HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 295 VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij, overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of .onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mochc tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Opera. De Italiaansche opera begint haar seizoen In het theater Carré met de stokoude opera Traviata, van Verdi. Het is lang niet die beste opera van dezen vorst -der -melodie, en het werk is dermate overgegeven aan de drie kwartsmaat, dat men den avond zoo onge veer door-walst. Maar de Italianen, met al hun Zuidelijke fougue en brio, zich uitzin gend zooals zij alleen dat kunnen en zooals een Nederlandsche Opera het nooit heeft ge daan eh nooit zal doen, moeten zich nog al tijd voorzichtig tot het oude repertoire be palen. Zij zullen dit seizoen éen nieuw werk geven. Lukt het maar veel hoop zullen zij wel niet koesteren ten opzichte van de pu blieke belangstelling er voor dan komen er het volgend jaar meer. Intusschen pro beert Dick Weiman het met de zooveelste Nederlandsche Opera. Hij is Zondag met „Undine" van Lortzing, ook een ouwe dien der, voor het Haarlemsche publiek versche nen. Maar al bevatte de beschouwing van onzen muziekcriticus een mate van waardee ring voor Weiman's nobel streven én voor zijn consciëntieuzevoorbereiding zijn prognose was alweer vrij somber En geen wonder. Het Nederlandsche volk is niet aangelegd voor de muzikaal-drama- tische kunst. Het Italiaansche, dat er de grootste vertolker van is, moet de vertolkers van zijn bel canto hierheen zenden en dan is er een voldoende aantal muziekminnaars dat de Zuidelijke interpretatie bewondert en er van geniet. Maar het is nog maar een deel van ons muziekminnend publiek, en niet het ■meest ontwikkelde. Vandaar zijn schuwheid jegens nieuwe werken, De ervaren concertbe zoeker, de muziekkenner, gaat zelden of nooit opera-waarts. De facile melodiek van oude Verdi-werken kan hem niet meer boeien, de veel minder oorspronkelijke Puccini-opera's vervelen hem en het opera-compromis met de kunst van tooneelspelen wekt vaak zijn lach lust op. Hij aanvaardt de beperkingen, die de muziek altijd aan het tooneelspel zal moetenopleggen, heelemaal niet. Hij gaat vergelijken waar eigenlijk geen vergelijking mogelijk is, hij laat zich niet meeslepen waar zijn fantaisie tekort schiet om in deze sprookjessfeer te leven en hij "vindt het, ijsèlijk-Hollandsch-nuchter, ontzettend mal dat iemand zingende sterft. Het zingende sterven is een der groot-ste Hollandsche grie ven tegen de opera, en degenen die zulke be zwaren uiten beseffen niet dat zij zelf in fantaisie tekort schieten en te veel nuchtere burgers zijn om de sfeer van muzikaal-dra- matische kunst, te kunnen belevenook in werken van grooter artistieke waarde dan een Traviata en een Butterfly. Wij zijn, zegt prof. dr. J. Huizinga in zijn veelbesproken brochure „Nederlands Geestes werk", allemaal burgerlijk, van den notaris tot den dichter en van den baron tot den pro letariër. Onze nationale cultuur is burgerlijk, in eiken 'zin, dien men aan het woord hechten wil. Onze gansche geschiedenis weerspiegelt onze burgerlijke aspiraties. Dit klinkt niet erg plezierig, maar wie er met de kalme nuchterheid, door den Hollander zoo hoog aangeprezen, over nadenkt, komt tot de slotsom dat het erg moeilijk is, prof. Huizinga op dit punt te weerleggen. En ik vrees dat dit de reden is waarom ook de Nederlandsche Opera, evenmin als de Engelsche (in Enge land) ooit een blijvende kans zal maken. Wij kunnen dit niet, en er zijn zelfs maar weini gen onder ons die het kunnen bewonderen en ervan genieten. De meesten kunnen het niet alleen' niet doen, maar ook niet aanzien en aanhooren. Waaruit blijkbaar de juistheid volgt van die' andere verklaring van prof. Huizinga, dat wij -niet heroïsch zijn, en dat heroïek iets is waarnaar men niet kan gaan streven. De Italianen van de Italiaansche opera 2ulien het opnieuw een zware taak vinden, het Hollandsche publiek te boeien, laat staan te ontroeren. Er staat dit jaar een troost voor hen tegenover. Wij zijn gastvrij en ver draagzaam. Wij zullen hen als kunstenaars ontvangen en hen niet uitfluiten of honen omdat hun Duce de wereld op een gevaarlijk avontuur onthaalt en al meer dan tiendui zend Abessyniërs wegbeschaafd heeft met zijn heroiëk. Wij zullen hoogstens zeggen: Waarom bepalen zij hun heroïsme niet tot de opera? Het is daarin zoo prachtig.en ook zooveel heroiëker R. P. RIJWIEL-VARIA. Het rijwiel van den heer S. H., dat dezer dagen werd gestolen is weer terecht. De heer V. vond het op een open terrein aan De Ruy- terstraat. Lamp en dynamo ontbraken echter. Een bewoner van de Torricellistraat had zijn rijwiel onbeheerd laten staan in de Midden havenstraat. Toen hij even later terugkwam stond de fiets er nog. Het rijwielplaatje* was echter verdwenen. z IJMUIDEN Verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Het standpunt van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Het hoofdbestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft aan de Tweede Ka mer zijn zienswijze kenbaar gemaakt betref fende het ontwerp van wet inzake bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Door het hoofdbestuur wordt voorop gesteld dat de indiening van dit wetsontwerp met groote voldoening is ontvangen, aangezien hiermede een eerste stap gezet wordt op den weg om evenwicht te brengen tussohen de tengevolge van het deflatieproces dalende omzetten en geringere winstmarges in het middenstaa-idsbedrijf eenerzijds en de kosten en vaste lasten, die gelijk zijn gebleven, ja zelfs ten deele hooger zijn geworden, ander zijds, waardoor wanverhoudingen' zijn ont staan. Dit neemt niet weg, dat het hoofdbestuur, alhoewel instemmende met de strekking van het ontwerp, enkele wijzigingen en aanvul lingen ter overweging aanbeveelt. Volgens art. 1 van het wetsontwerp wordt de rentevoet van alle vorderingen gedekt door hypotheek, met uitzondering van de in art. 3 genoemde, teruggebracht tot 4 3/4 pCt. Ook de rente voor de hypotheken, afkomstig van particulieren wordt dus op 4 3/4 pCt. ge steld. Daar het vaststellen van een maximum rente de tendenz heeft die rente op dat maxi mum te fixeeren, is het gevaar niet denkbeel dig, dat particuliere geldschieters, die gelden onder hypothecair verband hebben uitstaan tegen een lagere rente, hun opzegbare hypo theken zullen oversluiten naar het door de wet vastgestelde 4 3/4 pCt. type, zoodat in die gevallen in plaats renteverlaging, rentever- hooging zal zijn te verwachten. Het totstand komen van nieuwe leeningen tegen lage ren te wordt daardoor bemoeilijkt, Naar de meening van het hoofdbestuur zou het ter bevordering van de aanpassing juister en tegenover den huiseigenaar billijker zijn, indien evenals bij de huren, ook de hypo theekrente naar het niveau van 1931 met 20 pCt. verlaagd werd. Er zou dan rekening wor den gehouden met de bijzondere risico's van elke leening en d.e eigenaar met naar ver houding van het onderpand kleine hypothe ken, zou mede van de renteverlaging profitee- ren. In de tweede plaats heeft het hoofdbestuur ernstige bezwaren tegen de gelijkstelling van tweede en verdere hypotheken met de eerste. Een leening, gedekt door een tweede of derde hypotheek, brengt grootere risico's met zich mede dan een leening gedekt door een eerste hypotheek. Het gevolg daarvan zal zijn, dat heel moeilijk of in het geheel niet een tweede of verdere hypotheek te verkrijgen zal zijn, waardoor talrijke middenstanders gedupeerd zullen worden. Vervolgens zullen voorzienihgen omtrent de grootte van provisie en andere kosten naast bepalingen, welke opzegging en executies te gengaan en maatregelen tegen het afdwingen van huuroessie in het wetsontwerp niet mogen ontbreken. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het aanbeveling verdient een speoiale commissie in te stellen, die het wel of niet ge oorloofd zijri der executies van geval tot geval zal beoordeelen. Voorts meent adressant erop te moeten wij zen, dat er in het wetsontwerp geen voorzie ningen zijn getroffen voor het geval, dat de tijd van algeheele aflossing gekomen is en tevens voor het geval, dat de hypotheekhou der volgens de hypotheekakte het recht heeft, bij waardedaling van het onderpand versterk te aflossing te verlangen. Gevreesd wordt, dat wanneer de tijd voor algeheele aflossing aangebroken is, het zeer moeilijk zal zijn opnieuw leeningen, gedekt door hypotheek, te sluiten. Bepalingen, ter voorkoming van deze, voor vele middenstan ders zeer bedenkelijke positie, mogen in het wetsontwerp niet ontbreken. Bovendien meent het hoofdbestuur, dat in het wetsontwerp niet in voldoende mate voor zieningen zijn getroffen om den huiseigenaar voor wien gedwongen huurverlaging niet al leen vermindering van inkomsten, maar daarenboven een gekapitaliseerd bedrag aan vernietiging van kapitaal beteekent, tegemoet te komen. Het komt adressant billijk voor, om dit ka pitaalverlies, .tenzij de economische omstan digheden mochten verbeteren, gelijkelijk te doen dragen door huiseigenaar en hypotheek houder. In dit verband kan er op gewezen worden, dat thans reeds hypotheekhouders de eigenaren van onroerend goed er toe weten te bewegen, om den eigendom daarvan op hun naam te laten overschrijven. Zeer ten nadeele van de middenstanders, vooral ten plattelaude die hun vorderingen dan in het geheel niet, meer kunnen verhalen. Immers het bedrijf is van den oorspronkelijken eigenaar op den hy potheekhouder overgegaan. De vraag kan in dit verband worden gesteld, of aan de bepa lingen in het wetsontwerp vervat, geen terug werkende kracht moet worden verleend. Dan nog dient naar de meening van het hoofdbestuur de aandacht erop gevestigd te worden, dat fabrieken en werkplaatsen niet vallen onder de omschrijving van het begrip „gebouw" in art. 11 sub b van het ontwerp, zoodat het ambachtsbedrijf, de kleine nijver heid, de vervoerbedrijven e.d. niet van de in het ontwerp geboden mogelijkheid tot lasten verlaging kunnen profiteeren. Tenslotte stelt het ontwerp verlaging in het vooruitzicht van grond- en straatbelasting, van precario- en brandassurantiebelasting, doch tegelijkertijd wordt voor de gemeentebe sturen. de mogelijkheid geopend om de opcen ten op de gemeentefondsbelasting en de per- soneele belasting te v-erhoogen. In verband daarmede acht adressant pre ventieve maatregelen ten aanzien van de z.g. bedrijfstarieven (gas, water, electricitëit, te lefoon) in elk geval noodzakelijk, omdat te verwachten' valt, dat de gemeentebesturen deze zullen aangrijpen om gaten in hun bud get, ontstaan door toepassing van de thans voorgestelde maatregelen, te dichten. Het hoofdbestuur maakt tegen deze moge lijkheid tot belasüngverhooging ernstig be zwaar, te meer, wanneer men in de Millioenen nota leest, dat nog talrijke belastingverhoo- gingen zijn te verwachten. Op deze wijze wordt met de linkerhand teruggenomen, wat met de rechterhand is gegeven. Het middenstandsbertrijf heeft dringend be hoefte aan verlaging van de op het bedrijfs leven drukkende belastingen. Adressant is van meening, dat deze vermindering van lasten tenslotte zal leiden tot een verhooging van staatsinkomsten en tot bevordering van het economisch leven. Met klem van redenen verzoekt daarom het hoofdbestuur met de bezwaren ten aan zien van het onderhavige wetsontwerp hiervo- ren genoemd rekening te houden en dringt er op aan met de aanneming van deze wet den meest mogelijken spoed te betrachten, aangezien de nood van den middenstand dit dringend wenschelijk maakt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslis sing op het verzoek van de N.V. Natuurbad „Velserend" te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van drie electrische pompin- staliaties op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie F nos. 3525/3526/3527 aan de Velserenderlaan, door hen is verdaagd op grond dat het onderzoek terzake nog niet is afgeloopen Vrouwen voor den Vrede. Het jubileum van „Looft den Heer". Een receptie met veel gelukwenschen en veel bloemen. Gebeds-. bezinnings- en concentratie-uur. Omtrent het plan tot het houden van een gebedsuur van vrouwen voor den vrede, kun nen wij thans mededeel'en, dat a.s. Zondag avond 8 uur in een drietal kerken hier ter plaatse een samenkomst zal worden gehouden. Hervormden, 'Gereformeerden, Chr. Gere formeerden en Oud-Katholieken zullen sa menkomen in de Hervormde Goede Herder kerk aan den VeLserduinweg en in de Her vormde Kerk te Velsen. De Vrijzinnigen hou den dit gebedsuur in het Vereenigingsgebouw Groeneweg. De toegang is vrij voor alle vrouwen, die zich met deze groepen in gebed willen ver eenigen. De buslichtingen. Aantal met één uitgebreid. Betere verbindingen. Met de inwerking tred in g van de nieuwe dienstregeling voor de spoorwegen zijn er ook in de buslichtingen alhier wijzigingen aan gebracht, waardoor een niet onbelangrijke verbetering is tot stand gekomen. In de eerste plaats is het aantal busliehtin- gen, tot nu toe 4 per dag, met één uitgebreid. Er 'is n.l. een ochtendlichting bijgekomen. Was de eerstè lichting voorheen eerst ca. 11 uur v.m., thans is er een lichting ca. 8V2 uur. De nachtü.ichting op Zon- en feestdagen, die tot nu toe werd uitgevoerd tusschen 23 en 24 uur, geschiedt thans te ca. 19.30 voor alle bussen in IJmuiden-Oost en Driehuis. Op deze bus lichting volgt een onmiddellijke verzending, waardoor brieven, bestemd voor Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, den Haag en andere steden in de omgeving 's Maandagsmorgens in de eerste bestelling komen. Voorheen kwam de Zondagavond-lichting in genoemde steden eerst in de tweede bestelling. De overige lich tingen zijn ook eenigszins gewijzigd en wel zoodanig, dat ook hiervoor, vooral met Haar lem en Amsterdam een betere verbinding wor dt verkregen Bij al deze verbeteringn blijft toch nog één klacht over: tuschen de vroege middaglichting en de lichting van 19.30 is een tijdvak van ca. 7 uur, waarin geen lichting geschiedt. Ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan hield het Chr. Gemengd koor „Looft den Heer" Donderdagavond een receptie in het gebouw voor Christelijke Belangen, waarvoor vooral van de zijde der plaatselijke zus ter- vereer.igingen veel. belangstelling bestond. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van leden van het huldigings-comité en een groot aantal vertegenwoordigers van ver schillende zangvereenigingen enz. ..Looft den Heer" opende den avond met te zingen Jesus unser Trost undLeben van J. S. Bach. Prachtig werd dit lied gezongen in een harmonie, die slechts weinig koren ,.T soft dén "Heer" zullen kunnen verbeteren. Ds. L..W. Eixlman, voorzitter van het hul- rL'gings-comité, na te zijn voorgegaan in ge bed noejnde, dezen avond een feestavond in den goeden zin van' het woord. Wij zijn hier allen santenmet bestuur en leden van de jubileer.éndé vereeniging en .zooals we hier nu samen' zijn, zijn we wel een lichtpuntje in den somberen; tijd. Spreker wenschte het koor har.télijk geluk met zijn 20-jarig be staan. In 'hét bijzonder richtte spreker een felicitatie tot de heeren C. van Leeuwen en A. van der Veer, voorzitter en penning meester die ook jubileeren en die zooveel voor de vereeniging hebben gedaan. Al de ijver en al de zorg door hen aan de ver eeniging besteed, .gaan boven sprekers lof. „Looft den Heer", zeide spreker.daar leef den ze niet mee, maar daar leefden ze voor. Maar alleen 'hadden ze het nooit voor elkaar gekregen. Ze hadden het groote vertrouwen van de leden. Dit groote vertrouwen en de de groote samenwerking zijn het geweest, die de vereeniging groot hebben gemaakt. Voor een directeur moet het bijzonder aangenaam zijn zulk een koor te mogen leiden. „Looft den Heer" viert haar 20-jarig ju bileum, maar het koor is al veel ouder, want hier is aanwezig de heer Bijkerk, die al veel meer dan twintig jaar geleden een „Looft den Heer" oprichtte. Na den heer Bijkerk kwamen ino.g anderen, maar in October 1915 zette men met de benoeming van den heer P. de Nobel een streep onder het. verleden, Spreker memoreerde liet roemrijke verleden van het koor, van welks behaalde successen het vaandel een sprekend getuigenis is. En nu is in allen één gedachte: vooruit met volle kracht. Namens den kerkeraad sprak Ds. Erdman de beste wenschen uit voor het koor en hoopte dat men steeds voor oogen zal houden den naam: Looft den Heer". Namens het koor richtte spreker daarna een woord van welkom tot de aanwezigen. Vervolgens sprak namens het eere-comité nog de heer Joh. Plu, die met waardeering" getuigde van het werk van hét koor en een couvert met inhoud, bijeengebracht door vrienden, overhandigde. Verder bood de heer Plu bloemen aan. Van den burgemeester was bericht van verhindering gekomen. Een schriftelijke ge- lukwensch vergezeld van bloemen was ge komen van Nieuw Hosanna. Namens Varia werd gelukgewenscht door den heer A. Holt- slag, die er op wees, dat „Looft den Beer" zooveel heeft gedaan om den naam van IJmuiden hoog te houden. Een fraaie bloe menmand Voegde de heer Holtslag bij zijn gelukwensch. Verder complimenteerden de Chr. Jongemannen-Vereeniging, IJmuidens Mannenkoor, Harmonie „De Eendracht", IJmuider a' Capellakoor, Kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente, IJmuidens Bloei. Winke- liersvereeniging „Groot IJmuiden", Dames koor „Duin en Bosch", Bakkum, Chr. Koor Hallelujah, IJmuider Volksstem, Chr. Koor „Excelsior", Gymnastiekvereeniging „Olym- pia", Turnvereeniging „IJmuiden", het Herv. Jeugdkerkkoor, Symphonie-Oorkest „Eupho- nie". Bijna alle sprekers schonken een bloem stuk. Verder waren nog tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen ontvangen. Bur gemeester Kwint zond verder de mededee- ling. dat hij hét beschermheerschap der ver eeniging aanvaardde. Van de vele schrifte lijke-felicitaties noemen wij die van de Ver eeniging tot'bestrijding der tuberculose, Wil- helmïna. Kunstkring. Polyhymnia, Voor waarts, Zangkoor der Herst. Apost. Gemeen te te IJmuiden, O. K, Zangvereeniging enz. De heer Bijkerk, oprichter der vereeniging kreeg een hartelijk applaus toen hij het po dium betrad. Hij dankte voor de uitnoodi- ging en herinnerde er aan dat hij in 1910 afscheid nam van IJmuiden. Sedert dit jaar heeft spreker veel van het koor gelezen en steeds met het koor meegeleefd. Hij ver heugt zich er over, nu ook eens weer met het koor te mogen samenzijn. Spreker her innerde aan de door hem opgerichte zang school. Uit deze zangschool is later „Looft den Heer" ontstaan. Spreker bood aan het eind van zijn toespraak zijn beste wenschen aan. De directeur, de heer Stephen Jansen bood eveneens zijn gelukwenschen aan, welke hij vergezeld deed gaan van een fraai geschenk. De voorzitter, de heer C. van Leeuwen, dankte voor de gelukwenschen. Zeer erken telijk was spreker voor de woorden van den. heer Bijkerk. Verder dankte de heer Van Leeuwen het eere-comité voor hetgeen dit voor de ver eeniging gedaan heeft en de afgevaardigden van de vereenigingen die hunne gelukwen schen met of zonder bloemen hadden over gebracht, Uit de vele blijken van hulde meende spreker te mogen zien, dat „Looft den Heer" leeft in de harten van heel IJmui den. Tenslotte sprak de heer Van Leeuwen zijn erkentelijkheid uit over het feit, dat burgemeester Kwint het beschermheerschap der vereeniging heeft willen aanvaarden. Hulde bracht hij aan den directeur, die in korten tijd de harten der leden heeft weten te veroveren. De vereeniging had zeker geen betere keuze kunnen doen. Daarna sprak ook de directeur nog eenige hartelijke woorden, waarin hij vooral het bestuur dank zegde voor zijn goede leiding. Na een korte pauze vergastte het koor de aanwezigen opnieuw op een proeve van zijn zangkunst. Men zong „Zonnegang" van Isr. J. Olman, waarmee liet koor bewees, over een groote zangtechniek 'te beschikken. Knap was vooral de leiding van den direteeur. Ds. Erdman sloot den mooien avond met gebed. Uitvoering Vadertje Langbeen Ten bate van de Goede Herderkerk. Donderdagmorgen vroeg ontspoorde op 't- emplacement bij Watergraafsmeer een goederentrein, waardoor de lijn Weesp—Amsterdam versperd werd. Een foto van het opruimingswerk. Door een aantal lidmaten der Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Oost, o.m. leden van liét kerkkoor, was het initiatief genomen een avond te organiseeren waarvan de opbrengst ten goede zou komen van het z.g. schulddel- gingsfonds der kerk. Deze avond vond plaats in het vereeni gingsgebouw. dat voor deze gelegenheid goed bezet was. Opgevoerd werd het tooneelstuk in 4 bedrijven „Vadertje Langbeen" naar den gelijknamigen roman van Jean Webster, be werkt door Ds. J. P. Eggink. Door den hulpprediker, den heer Oskamp, werd een openingswoord gesproken, waarin hij dank bracht aan de executanten voor hun streven. Nadat spr, in gebed was voorgegaan werd gemeenschappelijk Psalm 67 10 gezon gen. De handeling van „Vadertje Langbeen" (Daddy Longlegs) is genoegzaam bekend, zoodat wij ons van een uiteenzetting zullen onthouden. De avonturen van Jerusha Abbott en haar „vadertje" hadden groote aandacht; de heer Klees, die de titelrol vervulde, was het succes van den genoeglijken avond. VEREENIGING VOOR HANDENARBEID. In hotel Kennemerhof heeft gisteravond een lezing plaats gehad over Veritex. Dit materiaal wordt genoemd „Kunstleer" en is van Hollandschen oorsprong, zoowel wat be treft uitvinding als de fabricatie. Waar Veritex voor te gebruiken is en wat op eenvoudige wijze door een ieder er mee kan vervaardigd worden, toonde de heer J. Com- brink uit Amsterdam. Voor zijn demonstratie had hij een aantal voorwerpen meegebracht, waarbij heel aar dige en nuttige artikelen, waarvan sommige vervaardigd door kinderen. Uitvoerig sprak de heer Combrink over de fabricatie en waarvan Veritex gemaakt wordt. De vergadering was hoofdzakelijk bezocht door onderwijskrach ten. waarom de heer Combrink in het bij zonder de aandacht vestigde op hetgeen hiermee op school bij het onderwijs' in handenarbeid bereikt kan worden. De heer Combrink die zelf bij het onderwijs werkzaam is. zeide dat de Veritex-artikelen voor hem een openbaring zijn en hij geen goedkooper middel weet ten dienste van het onderwijs in handenarbeid. Nadat de heer Combrink zijn causerie had beëindigd was er gelegenheid om vragen te stellen. De verschillende vra gers werden door den heer Combrink duide lijk beantwoord. Vervolgens werd een aantal projectiebeel- den vertoond. Aan het eind der vergadering gaf zich een 12-tal personen op voor een te houden cursus, waarvoor men zich vervol gens nog kan opgeven bij den heer Groenen dijk, IJmuiderstraatweg en Hofman, Hout manstraat 36. INSTITUUT VOOR ARB.ONTWIKKELING De afdeeling Velsen van het I v. A. O. heeft haar winterwerk wederom ingezet. De eerste 'bijeenkomst wordt gehouden op Zondag 20 October a.s. in het gebouw „De Daad" v.h. „Flora" Zeeweg. Spreekster is mevr. M. Kaas-Albarde over de dichteres Henr. Roland Holst. VEREENIGING „DE GIETELING" Voor de Vereeniging „De Gieteling" houdt de heer Jan Drijver uit Santpoort a.s. Vrijdag avond een tweede vervolg-lezing over „Duin en strandvogels in Kennemerland". De bijeenkomst vindt plaats in het R.K. Vereenigingsgebouw.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1