Rechts-college. eindelijk thuis. taties der kinderen, Wij zagen een onberispe lijke dans van negen girls en van matroosjes, de solo-danseres van dertien jaar is een kun stenares in den dop'. De finale bracht ons de verschillende groe pen ten tooneele. We zagen achtereenvolgens de clubs voor Dammen, Teekenen, Schaken, Natuurstudie, Handwerken. Plakken, Figuur zagen, Houtsnijden, Korfballen en Gymnastiek Dit alles afgewisseld door het optreden van clowns. The Blue Stars, onder leiding van den heer van Kleef verzorgde het muzikale gedeelte en had een belangrijk aandeel in het succes van den avond. De „Angob" en „Meerlebosch" kunnen over dezen avond tevreden zijn. Vereenvoudiging van crisis bureaucratie? Minister Deckers zal een commissie tot onderzoek instellen. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij, een commissie in te stellen, die zal on derzoeken of,-en zoo ja welke, wijzigin gen naar haar meening gebracht moe ten worden in de landbouwcrisisin stellingen. de landbouwcrisismaatrege len. de uitvoering en de controle, om te bereiken: a. dat het aantal administratie— maatregelen tot een minimum wordt beperkt: b. dat op zoo goed mogelijke wijze wordt samengewerkt met de land bouworganisaties en den rijksvoorlich tingsdienst. Aan de drie centrale landbouworganisaties is verzocht, vier leden voor deze commissie voor te dragen, met dien verstande, dat een hunner goed op de hoogte moet zijn van de omstandigheden, waarin de kleine boeren le ven en werken; terwijl een tweede als verte genwoordiger van den tuinbouw in overleg met den Nederlandschén Tuinbouwraad moet worden voorgedragen. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond is uitgenoodigd een voordracht voor één lid uit den zuivel te doen. Voorts zullen in de commissie zitting nemen de directeur-generaal van den landbouw en van het college van regeeringscommissarissen. de regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij en de regeeringscommissaris voor den tuinbouw. Als voorzitter zal worden aangezocht een hoogstaand persoon, die niet direct bij den landbouw en den tuinbouw is betrokken, maar door zijn kennis van het bedrijfsleven en eco nomisch inzicht het onderzoek kan leiden. Aan de commissie zal een jurist als secreta ris worden toegevoegd. MAANDAG 21 OCT. 1935 Onderzoek naar de toestanden op het Landbouw Crisis-bureau Mr. dr. C. H. J. Schepel, raadsheer in den Hoog enRaad en president van het Hoog Mi litair Gerechtshof zal een onderzoek instel len naar de toestanden en verhoudingen op het Landbouw crisisbureau, welke onlangs ge leid hebben tot ontslagneming op staan den voet door vier jonge juridische ambtenaren en tot terugzetting van den leider van dat bureau J>E POSTVLUCHTEN. De „Lijster" is op de uitreis te Singapore langekomen. De „Kwak" is op de thuisreis te Hangcon tan gekomen. Het provinciaal personeel. De standplaatsaftrek in Noord-Holland. Zooals wij indertijd mededeelden hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, daarmede gevolggevend aan een herhaalden wensch van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan Provinciale Staten voorgesteld om in de per 1 Maart j.l. herziene Salarisregeling voor het provinciaal personeel in Noord- Holland een standplaatsaftrek in te lasschen. Deze aftrek houdt in, dat op de nominale be zoldiging van den ambtenaar wederom een vermindering zal worden toegepast en wel ten bedrage van respectievelijk 3, 6 of 9% voor de werklieden en van respectievelijk 2 en 4% voor de ambtenaren, die hun standplaats heb ben in een gemeente, welke in bijlage E van het Rijksbezoldigingsbesluit zijn gerangschikt in de tweede, derde of vierde klasse. Het Georganiseerd Overleg in de provincie Noord-Holland heeft zich aanvankelijk met algemeene stemmen afwijkend uitgesproken over een voorstel tot invoering van een stand- plaatsaftrekregeling; er wordt door het G.O. op aangedrongen, dat, indien vaststond, dat een dergelijke regeling zou moeten worden ingevoerd, deze zoodanig zou worden samenge steld, dat zij voldoende rekening zou hou den met de specifiek Noord-Hollandsche toe standen. Desondanks werd aan Provinciale Staten voorgesteld om aan den wensch van den Mi nister te voldoen. Vóór de behandeling daar- nader overleg met den Minister zou worden gepleegd. Dit overleg heeft er toe geleid, dat de Mi nister kan goedvinden dat de gemeente Bloe- mendaal, voor wat het provinciaal personeel betreft, als een gemeente der le klasse wordt beschouwd. Deze concessie van de zijde der Regeering zal evenwel komen te vervallen, indien de Staten weigerachtig mochten zijn den aldus gemitigeerden standplaatsaftrek met ingang van 1 November e.k. in te voeren. In het dezer dagen verschenen Orgaan van den Algemeenen Bond van Provinciaal Perso neel in Nederland, waarvan een vertegenwoor diger zitting heeft in het Georganiseerd Over leg, welke commissie over het aldus gewijzigde voorstel opnieuw werd gehoord, treffen wij thans het volgende hieromtrent aan: „Het G.O, werd dus min of meer voor een voldongen feit geplaatst, zoodat het wel uiter mate moeilijk voor het G.O. werd om hetzij een principieel afwijzen, dan wel, in een dwangpositie gedrongen, alleen terwille van een belangrijke groep, voor wie vrijstelling in uitzicht werd gesteld, doch die den aftrek ook op haar zou zien toegepast, indien de rege ling in overigens ongewijzigden vorm niet zou worden aanvaard, een onder handhaving van zijn aanvankelijk standpunt gunstig advies uit te brengen. De commissie heeft, blijkens het deswege uitgegeven resumé, inzake het nieuwe voor stel van Gedeputeerde Staten omtrent den standplaatsaftrek met 8 tegen 2 stemmen de volgende conclusie aangenomen: ,.Het Georganiseerd Overleg, „kennis genomen hebbende van de dwang positie, waarin Gedeputeerde Staten geplaatst „zijn met betrekking tot de invoering van een .Standplaatsaftrek, welke positie ondanks hun „aanvankelijk verzet, geleid heeft tot hun be reidverklaring om aan de Staten een voor stel te doen tot invoering van den aftrek, ..lettende ook op de bedreiging, waarmede „de Minister zich bereid heeft verklaard tot „een tegemoetkoming, welke (bedreiging) op „zich zelf moeilijk aanvaardbaar is, „van oordeel, dat onder die omstandigheden „van eenig overleg geen sprake kan zijn, „meent zich van het doen van een uitspraak „te moeten onthouden". Ons dunkt zoo vervolgt het orgaan dat hier een duidelijke taal wordt gesproken. W pen, dat deze conclusie ook zal door dringen tot hart en verstand van hen, die in deze ernstige droeve tijden ongemotiveerd en wreed met een enkele pennc-streek zoo diep ingrijpen in een tot dusver gezonde salaris- regeling, zoo diep ook ingrijpen in bestaande goede, juiste verhoudingen, in de levensom standigheden van personen en groepen, zoodat allerlei onbillijkheden zullen rijzen, de serie verslechteringen met één zoodanige zal ver meerderen, die slechts onder groote groepen personeel verbittering, ontevredenheid, zal te weeg brengen. Thans is in deze de beslissing aan de Sta ten. een beslissing waarvan, gezien vooral den stok. achter de deur dien we al voelen neer slaan op de ruggen van de vele honderden, aan wie thans vrijstelling van aftrek in uitzicht wordt gesteld, maar wanneer de Sta ten afwijzend beschikken, dien aftrek ook op hen zullen zien toegepast de verantwoor delijkheid wel buitengewoon groot is. Laat ons hopen, dat nog een zoodanige op lossing door de Staten zal worden gevonden, dat, nu een aftrekregeling er moet komen, deze zoo weinig mogelijk onbillijk zal zijn en dus zoo weinig mogelijk ambtenaren zal tref fen. Wij hopen, dat de duidelijk sprekende in houd dezer conclusie bij hen, die geroepen zijn om over de handelingen van den minister te oordeelen, om daarover inlichtingen, op heldering te vragen, den reeds bestaanden in druk zal bevestigen, dat weiliswaar „wen- schen's worden geuit, „verzoeken" worden gedaan, maarzoodanig, dat dit met eischen, met dwang gelijk staat: immers het zwaard van Damocles hangt bij de behande ling van een wensch of verzoek onheilspel lend boven het hoofd. De schijn wordt, ook in de Staten-Generaal, gewekt alsof de mi nister en schrijven wij, deszëlfs adviseurs aan het G. O. alle recht doet wedervaren. Maar de werkelijkheid? Wij voelen de moeilijke positie, waarin het G. O. in Noord-Holland daarover alleen oordeelen wij op deze plaats heeft ver keerd en respecteeren de wijze waarop het G. O. zich in deze klaar en helder heeft uit gesproken. ECONOMISCH RESTRICTIE DER LANDBOUWPRODUCTIE IN DE VER. STATEN. De Amerikaansche minister Wallace heeft zijn goedkeuring gehecht aan een vierjaren plan voor den landbouw, hetwelk in een res trictie voor de landbouwproductie, inclusief rogge, voor de jaren 1936 t/m. 1939 voorziet. De boeren zullen aldus Reuter bij in krimping van de bebouwde oppervlakte tot 75 pet. naar den maatstaf van hun gemid delde van den laatsten oogst ten minste 35 doll.ct. per bushel toeslag ontvangen. Dit „adjustment-program'' is dus feitelijk niet' gebaseerd op de bezaaide oppervlakte, doch veeleer op de productie van het afgeloo- pen jaar. In verband hiermede wordt dan ook van in de Statenvergadering is hét voorstel verwacht, dat in vele gevallen de beplante op- echter ingetrokken, onder toezegging, dat pervlakte meer dan 75 pet. zal bedragen. BEVERWIJK fjet ontwerp van wet over de fusie. Het gevoelen van den Raad gevraagd. betrekking tot het bij den Raad inge komen schrijven dd. 9 dezer van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, houdende be richt, dat genoemd college, na overweging den inhoud der te dezer zake betrek kelijke stukken, alsmede van hetgeen door de ^machtigden van Uwen ra-ad en dien van urijlc aan Zee en Duin is naar voren ge bracht in de op 4 September j.l. gehouden openbare vergadering- van Gedeputeerde Sta ten tot de slotsom is gekomen, dat vereeni- gjn? van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin wer.schelijk is, deelen B. en ttr den Raad mede dat zij met ingenomenheid van dit gevoelen hebben kennis genomen. Binnen twee maanden zal de gemeenteraad zich ingevolge het voorschrift van artikel 161 Lr 'Gemeentewet, over de ontwerp-regeling der vereeniging, welke Gedeputeerde Staten bil voornoemd schrijven hebben toegezonden hebben uit te spreken. De door Gedepu teerde Staten uitsproken wensch om inzen- diptf van dit bericht zooveel mogelijk te be spoedigen. heeft B. en W, er toe geleid de ont- werp-regeling met spoed in studie te nemen. Gebleken is, dat met de speciale wenschen van Beverwijk omtrent den inhoud der rege lt door Gedeputeerde Staten volledig re kening is gehouden, De regeling zelve bevat overigens verschillende bepalingen, welke in den laatsten tijd in de wetten, strekkende tot vereeniging van gemeenten, voorkomen. Te- iren onveranderde vaststelling der ontwerp regeling bestaat dan ook bij B. en W. geen bezwaar, ofschoon zij omtrent bepaalde aan gelegenheden van financiéelen aard nog na der overleg, hetzij met Gedeputeerde Staten, hetzij met de Regeering, noodzakelijk achten. De hier bedoelde aangelegenheden leenen zich echter niet voor een opneming in de re geling, doch kunnen deels vóór, deels na de vereeniging der gemeenten, door B. en W. aanhanging worden gemaakt. In verband met het bovenstaande stellen B, en W. den Raad voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Beverwijk; kennis genomen hebbende van den brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land dd. 9 October 1935, alsmede van den in houd van het daarbij gevoegde ontwerp der reeling, opgemaakt ingevolge het voorschrift van artikel 161, eerste lid der gemeentewet, inzake de.vereeniging van de gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin; overwegende, dat dit ontwerp hem geen aan leiding heeft gegeven tot het maken van op merkingen; Besluit: aan gedeputeerde Staten voornoemd: 1. mede te deelen dat hij zich met het ont werp dezer regeling kan vereenigen; 2. te verzoeken te willen bevorderen dat dezer regeling in verband met verschillende daarmede samenhangende belangen, op 1 Mei 1936 in werking kan treden. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het aantal van 955 werkloozen, dat j.l. Za terdag bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stond ingeschreven, was verdeeld over onder staande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 3, bankwerkers 7, be hangers 2, betonvlechters 4; betonwerkers 5, gpbewerkers 6, Blikslagers 1, bouwkundige opzichters 1, carrosseriemakers 1. chauffeurs 21, drukkers 5, electriciens 6, expediteurs 1, grondwerkers. 56, handlangers 4, kantoorbe dienden 9, kappers 1, kopergieters 1, landar beiders 21. letterzetters 1, loodgieters 2, losse arbeiders 186, machinisten 2. machinedrijvers 2, machinale houtbewerkers 4, marmerbewer- kers 2, marmerpolijsters 1, metaalbewerkers 5, metselaars 11, monteurs 5, opperlieden 13, plaatwerkers 2, reizigers 2, schilders 9, schip pers 3, schoenmakers 2, sigarenmakers 14, sor teerders 3, slagers 2, smeden 3, soldeerders 1, spoorleggers 1, steenhouwers 1, soffeerders 1, stokers 10, stuc actoor s 2. teekenaars 1, tim merlieden 32, voegers 1, voerlieden 3, voor- slaanders 1, winkelbedienden 7, dienstboden 9, werksters 4, naaisters 1, zeilmakers 1, pak huisknechts 1, totaal 507 (vorige week 487). Wijk aan Duin: bakkers 2, bankwerkers 9, behangers 1, betonwerkers 3, betonvlechters 1, blikbewerkers 1, blikslagers 5, carrosseriema kers 1, chauffeurs 13, drukkers 1, electriciens 1, grondwerkers 58, handlangers 3, kantoor bedienden 12, kappers 2, kellners 1, landar beiders 27. losse arbeiders 99, lijnwerkers 1, machinisten 3, machinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 1, metaalbewerkers 4, metse laars 6, meubelmakers 2, monteurs 4, opper lieden 21, plaatwerkers 1, reizigers 3, schilders 9, schippers 1, schoenmakers 2, sigarenma kers 2, slagers 1, stokers 4, straatmakers 1, timmerlieden 30, uitvoerders 2, voegers 2- voerlieden 1, winkelbedienden 6, dienstboden 3, werksters 2, zeilmakers 1, stuurlieden 1, to taal 355 (354) Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwerkers 4, chauffeurs 4, electriciens 1, grondwerkers 9, kantoorbedienden 2, landarbeiders 29, losse arbeiders 27, metselaars 1, opperlieden 6, schil ders 1, timmerlieden 4, uitvoerders 1, dienst boden 1, werksters 1, totaal 93 (96). MELKPRIJS VERHOOGD. De melkprijs is door den melkhandel ver hoogd met 1 cent per Liter en van 11 op 12 gebracht. FEUILLETON Roman, door JOE LEDERER. Vertaling van ELSA KAISER. 14) Hij was een openhartige jongen en ver trouwde hen weldra toe dat zijn meisje Adelaide heette. Dikwijls zeide hij ook: „Jam mer dat Adelaide er niet bij is", Zij was volgens Zlio meening, een uitgesproken sportief Eindelooze sneeuwvlakken, grijze hemel, huizen en dan weer de woestenij, leven loos uitgestrekt. Harald begon een traag gesprek over auto kerken. ..Adelaide houdt van Landa- Lancia", legde de chauffeur uit. Nu en dan hielden zij voor een cafétje stil en goten een kop espresso naar binnen, subito Cameriere, un Fino. In Bologna was de trein hen nog maar an derhalf uur voor. Het was twee uur, zij waren sedert tien uur in den morgen op den weg. Het begon weer te sneeuwen. De wind floot D. O. K. BOEKT NIEUWE SUCCESSEN. De heeren A, J. Burger en C. Vessies, leden van onze plaatselijke krachtsportvereeniging D. O. K. hebben Zondag weer met veel succes deelgenomen aan de krachtsportwedstrijden om de Hercules-ceintuur, uitgeschreven dooi de krachtsportvereeniging „Hercules" te Am sterdam. In de afdeeling gewichtheffen eer ste klasse (zwaargewicht) werd de heer A. Burger eerste met 312)4 punten. Zijn clubge noot C. Vessies bezette de tweede plaats met 307V2 punten. Derde werd de Amsterdammer H. Jensen met 290 punten. WONINGBOUW VEREENIG ING „GOED WONEN". Het bestuur van de Woningbouwvereniging „Goed Wonen" is na de laatste ledenvergade ring als volgt samengesteld: H. van Zutphen, voorzitter; J. Prent, secretaris-penningmees ter, P. Schelvisch, tweede voorzitter: G. Faber, tweede secretaris en C. de Kleine, tweede pen ningmeester. DE EERSTE NUTSLEZING. De eerste winterlezing van het departement Beverwijk en omstreken van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen is thans vastgesteld op Donderdag 31 October a.s. Spreker is Dr. G. A. Brouwer, uit Groningen over het actueele onderwerp „Keizerskroning en Wildernisleven in Abessinië De lezing wordt toegelicht door lantaarn plaatjes. HEEMSKERK. Donderdag 24 October zal de eerste ont wikkelingsavond worden gehouden in het K. S. A. gebouw. Deze avond is georganiseerd door de drie standsorganisaties: R.K. Volksbond, L. T. B„ en Middenstandsvereeniging. Als spreker zal optreden pater A. Vinkestein uit Tilburg, die zal behandelen: „De Missie toestanden in het verre Oosten". „VRIENDENKRING" GEEFT HAAR EERSTE UITVOERING. Opgevoerd- wordt „Een die niet geteld werd", tooneelspel in 3 bedrijven van J. Grosseld. A. D. O. Voetbaluitslagen van Zondag 20 October': Lisse^-A .D.O. 22 A.D. 2—Always Forwards 2 1—1 Oranje-Wit 2A.D.O. 3 81 A.D.O. aH.S.V. a 3—0 WIJK AAN ZEE BOOTOEFENING VAN DE N.Z. HOLL. REDDING MIJ. Zaterdagmiddag waren velen naar het strand getrokken om de oefening van de boot der N.Z. Hollandsche Reddingmaatschappij bij te wonen. De zee was voor zoo'.n oefening bijzonder geschikt om spannende momenten op te leveren, wanneer de boot door de bran ding moest of op den kop van een golf kwam. Met het oog op gebeurlijkheden had de be manning opdracht tusschen de eerste en tweede bank te blijven, zoodat de boot niet ver in zee geweest. Nabij de „Vrijdheid" kwam zij weer aan land. Terwijl de boot in zee was, dreef hets.s. „Kerkplein", later gestrand bij Egmond, reeds naar de kust en kwam bedenkelijk dicht bij de derde bank. Het had er toen reeds veel van, alsof de boot zee zou moeten kiezen, cm een redding te doen. Na veel gemanoeuvreer trok het schip Noordwaarts zee in. DIEFSTAL. Uit de villa Kroonduin aan den Juliana weg zijn tijdens de afwezigheid van den eigenaar alle gloeilampen ontvreemd. De overige voor werpen zijn alle onaangeroerd gelaten. Door het verbreken van een paneel uit de keuken deur heeft men zich toegang verschaft de vlokken kleefden aan de raampjes. In Modena moesten zij een band wisselen. Zij stopten voor een vuil hotel van een verdieping ,Croce di Malta". Zij gingen op stijve beenen naar binnen en aten in de eetzaal een kleinigheid. De atmosfeer was dik en warm: maar zij vonden het heerlijk. Weer ging het verder. Zij beefden van koude, de chauffeur vergat zijn zinnetje: „het is een pleziertje". Adelaide's verloofde rukte de wagen vloe kend door de bochten. Hij wilde het oponthoud weer inhalen. Het gelukte hem eerst tegen den avond. In Verona haalden zij den trein. Zij strom pelden zonder een woord in een coupé. Pas toen de trein op gang was, begonnen zij naar Jeannine te zoeken. Maar zij vonden haar niet. Om 8.50 had de P-trein het station verla ten. Het was de laatste trein, die zonder be langrijke vertraging Berlijn bereikte. Want den volgenden dag brak den sneeuwstorm los. een koudestroom ging over midden Europa die waterreservoirs deed bevriezen, verwar mingsbuizen liet springen en de wetten van dienstregelingen vernietigde. Jeannine was niet tot Verona gekomen. Onze Knac heeft ook dit jaar weer Een campagne voorbereid, Om het groote doel te dienen Van ons aller veiligheid. Wijzend automobilisten Op hun plicht en hun fatsoen, Dingen, die zij moeten laten, Andre, die zij moeten doen. Ik neem nu uit deze wenken Eén, doch de voornaamste, slechts, In ons land houdt men op alle Wegen van rechtswege rechts. 't Gulden middenweg principe Geldt niet op 't verkeersterrein, Of 't moest als de eerste schrede Naar veel gulden boete zijn. Als men veilig wil verkeeren, Is er op dit punt geen keus, In 't belang van elk en allen, Zij „rechts richt u" onze leus. Wegberijders, houdt u altijd Aan die eenig juiste leer En gij wordt mee wegbereiders Voor een veiliger verkeer. P. GASUS. HET PHILIPSZOEKLICHT ASSISTEERT TE EGMOND. Vij'f jaar ongeveer bezit de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade haar Philipszoeklicht en tot den 19en October j.l. is 't gelukkig alleen bij demonstraties bewonderd. Zaterdag 19 October heeft het nadat de W.R.B. te Egmond ontboden was voor het eerst in ernstige uren zijn waarde kunnen aantoonen. Vanaf het in zee brengen van de boot tot het aan land brengen van de „Drente" en later bij het afhalen van een deel der bemanning van het ss. „Kerkplein" heeft men kunnen nagaan van welk groote be tee kenis een licht van deze standvastige sterkte voor de reddingspogingen is geweest. Het was voor de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade dan ook een groote voldoening dat zij in deze ernstige uren haar medewerking kon ver- leenen. STORMSCHADE. Zaterdagavond is door den storm de tele foonmast voor den Relweg bij den grond af gebroken. Voor de abonnés, die geen door verbinding met Beverwijk hebben en dus niet ondergronds verbonden zijn beteekent dit stagnatie. SANTPOORT REVUE. De afdeeling „Santpoort" van de Alg. Ned. Geheelonthoudersbond en de speeltuinver. „Meerlebosch'- uit Haarlem gaven Zaterdag- in hotel „De Weyman" een propaganda-avond Hoofdzakelijk was deze avond gevuld met de opvoering van een revue-waarin rnen te zien gaf al hetgeen de speeltuinver. doet tot ont spanning en ontwikkeling der kinderen er, hoeveel daarmee te bereiken is. Het resultaat dezer opvoering was zeer goed. vooral wat betreft als spel; decors en kleeding verraadden een fijnen smaak. De heer Kasper, voorzitter van de Angob'. sprak het welkomstwoord en verklaarde het samengaan van speeltuinver. en drankbestrij ding. Beiden hebban belang in de jeugd. Strij ders zijn noodig met overtuiging. Vooral in dezen tijd van voortschrijding der techniek dreigende revolutie en oorlog: Nuchterheid! De heer Piers, voorzitter van „Meerlebosch" sprak over het nut en de noodzakelijkheid van het werk der vereeniging, vooral in verbsnd met de vele en groote gevaren op en langs den weg. Teleurstelling werd geuit over het feit. dat de overheid zich niet bemoeit met het wel en wee der speeltuinen, zoodat subsidie ach terwege blijft. Een ondraaglijke financieels last blijft daardoor het werk der speeltuinen zeer bemoeilijken. Met een oproeping tot steun aan de vereeniging en een dankwoord voer de belangstelling op dezen avond eindigt spr. De revue wekte verwondering over de pres- Reeds in Mantua had zij, oververmoeid van den voorbijgeganen slapeloozen nacht, de reis onderbroken en was in het stationshotel ge trokken. Buiten viel nog altijd de sneeuw. Wind- stooten rammelden aan de vensters. Jeannine lag in het donker en probeerde te slapen. Zij hoorde de treinen fluiten. Beneden in de Salla di pranzo, speelde een gramofoon. „Un bel di vedremo.schalde het naar boven. Jeannine draaide het licht weer aan en doorbladerde een krant. Nacht in een koude hotelkamer, nacht die je het hart toesnoert. Ook deze nacht zal voorbijgaan. Alles gaat voorbij. Jeannine bekeek het vlekkige behang. Tom my kwam bij het bed en legde zijn warmen neus op Jeannine's hand. „Ik zal Andy terugzien", dacht Jeannine. „Ik zal met hem praten. Wat zal er van ons worden?, wil ik hem vragen. Twee menschen die hun leven verspeeld hebben, dat wordt er van ons De muziek was verstomd, stappen kwamen over de gang, naderden, waren dichtbij „En dan eenvoudig weg!", zeide een luide manne- stem. De stappen gingen voorbij. Wat was een mensch, een dier, een wolk? Zij deed het licht uit. In het eerst was de duisternis ondoordringbaar, dan vertoondP zich langzamerhand de grijze rechthoek van het raam. De donkere massa naast de deur was een. kast. Het is te koud om in slaap te vallen", dacht Jeannine. De wind sprong tegen het huis. De klok tikte door de stilte. Zacht klokkengetik, zacht klokkengetik, zachtza Toen liep Jeannine met haar vader door de Ringstrasse. Het is zomer, ochtend, blauwe hemel en witte wolkjes. Wat geurt de lucht. „Mademoiselle Thérèse heeft mij geprezen In het laatste dictaat was geen enkele fout" „Dat is prachtig", zeide Kari. Jeannine loopt aan zijn hand. Zij is twaalf jaar, zij heeft witte schoentjes aan en bloote beenen, waar de warme wind omheen speelt. „Gaan we naar tante Stephanie, papa?" Bij Stephanie vliegen roode luchtballons in het rond, niemand neemt daar notitie van. De zon glanst in de kersenhouten meubelen, gouden kringen dansen op het witte pla fond. .Een paar wilde aardbeien", zegt Stephanie. „Het kind moet veel vruchten eten". In de kamer er naast zingt Thérèse. „Hoor hoe buurmans hondje blaft...." zingt zij. „Hondje heeft den man gebeten heeft de jas van den bedelaar gescheurd Eensklaps is Jeannine alleen. Zij loopt dooi den tuin, waar zijn zij naar toe? Stephanie en Thérèse? Zij wil weer naar papa terug, maar de kamer is verdwenen, zij loopt tusschen hek ken en struiken en kan den weg niet vin den. „Papa!", schreeuwde Jeannine. Zij werd. wakker, zat rechtop in bed. de kamer was vol duisternis. „Papa". Waarwaar.2 langzamerhand her innerde zij zich: Hotel in Mantua. Ik heb van papa gedroomd, en van Stephanie en Thérèse heb ik gedroomd ..De dooden.dacht Jeannine. Zij liet zich weer op het bed vallen en keek star in de duisternis. De menschen, die eens haar thuis waren geweest, zijn dood. Zij' was losgelaten door hen, en alleen. Haar kinder tijd was vervlogen, voor altijd verloren. Jeannine begreep voor de eerste maal dat ieder denzelfden weg in dezelfde eenzaamheid heeft te gaan. Er was slechts één enkel nood lot voor alle menschen, en nu was zij aan de beurt. Geen mensch kon den andere daarbij hel pen. Er was geen vlucht. Geheel alleen moest zij alles doormaken, haar leven zoo goed als haar dood. Bij deze gedachte overviel haar een groote angst. Doodstil lag Jeannine tusschen de klamme kussens, het gezicht in de handen verborgen, als was zij daardoor meer be schermd. De morgen brak aan. Toen zij wakker werd waren de schaduwen verdwenen en opgelost. Zij wist nog: ik heb vreeselijke dingen ge droomdmaar haar adem ging weer rustig en gelijkmatig. Grijsachtig licht viel in de kamer, de dag was aangebroken. ''Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5