Eerste belangrijke veldslag in het Noorden verwacht. 1 THIJS IJS EN DE KONINGSKROON Radio-Programma Abessynië. Ras Seyoem en Ras Kassa moeten stand houden. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA, Dinsdagavond, Ik verneem, dat de toestand aan de Noord grens thans uiterst gespannen is. De Abes- synisehe legers hebben thans de hun aange wezen posities ingenomen en de regeering wacht thans op de botsing, welke waarschijn lijk in de eerstkomende dagen tot den eer sten grooten veldslag sinds het uitbreken van den oorlog zal leiden. De vermoedelijke ont wikkeling in de naaste toekomst- wordt duide lijk uit de bijzonderheden over de sterkten, de posities en de bewegingen der beide legers, die ik uit ministerieele bron heb ontvangen en die, naar ik verneem, de mooiste en meest accurate cijfers bevatten, die voorhanden zijn. Er zijn in het geheel ongeveer 320.000 Abes- syniërs bij den strijd betrokken, hoewel de mobilisatie in de provincie Tigré nog steeds onvolledig is. Ras Seyoem's leger, dat 150.000 man sterk is, is echter nog steeds het grootst in aantal en tevens van uit strategisch oog punt het belangrijkst. Ras Seyoem heeft tot nu toe het meerendeel der gevechten voor zijn rekening genomen. Zijn leger heeft ver liezen van 15.000 tot 20.000 man geleden, waarvan velen ten Zuiden van Adoea gevallen zijn. De Abessynische regeering blijft intusschen onverstoord. Men begrijpt dat zware verliezen in een guerilla onvermijdelijk zijn. .Ras Seycem heeft daarentegen een groot aantal Italiaansche gevangenen gemaakt, terwijl slechts weinigen van zijn eigen mannen dooi den vijand zijn gevangen genomen. Ras Seyoems leger, dat eenige mijlen ten Noorden van Makallé ligt. strekt diagonaais- gewijs Uit van Agula tot Hamle. Een gedeelte bezet bovendien de heuvelen rondom Adoea. Ten Westen van Ras Seyoem en ten Noorden van de rivier Takkazé ligt Ras Kassa's leger, dat 100.000 man sterk is en zich uitstrekt van een punt op 10 mijlen ten Zuid-Westen van Aksoem in de richting van Adella, dicht bij Hamle.a Dit leger is juist de rivier Takkazé uit het Westen overgetrokken en de geza menlijke troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem vormen thans een groote letter L. Ras Kassa voert thans het bevel over het geheele Noordelijke front. In het Noord-Oosten tusschen Dera er Edaga Hamces ligt het leger van Dedjasmats Kassa, dat 20.000 man sterk is. De frontlijn van ras Ayeloe's legermacht van 40.000 man bevindt zich volgens de laatste berichten ten Zuiden van Om Agar dicht bij de grens van den Soedan. Ras Ayeloe beschikt bovendien over 20.000 man cavalerie, door Ras Kassa uit Gondar gezonden en voorts over 20.000 man door Ras Imroe uit Godsjam gestuurd, hetgeen de totaalsterkte van zijn leger op 80.000 man brengt. Deze troepenbewegingen zijn voor deze woestijnstreek buiten verwachting gelukt en ik verneem, dat Ras Imroes troep haar be stemming weldra zal hebben bereikt. De troepen in de tweede linie zijn bijna even belangrijk. Uit het Oosten trekt, achter het leger van dedjasmats Kassa, een leger van 20.000 man, uit Sacota op, onder leiding van Wagshoem Kaleda en diens zoon dedjasmats Hailoe. Dit leger bevindt zich thans niet ver van Makkalé. Achter de in hoofdletter L. vorm opgestelde legers van Ras Kassa en Ras Seyoem, ligt dedjasmats Admassoe en broer van Ras Ayeloe, met-een leger van 15.000 tot 20.000 man, dat zich thans tusschen Dabat en Sacota be vindt. Daarachter komen de troepen van dedjasmats Gobanha (8000 man) en van dedjasmats Ambtsjoew (10.000 man), die zich tusschen Sacota en Debrji Tabor bewegen. Weer daarachter zulleti zich de gedeelten van. het leger opstellen, die thans Addis Abeba hebben verlaten. De meeste dezer bewegingen hebben 's nachts plaats gevonden om aan een observatie van Italiaansche vliegtuigen te ont snappen. De meeste troepenbewegingen zijn thans voltooid, behalve in het Oosten, waar dedjasmats Kassa en Kaleda steeds verder op trekken. Dit kan geen kwaad, omdat de Abes- sijnen verwachten, dat de eerste Italiaansche aanval uit dezen hoek zal komeh en dat zij dientengevolge niet tegenover een stilstaand, dóch tegenover een optrekkend leger zullen komen: Men gelooft, dat het grootste deel van het Italiaansche leger langs en over de grens tus schen Aksoem en Adigrat ligt. Men hoopt, dat de uitgestrektheid dezer liniën het afsnijden van verbindingen des te gemakkelijker zal maken. Belangrijke bewegingen zijn nog niet opge merkt, behalve in het Oosten, waar men heeft gepoogd dedjasmats Kassa het trekken langs de grens van Danakil onmogelijk te maken. Een sterke macht is gebruikt om hem terug- te drijven. Het is hier, dat van ernstige ge vechten sprake is. Op het oogenblik hebben zoowel Ras Seyoem als Ras Kassa de opdracht, vast te houden. Ras Ayeloe, die thans tracht de Italianen af te snijden, die de grens ten Zuiden van de rivier Setit trachten over te trekken, kan even eens sterken tegenstand verwachten. Er gaan geruchten te Addis Abeba, dat ras Ayeloe ernstig gewond zou zijn en dat een dokter van hier uit zou zijn gezonden. Uit al deze mededeelingen blijkt, dat Adoea thans door een dubbeien gordel van troepen is om geven, Ras Seyoem's mannen staan in de voorste rij en daarachter bevinden zich de legers der beide Kassa's en een gedeelte van Ras Seyoem's leger, die samen 270.000 man sterk, een halven cirkel aan den Zuidkant vormen. Ik verneem eveneens, dat belangrijke ge beurtenissen in Dessié zijn te verwachten. De kroonprins zou naar Addis Abeba terugkeeren, zoodra de keizer vertrekt om het bevel over het Wallo-leger, dat, aangevuld met de kei zerlijke garde en het leger, dat onder bevel van den minister van Oorlog' staat 200.000 man sterk zou zijn. Dit leger zóu zich ten slotte aansluiten bij de troepen onder bevel van dedjasmats Wadajo. (Copyright MorningpostA.N.P.) Negus schenkt oud-minister vergiffenis. Generaal Biru, de oud-minister van oorlog, aangenomen zoon van Menelik is thans weer in genade aangenomen. Dit ging naar Reuter meldt, gepaard met een aangrijpende plech tigheid door den negus. Biru was twee jaar geleden in ongenade gevallen wegens verkwisting en omdat hij zich verzette tegen den negus. Hij trok zich terug in de provincie Aoessa en weigerde naar Addis Abeba terug- te keeren. Tegenover den vijand van buiten zijn thans alle geschillen opzij gezet en gisteren begaf de oud-minister zich met zijn volgelingen naar den negus. Alvorens de troonzaal bin nen te treden, legde hij een steen op zijn hoofd en kroop zoo tot den voet van troon. Hier wierp hij zich plat ter aarde en herhaalde de oude formule om vergiffenis te vragen: „Abiet, abiet. abiet", totdat de negus de woorden vergiffenis had uitgesproken, en hem weer in het leger had opgenomen. Deze ceremonie is van zeer veel beteekenis, aangezien Biru voor een groot strateeg door gaat. Het A.N.P. meldt uit Addis Abeba: Het aantal Abessynische dooden en gewon den, zoo -wordt liior van gezaghebbende zijde verklaard, is dan ook veel en veel grooter dan noodzakelijk zou zijn geweest, wanneer de oorlogsdrift der wilde krijgers beter in be dwang zou kunnen worden gehouden. Er gaan hier schattingen rond, die dit aantal dooden en gewonden plaatsen op in totaal 15 tot 25.000, waartegenover dan het aantal dooden en gewonden der Italianen gesteld wordt op 5 tot 7000, waarvan dan meer dan de helft gevallen zou zijn onder de inboorlingent roeper, die de Italianen vaak gebruiken voor de gevaarlijkste operaties. Wat het nieuwe Italiaansche offensief be treft. wordt verwacht, dat de Italiaansche legerleiding zal trachten den krachtigsten stoot te richten op de plaats, waar de troe pen van Ras Kassa en van Ras Seyoem el kander ongeveer genaderd zijn, in de om geving van Dera. Tegelijkertijd zou dan ge poogd worden een omsingelende beweging te maken, teneinde Ras Kassa af te snijden. Turkije. Fransche autoriteiten in Syrië voor de samenzwering aan sprakelijk gesteld. Uit Istanboel, 22 October: In alle groote steden vinden sedert giste ren massabetoogingen plaats, waarin uiting wordt gegeven aan de verontwaardiging over de plannen tot het plegen van een aanslag op Kemal Ataturk. In verband met het feit, dat de aan slag op Syrisch grondgebied is voor bereid, is men in sommige kringen van meening, dat de Fransche W OENSD A" G 23 O 'C T. '1935 autoriteiten in Syrië in zekeren zin de indirecte verantwoordelijkheid dra gen. In deze kringen acht men het waarschijn lijk, dat de Turksche regeering naar aanlei ding hiervan te Parijs zal protesteeren en de zaak ook te Genève aanhangig zal maken. De bladen schrijven, dat de organisaties der Armeniërs en Koerden, die Turkije vijandig gezond zijn. in Syrië niet slechts gastvrijheid maar ook steun vinden en zoo in staat ge steld worden den Turkschen staat in gevaar te brengen. Engeland. „Economische sancties leiden niet onvermijdelijk tot oorlog," aldus Hoare. De debatten over de buifcenlandsche politiek in het lagerhuis, dat voor deze gelegenheid voor het eerst sedert 3 maanden bijeen was gekomen, zijn gistermiddag geopend met een uitvoerige rede van den minister van buiten- landsche zaken Sir Samuel Hoare. Nadat Sir Samuel Hoare eenige woorden gewijd had aan de nagedachtenis van Arthur Henderson, den overleden voorzitter van de ontwapeningsconferentie, zette hij o.m. uit een, dat de politiek van Engeland in den laatsten tijd niet veranderd is. Spr. kon be weren, dat deze politiek de groote meerder heid van het Engelsche volk achter zich heeft. De redenen, waarom Engeland den Volken bond ondersteund heeft, moeten gezocht war den in de omstandigheid, dat Engeland de dingen realistisch ziet, aldus Hoare. Engeland is er op het oogenblik mee bezig de bepalin gen van het Volkenbondshandvest te toetsen. Wat de Britsche regeering betreft, zij heeft ernstig en eerlijk gepoogd deze bepalingen tot een succes te. doen worden, Dit zijn de eenige motieven voor den rol, die Groot-Brittannië in Genèv.e heeft gespeeld. Geen rijksbelang- heeft daarop invloed uitgeoefend, tenzij de natuurlijke bezorgdheid, die een zich over den aardbol uitstrekkend rijk moet gevoelen ten opzichte van het behoud van den vrede. Enge land heeft ook niet het minste voornemen zich te mengen in de binnenlandsche aange legenheden van andere volkeren. Hoare keerde zich tegen de critiek, die gericht is tegen de economische sancties. Er zijn lieden, die zeggen, dat deze onvermijdelijk tot den oorlog leiden. Spr. is 't daarmede niet eens. Hij geloofde ook niet, dat de ontworpen economische druk ineffectief zal zijn. Maar wanneer een actie van dezen aard effectief wil zijn, moeten de Volkenbondsleden hun aandeel dragen van het risico, de ongemak ken en de verliezen. Ten tweede moeten alle Volkenoondsleden .schouder aan schouder staan om tegenstand te bieden aan een aan val, die gericht wordt tegen een staat, omdat deze een handeling onderneemt ter verdedi ging van het volkenbondshandvest. Om deze reden heeft men mededeelingen uitgewisseld met de Fransche regeering. Het Fransche ant woord dat dezer dagen ontvangen is, is volstrekt bevredigend. De Fransche interpreteeren arti- Kel 16 van het Volkenbondshandvest precies zoo als de Engelschen dat doen. Voortgaande sprak Hoare over de kwestie van militaire sancties. Hij zeide, dat er in Genève in dit opzicht nog nooit een collec tieve overeenstemming geweest was. Militaire sancties kunnen alleen collectief worden toe gepast en Epgeland heeft van den aanvang ,f duidelijk gemaakt, dat Engeland alleen collectief wil optreden. Engeland heeft niet het voornemen alleen te handelen. Overigens heeft men van het begin af aan in Genève de kwestie der militaire sancties niet be sproken en geenerlei maatregelen van dien Koude over Europa. Sneeuwval in Engeland en Frankrijk. LONDEN, 22 October (A.N.P.) Het is gisteren in geheel Engeland zeer koud ge weest. In Wales en in sommige deelen van Schotland hebben zelfs sneeuwstormen ge woed. Het weerbericht voorspelt, dat het van daag iets zachter zal zijn. PARIJS, 22 October (A.N.P.) In de om geving van Annecy in Savoye is in den afge- loopen nacht, nadat de temperatuur zeer sterk was gedaald, de eerste sneeuw gevallen. Ook in Puy-en-Velay in het departement Haute-Loire is het kwik in de thermometer plotseling- zeer gedaald. Nadat er langen tijd een ijskoude regen is gevallen sneeuwt het thans,. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC O! o! wat ziet de koning er nu ineens vreemd uit! Ja, dat document bevatte heusch de zuivere waarheid, hoor! Jullie kent den inhoud nog wel „Een ieder moet nu weten, dat deze kroon alleen maar wordt bezeten „door hém, die zeer gewis ook inn er lij k van koninklijken bloede „is. Zet een ander, al is hij nog zóó deftig, hem op 't hoofd, dan is hij „van allen luister plots beroofd, en ieder, die in de nabijheid is mis schien, zal hem in zijn ware gedaante zien, terwijl hij dan altijd zoo „moet blijven en nimmermeer zijn oud beroep nog kan bedrijven." Exx kijk nu eens naar den koning. Zijn kleeren zijn ineengeschrom peld en gescheurd, zijn mantel uitgerafeld, zijn schoenen versleten. Je begrijpt 't natuurlijk: dit was de ware koning niet. De raadsheer lacht den onechten vorst uit en roept hem toe: „Nu zul je verder als een landlooper door het leven moeten gaan!" aard vormen ëèii bestanddeel van de Britsche politiek. De oixtworpen maatregelen zijn niet van militairen aard, maar vaxx economischen aard. Spr. gelooft niet en niemand in dit huis kan gelooven, dat iemand in Europa den oor log zou willen. Ook in de onderhandelingen met de Franschen is nooit de overweging van militaire maatregelen behandeld. De Volken- boxxd is een instituut van den vrede. Dat moe ten zich diegenen herinneren, die verlangen, dat Engeland het Suezkanaal zal sluiten en de Italiaansche verbindingeix over zee "zal af snijden. Aangezien Eixgeland dit niet alleen kan doen zal er ook geen collectieve overeen stemming op dit punt te bereiken zijn. Het is dan ook gevaarlijk en provocatief daarover ook maar te spreken. Sir Samuel Hoare. De economische druk, die thans in het voornemen ligt, zal niet aldus worden uitge breid, dat het tot een oorlog komt. Aan het slot van zijn rede gekomen wees de minister er nog op, dat de adempauze, waarin men zich thans bevindt voordat de economische druk ten uitvoer zal worden ge legd, gebruikt moet worden om een regeling tot stand te brengen. Labour-motie van wan trouwen. Bij de kleine interpellaties voor het begin van de eigenlijke debatten vroeg Sir Hei-bert Samuel de regeering, welke wettelijke vol machten zij bezat om den Italiaanschen in voer in Engeland tegen te gaan of. andere' sanctiemaatregelen toe te passen. Baldwin antwoordde daarop, dat deze volmachten vastgelegd zijn in de parlementsbesluiten beti-effende het sluiten van den vrede in 1919. De leider der Labourpartij, majoor Attlee. kondigde daarop aan, dat de oppositie een motie van wantrouwen tegen de regeering- zou indienen op grond van het voortijdig uitschrijven van verkiezingen. Baldwin antwoord - de Attlee, dat de verklaring betref fende de verkiezingen Woensdag zou worden afgelegd. Bij den aanvang der eigenlijke debatten voerde majoor Attlee eerst het woord. Hij beschuldigde er allereerst Mussolini van den vrede te hebben verstoord en de geheele we reld in gevaar te hebben gebracht. Verder beschuldigde Attlee de Engelsche regeering er van te laat te hebben ingegrepen in het conflict tusschen Italië en Abessynië en door haar weifelende houding in het Ja- pansch-Chineesche conflict de Ita lianen te hebben aangemoedigd tot hun optreden van thans. Engeland heeft zelf.nooit ontwapend en is derhalve voor een deel verantwoordelijk voor de herbewapening van andere staten, zooals bijvoorbeeld Duitschland. De oppositieleider eischte vervolgens een onmiddellijk van la-acht doen worden van de economische sancties, aangezien Italië anders in den tus- schentijd alles zou kunnen krijgen, wat het zou willen. (Applaus). Vervolgens beschuldigde spr. er de regee ring van haar eigen belangen in Afrika na te streven door middel van den Volkenbond. Laat de regeering daai*om een gebaar maken ten bewijze, dat zij niet bij Abessynië is ge ïnteresseerd, door af te zien van alle uit vroegere verdragen voortvloeiende voordee- len. Engeland moet Egypte vrijlaten en den Soedan doen besturen door een Volken bondsmandaat. De regeling van het geschil mag geen verdeeling van Abessynië met zich mede te brengen en mag den Abessijnen niet opgedrongen worden. Ten slotte deed Attlee een aanval op de regeering wegens haar ontwapeningspolitiek. De oppositie is niet bereid de regeering een blanco cheque te geven voor de herbewape ning. Bij de debatten verklaarde de leider der li- bei-ale oppositie, Sir Herbert Samuel, dat zijn partij de door de regeering voorbereide en bestudeerde economische sanctiemaati-egelen volkomen billijkt. Spr. noemde de redevoe ring van Hoare echter-niet overtuigend. Samuel liet doorschemei-en, dat hij geen principieel tegenstander van militaire sanc tiemaatregelen zou zijn. Lansbury, ex-leider der oppositie zeide iedere toepassing van sanctiemaatregelen, militaire of economische, te veroordeelen. De afgevaardigde der libei-ale oppositie Mander zeide nog, dat een sluiting van het kanaal van Suez de eenige oplossing was voor de stopzetting der vijandelijkheden in Abessynië. De Lagerhuisdebatten over den internatio nalen toestand zullen waarschijnlijk reeds hedenavond worden beëindigd, zulks op ver zoek van de Labour-oppositie, welke nog voor de ontbinding van het parlement een debat wenscht over het probleem der werkloosheid. Naar Dinsdagavond verluidde, is de regee- ring voornemens de toeslagen voor de kin deren van werkloozen van 2 tot 3 shilling per hoofd te verhoogen, hetgeen de schatkist op 1 1/4 millioen pond te staan zou komen. Tegelijkertijd met de debatten in het La gerhuis werd ook in het Hoogerhuis de in ternationale politiek besproken.. Lord Lon donderry deed ongeveer dezelfde mededee lingen als Sir Samuel Hoare in het Lager huis. Lord Carson overleden. Fel tegenstander der Home Rule voor Ierland. Reuter meldt uit Londen het overlijden van Lord Edward Henry Carson, die tijdens den oorlog eerst minister van marine en later mi nister zonder portefeuille is geweest. Hij is 81 jaar oud geworden. Carson's naam is verbon den aan de Iersche Home-Rulebeweging, waarvan hij een fel tegenstander was, of schoon hij zelf uit Dublin afkomstig was. In het Lagerhuis is hij de groote voorvechter ge weest- der Noord-Iersche Unionisten, die zich scherp tegen afscheiding van Engeland ver zetten. Kort voor den oorlog vormde hij in Ulster een vrijwilligerscorps van ongeveer 100.000 man onder het devies „vrede, maar vcorbëreiding". Een gewapend conflict tiw, schen de Unionisten en de Home-Rulers scheen niet onmogelijk, doch door het uitbre. ken van den wereldoorlog raakte het geschü op den achtergrond. In 1919 kwam de zaak, mede door het op, treden van Carson, opnieuw aan de orde. Deze staakte echter zijn actie toen een her. ziening van de regeering van lei-land tot stand kwam, waarbij een afzonderlijk parle- ment en een afzonderlijk bestuur te Dublin en Belfast werd ingesteld met een bondsraad voor geheel lei-land. In 1921 werd hij tot Peer verheven, v hij den titel baron van Duncairn kreeg, Beroep op de ItaliaanscKe vrouwen. Aanmaning tot discipline en spaarzaamheid. Het A.N.P. meldt uit Rome, dat een inten sieve campagne is begonnen voor de propa geering van een boycot van buitenlandsche artikelen, alsmede van films. Vooral op de vrouwen- wordt een beroep gedaan binnen landsche producten te koopen. De „Giornale d'Italia" schrijft: Het is thans zaak weerstand te bieden aan de sancties Alle Italiaansche vrouwen die deze stormach tige tijden met niet minder groote bezorgd heid en met evenveel inzicht als de mannen volgen, hebben reeds begrepen, wat de har de sancties, waartoe besloten is. beteekenen. Discipline en vooral spaarzaamheid zijn dé wapenen, waarmede Italië zich gereed moet maken te strijden tegen de rijken, die sterk in hun rijkdommen en domeinen, het land arm zouden willen maken. De nationale pro ductie is in haar geheel gemobiliseerd om voor vandaag en altijd de producten te le veren, die tot dusverre uit den vreemde wer den betrokken. Iedere aankoop in het buitenland komt overeen met goud, dat uit het land gebracht wordt. En aangezien iedere vrouw de kern vormt van het gezin heeft zij de directe en onmiddellijke mogelijkheid te verhinderen, dat bij haar producten binnen komen, die uit sanctielanden afkomstig zijn, welke die producten overigens ook zijn. De retorsie moet duidelijk, totaal en strijdvaardig zijn. Wijnen, likeuren, vrucht-en. tabak, auto's moeten geweigerd worden. De nationale pro ductie kan thans en voor altijd voorzien in iedere behoefte. De vrouw, die liet fascisme aan het gezin gewijd heeft, om haar meer en beter aan het vaderland te wijden zal op deze wijze medehelpen tot de verdediging van onze goudreserves. Zij zal op de voorposten van dezen strijd actief tegenwoordig zijn in de rijen van het gewapende volk. 11(1! DONDERDAG 24 OCTOBER. HILVERSUM, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 N.C.R.V. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. J. v. d.a Woude. 10.45 Gram. pl. 11,30—12,00 Goasd. halfuur. 12.15 Gram. pl. en orkestconcert. 2.00 Handwelkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur 2.20—3.45 Gram. pl„ 4.00 Bijbellezing Ds. R. ten Kate mmv. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gram. pl. 6.05 A. Feinland (viool) en B. Fein- landBos Janszon (cello). 6.457.00 Causerie A. Stapelkamp. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten 8.05 Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" olv. R. Meyering mmv. H. Zirkzëe (piano) en een voordrachtclub olv. A. E. v. d. Hoekv. d. Bergen. 10.00 Berichten 10.0511.30 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram. pl. 9.00 mevr. LottgeringHille- brand: Het recept van de week. 9.05 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.00 Omroepor kest olv. N. Treep. 2.00 Knipcursus. 2.45—3.45 Uitzending v. d. Herdenking van het 150- jarig bestaan der Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam (Spreker o.a .Dr. H. Co- lijn). 4.00 Voor zieken en oude van dagen. 4.30 Gram. pl. 4.45 Radio-tooneel v. d. kinderen. 5.30 VPRO. Causerie Ds. E. D. Spelberg. 6.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Omroeporkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Berichten. 8.10 Gram,pl. 8.15 Concertgebouw-orkest olv. Prof. Dr. Willem Mengelberg mmv. Walter Giesekin (piano) 10.30 Gram. pl. (Om 10.45 Verslag Schaakmatch EuweAljechin). 11.00 Berichten. 11.10 Gram. pl. 11.20—12.00 Gramo- foon-opnamen. DROITWICH. 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie 11.25 Orgelspel H. Croudson. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Rutland Square en New Victoria orkest olv. N. Austin. 1.20 Gram. pl. 2.20 Be richten. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 Gram. pl. 5.05 Orgelconcert R. H. Clifford Smith. 5.35 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Mozartconcert. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing 8.20 BBC-Mili- tair orkest olv.O'Donnell. 8.50 „Opium-Eater" spel van Denn en Felton .9.50 Berichten. 10.20 Het Bridgewater-kwintet mmv. F. Collins (so praan). 11.3512.20 Maurice Winnick en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert olv. Touche. 3.20 Gram. pl. 6.20 Hoorspel. 7.20 Gram. pl. 8.20 Zang en declamatie. 9.05 „La scintillante", spel van Romains. 10.05 Natio naal orkest olv. Inghelbrecht. 11.5012.35 Het Pascal-orkest. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest olv. Andersen. 2.20 —4.50 Strijkorkest olv. Warny. 7.20 Omroep- symphonieorkest olv. N. Malko mmv. piano solist. 9.5011.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Blaasconcert. 1.35 Gram. pl. 3.20 Trioconcert. 4.20 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt.. 7.30 Omroepkoor olv. Breuer. 8.20 Omroeporkest olv. Buschkötter. 9.40—11.20 Vrouwenkoor, Boerenkapel en so listen. ROME 421 M. 8.10 „La campana sommersa", opera van Respighi. Leiding: Respighi, BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gram. pl 12.50 Omroeporkest olv. Douliez. 1.50—2.20 Gram. pl. 5.20 Piano-recital. 6.35 Orgelspel. 7.35 Gram. pl. 8.20 Omroep orkest olv. Douliez. 9.10 Radio-tooneel. 9.30 Carillon-concert. 10.3011.20 Gram. pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 en 1.30—2.20 Het Constan tinorkest. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Gram. pl. 6.50 Kamermuziek 7.35 Gram. pl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.05 Hoorspel. 10.30—11.20 Populair concert.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2