HET NIEUWE AVONDBLAD S. O. S. 20e JAARGANG NO. 299 WOENSDAG 23 OCT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., pér maand 1 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1,20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke régel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uïtkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Burgemeester Kwint in het huwelijk getreden. Eenvoudige plechtigheid in de burgemeesterskamer. Gisteravond te kwart voor zes is in 's bur gemeesters werkkamer op het gemeentehuis het huwelijk voltrokken tusschen Mr. M. M. Kwint en mej. H. A. Wiersum van Avereest. Het was een eenvoudige plechtigheid, die slechts bijgewoond werd door de heeren M. K. Hofstede, gemeente-secretaris, D. de Ridder, commissaris van politie, B. F. Kipp, hoofd inspecteur, den gemeentebode en drie verte genwoordigers van de pers. Getuigen waren mej. A. Wiersum, zuster van de bruid en Ds. C, G. Kwint, broer van den bruidegom. In het eenvoudig gemeubileerde vertrek, waarin burgemeester Kwint thans gedurende eenige maanden dagelijks zijn moeilijke taak vervult, wijzen twee vazen met lichtroode rozen en een voor de tafel geplaatste katheder er op, dat er iets bijzonders staat te gebeuren. Even wachten we. Dan komen bruid en brui degom, gevolgd door de beide 'getuigen binnen. De°bruid is gekleed in een eenvoudig complet en draagt een ruiker rozen. Met een zachten drang noodt burgemeester haar, die straks zijn echtgenoote. zal zijn, tot zitten. Als alle aanwezigen dit voorbeeld heb ben gevolgd, kan de plechtigheid beginnen. De'heer C. J. van Oost, ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal het huwelijk voltrek ken. Hij leest de namen van bruid en bruidegom op en brengt daarna de voornaamste bepalin gen van het Burgerlijk Wetboek, het huwelijk betreffend, naar voren. Met een kort woord wijst de heer van Oost Öan op den belangrijken stap, dien de a.s. echt- genooten gaan doen, op het huwelijksgebouw, dat met wederzij dsche trouw moet worden opgetrokken. En als beiden de bekende vragen met een volmondig „ja" hebben beantwoord, verklaart de'ambtenaar dat Mr. M. M. Kwint en mej. H. A. Wiersum in dén echt zijn Verbonden. Mej. W. A. O. Reekers, ambtenares ter secre tarie leest dan de huwelijksakte voor en laat de jonggehuwden en getuigen de registers van den Burgerlijken Stand teekehen. Vervolgens spreekt de ambtenaar dén heer en mevrouw Kwint toe. Nu aan de wettelijke formaliteiten is voldaan, is het mij een voor recht, de eerste te mogen zijn, u te mogen ge- lukwenschén met de voltrekking van uw huwe lijk, aldus de heer van Oost. Gij hebt uw lief sten wensch in vervulling zien gaan, met en voor elkaar in eigen huis en haard te mogen leven, yoor een ambtenaar van den burger lijken s'tand, die veel huwelijken voltrekt van personen,, die hem onbekend zijn, heeft het een bekoring, het huwelijk van den burgemees ter te mogen voltrekken. Is de gelukwensch, dien de ambtenaar bij een voltrokken huwelijk uitspreekt, uit den aard der zaak een formali teit, thans spreek ik dien uit den grond van mijn hart. Ik ben er van overtuigd, dat de inwoners van Velsen zich zullen verblijden in uw geluk en dankbaar zullen zijn, dat zij thans een burgemeestersvrouwe in hun midden heb ben. Het Paradijs op aarde is verdwenen, zoo vervolgt de heer van Oost, maar een klein stukje is overgebleven in de instelling van het huwelijk. Niet alle huwelijken zijn gelukkig; velen zien het als een conventie. Vandaar dat onder de vele problemen van den hedendaag- schen 'tijd die van het huwelijk niet de minste zijn. Hét huwelijk raakt in de verdrukking; men is gekomen tot proef huwelijken, tot kame raadschappelijke huwelijken. Spreker veroor deelt deze nieuwe huwelijken, die tot psy chische moeilijkheden leiden. De moderne menseh voelt zich niet in staat tot een heroïke taak, cle menschen kunnen niet meer dank baar de' heilige twee-eenheid beleven. Ik ben dankbaar, aldus de heer van Oost, dat déze moderne begrippen niét de uwe zijn. Het huwelijk is voor u een innige band, een bekrachtiging van den liefdesband, die reeds vóór het huwelijk is gelegd. Voor het huwe lijksgeluk zult u moeten werken; dit is niet bij voorbaat vastgelegd. Het huwelijk is een samengaan tusschen goed-willende menschen, die bereid zijn. voor elkander te doen, wat zij kunnen doen. Dit kan het beste bereikt wor den door elkander te dienen. Ik geef mijn beste wenschen voor uw levensweg. Deze zal als die van anderen, een weg zijn van lief en leed.,Daarom is het gewenscht, dat heb ja woord" een waarachtig jawoord is. Een goed huwelijk vindt men alleen dan, wanneer beide echtgenooten eerbied voor elkanders persoon lijkheid hebben. Daarom mag er geen sprake zijn van tyrannie of wantrouwen. Laat de fak kel der liefde in uw huis brandende zijn. Spreker besloot zijn mooie réde met Lauril- lard's:= „Gaat u thans heen van hier". - BURGERLIJKE STAND. Bevallen: I. M. H. DrakeEngelmann, d- Amsterdam; A. A. KerkhovenTutcher z., J. H Ccenstraat 75, IJmuiden; C. van Kooten V. d. Boogaard, z. Lagersstraat 48, IJmuiden; W. H. MenzelKort d., v. Wassenaerstraat 7. IJmuidenC. W. Bosman—van Strien d., Meervlietstraat 7 Velsen; S. H.' JongmaHuhl d., Mahustraat 12, IJmuiden; D. de Boer Koper d., Sirenestraat 17 IJmuiden; M. van HoonVerkooijen z., Corverslaan 83, Velsen- Noord; A. Hartman—Tak z., Kralenbergstraat 1, Velsen-N. J. C. J. KlinkenbergSweep d., Stationsweg 73 Velsen; J. C. FlorisBol z.. Hagelingerweg 210, Santpoort; P. Koningde B°er d,, Haarlem; J. AkkermanKoeman z,. OI. v. Noortstraat 6, IJmuiden. Overleden. J. M. B. Huth, 78 jaren, ongeh Hagelingerweg 08 Santpoort. A. van Pel 78 j. echtgenoote van G. Broek, J. v. Heemskerk straat 54, IJmuiden. M. J. E. Smit, 62 jaar, weduwe van W. Wassenaar, Melklaan 25 i-N. Het 75-jarig bestaan van de M aria-Bewaarschool Een stukje geschiedenis en een nabetrachting In December 1859 kwam de Diaconie der Nederl. Hervormde Kerk (destijds Gerefor meerde Kerk) in vergadering bijeen om te be raadslagen over een verzoek, gedaan door de heeren Jhr. W. Boreel van Hogelanden, va der van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge landen van Waterland, en H. Bohlen, kolonel van het Amerikaansche leger, om een stukje grond in erfpacht te geven ten einde daarop een bewaarschool met woning te doen bou wen. Het verzoek werd toegestaan en de duur der erfpacht werd bepaald op 99 jaren, in gaande 1 Januari 1860. De canon werd 1. per jaar en werd nog datzelfde jaar afge kocht voor 25. De school werd gebouwd en gezien de bouw- rekeningen werd door velen uit Velsen daar aan deelgenomen. De totale bouwkosten be droegen 4000.— en werden bekostigd door bovengenoemde heeren. Vele gegoede ingeze tenen van Velsen werden per circulaire aan gezocht een bijdrage te willen verleenen, om te komen tot instandhouding eener bewaai- en breischool. Enkelen hebben daaraan voldaan; de in vullingsbiljetten, die nog in het archief wor den bewaard, getuigen hiervan. De school kreeg den naam van „Velsener bewaarschool". In September 1860 werd de school geopend. Dat is thans dus 75 jaar geleden. De mede-oprichter de heer H. Bohlen, kwam in 1861 te overlijden en .werd opgevolgd in het bestuur door zijn weduwe. In 1866 op 12 December werd de Koninklij ke goedkeuring voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden verkregen. De school kreeg den naam van „Sophia bewaarschool". In 1896 werd deze tijd met 29 jaar en 11 maanden verlengd, hetgeen in 1926 opnieuw geschiedde. Het onderwijs aan de school in den loop der jaren gegeven betreft niet; alleen het voor bereidend lager onderwijs, doch bestond ook in het geven van lessen voor grootere meisjes in breien en naaien. Bij de opening der school in 1860 werd het bestuur gevormd door do 'wee bovengenoem de oprichters, later.met toevoeging van de weduwe van den heer Bohlen. In 1868 werd het aangevuld met den heer D, Gaykema. In 1873 droeg de heer Boreel zijn functie over aan zijn echtgenoote. In 1874 werd mevr, Bohlen opgevolgd door Baronesse van Tuyll van Serooskerken-geb. Boreel. Bij het overlijden van Jhr. W. Boreel van Hogelanden bleek dat bij testamentaire be schikkingen 2 x 2000— werd gelegateerd voor de school, waarvan thans nog de rente als vruchtgebruik wordt, genoten. Veel meer nog zou er uit de geschiedenis dezer school uit vroeger tijden zijn te vermel den, maar we willen ons bepalen bij nog eeni ge vermeldingen van de geschiedenis der laat ste jaren. In 1924 droeg Jhr. Mr. J. W .G. Boreel van Hogelanden de school, welke door zijn vader werd opgericht, over aan eenige personen, die belang stelden in het voortbestaan der school. In 1919 overleed het bestuurslid mevr. van Tuijll van Serooskerken. Zij werd vervangen door den heer Bosch, in leven directeur der Gemeentelijke Waterleiding bedrijven. Freule van Tuijll, die ook steeds met de bewaarschool had meegeleefd en aan wie de school even eens veel had te danken, had de gemeente verlaten. Ware het niet, dat Jhr. Boreel van Hoge landen toezegde, zijn steun tot instandhou ding niet te zullen onthouden, zoo was de taak voor het nieuwe bestuur zeer zeker op finaneiëel gebied te zwaar geweest. Zooals is aangestipt, nam een commissie in 1924 de school over, constitueerde een vereeniging en de Koninklijke goedkeuring werd aangevraagd en verkregen tot voortzetting en instandhou ding der Maria-bewaarschoól. De naam dei- school was omgedoopt; zij werd genoemd naar mevrouw Boreel van Hogelanden. Sedert 1924 werd steeds getobd om het hoofd boven water te houden. De schulden stapel den zich langzaam op en was Jhr. Bareel ach tergebleven, de school zou reeds lang zijn verdwenen. Later ontving men eenige subsidie van de gemeente. De vrijwillige bijdragen droogden daardoor sterk op en de zorgen namen steeds toe, om een hoogtepunt te bereiken als nim mer gekend, toen de gemeente wegens-gebrek aan financiën de gemeentelijke bewaarscho len ging sluiten en als gevolg daarvan de subsidien aan particuliere scholen niet. meer konden worden gegeven. Met eenige jaren tusschenruimte werden bazars gehouden die dè achterstanden' ge lukkig konden achterhalen. Thans is het zoover gekomen, dat aan het gebouw veel zal moeten worden ten koste ge legd om algeheel verval te voorkomen. Het onderwijzend personeel heeft geen sala ris, doch is aangewezen op de schoolgelden, die steeds minder worden tengevolge van den nood in vele gezinnen. Gemiddeld maakt een 40 tal kinderen ge bruik van de school. Het zou 'dan ook zeer zijn te betreuren, indien tot sluiting zou moeten worden overgegaan. Thans bestaat de school 3/4 eeuw. Het be stuur nam het initiatief om bij deze gelegen heid een jubileum-commissie te benoemen. Deze commissie besloot een bazar te houden op 23, 24 en 25 October. Laten allen die iets voelen voor de instand houding dezer onmisbare bewaarschool in het dorp Velsen medewerken door hart en beurs open te doen. Er zijn nog vele oud.-„studen ten" dezer bewaarschool. Denkt aan dien tijd wat ge daar voor uw geheele leven hebt op gedaan. Denkt, dan ook daarbij aan de „stu dentjes" van heden en in de toekomst en als allen samenwerken, dan kan het niet uitblij ven of het voortbestaan van de Maria-Be waar.- school in het oude dorp Velsen is verzekerd. IJMUIDEN (De Noord- Zuid-Hollandsche Red ding Mij, wier booten in de laatste vijf weken 60 menschenlevens red den, vraagt nog 22000 Nederlanders, haar prachtig werk met een rijks daalder of meer te steunen). De wilde storm kwam weer tot rust, Slechts voor hoe lang kan niemand weten, Hij heeft ook weer op onze kust, Bij Egmond schepen neergesmeten. Hij heeft wel vaak gewoed en fel In de thans afgeloopen weken, En in zijn woest vernielend spel, Over ons landje heen gestreken. Hij velde hoornen op het land En joeg de wit getopte golven. Over het herfstig leege strand, Dat achterbleef, met schuim bedolven. En raakte er een schip in nood, Dan voeren steeds de stoere lieden, Van Noord tot Zuid per reddingboot, In het gevaar, om hulp te bieden Terwijl die helden van' de kust, Als reeds z.oö vaak, hun leven waagden, Zaten wij thuis in kalme rust, Waarbij wij over 't noodweer klaagden. Nu vraagt de reddiiigmaatschappij, Zooals al eer in vroeger jaren, Ook ons om hulp in noodg'etij, Maar hulp, die ver blijft van gevaren. Wanneer de storm raast op de zee, Dan blijven wij in onze bedden, Maar waarom helpen wij niet mee, De Reddingmaatschappij te redden? Zij vraagt van ons het offer niet, Van lijfsgevaar, als reddingshelden, Alleen, of er wat overschiet Voor 't -nuchter noodige: de gelden. En waarlijk, het is onze plicht, Om haar dien steun en kracht te geven, Waardoor zij sterk haaf taak verricht, Van redding van het menschenleven. P. GASUS. Het adres-is: N.Z.H.-Redding Maatschappij, Amsterdam, Postgiro 26363. HET WINTERPROGRAMMA VAN DE C. J. M. V. „PHILADELPHIA". De C. J, M, V. „Philadelphia" heeft haar Winter-propaganda gereed^-^Behalv-e damwed- strijden, voordrachtwedstrijden, kroniek- avonden enz. heeft men het volgende pro gramma samengesteld 4 November: behandeling van - het Joden vraagstuk-; 16 December: bespreking van Gösta Berling" den bekenden roman van Selniia Lagerlöf; 13 Januari: lezing over het onderwerp: „Kerk en Staat"; 17 Februari: bekende persoonlijkheden uit dezen tijd o.a. Mussolini, Hitler. Colijn enz.; 15 Maart: het moderne heidendom in Duitschland; 12 AprilJapan-Nederlandsch-Indië. Verder Zal in Maart het 45-jarig bestaan luisterrijk worden herdacht. Hiervoor is reeds een commissie benoemd. Het nieuwe bestuur heeft de zaken dus .flink aangepakt. PERSONALIA. Bij het te 's-Bertogenbosch gehouden exa men van den R.-K. Politiebond St. Michael zijn geslaagd» voor het diploma met aantee- kening de heeren C. R. van Wilgenburg te Velsen en P. Verwoerd, te IJmuiden. Voor het diploma slaagden de heeren J. C. Roomeijer, C. J. G. Stoep, H. Zwaan, J. v. d. Steen, L. Vervelde en J. Stam, te IJmui den. OPENING BAZAR. De bazar, die In het gebouw voor Christe lijke belangen alhier gehouden wordt,, ten bate van de Maria-Bewaarschool in verband met het 75-jarig bestaan dezer school za! hedenavond Kalf acht geopend worden. CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. Den 19en November zal alhier door de Christelijke Vakbeweging op initiatief van het van het Chr. Nat. Vakverbond een propaganda avond gehouden worden. Besproken zullen worden de onderwerpen „In bewogen tijd" en „Een vaste koers". SPEELTUINVEREENIGING „DE MOERBERG" Gezellige f eestvergadering De speeltuinve.reeniging „de Moerberg" kan op een goed geslaagde feestvèrgadëring terug zien. Het R.K. Vereenigingsgebouw, waar gis teravond deze feestavond plaats vond, was tot in alle hoeken bezet. De voorzitter der ver eeniging, de heer K. Broekhuizen, opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarin hij zijn dank uitsprak aan de tooneel- vereeniging „de Dilettant", die door haar be- langiooze medewerking een groot deel tot het welslagen heeft bijgedragen. Eveneens werd dank gebracht aan The Donkersband voor haar muzikale medewerking. Vervolgens bracht de voorzitter het winterjeugdwerk (fi guurzagen ehz.O onder de aandacht, waarbij hij de hulp der ouders inriep. Hierna kwam „de Dilettant" voor het voet licht met het tooneelspel „Het geheim eener moeder". Dit' stuk speelt zich hoofdzakelijk af ten huize; van mevrouw de Beaumont, die in haar jeugd een groote fout heeft begaan. Niemand weet hiervan dan Dumolin, die dit geheim te zijnen voordeele wil uitbuiten en mevrouw de' Beaumont- met dit geheim lastig valt. Ten slotte wordt Dumolin ontmaskerd en krijgt hij voor de chantage die hij trachtte te plegen zijn gerechte straf. Het stuk werd- met succes opgevoerd. Een tijdens de pauze gehouden verlotin; bracht een aardige afwisseling. De avond werd besloten met een gezellig bal. VEREENIGING VOOR KINDEREN VAN WERKLOOZEN. Het bestuur der Vereeniging voor kinderen van werkloozen verzoekt ons te melden, dat het door het zeer groote aantal kinderen nog eenige dames noodig heeft om de kinderen te helpen met alle mogelijke werkjes,- als handwerken, teekenen, slöjd enz. Wie voelt iets voor dit mooie werk, dat natuurlijk be langeloos verricht moet worden? Mej. G. de Vries, Velserduinweg 151 zal gaarne de namen noteeren en is tevens gaarne bereid inlichtingen te verschaffen. den-Oost, Velserduinweg 98. Curator: Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. H. M. Ruysenaars, kweeker v. d. kweekerij „Bloemoord", wonende te Heemstede, 'Land zichtlaan 56. Curatrice: Mevr. Mr. E. J. ScheltemaConradi te Haarlem. H. Hoffman, slager, wonende te Zandvoort, Da Costaplein 15. Curator: Mr. J. H. van Gel deren te Haarlem. F. H. van der Schaaf, kleermaker, wonende te Santpoort, Rijksweg 328. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: S. Pappie, schoenwinkelier, wonende te Zandvoort. Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem, J. Klink, reiziger, wonende te Haarlem. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. de N.V. Bouw- en Handelsmaatschappij .Menton", gevestigd te Haarlem, Eschdoorn- straat 17. Curator: Mr. G. E. Mellema te Haarlem. HET ECHTPAAR VISSER—HOOFT TERUG VAN DE KARAKORUM-EXPEDITIE. Met het Italiaansche motorschip „Victora", komende van Bombay zijn Dinsdagmorgen te Genua dr. Ph. C. Visser en mevrouw Visser Hooft van hun vierde Karakorum-epeditie teruggekeerd. De heer en mevrouw Visser zul len na een kort verblijf te Florence en te Lugano in het begin van de volgende week naar Nederland doorreizen. LANGS DE STRAAT. Eigen recht is snel recht. Of: hoe een gestolen auto weer in handen van den rechtmatigen eigenaar terugkwam. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen, uitgesproken op Dinsdag 22 October 1935, door die Arrandissemenbs- Reehtbank te Haarlem. N. Roos, weduwe W .A. Manvis, pension houdster, wonende te Haarlem, Duvenvoorde- straat 11. Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem. P. van der Veld, expediteur, wonende ie Zandvoort, Verlengde Haltestraat 83. Curator: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Wouter Baart, zonder beroep, wonende te Haarlem Noord, Rijksstraatweg 120. Curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Gosse Smeding, timmerman, wonende te Haarlem, Marsstraat 16. Curator-: Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, te Haarlem. P. Ven.nik, banketbakker, wonende te Zand voort, Kerkstraat 8. Curator: Mr. M. van Tou lon van der Koog, te Haarlem. H. Rovers, bloembollen-handelaar, wonende te Hillegom, Stationsweg.- Curator: Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. J. Jansen, automobielreparateur, wonende te Haarlem, Essenstraat 13. Curator: Mr. H. J. Hoppe, te Haarlem. G. Uytenhooren, agent der te Utrecht ge vestigde N.V. Stichtsche Glas verzekering Maatschappij en Glashandel, wonende te Heemstede, Julianalaan 26. Curator: Mr. H. A. M. Smits, te Haarlem. H. de Bruin, vroeger wonende te St. Maria- burg in België, thans te Santpoort, Rijks straatweg 448. Curator: Mr. H. J. Pot, te Haarlem. J. H. J. Kimmenaede, bleeker, wonende te Haarlem, Kamperstraat 28 rood. Curatrice: Mevr. Mr. E. J. ScheltemaConradi, te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse- metnen is: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade te Haarlem,. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: J. A. Soonius, melkventer, wonende te IJmui- Een blik op het centrum van de Abessynische stad Harar, die wegens haar ligging nabij de spoorlijn DzjiboetiAddis Abeba een belangrijke strategische positie inneemt. Daar een Italiaansche aanval gevreesd wordt verlaat de bevolking de stad thans geleidelijk. Men ziet op de foto een aantal vrachtauto's voor het vervoer der bewoners gereed staan. - Eenige maanden geleden kwam bij een autoverhuurderalheir iemand om „even" een auto te huren. Dit gebeurde wel eens meer en onze verhuurder zag er geen kwaad In, zijn auto aan den huurder toe te vertrouwen. Eenige aanwijzingen werden gegeven, dé ben zinevoorraad werd aangevuld en daar ging de auto. Er zijn betrouwbare en er zijn onbetrouw bare huurders. De huurder in kwestie bleek tot laatstgenoemde categorie te behooren. Want hij kwam niet terug, 's avonds niet, zooals hij beloofd had, den volgenden dag niet en ook de volgende dagen niet. Als het zoover is, blijft er voor een auto verhuurder maar één weg over: dien naar de politie. En deze weg bewandelde ook de onze. Hij deed aangifte van. diefstal van zijn auto; de dief werd achterhaald, maar de auto niet. Die was nergens te vinden. Het toeval speelt een groote rol op de wereld Ook in deze geschiedenis van dezen gestolen auto. Zooals straks zal blijken. Eenigen tijd nadat de diefstal plaats vond, kreeg de rechtmatige eigenaar van den ge stolen auto van de politie van Wieringen be richt, dat een inwoner (of is het bewoner?) van het eiland, dat thans geen eiland meer is, den auto gekocht had. Was alles op normale wijze gegaan, dan zou de auto in beslag zijn genomen en men zou den kadi hebben laten uitmaken, wie in het vevolg met den auto zou mogen rijden, eige naar nummer één of eigenaar nummer twee, die allebei feitelijk rechtmatige eigenaar wa ren. Dit lijkt een anomalie, maar eigenaar nummer twee had evenals eigenaar nummer één den auto eerlijk gekocht en betaald en was dus even rechtmatig eigenaar als laatst genoemde. Het ging hier niet normaal. Onze Wierin- ger tufte vroolijk met zijn auto, die hij van eenige nieuwe banden had laten voorzien over het voormalige eiland en beleefde veel ple zier van zijn eigendom. Want het was een goede auto. Maar het toeval, waarover ik het al eerder had, was oorzaak, dat er een ontijdig einde aan de pret kwam. Rechtmatige eigenaar nummer één wist dus, dat zijn auto op Wieringen was. Toen redeneerde hij aldus: als' de auto niet van zelf terugkomt, ga ik hem halen. En zoo toog hij, vergezeld van eeri helper én een eind touw naar het eiland dat geen eiland meer is. Tevoren was een plan de campagne opgemaakt, dat klopte als een bus. Behouden kwam men in Hippolytushoef aan. En het geluk, dat steeds aan de zijde is van den stoutmoedige, diende ook onzen auto verhuurder. Daar stond zijn wagen zoo maar op straat. Ijjven werd de omgeving verkend. Jawel, alles was safe. Rechtmatige eigenaar nummer twee zat kalmpjes aan het middag maal, niet vermoedende welke plannen er in zijn onmiddellijke nabijheid gesmeed wer den. Zoodra onze IJmuidenaar het oogenblik gunstig achtte, sprong hij uit zijn auto. Zijn helper liet den motor „doorkapen", eigenaar nummer één bevestigde snel als de wind het touw aan zijn auto, die tegelijkertijd eigen dom van den Wieringer was en stapte fluks weer in bij zijn helper, die inmiddels al be weging in het convooi had gebracht. Toen eigenaar nummer twee, die door de drukte voor zijn deur bemerkte dat er iets bijzonders gaande was, naar buiten kwam, had hij geen auto meer. Die was al uit het gezicht verdwenen op weg naar IJmuiden, eerst gesleept, later bestuurd door den ouden eigenaar, die thans nieuwe eigenaar was ge worden. En die in zijn vuistje lachte, omdat hij zijn oude auto weer terug had, die boven dien tijdens zijn afwezigheid er niet slechter op geworden was. S. B.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1