DE VROUW IN DE XXe EEUW. Over Bruidstoiletjes en nog wat juliennesoep; kalfsoesters, doppers (bus), gekookte aardappelen; appelen; kabinetspudding. Maandag: biefstuk, andijvie, gekookte aard appelen; appelmoes. Dinsdag: gehaakt, bloemkool, gekookte aard appelen, fruit. Woensdag: carbonaden, savoye kool, gekookte aardappelen; vanillepudding. Donderdag: osselappen, spercieboonen (inmaak), gekookte aardappelen; chocoladepudding. Vrijdag: schelvisch, zure eierboter, gekookte aardappelen; lijst met pruimen. Zaterdag: stamppot van savoyekool en aard appelen, rolpens; koffiepudding. De vrouw en het internationalisme Eenigen tijd geleden ontvingen we een op roep van een drietal vrouwen uit de omgeving van Haarlem tot, wat wij zouden willen noe men „een bidstonde voor den vrede", naar aan leiding van het beroep van de Keizerin van Abessynië tot de vrouwen over de geheele we reld. De bedoeling is n.l. de vrouwen in Neder land van alle gezindten en richtingen allen op eenzelfden dag en uur zich te laten concen- treeren op de vredesgedachte, hetzij in gebed, in een godshuis, hetzij thuis in meditatie, al naar haar aard en geestesgesteldheid. We we ten niet, of vele vrouwen gevolg zullen geven aan dezen oproep, maar verwachten in ver band met de enorme deelneming aan den vre- desrondgang en de bezorgdheid voor oorlog, veel belangstelling voor deze poging, om zelf iets te „doen" om een grooter onheil te voor komen, dat al het ernstige werk van Volken bond en diplomaten niet schijnt te kunnen be zweren. Er is gedachtekracht, er is telepathie. Zouden de vrouwen van Nederland door haar gedachtekracht op een afstand de moeders in Italië kunnen bereiken? ïfet is altijd moeilijk we herinneren het ons uit den wereldoor log een volk, dat eenzijdig is voorgelicht, tot een ander standpunt te bekeeren, en dus schijnt er niet veel hoop, dat dit middel zal baten, wat volstrekt niet beteekent, dat men het niet zou mogen toepassen. Ieder die meent op eenige wijze de afschuwelijke ellende te kunnen afwenden, welke de wereld bedreigt, moet de stem van zijn hart of zijn geweten gehoorzamen, nadat zij goed heeft overwogen, of de toe te passen methode niet eerder kan schaden dan voordeel bieden. Om te kunnen nagaan, op welk oogenblik en hoe men moet ingrijpen, is inzicht in de psyche van andere volken noodig: Het eene volk zal gevoelig zijn voor de waardeering van en samenwerking met andere volken, het an dere zal elk woord van critiek als beleediging en vernederende inmenging in zijn aangele genheden opvatten en daardoor juist onhan delbaar worden en volharden in de houding, die anderen verkeerd achten. Daarom is het, zoo wenschelijk, dat de volken elkander goed leeren kennen en begrijpen, en zoo jammer, dat de gelegenheid tot internationale kennis making, welke reizen biedt, beperkt is door de economische omstandigheden en maatregelen van verschillende regeeringen, om hun geld niet in het buitenland te doen verteren. Maar de Nederlandsche vrouwen hebben de laatste jaren nog veel gereisd en dus gelegen heid gehad den buitenkant van enkele volken te zien en te beoordeelen, daarbij geholpen door haar talenkennis. Natuurlijk moeten zij voorzichtig zijn, het blijft de buitenkant. Pas wie langen tijd in een ander land vertoeven en in de woningen worden ontvangen, kunnen beter 't wezen der vreemdelingen waardeeren, hun eigenaardigheden verklaren uit den aard van hun bodem of van hun strijd om het te- staan. Er is bovendien de laatste jaren door het in ternationaal werken van de vrouwen toene mende mogelijkheid geweest, de zusteren uit het buitenland te ontmoeten in en buiten haar woonplaats, met haar mondeling en schriftelijk van gedachten te wisselen over vraagstukken op velerlei gebied en zoodoende naast vele punten van verschil, verwantschap te constateeren over vele essentieele quaesties, waarin zij als vrouwen en moeders dezelfde meening hebben. Altijd weer hoort men, dat internationale congressen weinig practisch nut zouden hebben, zij bieden echter toch het voordeel, dat zij menschen van verschillende nationaliteit vereenigen en hun inzicht geven in eikaars standpunt omtrent de wereldbe langen. En al zouden de internationale vrouwen bonden, wier aantal tegenwoordig te groot is, om ze hier alle te noemen, alleen reeds de toenadering tusschen verschillende groepen van vrouwen in de verschillende landen heb ben bevorderd, dan zouden zij daardoor reeds dankbaar werk hebben verricht. Het is voor het overige merkwaardig, dat in verscheidene van die groote bonden, die niet enkel voor den vrede werden opgericht, een neiging bestaat om hun vredesactie uit te breiden. Zoo trach ten de twee groote wereldbonden van werken de vrouwen, die van de Professional and Bu siness Women en die der Soroptimisten op alle manieren de banden aan te halen, die de vrouwen over de wereld vereenigen, zoo wel door vermeerdering van het aantal gele genheden om samen te komen en contact te zoeken als door het oefenen van gastvrijheid op de ruimste schaal jegens alle afzonderlijke leden, die zich naar eenig land waar een club of vereeniging gevestigd is, begeven. De Engel sehen zijn steeds voorgegaan in het openen van haar woningen voor vreemdelingen en wij Nederlanders bezitten ook een traditioneele gastvrijheid, versterkt door de gulle gastvrij heid van de velen, die eenige-jaren in Indië leefden en door het buitenland steeds op prijs gesteld. De vrouwen uit de landen, waar het fami lieleven minder toegankelijk was voor den vreemdeling, werden opgevoed door de ande ren, begonnen ook vreemdelingen thuis te ontvangen, vingen aan te reizen naar andere landen en daardoor haar kijk op andere vol ken te verruimen. Het gaat alles misschien nog langzaam, maar het is bevorderlijk voor het inzicht in de psyche van andere volken, hetwelk weer onmisbaar is, om deze op de juiste wijze te naderen. We zijn nog niet zoo ver, als we moesten zijn: nog blijven tal van vrouwen in alle landen buiten het vereni gingsleven, nog missen zeer velen belangstel ling voor vraagstukken, welke verband houden met de beslissing over oorlog en vrede. Het is te laat als zij verschrikt ontwaken door de oorlogsverklaringLaat ieder daar om de vrouwen in eigen kring met tact en kennis van menschen en zaken blijven op wekken tot belangstelling voor de openbare zaak en de wereldgebeurtenissen. Want naast het internationalisme, dat de vrouwen van alle landen moet vereenigen, moet er zijn be wuste samenwerking van de vrouwen in eigen land voor de vredesdoeleinden, d.w.z. niet een blindelings volgen van enkele leidsters, maar een doelbewust zoeken van de meest doeltref fende middelen om de zaak van den vrede te dienen, waarbij ieder zich heeft af te vragen, hoever zij met haar capaciteiten en levensop vatting kan en wil gaan. EMMY J. B. ALS WIJ OM VREDE VRAGEN., „Aan den strijd, die wordt gestreden Aan het leed. dat wordt geleden, Zijn wij schuldig, Heer. Wij, wij lieten alle wonden, Elke misdaad, ied're zonde Zonder tegenweer". (Anton Polet) Als wij Zondagavond vragen om vrede, zul len we daar dan in de eerste plaats aan den ken? Beseffen al die vrouwen die geen oorlog wil len, dat oorlog dan alleen uitblijven zal, als wij vrede hébben? Angst voor oorlog is nog geen dienst aan den vrede. Juist de angst kweekt oorlog. \ye zijn bang en we zijn vol wantrouwen, uit angst en wantrouwen bewapenen we ons. Die bewapening wekt weer angst en wantrouwen bij anderen, die anderen moeten dan ook be wapenen, maar dan hebben wij er ook weer meer noodig, enz., enz., enz. In angst en wantrouwen staan we tegen over elkaar, de wapens in de hand En dan vragen we, bidden we om vrede. Er zal nooit vrede zijn zoolang de angst 'en de haat in onze harten leven, zoolang we voortgaan wapenen te smeden. Alleen ver trouwen en liefde kunnen de wereld nog red den. Met ons vertrouwen, met onze naasten liefde kunnen we vertrouwen en liefde wek ken, kunnen we den vrede dienen. Maar als we haten, wie dan ook, en als we zouden wil len dooden, wié dan ook, als we in angst en wantrouwen ons bewapenen en zoo ons wan trouwen de wereld toonen dan helpen we mee den oorlog te bevorderen. Dan is ons ge bed om vrede misschien een angstkreet, mis schien een klacht. Maar dan is het geen be lofte van trouw, geen vraag om die innerlijke hulp, die ons kan helpen den vrede te ver krijgen. Dan is het die oude, onvruchtbare manier van bij bepaalde gelegenheden om iets te bidden waarvoor we in het dage lij ksch leven geen hand uitsteken. 't Gaat er niet om of we bang zijn voor den oorlog, het gaat er om of we den vrede aan durven. Of onze liefde het zal winnen van onze vrees. Natuurlijk weten we even goed als iedereen, dat er in de gegeven wereld weinig reden voor vertrouwen is, dat we dagelijks door afschuw en ontzetting beslopen worden en dat er weinig of niets is dat onze spon tane liefde en bewondering wekt. We voelen al dat leelijke en al die ellende aankomen op ons en op die ons lief zijn. Daarom is er durf toe noodig den vrede te willen. Om dat durven, laten we daarom vragen. Als wij alle. leelijke haatgevoelens in de we reld met onze leelijke haatgevoelens gaan be antwoorden, als we de wapens met wapens willen keeren dan kan er geen sprake zijn van vrede, dan moét de oorlog losbarsten; de oorlog is er eigenlijk al, al is de oorlogsdaad er dan nog niet overal. Vrede is niet zoo maar eens een politieke toestand, vrede is een gezindheid. En zoolang de gezindheid geen vrede is hebben we van den politieken toestand niets goeds te wach ten. Als we vrede willen dan moeten we vrede hébben. Dan moeten we vrij zijn van alle haat, vrij van alle wapenen die we tegen onze medemensehen zouden willen opnemen. De oorlog leeft onder ons, de oorlog is dan ook niet iets dat ons door pnze „slechte" me- demenschen zal worden aangedaan. We moe ten niet bidden om ons arme, onschuldige menschen voor een oorlog te bewaren, nee, we moeten biddend dit erkennen. Aan den strijd, die wordt gestreden, Aan het leed, dat wordt geleden Zijn wij schuldig, Heer En help ons iets minder schuldig te worden! BEP OTTEN SPECIALE AANBIEDING Beide onderstaande patronen zijn in één maat tegen den prijs van 38 ets per stuk te verkrijgen. Deze standaardmaat is: boven wijdte 102 cM.; taillewijdte 87 c.M.; heup wijdte 107 c.M.; enz. Het werken met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, want door het al of niet aanknippen van naden kan men het passend maken voor het eigen figuur. Nr. 593: aardige donkere wollen japon; zar- neering van wit piqué. Benoodigd materiaal: 4 meter van 100 c.M. breedte Deze patronen zijn dus in één maat, tegen den prijs van 38 ets. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Een eenvoudig donker jurkje kan vaak op gefleurd worden door een aardig garnituurtje. Daar deze, als ze licht van kleur zijn, echter gauw vuil worden, verdient het aanbeveling meer dan een garnituur en liefst zoo veel mo gelijk verschillende te bezitten. KLEINE WENKEN venkant is een volant. Met zijde in dezelfde of een contrasteerende tint maakt men den fes- tonrand en de borduursels. De tusschenlaag maakt men van molton. Men kan, teneinde het wasschen te vergemakkelijken, het over- trekje met drukkers laten sluiten. Het patroon van het jakje staat ook op de iilu'tratie. Ook dit wordt gefestonneerd. Een drukkertje of knoopje aan de bovenzijde vormt de sluiting. Een allerliefst geheel om cadeau te geven aan een aanstaand moedertje. GEBREID WOLLEN GARNITUURTJE Ofschoon Mei altijd als de maand geldt voor de huwelijksvoltrekkingen, zijn er toch heel wat bruidjes, die er de voorkeur aan geven om in den herfst te trouwen en het zijn vooral de vrouwelijke gasten, die dit bijzonder prettig vinden. Men kan zich dan een kostbaar toilet veroorloven voor de plechtigheid, omdat men voor het winter seizoen toch een nieuw avondtoilet noodig had. Zoo gaat dit dan in een moeite door. De mode van dit seizoen is al bijzonder gun stig voor de bruidstoiletjes. Slepende gewaden, zware zijde, elegant gedrapeerde halsuitsnij dingen, dat alles werkt er toe mee om het bruidstoilet tot iets klassieks te maken. Bijzonder mooi zijn de bruidsjaponnen, die behalve een losse sleep en sluier ook nog een aangeknipt sleepje aan de japon hebben. Vooral lange slanke figuren komen in een dergelijke japon goed tot hun recht. De ja ponnen der bruidsmeisjes kiest men eenmaal in een andere kleur, doch wel in de trant van de bruidsjapon. Ook neemt men meestal niet hetzelfde materiaal. Wit is in ons land de-traditioneele kleur van de bruidsjapon. Als materiaal doen satijn, crêpe georgette, zware zijden crêpe, enz. dienst. De sluier is meestal van tule. Heel mooi is echter ook deze van kant te kiezen. De jurken der bruidsmeisjes zijn meestal van taftzljde in een teer pasteltintje. Op de groote teekening ziet u links: jurk voor een bruidsmeisje van oud- rose taftzijde. Apart is de halsdrapeering en de pofmouw. Daarnaast een avondjapon voor een gast. Het geheel is eenigszins in Griekschen stijl gehouden. Bijzonder chique is het toilet daarnaast, bestemd voor een oudere dame; het bestaat uit een rok van lichte zijde, waarover een overkleed van fluweel. Tenslotte de bruidsjaponnen. Beiden zijn HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: zeer eenvoudig; want vooral bij deze toiletten is het de eenvoud van het maaksel, die het materiaal op zijn best doet uitkomen. Van .het bruidstoilet naar het avondtoilet is slechts een stap. De meeste bruidjes ver anderen toch later hun bruidstoilet in een avondtoilet. De moderne bruidstoiletten zijn rijkelijk met bloemen gegarneerd. Men kan natuurlijk versche bloemen nemen; maar de meeste dames geven de voorkeur aan kunst bloemen van de mooiste materialen, die niet bederven in een rookerige bal- of schouw burgzaal. De plaats waar de corsage gedragen wordt is verschillend. Sommige vrouwen vin den het prettig op den schouder een corsage te dragen; andere weer in de ceintuur en weer andere aan de hals. De mode heeft hierom trent geen bepaalde voorschriften gegeven; dat kan ieder doen, zooals zij dit het beste- vindt. Het materiaal dat voor de bloemen ge bruikt wordt is goud en zilvergaas, satijn, flu weel, enz. Maar niet alleen op de avondtoilet ten zien wij de corsages; ook op winterman tels en taüleurcostuums. Ze zijn dan ver vaardigd van leer. Om de wollen donkere winterjaponnetjes op te vroolijken heeft men allerlei soorten ceintuurs. De breedte is onbeperkt; alle ma terialen zijn er voor te gebruiken; hoe origi- neeler; hoe beter is het parool van Mevrouw Mode. En zoo zien we op de donkere winter japonnetjes ceintuur van gevlochten koord; van leer met koord bewerkt; van gevlochten leeren reepen; van stof met leer afgebiesd, enz. enz. Aan de fantasie van elke vrouw wordt vrij spel gelaten, om haar ceintuur zoo apart mogelijk te maken. Heel grappig is ook, wat ik laatst zag: ceintuur, kraag en man chetten van leer, met koord afgewerkt. Het geheel zag er zeer duur uit; maar de draag ster ervan verzekerde me lachend, dat ze het voor zeer weinig geld zelf gemaakt had. Het grootste karpet. In één der Londen- sche theaters heeft men het grootste karpet aan één stuk, dat ooit ergens gelegd is; het is n.l. 33 meter lang en 15 meter breed en het weegt 1000 K.G. Als ge op een bovenhuis woont en ver plicht zijt uw wasch te drogen op lijntjes, die vanuit het raam gespannen zijn, is hier een gemakkelijke oplossing, hoe ge zonder levensgevaarlijk uit het raam te rekken uw wasch toch zoo ver mogelijk op het lijntje kunt hangen. Dat kan n.l. met een katrol, waarover het lijntje loopt. Deze katrollen J kunnen gewone leege garenklosjes zijn die aan de muur bevestigd worden. De teekening is zoo duidelijk, dat verdere uitleg overbodig is. BABY-CARNITUURTJE Het hier afgebeelde baby-garnituurtje be staat uit: een jakje, een kussensloopje en een dek je voor den wagen. Dit alles wordt ver vaardigd van popeline en is geborduurd met zijde. Op de teekening ziet u op elk van de onder- deelen het patroontje, met de juiste maten er bij gegeven. Het kussensloopje maakt men dubbel; aan de onderzijde een rand met knoopen voor de sluiting. Het wagendekje wordt ook dubbel gemaakt. De bovenkant heeft afmetingen van 65 bij 50 centimeter; de onderkant wordt 58 bij 43 cen timeter. De overgebleven strook aan den bo- Hier volgt de beschrijving van een garni tuurtje, dat even origineel als aardig is en dat een leuke aanwinst is voor uw garderobe. Om het te vervaardigen hebben we onge- i veer 50 gram wol noodig en breinaalden van j 2.5 a 3 millimeter middellijn, j Voor de kraag zetten we 10 centimeter ste- ken op en dan breien we: een toer recht, een toer averecht, twee toeren recht, twee toeren averecht, een toer recht, twee toeren averecht, een toer recht, enz. Zoo breien we door tot de kraag de ge- wenschte lengte heeft, aan de buitenzijde ge meten. Dat is ongeveer 65 centimeter. Aan den kant van de halsopening rimpelen we den kraag in en maken hem aan een ge breid bandje, dat even groot is als de hals opening. Dit bandje maken we op de volgende manier een toer recht, een toer averecht, afwisse lend. Als het twee centimeter hoog is, kanten we het af, zonder de steken bij elkaar te trekken. Dit bandje rolt vanzelf op en vormt zoo een mooie afsluiting aan den hals. Het gehaakte koortje, waarmee de kraag wordt gesloten, wordt aan de beide uiteinden door een rond kogeltje van hout of galalith gehaald. De manchetjes worden op dezelfde wijze gemaakt als de kraag; alleen worden deze 8 centimeter hoog en ongeveer 35 centimeter lang. Het bandje voor de afwerking moet de wijdte hebben van de mouw. Het verdient aanbeveling om de manchetjes van boven met een paar steekjes te hechten, daar ze anders telkens naar beneden zullen vallen. Voor men het stelletje gebruikt, doet men er goed aan het met een heet strijkijzer onder een vochtigen doek te persen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6