HET NIEUWE AVONDBLAD Hevige Westerstorm jaagt bij Egmond twee schepen op het strand. 20e JAARGANG No. 297 MAANDAG 21 OCTOBER '35 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Co ..antuitgaven en Aigemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000 - bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN s.s. Kerkplein en sleepboot Drente verloren den strijd tegen het noodweer. Moedige redding van de Egmondsche reddingsboot. De Neeltje Jacoba antwoordde niet. De hevige storm die Vrijdagnacht opstak uit het Zuidwesten en die al ruimende Zaterdag in den loop van den dag in hevigheid toenam, om ten slotte de kracht van een orkaan te bereiken, heeft op de kust in de na bijheid een ernstige scheepsramp ver oorzaakt. Nabij Egmond strandde Za terdagavond omstreeks 7 uur het Ne- derlandsche s.s. Kerkplein, spoedig gevolgd door de sleepboot Drente van Bureau Wijsmuller, die van IJmuiden was uitgevaren om de Kerkplein, die in moeilijkheden was geraakt, te as- sisteeren. Onmanoeuvreerbaar ge worden, doordat zij een tros in de schroef had bekomen, was spoedig na de stranding van de Kerkplein ook de Drente een prooi der onstuimige bran ding en verkeerden dertien plaatsge- nooten in levensgevaar. Dank zij de moedige redding van de Egmondsche reddingboot, konden alle schipbreuke lingen ongedeerd het veilige strand bereiken. Vrijdagnacht vertrok het ruim 5000 con groote s.s. Kerkplein van de Stoomvaart Mij. ;,Millingen" te Rotterdam van IJmuiden, be stemd voor den Nieuwen. Waterweg. Het schip was dien nacht ongeveer één uur in zee. Spoedig zou blijken, dat het moeilijk be stuurbare vaartuig het schip was ledig een zwaren strijd zou moeten voeren. De Zuid wester storm wakkerde voortdurend aan en tegen het aanbreken van den dag was men nog weinig opgeschoten. Uren verliepen, steeds heviger werd de storm, de geringe kolenvoor- raad slonk zienderoogen. Zaterdag tegen den middag was de Kerk plein weer dwars van IJmuiden. De wind was al iets geruimd en de hevige storm stuwde liet ledige schip naar de kust. Er was geen denken aan dat de Kerkplein zonder sleepbcothuip weer in de haven terug zou kunnen komen, veel minder dat het bij machte was op de ruimte te gaan. Er bleef den kapitein dus niet anders over dan assistentie te vragen. De Drente vaart uit Niet zoodra had men bij Bureau Wijsmuller het verzoek om hulp ontvangen of de sleep boot Drente werd uitgezonden om de Kerk plein te assisteeren. Even vóór één uur Zater dagmiddag was de Drente onder commando van kapitein Joh. v. d. Graaff in zee. Aan boord bevonden zich behalve de kapitein de heer J. D. van Mourik, walchef, de heer R. Meyer, marconist, die alhoewel niet in actie ven dienst zijnde, zich voor dezen tocht be schikbaar had gesteld, benevens tien leden van de bemanning. In totaal waren dus dertien ttian aan boord. De Kerkplein die het op dat tijdstip zwaar had te verantwoorden, bevond zich ongeveer 3 mijl buiten de brulboei. Het spreekt vanzelf, dat in IJmuiden spoe dig bekend was wat er zich in het gezicht van de haven afspeelde. Velen kwamen naar de. haven of begaven zich naar de semaphore om getuige te zijn van den zwaren strijd, dien de Kerkplein en de Drente tegen de woedende elementen hadden te voeren. De sleepboot zette, voortdurend door huizenhooge zeeën be sprongen, moeizaam zijn weg naar de Kerk plein voort. Nu eens zag men de boot hoog op het water, dan weer was ze bijna geheel aan het oog onttrokken en velen volgden met angstige blikken de worsteling, die leek als een strijd op leven en dood. Een paar uur na haar vertrek was de sleet)- boot bij de Kerkplein. Dank zij de zeeman schap van kapitein van der Graaf, dank zij de onverschrokkenheid van de bemanning, slaag de men er vrij spoedig in, ondanks dat voort durend zeeën overboord kwamen, de Kerk plein op sleeptouw te krijgen. Helaas brak de tros korten tijd nadat de verbinding tot stand was gekomen. Alle moeite was tevergeefsch ge weest. De gebroken tros werd ingehaald, een nieuwe werd gereed gemaakt en spoedig had men de Kerkplein weer vast. De vreugde was echter van korten duur, want weer brak de tros. De positie der beide schepen werd hoe langer hoe gevaarlijker. Want in den tijd dat de Kerkplein los was, was zij steeds dichter bij de kust gekomen en toen de Drente haar opnieuw vast had, was men niet meer dan een paar mijl van het strand verwijderd. Opnieuw had de Drente de Kerkplein dus weer op sleeptouw. Kapitein van der Graaff wilde nu trachten Nieuwediep te bereiken. Ook de Neeltje Jacoba vaart uit Inmiddels was ook de Neeltje Jacoba uit gevaren. Immers er dreigde voortdurend ge vaar voor een groot aantal menschenlevens en uan is er geen storm, die onze kloeke redding boot weerhouden kan. De heer Oud. bestuurs lid van de plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. was reeds spoedig nadat bekend was geworden dat zich een schip voor de haven in nood bevond, op de semaphore aanwezig om van daar uit zich met de andere hulpposten langs de kust in verbinding te stellen. De omstandigheden waren echter van dien aard, dat de Neeltje Jacoba aan de hulpver leening, die spoedig noodig zou blijken, geen deel kon nemen. Maar hierover straks. Voor de derde maal breekt de sleeptros Nadat de Drente de Kerkplein opnieuw op sleeptouw had genomen, was het eerste wat kapitein v. d. Graaf deed, te trachten, de Kerkplein verder Noordwaarts te krijgen. Dit gelukte en langzaam voer de sleepboot met de hevig stampende en slingerende Kerkplein achter zich in de richting van den Helder. Reeds was men dwars van Egmond, toen voor de derde maal de sleeptros brak. De Drente moest thans den strijd opgeven, want de Kerkplein was nu zoo dicht bij de branding dat het voor de sleepboot niet meer mogelijk was bij haar te komen. Tot overmaat van ramp kreeg de Drente een tros in de schroef. Zeven uur Zaterdagavond liep de Kerkplein op het strand, even later strandde ongeveer 100 M. Noordelijk de Drente. Egmondsche reddingboot in actie In Egmond aan Zee had de commissie der N.Z.H.R.M., zoodra men zag. dat de Kerkplein dreigde te stranden, maatregelen genomen. De reddingboot werd klaargemaakt, evenals het Whippertoestel. Voor de bemanning van de Kerkplein dreigde echter geen gevaar; deze zat hoog op het strand. Anders was het ech ter met de zooveel kleinere Drente, die voort durend door hooge zeeën werd overspoeld en een speelbal der golven was. Fakkels werden op het strand ontstoken en later kwam het zoeklicht uit Wijk aan Zee. Men trachtte met het Whippertoestel een lijn op de Drente over te brengen. Dit bracht echter niet het ge- wenschte succes. We kwam de lijn eenige ma len op het dek, maar het was voor de men- schen op de Drente niet mogelijk haar te grijpen De Drente was langzamerhand dichter bij de kust gekomen. Haar positie werd zoo, dat men er aan kon denken, de opvarenden met de reddingboot aan land te brengen. Onder het schijnsel van de machtige licht straal van het zoeklicht aanvaardde de red dingboot haar moeilijke taak. De Drente lag. zooals gezegd, dicht bij de kust en spoedig was de reddingboot langszij. In de luwte van de evenwijdig met het strand liggende sleepboot was het voor de schipbreukelingen niet moei lijk in de reddingboot te komen. „Er zahlt die Haupter seiner Lieben, Und sieh'! ihm fehlt keïn theures Haupt". Als Schiller deze scheepsramp bezongen had, zou hij het even anders gezegd hebben. Want toen, nadat de reddingboot veilig aan land wa-s gekomen, allen in een café bij een waren, bleek er één „theures I-Iaupt" te ontbreken. „Waar is kapitein v. d. Graaff?" „Heeft niemand den kapitein gezien?" Inderdaad, de kapitein bevond zich niet onder de geredden. Dat ook hij tenslotte nog gered werd, is te danken aan het moedige optreden van de bemanning van de reddingboot, in het bijzonder van den roeier Wijker, die zijn leven in de waagschaal stelde, om kapitein van der Graaff te redden. Kapt. van der Graaff op gesloten in de kajuit. Wij laten thans den heer van der Graaff, met wien wij Zondagmiddag een onderhoud hadden, zelf vertellen van zijn wonderbaar lijk avontuur. Vier uur lang is hij opgesloten ge weest. Vier bange uren heeft hij doorgebracht in de kajuit, waar hij niet uit kon, omdat de uitgang ver sperd was. Terwijl het water over het dek sloeg en reeds in de kajuit kwam, terwijl allen reeds van boord waren, hield de Drente, waarmee hij zoovele moeilijke reizen had ge maakt, haar meester gevangen, als wilde zij met hem ten onder gaan. De heer van der Graaff is een moedig zee man. En als wij hierboven spraken over „bange uren", dan is dat meer bij wijze van spreken, want kapt. van der Graaff stak er een sigaret bij op en hield het hoofd koel en zijn beenen droog, dit laatste zoaveel mogelijk als de omstandigheden het toelieten. Allereerst vertelde de kapitein ons van zijn moeilijke sleepreis van IJmuiden naar Eg mond. Men heeft dit reeds kunnen lezen. Voor de derde maal was dus de verbinding verbroken. „Ik kan niet meer vastmaken", riep de heer v. d. Graaff tot den kapitein van de Kerk plein. Deze begreep dit maar al te goed. want de dreigende branding was nabij Even later gebeurde het ongeval, dat misschien het einde beteekent van het roemruchtige leven van de oude Drente, die zoovele andere ge- varen steeds te boven wist te komen. Op het achterschip van de sleepboot lag - een tros gereed om vastgemaakt te worden, zoo dit noodig mocht blijken. Plotseling werd de Drente door een zware zee geheel op zij geworpen. Hierdoor sloeg de opgerolde tros overboord. De zware tros kwam in de schroef en toen was ook de Drente hulpeloos, een I prooi der golven. En de kust, de gevaarlijke kust kwam nader en nader. We hebben nog het anker laten vallen, maar de ankerketting brak zoodra de Dren te stootte, zeide de kapitein ons. Zij sloeg over de buitenbank en kwam toen in wat rustiger water. Maar steeds kwamen hooge zeeën overboord. ,,De Dirente was als een blinde klip", aldus de heer v. d. Graaff. Een deel van de bemanning was op de 'brug of j bij den marconist, anderen waren in de kom- buis of hadden een veilig plaatsje op den ketel gevonden. j Kapitein van der Graaff was even naar beneden gegaan „om een stukje te eten". Toen hij weer naar boven wilde gaan. was de deur van den salon versperd. De kapitein kon haar slechts op een kier openen. En wat bleek toen? In de alleyway lag een tank, die door een schok was losgeraakt en vlak voor de deur terecht was gekomen. Iloe de heer v. d. Graaff zich ook inspande, er was geen beweging in te krijgen. Daar zat hij dus gevangen. Buiten bulder de de stormwind, het water kwam in den sa lon. steeds hooger en hooger Maar er kwam i uitkomst. Een schok had de tank voor de deur geworpen, een schok wierp haar ook j weer terug. De deur was vrij. Maar een nieuw onheil was gekomen. Ds j toegang naar de brug was versperd door een rooster. De eenige toegang, want er was geen denken aan. over het dek op de brug te ko men. Inmiddels waren alle andere opvaren den. zonder dat de kapitein het had ge merkt, in veiligheid gebracht. Maar men miste den kapitein. Vooruit jongens, dan er maar weer heen En andermaal werd de zware tocht onder nomen. De kapitein wist ten slotte met behulp van een zaklantaarn door een patrijspoort de aandacht op zich te vestigen, want ai ie mand wist, waar hij zich bevond. De reddingboot kwam weer langszij. Wijker sprong, ondanks dat de golven voortdurend over de Drente sloegen, over en slaagde er in, het rooster te verwijderen en den kapitein te bevrijden. Vier uur had de gevangenschap van den ka pitein geduurd. Vol lof was de heer v. d. Graaff over den heldenmoed van zijn redder, vol lof waren alle schipbreukelingen over de hulp, die zij in Egmond mochten ondervinden. Allen wa ren natuurlijk drijfnat, maar zij werden spoedig van droge kleeren voorzien. Zaterdagnacht drie uur kwamen de schip breukelingen in IJmuiden. Eén was in Eg mond achter gebleven nl. de marconist de heer Meijer,, die licht gewond was door de los geraakte sloep, Hij bleef den nacht in Eg mond, doch was Zondagmorgen weer fit ge noeg om huiswaarts te keeren. De opvarenden van de Kerkplein, Zooals reeds werd opgemerkt, was er geen direct gevaar voor de bemanning van de Kerkplein, vooral niet toen Zondag de storm aardig geluwd was. Een deel van de opvaren den is door de reddingboot van boord ge haald. De Neeltje Jacoba. Niet alleen bestond er ongerustheid om trent het lot van de bemanning van de Drente; ook de Neeltje Jacoba, die Zaterdag middag was uitgevaren, heeft velen, vooral de familieleden der zes opvarenden angstige uren bezorgd. Want na Zaterdagavond 7 uur hoorde men niets meer van de reddingboot. Zij werd herhaaldelijk door Kijkduin en de zich om den Noord bevindende reddingboo ten opgeroepen, maar de Neeltje Jacoba antwoordde niet. De ongerustheid nam toe toen, nadat het gerucht ging, dat de boot op den terugtocht kwam, zij maar steeds niet kwam opdagen, Zaterdagavond niet en Za terdagnacht niet. Zondagmorgen kwam ze echter binnen. Menigeen zal een zucht van verlichting heb ben geslaagd toen men de boot weer veilig wist. Schipper Kramer, met wien wij op de boot een kort onderhoud hadden, loste spoedig Kapt. v. d. GRAAFF. het raadsel op. Zaterdagavond 7 uur was de zendinstallatie defect geraakt. Men kon aan boord van de Neeltje Jacoba alleen maar luisteren. Kijkduin, zeide schipper Kramer, riep ons steeds op, maar we konden niet antwoorden. Tal van Ïmiisgesprekken heeft hij beluisterd, kruisgesprekken die gingen over de stranding van de Kerkplein en de Drente. Maar niemand sprak over de red ding, totdat hij Zondagmorgen Kijkduin te gen Terschellingerbank hoorde zeggen, dat de bemanning van de Drente gered was. Toen was zijn werk af. Het was vliegend stormweer den geheelen nacht en er was geen sprake van dat de Neeltje Jacoba bij de gestrande schepen kon komen. Eerst half vier Zondagmorgen werd het wat beter. Bij Bureau Wijsmuller. Bij Bureau Wijsmuller was de stemming nadat men bericht van de stranding van de Drente had gekregen zeer gedrukt. Het was een tegenslag en daarbij kwam de vrees voor het lót der opvarenden, die niet geheel ver dween al leek de toestand niet gevaarlijk. Toen des nachts c.a. half een het bericht der redding kwam klaarden de gezichten op. De spanning was geweken Schepen in nood. .De Kandava. een Letlandsch stoomschip van 1905 ton, gaf Zaterdagavond S O S-seinen. Het schip was door den zwaren storm onbestuur baar en ernstig door de overkomende zeeën beschadigd. De positie was 54.27 N.B. en 4.50 O.L. Van Cuxhaven vertrok een sleepboot der Bugsier; de sleepboot Oceaan is van Terschel ling ter assistentie vertrokken. Op het verst in zee gelegen gedeelte van Spurnpoint is het Engelsche s.s. Magrix (314 ton) gestrand. De toestand is niet zonder ge vaar; pogingen zijn in het werk gesteld met behulp van de reddingboot van de Hurnber de bemanning van boord te halen. De sleep boot Oostzee van L. Smit Co. tracht met het gestrande vaartuig verbinding te krijgen. Het Fransche stoomschip Adrar, dat in den afgeloopen nacht S O S-seinen uitzond, toen het op 55.33 N.B. en 3.17 O.L. stuurloos rond dreef en een speelbal van wind en golven was, heeft bij het aanbreken van den dag de reis weten voort te zetten en zal op de Elbe de be komen schade aan de machines pogen te her stellen. Zondagmiddag moest ook het Engelsche s.s. Pendennis den strijd tegen de elementen op geven; uren had het met den storm geworsteld, er kwamen dusdanig zware stortzeeën over, dat de dekzeilen en luiken insloegen. Officiëele Mededeelingen van den Haarlemschen Voetbal Bond. Wij vestigen er de aandacht van onze lezers op, dat wij door een overeenkomst met den Haarlemschen Voetbal Bond in de gelegen- i heid zijn gesteld, voortaan oofc de Otriciëele Mededeelingen van dezen bond volledig en i geregeld in ons blad te publiceeren. De eerste publicatie vindt plaats in ons nummer van heden. Wij vertrouwen, vele lezers die zich warm interesseeren voor de voetbalsport, onder leiding van den H. V. B. in ons district beoefend, met dezè publicaties te dienen en het is ons tevens aangenaam, de belangen van de voetbalsport, als bron van ontspan ning en gezonde lichaamsoefening voor dui zenden, op deze wijze verder te kunnen helpen bevorderen. De Pendennis kreeg zware slagzij aan bak boord, terwijl de büges volliepen. Ook hier verkondigde de radio met SO S-seinen, welk lot schip en bemanning zou kunnen wach ten. De positie was 54.33 N.B. en 4.50 O.L. De Zweedsche „liner" Suecia, welke den passagiersdienst GöteborgLonden onder houdt, was op 50 mijl afstand; ze wendde on middellijk den steven teneinde de bemanning der Pendennis (2001 ton bruto) van het zin kende schip te redden. Het reddingswerk wordt door de hooge zee zeer bemoeilijkt. De sleepbooten Holland en Albatros (resp. vam Terschelling en Borkum) zijn eveneens ter assistentie vertrokken. AANVOER VERSCIIE HARING. Aan den afslag werd in de afgeloopen week door 40 schepen een totaal van 13.050 kisten versche haring aangevoerd. Op Maandag 14 Oct. ji. was het kwantum ruim 3040 kisten, terwijl op Donderdag d.a.v. 2770 kisten werden gemarkt. Nieuwe zeehaven. Alhier ligt tot vertrek naar Kings Lynn ge reed het Nederlandsche motorschip Junior, dat te Hengelo (O.) geladen had. Deze laat ste plaats is door verbetering derkanalen thans ook voor kleine zeeschepen bereikbaar. OPDRACHT. Het maken van twee bruggen en drie via ducten van gewapend beton met bijkomende werken, in het gedeelte Bodegraven-Utrecht, is door den Rijkswaterstaat opgedragen aan de Amst. Ballast Mij. voor f 184.500. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADE RING VAN T.V.IJ. In de Grieksche haven Piraeus zijn enkele Engelsche torpedojagers binnengeioopen. Uit het jaarverslag van den secretaresse bleek, dat er in het jaar 19341935 door lei ding, bestuur en leden groote activiteit aan den dag is gelegd. Over het algemeen mag van een gunstig jaar worden gesproken en het stemt tot tevredenheid, dat ondanks de moei lijke tijden een aanzienlijke ledenwinst werd geboekt. In dit jaarverslag werd dank gebracht aan het College van Burgemeester en Wethouders voor zijn welwillende houding en aan de Pers voor haar krachtige medewerking, en het slot vormde een opwekking, om met kracht en toe- wijding op den ingeslagen weg voort te gaan naar het 7e lustrum, dat T.V.IJ. in 1936 hoopt te vieren. Het dagelij ksch bestuur werd als volgt sa mengesteld; Voorzitter de heer J. A. van der Zee;secretaresse mej. Tine Peek, IJmuider- straatweg 183. Penningmeesterresse mej. G. Stam. Na het groote succes, dat in Februari van dit jaar werd behaald, werd met aigemeene stemmen besloten, ook dit seizoen weer een uitvoering te geven. Ten slotte bleek, dat de leden zich in prin cipe uitspraken vóór deelneming aan het Bondsfeest in Amsterdam in 1936. Een nadere bespreking hierover zal nog plaats vinden. Het bestuur maakt nog bekend, dat op Zon dag 27 October voor leden en adspiranten een trainingsmarsch zal worden gehouden in ver band met deelneming aan de door T.V.S. te Santpoort te houden 30. resp. 20 K.M. marsch op 3 Nov. a.s. DAMMEN. HET EXCELSIOR-TOURNOOI TE AMSTERDAM. De vierde en de vijfde ronde van het Excel- cior touniooi werden Zaterdag en Zondag in Hotel Terminus te Amsterdam gespeeld. De uitslagen dezer twee ronden luiden als volgt: Zaterdag 19 Oct. vierde ronde: KrijgerRustenburg uitgesteld MarijtLeyte 20 RamanHovingh 20 D. GooyerLigthart 02 GroentemanLint 11 De SchaapFrans 20 Du kei—Druif 11 OosterbeekRost uitgesteld Vijfde ronde: RostB. Dukel 02 Rustenburg—Ligt-hart 2—0 Frans—Druif 0—2 GroentemanOosterbeek 0—2 KrijgerMarijt 11 De GooyerRaman litgesteld LeyteHovingh 20 LintDe Schaap 20 Dukel staat thans met den Amsterdammer Druif bovenaan met 8 p. uit 5 wedstrijden. Ligthart heeft 5 p. uit 4 wedstrijden. Leijte 4 p. uit 5 wedstrijden. Zaterdag en Zondag zullen de wedstrijden worden voortgezet.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1