BEVERWIJK HEEMSKERK. SANTPOORT. EINDELIJK THUIS. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den tt> Zaterdag in totaal 937 werkloozen in geschreven, die verdeeld waren over onder- Lande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 3, bankwerkers 9, be hangers 2, betonvlechters 5, betonwerkers 5, blikslagers 1, blikbeewrkers 6, boekbinders 1, boekhouders 1, bouwkundige opzichters 1, carrosseriemakers 1. chauffeurs 18, drukkers 5 electriciens 4, expediteurs 1, grondwerkers 53 handlangers 5, kantoorbedienden 6, kap ers i, kleermakers 1, kopergieters 1, landar beiders 18, lasschers 2, letterzetters 1, loodgie ters 2, losse arbeiders 192, machinisten 1, ma chinedrijvers 2, machinale houtbewerkers 2, marmerbewerkers 2, marmerpolijsters 1, me taalbewerkers 5, metselaars 5, monteurs 8, op perlieden 14, plaatswerkers 2, reizigers 2, schil ders 10» schippers 2, schoenmakers 2, sigaren makers 14, sorteerders 3, slagers 2, smeden 3, soldeerders 1, spoorleggers 1, steenhouwers 1, stokers 10, stucadoors 2, teekenaars 1, tim merlieden 29, voegers 1, voerlieden 3, voor standers 1, Winkelbedienden 5, dienstboden 5 werksters 1, zeilmakers 1, totaal 487 (vorige week 493). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers 9, behangers 1, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blikslagers 6, blikbewerkers 1, boekhouders 2,' carrosseriemakers 1, chauffeurs 8, drukkers l' electriciens 2, grondwerkers 62, handlan gers 3, kantoorbedienden 10, kappers 2, kell- ners 1, landarbeiders 26, loodgieters 1, losse ar beiders 95, lijnwerkers 1, machinisten 5, ma- chinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 1, metaalbewerkers 5, metselaars 7, meubelma kers 2, monteurs 4, opperlieden 24, plaatwer kers 2, reizigers 5, schilders 8, schippers 2, si garenmakers 2, stokers 5, stucadoors 1, tim merlieden 26, uitvoerders 2, voegers 2, voer lieden 1, winkelbedienden 4, dienstboden 4, zeilmakers 1, stuurlieden 1, totaal 354 (337). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 4, chauffeurs 4, electriciens 1, grondwer kers 8, kantoorbedienden 2, landarbeiders 27, losse arbeiders 29, metselaars 1, opperlieden 7, reizigers 1, schilders 1, timmerlieden 5, uit voerders 1, dienstboden 2, werksters 1, totaal 96 (101). OPENING WERKLOOZENZAAL. Vrijdag a.s. zal de ontspanningszaal voor de R.K. werkloozen officieel worden geopend. Na een H. Mis in de St. Agathakerk vereenigen der werkloozen zich in de gerestaureerde ont spanningszaal aan een gemeenschappelijk ont bijt. Des avonds wordt in het gebouw een fees telijke bijeenkomst gehouden voor de werk loozen en hun dames. De ontspanningszaal zal alleen toegankelijk zijn voor georganiseerde R.K. werkloozen. KENNEMER ORKEST VEREENIGING. Het eerste winter concert van de Kennemer Orkest Vereeniging is vastgesteld op Woensdag 20 November in het Kennemer Theater. Aan dit concert verleent mevr. Suyck—Schik, so praanzangeres alhier, solistische medewerking. R. K. METAALBEWERKERS. De R. K. Metaalbewerkers houden heden avond in het gebouw der K. S. A. een verga dering. Spreker is de heer J. van Abbevé uit Rotterdam., MELAATSCHENVERPLEGING IN SURINAME Voor de leden van den R. K. Vrouwenbond zal Pater Verheggen Donderdagavond a.s. in het K. S. A.-gebouw een lezing met lichtbeel den houden over de verpleging van melaat- schen in de R. K. missie in Suriname. MOOIE SUCCESSEN VOOR D.O.K. Drie gewiehtheffers van D.O.K. hebben Zondag met veel succes deelgenomen aan de krachtsportwedstrijden om de Herculescein tuur, georganiseerd door de Krachtsportver- eeniging D.O.K. te Amsterdam. In de tweede afdeeling veroverde J. Rooy- mans (vedergewicht) de eerste plaats. Zijn broer, C. Rooymans deed niet voor hem onder en werd nummer één in licht gewicht. De heer C. G. Tabak kwam in de eerste af deeling uit en werd tweede in lichtgewicht. De heer Tabak verbeterde het record tweehandig trekken, dat op zijn naam stond en bracht dit op 100 K.G. 1 ons. BOND VOOR STAATSPEN SIONNEERING. Donderdagavond zal de plaatselijke afdee ling van den Bond voor Staatspensionneering een ledenvergadering houden in de bovenzaal van café „Suisse". De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren H. v. d. Ende en G. Wassenaar. Daarna zal een be spreking worden gehouden over de feestelijke jaarvergadering. LEZINGEN VAN HET NUT. In de komende wintermaanden zal in het Kennemer Theater weer een serie Nutslezin gen worden gehouden. Het programma ver meld een lezing door den heer G. A. Brouwer over het nu wel zeer actueele onderwerp „Dwarts door Abessynië"; een film „Het ont luikende leven" met Dr. Van Schelven als spreker; Ds. G. Westmijze over „Rembrandt"; Jhr. Dr. J. C. Moïlerus over zijn reis per Zeppelin naar Zuid-Amerika en tenslotte de mooie Eskimofilm „Paola's Brautfalirt" van Knud Rasmussen. D.E.M.T.Y.B.B. (3—3). In het sportpark „Adrichem" speelde D.E.M. haar eersten competitiewedstrijd tegen het Haarlemsche T.YB.B. D.E.M. bracht een ge wijzigd elftal in het veld, dat aan de Haar lemmers goed partij heeft gegeven. Het duur- deeenigen tijd alvorens D.E.M. ingespeeld Feuilleton was. T.Y.B.B. benutte deze gelegenheid door eenige snelle aanvallen te ondernemen, maar de achterhoede der Beverwijkers had er goed het oog in. Tenslotte moest doelman Niewen- huis zwichten voor een hard schot. De gasten bleven ook daarna hun veldmeerderheid de- monstreeren. D.E.M. hield het spel veel te kort, wat juist een kolfje naar de hand was van de resolute achterhoede der gasten. Toch slaagde D.E.M. er nog voor rust in gelijk te maken. In de tweede helft bleef D.E.M. goed partij geven. Beurtelings verkeerden de doelen in gevaar. T.Y.B.B, voegde twee doelpunten aan de score toe. maar de D.E.M.-voorhoede ploeterde net zoo lang, tot de stand gelijk was. Hoe T.Y.B.B. ook voor de overwinning vocht, het wilde niet meer lukken. Met 33 kwam het einde. LAND- EN TUINBOUW-ARBEÏDERSBOND. Woensdag 16 October vergadert bovenge noemde bond om 7,30 uur in het verenigings gebouw. De agenda vermeldt o.a. een lezing van een hoofdbestuurslid. E. H. B. O. NAAR „DE MENSCH". Woensdagavond gaan de leden van E. H. B. O. met de Roode Kruis-transportcolonne naar de tentoonstelling van „De Meiisch" te Amsterdam. BURGERWACHT. Maandagavond half acht is een vergadering der Burgerwacht in café Dam. Na de verga dering zullen schietoefeningen worden ge houden GOUDEN PROFESSIEFEEST VAN MOEDER-OVERSTE SELESIA. Nadat Vrijdag het feit was herdacht, dat de moeder-overste, zuster Selesia van het Maria- jesticht te Heemskerk haar gouden professie- feest vierde, werd Zondagmorgen een plech tige H. Mis tot intentiè der jubilaresse op gedragen die ter gelegenheid van dit buiten gewoon feest een gouden kroon droeg. Om half een bracht het fanfarecorps „St.- Cecilia" een muzikale hulde. Van 2 tot 3 uur werd in het klooster een re ceptie gehouden. Hier merkten wij op den burgemeester, de beide wethouders en ver schillende notabelen, terwijl vele oud-leerlin gen de moeder kwamen feliciteer en KORFBAL. Zondag speelde „O.N.A." tegen de patro naatskorfbalclub „Castricum" in Castricum. Met 3—2 moest „O.N.A." de meerderheid der Castricummers erkennen. A. D. O.—BLAUW ZWART (8—2). Van den aftrap af ontwikkelt zich direct een vlug spel, waarbij van overwicht geen sprake is. Het eerste gevaar ontstaat voor het A.D.O.-doel, als Beentjes in het nauw ge dreven wordt, doch hij weet te redden ten kostte van een corner. Bij een snellen aanval van A.D.O. belandt de bal bij Bertus, die zijn club de leiding geeft. (10). Kort hierop vergroot hij den voorsprong. (20). Blauw Zwart ziet dat het zoo niet gaat; zij komt .geducht opzetten, doch de A.D.O.-defensie is er goed in. Nog voor de rust brengt Brasser uit een pass van Koop man den stand op 30. De'tweede helft is nauwelijks ingegaan of Brasser heeft ai succes; van dichtbij weet hij Westgeest te passeeren (40). Kort hierop brengt Koopman via het hoofd van een Blauw Zwart-back den stand op 50. A.D.O. vindt het nu blijkbaar welletjes, waarvan Blauw Zwart dankbaar profiteert. Uit een der aanvallen krijgt Van Leeuwen den bal goed aangegeven, waaruit hij goed scoort. (5—1), Direct hierop verkleint Konst met een mooi schot den achterstand. (52). Dan blijken zij al hun kruit verschoten te hebben. A.D.O. domineert thans over alle li nies. Met twee goede doelpunten van Koop man en Beentjes en een pénalty, benut door v. d. Kolk, brengt zij den stand op 82. De anderen uitslagen zijn: V.V.Z. 2—A.D.O. 2 4,0 A.D.O. 3—G.V.O. 2 1—2 A.F.C. aA.D.O.a 6—1 R.-K. VOETBAL. SANTPOORT—GRAAF WILLEM II. Voor de le klas I.V.C.B. ontving Santpoort gisteren Graaf Willem II. Na een kwartier gaf Ninaber aan Santpoort de leiding. Graaf Willem hield echter vol; een kwartier later was de stand weer gelijk. (11). Na de rust ontspon zich een aantrekkelij ke, snelle strijd. Keurige staaltjes samen- en solospel vielen te genieten. Handgraaf .gaf aan Santpoort weer de leiding (2—1), wel ken voorsprong Krul kort voor het einde nog vergrootte. (31). E. H. B. O. SANTPOORT. Het feit, dat bovengenoemde vereeniging in de afgeloopen week haar 12-jarig jubi leum herdacht en dat 2 der thans nog lid zijnde personen nl mej. J. R. Zuydwijk en de heer G. J. Slebos tevens 1-2% jaar lid der vereeniging waren, is op den laatsten oefen avond herdacht. Allereerst herdacht Dr. de Groot het heugelijke feit van het 12%-jarig bestaan der vereeniging en knoopte daar aan vast zijn gelukwénsch aan de jubileeren- de leden, die al een reeks van jaren resp. secretaresse en penningmeester zijn. Hij overhandigde daarna een persoonlijk blijk van hulde voor het harde werken en sprak den we-nsch uit, dat het hun gegeven moge zijn nog gedurende een reeks van jaren de vrijwillig opgenomen taak ten bate van de lijdende menschheid en in 't bijzonder van hen, die door een ongeval getroffen zijn, te mogen vervullen. Daarna voerde de voorzitter het woord. Hij memoreerde o.m. het op én neer gaan van het ledenaantal, dat gedurende de laat ste jaren steeds stijgende is. Daarna over handigde hij aan ieder der jubilarissen een blijvende herinnering benevens een vaas met bloemen namens alle leden der vereeniging. Na een kopje thee gingen de leden der ver eeniging huiswaarts. N. S. B.-landdag te Loosduinen Ir. Mussert heeft o.m. gesproken. Te Loosduinen is Zaterdag een landdag van de N.S.B. gehouden, waar aan door leden uit alle deelen des lands, naar schatting ongeveer 35.000 werd deelgenomen. Hiervoor was een groote tent opgericht. De deelnemers werden met autobussen en extra treinen aangevoerd van de beide stations marcheerden zij in op tocht naar het terrein aan den Leijweg te Loosduinen. Langs den geheelen weg was veel politie. Het corps was voor deze gelegenheid versterkt met een detachement Rijksveldwacht. De straten waren niet afgezet, uitgezonderd in de onmiddellijke omgeving der stations. Wel had he politie verschillende maatregelen ge troffen om het verkeer zoo goed mogelijk voortgang te doen vinden. In den stoet liepen trommelslagers hoornblazers mede en op hun marschmuziek ging de stoet langzaam voorwaarts. Op den langen weg van de beide stations naar het kamp hebben zich geen noemens waardige incidenten voorgedaan. Wel werden duizenden pamfletten uitgedeeld en deze werden ook van de daken op de voorbij trek kende N.S.B.'ers geworpen. Een drietal perso nen, die in de omgeving van de Hoefkade hierdoor eenige opschudding verwekten, wer den door de politie gearresteerd. Het binnenstroomen van de 35.000 deel nemers in de vergadertent nam. uiteraard uren in beslag. Op het podium, tegen welks treden den- negroen gelegd was, was een muziekkorps gezeten, dat zich van tijd tot tijd hooien liet. De landdag werd bijgewoond door negen en twintig Nederlanders uit Wiesbaden. Toen de bijeenkomst tegen half acht begon ontruimden W. A.-mannen de ruimte voor het podium. De electrische lichten in de zaal gin gen uit olielampjes bleven branden en het polium werd in een lichtschijnsel ge plaatst. De algemeen secretaris van de N. S. B., de heer Van Geelkerken, sprak een openings woord. Terwijl de menigte zich van haar plaatsen verhief en de muziek speelde, schreed hierna de heer Mussert door het middenpad de zaai binnen. De menigte riep „Houzee" en hield den arm gestrekt. De heer Van Geelkerken herdacht de in het afgeloopen jaar, gestorven, kameraden" met ■name den heer Van der Voort van Zijp. Een zangkoor zong „Ik'had een wapenbroeder", terwijl de menigte met gestrekten arm stond Trommels roffelden. Op den top van het podiuim stond de heer Mussert. Langzamer hand gingen de trommels zachter roffelen en liet men de armen dalen. Tenslotte heerschte stilte. Toen de leider was binnen gekomen, werd het podium met vaandels versierd. Voor het podium ging een aantal W. A.-mannen op post staan. De heer P. J. Roskam Hzn. heeft vervolgens een rede uitgesproken over: De leidersgedaoh- te in den vrijen Dietschen volksstaat" Vervolgens sprak M. graaf de Marchant et d'Ansembourg over „Kerk en Staat". Graaf de March, nt et d'Ansembourg liet aan zijn rede de opmerking voorafgaan, dat hij in deze bijeenkomst meer welkom was dan in de Eerste Kamer, woorden welke bij hel publiek vi'Qolijkheid verwekte. In den loop zijner rede deed hij een be roep op Hitier om niet door handhaving van personen van niet-christelijke. van heidenschc wereldbeschouwing op leidende posten een verkeerden indruk buiten Duitschland te maken. Voorts merkte spr. op: Wij zullen ons doel met of zonder de kerk bereiken, evenals in Italië en in Duitschland. In het belang van den godsdienst, van het Christendom', hopen wij, dat de afzijdigen van thans spoe dig onze hand zullen grijpen. Bij de installatie van nieuwe leden heeft de heer Mussert het woord gericht tot hen, die gekomen waren om de gelofte van trouw af te leggen aan de N. S. B. en haar leiding. Wij moeten, zeide hij, een politiek leger vor men, dat gelooft in de roeping van de N. S. B. Leden, die, zoodra zij op moreelen tegenstand stuiten, in elkander zakken als een ijspud ding in de zon, zijn ballast voor de Beweging. Leden, die als er in Het Volk of in het Han delsblad of in De Maasbode weer dierbare ver haaltjes staan over Dolfuss of de negers van Abessynië of Duitsche Joden of Herriot of Macdonald, zich afvragen, of het dan toch wel goed is om bij de N. S. B. te zijn, zijn rug- gegraatloozen. die wij kunnen missen als kiespijn. Leden, die, als in Volk en Vaderland zonder pardon de vinger gelegd wordt op de vele wonden, die in ons volk geslagen zijn, het constateeren van die wonden niet netjes vin den, moeten maar ophoepelen. Al die verwee- kelijkte, halve zachte eitjes zijn mij een gru wel, riep de heer Mussert uit. Wij zullen, ver klaarde hij ook, ons volk toonen, hoe het jaar in jaar uit is bedrogen, en geleidelijk maar zeker zullen wij het doordringen van onze be ginselen. Wij willen ons volk, dat wij liefheb ben, niet overweldigen, maar overtuigen en helpen. Lichamelijk geweld moet ons daarbij vreemd blijven, want daarmede wint men de ziel van een volk niet. Onze tegenstanders schijnen hieruit het laatste jaar de conclusie getrokken te hebben, dat zij ons ongestraft kunnen aanranden. Deze vergissing moet her steld. Ik verwacht, zeide ir, Mussert, van iederen weerbaren, mannelijken N. S. B.'er dat bij elke poging tot aanranding hij zich onmiddellijk krachtig te weer stelt. De heeren moeten weten dat het voor hun neus en hun ezelskinnebak onvoordeelig is om te probee- ren, een arm van een N. S. B.'er neer te halen. Hierna legden dé nieuwe leden de gelofte af. Onder houzee-geroep besloot de vergadering aan de Koningin een telegram te richten, waarin zij hun Vorstin hun liefde en trouw betuigen, en aan Prinses Juliana een tele gram, waarin zij uiting gaven aan hun liefde en trouw voor hun kroonprinses. Vervolgens werd gepauzeerd, waarna de W.A. in uniform defileerde. De heer Mussert, algemeen leider van de N. S. B., heeft een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat het de taak van de N. S. is om het Nederlandsche volk, dat dag in dag uit wordt bedrogen, voor te lichten. De heer Mussert besprak vervolgens de vraag hoé wij staan te midden der andere vol ken. Daarbij behandelde hij het communisme, als het parool van Moskou noemende: „gelei delijke uitbouw der wereldrevolutie door de Europeesehe staten tegen elkander op te zet ten, met de democraten aan te pappen (want via de democratie is hun doel te bereiken) en vooral het fascisme, hun eenigen vijand, te kraken". Zonder Italië en zonder Duitschland was Europa al tien jaren een kolonie van Mos kou. Maar dwars door Europa ligt deze dam Rome-Neurenberg. Vernietiging van Italië, omsingeling van Duitschland, oorlog tusschen de Europeesehe natiën, met als zeker gevolg de zegepraal van het bolsjewisme, ziedaar, waar Moskou doelbewust, op aan stuurt, Hierna besprak de heer Mussert den toe stand in Italië, welke hem bracht tot de con clusie, dat, als,Italië Abessynië verovert, het dit doet, omdat het niet anders kan, omdat het moet kunnen beschikken over grondstof fen, omdat het een uitweg moet vinden voor M A'ANDAG 1'4 OCT. 1935 zijn bevolkingsoverschot, waarvoor alle landen hun grenzen hebben gesloten. Men zegt, dat Abessynië lid is van den Vol kenbond. maar uit dit feit blijkt alleen, dat de Volkenbond een erionn gevaar is voor den vrede in Europa. Zonder den Volkenbond was het een koloniale kwestie en zou Engeland zijn vloot gebruikt hebben om een stuk van den buit te krijgen. Van den aanvang af heeft Mussolini gedaan, wat mogelijk is, om het geschil buiten Europa te houden, en doet Litwinof al het mogelijke om er een oorlog tusschen de Europeesehe staten uit te fabri- eeeren. In de Volkenbondsverplichtingen ligt, aldus de heer Mussert, de oorzaak der ellende. _Er bestaat geen Volkenbond, die mét recht dien naam kan dragen, maar een bond van volke ren, die ten doel heeft om het schreeuwend onrecht, dat aan de Duitsche, de Oostenrijk- sche, de Hongaarsche en Bulgaarsche volke ren is aangedaan, te handhaven door gemeen schappelijk geweld. Troelstra heeft verklaard, dat de bond bedoeld is als organisatie der overwinnaars, die met behulp der neutralen de overwonnenen in de positie van politieke en économische minderwaardigheid zal hou den. De heer Mussert merkte op dat wij, door tot dezen bond toe te treden, ons hebben ver laagd van een onafhankelij ken staat tot een werktuig in de handen van Engeland en Frankrijk en onzen bodem hebben bestemd tot slagveld van Europa. Over onze verhouding tot Indië sprekende, zeide ir. Mussert dat hij, na hier drie jaar lang met modder te zijn gesmeten, in Indië voor het eerst weer een vaderland gevonden heeft, vrij van politieke terroristen.'De gou verneur-generaal, zeide ir. Mussert, heeft niet meegedaan aan de politieke terreur. Hij acht zich blijkbaar niet een werktuig in de handen van politieke terroristen, maar een vertegen woordiger van de Kroon. Hij heeft het ambt van gouverneur-generaal hoog gehouden. Daarvoor behoort het geheele Nederlandsche volk hem dankbaar te zijn. In zijn handen is het gezag in Nederlandsch Indië veilig. Het bestuur in Indië, merkte ir. Mussert op, is in hoofdzaak fascistisch; men heeft daar la.k aan Aalberse, lak aan Albarda. Men min acht daar het politieke gekonkel en gekra keel, dat het politieke leven hier te lande be- heerscht. Een sterk, eendrachtig en met vaste hand geleid volk, dat is, wat zij daar noodig hebben, prie kwart van de Nederlandsche be volking in Indië is vóór ons. Uit uw naam, mijn kameraden, aldus spr., heb ik beloofd, dat zij op ons kunnen rekenen. Anderzijds staan daar reeds nu de kameraden klaar om ons te steunen in onzen strijd. Ook zij zullen woord houden. Zoo zullen wij den band tus schen Nederland en Indië onverbrekelijk ma ken. Wanneer daarbij zal komen, dat wij van Nieuw-Guinea een Nieuw-Nederland kunnen maken, waar duizenden en duizenden onzer volksgenooten een sober, arbeidzaam, maar vrij en onafhankelijk bestaan kunnen vinden, dan zullen wij de grootste daad verrichten voor de voortleving van ons volk tot in verre eeuwen. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus en een driewerf „Houzee" werd de bijeenkomst geslotèn. (A.N.P.) Wijzigingen in het vaste lastenontwerp. Naar aanleiding van berichten, dié in som mige dagbladen zijn verschenen over wijzi gingen in het vaste lastenontwerp, wordt van officieele zijde medegedeeld, dat omtrent eventueele veranderingen, welke bij nota van wijziging,.in dat ontwerp zullen worden ge- bracht, nog niets vaststaat. De regeering heeft haar standpunt dienaangaande nog niet be- Filmstad officiëel geopend. Door minister Gelissen. ORKAAN VELT EEN RADIOMAST. Tijdens den laatsten hevigen storm is, zooals gemeld, een der 164 M. hooge radiomasten van den West-Deutschen zender Langenberg totaal vernield. Onder prachtig najaarsweer heeft Zater dagmiddag te Wassenaar de opening van Loèt C. Barnstijn's filmstad plaats gehad. Minister Gelissen sprak de openingsrede uit. Na een korte beschouwing over de beteeke- nis en de ontwikkeling van de cinematografie bracht spr. hulde aan den heer Barnstijn, die thans een grooten stap doet in het industrieele leven. Naar men spr. verzekerd heeft, kan deze filmfabriek glansrijk doorstaan de vergelij king met iedere andere instelling van dien aard in Europa. Bij den bouw zijn de inzichten van den heer Barnstijn getoetst aan de ervaring in het buitenland opgedaan. Weldoordacht, goed voorbereid is hier een filmfabriek verrezen, die in technisch opzicht aan zeer hooge eische.n kan voldoen. De bekwaamheid onzer Neder landsche ontwerpers, leiders en uitvoerders, van de onderwerpen, die hier verfilmd zullen worden, hun inzichten omtrent moraliteit, hun kunstzin mogen het buitenland tot voorbeeld strekkèn, De historie onzer cultuur en ons volkskarakter bieden hiervoor goede waar borgen. Het is verheugend, dat de heer Barnstijn een flinken sthp heeft willen doen in de rich ting eener verdere industrialisatie van Neder land. Aldus dient hij niet alleen kunst en techniek, hij draagt hierdoor in belangrijke mate bij tot werkverruiming. Ook dit laatste is van niet te onderschatten beteekenis. De nieuwe onderneming moge binnenkort de algemeene waardeering vinden in binnen- en buitenland. De minister verklaarde tenslotte de film stad voor geopend. Voorts hebben nog de heex-en D. Hambur ger Jr., voorzitter van den Ned. Bioscoopbond en mi'. J. vaxi IJzeren, secretaris van den heer Barnstijn, gesproken. Roman, door JOE LEDERER. Vertaling van ELSA KAISER. 8) De dame stond zwijgend naast den wagen Bij het flakkerende licht van de lantaarn was haar schaduw smal en Pasquai kon de oogen niet van haar afhouden. Welk een ge laat! „Bellissima", dacht Pasquala. „Ach, jij al lermooiste". De twee heeren vroegen naar kamers, maar Pasquala antwoordde de Signoi'a. Hij beog en zeide dat hij alles in orde zou maken. Toen Harald in de coupé was teruggekomen om toestemming te vragen zijn whiskey-ken- nis voor te stellen, had Jearmine weifelend toegegeven. ■Hij gaat ook naar Massa rossa", had Ha raid haar gezegd, alsof dit reisdoel een aan ibevelingsbrief was voor ieder mensch. Toen had hij zijn beschermelinge ge bracht. Jeannine had bij den eersten blik Corod: herkend, hoewel zij tot nu toe slechts foto's van hem had gezien. Waarschijnlijk was hij de meest gefotografeerde tooneelspeler van Duitschland. Men kon geen krant doorbla deren zonder Oorodo's beroemde lachje te ontmoeten. Hij was een klein onopgemerkt acteurtje geweest, toen men op een goeden dag dil lachje ontdekte. Het had hem bekend, en tot de lieveling van het publiek gemaakt. Hij vertoonde zijn stralende, witte sterke tanden en knipoogde daarbij brutaal uit zijn oog hoeken. Dat was alles. Maar het was eenh' in zijn soort en onnavolgbaar, hoewel dra eenige jonge tooneelspelers probeerden op de zelfde manier uit hun ooghoeken te knippe ren en hun gebit te vertoonen Maar het was niet hetzelfde, iets ontbrak eraan, hoezeer zij ook hun best deden, hun lachje bleef een glanslooze grimas. Corodi haalde zijn roem en zijn gage vo; vroolijke vanzelfsprekendheid binnen Hij was van boeren afkomst en had de rust er. de eenvoud van zijn voorouders in het bloed, ook had hij de jaren van hongelijden moedig verdragen en wei'd niet verward toen het succes kwam. Maar hij vertelde graag van de eenvoudige kringen waaruit hij voorgekomen was en was trots op het sprookje van zijn leven. Het publiek was trots met hem. „Hij heeft zijn weg gebaand", dacht het, en aan ieder scheen dit een belofte te zijn dat het hem ook eens zou. gelukken óm zijn weg te banen. Corodi trad bij vei'schillende gezelschappen op. De dii'ecteuren mochten hem graag. Een stuk waarin hij optrad, liep minsten drie maanden. Men applaudissèerde zelfs voor hem toen hij „Don Carlos" speelde, hoewel hij de slechtste infant was die ooit op de Ber- lijnsche planken had gestaan: Maar Mathieu had in vele interviews gezégd da het sedert jaren zijn droom was om deze rol te spelen En het publiek veroorloofde hem zijn droom in vervulling te brengen. Waarom zou, deze had in vele interviews gezegd dat het sedert los" spelen? Hij zal zijn plezier hebben, dit geliefde kind van het geluk. Mathieu keerde bevredigd tot zijn gewone rollen terug, speelde sympathieke en schelm achtige minnaars in oxxtelbare comedie's wier namen weliswaar verschillend, maar wier inhoud eeuwig dezelfde was. Hij gaf het startschot waarmede de zes- daagsche rennen geopend werden, hij zat in de jury als men een schoonheidskoningin koos. Hij werd gefotografeerd als hij aan het ontbijt zat, naar de repetitie of naar de golf links ging. Het behoorde tot de geheele trage wereld vreemdheid van een Harald om niet te weten welk een zeldzamen gast hij in de ratelende spoorwegcoupé had gebracht. Jearmine had de tien minuten, tot aan het station Massa rossa, in wantrouwende ver wachting doorgebracht. Zij was ervan over tuigd geweest dat Corodi zich als een groote ster zou gedragen. En zij had van ster- manieren een heel zekere en niet erg vleiende voorstelling. Maar Mathieu had zich merkwaardigei*wjjze als ieder ander mensch gedragen. Misschien was hij nog een beetje minder spraakzaam geweest als de menschen in het algemeen op vervelende spoorweg-reizen zijn. „U heeft een prachtigen hond", had hij eindelijk moeizaam gezegd en was dan langen tijd bezig geweest afwisselend Tommy en Jeannine met bewonderende blikken te be kijken. tretten, bescheiden en onopvallend, precies een lachje voor een persoonlijk bezoek. Toen zij in Massa rossa aangekomen waren en gezien hadden dat er geen ander huis dan Bel vista" geopend was, was het vanzelf sprekend geweest dat Corodi zich bij hen had aangesloten. Jeannine had er niets tegen Corodi was geen amusante metgezel maar hij stoorde haar niet. Het scheen haar toe dal het bij een man als Corodi een goede hoe danigheid was dat hij in het particuliere leven eenvoudig en zelfs vervelend was. De intocht in „Bel Vista" gebeurde in den grootsten vrede en deze eerste avond droeg alle kenmerken een vredige en onbelangrijke avond te worden. Men was om elf uur aan gekomen en had dan tot half twaalf in de groote, onverwarmde eetzaal gezeten. Door de kieren van de vensters floot de wind en uit de marmeren vloer stieomde een ijzige koude. Om twaalf uur zeide Jeannine Goeden maar zij ging niet naar haar kamer, men hóórde dat zij een telegramformulier vroeg. Het kamermeisje dat een flesch Pommard bracht, deelde de heeren ongevraagd mede, dat de signora hiernaast in den salon zat. „Waarom drink je niet?", informeerde Harald vol zoi-g, „je maakt mij droevig". Mathieu knikte. Hij dronk en tuurde door de geopende deur naar den salon. Maar hij zag niets anders dan een beetje mat lamplicht en de leuning van een reusachtigen stoel. Hoe lang heeft men noodig om een telegi-am te schrijven? Twee, vijf, tien minuten? Harald was moe. Hij mompelde dat Corodi alleen de gezegende Pommard moest drinken en zich niet laten storen. Corodi liet zich heelemaal niet storen. Hij luist rde en wachtte. Maar daar naast bewoog niets. Toen de klok half één sloeg verloor Mathieu zijn geduld. Hij stond op schoof zijn stoel terug en ging den salon binnen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5