Sanctie-ontwerp aangenomen. «8 i ip li «g i SCHAKEN De match Euwe—Aljechin om het wereldkampioenschap. m m mum m m m m m m m m m m m m STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Met groote meerderheid. VRIJDXG 25 O"CTOBERX935 DEN HAAG Donderdag. De opvolger van den heer Snoeck Henke- mans (c.h.). de Groningsche gedeputeerde Krol werd heden geïnstalleerd; voorloopig zal deze afgevaardigde het voorbeeld van zijn voorganger (wethouder van den Haag) om niet te cumuleeren, helaas niet volgen. Bij de vaststelling van den spreektijd voor de begin November aanvangende algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting bleek men zoo verstandig te zijn. dit keer extra- scherp te rantsoeneeren. Het sanctie-ontwerp gaf den heer Zandt SStaatk. Ger.) aanleiding als eerste het strijd perk binnen te treden om zich als anti-vol kenbondsman in een bijkans onverstaanbaar betoog tegen het voorstel uit te spreken. Mr. Joekes (v.d.) herinnerde er aan, dat ingevolge uitspraak van den Volkenbond vaststaat, dat Italië zich door zijn optreden tegenover Abessynië schuldig heeft gemaakt aan een dusdanige schending zijner verplich tingen als onderteekenaar van het Handvest, dat economische en finantieele sancties tegen dezen „staats-misdadiger" moeten intreden De vrede is op den duur slechts te hand haven als er een internationaal gezag be staat, dat voor eerbiediging van het interna tionaal recht opkomt. Niet ten onrechte laakte Mr. Joekes de houding van Oostenrijk en Hongarije, die in hun moeilijkste jaren juist door den Volken bond zoo goed geholpen zijn en zich thans aan hun sanctie-verplichtingen onttrekken. De v.d. spreker bepleitte o.m. nog, dat de Regeering in verband met uitvaardiging van sanctie-maatregelen zooveel mogelijk contact met de Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken zou zoeken. Ds. Lingbeek -(Herv. Ger.-) bleek, ondanks zijn gering vertrouwen in den Volkenbond be reid voor te stemmen, waar het hier gaat om bestrijding van onrecht. Namens de s.d. frac tie op één uitzondering kwam de heer Vlie gen instemming met het wetsontwerp betui gen, waarbij hij nog eens onderstreepte hoe zeer de sociaal-democraten voelen voor krach tige Volkenbondsmaatregelen ter handhaving van de internationale rechtsorde. De heer Vliegen had alleen deze grief, dat de com missie voor Buitenlandsche Zaken r.ïet over het voorstel werd gehoord. Wat nu de ééne s d. uitzondering betreft, deze bestond ver moedelijk in den persoon van Mr. Duys, die zich echter tenslotte weer van het sprekers lijstje liet schrappen en ook voorstemde. Het schijnt, dat deze afgevaardigde slechts t,a.v. het vertrouwen in wat de Volkenbond ten dezen vermag, van zijn partijgenooten af week. Mr. Westerman (Nat. Herst.) gaf zich heel Teel moeite om aan te toonen, dat er van het wetsontwerp en evenmin van den Vol kenbond iets deugt. Italië zal toch zijn zin doordrijven en ai gedraagt Nederland zich thans nog zoo ..braaf", als wij later in den knoei mochten komen, zal niemand ons ont zien. .De leider der c.-h. fractie, Jhr. Mr. de Geer, constateerde, dat het optreden van Genève en Nederland's medewerking alleen verzet ontmoet bij enkele kleinere groepen, waar van er één, de N.S.B. niet, „althans niet for meel" (dit sloeg op den heer Westerman!) in de Kamer vertegenwoordigd is. Mr. de Geer verklaarde zich niet alleen vóór het ontwerp omdat het be treft de voldoening aan onze verplichtingen als lid van den Volkenbond, maar ook om de zaak zelf. Hij noemde de van N.S.B.-zijde ge geven voorstelling van zaken, alsof de voor gestelde maatregelen uit anti-fascistische neigingen geboren zijn, een ontwijding van de groote gedachte, een beduimeling van een ideaal. De voorgestelde maatregelen behoort men uitsluitend te bezien als middelen ter handhaving van de internationale rechtsor de, die steunen moet op bereidheid tot vriendschappelijk internationaal overleg. En nu moge -de Volkenbond nog een gebrekkig middel ter verzekering van dat overleg zijn. veel gebrekkiger is de oorlog met zijn ge welddadigheid en onbetrouwbaarheid als rechtscheppende factor. De Volkenbond, al dus deze spreker, heeft boven het lugubere dobbelspel "van den oorlog gekozen voor de internationale rechtsinstanties. En niets ter wereld kan ons de zegen daarvan weer ont nemen. Mr. Boon (lib.) voegde Mr. Westerman toe, dat Nederland wel eens reden zou kunnen hebben om dankbaar te zijn voor het be staan en voor de tegenwoordige actie van den Volkenbond; zulks in verband met onze koloniën en Japan! Twee communisten, de heeren de Visser en Roestam ontpopten zich (gansch anders als vroeger) als warme Volkenbondsvrienden om thans de vertolking van hun ouden rol aan den revol -soc. Sneevliet over te laten, die verklaarde in den Bond louter een instru ment voor imperialistische politiek te zien. Laatstgenoemde afgevaardigde kreeg het nog met zijn communistische buren van wie de heer Roestam op een gegeven oogenblik den voorzitter en zijn verdere medeleden als „waarde kameraden" toesprak! aan den stok over de vraag hoe wijlen Leniu wel over de huidige communistische vriendelijkheden tegenover Genève geoordeeld zou hebben. Namens de R.-K. fractie viel Ir. Bongaerts de Regeering met betrekking tot haar beleid in en tegenover den Volkenbond bij. Nadat Dr. Rutgers (a.r.), voorstander van het wetsontwerp er nog op gewezen had, dat uit krachte van de te Genève gebleken inter nationale solidariteit moet worden opgetre den en dat hier recht en belang samengaan, terwijl hij verder o.m. nog wees op de groote moreele waarde van wat nu voor de rechtsorde door den Volkenbond geprobeerd wordt, kwam de Minister aan het woord. Excellentie de Graeff had met genoegen de vele sympathieke tevens zakelijke redevoerin gen aangehoord en kon zich nu vooral tot eenige hoofdpunten bepalen. De opposanten, mochten vooral gebrek aan waardeering voor den Volkenbond aan den ,dag gelegd hebben, de Minister denkt gansch anders over die in stelling. Maar zelfs los daarvan, wij hebben verplichtingen op ons genomen, welnu die moeten wij, zelfs los van geloof in den Bond, nakomen, willen wij ons niet aan woordbreuk schuldig maken. Voor twijfel omtrent den ernst der overige Bondsleden om trouw te doen, wat Genève thans mag eischen, bestaat volgens den Minister niet de geringste reden. Wat de houding van België betreft, kon de Minister er op wijzen, dat de Belgische afge vaardigde geen enkele reserve had gemaakt. Overigens heeft de Belgische Regeering juist nog hedenochtend aan ons gevraagd of er niet voor nauwe samenwerking tusschen Ne derland en. België gezorgd kan worden bij de uitvoering der sanctie-maatregelen. Wat nu verder de verplichtingen uit hoofde van art. 16 aangaat, wees Jhr. de Graeff er op, dat als men eenmaal heeft uitgemaakt, dat een staat aanvallend is onder schending zijner verplichtingen, automatisch de deelneming van economische en financieele sancties moet volgen; t.a.v. meedoen aan militaire sancties blijft men ook dan echter nog geheel en al vrij. De heeren Joekes, Boon en Bongaerts kre gen in verband met vragen over eventueele schadeloosstelling aan hen, die nadeelen van sancties ondervinden, te hooren, dat een recht hierop moeilijk kan worden erkend. Of er in zeer exceptioneele gevallen iets te doen zou wezen, zal de Regeering nog eens onder de oogen zien. Tegen op de hoogte houden van de commis sie voor Buitenlandsche Zaken omtrent de getroffen maatregelen heeft de Minister geen bezwaar. Bij de artikelsgewijze behandeling verde digde Mr. Coops (lib.) een amendement om voor strafbaarheid van overtreding der sanetie-wet bewijs van den opzet om te over treden te verlangen. De communist de Visser vond, dat de strafmaat op de overtredingen veel te laag was. Aangezien de Minister vreesde, dat aanne ming van het amendement 't effect van de voorgestelde regeling aanmerkelijk zou ver zwakken, trokken Mr. Coops c.s. het weer in. Even later nam de Kamer met 68 tegen 3 het sanctie-ontwerp aan. Alleen de heeren Wester man (Nat. Herst.), Sneevliet (rev. soc.) en de eenige aanwezige Staatk. Geref. v. Dis stem den tegen. E. v. R. Nieuw schip voor de „Nederland"? Naar de Tel. verneemt laat de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" een nieuw modern passagiersschip voor den dienst op Indië op stapel zetten. Het schip zal ge bouwd worden bij de Ned. Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam. Hoewel het blad noch van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", noch van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij bevestiging van dit bericht kon vei'krijgen, heeft het alle reden om aan te nemen dat het met de feiten in overeenstemming is. Tegen prijsopdrijving zal worden gewaakt. Het declaratie-vraagstuk. Toenemend verzet van de scheidsrechters. Minister Gelissen zal zoo noodig met beslistheid optreden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet betreffende het nemen van maat regelen van regeeringswege tot het beletten van prijsopdrijving van allerlei artikelen van levensonderhoud heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart geantwoord Inderdaad hebben zich hier en daar plaat selijke verschijnselen voorgedaan, die op „hamsteren" wijzen; dat daarbij in het alge meen toeleg tot prijsopdrijving van de zijde der winkeliers in het spel zou zijn, is evenwel nog niet komen vast te staan. Mocht zich een algemeene opdrijving der prijzen afteekenen, dan zal daartegen onver wijld en met beslistheid worden opgetreden. De regeering schenkt van dag tot dag aan dacht aan de verschijnselen, die zich op dit gebied voordoen. Ossche zaak van 1925 behandeld. Acht jaar wegens doodslag geëischt. De brandstichtings-affaire te Megen. Donderdag heeft de Bossche rechtbank de vierde zitting ter berechting van de Ossche misdrijven gehouden. Het eerst kwam in be handeling de moordzaak, waarin Wijnen ver dacht is. Op 5 December 1925 werd J. L. Har- tog vermoord door messteken. Verdachte be kende het feit met anderen te hebben ge pleegd. Hij heeft dit in een driftbui gedaan, nadat hij door twee andere personen opge hitst was. De verdachte staat ongunstig be kend. De officier van justitie achtte niet bewezen dat de verdachte zich aan moord had schul dig gemaakt. Wel was bewezen, dat verdachte zich aan doodslag had schuldig gemaakt. Hij eischte deswege een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger vraagt ten aanzien van ver jaring den geest der wet toe te passen en ver zoekt overigens clementie. Ter zake van brandstichting had zich te ver antwoorden de 27-jarige weduwe Van Beu- ningen. Zij legde een volledige bekentenis af en verklaarde het gedaan te hebben uit ar moede. De officier van justitie eischte tegen haar een gevangenisstraf van een jaar met af trek van voorarrest. De verdediger bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Uitlokking van inbraak. Vervolgens werd berecht de zaak tegen den 48-jarigen fabrieksarbeider H. van der Van- dervoirt, bijgenaamd „De Snep", verdacht van uitlokking van de inbraak, door A. J. Hendriks (Dikke Toon de Soep) en L. Vos (Bijs de Syp), op 30 Mei 1934 door verd. ge pleegd, waarbij f70 werd gestolen ten na- deele van het „Onderlinge Doktersfonds". Verdachte bekende het feit. Men had hem gevraagd of hij iets wist, en verdachte had gezegd „Je kunt bij mij wel terecht". Hij deelt verder nog mede, dat hij van de buit, die f 70 groot was een bedrag van f 20 heeft ontvangen. De Officier van Justitie eischte tegen verd. een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest. De verdediger bepleitte in een krachtig plei dooi een voorwaardelijke gevangenisstraf. Als verdacht van inbraak op 7 Mei 1933 bij den wijnhandelaar N. de Louw te Oss stond terecht de 39-jarige A. H. de Louw. De Officier van Justitie eischte een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van het voorarrest, wegens medeplich tigheid en heling. De verdachte zeide slechts op den uitkijk te hebben gestaan. De verdediger drong aan op een clemente straf. De brandstichting te Megen. Hierna diende de zaak tegen den 51-jarigen hotelhouder J. F. B., verdacht van uitlokking der brandstichting in zijn bakkerij en woning te Megen, in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 gepleegd door Piet en Gerrit de B. De Officier van Justitie requireerde tegen verd. een gevangenistraf van 5 jaar met af trek van het voorarrest. Uitspraak 7 November. Zooals onze lezers weten heerscht er onder de scheidsrechters van den K.N.V.B. een ern stige ontstemming over het feit dat zij voort aan door een stationsambtenaar op het de claratiebiljet moeten laten blijken, dat zij werkelijk tweede klas gereisd hebben. In de verschillende afdeelingen zijn vergaderingen door belanghebbenden gehouden, waarin te gen het nieuwe systeem geprotesteerd werd. Ook in Haarlem zijn de scheidsrechters er ontstemd over. Eén hunner, die nu al ruim 27 jaar lang wedstrijden geleid heeft, waar van vijftien jaar voor den K.N.V.B., de heer J. H. Luyken, de bekende voorzitter van tp T-. rx r.v,c 0V6r d€ze kwestie een en ander verteld. „Het is niet alleen over de invoering van het nieuwe declaratie systeem. dat wij, scheidsrechters, ont stemd zijn. Dat zijn we vooral omdat die nieuwe maatregelen genomen worden zonder er ons in te kennen en dat nog wel in strijd met de belofte van de zijde van den K. N. V. B„ dat voortaan geen veranderingen meer zouden worden aange bracht, zonder het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Bond van Voetbal scheidsrechters er eerst over te hebben ge hoord. Dat is met deze kwestie niet gebeurd, want dan zouden we heusch wel met beden kingen gekomen zijn. Wij worden met al die maatregelen zoo aan banden gelegd en "voe len dat de K.N.V.B. zijn scheidsrechters niet voldoende waardeert. Inplaats dat men het leiden van wedstrijden zooveel mogelijk ani meert het is immers geen broodwinning maakt men het ons steeds moeilijker. Zoo gaat de liefhebberij er af. want met onze wenschen wordt geen rekening gehouden. Het nieuwe declaratie-systeem voelen wij als een vernedering. Wat moeten de stations ambtenaren wel niet van ons denken? Wij zijn weliswaar de vertrouwensmannen, aan wie het leiden van de jeugd op het veld is op gedragen, maar men vertrouwt ons blijkbaar zelf niet meer en dat grieft ons". „Wérd er inderdaad geknoeid?" „Helaas ja. Ik erken, dat er voor het be stuur van den K.N.V.B. wel eenige aanlei ding bestond om regelend op te treden, want er zijn inderdaad scheidsrechters, die te veel gedeclareerd hebben en die derde klas reis den, maar tweede klas noteerden. Maar dat is gelukkig een kleine minderheid, misschien tien procent. U begrijpt echter, dat de ne gentig procent, die nooit knoeiden, nu ern stig ontstemd zijn. Laat de K.N.V.B. trach ten, de knoeiers te verwijderen en ze aan de kaak stellen. Doch de maatregelen, die de Bond nu getroffen heeft, o.m het euvel te bestrijden, achten we verkeerd". ..Welke maatregelen had u dan genomen willen zien?" „Ik vind, dat de K.N.V.B. zelf stationsamb tenaar moet spelen. Met andere woorden: ik zou gaarne willen, dat de Bond bij het ver zenden van de aanschrijvingen aan de scheidsrechters er meteen de spoorkaartjes bij voegt. Dan kan daarmee niet meer ge knoeid worden. Er zijn nu al vele scheids rechters, die uit protest derde klas reizen en dus niet het formulier door de stationsamb tenaren laten waarmerken. Deze scheids rechters declareeren dan natuurlijk ook derde klasse. Neen, dan laat de ver standhouding tusschen de scheidsrech ters en het bestuur van den Haarl. Voetbal bond niets te wenschen over. Daar is men Tiende partij door Euwe gewonnen. Donderdagavond om half zes is in de zaal Kunstmin van het Sociëteitsgebouw „Ons Genoegen" te Gouda de 10e partij aangevan gen van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap schaken. De partij. TIENDE PARTIJ. Dr. M. Euwe. Zwart: Dr. A. Aljechin. Tsjechische verdediging. Wit; AGENDA VOOR VEL SEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 25 OCTOBER Bioscoop de Pont: ,/F'addy, op één na de beste" en „De opzienbarende hotelmoord". uur. ZATERDAG 26 OCTOBER. Bioscoop de Pont: .jPaddy, op één na de beste" en „De opzienbarende hotelmoord". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 25 OCTOBER Gemeentelijke Concertzaal: Eerste Leden concert H.O.V., 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Mater Dolorosa", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Cinema Palace: „In de macht der geheime politie". Op het tooneel: Kalil Agra Trio, Oriëntal Pantomime act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Amphitryon", uit de wolken komt het geluk. Op het tooneel: The Flying Banvards. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 26 OCTOBER. Stadsschouwburg, Wilsbnsplein: Jubileum- voorstelling Paul Harden: „Alles für mein Madchen", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Volksvoorstelling van „Pomarius", 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Concert door den 14-jarigen tenor Denis Gonet, 8.15 uur. Frans Hals Theater: Speciale kindermatinée „Huwelijk in Poppenland" half drie. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. e2e3 e7—e6 5. Pbl—c3 a7a6 6. c4c5 Tot zoover is de partij gelijk aan de acht ste partij, welke door Euwe gewonnen werd. De wereldkampioen wil blijkbaar aantoonen, dat zijn openingsvariant speelbaar is. Ver moedelijk heeft hij een verbetering gevon den. 6. Pb8d7 In bovengenoemde partij speelde Zwart hier b7b6 en kwam na c5xb6, Pd7a4 in moeilijkheden. Met den tekstzet wil hij niet tot denzelfden variant overgaan, maar een ander systeem beproeven zooals we spoedig zullen zien. 7. b2b4 Nadat Wit vroegtijdig met c4c5 den Da mevleugel geblokkeerd heeft, moet hij met zijn andere pionnen op dezen vleugel operee- ren. Zwart moet zijn kansen op den Konings vleugel zoeken en hiervoor is noodig het cen trum vroegtijdig te bezetten. 7. a6a5 Zwart wil Wit tot b4—b5 dwingen, maar verzwakt hierdoor zijn eigen pionnenstelling, wat zich later kan wreken. b4b5 Pf6e4 Geeft de partij een combinatorisch ka rakter. Pc3xe4 d5xe4 10. Pf3—d2 f7—f5 11. f2—f3! Dit is een goed idee. Nadat Zwart zijn Da mevleugel met a5 verzwakt heeft, wil Wit de diagonale lijn g2b7 vrij maken en met zijn Looper op den Dame vleugel (vanuit g2) druk uitoefenen. 11. Dd8—h4 12. g2g3 Dh4— h6 13. Ddle2 Dekt niet alleen e3 maar maakt den be- vrijdingszet e6e5 onmogelijk Ook als Zwart op f3 neemt, kan Wit later e3e4 laten vol gen met beheersching van het centrum. 13. Lf8e7 veel democratischer. Bij den H.V.B. hebben de scheidsrechters medezeggingschap, met het gevolg dat alles schitterend loopt. We hopen dan ook, dat ons protest bij den K.N. V.B. een goed resultaat mag hebben. Het be stuur van dén Nederlandschen Bond van Voetbalscheidsrechters heeft telegrafisch aan het bestuur van den K.N.V.B. een onderhoud over deze kwestie aangevraagd. Dit zal in het begin van de volgende week plaats heb ben". Tenslotte deelde de beer Luijken ons mede, dat hedenavond de Haarlemsche Scheids- rechtersvereeniging over deze aangelegen heid een vergadering houdt. „Vele scheids rechters, die nu voor den Haarl. Voetbalbond fluiten, koesteren natuurlijk de hoop, later ook door den K.N.V.B. aangesteld te worden. En zij voelen, dat er nu iets schrijnends ge beurd is. Hun protest zal vanavond wel in den vorm van een motie naar het bestuur van den K.N.V.B. worden gezonden". VOETBAL. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE J.l. Zaterdag werd slechts een klein aantal wedstrijden gespeeld. De wedstrijden, die doorgingen, werd beïnvloed door den heftigen storm, zoodat er van goed spel geen sprake kc:i zijn. Kennemerland I handhaafde zich op de tweede plaats door met 10 van Z.S.V. te winnen. In de tweede afdeeling herstelde V.V.B. zich. De Velsenaren wonnen van Ken nemerland 4 met 61, waardoor zij weer tot de leidende groep behooren. In de C-afdeeling blijft V. V. R. A. winnen. Voor morgen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Afd. A. Tweede JeugdV. V. IJ. 1. Kennemerland 1Z. S. V. TelefoniaS.I.Z .O. Afd. B: V. E. W.—S. I. Z. O. 2. UlyssesKennemerland 4. V. J. B.Johez. Afd. C: S. I. Z. O. 3Kennemerland 5. Kennemerland 6V. V. R. A. Z. S. V. 2—V. E. W. 3. V. V. IJ. 3—V. J. B. 2. V. V. IJ. I, dat nog ongeslagen is, speelt in het Noorder Sportpark tegen Tweede Jeugd. Zonder twijfel leggen de IJmuidena- ren wederom op beide punten beslag, al zal de thuisclub zich tot het uiterste inspannen om de groote nederlagen van het vorige seizoen te wreken. Kennemerland I speelt reeds morgen den returnwedstrijd tegen Z. S. V. De ploeg uit Halfweg heeft nog weinig succes geboekt. Toch valt het Z.S.V.-elftal niet te onder schatten. J.l. Zaterdag heeft Kennemerland slechts met groote moeite een magere 10- overwinning kunnen behalen. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat Z. S. V. door een gelijk spel aan de overwinningenreeks van de orar.jezwarten een einde maakt. Telefonia krijgt S.I.Z.O. op bezoek. Dat zal een spannenden strijd worden, daar deze elf tallen elkaar weinig in kracht ontloopen. Wij verwachten een verdeeling der punten. In de tweede afdeeling zal V. E. W. haar leidende positie wel weten te handhaven door de reserves van S. I. Z. O. met een nederlaag naar Hillegom terug te zenden. Johez. dat tot dusver ongeslagen is. krijgt o.i. haar eerste nederlaag, te slikken in den uitwed strijd tegen het" sterke V. J. B. 1 Slecht zou zijn exf3. waarop Dxf3 zou volt gen met druk op c6. Met het ingeleide pion. offer wil Zwart op aanval spelen en Wit dè rochade beletten, b.v. fxe4, gevolgd door kor- te rochade. 14. Lflg2 Zeer terecht weigert Wit pion e4 te nemen en geeft den voorkeur aan ontwikkeling 14. 0—0 15. 0—0 Ook nu was het nemen nog te vroeg 15. Pd7—f6 16. Pd2c4 Niet goed ware f3xe4 wegens Pg4 met dub belen aanval (h2 en e3) 16. Le7—d8 Pb6 moest verhinderd worden. Voor liet ge val Zwart Ld7 zou gespeeld hebben en het Paard naar b6 gaat, zoo volgt Td8, fxe4 Pxe4 Lxe4, Txf7, Lxf8, Pxe7 en Wit heeft een ge-' wonnen eindspel. 17. f3xe4 f5xe4 18. Pc4d6 Pion e4 wordt onder de loupe genomen en daarom speelt Zwart: 18. Dh6—g6 De zwarte stelling heeft behalve de gerin ge bewegelijkheid nog het nadeel van een verzwakten Damevleugel. Pion e4 is eveneens zwak en op den duur moeilijk te verdedigen Wit staat overwegend. 19. b5b6 Het is nog zeer de vraag of het vastzetten van de pionnen hier de aangewezen weg is. Meester Flohr beviel deze zet niet. In aan merking kwamen Tbl en Ld2. Het veld b6 moest voor figuren opengehouden worden. Met den tekstzet hoopte Euwe nadat Pc4 ge volgd was. e5 te beletten, en wilde blijkbaar op verovering van pionnen spelen. 19. Ld8e7 20. Pd6c4 Dg6g5 Bereidt e6e5 voor en weerlegt Pe5, waar op volgen Zou Lxc5! 21. Lel—d2 Valt pion a5 aan en indien Zwart a5 naar a4 speelt zoo kan nu Pe5 volgen, omdat Lxc5 dan weerlegd wordt met h4, Dxg3, Lel en Wit wint een stuk. 21. e6e5 Zwart wil zich door dit pionoffer bevrijden. Het veld e6 wordt hierdoor voor den zwarten Looper vrijgemaakt. 22. Pc4xe5 Lc8e6 Natuurlijk niet Lxc5 wegens Dc4 -r 23. Tfl—f4 Dg5—h6 Om op Lxe4 g5 te spelen. 24. a2a 3 Wit wil zijn a-Toren vrij hebben en wil zijn a-pion niet opgeven. Ook ging hier Lxe4. Als Zwart dan g5 speelt, zoo kan Wit met Lf5 de kwaliteit voor drie pionnen geven, hetwelk voldoende zou zijn om de partij te winnen. 24 .g7g'5 Een geweldpoging om tot aanval te komen. Positioneel staat' Zwart verloren en daarom probeert hij het met tactische wapenen. 25. Tf4—f2 Dh6—g7 Om h7—h5 te kunnen spelen. 26. Tal—fl h7—h5 27. Kgl—hl 27 .Dg7h7 Op h5—h4 zal Wit nemen en de g-lijn zal hem ten goede komen. 28. Ld2c3 h5h4 Een zet van twijfelachtige waarde. 29. g3xh4 Dh7'xh4 Wit verliest de kwaliteit maar ook gh4 was slecht. Er zou Tgl volgen. 30. Pe5g6 Dh4—h7 31. Pg6xf8 De rest is een kwestie van techniek. 31 .Ta8xf8 32. d4—d5 Wit geeft den pion terug om voor zijn Loo per desterke diagonale lijn te openen en een Toren te kunnen ruilen. 32 .Pf6xd5 Gedwongen. 33. Tf2xf8 Le7xf8 34. Lc3d4 Lf8e7 35. De2—f2 Dh7—h4 Als de Witte Dame naar g3 komt is Zwart gauw mat, althans is het hopeloos. 36. Df2xh4 g5xh4 37. Lg2xe4 Le7—d8 Zwart wil het Paard wegspelen en moet re kening houden met Lxc6 gevolgd door b6—b7 Le6xf5 Pd5e7 Pe7—c8 38. 39. 40. 41. Le4—f5 Tflxfö Tf5—f6 Tf6xc6 -■ De partij werd hier afgebroken, doch later door den wereldkampioen opgegeven. Nabeschouwing. Deze match onderscheidt zich van vele an dere door de herhaling van een zelfde opening. Niet alleen Euwe herhaalde verscheidene malen dezelfde variant in de Fransche partij, nadat hij met deze opening verloor, maar ook Aljechin wilde niet van zijn variant afstap pen en wilde zijn nederlaag goedmaken. Zoo geschiedde het hedenavond te Gouda. Alje chin koos dezelfde variant, de Tsjechische verdediging, als in de achtste partij, en al volgde hij een ander systeem, hij geraakte desondanks in een précairè stelling en moest een pion offeren om niet langzaam dood ge drukt te worden. Onze landgenoot onder schatte dezen keer den tegenstander niet en speelde zeer voorzichtig, bedacht op aanval en verdediging. De wereldkampioen schoof zoolang met zijn pionnen totdat hij ook nog de kwaliteit inge boet had. Het moet gezegd worden, dat de we reldkampioen slecht gedisponeerd was en de geheele partij door zwakke zetten deed, terwijl Euwe van het begin tot het eind voortreffelijk speelde. ij De elfde partij begint a.s. Zondagavond zes uur in hotel De Witte Brug te 's-Gravenhage. Zij wordt eventueel Maandag 28 October voortgezet.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2