. Onder de kabel jauwen waren enkele van 20 K.G. Deze wer den afzonderlijk per stuk verkocht. Betere markt afgewacht. De Gerberdina Jo hanna, die Donderdagmorgen aan den afslag kwam met 1400 manden viseh, hoofdzakelijk makreel, heeft niet gelost, in verband met den grooten aanvoer van makreel. VADERTJE LANGBEEN. Ten behoeve van het schulddelgingsfonds der Ned. Herv. Kerk (Oost) zal 17 October in het gebouw voor Hervormde Belangen in de Kalverstraat een tooneelspel worden op gevoerd „Vadertje Langbeen" geschreven door mevr. Eggink. JEUGDKERKROOR. IHet Jeuigdkoior der Ned. Herv. Kerk (West) onder leiding van mevr. Doevendans Oortwijn, zal 16 October in het gebouw voor Christelijke Belangen de jaarlijksohe uit- voering -geven. Naast het miooie programma van het koor v-erleenen mej. Peek, piano en de heeren Joh. Klut viool en W. v. d. Keorf fluit muzikale medewerking. De heer J. de Koning-zal enkele declamatie- werkj es uitvoeren. DE SCHOOLVOEDING. 'Het comité .Schoolvoeding" verzocht ons plaatsing van het volgende: Nog nimmer heeft men in de plaatselijke bladen zoo vaak het opschrift „Schoolvoeding" aangetroffen als sinds Juli 1934, maar ook nog nimmer is deze voeding zoo dringend noodig geweest als zij in den laa-tsten winter was en in den komenden winter zal zijn. De nood is in vele gezinnen nu reeds hoog. Laat men er zich toch in allen ernst reken schap van geven, wat het zeggen wil voor een kind, zonder of met onvoldoende voediin-g naar school te moeten. Behalve het schrijnend leed van het mo ment, zijn de gevolgen zoo funest. Wat geeft het of men doet aan de bestrijding van tuber culose enz. en daarnaast het 'kind door onder voeding vatbaar laat worden voor allerlei infectieziekten, die het later beletten den strijd om het bestaan aan te binden? En de gelegenheid om te helpen, om den nood te lenigen, o-m .het kind van het noodige, goede voedsel te voorzien, is er, Laat men voor dit doel, alle principes, waarnaar het kind niet vraagt en waardoor het kind niet geholpen wordt, overboord werpen, terwille van het kind. Laat men a.lle godsdienstige- en politieke scheidsmuren slechten en eendrachtig schou der aan schouder staan, in het belang van het kind dat hulp noodig heeft. En bovenal, laaït men offeringsgezind zijn. Door den financieelen steun en belang- looze hulpvaardigheid van honderden inwo ners van Velsen en enkele personen buiten de gemeente kon het Comité tot heden het volgende verstrekken: Van 1-9 November 34 tot aan de Kerstva- cajntie 4 x per week een warm middagmaal aan pl.in. 400 IJmuidensche kinderen. Van begin Januari 1935 tot de Paasch- vacantie 4 x per week een warm -middagmaal aan pl.m. 600 IJmuidensche kinderen. Van 19 Mei tot en met de maand October aan pl.m. 140 kinderen, wonende te IJmuiden Santpoort, Driehuis, Velsen en Velsen-Noord 6 x per week jX L. melk. Deze kinderen zijn door Dr. L. S. Li-miborgh- Meijer, den directeur van den Gem. Geneesk. Dienst, voor de melkverstrekking aange wezen. Het Comité zal a.s. winter de warme voed selvoorziening uitstrekken over de geheele gemeente. Men streeft er steeds naar alleen die kin deren te helpen, die de hulp, wegens de financieele omstandigheden thuis, noodig heb ben. Het spreekt vanzelf, dat wij gaarne voldoen aan het verzoek van het comité, voor het bovenstaande een plaatsje in on.s blad te re serveeren. Alhoewel het mooie werk van het comité genoegzaam bekend is, -mag vooral hetgeen het vorige winterseizoen is gedaan nog wel eens onder de aandacht der inge zetenen worden gebracht. Dat ook van medische zijde veel waarde aan het verstrekken van schoolvoeding wordt gehecht blijkt wel uit het verslag over 1934 van den directeur-van den Gem. Geneesk. Dienst: het nuttig effect daarvan is zeer dui delijk merkbaar. De sohoolvoedinig heeft even als de uitzending van kinderen naar buiten er toe bijgedragen, om het dreigende spook der ondervoeding af te weren. Het gironummer van den penningmeester den heer J. Plu is FILMAVOND. Voor de Ned. Christen-Geheelonthouders- afd. IJmuiden zal Woensdag 16 October in de WitteBiosooop een filmavond gehouden worden. Vertoond zal worden de film in 5 acten „De Wraak" (Gedetineerde no. 33), verder enkele moioie natuuropnamen. Des middags zal voor de kinderen de film Robinson Crusoe en enkele kinderfilms wor den vertoond. GRATIA-PLATO. Contributieverlaging voor werklooze leden. In de laatst gehouden ledenvergadering van de gy-mnastiekvereeniging Gratia-Plato te IJmuiden-Oost in welke vergadering de heer P. Dijkstra tot voorzitter werd gekozen in de vacature G. Krom is een voorstel aan genomen welk ten doel heeft werkloozen de toetreding als werkend lid te vergemakkelij ken. Het bestuur is n.l. machtiging gegeven, dames en heeren die werkloos zijn en gaarne willen turnen, toe te laten als lid tegen een verlaagde contributie. Het hoopt nu, dat velen zich geroepen gevoelen, de fraaie turnsport onder de bekwame leiding van den turnleeraar C. Meuwenweg te beoefenen. Verder werd besloten tot het houden van onderlinge wedstrijden, alsmede van een jaarlijkseh-e uitvoering in Februari. Dames en heeren welke aan deze uitvoering w-enschen mede te werken, geven zich zo-o spoedig mo gelijk op aan de school in de Heidestraat op Woensdag en. Donderdag van 8.3010 uur des avonds. DE WEDSTRIJDEN OM DEN MEESTERTITEL. P. Lei/the en C. Suyk in den eindstrijd? Met de jaarlijksche voorwedstrijden van den districtbond Noord-Holland is het dit jaar wel een vreemde geschiedenis. Nadat eerst slechts vier deelnemers uit IJmuiden aan deze wedstrijden zouden deel nemen, zijn ter elfder ure, terwijl de inschrij ving reeds gesloten was, toch nog drie spelers uit Zaandam toegelaten. Nadat enkele ronden tusschen de zeven deelnemers gespeeld waren, kwamen de Zaan dammers niet meer op; zij werden deswege onder straf voorwaarden van den wedstrijd uitgesloten. Als gevolg hiervan bleven de vier deelnemers uit IJmuiden alleen over; de met de uitgesloten Zaandammers gespeelde par tijen werden geannuleerd. Als gevolg hiervan werden P. Leythe en C. Suyk, omdat zij het hoogste aantal punten overhielden, door het districtsbestuur voor den eindstrijd om den meestertitel aangewezen en werden H. de Boei en K. de Jong afgevoerd. O.i. is deze beslissins niet juist. Beter ware het een nieuwen wed strijd uit te schrijven. Thans zal H. de Boer protesteeren bij het bestuur van den N.D.B. FOTOHUIS „MODERN". Het bekende fotohuis „Modern" is van adres veranderd. Voorheen Willem Barendszstraat is thans het adres Kennemerplein 27. Gister is de nieuwe zaak geopend. Deze verandering is on getwijfeld een groote verbetering. De groote collectie foto-artikelen en apparaten toont, dat hier tevens het adres is voor den amateur fotograaf, terwijl in het ruime atelier iedere gewenschte opname, ook van groote groepen gemaakt kan worden. Wat verder het werk van foto „Modern" be treft, dit is genoegzaam bekend geworden ge durende de vijf jaar dat de zaak hier ter plaatse gevestigd is. BIOSCOOP DE PONT. Chu Chin Chow. Chu Chin Chow is een rijke Chinees, die een bezoek zal brengen aan den rijken Kasim Baba. Zahrat, de Chineesche slavin van Alcolom, de vrouw van Kasim Baba hoort van de rijkdom men van den Chinees en komt ook te weten langs welken weg hij zal komen. Zij stelt haar vriend, den beruchten rooverhoofdman Abu Hasan hiervan in kennis. In plaats van Chu Chin Chow arriveert Abu Hasan met zijn ge volg aan het paleis van Kasim Baba, die aan Zahrat vertelt, dat hij den waren Chu Chin Chow heeft vennoord. De geschiedenis is ver der van een groote spanning, vooral wanneer de geheimzinnige rots van Ali Baba, den broer van Kasim op het witte doek verschijnt. Met de beroemde Chineesche filmactrice Anna May Wong in de hoofdrol en tal van andere groote sterren van het witte doek is deze film een aaneenschakeling van boeiende tafereelen en het is 'dan ook geen wondei', dat Chu Chin Chow overal voor volle zalen ver toond werd. Als operette heeft Chu Chin Chow gedurende vijf jaren het uitgaand publiek van Londen tot zich getrokken. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING IN 1934 Gedurende het jaar i934 bedroeg het totaal der uitkeeringen der werkloosheidsverzekering f 164.654.88 tegen f 203.835.69. Het aantal aan gesloten leden bedroeg op 31 December 1934 4068 tegen 4543 op 31 December 1933, Aangesloten waren o.a. de Algem. Ned. Bouw- arbeidersbond met 211 (v.j. 220) leden, de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond met 53 (v.j. 66) leden, de R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" met 186 (v.j. 181) leden, de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders met 128 (v.j. 169) leden, de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders met 538 (v.j. 638) leden, de Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond ,.St. Willibrordus" met 157 (v.j. 165) leden, de Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden met 68 (v.j. 67) leden, de Christelijke met 34 (v.j. 40) leden, de Roomsch Katholieke „St. Fran cis c us van Assïsië" met 22 (v.j. 29) leden, „Mercu- rius" met 54 (v.j. 52) leden, de Ned. R.K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders „St. Deusdedit" niet 40 (v.j. 33) leden, de Algem. Nederi. Metaalbewerkersbond met 418 (v.j. 485) leden, de Chr. Metaalbewerkersbond met 119 (v.j. 130) leden, de Roomsch Katholieke met 174 (v.j. 214) leden, de Centrale Bond van Transportarbeiders met 1142 (v.j. 1325) leden, de „Landelijke Vereeniging" 181 (v.j, 182)., BENOEMINGEN AAN DE RIJKS H.B.S. Bij K.B. zijn benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H.B.S. L. Straus, thans reeds als zoodanig werkzaam, en A. J. C. Rueter, wo nende te Bloemendaal. VELSEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat -door hen aan mej, M. E, van Koersel te IJmuiden vergunning is ver leend tot het oprichten van een wasscherij en strijkerij in het perceel De Ruijterstraat no. 171. EEREDIENSTEN IN ONZE GEMEENTE Volgens het jaarverslag over 1934 telt onze gemeente 19 gebouwen voor den openbaren eeredienst, n.l. 4 Ned. Hervormde kerken. R.K. kerken, 1 Oud-Katholieke kerk, 4 Gere formeerde kerken, 1 Doopsgezinde kerk, 1 ge bouw van de Vereeniging van Vrijz, Hervorm den, 2 Apostolische kerken en 1 Chr. Gerefor meerde kerk. Aan deze kerken zijn verbonden 26 leeraren of geestelijken. SANTPOORT. R. C. BREDERODE. Het, competitie-programma voor a.s. Zondag luidt: Bloemendaal 3—Brederode 1, 10 uur, terrein Bloemendaal. Heemstede 2Brederode 2 12 uur. Brederode 3—Ripperda 4 11,30 uur MAJOOR ATTLEE, die George Lansbury voorloopig opvolgt als leider der Britsche Labourparty. ARROND. RECHTBANK. De groene verlofhouder. In de zitting van de Arr. Rechtbank van Donderdagmiddag zagen wij op een zijtafel tje een gevulde flesch staan, die wij uit de verte voor een flesch port aangezien hadden, maar die later bleek vruchtenwijn te bevat ten. Die flesch was een bewijsstuk, want een verlofhouder te Beverwijk had uit dergelijke flesschen in zijn inrichting glazen gevuld en die glazen of liever: den inhoud ervan tegen betaling aangeboden aan bezoekers, die zich gaarne aan vruchtenwijn laafden, waar tegen geen bezwaar zou geweest zijn, als hij maar alcoholhoudende dranken had mogen verkoopen. Dit was echter niet het geval: hij had slechts verlof voor het verkoopen van al coholvrijen drank. „Op deze flesch staat vruchtenwijn", zeide de president. „U weet toch wel dat wijn al cohol bevat?!" Dat wist de verlof houder niet, althans hij wist het niet van vruchtenwijn. De president vond dit vreemd. „Weet u, dat Voorburg alcohol bevat?" vroeg de ma gistraat. De verlofhouder wist het niet. „En Chartreuse?" examineerde de presi dent verder. De verdachte wist het niet. En Cherry Brandy?" zoo werd het onder zoek voortgezet. Verdachte maakte een ontkennende hoofd beweging en zou hiermede zeker zijn voort gegaan, als de president het vraaggesprek had uitgestrekt tot Kirschwasser, Triple Sec, Crème de Menthe of Benedictine. De president vond den verdachthe een- erg groentje: „U denkt- dus zeker, dat dat alle maal limonade is?" Inderdaad, dat dacht- de verlofhouder. Maar de president geloofde dit blijkbaar niet. En de off'eier ge-oef-de bet ~ok niet, want hij eischte bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter ('t was een appèl zaak), die den verdachte f 20 boete had op gelegd. Bij de uitspraak over 14 dagen zal wel blij ken dat de geheele Rechtbank het in dezen met president en O. M. eens is.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1