HET NIEUWE AVONDBLAD Glimlach-cursus. 2Ce JAARGANG No. 301 VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets,., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prij*. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Loterijen. Bij de indiening der rijksbegrooting in September heeft minister Oud een aantal belastingverhoogingen voorgesteld, die ook in dit blad critiek hebben uitgelokt. Immers, de minister van Financiën had een jaar tevoren zelf met nadruk verklaard dat hij de bela; tinggrens bereikt achtte. Nieuwe verhoogingen zouden dus, uitgaande van deze redeneering. geen stijging van baten meer kunnen brengen. Inderdaad kanmen moeilijk aannemen, om maar één voorbeeld te noemen, dat de verhoo ging van de omzetbelasting met 20 opcenten een noemenswaardige stijging van de op brengst dezer belasting zou opleveren, Die op brengst bleef in 1934 al aanzienlijk onder de raming en sindsdien is de algemeene toestand er niet beter op geworden. Het is dus niet ge makkelijk, de belastingipolitiek van minister Oud te begrijpen. Uit onzen lezerskring is bij herhaling de vraag naar voren gekomen waarom men toch de staatsfinanciën niet versterkt door instel ling van- een reeks groote loterijen met groote geldprijzen. Als men elk jaar eenige zulke lo terijen hield, op veel grooter schaal natuurlijk dan de bestaande Staatsloterij, zouden daar mee tientallen millioenen de Staatskas binnenvloeien. Aangezien de belangstellin; van het publiek voor deelneming aan loterijen ten allen tijde, en ook nu, onverflauwd blijft, lijdt het geen twijfel dat zulk een opzet zou slagen. Eén lezer kwam ons een schema bren gen dat zooiets.als dertig millioen per jaar zou opleveren, waarbij de prijs der loten op een rijksdaalder was gesteld en waarbij voor elke loterij een hoofdprijs van een half- mil lioen. gulden, plus een lange reeks lagere prij zen, was aangenomen. Hij uitte daarbij de overtuiging dat met toepassing van dit middel geweldige geld sommen, die thans „in ruste'' zijn aan het r.ollen zouden worden gebracht. En hij sprak over het welslagen der Fransche loterijen en over de groote sommen, die uit Nederland ver dwijnen door de deelneming van het publiek aan de Iersche sweepstakes. Het is bekend diat principiëele bezwaren in sommige politieke kringen in Den Haag de toepassing van het loterij-middel tot verster king der staatsfinanciën belemmeren. Deze bezwaren bestaan vooral in de partij van mi nister Colijn, en zij hebben ook geleid tot het verbod van kansspelen in meer op-ziehtigen vorm: het laatst tot het bekende verbod van „Straperlo" in de Nederlandsche badplaatsen. De Belgische badplaatsen prof-iteeren daar thans geweldig van ten koste van de on-ze. Het principiëele standpunt ten opzichte van loterijen wordt overigens in de practijk vol strekt niet principiëel toegepast. Als men het dagelijksche gegok aan de Amsterdamsche Beurs, dat veel omvangrijker en gevaarlijker is dan welke gewone loterij ook, vooropstelt, dan treft weder het voortbestaan van de oude Staatsloterij, die in wezen toch precies het zelfde is als een reeks loterijen op grooter schaal zou zijn. En daar komt dan jaarlijks een lange reeks loterijen bij landelijke en locale waar voor officiëele toestemming verleend wordt. De jongste is een loterij van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, ten doel hebbend het zakenleven te stimuleeren. Andere betref fen vaak nobele sociale doeleinden zooals onlangs de hier gehouden loterij ten bate van Brederodeduin, bestemd dus tot versterking der financiën van de tuberculose-bestrijding. Ik moet erkennen dat ik het principiëele verschil tusschen al deze loterijen en de in stelling van een reeks grootere ten bate van de staatskas ook niet begrijp. Als het alleen oen verschil in omvang wordt kan dat toch niet meer als principiëel gelden. Het argument betreffende de groote sommen, die naar bui- tenlandsehe loterijen verdwijnen is eveneens sterk. Onwillekeurig rijst bij velen de vraag, of de bedoelde mogelijkheid niet binnenkort weer eens aan de orde zal worden gesteld ter bezwering van een financiëele situatie, die de grootste zorgen blijft baren. Ons is wel duide lijk gebleken, dat de gedachte bij zeer velen leeft en dat men het huidige Haagsche stand punt niet begrijpt. R. P. IJMUIDEN Chr. Gem. Koor Heer". Looft den menschen naar „de mensch" Het bestuur van de Vereeniging van Hel- Pers en Helpsters van de Transportcolonne j van het Nederlandsche Roode Kruis, afdee- bng IJmuiden-Velsen organiseert bij voldoen de deelneming andermaal een excursie naai de tentoonstelling „De Mensch" in Amster dam. De datum is bepaald op Dinsdag 28'Octo ber a.s. Herdenkingsconcert 20-jarig bestaan. De jaariijksche conce-rten van het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" munten altijd uit door dein goed verzorgden samenzang, welken de bezoekers be genieten krijgen. Redenen, waarom het publiek ze gaarne bezoekt. Ditmaal werd de uitvoering in de Ned. Herv. -kerk gegeven; de baten kwamen ten goede aan de bewaarscholen der Ned. Herv. Gemeente. In grooten getale waren de zanglief hebbers opgekomen, om van het door het koor en zijn medewerksters gebodene te ge nieten. Tevens was deze uitvoering als de muzikale herdenking van het 20-jarig be staan te beschouwen, De voorganger der gemeente, Ds. Swaan, sprak enkele woorden ter introductie en herdenking'. De geste de baten iaf te staan aan de Herv. school waardeerde hij ten zeer ste. Namens het schoolbestuur dankte spr. de vereeniging voor deze daad en feliciteerde hij de jubilaresse met dit 4e lustrum. Ds. Swaan ging daarna voor in gebed. Toen was het woord aan het koor. Van een ontroerende schoonheid was al onmiddellijk het openingsgezang vaai mees ter Bach: Nicht so traurig nicht so se-hr, dat in de tweede strofe, toen de stemmen ..los" kwamen, het koor in al zijn schoonheid toont. Telkens wanneer we Looft den Heer te beluisteren krijgen worden we gevangen door de kl eu rscha keering endie een kundig dirigent als Stephen Jansen isr er aan weet te geven. Hij weet de zangers en zangeres- ■sen zoo van zijn intenties te doordringen, en niet op goedkoope succesj.es te speculeeren, dat men voelt: hier zijn koor en leider'één. En door die saamhoorigheid worden werken als de koralen van Bach, Olman's Zonne gang en Tranen van Kools tot grepen van subliemen koorzang. Als compositie is dit Zonnegang niet vrij van gezochtheid en men ontkomt niet aan den indruk, dat de componist zich moeite gegeven heeft nu-eens-eenige extra moeilijk heden te bedenken. Zoo ontaardt het in een conglomeraat van klanken en accoorden, waarin we naar melodie tevergeefs speuren. Trouwens een niet-benijdenswaardige eigen schap van vele Hollandsche koorcomposities. De uitgevoerde nummers hebben het hoorbaar bewijs geleverd, dat „Looft den Heer" de repetitie-avonden niet onbenut heeft laten voorbijgaan. Magistraal, grootsch breed, kleurvol was Gounod's Vendredi Saint in Hollandschen tekst, dat ondanks gevaar lijke modulaties, niettemin goed op toon ge zongen werd. We hadden bij „Woest als de Zee" het rhythme nog klaarder uitgesponnen willen zien; bij „geeselt en slaat Hem" was het ef fect niet mooi door onregelmatigheden bij het vormen der woorden door enkelen. Daar entegen werd de tekst op superieure wijze begrepen en uitgebeeld in klank. Stipt op toon werd de derde strofe be ëindigd; de uitspraak was helder en elke regel zonder programma, duidelijk te volgen. Bij de vertolking' van Gounod's compositie was het alsof Stephen Jansen soms het re gister van een kerkorgel opende zoo gaaf en rond was de klank van de groepen zelve. Zonnegang, het concourswerk, bracht mo menten van spanning, maar ook van aflei ding. De eerste tenoren.- die het wellicht door de acoustische eigenaardigheden van dit kerkgebouw, dynamisch zwaar te verant woorden kregen, wilden wel eens forceeren in de Herfst-passages. En dat was werkelijk toc'h niet noodig, want het tenorenregister is er een van edel gehalte. Het vrouwenkoor had in den Zomer-passus momenten van bij zondere vaardigheid, kon ons trouwens meer voldoen dan de heeren, die in frasen als ,,'t rustgewaad" en „de Schepper bewaken" met het metrum en het volume het niet eens waren. Bij Olman bleek weer eens, dat zoo'n werk gekend wordt tot in alle melodische en dy namische finesses. Viel het te verwonderen, dat de geest en de beteekenis van een Tranen en het Komm süsser Tod van Bach door Stephen Jansen met zijn schare zuiver werden weergegeven en het publiek aandachtig geboeid hielden? Ook al zijn de Tranen van Kools een com positie om van te huilen, maar dat kan het koor niet helpen. Mevr. M. Rambonnet-Speet was de soliste op 't concert. Op tal van concerten in deze gemeente is zij reeds met succes opgetre den. Dat zij een zangeres is, die niet alleen de kunst verstaat het lied te brengen, maar ook het met zorg te kiezen bleek uit hetpro gramma Aignus Dei, Biblische Lieder, Lof der Godheid, e.a„ werken, die zoo geheel pasten in de sfeer van een gewijd concert. De stem is niet groot, maar heeft echter hi 't middenregister een goeden klank en een eigen karakter. Kracht van expressie, heldere uitspraak, muzikale en gedistingeer de voordracht, al deze eigenschappen, vielen ook nu weer bij hef, optreden van d<= sopraan te erkennen. De ademhaling is voor vele zangeressen nog een punt. dat moeilijkheden met zich medebrengt, speciaal in de hoo- gere regionen. Als begeleider der solisten fungeerde de organist der kerk. de heer J. E. Falk. I-lij deed dit op de bescheiden en vaardige wijze, dezen instrumentalist eigen. Mej. Nelly Keiser, leerlinge van Jos. de Clerck, vergastte ons op vioolspel, o.a. de D-dur sonate nr. 8 van Handel en een Largo van Friedemann-Bach: dat ons qua vertol king niet in alle opzichten bekoren kon. De streek is fraai ontwikkeld, het klankrijke instrument is een goede introductie en draagt goed; de beheersching der techniek was dikwijls een zwakke stêe. Voornamelijk het tweede en het vierde deel der sonate wa ren technisch en rhythmisch niet vlekkeloos; de eerste 20 maten van het Largo waren in (De Engelsche postautoriteiten hebben cursussen ingesteld, waar den ambtenaren geleerd zal wor den ook de lastigste klanten steeds vriendelijk glimlachend te be jegenen). Het is helaas een droevig feit, Dat men niet meer voldoende lacht, In dezen zorgelijken tijd. Die angstig op de toekomst wacht. Dit is begrijpelijk misschien, Maar toch, wat was 't een kostbaar ding, Hoe anders zou men 't leven zien, Wanneer het lachen vlotter ging. Geen hard gelach door 't hard gelag, 't Verschijnsel is daarmee verklaard. Maai- als men slechts meer glimlach zag, Dan was dit al een daalder waard. Nam ieder onzer zich eens voor, Te gaan met opgewekt gezicht, Wij sloegen ons er beter door, De zorgen werden wat verlicht. Als 'k lees, dat het in Engeland Per cursus zoo geregeld wordt. Dat bij de post een koopend klant Al glimlachend „bezegeld" wordt; Da-n juich ik: dit is een begin, Dat dient te worden uitgebreid, De glimlach moet er weder in, Niet zelfs, maar juist in dezen tijd. Kijk medemenschen vriendlijk aan En beur hen met een glimlach op, Dan zullen zij ook lachen gaan. Al is dan 't leven lang geen mop. Dan komt er ook weer nieuwe moed, Nieuw optimisme, beter geest, Die mogelijk geen wondren doet, Maar die veel zorg voor ons geneest. P. GA SUS. den stijl eener Zigeunerkapelledan brak een vleugje' temperament als een verkwik kende zonnestraal door, doch kwam de zui verheid in gedrang. Met meer studie een veelbelovend violiste, Temperament, tja, dat schijnt trouwens op concerten als deze altijd iets te zijn, waar men liever niet aan „doet". En toch ver- lieze men dit zoo hoogst noodzakelijke voor een goede, een bevrediging schenkende, uit voering' niet uit het oog. We hooren im mers een koor van levende menschen? Ook al zong men dezen avond van Konim, süsser Tod, Begeestering s.v.p., dames en heeren, geen verstarring! W. DE NIEUWE FILM VAN DE PONT. „Padtly op een na de beste" en „De opzienbarende liötelmoord". In eerstgenoemde film kan men het schit terende spel bewonderen van Janet Gaynor, Warner Mexter, Walter Connolly, Margaret Lindsay en anderen. Hieronder volgt de korte inhoud van deze fameuze film: Paddy Adair, (Janet Gaynor) een lieftal lige. doch zeer zelfstandige jongedame is woedend over het feit, dat haar vader, ma joor Adair (Walter Connolly) haar zuster Eileen (Margaret Lindsay) wil uithuwelijken, om zijn schulden te dekken, aan de schatrijke Lawrence Blake (Warner Baxter). Haar lieve, zorgelooze vader vindt dit ech ter heelemaal geen misdaad zooals Paddy het hem voorstelt. Zij zegt echter: Eileen houdt van Jack Breen (Harvey Stephens) en zoo iets moogt u niet doen!" Als Paddy van haar vader verneemt, dat het huwelijk toch door zal gaan, stelt zij alles in het werk, om te verhinderen, dat Blake haar zuster een huwelijksaanzoek zal doen. Wanneer zij echter in haar opzet faalt en Eileen het huwelijksaanzoek aanneemt, be sluit zij te doen, wat zij kan, om het huwelijk te verhinderen. In de daarop komende weken begint Eileen werkelijk van Blake te houden. Jack daarentegen gaat van Paddy houden en de kleine Paddy zelf?zonder het zelf te beseffen, is zij hopeloos verliefd op Lawrence Blake. Als'ieder middel om het huwelijk te voorkomen, gefaald heeft, besluit Paddy, Blake op de hoogte van de ware stand van zaken te brengen. Zij krijgt hem een moment te spreken in den tuin van het landgoed van haar vader, waar ter eere van de verloving van zijn dochter Eileen, een groot bal wordt gegeven. Het doel van de aankondiging van de verloving is alleen het eenigszins tot kalmte brengen van alle schuldeischers van den ma joor. Paddy steekt echter een spaak in het wiel, dcor Blake te vertellen, dat hij alleen om zijn geld door Eileen geaccepteerd is. Zij gelooft zelf, dat zij het doet, om Eileen te behoeden voor een ongelukkig huwelijk en haar vader voor het doen van inferieure handelingen. Anne Paddy! Te laat ziet zij in, dat Eileen werkelijk van Blake is gaan houden. Het re sultaat is, dat Eileen haar verwijt, dat zij Blake zelf liefheeft en niets meer met haar te maken wil hebben. Blake begint zich nu voor de kleine wildzang te interesseeren, die zoo waarheidslievend is, dat zij haar vader en zuster voor een misdaad wilde behoeden, Paddy daarentegen wil niets van hem weten. Eenige dagen later sterft majoor Adair plotseling, tengevolge van een ongeluk met een zijner paarden. De schuldeischers komen opdagen en het landgoed wordt verkocht. Blake vraagt Paddy ten huwelijk, maar zij wijst hem af, zeggende, dat zij wel voor zich zelf kan zorgen. Zij krijgt een betrekking in een apotheek van haar oom te Dublin, ho pende, zoodoende Blake en de heele nare ge schiedenis, die zoo nauw met hem verbonden is, te vergeten. Eileen heeft haar echter nooit vergiffenis willen schenken en zoo zijn de beide zusjes zonder afscheid van elkaar te hebben genomen, uit elkaar gegaan. Via een list en de eigendoms-acte van het landgoed komt tenslotte alles in orde. Vergadering N. S. B. „De beslissing van het oogenblik." In Thalia heeft gisteravond Ds. G. van Duyl uit Hilversum gesproken over „De beslissing van het oogenblik". Spreker begon te zeggen, dat voor een drietal jaren terug de N.S.B. zich niet bemoeid zou hebben met de buitenland- sctie politiek. Toen had de N.S.B. het nog druk genoeg om ons volk voor te lichten over de politieke warboel die in ons land heerscht. Dit geknoei veroorzaakt door menschen die, aldus spreker, het licht schuwen en ons land hebben gemaakt tot een éendekom met kwakende een den. Deze menschen die zich steeds bezig hou den met alles en nog wat, maar vergeten het volk te waarschuwen voor wat rondom onze grenzen gevaar voor ons oplevert."Deze par tijen zegt spreker, hebben zich nooit met de buitenlandsche politiek bemoeid. De partijen die het licht schuwden, hebben terloops slechts hun aandacht gevestigd aan Indone sië, en dan ïiog met een leus van; Indië los van Nederland. Dat er nog wat meer rondom ons land gebeurde met en door andere volken, daar bemoeide men zich niet mee. De N.S.B. wil, zeide spreker, ons volk hierover voorlichten. Naar aanleiding hiervan begon Ds. van Duyl te spreken over het conflict in Noord-Afrika. Spreker wees er op, hoe na den grooten Euro- peeschen oorlog zich een volkenbond heeft ge vormd. Deze bond, zeide spreker, is geen bond van volkeren die er op uit zijn om terwille van het recht den vrede te bewaren. De Volkenbond noemde spreker niets anders dan een voort zetting der Entente. Sprekende over de ge voerde politiek van den Volkenbond zeide spreker dat hierbij Italië steeds miskend is ge worden. Frankrijk en Engeland hebben het sinistere plan gesmeed, om de macht in. Europa te behouden, ook wat betreft het Koloniaal bezit. Italië stond op met een 'man als Musso lini, die ofschoon hij belasterd wordt, Italië omhoog heeft gebracht, Italië kwam, door Mussolini sterk gemaakt, zijn rekening voor de miskenning bij den Volkenbond aanbieden. Italië heeft behoefte aan Koloniën. Hierna sprak Ds. van Duyl over Abessynië, waarop reeds in 1866 door Engeland "eén oog was geworpen als een goed bezit. Italië heeft dat thans noodig'. Of dit rechtvaardig is? Had Engeland Zuid-Afrika noodig? Is Italië schuldig nu hét Abessynië vraagt? De schuldige is Engeland, dat in den Zuid- Afrikaanschen oorlog zoo'n slechte rol heeft gespeeld. Hierna spreekt Ds. van Duyl over de verhou ding van Duitschland en den Volkenbond. Litwinof, alias „Wallach Meijer", de man met het duistere verleden, werd voorzitter van het assemblée, de man die in de kaart van Engeland en Frankrijk heeft gespeeld om ver deeldheid te brengen, waarbij het Boljewisme voordeel tracht te behalen. Sprekende over de sancties die door den Volkenbond doorgevoerd zullen worden waar schuwde spreker daartegen. De N.S.B. is niet tegen deh Volkenbond, wel tegen den tegenwoofdigen, die niet anders is dan een oorzaak van verdeeldheid. Sprekende over de gevaren die ons volk in ons eigen land bedreigen noemde spreker de hooggeroemde democratie een dood iets. De politieke partijen zijn een gevaar voor ons volk. waarom het noodig is deze op te ruimen. Over het Plan van den Arbeid sprekende, zeide Ds. van Duyl, dat dit plan onuitvoerbaar is. De N.S.B. wil een staat, waarin voor ieder brood en werk is, niet verdeeld in hokken en standen, maar waar voor allen recht is. De strijd, die de N.S.B. hiervoor voert kan geen jaren duren. Eenige ingekomen vragen werden door den spreker beantwoord. verloting „wilhelmina" Hedenavond zal de trekking plaats vinden van de verloting van de Christelijke Muziek- vereeniging'. De opbrengst van deze verloting is bestemd voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. De trekking vindt plaats in de Witte Bios coop onder politietoezicht. Het lot van de Drente beslist. Verzekeringssom wordt uitbetaald. Krijgt Bureau Wijsmüller een nieuwe sleepboot? Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft men afgezien van pogingen, de bij Egmond ge strande sleepboot Drente te bergen. Wel was een bod ontvangen van de fa. Doeksel van Terschelling, t schip voor 15,000 te bergen, doch dit is door assuradeuren niet aanvaard. Gisteren hebben assuradeuren het besluit ge nomen, de verzekeringssom uit te betalen. De Drente was voor 75(100 verzekerd, daar van wordt 90 pCt. in contanten uitbetaald; voor de resteerende 10 pCt. krijgt Bureau Wijsmuller de opbrengst van het wrak, waar in zich nog een groote hoeveelheid steenkolen bevindt, aangezien de sleepboot kort voor haar laatsten tocht had gebunkerd,. Het radio toestel is geborgen. Het staat reeds vast dat de reederij een plaatsvervangster voor de Drente zal krijgen. Of het een nieuwe boot wordt of dat men een uit de tweede hand zal koopen, is nog niet bepaald. Van binnen- en buitenlandsche werven zijn reeds aanbiedingen voor een te bouwen boot ontvangen. VELSEN. Jubileumavond van de V. A. R. A. The Ramblers kwamen, speelden en overwonnen. Het monument, dat de Italianen te Adoea hebben opgericht ter nagedachtenis van de gevallenen van 1896. Het draagt als opschrift: „De dooden van Adoea vandaag gewroken door de zege van 8 October 1.935. De divisie Gavinana." Voor de jubileumavond van de V.A.R.A., die gisteren in de Bioscoop de-Pont werd ge geven bestond een buitengewoon groote be langstelling. Velin moesten worden teleurge steld. Het muziekensèmble The Ramblers heeft er kans toe gezien een publiek, waarvan niet gezegd kan worden, dat het bij jazzmuziek is grootgebracht, van het eerste tot het laat ste nummer in een' steeds klimmende stem ming' te brengen, hetgeen vooral te danken is aan de ongelooflijke virtuositeit van dit tiental, waarbij de show niet weinig het hare toe bij droeg. Wat deze band uit haar in strumenten haalt is buitengewoon verbluf fend. Het was af en toe alsof een regen van onsamenhangende klanken van het podium neerkletterde; en dan plotseling kwam uit deze cacophonie een klank van de zuicerste harmonie te voorschijn. Alle medespelenden waren stuk voor stuk meester op hun instru ment. Het zou geen goede jazzband zijn. als ieder op zijn beurt geen gelegenheid kreeg daarmee te coquetteeren. Dat zij elkander volkomen begrijpen bewees wel het feit, dat een dirigent als overbodige luxe werd be schouwd. Ook Albert -de Booy, de crooner van de V.A.R.A. had geen gering aandeel in het suc ces. Voordat de band met haar programma be gon, heeft de afdeelingsvoorzitter de heer Wèsselius Sr., de aanwezigen toegesproken. K1J verheugde zich over het drukke bezoek en over de groote belangstelling van de V. A. R. A. welke deze, volgens spreker ten volle verdient. In het bijzonder prees de voorzitter de Zaterdagavond-uitzendingen, We zouden de V.A.R.A. niet meer kunnen missen, zoo be sloot hij. Vóór de pauze hield de propagandist van de V.A.R.A. de heer Hof (de heer A, Pleysler was verhinderd) een propagandarede. Spreker- memoreerde eerst echter de groote overwin ning door de sociaal-democraten bij de ver kiezingen in Denemarken behaald. Dit is een gelukwensch waard. Verder besprak de heer Hof den oorlog tusschen Italië en Abessynië. Deze is weliswaar nog niet officeel verklaard, maar toch zijn er reeds duizenden dooden ge vallen, als gevolg van dit fascistische avon tuur. We hopen, dat er iets goeds uit voor komt, n.l. het einde van het Italiaansche fas cisme. Ook in het binnenland is de toestand niet gunstig, We leven onder de zegeningen der Colyniale waren, aldus spreker en we*;, weten wat dit beteekent: afbraakpolitiek. Het aan tal werklo'ozen is onder de regeermg-Colïjn met 100,000 toegenomen. Dit kan wel anders, meent spreker. Het heeft een oogenblik ge schenen of ook hier een kentering zou komen, maar de R.K. Staatspartij heeft het hoofd gebukt voor Colijn. De overgroote meerderheid der R.K. Staatspartij zijn kleine luyden. maar zij worden er onder gehouden door een klein clubje heeren, die de touwtjes in handen heb ben. Wij weten, wat onze taak in de komende maanden is, vervolgt spreker: een geweldige propaganda te voeren voor het plan van den arbeid. Bij de taak die de soc.-democratische arbeiders te vervullen hebben, zal de V.A.RA. voox*aan staan. Er is echter meer, waarvoor steun gevraagd wordt en dat is voor de V.A.R.A. zelf, die 1 November 10 jaren bestaat. Spreker wees op den enormen groei van deze omroepvereeni- ging, die nog steeds doorgaat. De V.A.R.A. vraagt als jubileumsgeschenk veel nieuwe leden, maar ook wil zij een klinkend cadeau evenals de K.R.O, en de N.C.R.V. De jubileum commissie hoopt op den steun van allen, die sympathiseeren met doel en streven van de V.A-.R.A. Nadat staande de Internationale was ge zongen ging men uiteen

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1