HET NIEUWE AVONDBLAD Hef visscherijbedrijf te IJmuiden. airas 4220 Een jubileum. Visscherij-Snufies 20e JAARGANG No. 296 ZATERDAG 19 OCTOBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand I cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëNl5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Waar moet het heen? Insider schrijft ons: Wij zijn ons vorig artikel geëindigd bij het kwaliteitsvraagstuk en de afslagtoestanden. Men kan over het kwaliteitsvraagstuk veel of weinig schrijven, de bittere waarheid valt niet te ontkennen, IJmuiden is geen kwali- teitsmarkt meer. De klachten over de kwaliteit van de visch, zoowel uit het binnen- als buitenland, zijn legio. Waar is de tijd gebleven, dat, al waren de vischprijzen in IJmuiden hooger dan in .andere visschershavens, de buitenlandsche afnemers aan het IJmuider product de voor keur'gaven? En tegenwoordig? De exporthandel heeft reeds vele moeilijkheden, die met het kwali- teitsvraagstuk niets te maken hebben. In niet mindere mate doet zich de moeilijkheid voor, dat, óf de gevraagde soort vrijwel niet door een Ned. Visschersvaartuig wordt aange voerd, of de kwaliteit is zoo minderwaardig', dat de orders, óf niet worden uitgevoerd, óf de nota's niet betaald. Men moet ziende blind zijn, om niet in te zien, dat, gaat men op dezen weg voort, het bedrijf niet te helpen is. Aller hoop is gevestigd op hulp van Re- geeringszijde. Zeker, de Regeering kan op verschillende manieren helpen. In de eerste plaats door het maken van bepalingen, zoo- als daar zijn, invoerbeperking, uitvoerbeper- king, (verbod uitvoer buitenl. visch), het heffen van invoerrechten e.a. In het visscherij bedrijf loopen de belangen zéér uiteen, ,zoodat wat voor de één partij, op papier, steun be- teekent, voor de andere, in de practijk, een groot nadeel blijkt te zijn. De Regeering kan ook financieel steunen. Wij maken ons echter geen illusies, dat dan ■tevens het kwaliteitsvraagstuk geldt, geldt in nog meerdere mate voor de versche haring door de loggers aangebracht. Het is algemeen bekend, dat versche haring "een zeer teer product is. Kunt ge u dan voor stellen dat vele loggers in IJmuiden binnen komen, met een vangst versche haring aan boord, bijna ongeschikt voor menschelijk voedsel?. Vraagt men dan aan de opvarenden, hoe is het mogelijk dat jullie de haring op zee niet beter verzorgt, je haring zou zooveel meer opbrengen, dan krijgt men ten antwoord: „wat kunnen wij eraaii doen, we hebben daarvoor geen ijs aan boord!" Deze kwaliteitsverwaarloozing komt ons voor, als een zeer slechte waardeering voor de belangstelling welke het haringbedrijf van de regeering geniet. De afslagaangelegenheden vormen een hoofdstuk op ^zichzelf. Er is de laatste 10 jaar veel veranderd. Wie zou ooit gedacht hebben dat de vangst van minder dan 10 trawlers, met 4 ploegen verkocht moest wor den. Voorheen was- het geen uitzondering dat op drukke dagen 2030 trawlers aan de markt lagen, en in het haringseizoen 4050 drifters per dag. Rustig is de afslag, uit den aard der zaak, nooit geweest. Een dag van vroeger, met 30 booten aan den afslag, was rustiger dan een dag van 10 booten van nu. Voorheen kon een handelaar, met zijn inkooper, het verloop van den afslag overzien, er werd met 2 ploegen verkocht. Nu zijn er zooveel men- schen in het afslaggebouw, dat het noodig blijkt te zijn, met 4 ploegen te verkoopen. 1 handelaar kan niet op 4 plaatsen tegelijk zijn, er is niet één vischhandelaar meer, die zich de weelde van 3 inkoopers kan veroor loven. Onder welke nerveuse spanning een handelaar zijn inkoopen moet regelen, laat- zich denken. Misschien zou het electrisch mijntoestel eenige verbetering kunnen brengen. Meer dan ooit, zal dan het kwaliteitsvraagstuk op den voorgrond treden. Als deze aangelegen heid niet grondig geregeld is, lijkt het ons niet denkbeeldig, dat een handelaar op een kwa den ochtend zonder visch zit. Hij kan, bij het electr. mijntoestel zittende, bericht krij gen dat één zijner aankoopen tegenvalt. De wijzer draait rustig' door, en tegen den tijd dat de reclame behandeld is, is de wijzer tot fust gekomen, alle visch verkocht, en de ge dupeerde handelaar seint zijn orders af Uit alles blijkt wel, hoe het kwaliteitsvraag- stuk alles overheerscht. Over het distrïbutievraagstuk, inzonder heid valt ook nog wel het een en ander te zeggen. Hierover in een volgend artikel. IJMUIDEN ALS AANLOOPHAVEN. De drie nieuwste passagiersschepen van de Holland-Afrika Lijn, de Boschfontein, Bloem fontein en Jagersfontein deden sinds eenigen hjd als laatste haven op de uitreis IJmuiden aan. Komende van Hamburg werdén hier dan passagiers en post ingenomen. Dit heeft niet lang mogen duren. Met het vertrek van het eerstvolgende schip, de Bosch- fontein, is dit vaarplan weer vervallen. De schepen zullen dan eerst in Hamburg laden en dan van Amsterdam via Rotterdam en Ant werpen de reis maken. DENK OM UW Sffi weer een taxi (Adv. ingez. MedJ „Het Vroolijke Weeuwtje" door de IJ. O. V. 21 November eerste opvoering. Het is dezen winter juist 30 jaar geleden, dat te Weenen de première van een operette van een destijds vrij onbekenden componist ging,een operette welke in enkele maanden een der populairste operettes werd, Welke de wereld tot nu toe gekend heeft. Frans Léhar. Franz Léhar, de schepper van dit bekoorlijke zangspel, is van Hongaarschen bloede, hij werd opgeleid voor violist, maar vond zijn be staan echter vnl. als militair kapelmeester. Met zijn. operettes heeft hij zich tot een we reldvermaardheid weten te verheffen. Als me lodist is hij dan ook uniek. Het is een zeer groote reeks operettes, welke Léhar met onuitputteiijken rijkdom jaar op jaar produceert. De voornaamste zijn: Der Rastelbinder, Graf von Luxemburg, Zigeuner- liebe, Eva, Blaue Mazur, Tango Königin, Pa- ganini, Friederike, Land des Lachelns, enz. „Das is ka Musik". De thans 55-jarige Léhar vertelt niet graag van zijn successen, maar des te liever van zijn harden strijd en tegenslagen. Zoo heeft hij thans ook verteld hoe lastig het was de „Lus tige Witwe", die toch de wereld zou veroveren en zijn naam vestigen, aangenomen te krijgen; en hoe de directie van het „Theater an der Wien" tot vlak voor de première overtuigd was, dat het zou vallen'als een baksteen! In die overtuiging had ze o.a. niets gedaan voor de aankleeding. Men moest nog voor de generale repetitie die 's nachts, na een voorstelling, gehouden werd ergens bij een kennis, een afbeelding van een Montene- grijnsch prins gaan stelen, om aan de hand daarvan uit de theatergarderobe wat zoo Mon- tenegrijnsch mogelijke pakjes voor de zangers en- zangeressen te coïhbineeren! De artisten moesten met belofte van Frankforter worstjes, bier, en een rijtuig naar huis, omgekocht wor den voor deze repetitie. En de directie, woe dend over al die herrie, herhaalde den armen componist bij elke gelegenheid en tot op deze laatste repetitie: „Das is ka Musik!" Toen de „Lustige Witwe", thans in prach tige decors en costumes, voor den 300sten keer achter elkaar opgevoerd ging worden, in het Theater an der Wien, besloot diezelfde directie aan elk bezoeker van dien avond een gedenkpenning aan te bieden. Men zocht een toepasselijk opschrift. En een van Léhar's vrienden, die zich die dagen herinnerde, stelde voor: „Das is ka Musik!" Tóen zong of floot de heele wereld al het Vilja-lied, en dat van den Dummen Reitersman, dat de heeren des kundigen en critici toen nog vrijwel eenstem mig voor „geen muziek" verklaard hadden! De intrige. De amusante geschiedenis van het jolige weeuwtje is bekend. Hoe het politieke welzijn van het denkbeeldige Balkansche rijk Mar- shovia afhangt van het vermogen der schat rijke weduwe Hanna, die 52% van het rijkje in eigendom bezit. Als zij, haar weduwestaat moe, naar Parijs vertrekt, stuurt de regeering haar den onweerstaanbaren garde-officier graaf Danilo achterna. Het wordt een opzienbarend schan daal, mede omdat de graaf te Parijs bij de meisjes van Maxim geenszins een onbekende is. Na tal van pakkende scènes, waarin de ko mische noot niet ontbreekt, komt er niette min (tot ieders voldoening) toch het happy end. Krachtproef voor dilettanten. Wij maakten er reeds melding van, dat het geen de IJmuider Operette Vereeniging en haar leiders Philip S. Vlessing (directeur) en Reinhardt Rijke (regisseur) ondernemen gaat in zekeren zin een tour de force is, omdat di lettanten-gezelschappen dit werk nog nimmer in Nederland uitvoerden, vnl. door de hooge eischen, welke zang en spel aan de medewer kenden stellen. Ook de tooneelaankleeding brengt haar bijzondere eischen mede, zoodat „Het vroolijke Weeuwtje" slechts door be roepsgezelschappen opgevoerd werd. Nu de IJ.O.V. echter over medewerkers be schikt, die wat presteeren kunnen, heeft men het aangedurfd, deze immer weer bekorende operette met de vele bekende melodieën, in studie te nemen. In onze plaatsgenoote mevr. M. J. de Smidt vond de leiding een kracht, die de titelrol naar behooren zou kunnen vervullen. Mevr. de Smidt, die zich 5 jaar geleden als zangleerares in deze gemeente vestigde, stamt uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij bezocht het Kon. Conservatorium te Gent, waar zij solozang, piano en lyrische declamatie studeerde bij den Vlaamschen musicus Leo van der Hagen; zij voelde zich voornamelijk aangetrokken tot het klassieke- en operagenre, waarin zij op con certen veel succes oogstte. Ook studeerde zij bij de bekende zang- paedagoge mevr. SchuilHol te Haarlem. Graaf Danilo is de trouwe medewerker van Varia J. Roza, allen tooneelvrienden welbe kend. De ambitie, welke de leden der IJ.O.V. aan den dag leggen is werkelijk boven allen lof verheven. Avond aan avond wordt er gestu deerd en zijn directeur en regisseur „in touw", dan met de solisten, dan met het koor. Nu eens houdt mevr. van der Plas als leidster der dansgroepen repetitie met de Grisettes, Ball- sirenen, Russische-danseressen of hoofdrol spelers, dan weer wordt een zevental heeren, (Prof. Dr. E.' van Everdingen, hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut de Bilt, heeft zijn zilveren jubileum als hoogleeraar gevierd.) Wel gelukgewenscht professor, Met uw zilver jubilé, Ook al ben ik in vertraging. Ik wensch graag nog even mee. Ik wil mijn respect betuigen Voor uw werk als weerprofeet, Dat een weerwerk inderdaad is, Naar zelfs ik als leek wel weet. Uit een warnet van gegevens, Vlecht u een verwachting klaar, Nu reeds zulk een reeks van jaren, Eiken dag van ieder jaar. Combineerend, zorgzaam wegend, Ieder element dat telt, Komt u tot de samenvatting: Dit is, wat de Bilt voorspelt. Soms rijst er opeens een factor In het wispelturig zwerk, Die weer alles in de war schopt, In uw zeer zorgvuldig werk. Als het daardoor eens niet uitkomt, Wordt de schuld op u gelegd, Nooit als de voorspelling' juist blijkt, Wordt een woord van lof gezegd. Maar het weer gedraagt zich eenmaal Niet zooals zelfs u het wilt, Ook al voert u de directie Van het Instituut de Bilt. Men vergeet maar al te dikwijls, Als men spot of critiseert, Dat uw weer kunde wel groot is, Maar uw weer mach t nog mankeert'. U zult rustig blijven lachen Om het oordeel van 't publiek, Want de kunst is altijd moeilijk En eenvoudig de critiek. Ik bied. bij uw jubileum, U oprecht den heiiwensch aan: Moge voor u 's levens weerglas Onverstoord op prachtig staan. P. GASUS. die de Lebemannergroep vormen door den regisseur in hun acteeren bijgewerkt. Eigen décors. Wat er zoo allemaal aan de opvoering van een dergelijk veelomvattend werk als een operette vastzit, merkt men pas als men ook hier eens „achter de schermen" kan kijken. Zoo worden op een netten-zolder aan de Zuidzijde door eigen krachten de décors ge schilderd. Daar zwaait de heer A. van Tilburg Jr. clen scepter (of beter; het penseel). Bijgestaan door de heeren J. Rijke en G. Br an dh off laat hij daar het cabaret, den tuin met het paviljoentje uit het niet (in dit ge val linnen plus waterverf) verrijzen. Dat dit werk den heer van Tilburg wel is toevertrouwd, daar hebben wij ons persoonlijk van mogen overtuigen. Hij is in dit vak geen onbekende, want de heer van Tilburg heeft reeds eenige jaren studie achter den rug: Academie v. Beeldende Kunsten te Amsterdam, leerling van William Schutz uit Middelburg. Hij is vaste medewerker aan de Leidsche Lustra en ont werper aan de Kennemer Potterij; van zijn hand was de keurige maquette der Antwerp- sche haven op de Wereldtentoonstelling te Brussel. De décors voor de IJ.O.V. worden ge heel door hem ontworpen, opgetrokken en uitgevoerd. De opvoeringsdata. Deze zijn vastgesteld op Donderdag 21 No vember (Thalia), Zaterdag 23 November (Ge bouw Concordia Velsen-N.) en Donderdag 28 November (Thalia).. Het loffelijke voornemen bestaat, om de netto-opbrengst der avonden af te staan aan de Vereen, tot Bestrijding der T.B.C.; de Zaterdagvoorstelling gaat onder auspiciën der personeelsvereniging „Papy rus" der Papierfabrieken. Een orkest, dat uit de eerste krachten uit onze gemeente gerecruteerd is en totaal 20 leden telt, zal de partituur van deze nooit vermoeiende muziek recht doen wedervaren en de kostelijke „jokes" tot een geheel samen voegen. Een drietal dansgroepen uit de dames van de IJ.O.V. gekozen onder leiding der ballet meesteres zullen een extra attractie vormen. In totaal zijn er ongeveer 85 medewerkenden. Rolver deeling De hoofdrollen worden als volgt vervuld: Hanna. mevr. M. J. de Smidt; graaf Danilo, J. Roza; Valencienne, mevr. D. Arïsz-Sehrama; Camille, J. Gooszen; Sylvaine, mevr. Snoek; Olga, mevr. Sauer; Prascovia, mevr. R. Vles sing; Mirko, gezant, L. Boeree; Njegus, kanse larij-ambt, Adr. de Back; Cascada, Fransch officier, A. Driessen; Saint Brioche, Fransch officier. A. Wegman; Kromow, gezantschaps- raad, N. N.; Pritchik, overste, L. Verschoor; Bogdanowitch, consul, C. Rijke. Wij hebben ons meermalen kunnen overtui gen, dat het de IJ.O.V. ernst is iets goeds te willen brengen. Moge daarom haar arbeid niet alleen artistiek, doch ook financiëel een suc ces worden door een groote belangstelling van de zijde van het publiek. Want dat uitvoerin gen als deze enorme kosten met zich brengen, daar zou het bestuur iets meer van kunnen vertellen! Het „Weeuwtje" maakt daar nu eenmaal in verband met haar rang en stand aanspraak op. En betaalt ze niet van haar tooneelmillioenen, W. FOTOGRAFISCH ATELIER VERPLAATST. Met ingang van heden is het fotografisch atelier van den heer J. vair Veldhuizen Jr. verplaatst van de Willem Barendszstraat naar de Huygensstraat no. 10, nabij de Ju- lianabrug. In zijn nieuwe zaak heeft die heer Van Veldhuizen een prachtige collectie fototoe- stellen en fotomateriaal, lijsten enz. In de donkere kamer is een moderne installatie voor het ontwikkelen van films opgesteld. De afdruk- en glansapparaten hebben een ca paciteit van 600 afdrukken per uur. Het atelier is voorzien van een speciale atelier- verliclitmgsinstallatie De Engelsche trawlervloot en het conflict in Afrika. Trawlers als mijnenvegers en patrouille schepen? Dezer dagen is in Fleetwood een vergade ring gehouden van de grootste reeders ter plaatse, welke men in verband brengt met het conflict in Afrika. Over de besprekingen wordt het diepste stilzwijgen bewaard, maar The Fishing News deelt mede, uit gezaghebbende bron vernomen te hebben, dat de ver gadering gehouden werd in verband met een van de admiraliteit ontvangen missive waar in de mogelijkheid van het beschikbaarstellen van Fieetwoo-dsche trawlers voor mijnen vegers en patrouilïëschepen wordt overwogen. Het schijnt, dat een aantal van de grootste en nieuwste trawlers voor eventueele oor logsdoeleinden bestemd, zijn geregistreerd. Weer een wolhandkrab gevangen. Thans in de Rijksbinnenhaven. Naar, wij vernemen heeft de machinist van de electrische centrale van het P.E.N. in het filterhuis in de Eerste Rijks binnen haven een wolhandkrab gevangen.' Zooals men weet, werden reeds eerder eenige van deze gevreesde schaaldieren in het buitenwater gevangen. Thans is het dier dus al tot binnenwater doorgedrongen. GEEN OORLOG MEER. De heer h. G. Vermeul alhier zond ons bij gaand gevoelvol gedichtje, vertaling van het bekende gedicht van Ann Glynn „I did not raise my boy to be, .a soldier" ter plaatsing. Geen oorlog meer; De moeder spreekt: Ik bracht mijn zoon niet groent om als soldaat te strijden Maar om mijn steun te zijn en wijs en goed Wie waagt het met een zwaard zijn handen te ontwijden Waardoor een dierbre zoon van andren sterven moet? Laat arbitrage ons voor zulk een ramp behoeden. Het is geen tijd meer voor gevecht en moord Geen oorlog zou meer op deez' aarde - woeden, Als uit den mond der Moeders werd gehoord: „Ik bracht mijn zoon niet groot om als soldaat te strijden!" Dit is de vertaling van 't origineel van ANN GLYNN. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. A.s. Zondagmiddag half drie opent de Haar- lemsehe Orkest Vereeniging de serie winter seizoen-volksconcerten met een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Dirigent is Frits Schuurman, solist Alex A. Polak (viool). Het programma, dat zal worden uitgevoerd, bevat de volgende werken: Ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Johan Wagenaar, Ru- dolf Mengelberg's Vioolconcert (in eerste uit voering), Unvollg-ndete Symphonde van Franz Schubert. CONCERT UITGESTELD. Het gecombineerde concert, dat de Chr. Muz. Vereen. Wilhelmina, directeur Mardnus Adam, met het Chr. Gem. Koor Hallelujah, dir. Theo van Zutphen, in de Geref. Kerk ge ven zou is uitgesteld tot Donderdag 15 No vember a.s» KERKELIJK LEVEN. Tot kerkvoogd der Ned. eHrv. Kerk (West) is in de vacature B. Slikkerveer door den ker- keraad benoemd de heer J. C. Dunnebier. UITVOERING DER R.-K. HARMONIE ST. CAECILIA. Het volgend programma zal Zondagavond a.s. ten gehoore worden gebracht door de R.-K. Harmonievereenigmg St. Caecilia, di recteur de heer P. N. Joossen. Deze uitvoering vindt plaats in het R.-K. Vereenigingsgebouw; het programma bevat o.m. 1 With Sword and Lance Marsch, I-I. Starke; 2 Suite Orientate, F. Popy; 3 Faust Ballet, Gounod Chornel; 4 Am Meeresstran- de, Wals, M. Fischer; 5 Suite Oriental©, F. Bicknesse; 6 March© Finale. Ook verleent de damestooneelvereeniging „Opwaarts" haar medewerking aan dezen avond. LEZINGENSERIE VRIJZ. HERVORMDEN. Volgens nadere mededeelingen van de Ver. v. Vrijzinnig Hervormden te Velsen-IJmuiden- Oost zal het thema van de 4 lezingen, waar omtrent wij vorige week melding maakten, zijn: „Wat beteekent mijn geloof voor mij?" Op 14 November zal rabbi De Vries de rij ope nen, 12 December spreekt pastoor de Moe'l, 16 Januari ds. Van Teylingen en 13 Februari dr. Faber. De lezingen zijn dus steeds op Donder dag en vangen 's avonds 8.15 uur aan. De circulair, legt er den nadruk op, dat de bedoeling dezer lezingen niet is, dat propa ganda gemaakt wordt om een of andere rich ting, doch dat misverstand en wanbegrip wij ken voor beter inzicht en eenheid. MOOIE SUCCESSEN VAN PLAATSGENOOTEN Op de Internationale Pluimveetentoonstelling te Brussel. Op de ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling te Brussel gehouden Internationale Pluimveetentoonstelling hebben eenige leden van de Kennemer Pluimveevereeniging mooie successen behaald. De heer P. C. van Huizen (2 inzendingen) behaalde een prix d'honneur en een 4en prijs, de heer J. Th. Verzijlbergh (6 inzendingen) één len, vier 2e en een 3en prijs, de heer H. Wisman (2 inzendingen) een len prijs en de heer A. van Drielen (1 inzending-) een 2en prijs-, CCXXIX. Hef was wel te verwachten, dat op de drukke vorige week een week van minder drukte zou volgen, Zeven en veertig trawlers in één week was een top-praestatie; daarop kon niet anders dan een kalm week volgen. En deze week was het een week van minder tempo, want er kwamen slechts 33 booten aan de markt. Dan waren er een 30-tal trawlloggers, die toevallig niet alle Maan dag aan den afslag waren en een 30-tal ha ringschepen meest Scheveningsche en Kat- wijksehe loggers, maar ook eenige drifters. De vangsten van de haringschepen liepen zeer uiteen en de besommingen ook, wat echter niet alleen kwam van de uiteenloo pend e vangsten maar ook omdat de kwali teit vol variatie was. En dan moet ik de ver zuchting overbrengen van een haringhande laar over de kwaliteit van de haring van de loggers. Neen, dan de drifters. Het is vair belang te lezen, wat in ditzelfde nummer vair de IJmuider Courant „Insider" schrijft over de kwaliteit van de visch in IJmuiden, spe ciaal van de haring. Ik ben het hartroerend' met hem eens; IJmuiden van thans is niet meer IJmuiden van vroeger; we raken er ook met onze kwaliteit uit. Ondergeteekende en vele anderen, die zich rneit het visscherij bedrijf van IJmuiden bezig houden, hebbenj daar trouwens herhaaldelijk op gewezen. Hoe dat toch komt? Ook dat heb ik al eens uitgelegd. De voornaamste oorzaak is, dat de zeeman, doordat hij geen behoorlijke 'betaling voor zijn zwanen arbeid krijgt, geen ambitie in zijn vak heeft. Oorzaak nummer 2: de reedei- heeft geen ambitie althans veel minder ambitie dan vroeger, omdat hij geen cent verdienen kan (enkele gelukkigen uit gezonderd). Dan zijn er nog veel meer oor zaken. Zooals onvoldoende verzorging van de vischruimen, wat trouwens verband houdt met het tekort aan ambitie, zuinigheid in materiaal (ijs) enz. Er werden nog wel eenige mooie, reizen gemaakt, maar overigens waren de resulta ten vrij mager. Ook de handel had weinig, reden tot tevredenheid, want heel groot was de keuze niet. Er kwam nog heel wat con- signatievisch aan de markt, w.o. kabeljauw en schelvisch uit Denemarken, verpakt in kistjes en heilbot, natuurlijk niet verpakt in kistjes. Deze consignatie-aanvoer moest toch eigenlijk niet noodig zijn. Maar zoolang' onze eigen visscherij' tekort schiet in de markt- voorziening, 'kan men invoer verwachten. Ik.heb het in lang niet gehad over onzen tong-export naar Frankrijk. Daarover is ook niet veel te vertellen. Laat ik alleen maar herhalen wat een exporteur mij onlangs ver telde: „Van den datum af, dat het mono polie van de Visscherij Centrale is ingevoerd (met de bekende „verhoogingen") hebben we niets meer verdiend". Nu weet men er alles van. Laat ik hieraan toevoegen, dat deze minder gewenschte gang van zaken niet alleen komt van de opgelegde verhoo gingen. De laatste weken zijn de resultaten zoo ongunstig, doordat ook Engeland weer op de Parijsche markt is. Een en ander toont aan, dat de monopoliseering van den tong-uitvoer een foutieve zet op het schaak bord is geweest. PIETERMAN. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Havenapo theek in de Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. VELSEN LEDENVERGADERING DER CHR. FABRIEKSARBEIDERS. Op Donderdag 24 October a.s. vindt in de groote zaal der Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg een ledenvergadering plaats van de afd. VeLsen der Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders. De agenda vermeldt o.m. een bespreking der te voeren propaganda. SCHOOLVOEDING. Ingekomen en toegezegde bijdragen: Mej. C. L. f 5 per maand; J. H. M. f 4 per maand; W. A. D. f 2.50 p. m.; Ir. B. H. B. f 2.50 p. m.;W. L. K. f 1 p. an.; H. G. f 2.50 per 3 mnd,; L. W. E„ f 2.50 per 3 mnd.; Dr. B. f 2.50 in eens; J. C. D. f 2.50 ineens; M. f 2.50 idem; F. M. f 2.50 idem; Z. F. v. H. idem; Jac. B. f 30 idem; W. P. M. f 2.50 idem, T. H. L. f 2.50 idem; Wed. T. B. f 1 idem; IJm. Cour. f 15 idem; C. d. J. f 5 idem; B. f 5 idem; P. B. f 2.50 idem; G. D. S, f 5 idem W. v. H. f 2.50 idem; J. C. d. M. f 2.50 idem; Ir. P. v. D. f 5 idem; M. J. B. f 2.50 idem; Dr. D. v. d. K. f 2.50 idem; Alg. Hand. Cent. f 5 idem; A. W. K. f 10 idem. 15 October 1935. Het comité „Schoolvoeding" zegt voor al deze gaven en toezeggingen beleefd dank. De bloempj esverkooo op het „Stormvogels- terrein" heeft f 39.641/2 opgebracht. Ook hiervoor zegt het comité beleefd dank. J. PLU, Penningmeester, HOE GROOT IS HET PERSONEEL DER GEMEENTE? In ons blad van jl. Donderdag gaven wij een opsomming van het personeel van ge meentesecretarie, gemeentebedrijven en -in stellingen. Om misverstand te voorkomen wijzen wij1 er op, dat onder het als „ambtenaren en beambten ter gemeente-secretarie" aange geven aantal zich ook bevinden de gemeen te-secretaris, de. gemeente-ontva nger, de ve rificateur en de ambtenaren ten kantore van den ontvanger en-den verificateur werkzaam.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1