wsm Honderden vrouwen bidden om vrede. Watford zal in ons land spelen Voetbal in Abessynië Merkwaardige ervaringen van Austria in Roemenië; Vorde ringen van de Russen met het „bruine monster" Beloonin gen in natura voor beroepsspelers in PortugalDe vraag van den directeur. De Engelsche beroepsclub Watford zal op 23 dezer tegen het voorloopig Nederlandsch elf tal een oefenwedstrijd spelen, die de onzen vermoedelijk gemakkelijk zullen winnen. Vatford is een Zuidelijke derde-divisie ciub Hit de omstreken van Londen en zij heeft op één uitzondering na, na den oorlog in de com petitie bitter weinig gepresteerd. Mornenteel- staat zij op de ranglijst van 22 teams op de achttiende plaats en verloor nog Zaterdag j.l. op eigen terrein van het evenmin sterke New port County met 52. In de voorhoede zijn er althans nog enkele spelers, zooals Lane, Jones, Mc.Pherson en Wright, die voortdurend goe de prestaties leveren, doch de verdediging is herhaaldelijk niet bestand gebleken tegen de in eenigszins hoog tempo opgezette aanvallen van de tegenpartij. Watfords cijfers luiden al dus: gespeeld 10, gewonnen 3, gelijk 3, verlo ren 4, goals voor 12, tegen 16, punten 9. De club staat er, evenals zoovele harer lct- genooten, financiëel allerminst gunstig voor, waarvan een gemiddeld wedstrijd-bezoek van slechts 3000- toeschouwers de oorzaak is. In de Noordelijke derde klasse is de recette welis waar nog minder, doch daar zijn dan ook ver schillende clubs insolvent en deze kunnen slechts nog blijven spelen door bankcredieten, inzamelingen en loterijen en het aan beter gesitueerde clubs verkoopen van hun beste spelers. Zoo blijven ze in den vicieuzen cirkel zonder goede spelers geen publiek, zonder pu bliek geen geld en zonder geld geen En als men dan verneemt, dat de Londen- sehe derde klasser Queens Park Rangers, een de sterkste clubs in de divisie, die over een prachtige terreinaccommodatie beschikt, in de laatste vier seizoenen een verlies van tezamen 20.000 pond sterling heeft geboekt, dan vraagt men zich onwillekeurig af, waarom er in ons kleine land met zijn weinige voetbalcentra en het matige clubspel nog altijd over het in voeren van beroepsvoetbal geboomd wordt. Zooals Speenhoff zegt: ,,'t is anders". In Abessynië wordt ook gevoetbald. De Ethio- piërs hebben voor deze sport groote belang stelling gekregen door de demonstraties van het Fransche personeel der daar gevestigde ijzerfabriek, welke deel uitmaakt van de Fransch-Ethiopische spoorlijn. De eerste match tusschen Europeanen en Ethiopiërs vond op 14 Juli van dit jaar te Diré-Daoua plaats, een naam, die de laatste weken in min der prettige berichten wordt genoemd. Een bankdirecteur, de heer Nassa, was scheids rechter, zoodat over de juiste vaststelling van het eindresultaat, een 30 overwinning voor de' Europeanen, niet de minste twijfel behoeft te bestaan. De Abessyniërs speelden „bloots voets", alleen de doelman droeg kniebescher- mèrs, en individueel vertoonden zij. aardige staaltjes, doch van samenspel en ploeggeest hadden zij niet het minste benul. Misschien vindt dit wel zijn oorzaak in het feit, dat de gelegenheid voor „indoor-training" in Ethio- -pië-weinig aanwezig is; aan den anderen kant zal het enthousiasme door de heerschende - tempera tuur ongetwijfeld verhoogd worden, ook al heeft men daar nog niet het groote voorrecht van zomersche promotie- en degra- datie-matches, waarbij drie clubs om één plaats strijden. Kort geleden heeft de bekende Weenschs club Austria op tournee in Roemenië te Boe karest tegen Ripensia gespeeld. Het resultaat was een 33 gelijk spel, nadat de thuisclub een 3—1 achterstand door het benutten van twee strafschoppen door hun doelman had in gehaald. Hoewel het in het algemeen niet veel voor komt, dat een doelverdediger de strafschop pen neemt (hetgeen eertijds Göbel voor Vitesse' en Howard Baker voor Chelsea met succes de den) zou dit feit geen bizondere vermelding waard zijn, indien de keeper in kwestie bij het scoren van beide penalties deel van de ploeg had uitgemaakt. Dit nu was niet het geval, want bij de rust had hij zich laten vervangen en hij zat na de pauze achter het doel met be langstelling het verloop van de match te vol gen. Bij zijn terugkomst in het veld voor het nemen van den eersten strafschop waren de Austria-spelers zoo verbaasd, dat zij niets kon den zeggen, doch toen de penalty-koning voor de tweede maal zijn rustigen zetel verliet om zich in het strijdgewoel te storten, maakte de Oostenrijksche middenvoor een minder vleien de opmerking aangaande de spelkennis van den scheidsrechter, waarop hij door dezen prompt het veld werd uitgestuurd. De doelman der tegenpartij verwijderde zich natuurlijk vanzelf, middelerwijl nog eens omkijkend, of er soms niet een derde strafschop gegeven werd, opdat hij toch vooral niet te laat zou komen. Austria beëindigde dus de match met 10 spelers tegen een elftal van Ripensia, dat op belangrijke momenten tot een twaalftal aangroeide. Het lijkt ons een noviteit, die voortreffelijk geschikt moet worden geacht, om het publiek aangenaam bezig te houden. Ook in Rusland maakt de voetbalsport groo te vorderingen. Aanvankelijk was het spel in de Sovjet-republiek niet populair. Men onder vond moeilijkheden met de W-formatie, die vanwege het Russische alfabet, maar niet be grepen werd, doch ook dit bezwaar werd over wonnen en thans wordt er door vele teams reeds bizonder goed spel te zien gegeven, al worden de Moskousche favorieten bij hun uit wedstrijd tegen Wladiwostok slechts door op- Werkelijk weinig aanhangers vergezeld. Uit stapjes per autobus (twaalfuurtje meenemen) van supporters-vereenigingen willen daar om onbegrijpelijke redenen nog maar niet goed vlotten, maar dat is natuurlijk slechts een kwestie van tijd. .Het vertegenwoordigend elftal van de Oekraïne heeft onlangs in een wedstrijd te Parijs tegen Red Star een grooten indruk ge maakt. Het vlotte, krachtige spel met nauw keurige „passes" en uitstekende balcontröle oeed aan de Schotten denken. Het Russische spel is echter levendiger, helaas o.ok ruwer, waardoor het onder strenge leiding moet staan om de critiek te kunnen verdragen. Deskun digen zijn van meening, dat zelfs het beste Fransche beroeps-elftal bizonder goed in vorm zou moeten zijn, om dit Russische team te verslaan, hetgeen naar onze meening nog niet 2oo heel veel wil zeggen. Opvallend was vooral de ploeggeest; elke speler was er op uit, de betere kans van zijn ohtalgenoot uit te buiten, hetgeen het samen spel en de effectiviteit zeer ten goede kwam. Zelfs bij het naar de kleedkamers gaan gedu rende de pauze en na afloop vormden de spe- iers een rij achter hun aanvoerder en mar cheerden keurig in de pas van het terrein. Het geheel greep in elkaar als de onderdeelen van 631 machine en de Fransche clubleiders waren opgetogen over zooveel discipline. Ieder zijn smaak, doch het is een bewijs, dat er in Fransch clubvoetbal nog wel wat aan de saamhoorigheïd hapert. Maar hoe kan dat ook anders als daar teams gevormd worden uit al lerlei nationaliteiten. In Portugal geeft men den voetbalspelers en trainers belooningen in natura. De een krijgt een paar flesschen port, de ander een geheele kist met blikjes sardines en een succesvolle middenvoor gaat soms met een volledigen kruidenierswinkel naar huis. Onlangs bood een bekend speler zijn diensten aan het bestuur van een kleine vereeniging aan, doch de be- talings-condities, die hij stelde, werden niet enthousiast ontvangen. De voorzitter scheen een voorstander van het pure amateurisme te zijn. De speler hield aan, vermeldde zijn im- posanten staat van dienst en al zijn bizondere wapenfeiten, maar de president bleef onver murwbaar en tenslotte verontschuldigde hij zijn weigering als volgt: „Ik zou u graag in ons elftal opnemen en als ik rijk was gaf ik u gaarne 100 pesetas per match. Helaas kan ik mij dit niet veroorloven. Maar als u in plaats daarvan voor eiken wedstrijd met een dozijn Camembert-kaasjes tevreden wilt zijn, dan Het slot van de geschiedenis is ons tot onzen grooten spijt niet bekend. Waarschijnlijk kon de speler de lucht niet verdragen. De jongste bediende van een bekend han delshuis kwam met een bedroefd gezicht bij den directeur en vroeg een vrijen middag om zijn oom te kunnen gaan begraven. Het ver zoek werd toegestaan, doch de directeur wa.s zeer verbaasd, dienzelfden middag zijn em ployé op het voetbalveld bij een belangrijke match aan te treffen. „Ik dacht", aldus de machtige „dat je naar je oom's begrafenis moest?" „Dat is ook zoo, meneer, maar ik zal tot het einde van den wedstrijd moeten wach ten, want mijn oom is de scheidsrechter". UIT HAARLEM R.-K. Gemeenteraadsleden. De heer H. 3. Kuiper over werkloosheid en werkverschaffing. Zaterdagmiddag vergaderde de vereeniging van R.K. Raadsleden in den kieskring Haar lemVelsen, onder leiding van den heer M. L. A. Klein, in ..St. Bavo", in de Smedestraat. Als spreker trad op de heer H. J. Kuiper, lid van den Raad van Haarlem, met het onder werp: „Werkloosheid, werkverschaffing en wat daarmede in verband staat". Aanwezig was o.m. de heer Ch. L. van de Bilt, lid der Tweede Kamer. De heer Kuiper begon met te zeggen, dat hij niet zou spreken over de monetaire poli tiek der regeering. evenmin over de ordenings- gedachte of de handelspolitiek, Spr. wilde het onderwerp alleenbeschouwen van het stand punt van bestuursverantwoordelijke raads leden, in verband met onze parlementaire de mocratie. Nederland en België zijn de twee dichtst bevolkte landen. De bevolkingsaanwas dwong tot industrialisatie. Steeds meer van die bi volkingsaanwas ging en gaat naar de industrie. Toch is Nederland van nature geen industrie land; het is economisch kwetsbaar omdat het is ingesteld op internationaal ruilverkeer. Twee groote wereldzeehavens verschaften tot de crisis aan duizenden arbeiders en employés werk. Verder was er een bloeiende land- en tuinbouw en metaal- en textielindustrie, enz. Maar dit alles was afhankelijk van het buiten land. Allerlei veranderingen hebben nu een grooten en ongunstigen invloed geoefend op. den economischen toestand van ons land. De capaciteit van onze industrie werd veel te groot, inkrimping moest volgen en daarmede kwam de groote werkloosheid. De staat werd steeds armer en de lasten namen toe. Staat en gemeenten worden nu geheel be- heerscht door de werkloosheid. Voor werkloos heid en armenzorg worden enorme sommen uitgegeven. Het werkloosheidsvraagstuk is buitengewoon gecompliceerd en R.K. raadsleden moeten al het mogelijke doen om de werkloozen voor den demoraliseerenden invloed der werkloosheid te behoeden. Zij zijn verplicht er è.lles op te zet ten, om de werkloozen, zooveel als maar eenigszins mogelijk, aan arbeid te helpen. Dit is ook van groot belang voor de volksgezond heid. Het R.K. Urgentieprogram zegt: Er moet een krachtiger uitvoering komen van het 60 mil- iioenplan. Gemeenten moeten trachten, zoo veel mogelijk van het plan „binnen te halen", Waar is, dat er door het Werkfonds neiging komt tot loonsverlaging in de beschutte be-1 drijven. De zorg voor werkverschaffing en werkver ruiming moet zoo ver mogelijk uitgebreid wor den. Provinciale commissies voor werkver schaffing kunnen goed werk doen. Zulke stem men gaan ook uit de Tweede Kamer op. Een provinciale commissie bestaat al in Noord- Holland. Ged. Staten willen nu het bijzondere •eservefonds van f 1 millioen gedurende 4 jaar besteden aan werkverruiming en -verschaffing. Dit is verheugend. Spr. zou gaarne zien dat de arbeiders, door het Werkfonds, elke week naar huis konden gaan met een loon dat. zij het dan wat lager dan het normale contractueel vastgestelde, ver uitgaat boven den „steun". Katholieke raadsleden die aandringen op groote uitbreiding van werkverruiming en werkverschaffing, binnen het raam van de mogelijkheden in Nederland door toepassing van het Werkfonds 1934, blijven daarbij vol komen binnen de grenzen van hun R.K. werk- program. De economische en financieele toestand voor ons land is buitengewoon moeilijk en de R.-K. raadsleden moeten alles doen, wat in hun macht is, om de menschen weer aan het werk te krijgen. Dit is ook in het belang van de gemeenschap. Verruiming van werk gelegenheid is noodig; werk in werkverrui ming zij het tegen wat lagere loonen dan. de normale, en ook werk in werkverschaffing is beter, véél beter, dan „steun". Bij de nu volgende gedachtenwisseling vroeg de heer Heeremans (Velsen) hoe de inleider dacht over het feit, dat de Re- geering den gemeenten oplegt, zooveel mo gelijk werken te doen uitvoeren in werkver schaffing. Spr. noemde daarbij het riolee- rings-pian te Velsen. De heer Van der Erf (Heemstede) vroeg, hoe de heer Kuiper dacht over het „werken voor steun". De heer Van Kessel (Haarlem) wilde gaarne het oordeel van den spreker verne men over het denkbeeld, dat werkgevers in het particuliere bedrijf het aantal hunner werknemers zouden vergrooten, waarvoor zij dan loonbijslag van de overheid zouden krij gen. De werkgever zou zoo dan dus de be schikking krijgen over goedkoop ere arbeids krachten. De heer Van der Veld vestigde er de aandacht op dat m werkverschaffing dik wijls onproductieve dingen, onder handen worden genomen. Dit is kapitaal verschui ving en een nadeel. De tendenz bestaat, door werkverschaffing tot verlaging der loonen te komen, zooals men vooral van liberale zijde gaarne zou zien, blijkens uitingen van het Ned. Verbond van Werkgevers. Er moet geen verkeerde bedoeling aan het Werkfonds worden gegeven. De heer Kuiper beantwoordde de spre kers. Er moet, aldus inleider o.m., tegen gewaakt worden, dat alles maar in werkverschaffing tegen lage loonen en ongunstige voorwaar den wordt uitgevoerd. Spr. zou gevoelen voor voorafgaand overleg met organisaties van werkgevers en werknemers. Om te kunnen beoordeelen of de eisch van de regeering, dat een bepaald werk in een bepaalde gemeente m werkverschaffing wordt uitgevoerd, billijk is, zou men de financieele positie dier ge meente moeten kennen. Spr. vindt het werken voor steun, de z.g. „contra-prestatie", in 't algemeen den minst sympathieken vorm van werkverschaffing, die tot allerlei onbillijkheden aanleiding- kan géven. (In den verderen loop der ge dachtenwisseling bracht spr. hulde aan de gemeente Heemstede voor de wijze, waarop zij het werken in steun heeft ge regeld!, In den „loonbijslag", waarop de heer Van Kessel doelde, ziet spr. niets dan een bezui niging op den post werkloosheidslasten van "net Departement van Sociale Zaken. Tegen over dezen loonbijslag in het particulier be drijf zal men zeer gereserveerd moeten staan. Dr. Droog, wethouder van Heemstede, zette nog in het kort uiteen, hoe aldaar het werken in steun is geregeld. Het systeem voldoet zeer goed: vroeger kreeg spr. veel klachten, thans niet meer. De voorzitter dankte den inleider en de andere sprekers en sloot daarna de bij eenkomst. De vergadering was goed bezocht. MAANDAG 21 OCT. 1935 AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 21 OCTOBER Bioscoop de Pont:- „Sorrell en Zoon" en „Bruidegom in Duplo". 8 uur. DINSDAG 22 OCTOBER Bioscoop de Pont: „Sorrell en Zoon" en .Bruidegom in Duplo". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 21 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Mij. tot bev. der Toonkunst: Concert Zino Frances catti (viool). Aan den vleugel:-Theo van der Pas. 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De despoot". 8.15 u. Luxor Sound Theater: „Herwonnen geluk" (Age of indiscretion). Doorloopende voorstel ling van 7 uur tot 11.30 uur. Palace Cinema Variété: De Kribbebijter met Cor Ruys en Louis de Bree. Op het tooneel: Koos en Polly Speenhoff Jr. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Lente in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een ster valt van den hemel" met Josef Schmidt. Op het tooneel 4 Rragaars. 2.30. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert Wie ner Sangerknaben, 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: lomanus", 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ii»SipMÜIP r'- - Gebeds-, bezinnings- en concentratie uur voor den vrede in de Groote Kerk. Terwijl de klokken luidden, begaven zich Zondagavond honderden, meest vrouwen, doch ook vele mannen, naar dc verschillende ker ken, waar een gebeds-, bezinnings- en con centratie-uur voor den vrede werd gehouden. Zeer groot was het aantal personen, dat in de Groote Kerk den vredesdienst bijwoonde, waarvoor het liturgische deel was opgesteld door mej. mr. G. H. J. van der Molen uit Aor- denhout en waaraan de heer W. H. Biele als organist medewerking verleende. De leidster van deze samenkomst, mej. Van der Molen zette, van den preekstoel af, het doel van de samenkomst uiteen. Zij herin nerde aan den oproep van de keizerin van Abessynië, dat de vrouwen in alle landen ter wereld in haar kerken een uur zouden bidden om vrede, terwijl in Abessynië een strijd werd gestreden, waaraan ook wij allen schuld hebben.. Daarom willen wij vrouwen in Nederland samenkomen om ons in gebed te vereenigen en ons te bezinnen, wetende dat God alleen uitkomst kan brengen in dezen nood. Nadat door allen was gezongen Psalm 65 4 en 5, sorak de leidster: De erkenning van Gods almacht drijft ons uit naar het vragen naar Zijn geboden. Hoort daarom wat de wet Gods van ons eischt, naar de samenvatting daarvan door Jezus zelf ons gegeven. Gij zult God liefhebben met geheel uw hart en met geheel uw ziel en met geheel uw ver stand. Dit is het eerste en het groote gebod. En het tweede aan dit gelijk is: gij zult uw naaste liefhebben als uzelven. Zij zeide verder: Daar ons geweten ons aan klaagt, laten wij gezamenlijk onze schuldbe lijdenis voor God afleggen met dezelfde woor den waarmee duizenden uit. alle oorden der wereld dit doen in den wijdingsdienst, die elk jaar te Genève aan de opening van de verga dering van den Volkenbond voorafgaat, Mej. Van der Molen sprak hierna een gebed. Gemeenschappelijk werd daarna psalm 79 vers 4 gezongen waarna de leidster zeide: Een der voornaamste liefdedaden die ons door God zijn geboden is in vrede met den naaste te leven. In vrede met God en de menschen te leven is een ideaal, dat ons bewust of onbewust be- heerscht. Vrede verlangen wij ook in ons huis, in onze familie, in de maatschappelijke ver houdingen, in het vereenigingsleven, Vrede begeeren wij met heel ons hart in de internationale verhoudingen, vrede tusschen de volken en tusschen de staten. De onvrede tusschen de volken neemt den meest afschuwelijken openbaringsvorm aan, die er is: oorlog. En oorlog be teekent bloed ei tranen, verwoesting en ellende, lijden en ver driet. Toch hebben wij Gods belofte, dat indien wij bidden om den vrede, Hij ons een geyhssen vrede zal geven. Nadat Psalm 85 vers 4 was gezongen, haalde de leidster profetieën aan van Micha en Jesa- ja, waarin de komst van den eeuwigen vrede wordt verkondigd. Een gebed om den vrede, uitgesproken door de leidster, volgde. Wij verheffen onze zielen in ootmoedig, doch vurig smeekgebed tot God om vrede op aarde, en volgen daarbij in hoofdzaak de gedachten, die in de samenkomst te Genève aan den vooravond van den Volkenbondsvergadering telken jare worden opgedragen, zeide zij. God, wij smeeken U te spreken tot de harten van hen, die Gij in den Volkenbond tot taak gesteld hebt de zaak van den vrede te dienen; beziel hen met een hartstochtelijke liefde voor het recht en de waarheid, opdat door hun be raadslagingen de volken mogen samenwerken in een- geest van goeden wil en van ware broederschap. Wek in alle volken, in het bijzonder in hen, die bij den oorlog betrokken zijn, een sterken vredeswil, die alle hinderpalen overwint en het recht doet zegevieren. Om half negen werd stil gebeden. Daarna zong mej. Cor Igesz het zevende vers van gezang 229. Mevr. W. Blomberg-Zeeman sprak een slui- tingswoord over: „De vredesprofetieën en wij". Na eenige profetieën uit het Oude Testa ment en uitspraken van evangelisten te heb ben aangehaald stelde zij de vraag: „Hoe staan wij tegenover deze oude eeuwige eischen? Gelukkig is bij de vrouwen in den laatsten tijd een geest ontstaan, die zich niet laat meesleepen in een oorlogs-psychose. Wij gelooven niet meer in de romantiek van den oorlog. Waar wij zien, dat er zich een bewa peningswedloop heeft ontwikkeld moeten wij inkeeren tot onszelf, moeten wij onszelf af vragen of wij werkelijk voor den vrede ar beiden. Wij moeten ons vereenigen om een gemeenschap te bereiken, die den oorlog heeft uitgebannen en innerlijk gelooven dat er ze gen rust op onzen arbeid. Wij moeten alle verschillen laten varen en een zijn bij het streven naar wereldvrede. De oproep van de keizerin van Abessynië toont een groot saam- hoorigheidsgevoel. De oproep is een smeeken, gericht tot alle volken in de wereld. De Abes- synische vrouw zal geen roepende in de woestijn zijn. Ook in ons land heeft haar woord voor den vrede ingang gevonden. Onze menschenliefde moet grooter zijn dan onze vaderlandsliefde. Laten wij ook diep medelij den hebben met de Italiaansche gezinnen, die thans in het ongeluk zijn gestort. Spr. eindigde met de aansporing: Wij heb ben op dezen avond alle verschillen wegge vaagd. Laat ons zoo weggaan om te streven naar den vrede/opdat de zwaarden tot spaden zullen worden geslagen en de spiesen tot sik kelen. Aan de drie centrale landbouworganisaties is verzocht, vier leden voor deze commissie voor te dragen, met dien verstande, dat een hunner goed op de hoogte moet zijn van de omstandigheden, waarin de kleine hoeren le ven en werken; terwijl een tweede als verte genwoordiger van den tuinbouw in overleg met den Ned-erlandschen Tuinbouwraad moet worden voorgedragen. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond is uitgenoodigd een voordracht voor één lid uit den zuivel te doen. Voorts zullen in de commissie zitting nemen de directeur-generaal van den landbouw en van het college van regeeringscommissarissen, de regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de" veehouderij en de regeeringscommissaris voor den tuinbouw. Als voorzitter zal worden aangezocht een hoogstaand persoon, die niet direct bij den landbouw en den tuinbouw is betrokken, maar door zijn kennis van het bedrijfsleven en eco nomisch inzicht het onderzoek kan leiden. Aan de commissie zal een jurist als secreta ris worden toegevoegd. Vereenvoudiging van crisis- bureaucratie? Minister Deckers zal een commissie tot onderzoek instellen. De „Drente" ligt langs het strand. Op bijna amuengte afstand van den vasten bodem, ligt de boot, die hulpeloos daar werd neergesmakt. De afstand lijkt zoo kort, maar in werkelijkheid en-in den. nacht is het angstig yen»»-», Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij, een commissie in te stellen, die zal on derzoeken of, en zoo ja welke, wijzigin gen naar haar meening gebracht moe ten worden in de landbouwcrisisin- stellingen, de landbouwcrisismaatrege len, de uitvoering en de controle, om te bereiken: a. dat het aantal administratie- maatregelen tot eën minimum wordt beperkt: b. dat op zoo goed mogelijke wijze wordt samengewerkt met de land bouworganisaties en den rijksvoorlich tingsdienst. Brandstof fenbij slag voor werkloozen. Van 27 October tot 28 Maart. Ten hoogste 1.per week. De minister van sociale zaken deelt aan de gemeentebesturen mede, dat in het tijdvak van 27 October 1935 tot en met 23 Maart 1936 evenals den vorigen winter is geschied, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen een brandstof fenbij slag van ten hoogste f 1 per week mag' worden ver strekt. Voor dezen bijslag komen in aanmer king gehuwde en ongehuwde kostwinners en zgn. op zichzelf wonende personen met eigen meubilair. Aan kostgangers en dergelijke mag de bijslag niet verstrekt worden. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag in zooverre tot gevolg hebben, dat de maxima, welke sedert 1 Juli 1934 in de plaats getreden zijn van die. bedoeld in de artikelen 8 en 19 der steunregeling, over schreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbij slag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steun bedrag en den brandstoffenbijslag ten hoogste bedraagt 95 pet. van het loon, dat de betrok ken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, in dien hij niet werkloos was. Zij, die geen volle week bij de werkverschaf fing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn te werkgesteld. kunnen den bijslag slechts ont vangen voor de dagen of weken gedurende welke zij bij de werkverschaffing arbeiden. Ook dezen winter mag, indien bijv. door verstrekking van cokes van de gemeente- gasfabriek of door aankoop van brandstoffen öp groote schaal uitgifte tegen verlaagden prijs mogelijk is, aan brandstoffenbijslag, het zij dat deze in geld dan wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk geacht moet worden. Indien bijv. cokes wordt ver strekt tegen 50 cent per HL. en een hoeveel heid van IV2 H.L. per gezin voldoende geacht kan worden, dan mag niet meer dan 1% H.L. beschikbaar worden gesteld. Het verschil tus schen de waarde van laatstgenoemde hoe veelheid, 75 cent en den maximum-bijslag van f 1, dus f 0.25 mag dan niet bovendien uitge keerd worden DEVIEZENSMOKKELARIJ ONTDEKT. Kommiezen van het grenskantoor te Tege- len hebben een belangrijke deviezensmokke- larij ontdekt. Een expediteur had aan het Holiandsche grenskantoor enkele kistjes met ijzerwaren aangegeven. Bij onderzoek bleek een der kistjes voor een bedrag van ongeveer R.M. 75.000 aan bankpapier, gouden munten en waardepapier te bevatten. De Holiandsche douane heeft de kistjes met kostbaren inhoud ter beschikking gesteld van den expediteur. Het schijnt echter, dat de Duitsch douane van deze smokkelarij de lucht had gekregen. De afzender moet in Keulen woonachtig zijn. Naar we vernemen zou deze zich door vlucht aan arrestatie heben onttrokken. Eenige naaste familileden zouden in zijn plaats zijn gear resteerd. (Tel.) UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTER. Bij K. B. is met ingang van 1 November be noemd tot burgemeester van de gemeente Enkhuizen J. C. Haspels, Nederlandsche ambulance naar Abessynië. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis schrijft ons: In de afgelopen week zijn de bijdragen voor de eventueele uitzending van een Nederland sche ambulance met ongeveer 10.000 ver meerderd en is de 20.000 reeds overschreden. Dankbaar, zeer dankbaar is het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis voor de vele grootere en kleinere bedragen, die het ontvangen mocht. Giro-bedragen van 0.25 en 0.50 zijn met evenveel vreugde ontvangen als'de grootere giften. Het benoodigde bedrag is echter nog. lang niet aanwezig om zelfs tot een bescheiden uit zending te kunnen overgaan. Het Hoofdbestuur hoopt, dat nog velen, zeer velen hunne bijdragen willen zenden. Het doet eèn beroep op vereenigingen, corporaties, bios coopdirecties en te vormen steuncovnité's om door geldinzamelingen het doel te bereiken. De noodkreet uit Abessynië om Roode Kruis hulp heeft men in de laatste week in de pers gelezen. Italië heeft laten weten, dat het eventueele aanbiedingen van buitenlandsche Roode Kruisvereenigingen niet zou aanvaarden. In- tusschen sluit dit, zooals genoegzaam bekend is, niet uit, dat gewonde en zieke strijders van beide partijen zonder aanzien des persoons in elke ambulance worden geholpen. Sort uw bijdrage op postrekening no. 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis. DE MAKELAARSQUAESTIE. Blijkens een mededeeling in het orgaan van den Nederlandschen Bond van makelaars in vaste goederen, is de officier van Justitie in hooge beroep gegaan van een vonnis van de Haarlemsche rechtbank, waarbij is vast gesteld, dat het verhuren en verkoopen van woningen, ook door niet-beëedigde personen, mag geschieden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7