Mussolini's voorwaarden voor den vrede in Oost-Afrika. Memoires van de vroegere Oostenrijksche kroonprinses Stephanie THIJS IJS EN DE KONINGSKROON v ff IJ D "A" G 25 "O 'C T 'O B E R" 1935 BUITENLAND. O.a. ontwapening van en internationale controle over Abessynië; het rijk zou een haven aan de Eritreesche kust krijgen. Terugtrekking der Lybische divisie bevestigd. Hoop op „bijdrage van andere zijde". De Daily Telegraph deelt mede, dat tha*s definitieve voorwaarden van Mussolini voor het sluiten van een vréde met Abessynië bekend geworden zijn. 2ij zijn door den Italiaanschen ambassadeur te Parijs Cerutti het eerst overhandigd aan Laval, met, naar verluidt, het verzoek ze aan de Br'itsehe regeering te willen doorgeven. De publicatie door de Italiaansche bladen heeft in Britsche diplomatieke kringen ver rassing gebaard en de opvallende overeen komst met de berichten uitParijs doen de geloofwaardigheid der berichten toenemen. De drie belangrijkste punten zijn: Ontwapening van Abessynië en in ternationale controle over het eigen lijke Abessynië, dat verschilt van de provincies en er ook wat het ras der bevolking betreft, niet mede over eenkomt; bezetting van Tigré door de Italia nen; Abessynië zal een haven krijgen aaó de kust van Eritrea. Neutrale waarnemers zijn van meening, dat de keizer geen haven zal accepteeren op Ita- liaansch grondgebied, welke andere voor waarden hij ook moge accepteeren, doch dat hij waarschijnlijk Zeila in Britsch Somaliland zal vragen. Van gezaghebbende zijde te Rome wordt vernomen, dat de voorstellen moeten worden beschouwd als een basis voor discussie in den ruimsten zin en niet als de definitieve eischen van Italië. Donderdagavond werd te Rome of ficieel medegedeeld, dat de Italiaan sche regeering een divisie uit Lybïë zal terugtrekken en naar Italië zal terugzenden. Met de verscheping zal onmiddellijk wor den begonnen. De in Lybië gestationneerde Italia^hiSche strijd.krac.hten worden door dezen maatregel niet15 ÓOO :man verminderd-. In bevoegde kringen te Rome' verklaart men met nadruk, dat deze terugtrekking op spon tane wijze en zonder eenige voorwaarde is geschied. Zij was niet verbonden met eenigen maat regel noch met eenigen eisch. Italië heeft zeer zeker niet als voorwaarde voor dezen maat regel gestéld, dat Engeland zijn vloot in de Middellandsche Zee zou verkleinen. In gezaghebbende kringen wordt evenwel de hoop uitgesproken, dat, nadat Italië een zoo belangrijke geste aan den dag heeft gelegd, ook van andere zijde wel een bijdrage zal worden geleverd, welke tot een ontr spanning van den toestand in de Mid dellandsche Zee zal kunnen leiden. Voorloopig is evenwel nog niet bekend of Engeland schépen uit de Middellandsche Zee heeft teruggetrokken of daaromtrent vast staande besluiten heeft genomen. De Italiaansche maatregel was een gevolg van den wensch den reeds genoeg verwarden toestand in het Italiaansch-Abessynische conflict door nieuwe verwikkelingen in de Middellandsche Zee niet nog verder te be moeilijken, doch alles te doen, dat tot een opheldering van de atmosfeer zou kunnen leiden. Met betrekking tot den politieken toestand verklaart men nog, dat het in ieder geval on juist is, dat reeds over een vast plan werd onderhandeld. Het zwaartepunt der bespre kingen zou te Londen en Parijs liggen. Gemève. Volkenbondscommissie komt 31 October bijeen. Naar Reuter uit Genève verneemt is de Vol- kenbondscommissie van achttien thans inder daad tegen 31 October bijeengeroepen. Na de vergadering- dezer commissie zal nog denzelfden dag de commissie van vijftig ver- Engeland. Churchill waarschuwt tegen Duitschland's herbewapening. De derde dag van de debatten in het La gerhuis over de internationale politiek is gis teren geopend met een redevoering van Winston Churchill, die zijn uiteenzettingen aanving met te verwijzen naar het voort schrijden der Duitsche herbewapening. Ver geleken met dit feit, beschouwde spr. den oorlog tusschen Italië en Abessynië als een zeer geringe zaak. Het geschil tusschen Italië en den Volkenbond moet beschouwd worden op den grondslag van de Duitsche herbewa pening en in alle omstandigheden is spreker er van overtuigd, dat de inspanningen, die Frankrijk zich getroost heeft om effect te verleenen aan het Volkenbondshandvest op Warme wijze erkend behoort te worden. Spreker wilde niet beweren dat de Duit sche herbewapening tegen Engeland gericht Jsj Misschien zijn de Engelschen de laatsten die de Duitschers willen aanvallen. Zelfs Wordt een theorie opgesteld, volgens welke Duitschland alleen uit nationaal zelfrespect z.ich bewapent en niemand denkt te- treffen. Wat anderen ook,mogen, beweren, - spreker het te beweren dat Engeland geen zorg heeft, die vergeleken kan worden met de door de Duitsche herbewapening veroorzaakte bezorgdheid. Spreker loofde de „grootmoedige houding- van Italië" dat de Geneefsche sancties aan vaardde, zonder daarin een onvriendelijke daad te zien. Tegelijkertijd verdedigde Chur chill echter ook de maatregelen van Engeland in de Middellandsche Zee, waardoor de in drukwekkende effecten van een krachtige zeemacht klaar aan den dag zijn getreden. Engeland moét er zonder verwijl voor zorg dragen dat'het zijn heerschappij over de Mid dellandsche Zee veilig en duurzaam maakt. Amerika. De Vereenigde Staten naar de vlootconferentie. WASHINGTON, 24 October (A.N.P.) Het staatsdepartement heeft de Engelsche uit- noodiging voor een op 2 December beginnen de vloot-bes.p-r.eking, aanvaard. Turkije. Trans-Jdrdaansch parlements lid van den aanslag op Kemal verdacht. Het A.N.P. verneemt uit Jeruzalem, 24 Octo ber: Het is thans komen vast te staan, dat het Trans Jordaansche parle mentslid, Assad Pasja Khalil de voor naamste verdachte is in verband met de poging 'n aanslag te plegen op den president van Turkije, Kemal Ataturk. Assad Pasja Khalil is voortvluchtig. Te Haifa zijn drie vroegere Turksche of ficieren gearresteerd, die tijdens den Grieksch Turkschen oorlog van 1923 waren overge- lpopen en uitgeweken naar Palestina. De Italiaansche operaties in het Zuiden. Graziani trekt in Noordwestelijke richting op. ADDIS ABEBA, 24 October (Reuter-A.N.P.) In het Zuiden rukken de gemotoriseerde troepen van het leger van generaal Graziani van Wal Wal op in Noord-Westelijke richting, naar Sasabaneh, volgens geruchten, die tot Addis Abeba zijn doorgedrongen, maar nog niet bevestigd zijn. Sasabaneh is een belang rijk centrum aan de rivier Fafan, op 200 K.M. ten Z.O. van Harar. Bij dezen opmarsch zou den de Italianen het dorste gedeelte van Ogaden als operatieterrein hebben uitgekozen met het doel om de flanken van de Abessyni- sche strijdkrachten heen te trekken en ver scheidene Abessynische garnizoenen, waar van het voornaamste Gorrahei is, te isoleeren. Bij Gorrahei splisen zich talrijke karavaan wegen. Ongeveer 250 K.M. liggen tusschen Wal Wal en Sasabaneh en men verwacht niet, dat de Italianen ernstigen tegenstand zullen ontmoeten vóór zij een belangrijk stuk van dezen afstand zullen hebben afgelegd. De Abessyniërs hebben reeds eenigen tijd geleden Ado en Mersi, benevens andere posten ten Noorden van Wal Wal geëvacueerd, welke on houdbaar waren geworden tengevolge van de bezetting door de Italianen van Gerlogoedi. Toch gebruik van gas? Wederom doen geruchten de ronde, dat Ita lianen van gas gebruik zouden maken en dat dientengevolge generaal Nassiboe de bevel hebber van de Abessynische troepen in het Zuiden, besloten zou hebben de bronnen te vergiftigen. Ras Moeloegeta op weg naar Dessie. Een leger van 70.000 man, onder bevel van den minister van oorlog Moeloegeta, is op weg naar Dessie. Vier dagen geleden hebben deze troepen Addis Abeba verlaten en zij hebben in dien tijd 130 K.M. afgelegd. Dui zenden krijgslieden uit de dorpen die zij pas- seeren sluiten zich bij hen aan. Alle voedings middelen, die het leger kan vinden in de dorpen, waar het doorheen trekt, worden ge- requireerd, soms tegen betaling soms ook zon der. De trein van Moeloegeta bestaat uit tal rijke muilezels, beladen met meubelen, voorts eenige honderden bedienden en talrijke vrou wen. De soldaten slapen in de open lucht, Moe loegeta en de stamhoofden slapen in tenten. Officieel wordt te Addis Abeba tegenge sproken, dat Makalle reeds in handen van de Italianen gevallen is. Zakken arsenicum naast de bronnen. Abessynische deserteurs deelden te Entino méde, dat op instructie van den generalen staf van den Negus bij alle bronnen in de omgeving van Gorrahei zakken arsenicum geplaatst zijn, die in het water zullen worden geworpen, zoodra de Abessynische bezetting tot de over tuiging komt haar positie niet te kunnen handhaven tegenover de Italianen. Vinei Zaterdag uit Addis Abeba? Volgens uit Dzjiboeti ontvangen berichten zal de Italiaansche handelsagent te Magdalo, Daggostino, Zaterdag met zijn secretaris Ma- riangelo, te Addis Abeba- aankomen. Men ver wacht derhalve dat de Italiaansche gezant, Vinei, denzelfden dag uit Addis Abeba zal vertrekken. (A.N.P.) 150-JARIG BESTAAN ZEEVAARTSCHOOL. Donderdag herdacht de kweekschool voor de zeevaart haar 150-jarig bestaan. Het ju bileum is, in verband met de tijdsomstan digheden, niet op grootsche wijze gevierd. Des middags werd een officieel e receptie ge houden, terwijl een feestmaaltijd' aan boord van de „Marnrx" den i&ag besloot. Prof. Pirenne overleden. Uit- Brussel wordt het overlijden gemeld van den bekenden historicus Henri Pirenne. Professor Pirenne was reeds geruimen tijd ernstig ziek. Zijn gezondheid was door het overlijden van een zijner zoons ten zeerste geschokt., De thans ontslapene was in 1862 te Ver- viers geboren. Door zijn historische studies heeft Pirenne zich onderscheiden. Zijn ver diensten werden door deuniversiteiten van Oxford, Leipzig, Parijs, Brussel, Straatsburg, Algiers, Manchester, Dij on en Groningen ge waardeerd met den titel van doctor honoris causa. Pirenne was hoogleeraar te Luik, Parijs, Leip zig, Berlijn, voorts lid van.de Belgische Acade mie van Wetenschappen en het Instituut de France en correspondeerend lid van de uni versiteiten van Amsterdam, Kopenhagen, Oslo Stockholm, Warschau, Leningrad, Weenen, Boekarest en Madrid, Van zijn werken noemen wij: Histoire de Belgique waarvan het eerste deel uitkwam in 1900 en het laatste in 1932; 1' Industrie drapière en Flandre (19261934); La Démo cratie en Belgique (1915); Villes en Moyen Age (1925). Nadat hij zich als hoogleeraar had terug getrokken, vestigde prof. Pirenne zich te Uk- kèl hij Brussel. ZATERDAG 26 OCTOBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en prkestcon- cert. 1.30 Schlagermuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.004.00 Kinderuur. -4.15 Schla germuziek en Gram.pl. 6.20 Lezingen Gram.pl. 8.00 Berichten. -8.05 Orkestconcert, zang en accordéonmuziek. 10.35 Berichten. 10.40 Accordeon eri piano. 10.50-12-00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 20.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: J. Jong (orgel), en F. Nienhuys en C. Rijken (declamatie).. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Noten krakers o.l.v. D. Wins. 1.00 Gram.pl. 1.151.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Gram.pl. 2.20 Strijkorkest o.i.v. P. Tiggers, m.m.v. L. v. d. Lek (hobo). 2.35 Dubbel-X, o.l.v'. C. Steyn, m. m.v. B. v. Dongen (zang). 3.00 Filmpraatje M. Sluyser. 3.15 M. Gobets (tenor) en J. Jong (piano). 3.40 Economische lezing J. W. Mat- thijsen. 4.05 Gram.pl. 4.40 Mr. Dr. G. v. d. Bergh: Het plan van de ar-bèid. 5.00 R. Schou- te: Baskische feestdagen, (met gr.pl.). 5.40 Li teraire lezing Dr. G. J. Geers. 6.00 „De Wiele waal" o.l.v.' P. Tiggers, en toespraak. 6.30 Esperantp-uitzending. 7.00 H. A. Brinkhof: De bpedschap van hét religiëus-socialisme gr.pl. 7.30 Gram.pl. 8.00Hérh. SOS-ber. 8.03 Njeuwsber. VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. 8.40 „De Meid", spel van Heijermans. M.m.v. het VARA-t'ooneel, en Esther de Beervan Rijk, 9.00 C. Steyn's -Accordeon-orkest m.m.v. B. v. Dongen (zang). 9.20 Toespraak H. F. Oets. 9.30 10.00 „Nocturne", spel van Heijer mans. M.m.v. het VARA-tooneel en Esther de Boervan Rijk. 10.30 E. Walis en z-ijn orkest. 11.00 Nieuwsber. 11.05 Vervolg orkestconcert: 11.20—12.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 BBC-Northern-orkest o.l:v, Morrison m, m.v. L. Sheppard (alt). 12.35 Het Commodore Grandorkest o.l.v. H. Davidson. 1.35 Gram.pl. 2.20 Berichten. 2.25 Coventry Hippodrome o.l.v. Shadwell. 3.20 Orgelspel. H. Ramsay. 3.50 Het. orkest v. d. Royal Air Force o.l.v. R. P. O'Donnell. 4.50 BBC-Koor -o.l.v. L. Woodgate. 5.20 Gram.pl. 5.50 „Five Hours Back", relais uit Amerika. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 The Saturday Ma gazine, woek-end-proigramma.8,05 Causerie. 8.20 Variétéprogramma.9.50 Berichten. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.35 BBC-orkest o.l.v. Clifford. 11.20—12.20 BBC-Dansorkest o.lv. Henry Hall. r RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Morel .2.50 Gram.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.50 Gram.pl, 6.50 dito. 8.20 Declamatie en zang. 9.05 „Véronique" operette van Messager. M.m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. Bigot. 11.0512.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 1.201.20 Strijkorkest o.l.v. H. Andersen. 2.354.20 Het omroeporkest o.l.v. L. Grön- dahl. 6.35 18de Eeuwsche muziek o.l.v. L. Grön- dahl. 7.2010.20 Bont programma. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Uit Stuttgart: Po pulair concert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Vroolijk pro gramma, m.m.v. solisten en orkesten o.l.v. Kneipp. 6.20 Omroepkwintet. 7.30 Omroep orkest en -koor. 10.20—11.20 Emdé-orkest. ROME, 421 M. 8.10 „Aïda", operette van Verdi. Orkestl.: Vitale. Koorl. R. Benaglio. Het drama van Mayerling. Kroonprins Rudolf wil niet langer leven. Zijn afscheidsbrief aan Stephanie. Protest van Stephanie's dochter Elisabeth. (Van onzen Weenschen correspondent.) W1BEMEN, 22 October. Een van de Weensche Maandagochtend bladen is deze week met een buitengewoon sensationeel artikel voor den dag gekomen, dat allerwegen ten zeerste de aandacht heeft getrokken. Dit van illustraties voorziene ver haal, dat bijna twee en een halve pagina in beslag neemt, draagt met groote, vette letters het opschrift: Nach 45 Jahren des Schwei- gens: Kronprinzessin Stephanie enthült die Wahrheit über Mayerling. U weet, dat zich te Mayerling, een klein plaatsje niet ver van Weenen, waar zich een jachtslot van de keizerlijke familie der Habs- burgers bevond, in 1889 de bloedige tragedie heeft afgespeeld, waarbij de Oostenrijk-Hon- gaarsche kroonprins Rudolf, de éénige zoon van keizer Frans Jozef, en de door den kroonprins vereerde en aangebeden jeugdige barones Mary Vetsera om het leven, zijn ge komen. Men vond de levenlooze lichamen van de twee op den morgen van den 30en Januari in bed. Kogels hadden een einde aan hun leven gemaakt. In het Weensche Maandagochtendblad wordt nu medegedeeld, dat zoo juist op de boekenmarkt te Leipzig de levensherinnerin gen van den gewezen Oostenrijk-Hongaar- sche kroonprinses Stephanie, die tegenwoordig den titel van vorstin Lonyay voert, verschenen zijn. Het blad ontleent dan verschillende fragmenten aan het boek van de vroegere kroonprinses, die gedurende vijf en veertig lange jaren over het gebeurde, dat voor de politiek en voor de geschiedenis van heel Europa van groote' beteekenis was, gezwegen heeft. Prinses Stephanie werd op den 21en Maart 1864 in het koninklijke paleis te Laeken bij Brussel als dochter van Leopold II, koning der Belgen, en koningin Marie Henriëtte geboren Deze Marie Henriëtte was een telg van het huis Habsburg. Zij was aartshertogin van Oos tenrijk en koninklijke prinses van Hongarije Haar vader was de bekende Hongaarsche pa ladijn Josef, een broeder van keizer Frans I Koningin Marie Henriëtte dweepte met haar Hongaarsche vaderland en hield nooit op haar dochter over dat land en de bewoners ervan te vertellen. Zoodoende voelde' Stephanie in haar jeugd een groote sympathie voor de Hongaarsche natie. Stephanie was nog niet vijftien" jaar óud toen zij met den Oostenrijk-Hongaarschen kroonprins Rudolf verloofd werd. Op den- lOen Mei' 1881 werd het huwelijk in de AuguStiner- kirche te Weenen voltrokken. Bruid en brui degom wisselden bij deze plechtigheid trouw ringen, die de groote keizerin Maria Theresia en haar gemaal keizer Frans, (van Lotharin gen) indertijd gedragen hadden, Het jonge jaar toog naar het slot Laxen- burg, waar allés een- teleurstelling voor Ste phanie yas. De .atrriospheer was er ijzig koud en onvriendelijk, nergens stonden bloemen in de kamers, nergens vond de prinses ook maar een zweem van modern comfort, niemand had eraan gedacht de appartementen van de toekomstige keizerin van Oostenrijk iets warms en-huiselijks te géven. De prinses schildert dan de jaren van haar huwelijk met kroonprins Rudolf. De echte lieden vervreemdden meer en meer van elkaar Rudolf werd steeds meer prikkelbaar, hij- kon in verschikkelijke buien van toorn ontbran den, afschuwelijke scènes speelden zich af, de prins was in tal van amoureuse affaires verwikkeld, hij hield dit niet geheim, hij sprak er zelfs met zijn vrouw over. En hij ging zoowaar zoo ver, dat hij Stephanie dreig de haar en zichzelf dood te schieten. Rudolf was ook uiterlijk ten zeerste veranderd, lag een onrustige, flakkerende blik in zijn oogen en zijn huid was vaal en slap geworden Stephanie had eigenlijk medelijden mét hein, zij vroeg zich af hoelang het nog zoo zou kunnen voortgaan. Tevergeefs vroeg de kroonprinses den keizer om haar te helpen. Op den 2i8en Januari 188'9 zou de kroon prins te Mayerling gaan jagen. Hij had uit drukkelijk verzocht, dat zijn echtgenoote niet mee zou gaan. Maar hij beloofde den volgen den dag terug te komen om aan een familie- diner deel te nemén. Doch den volgenden dag kreeg - Stephanie een telegram van hem, waarin hij zeide, dat hij wegens een verkoudheid niet zou komen. Voordat ,de kroonprins Weenen verlaten had, ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING had hij nog gevraagd zijn kind te mogen zien. Stephanie had toen een angstig voor gevoel gehad. In den laatsten tijd was de toestand waarin Rudolf verkeerde, nog veel slechter dan vroeger. Hij was, zoo vertelt zij, bijna nooit nuchter. Hij keerde eerst tegen het aanbreken van den morgen in de Hof- burg, het keizerlijk paleis, terug, men zag vaak dubieuze lieden in zijn gezelschap, hij was nog onrustiger en nerveuzer dan tevo ren geworden en soms speelde hij. met de re volver, die hij steeds bij zich droeg. Stephanie waagde het nauwelijks meer met hem alleen in een kamer te zijn. Op den 30sten Januari 1889 nam de kroon prinses juist zangles, toen haar opperhof- meesteres met een buitèngewoon ernstig ge zicht binnenkwam. Zij vertelde haar dat er slechte berichten'uit Mayerling gekomen wa ren en Stephanie begreep onmiddellijk, dat de katastrophe, waarvoor zij al zoo lang bang geweest was, nu einde-lijk gekomen was. „Hij is dood!" riep zij uit. De hofmeesteres kon het slechts bevestigen. Keizerin Elisabeth heeft haar schoondoch ter dan medegedeeld, dat men de deur van de slaapkamer van den kroonprins des morgens had moeten openbreken, omdat hij geen ant woord op het herhaaldelijk kloppen gaf. Graaf Hoyos en de kamerdienaar van den kroonprins hadden toen de twee lijken ge vonden. Stephanie heeft een afscheidsbrief van den kroonprins ontvangen, die blijkbaar eerst en kele dagen voor zijn dood geschreven was. Hieruit kan men opmaken dat Rudolf van plan was geweest zelf een einde aan zijn le ven te maken. De brief, die geen datum droeg, luidde als volgt: Lieve Stéphanie! Je bent van mijn aanwezigheid en last be vrijd; wordt op jouw wijze gelukkig. Wees goed voor onze arme kleine, die het eenige is, wat van mij over blijft. Geef allen bekenden, vooral Bom/belles, Spindler. Latour, Nowo, Gisela, Leopold enz. enz. mijn laatste groe ten. Ik ga rustig in den dood, die alleen mijn goeden naam kan redden. Je hartelijk omhelzend, je je liefhebbende RUDOLF. .Door deze publicatie weerlegt de gewézen kroonprinses nu allé gèruchten en verhalen, die sedert Rudolfs dood zoo veelvuldig jn. om loop waren, welke wilden weten, dat de Oos- tenrijk-Hongaarsche troonopvolger door moordenaarshand gevallen was! Stephanie houdt haar in haar mémoires ook met de affaires van-den prins met.andere vrouwen bezig en zegt, dat Rudolf het vaste plan opgevat had niet alleen te sterven. -Hij maakte gebruik van de groote hartstocht, die Mary Vetsera voör hem gevoelde om haar te vragen tezamen met hem afscheid van dit léven te willen nemen. De liefde van dit jonge baronesje voor den kroonprins is diep en echt geweest. Déze constateering, aldus de ge- gewezen kroonprinses, zij de bloem, welke ik, de bedrogen echtgenoote, vergevend op de laatste rustplaats van het beklagenswaardige verblinde meisje leg!I Nauwelijks waren de uittreksels van Prinses Stephanies mémoires in het Weensche Maan dagblad verschenen, of haar eenige dochter, prinses Elisabeth, die de lievelingskleindoch ter en het troetelkind van den ouden keizer Frans Jozef geweest is, doch die met haar moeder in onmin leeft, is naar een Weensch advocatenbureau toegestapt om heftig tegen de publicatie van de herinneringen van Ste phanie te protesteeren. Zij heeft door dit kan toor een communiqué aan een persbureau laten sturen, waarin zij zegt, dat gevoelens van tact en van piëteit alsmede religieuze overtuigingen de gewezen kroonprinses had den moeten vérhinderen de gedachtenis van kroonprins Rudolf te bezoedelen. Zij ver klaarde, dat zij van plan is alles te doen om de verbreiding van haar moeders mémoires tegen te gaan en te verhinderen. Heel Weenen is nu gespannen, hoe deze opnieuw opgelaaide twist tusschen moeder en dochter zal eindigen. De gewezen kroonprinses Stephanie woont doorgaans op een kasteel in Hongarije, doch komt ook enkele malen in het jaar naar Weenen. Prinses Elisabeth is vroeger met vorst Otto Windischgraetz ge huwd geweest, van wien zij echter al sedert Jaren gescheiden is. Na de omwenteling van 1918 was zij een overtuigde aanhangster van de sociaal-democratie. Men zag „de roode prinses" zooals zij hier genoemd wordt, herhaaldelijk op socialistische vergaderingen. Zij leeft aan de zijde van een gewezen onder wijzer, die een belangrijke rol in het Oosten rijksche socialisme gespeeld heeft. Onze Weensche correspondent schrijft nog in aansluiting van zijn artikel, dat de Oosten rijksche autoriteiten het plan opgevat hebben de mémoires van de vroegere kroonprinses Stephanie in Oostenrijk te verbieden. Heden avond nog of morgenochtend, zoo deelt hij ons mede. zal dit verbod officieel bekend gemaakt worden. Juist te Weenen, waar zich het grootste deel van de door haar beschreven gebeurtenissen heeft afgespeeld, zouden haar levensherinne ringen buitengewoon veel belangstelling ge wekt hebben en zou haar boek, zoodra het m de étalagekasten van de boekwinkels ver schenen was, grif gekocht zijnl Debooze raadsheer heeft zijn plan listig uitgedacht en daarom slaagt alles ook in de puntjes. Berooid van alles, als een arme zwerver zwerft de koning thans rond. Maar van al die schokkende gebeurtenissen heeft onze Thijs in het geheel niets gemerkt. Hij ligt fijn op één oor en in zijn droomen heeft de koningskroon al de ware bestemming gekregen! Maar wat zal hij schrikken, als hij morgen het juweel mist! De raadsheer heeft het nu in zijn bezit en dat die een prinsenzoon zou zijn zal wel niemand gelooven. Op het volgende plaatje zul je zien; dat het avontuur met de koningskroon -nog Tang. niet afgeloopen is. Sjonge^, -sjonge, zulke vreemde gebeurtenissen komen heusch niet eiken dag voor! Nobelprijs voor physiologie en medicijnen. Aan Duitsch hoogleeraar toegekend. De Nobelprijs voor physiologie en medicij nen is toegekend aan den Duitscher Hans Spemann, hoogleeraar jn de zoölogie aan de universiteit te Freiburg. Spemann, die in 1869 geboren is, is een van de voornaamste vertegenwoordigers van de ontwikkelingsphysiologie. Door zijn onderzoe kingen heeft hij de oorzaken van de orgaan ontwikkeling aan de dierkiem ontdekt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3