„Plan-Congres" van S.D.A.P. en N.V.V. Een Hondenleven Inleiding over het Plan van den Arbeid. Hef is niet onveranderbaar. 'Hedenmorgen is in het gebouw „Ti- voli te Utrecht, het Plan-Congres" begonnen van N.V.V. en S.DA..P. ter behandeling van het door deze beide organisaties ontworpen „Plan van den Arbeid", het samenstellen van econo mische maatregelen, waardoor S. D. A. P. en N.V.V. meenen te kunnen bij dragen tot herstel van het economi sche leven van Nederland en ver hooging van het algemeene welvaarts peil, o.a. door ordening van de productie, waardoor men o.m. hoopt in de toekomst conjunctuurschomme lingen zooveel mogelijk te kunnen temperen. Openingsrede van den heer E. Kupers. De discussies over de verschillende onder deden van de resolutie, waarin de hoofd lijnen van het Plan zijn aangegeven, hebben gisteren plaats gevonden in de verschillende commissies, die S.D.A.P. en N.V.V. hadden in gesteld en die grootendeels bestonden uit deskundigen ten aanzien van het betreffende onderdeel. Heden werden dan ook uitsluitend de conclusies dezer commissies toegelicht door de verschillende inleiders, die ongeveer «0 minuten hadden om het betreffende on derdeel toe te lichten. Te ruim 10 uur werd het congres geopend door den voorzitter, den heer E. Kupers, voor zitter van het N.V.V. en lid der Tweede Kamer In zijn openingswoord zeide hij, dat dit con gres in de allereerste plaats bestaanszekerheid voor de breede lagen van het Nederlandsche volk wil brengen. Dit beteekent in de eerste plaats voor de werkloozen zekerheid van werk tegen een behoorlijk loon. Nederland telt wel haast 4QO.COO werkloozen en in tegenstelling met bijna alle andere landen stijgt de werk loosheid in ons land nog bijna regelmatig. Voor boeren en tuinders beteekent bestaans zekerheid, dat zij op afzet van hun produc ten kunnen rekenen tegen een redelijken prijs, voor middenstanders beteekent het ver mindering van concurrentie en het schep pen van koopkrachtige vraag. Intellectueelen werkers wil het plan in de gelegenheid stel len hun bekwaamheden te stellen in dienst van de gemeenschap en den jongeren, die in dubbele mate door de crisis worden gesla gen, opent het Plan de gelegenheid om een plaats in het productieproces te kunnen vin den. Vergrooting van de werkgelegenheid, uit. voering van groote openbare werken, uitbrei ding van de industrialisatie, vergrooting van de binnenlandsche afzet, zijn de middelen, die zoo spoedig mogelijk ter hand genomen moe ten worden, om de werkloosheid belangrijk te doen verminderen. Inleding van ir. H. Vos. Ir. H. Vos hield de eerste inleiding over de hoofdlijnen van het Plan. Spr. noemde den ecohómischen toestand van Nederland ernsti ger dan van vele andere landen, waarbij hij wijst op de afneming van het aantal werk loozen in Zweden, Denemarken en België. Hij erkent, dat Nederland in het internationale verkeer een andere plaats inneemt dan ge noemde landen, doch acht het conservatieve bewind der Nederlandsche regeering voor een groot deel voor dezen tóestand verantwoor delijk. Het Plan van den Arbeid geeft aan hoe het anders kan en moet. Het gieeft ook aan waarom hét anders kan. Het trekt de hoofd lijnen van een positieve crisispolitiek, naar omvang en snelheid, het wijst aan, hoe een conjunctuur-politiek moet worden gevoerd voor het voorkomen van nieuwe ellende. Het Plan richt zich tot alle volksgroepen. Het opent ook perspectieven voor alle volks groepen. Het Plan is nationaal begrensd. Het is een Nederlandsch Plan. Vergelijking met het Bel gische, het Zwitsersche, het Noorsche plan, zal dit direct doen zien. De uitwerking is telkens verschillend. In het Nederlandsche Plan zijn echter toch alle maatregelen zoo ge nomen, dat zij de internationale arbeids- deeling en de internationale ordening bevor deren. Voor het Plan is propaganda noodig. Het is sprekers overtuiging, dat het Plan slechts op democratische wijze werkelijkheid kan worden, indien de grondgedachten ervan ge dragen worden door de volksmeerderheid. „Crisispolitiek en industrialisatie". Vervolgens is het woord aan den heer W. Drees. lid der Tweede Kamer, over: „Crisis politiek en industrialisatie". Ook deze spreker wijst op de toenemende werkloosheid in Ne derland. De Staat kan kapitalen, die thans onbelegd blijven of naar buitenlandsche beleggingen af vloeien, mobiliseeren om productieven arbeid te doen verrichten. Hij dient zijn crediet te gebruiken, om op veel grooter schaal en in veel sneller tempo dan thans geschiedt open bare werken te doen uitvoeren, om de indus- trieele uitrusting van ons land te vernieuwen en te verbeteren en om een groot deel van de Nederlandsche koopvaardijvloot te moderni- seeren. Hoe het geld, noodig om het plan te finan cieren, zal worden verkregen, hangt af van de wisselende omstandigheden op de geld markt. Het rapport geeft verschillende moge lijkheden aan. Het totale bedrag is pas in den loop van eenige jaren noodig. Honderden mil- lioenen zijn op het oogenblik wegens gebrek aan vertrouwen aan de circulatie onttrokken. Opleving van de bedrijvigheid zal, zooals b.v. in Zweden gebleken is. dat geld .beschikbaar doen komen. In den oorlogstijd is in-Nederland voor de mobilisatie en wat daarmede samen hing, voor veel grootere bedragen geleend, desnoods met een z.g. stok achter de deur. Thans gaat het om bestrijding van niet min der groote gevaren en om productieve, voor een groot deel rendabele doeleinden. „Conjunctuurbeheersching en Ra tionalisatie". Na de pauze zou het congres worden voort gezet onder leiding van den heer Koos Vor- rink, voorzitter van de S.D.A.P., met een in leiding van het Tweede Kamerlid, dr. ir. Th. van der Waerden over „Conjunctuurbeheer sching en Rationalisatie". Spr. zou drie soorten werkloosheid onder scheiden: de onvermijdelijke, tijdelijke, die op te vangen is door een goede werkloosheidsver zekering; de conjunctuurwerkloosheid, te be st-rijden door een oogenblikkelijke crisispolitiek. en op den duur door beheersching van het conjunctuurverloop; en de structuurwerkloos- heid, de overblijvende, die voor een groot deel Vérooióaakt woruG aoor ae huiuige gebrekkige technische en economische organisatie. Maat regelen hiertegen moeten gericht zijn op or dening, op beheersching van expansie en van rationalisatie, op een juiste handelspolitiek. Men wil richting geven aan den expansie drang in economisch juister banen. Dit om vat ook: beheersching van de rationalisatie. Immers expansie is niet alleen uitbreiding, ook moderniseering', vernieuwing, mechanisa tie. In een volledige planmatig geleide maat schappij zal de rationalisatie de bron zijn van duurzame, toenemende welvaart; haar ar beidsbesparing zal ten goede komen aan de jeugd, voor spel en ontwikkeling aan den ouderdom voor tijdige rust, aan het rijpe ar beidsleven voor toewijding aan gemeenschaps- werk, voor ontwikkeling en cultuur. Inleiding over den landbouw. De heer W. van der Sluis, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Goor, zou een inleiding houden over den landbouw. Spr. constateert, dat de landbouwcrisismaat- regelen van de regeering gefaald hebben. Men heeft hier dan ook niet met een gemakkelijke zaak te doen. Ze is heel wat moeilijker, dan de Boerenbonden zich dat voorstellen. De belangrijkste middelen, die het Plan aan geeft om het platteland door deze moeilijke iijden heen te helpen, zijn de volgende: Het eerste middel bestaat in de verhooging van de koopkracht in het binnenland en de vergrooting van den afzet in het buitenland. Het tweede middel bedoelt meer orde te brengen in de productie. Wat waardeloos is, moet niet geproduceerd worden. Het derde middel bestaat hierin, dat nauw lettend wordt toegezien, of de steun wel op de juiste plaats terecht komt „De ordening van verkeers wezen en distributie". Het Tweede Kamerlid H. J. van Braambeek, bestuurder van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, zou spreken over de orde ning en de toepassing daarvan op verkeers wezen en distributie. „De ordening in het bouw- en textielbedrijf". De heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V., zou de ordening in het bouw- en textiel bedrijf bespreken. Voor beide vraagstukken acht spr. het eerst noodige het brengen van overeenstemming tusschen de productie en de behoeften. De woningbehoefte bedraagt 45.000 a 55.000 woningen per jaar. De werkelijke toe neming van de woningvoorraad bedroeg in 1932 37.301, in 1933 41.262 en in 1934 49.940. Dit beteekent nog niet een evenredige verbete ring van den toestand. Er zijn veel te weinig arbeiderswoningen gebouwd. Voor de uitvoering van het bouwplan moet er komen een harmonische samenwerking tusschen regeering, provincie en gemeente. Daarbij zullen de organisaties van belang hebbenden medezeggenschap moeten hebben, terwijl huurcommissies voor vaststelling van redelijke huren moeten zorgen. Wat de textiel-industrie betreft, zou spr. het noodzakelijk achten, dat veel meer aandacht dan tot dusver aan de binnenlandsche afzet wordt besteed. Ir. Albarda over de politieke perspectieven van het Plan. De reeks van inleidingen zou worden geslo ten met een rede van den politieken leider der S. D. A. P., ir. J. W. Albarda, over de poli tieke perspectieven van het Plan. Nog voor het verschenen was had men gezegd, dat het een copy zou zijn van het Belgische Plan-De Man. Spr. zou dit ten stelligste ontkennen. Het Plan is de Nederlandsche vorm van een internationaal streven, dat in Noord-Amerika, Zweden en Denemarken reeds met succes in practijk is gebracht. Het Plan is niet onveranderbaar en zai ge wijzigd worden als de economische omstan digheden dit nooddg maken en- als ernstige' wetenschappelijke critiek ons overtuigt, dat wijziging noodig is. Diskwalificeerende cri tiek, voortgesproten uit minderwaardige ge voelen zal die S. D. A. P. en N. V. V. onberoerd laten. Het congres zou door den heer Vorrink ge sloten worden. MdUU vail una uwunji u punctueele verzorging van iedere wasch afzonderlijk. IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijk-Inrichting Snelliusstraat 39 Telef. 4371 (Adv. lngez. Meel.) Twee vrouwen door kolen damp vergiftigd. In bewusteloozen toestand aangetroffen. Toen de zoon van den heer P. van der Graaf te Lekkerkerk Vrijdagmorgen een bezoek aan zijn ouders bracht, bemerkte hij dat alles nog gesloten was. Hij vond dit vreemd en verschaf te zich toegang tot de woning. Het bleek dat zijn 84-jarige moeder en zijn 55-jarige zuster, die gelijkvloers sliepen, bewusteloos te bed la gen, terwijl in de kamer kolendamp hing. On middellijk werd een geneesheer gewaarschuwd, die pogingen in het werk stelde de vrouwen bij kennis te brengen, hetgeen later is gelukt. De heer P. van der Graaf, die op de boven verdieping sliep, heeft geen hinder van de kolendamp ondervonden. De oude vrouw, die zeer hulpbehoevend is en veel verzorging noo dig heeft, sliep steeds met haar dochter in het benedenhuis. In de kamer van de oude vrouw brandde een: vulkachel, terwijl deuren en ramen gesloten waren. DE 100.000ste BEZOEKER Op DE REMBRANDT TENTOONSTELLING. Vrijdagochtend om ongeveer 11 uur 45 werd de 100.000ste bezoeker op de Rembrandt-ten- toonstelling geteld. Sinds de Rembrandt-Tentoonstelling in 1898 werd een zoo groot aantal bezoekers aan een tentoonstelling van oude kunst in Nederland niet meer bereikt. Het bleek, dat mevrouw I. Redelmeier als 100.000ste de controle pas seerde. Zij werd hartelijk gelukgewenscht door den onderdirecteur van het Rijksmuseum Jhr. D. C. Röell, die mevrouw Redelmeier een bouquet rozen, een vrije toegangskaart en ter herinnering het zoo juist verschenen boek van professor Martin over de Hollandsche Schilderkunst in de 17de eeuw aanbood. (A.N.P.) Prinses Juliana bezoekt Utrecht. Opening van nieuw laboratorium bijgewoond. Vrijdag heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Utrecht. Des morgens om kwart over tien arriveerde Hare Koninklijke Hoog heid aan het Laboratorium voor vergelijkende Physiologie van prof. Jordan aan de Alexander Numankade. De Prinses werd begroet door prof. Jordan, die, in een rede de, het.eekenis vandenkarbeid in zijn laboratorium schetste. Vervolgens "werd eeïi. rondgang, door het" ger bouw gemaakt. Hierna bezichtigde de Prinses enkele ge bouwen der Veterinaire Faculteit. In de middaguren woonde de Prinses de opening bij van het nieuwe Laboratorium voor Physiologische Chemie van prof. Ringer aan de Vondellaan. riOÏ, V cuuig iriciuco^, UVCI' reis met de K XVIII. Resultaten van het onderzoek. Heden hield in het Trippenhuis te Amster dam de afdeeling Natuurkunde van de Aca demie haar gewone vergadering. Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz deed een mededeeling over „De voorloopige resultaten van het zwaartekracht-onderzoek tijdens de reis van Hr. Ms. K XVIII. Na een dankbetuiging aan de autoriteiten van de Nederlandsche Marine, in het bij zonder aan Mr. Dr. L. N. Deckers en Dr. H. Colij'n, voor het groote wetenschappelijk on derzoek dat met de reis van Hr. Ms. K XVIII is mogelijk gemaakt en aan commandant, officieren en bemanning, voor de medewer king bij dat onderzoek verleend, gaf spr. een overzicht van de reis. Hij vermeldde het mee genomen instrumentarium: het slingertoestel voor zwaartekrachtbepalingen op zee, drie goede chronometers, waarvan één door de Fransche marine voor de reis was afgestaan, een registratietoestelletje voor tijdsvergelij- kingen, een Holweck-Lejay toéstel voor de bepaling van de zwaartekracht te land, dat de Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft willen uitleenen, teneinde van uit de havens nog waarnemingen te land mogelijk te maken, die een waardevolle aanvulling gegeven heb ben tot het materiaal, dat op zee verkregen werd, verder het echo-lood.ingstoestel dat de marine voor deze reis in de K XVIII heeft willen inbouwen. Spr. gaf een kort overzicht van de resulta ten der echo-loodingen in den Atlantischen en Indischen Oceaan. Vervolgens besprak hij de slingerwaarnemïngen voor de zwaarte- krachtmetingen en vermeldde de radio-tijd- seinen die hij tijdens de reis had gebruikt. De resultaten der metingen hebben twee belangrijke gevolgtrekkingen van algemeenen aard mogelijk gemaakt. Ten eerste, dat de evenwichtsaf wij kingen in den opbouw der aarde, die reeds uit graadmetingen en vroe gere zwaartekrachtbepalingen bekend waren, niet overeen blijken te stemmen met de hypo these van een afplatting der aarde in het equatorvlak, zooals door vele geodeten ver moed werd, doch dat zij met de verdeeling van oceanen en continenten over het aard oppervlak schijnen samen te hangen. Ten tweede, dat de zwaartekracht op de oceanen systematisch een iets grootere waarde ver toont dan op de continenten en dat de over gang vrij plotseling bij den continentsrand optreedt. Wellicht kunnen convectiestroomen in het substratum onder de aardkorst, zooals die door Schwinner en Holmes reeds ver onderstelt! zijn, een verklaring van deze systematische afwijkingen geven. Vervolgens vermeldde spr. nog enkele resul taten van meer plaatselijken aard. De resul taten op het eerste traject bereikt, geven den indruk dat de korstplooiïngen van het Iberische schiereiland en van Marokko niet in den Oceaan doorloopen. De resultaten tusschen Dakar en Pernambuco doen zien, dat de Ro- manche trog fde loodingen gaven daarvan een diepte van 7600 M. aan) isostatisch gecompen seerd is; het maakt niet den indruk, dat men hier met een effect van éen groote korst- plooiïng te doen heeft, zooals dat bij andere diepzeetroggen het geval is, hoewel de vele aardbevingscentra wel in die richting, j wij zen. Ook de dubbele Vfalvischrug dia de K XVII-I tusschen. Tristan. da Cunha en Kaapstad ge kruist heeft, blijkt isostatisch gecompenseerd te zijn. Alle vermelde resultaten zijn nog voor- looüig, maar het is niet 'waarschijnlijk, dat de definitieve resultaten een ander beeld kunnen geven. Prof. Dr. D. Coster sprak daarna over: „De dissociatie-energie der meleculen"; ZONDAG 27 OCTOBER 1935. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 N.C.R.V., 9.30 KRO. 10.— Ned. Evang. Vereeniging, 11,30 KRO. 5.— NCRV, 7.45- 11— KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Kapt. J. Salomon m.m.v. sopraan, alt en orgel. 9.30 Gram. pla ten. 10.— Kerkdienst in de Ned Herv. Kerk te Coevorden. Voorg. ds. A. E. K. Pols, Orgel: H. Mulder. Koorleiding: B. W. H. Kramer. 11,30 Orkestconcert en gram. platen. 1.— Le zingen en orkest-concert. 2.Lezing. 2.30 Or- kestconcert, lezing en Gram. pl. 4.30 Zieken- half uur. 5.— Gewijde muziek. 5.20 Kerk dienst uit de Geref. Kerk (Nieuwe Ooster- kerk) te Rotterdam. Voorg. Ds. W. J. J. Vel- cers, orgël; F. Tollig. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7:50 Causerie. 8.10 Berich ten. 8.15 Orkestconcert, zang en gram. pla ten. 10.30 Berichten. Gram. platen. 10.4011.- Epiloog. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA. 10.— VPRO. 12.— AVRO, 5.— VARA. 8—12.— AVRO. 8,57 Cariilonspel S. Nees, 9.Voetbalnieuws. 9,05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga, 9.30 Ca riilonspel J. Denijn en S. Nees, 9.45 Prof. Dr. J. Tinbergen: Het plan van den arbeid. 10. Zondagshalfuur voor kinderen. 10.30 Kerk dienst uit de Remon. Kerk te Alkmaar. Voorg. mej. ds. F. W. Rappold. 12.— Klokkenspel en uurslag van het Stadhuis te Veere. 12,01 Film praatje L. J. Jordaan. 12,30 Carillonbespeling S. Nees. 12,50 De Octophonikers o.l.v. B. Drukker en Gram. platen, 2.— Boekbespreking dr. P. H. Ritter Jr., 2.30 Piano-recital J. Odé, 3.— Omroeporkest o-l.v. A. van Raalte. M.m.v. W. Spruit (sopraan) en Mr. H. Smedes (tenor) 4.Dordrechtsch Mannenkoor1- Caecilia o.l.v. D. W. v. Leeuwen. 4.20 Gram. platen (Om 4,45 Sportberichten). 5.Sportpraatje, 5.20 In tern. Vocaal Jeugdconcert. 7.20 Fragm. uit Heijermans' „Droomkoninkje" o.l.v. W. v. Cappellen. 8.— Berichten. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 9.Radio-Journaal. 9.15 „De familie Stastok" spel naar Hildebrand, door J. v. d. Poll. Leiding: K. Kleyn. 10.Omroep orkest o.l.v. A. van Raalte, m.m.v. F. Lamond (piano), 10.30 Gram. platen (Om 10.45 Ver slag schaakmatch Euwe—Aljechin). 11.— Be richten. 11.1012.De AVRO-Decibels oJ.v. Eddy Meenk. DROITWICH, 1500 M. 9.5010.35 Kerkdienst, 12,15 Piano-recital L. Isaacs, 1,20 Orkestconcert o.l.v. Greenwood m.m.v. tenor, 2,20 Gram. platen, 3.05 BBC- Northem Ireland-orkest o.l.v. Brown. 4.05 Het Squire Octet m.m.v. S. Thomas (tenor). 4.50 Kerkdienst v, d. kinderen. 5.20 „The Apostle Play" van Mell, bew. White en Whitworth, 5.50 BBC-orkest o.l.v. Lewis m.mv.. C. Sharpe (cel lo). 7.05 Voordracht. 7,25 Ad. Busch (viool) en R. Serkin (piano). 7,15 Kerkdienst. 9.05 Lief- dadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 L. Jef frie^ en zijn orkest m.m.v. V. Lamibelet (zang). 10.35 Het Bridgewater-kwintet. 11,05 Epi loog. RADIO PARIS, 1648 M, 7.20; 8,20 en 11,20 Gram.platen. 11,35 Orgel concert. 12,25 Gram. platen, 12,35 Orkest concert o.l.v. André .2,35 Concert m.m.v. orkest en trio. 3.20 Literair-muzikaal programma. 5.20 Zie VARA. 7.20 Zang. 8.20 Duoconcertt. 9.C5 „La bonne espérance (Op hoop van ze gen)", spel van Heijermans. 11,0512,35 Po pulair concert. KALUNDBOEG, 1261 M. 11:2G12.20 M. Hansen's orkest. 2.454.35 Koor- en orkestconcert. 5.20 Zie VARA. 7.50 Kwartet. 8.20 Gevar. programma. 9.30 Ope rettemuziek o.l.v. Reesen. 10.20—11,50 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 9.50 Cembalo-recital. 11,35 Orkestconcert. 12,25 Barn, von Geczy's orkest o.l.v. Kühn. 5.20 Zie VARA. 7.30 Hoor spel met muziek. 8.20 Paul Graener dirigeert eigen werken. 10.11,20 Gevar. programma. ROME 421 M. 8,10 Concert m.m.v. orkest en sopraan. 9.20 Hoorspel. 9.50 Dansmuziek.. BRUSSEL, 322 M. 19.20 Gram. platen. 11,20 Salon-orkest, 12.20 Gram. platen. 1,302,20 R. de Kers' orkest. 5 20 Salon-orkest. 6.20 Gram. platen. 6.35 Ka mermuziek. 7.35 Zang. 8.30 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 10.3012,20 Populair concert. BRUSSEL, 484 M. 10.20 Salon-orkest. 11,20 Gram. platen. 12,20 R. de Kets' orkest. 1.30 Orgelspel. 2.—2.20 Gram.pl. 5.20 Zie VARA. 7.35 Gram. platen. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. André. 10.30 12,20 Gram. platen. BEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Concert uit Leipzig. 8.20 Zie Keulen. 9.20 Berichten. 9.50 Solistenconcert. 10.05 Weer bericht. 10.2011,20 Dansmuziek. MAANDAG 28 October. HILVERSUM, 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriflezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. G. Haselager. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart 2.00 Voor de Scholen. 2.35 Causerie A. J. Her wig. 3.15—3.45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing Ds. A. Dondorp, mmv. sopraan en orkest. 5.00 Het Utreehtsch piankwartet en gramofoon pl.. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berich ten. 8.05 NCRV-orkest olv. P. v. d. Hurk en Chr. Gem. Zangver. „Zanglust" olv. J. v. Beek. 9.00 J. de Jonge: Beginselen voor Stedebouw. 9.30 Vervolg concert mmv. H. v. Wezel (cello). Om 10.00 Berichten. 11.0012.00 Grammo- foonmuziek. HILVERSUM 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoon pl. 10.30 Declamatie C. Rijken. 10.45 N. de Klijn (viool) en R. Schoute (piano). 11.10 Ver volg declamatie. 11.30 De Flierefluiters olv. E. Walis. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 De Zonne kloppers olv. C. Steyn. 1.00 Gram. pl. 1.15— I.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 2.00 Gram. pl. 2.45 Voor ed Vrouw. 3.15 De Notenkrakers olv. D. Wins. 3.40 Declamatie R. Numan. 4.00 E. Walis en zijn orkest. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Orgelspel C. Steyn. 5.20 Gramofoonpl. 6.30 Muzikale lezing P. Tiggers. 7.10 Dr. H. Polak: Het Gooische Natuurreservaat. 7.30 L. Sjou werman (fluit), R. Bresser (cello) en A. Ver haar (piano) 8.00 Herh. SOS-berichten.. 8 03 Nieuwsberichten. 8.10 De Bohemians olv. J. v. d. Horst. 9.00 Zang door Tassia. Ossipova, a. d. vleugel: D. Wins. 9.30 Gramofoonpl 10.00 Nieuwsberichten. 10.05 Fantasia olv. E. Walls, en declamatie C. Rijken. 11.00 Gramofoonpl. en pianospel J. Jong. DROTTWICH. 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding, llè.05 Causerie. II.20 Gramofoonpl. 11.50 Duitsche les. 12.05 Het Schotsche Studio-orkest. 1.05 Gramo foonpl. 1.50 Orgelconcert B. Mason. 2.25 Voor de Scholen. 3.20 Gramofoonpl. 3.55 Voor de schoylen. 4.20 G. Grinke (viool) en D. Manley (piano). 4.50 Orkestconcert olv. Grant. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Pianorecital H. Jones. 8.50 „The Air-Do-Wells" in hun repertoire. 9.50 Berichten. 10.20 Het Spencer Dyke strijkkwartet, mmv. J. Arm strong (tenor) 11.35—12.20 Sydney Kyte en zijn band. RADIO PARTS, 164R M. 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Orkest concert olv. Touche. 2.50 Gramofoon. 5.50 Or kestconcert olv. Cloez. 6,50 Vervolg orkest concert. 8.20 Concert. 9.50 Kamermuziek olv. René Baton. 11.0512.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, J261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest olv, Magnussen. 2.50 —4.50 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8.05 Koor concert. 8.25 Omroeporkest olv. Reeser. 9.05 Reportage. 9.50 Kamermuziek door blaaskwar- tet. 11.0512.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcerten. 9.50 Schrammelcon- cert. 11.20 Uit Mamburg: Nedersaksisch sym- phonieorkest olv. O. E. van Sósen. 1.35 Kwin tetconcert. 3.30 Pianorecital. 4.20 Omroep orkest Kühn en solisten. 6.20 Solistenconcert. 8.30—9.20 Zang door Karl Erb (tenor). 10.20 —11.20 Blaasconcert. ROME, 421 M. 8.10 Herdenking van den Opmarsch naar Rome. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20, 1.30—2.20, 5:20, 6.35 en 7.35 Gramofoonpl. 8.20 Symphonieconcert olv. André 10.3011.20 Gramofoonpl. 484 M.: 12.30, 1.302.20 en 5.20 Gramofoon- platen. 6.50 Pianorecital. 7.35 Gramofoonpl. 8.20 Salonorkest en zang. 10.3011.20 Gramo foonpl. DEUTSCFLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Politieke prijsvraag. 7.50 „Wilhelm Teil" van Fr. Schiller .Muziek van Rud. Wag nerRegeny. 9.20 Berichten. 9.50 Solistencon cert. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Concert uit Breslau olv. Topitz. Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. Ik al& p.abë*d. Dat moest er nog bij komen! Alsof ik, in mijn jonge leven vol avonturen en gevaren, al niet vaak genoeg op den rand des grafs heb gekuierd! De hondenziekte heeft mij getroffen, en het is op 't kantje af geweest, zegt de dierenarts. Nu dat neem ik aan. Nooit heb ik vermoed dat een,hond zich zóó onge lukkig kon voelen. Het begon met gemis aan eetlust en een akelige loomheid, gevolgd door een totaal verlies aan belangstelling zelfs in de schoonste dingen des levens, als daar zijn: jachten op katten, paarden en auto's, de bewaking van het pand mijns Ba zen, ruzies met andere honden, strooptoch ten met mijn vrieïid James, vuilnisbakken en zoo meer. Toen ik op den middag van den eersten dag ook nog een paard negeerde, dat steigerde een zeldzaam fortuintje en even later walgde van een kluif, die de sla gersjongen mij toesmeet, begreep ik dat het mis was. Den tweeden dag lag ik als een vod in een hoek en kon mij niet meer voorstellen waar iemand de fut en de kouwe drukte vandaan haalde om te blaffen. Eten deed ik heele- maal niet meer, en dus haalden ze den die renarts. Ik was zoo ziek als een ikat, hetgeen een merkwaardig symptoom mag heeten bij hondenziekte. De dokter stond mij wel aan. Hij rook naar een complete hondenten toonstelling. De gedachte deed mij even inwendig lachen. Zoo zijn wij .teckels, tot het uiterste. „Hum, hum", zei de dokter gewichtig, en gaf mij een injectie. „Wij moeten het beste hopen. Ik kan u niet garandeeren dat-ie er door komt. Zeventig procent halen het". Zoo, dacht ik. Nou, daar ben ik dan wel bij. Ik ben meermalen aan auto's ontsnapt met niet meer dan drie percent kans. De volgende dagen werd er heelemaal niet meer gedacht. Ik probeerde alleen nog maar naar buiten te kruipen, in de frissche lucht, maar dat scheen niet te mogen en ze legden mij in mijn mand en zetten die in een ka mertje boven in het huis. De deur ging dicht, en het zou een prachtgelegenheid ge weest zijn om mijn zonden te bepeinzen, als ik nog peinsvermogen bezeten had. Wat een ellende! Af en toe kwam Bob eens kijken, of de Baas, of de Vrouw, en ik likte miserabel aan een schoteltje melk. Toen schoot me ineens te binnen dat het huis al een week onbewaakt was, en dat er mis schien al zesmaal was ingebroken, en ik strompelde uit mijn mand en. probeerde te ,loopen, maar m'n achterpooten wilden niet mee. De'dokter werd-toen opnieuw geroepen, igaf mij nog een injectie en zei dat het ei' bedenkelijk uitzag.Dat zullen we nog "es zien, dacht ik, en begon meteen op te knappen. Bob hield me een spiegel voor toen ik voor het eerst weer liep, en ik schrok >er van en keek haastig achter het ding, maar daar- was niemand. Toch had ik een spookachtig- mageren teckel gezien, met' ingevallen wan gen, uitstekende beenderen en een bepaald- opziebtige ribbenkast. Kon ik dat wezen? On mogelijk, dacht ik, het moet een lachspiegel geweest zijn. Beneden legden ze mij aan een touw in de eetkamer vast, want ik mocht nog steeds niet uit. Toen kwam die sluipende gluiperd, de kat Elise, en ging me zitten tergen met haar verwaaxide snuit en haar geblaas. Als er niemand in de kamer was sloeg zij zelfs met haar leelijke nagels naar me, en ging dan grijnzend op iets meer dan een touwlengte afstands van de boekenkast-poot zitten. Enfin, dit hielp me uitstekend om mijn levenslust en mijn blaf terug te krij gen. Ook mijn kracht. Wat heb ik gerukt! 't is een wonder dat die poot nog aan die boekenkast zit. Den volgenden morgen kwam mijn vriend James, de Schotsche terrier, op ziekenbezoek. We smoesden even samen, en toen sloop net die kat de kamer binnen, en deden ze de deur achter de falsaris dicht. Zelden heb ik zóo gelachen. Een uur lang heeft James dat beest door de kamer gejaagd: stoel-op stoel- af, tafel-op, tafel-af. Toen kwam Lotte het redden. Het was den dood-door-uitputting nabij, en ik voelde me bijna hersteld van plezier. Toen Elise wegsukkelde riep ik haar na: „Probeer me nou nog 'es te treiteren! Mor gen komt James tei*ug". Geen kind meer aan die kat gelxad. Twee dagen later was ik beter. Maar de dokter had gezegd: als-ie nou binnenkort weer met z'n achterpooten gaat trekken, kon het toch nog wel mis gaan. En waarachtig: een week later wouen die pooten weer niet best. Het werd zelfs erger. Tenslotte belde de Baas opnieuw den dokter op, kwam terug in de kamer en zei: „Ja Bob, nou is de dokter bang dat-ie Toni moet af maken. Dat is wel erg bei-oerd hè? Maar hij doet het pijnloos; morgen zal-ie er de din gen voor meenemen". Bob huilde er van, en de Baas keek ook niet vroolijk. Ze gaven me een praclitkluif en ik dacht: wacht maar, we zijn er nog. Het is alsof die grafkuilrand altijd juist door mu bewandeld moet worden. Den volgenden morgen warden xnijn achter pooten weer kerngezond, maar ik moest er een pleziertje van hebben en bleef in mijn mand liggen met een ongelukkig snuit. Toen kwam die dokter, en ik gaf een zielige voor stelling met slepende achterpooten. „Hij zal er aan moeten gelooven", zei de diei-enpil en ging naar zijn auto om z'n tasch te halen. En toen-ie eenmaal bij me was heb ik daar even de beenen genomen! Hij kon zelf zijn lachen niet houden, al sloeg-ie als dokter, zou ik zoo zeggen, nogal een figuur. Toen reed hij weg. Ik rende naar de school van Bob en wachtte hem daar op. Blij dat die jongen was toen-ie me zag, en hlij dat ik was! Wij hebben allebei luchtsprongen gemaakt. De Baas lachte ook over z'n heele gezicht, toen hij thuis kwam en ik op hem afstoof. Het was weer eens een Moment in mijn hondenleven. Je zou er haast de hondenziek te voor over hebben WIJK AAN ZEE EN RUIN. PERSONALIA. Voor het l.o.-examen wiskunde slaagde on plaatsgenoote mej. W. H. P. M. Jacobs.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2