DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: jjssrs&öv. Wat door ondernemingsgeest en samenwerking tot stand werd gebracht. Schip Armuru Ajax (Ned.) Alkmaar Aicinons Aaamemnon Achilles (Ned.) Adellen Beimoha Bacchus Berenice aapt. Bonelli Chr. Huygens Cordillera Clytoneus Orijnssen Condylus Eemland Grootekerk Galvan Gaïiym«des Helder Heemskerk Hermes (Ned.) Hercules Harpalyce Hamdale jagersfontein janis Faulbaums jevington Court j. v. Oldenbarneveldt verm. aankomst Kurmark Ki-estyanin Laly Melampus Maaskerk Meliskerk Menes Magdala Meerkerk Molotov Montferland Navarra Nijkerk Orestes Pénbale Poseidon Phi-ontis Poelau Roebiah Palatia Phobos Poelau Laut Van Renselaer Rossum Sunion Salabangka Springfontein Sonthgate Simon Bolivar Spiéoia Trajanus Torni Tarakan Telamon Tabinta Volodarsky Venus Vulcanus Wigbert Zuiderkerk Laatste bericht Bilbao (v. IJm.) Stettin Hamburg Batavia Alexandrië Hamburg Aruba Hamburg Honston 29 Oct. 28 Oct. 27 Oct. heden 30 Oct. 26 Oct. in lading, in lading, in lading. 21 Oct. van Gibraltar. 23 Oct. van Lissabon. 24 Oct. vertrokken. 12 Oct. vertrokken. in lading. 25 Oct. van Duinkerken. Bilbao (v. IJm.) Palermo Gdynia Hamburg Chüi Chili 5 Nov. 27 Oct. 27 Oct. in lading. 21 Oct. vertrokken. 22 Oct. te Kopenhagen. 24 Oct. te Antwerpen. 19 Oct. van Curacao. 17 Oct. van Aricaf Casablanca Batavia Puerto Barrios Batavia West Indië Santa Fé 5 Nov. 1 Nov. 29 Oct. 17 Oct. vertrokken. 21 Oct. van Perim. 21 Oct. van Barbados. 22 Oct. te Singapore. 23 Oct. van St. Michaels, in lading. Ned. Indië Buenos Ayres 11 Nov. 4 Nov. 21 Oct. van Port Said. 16 Oct. van Bahia. Japan Diamante Bourgas 10 Nov. 21 Oct. te Kobé. 9 Oct. van Montevideo, in lading. Valencia Zuid Afrika Alexandrië Bourgas Rosario Beunos Aires 28 Oct. 8 Nov. 30 Oct. 23 Oct. van Carthagena. 23 Oct. te Rotterdam. 23 Oct. van S'tamboul. 22 Oct. van Gibraltar, in lading, in Jading. Z. Afrika Archangel Buenos-Aires Batavia Leningrad 23 Oct. 4 Nov. 26 Oct. 20 Oct,, van Port Natal. 21 Oct. van Lodingen. 3 Oct. vertrokken. in lading. 20 Oct. vertrokken. Ned. Ihdië Archangel 24 Oct. 29 Oct. 23 Oct. aval Ouessant, 19 Oct. vertrokken. Mesane 29 Oct. 19 Oct. vertrokken. Batavia West Afrika Zuid Afrika Nederl. Indië Curacao Hamburg Archangel Buenos Aires 7 Nov. 27 Oct. 22 Nov. 10" Nov. 30 Oct. 23 Oct. van Port Sudan. 23 Oct. te Hamburg. 19 Oct. van Mombassa. 23 Oct. van Colombo. 20 Oct. vertrokken. 21 Oct. te Rotterdam. 20 Oct. vertrokken. in lading. 'St. Caballo (v. IJm.) Z. Afrika in lading. 21 Oct. van Beira. Hamburg 22 Oct. te Bremen. Archangel Patras Batavia Batavia West Indië Curacao Batavia 2 Nov. 26 Oct. 23 Oct. 27 Oct. 23 Oct. vertrokken. 22 Oct. te Tarragona, in lading. 20 Oct. van Pt. Said. 9 Oct. van Trinidad. 23 Oct. te Londen. 15 Oct. van Sabang. West Indië Kemi 6 Nov. 21 Oct. van Paramaribo, in lading. Kertch Japan Batavia Z. Afrika Rosario Buenos Aires Hamburg Archangel 27 Oct. heden 12 Nov. 16 Nov. 27 Oct. 29 Oct. 21 Oct. van Gibraltar. 24 Oct. te Bordeaux. 13 Oct. te Barcelona. 23 Oct. van Hamburg. 10 Oct. van Buenos Aires. 18 Oct. vertrókken, vertrekt 26 Oct. 19 Oct. vertrokken. Alexandrië Leningrad Batavia Izmir Hambua-g 20 Nov. 24 Oct. 30 Oct. 21 Oct. te Samos. 20 Oct. van Tallinn. 19 Oct. vertrokken. 23 Oct. van Algiers, in lading. Ned. Indië 10 Dec. 20 Oct. van TjUitjap. Leningrad Midd. Zee Midd. Zee 25 Oct. 9 Nov. 15 Nov. 19 Oct. vertrokken. 21 Oct. te Calamata. 22 Oct. te Fiume. Hamburg- 27 Oct. vertrekt 26 Oct. Japan 19 Oct. van Manilla. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Nederl. m.s. Ramsdorp Nordeiihem IJMUIDEN Een voorbeeld voor ons visscherijbedrijf Ontwikkeling der Noorsche vischconservenindustrie. Door D. Kruyff. (Slot). De conservenfabrieken, die in het centrum van de industrie zijn gelegen, verwerken in normale jaren 15 a 20.000 ,.Skepper" brisling of smasild per dag. Een ,.Skeppe" is een Noor sche maat van ongeveer 20 liter inhoud. De vischjes, welke een lengte van 10 a 11 centi meter hebben, zijn voor conserveerdoeieinden bet meest geschikt. Hiervan gaan er pl.m. 2000 in een skeppe en 18 a 20 in een kwart blik. Naast de brisling en smasild, zijn de „Kipper- ea herrings" en de „Kippered snacks" de be langrijkste producten, die door de fabrieken worden geproduceerd. Voor het bereiden hier van komt de „Varsild" (lente haring) en de ),Storsild" (groote haring) in aanmerking. De visscherij op deze vischsoorten geschiedt m de maanden Februari, Maart en April, wan neer zij zich in groote scholen nabij de kust ophouden. Het kleinste gedeelte der vangst is voor de conservenf abrieken bestemd. Eerst in bet jaar 1910 werd op serieuze wijze met het P-'oduceeren van kippers een aanvang ge maakt. Er werd toen niet minder dan 75.000 hectoliter sild tot kippers verwerkt. Het verpakken der kippers geschiedt in ovale en langwerpige blikken van diverse afmetin gen, Kippers zijn een heerlijk en gezond voed- Ly, ?n kunnen zoowel koud (direct uit het ohk), warm, als in boter gebakken, geconsu meerd worden. Behalve met het conserveeren van sardines en kippers houden de fabrieken zich eveneens reeds tal van jaren onledig met het produeee- ren en verpakken van vischballen, vischpud- ü!ngs, makreel, kabeljauwlever (Noorweegsche caviaar), Ansjovis, Appetitsild, gaffelbitter, Tot de belangrijkste en grootste onderne mingen op het gebied der vischconserven- mciustrie in Noorwegen, behooren tegenwoor- me zeker wel de „Central Canning Company" te Stavanger. de „Trondhjem" Canning and Export Co." te Trondheim en de „A.S. Stan dard Limited", die eveneens te Stavanger ge vestigd is en respectievelijk in de jaren 1905, 1915 en 1923 werden opgericht. Het hoofdkantoor van de „Central Canning Company" is gelegen aan de Brisling Quay te Stavanger. Twee van de tot deze onderneming behoorende fabrieken bevinden zich eveneens te Stavanger, terwijl een derde in het plaatsje Hillevaag, in de nabijheid van Stavanger, ge vestigd is. Bovendien worden er in verschil lende plaatsen van Noorwegen, nog meer fa brieken van déze Maatschappij aangetroffen. De „Central Canning Company", die hoofd zakelijk gespecialiseerd is in het verpakken van gerookte en ongerookte sardines in olijfolie en tomatensaus, in het conserveeren van ma kreel, kreeft enz., heeft haar eigen kantoren en expeditie-afdeelingen te Londen en Ham burg. De producten, welke door deze onderne ming ter markt worden gebracht, zijn door hun uiterst fijne kwaliteit, zorgzame bereiding en hygiënische verpakking, op verschillende tentoonstellingen met 4 eere-diploma's en gouden medailles bekroond. De fabrieken van de „A.S. Trondhjem Can ning Export Co", beslaan mét de 4 verdie pingen mede, een oppervlakte van 8.500 vier kante meter. Deze onderneming, die alle soorten visch en vleesch conserveert, legt zich in het bijzonder toe op het produceeren van gerookte „musse"- en ongerookte „sild-sardines" (Fransche stijl), voor welke artikelen zij belangrijke verkoops organisaties over de geheele wereld heeft. De belangrijkste markten worden geregeld door hiervoor speciaal aangesteld personeel van het hoofdkantoor bezocht. Bovendien heeft deze maatschappij contracten op langen termijn met het Noorsche Gouvernement afgesloten voor de leverantie van vleesch- en vischcon- serven aan de marine en het leger. Alle arti kelen, die door haar verpakt worden, staan geregeld onder controle van Gouvernements ambtenaren. IDe fabriek, 'die voor het fabrïceeren van conservenblikjes door deze Maatschappij in bedrijf is gesteld en haar eigendom is, heeft het geheele jaar werk. De A/S. „Standard Limited", die in het jaar 1923 werd opgericht hield zich in het begin uitsluitend bezig met het' exporteeren van vischconserven. In 1925 kwam hierin echter verandering, toen er 2 eonservenfabrieken werden overgenomen waarvan er een aan de „Preserving Co „Nor" toebehoorde. Sinds het jaar 1923 hebben de „Standard limited" en de geassocieerde ondernemingen zich belangrijk ontwikkeld. In 1932 had dit concern reeds 32 fabrieken in exploitatie. Behalve bovengenoemde, zijn er nog meer ondernemingen, die een vooraanstaande plaats in de conservenindustrie innemen waaronder er ook zijn, die 'n eigen visschers- vloot bezitten doch het is in dit artikel na tuurlijk niet mogelijk, van alle een beschrij ving te geven. De vischconservenindustrie in Noorwegen staat onder toezicht van het gouvernement en heeft zich te onderwerpen aan de wette lijke bepalingen, die voor het bereiden, con serveeren en verpakken der diverse produc ten, zijn voorgeschreven. Vooral bij de con serven, die voor export bestemd zijn, wordt op de naleving dezer voorschriften ten zeer ste gelet Met den bouw van het laboratorium der vischconservenindustrie, werd in 1929 een aanvang gemaakt. De aflevering met den ge- heelen inventaris geschiedde een jaar later. Ii-et gebouw, dat modern is ingericht en geheel voldoet aan de hooge eischen, die aan een instituut voor'een dergelijke industrie gesteld mogen worden, heeft 2 verdiepingen. In het benedengedeelte, waar zich o.a. een ontvangkamer, kantoor, badkamers, koelka- mers, enz. bevinden, is tevens een gedeelte ingericht als machinehal, waarin de verschil lende machines, die eveneens bij de eonser venfabrieken gebruikt worden, geplaatst zijn. Op de eerste étage, waar het „Scheikundig laboratorium", dat uit drie afdeelingen be staat, is ondergebracht, is bovendien het kan toor van de „Norwegian Canners Associa tion" gevestigd. De tweede verdieping wordt hoofdzakelijk in beslag genomen door het „Chemisch labo ratorium". Hier bevindt zich ook het kan toor van den directeur en de bibliotheek. Ver der zijn er in het gebouw een lees-, studie- en lunchkamer en diverse kamers voor spe ciale doeleinden. Vervolgens is er nog een zaal, plaatsbiedende aan 100 personen, waar vergaderingen, wetenschappelijke lezingen en voordrachten, worden gehouden. Het on derhoud en de exploitatie van het instituut, geschiedt geheel op kosten van de conser venindustrie. De vele werkzaamheden en onderzoekin gen, die door het instituut, zoowel op bacte riologisch, chemisch als technisch gebied voor meergenoemde industrie moeten worden verricht, geschieden door een. staf van des kundigen, welke onder leiding staan van Dr Gulbrand Lunde, directeur van deze, voor het bedrijf zoo belangrijke en onmisbaar ge worden instelling. Kapt. Joh. van der Graaff spreekt voor de Phohi. Zijn op gramofoonplaten opgenomen relaas wordt a.s. Zondagmiddag naar Indië uitgezonden. Gistermiddag arriveerde bij Bureau Wijs muller een geluidsauto van de Phohi. Deze was naar IJmuiden gekomen om kapt. Joh. van der Graaff een verduurzaamd interview af te nemen over zijn ervaringen, op zijn laat ste reis met de Drente opgedaan. En voor de zooveelste maal vertelde kapt. van der Graaff van zijn avontuurlijke reis, die hij deed om de Kerkplein behouden binnen te brengen. Ditmaal bracht zijn stem echter niet de potlooden en vulpenhouders van een aantal ijverige journalisten in beweging, maar deed zij de stift trillen, die in feillooze regel maat de stem van den zeerot vastlegde op de wasplaat. Men kan er van overtuigd zijn, dat het een interessant en onopgesmukt verhaal is gewor den. A.s. Zondagmiddag 2 uur zal het relaas door den Phohi-zender naar Indië worden uitge zonden. Aan de vlammen ontkomen. Naar uit Hamburg wordt gemeld heeft het Duitsche s.s. „Adriana", dat aldaar 23 dezer is aangekomen, de ovarenden geland van den Finschen vier-mast houten motorschoener „Regina". Laatstgenoemd schip werd door de „Adriana", in dien nacht van Maandag op Dinsdag j.L, op 25 mijl afstand ten Noorden van Bornholui, in brand staande aangetrof fen. Het stoomschip „Adriana" heeft daarop de bemanning van de „Regina" overgenomen, die daardoor nog tijdig aan de vlammen ont kwam. De Slakkenberg aangetast. Met 450 K.G. springstof. Vijf a zesduizend ton slakken losgemaakt. Op een (gedeelte van de uitgestrekte ter reinen van de Kon. Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken ligt een berg. Op het eerste gezicht zou men gelooven, dat man hier inderdaad met bergsteen te doen heeft. De kleur en de gestalte zijn bij den eersten oogopslag niet te onderschei den van bergsteen. Toch is hier van berg steen geen sprake. Het is het afval van de hoogovens, de zoogenaamde slakken. Al wat in de hoogovens achter blijft wordt nog in gloeienden staat hier heen gebracht en stolt tot een zeer -harde massa. Gedurende elf jaren heeft deze opeensta peling plaats gehad en naar berekening ligt daar thans voor 709.000 ton aan slakken. Het is een zeer harde massa, waarvoor zelfs een spoorlijntje is aangelegd voor het vervoer er heen. Deze slakkenberg wordt geëxploi teerd door de N.V. Pelt en Hooykaas te Rot terdam, die de slakken vervoert door het ge heele land voor den aanleg van wegen en voor fundeeringen. Echter voor de slakken geschikt zijn voor het te gebruiken doel, moeten ze van den berg los gemaakt worden. Dit werk ge schiedt op dezelfde manier als in de steen kolenmijnen, waar men de kolen losmaakt door springstof. Donderdagmiddag is op deze wijze een ge deelte van den slakkenberg los gemaakt. Er bestond daarvoor groote belangstelling. On der de talrijke aanwezigen bevonden zich Dr. Ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, eenige hoofdingenieurs en ingenieurs van den Rijks- en Provincialen Waterstaat uit het arrondissement Zuid- H'üTa^d de beereri Ir. Kessler en Ir. Tngën Housz, directeuren van het Hoo'g- ovenbedrijf en den heer'dr. Wehxheim, be drijfsdirecteur. Óm de explosie te bewerkstelligen waren in den berg door stoomhamers twee gangen gehakt van circa acht meter lengte. Aan het einde van die gangen waren dwarsgangen gehakt, waarin onder leiding van Lr. J. J. Schagen van Soelen 450 K.G. springstof was gelegd. Daarna waren de gangen weer vol gegooid met slakken. Door middel van een electrische ontsteking werd de hoeveelheid springstof tot ontploffing ge bracht. Door dr. ir. J. A. Ringers werd het contact tot stand gebracht en op hetzelfde oogenblik hoorde men een doffen slag, gepaard gaande met het opstijgen van een witten wolk en het ineenzakken van den berg. Naar schat ting was 5000 a 6000 ton hoogovenslakken los gekomen. Deze nu los gekomen slakken worden voor zij voor het gebruik gereed zijn, gezeefd. Groote lepelbaggers grijpen de slakken daarvoor uit den berg en via de zeefinstalla^ tie worden ze dan in gereedstaande kipwa gens geladen. Drie Diesel-loco's brengen deze treintjes naar de haven. Onder leiding van de directeuren van de N.V. Pelt en Hooykaas, de heeren Hooykaas heeft het gezelschap het geheele bedrijf in oogenschouw genomen. „MODERNE NEDERLANDSCHE DICHTKUNST". Voor de afdeeling IJmuiden der N. B. A. S. houdt Ds. A. A. Wildschut a.s. Zaterdagavond in het gebouw der IJinuider Federatie een lezing, over „Moderne Nederlandsche dicht kunst". MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 25 OCT. Tarbot per K.G. f 0.80—f 0.66. Tongen per K.G. f 1.50—f 0.74. Kleine schol per 50 K.G. f 16 50—f5.60. Schar per 50 K.G. f 12.—f 1.60. Rog per 20 stuks f 16.f 13.50. Vleet per stuk f 1.30f 0.90. Kleine poon per 50 K.G. f 3.80—f 2.80. Groote schelvisch per 50 K.G. f 22.—. Middelschelvisch per 50 K.G. f 18.f 17.50, Kleine middelschelv, p. 50 K.G. f 17.f 12. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 14.f 5.10. Kabeljauw per 125 K G. f 60.f 30. Groote gullen per 50 K.G. f 16.f 11. Kleine gullen per 50 K.G. f 12.—f 4,90. Wijting per 5-0 K.G. f3.60—f 1.55 Makreel per 50 K.G. f4.20—f3.05. Heilbot per K.G. f 0.60—f 0.36. Leng per stuk f 1.35f 0.90. Koolvisch per stuk f 0.65f 0.15. Versche haring per kist f 4.20f 2.90. BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: Rotterdam, IJM. 112, 970 manden f3790 Cornelis, IJM. 15, 900 manden f 2780. Motorlogers K.W. 114 f 670.—. Versche haring: K.W. 25. f 1040.—. KW. 135, f 670.—. K.W. 176, f 59.—. K.W. 167, f 1208.—. K.W. 158, f 302.—. OPENING CURSUSSEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. In tegenwoordigheid van de wethouders J. C. Dunnebier, J. P. Nijssen en W. F. Visser en den gemeentesecretaris R. K. Hofstede vond Donderdagmorgen in de voormalige Openbare Lagere School B de opening plaats van de nieuwe cursussen voor jeugdige werk- loozen. De heer W. Fournier, voorzitter der commissie sprak een openingswoord, waar na de heer F. G. C. Rothuizen, inspecteur der cultureele cursussen van P.B.N.A. te Arn hem, een inleiding over deze cursussen hield en het daarbij gevolgde systeem besprak. VELSEN CHRISTELIJKE JONGEMANNENVEREENI- GING „PHILADELPHIA". Maandag 4 November houdt de C. J. M. V. „Philadelphia" een win ter bij eenkomst in het gebouw voor Christelijke Belangen te Vel- sen. Op dezen avond zal „het Jodenvraag stuk" gezamenlijk door de leden behandeld worden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan M. B. van Essen te IJmuiden voorwaarde lijk vergunning is verleend tot het oprichten van een metaal gieter ij, in het perceel Indu striestraat no. 39. HET BROOD WORDT DUURDER. Naar, wij vernemen hebben de bakkerspa troons in deze gemeente in verband met de stijging dér prijzen van de grondstoffen be sloten den broodprijs met 1 cent te verhoo- gen. Dit geldt ook voor de prijzen der halve brooden. BEVERWIJK. Een gezellige Zaterdagavond op het Stationsplein. Een attentie van de Harddraverij- Verseniging. Het bestuur van de Harddraverij-Ve-reeiii- ging „Beverwijk en Omstreken" heeft, om zijn erkentelijkheid te toonen voor de groote medewerking van het publiek tijdens de op 3 September gehouden harddraverij een aar dig plan bedacht. Zaterdagavond zal nl. op het Stationsplein door de Harddraverij-Vereeniging een film voorstelling in de open lucht worden aange boden. waarbij o.m. de film van de draverij om den grooten prijs van Kennemerland, zal worden vertoond. De Beverwij ksclie Harmoniekapel die haar welwillende medewerking heeft toegezegd, zal, na te voren een muzikale wandeling te hebben gemaakt, bij de filmvertooning en kele muzieknummers ten gehoore brengen. Indien er nog eenige loten van de 4e Be- verwijksche paardenverloting van de ver schillende depots zijn teruggekomen, zullen dez etijdens de openlucht-bioscoop voor het laatst worden aangeboden. Dengenen die zich nog niet van loten hebben voorzien, zal dan een laatste kans geboden worden, om den hoofdprijs van f 1500 of een der andere fraaie prijzen te winnen.' Met uitzondering van de levende have zijn alle prijzen in de Showroom van de Sneltax- garage ten toon gesteld. Hot belooft dus een drukke Zaterdagavond te worden. ONGELUK IN HET BUITENLAND. Bij de familie alhier is bericht ontvangen. VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 meldt: Hoogste barometerstand 773.3 m.M. ta Happaranda en Vardö. Laagste barometerstand 741.1 m.M. te Isafjord en voorspelt: Meest matigen Noordoostelijken tot Noor delijken wind. In het Oosten half tot zwaar bewalkt, of betrokken met eenige kans op regen. In het Westen gedeeltelijk bewolkt, met weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur Barometer Hedenmorgen 9 uur 759 m.M. Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 37 F. Hoogste heden 40 F. OPGAAi? MAGAZIJN T BRILLENBU1S Kanaalstraat 83. IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zaterdag v.m. 2.21 uur; n.m. 2.36 uur. Zondag v.m. 2.50 uur; n.m. 3.04 uur. Maandag v.m. 3.22 uur; n.m. 3.36 uur. Deegenaar, leeraar aan de H. B, S. te Soera- baja, bij een botsing tusschen een auto en een tram in Soerabaja zeer ernstig gewond is. Hij werd met een zware hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen. De laatste telegrafi sche. mede-deeliing berichtte dat de patiënt niet meer in levensgevaar verkeerde. R.K. KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Handels-, Ka-ntoor- en Winkelbedienden zal a.s. Dinsdag 29 October haar 12y2-jarig bestaans feest vieren. Des morgens wordt het jubileum kerkelijk gevierd; des avonds wordt in de bovenzaal van Hotel Oud-Meerensteyn voor leden en genoodigden een feestavond ge houden. De heer Boerema, lid van het Hoofd bestuur, zal de feestrede uitspreken. Verder vermeldt het programma eenige zangnum mers van mevr. GeldermansNies tal, De Roe- mer's Band. verleent aan dezen avond muzikale medewerking. R.-K. DRANKBESTRIJDING. Donderdagavond vergaderde in het K.S.A.- gebouw de R.-K. Drankbestrijdsters-vereeni- ging de Maria-Vereeniging. In haar openingswoord vestigde de presi dente, mevr. A. C. Tromp-Bertram, de aan dacht op de talrijke verkeersongelukken, die aan het overmatig gebruik van alcoholhou dende dranken moeten worden toegeschre ven. In verband daarmede is ook in Bever wijk een V.A.S.-commissie opgericJ.it, waarin ook het bestuur der Maria-Vereeniging ver tegenwoordigd is. Deze commissie propageert de leuze „Geen 'alcohol bij snelverkeer" en .legt daarbij een groote activiteit aan den dag. Nadat mevr. Bikker v-erslag had uitge bracht van d-e te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering, bleven de leden nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarbij ver scheidene dames voordrachten 'hielden. DE OLIEBOLLENDAG VOOR HET CRISIS- COMITé. De oliebollendag die het plaatselijk Crisis- Comité Donderdag in Beverwijk heeft ge houden. is een groot succes geworden. Tientallen jonge dames van de gemeen telijke Huishoud- p- Industrieschool hebben. Beverwijk van versche oliebollen voorzien. Het gebak was ook in genoemde onderwijs inrichting, onder leiding en toezicht van den. chef-bakker van de Coöp. Broodbakkerij .Al gemeen Belang" bereid. Vele firma's hadden de benoodigde grond stoffen gratis beschikbaar gesteld. Toen de balans kon worden opgemaakt bleek, -dat de ingezetenen een zeer aanzienlijke portie olie bollen hadden verorberd. Ruim 7000 oliebol len zijn aan den man of aan de vrouw ge bracht. Na aftrek van de noodzakelijke onkosten zal een bedrag van ruim f 300 aan het Crisis- Comité kunnen worden afgedragen. KENNEMERS—HILLINEN. De Kennemers ontmoeten a.s. Zondag in het Gemeentelijk Sportpark voor de competitie Hillinen uit Hillegom. De thuisclub verschijnt in de volgende opstelling: Doel: Van Urk. Achter: Duivemans en Dinkla. Midden: Effern, Naberman, Gordijn. Vóór: Bakker, Horeman, Groot, Steeman, Veenstra. Concurrenten van de munt gearresteerd. Hun vlijt niet gewaardeerd. Valsclie rijksdaalders, guldens en kwartjes. Den laatsten tijd werden in Enschedé eeni ge valsche rijksdaalders en kwartjes, welke bij winkeliers in betaling werden gegeven, door de politie in beslag genomen. Ook in de omgeving werd valsch geld uitgegeven, onder meer in Denekamp, waar valsche gul dens in omloop werden gebracht. De politie te Denekaunp is er dezer dagen in geslaagd den uitgever van dit valsche geld aan te houden. Het bleek te zijn zekere B. L. uit Enschedé. De politie vermoedde, dat deze valsche guldens uit dezelfde bron kwa men als de rijksdaalders en kwartjes. Onder leiding van den hoofdinspecteur der recherche te Enschedé, den heer H. Boerrig- ter, werd het onderzoek verder voortgezet. Uit dit onderzoek bleek, dat de valsche geld stukken waren vervaardigd in de woning van zekeren C. L„ die de vorige week wegens he ling van rijwielen door de politie was aan gehouden en in het Huis van Bewaring te Almelo was ingesloten. Verder kwam aan het licht, dat twee andere personen, Th. B. en B. L„ beiden uit Enschedé, betrokken waren bij het vervaardigen en het uitgeven van het valsche geld. Dit tweetal was de vorige week op verzoek van de politie te Enschedé in eèn logement aan de O.Z. Voorburgwal te Am: sterdam aangehouden en naar Enschedé overgebracht in verband met het ontvreem den van rijwielen. Bij verschillende huiszoe kingen werden valsche geldstukken en voor werpen voor de vervaardiging daarvan in. beslag genomen. Alle vier personen, die bij deze zaak be trokken zijn, hebben een volledige bekente-

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7