HET NIEUWE AVONDBLAD NBMËj t Tr 4 IJMUIDEN. 20e JAARGANG No. 303 MAANDAG 28 OCTOBER'35 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2yz cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeen© Drukkerij NiV. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden_van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Bijgeloof. Li zijn boek „In de Schaduwen van' Mor gen", zegt prof. Huizinga dat de meest ver breide en allernoo dlottigs te vorm van bijge loof is: het geloof in de doelmatigheid van den modernen oorlog en zijn middelen. In de scherpzinnige ontwikkeling van deze ge dachte komt hij tot de volgende uitspraak: „De wereld verdraagt den modernen oorlog niet meer. Hij kan haar enkel verminken. Vrede brengen kan hij haar niet meer. Want de geest der volken is zoo algeheel gemobi liseerd, en tevens zoo vergiftigd, dat elke oorlog een ontzaglijk gestegen quantum haat moet achter laten". Prof. Huizinga, die zelf tot de belangrijk ste toedieners van tegengift is gaan behoo- ren er wordt een serum toegediend dat op den duur genezing moet brengen zou zeker niet ontkennen dat het bestaande bij geloof zich op merkwaardige wijze uit in de waardeering van den Volkenbond. Men kan dat in deze dagen weer in allerlei toonaar den hooren. Het begrip omtrent de doelma tigheid van den oorlog, in deze tijden tot bij geloof verworden omdat het nieuwe waar den nog niet bevatten kan, s^preekt van „prestige van den Volkenbond", „falen van den Volkenbond", „afschaffing van den Vol kenbond". Met „prestige" bedoelt het 't oude machts- prestige van den staat, met „falen" het oude effect van een nederlaag op den staat, met „afschaffing" de mogelijkheid dat men het gansche instituut zou opdoeken. Alle drie gedachten zijn fictief. De Volken bond is niet vergelijkbaar met een staat en dus ook niet met zijn historische maehitspres- tige. Hij kan evenmin falen in den zin waarin een staat dat doet. Hij kan volstrekt niet af geschaft worden, omdat dit de afschaffing van alle internationaal overleg zou beteeikenen. Immers, hij is volstrekt niets anders dan een voortzetting, in scherper 'geformuleerde termen, van 'n internationaal overleg dat altijd bestaan heeft en zich langzamerhand tot dezen vorm heeft ontwikkeld. Als men dit holle afschaffings-woord in ter men van werkelijkheid omzet, en zich dus voorstelt dat een Assemblée bijeen zou komen die tot opheffing van den Volkenbond zou be sluiten, voelt men onmiddellijk de dwaasheid van de gedachte. Een dergelijk besluit is niet denkbaar. Men kan de klok niet werkelijk ach teruit zetten. Op den dag na de afschaffing- zou men genoodzaakt zijn een nieuwen Vol kenbond te stichten, die eenvoudig de voort zetting van den oude zou zijn. En omdat ieder een dit voorzien zou, zou men het afschaf- fingsbesluit niet nemen. Men kan de werk wijze van de internationale samenwerking wel herzien en ook de grootste Volkenbonds voorstanders wenschen dat te bereiken en heb ben er zich sinds lang op voorbereid maar men kan het internationaal overleg niet af schaffen en zich elk in een eigen vesting op sluiten! Niets is moeilijker dan te beseffen, dat ge heel nieuwe vormen en normen in de wereld ontstaan zijn. Ten allen tijde is de massa ge neigd geweest, het nieuwe volgens den stan daard.en in de terminologie van het oude te beoordeelen. En dit alleen vormt reeds een keten van bijgeloof, door d.e historie heen, die den vooruitgang remt en voortdurende strijd en verdeeldheid oplevert. Opnieuw zou ik de aandacht willen vestigen op het woord dat m.i. prof. Huizinga's boek beheerscht: De cultuur eischt homogene idealen; de eere Gods, hoe ook verstaan, de gerechtigheid, de deugd, de wijsheid. Alleen de overheersching van zulke algemeene idealen kan leiden tot de erkenning van nieuwe groote gedachten in hun juiste waarde. Het is een materialistisch scepticisme dat in de houding van Engeland ten opzichte van de sancties alleen nationaal eigenbelang- wil zien. Het is de geest van een tijd, die hooge cultuuridealen mist, die zoo bitter en bekrom pen oordeelt. Het is ook weer een bijgeloof, dom zooals alle bijgeloof is, want het geeft geen verklaring van de houding der tien tallen mogendheden, die zich aan Engeland's zijde hebben geschaard in de sanctie-beslui ten. Doen zij dat soms om Engeland's natio nale aspiraties te steunen? Neendeze be sluiten zijn in wezen een herleving van groote cultuur-idealen van het streven naar de eere Gods, hoe ook verstaan, de gerechtigheid, de deugd, de wijsheid. Men is alleen nog niet zoover dat men dit luide en openlijk erkent. Het is ook geen bijgeloof. Het is geloof in een Hoogere Macht en in een roeping van den Hiensch op aarde. R. P. VERSCHE HARING. In de afgeloopen week werden door 43 schepen in totaal 10.770 kisten versche haring aan den afslag aangevoerd. Zaterdag 1.1. was deze aanvoer het hoogst met 4000 kis ten van 17 schepen. Het ei van Columbus. Verbinding bij strandingen tusschen schip en strand. Bij de stranding van de sleepboot Drente nu ruim en week geleden, is wederom ten duide lijkste gebleken, hoe moeilijk het in sommige gevallen is, een verbinding tot stand te bren gen tusschen een gestrand vaartuig en het strand. De N. Z. H. R. M. beschikt voor dit doel over een van de modernste apparaten, doch de resultaten, in de practijk met het Whipper- toestel aan onze kust bereikt, zijn heel mager. Zeker, men kan er een lijn een heel eind mee wegschieten, maar meestentijds juist niet ver genoeg om het gestrande schip te bereiken. Bij de Drente was het anders. Deze boot zat als 't ware bij de Egmonders voor de deur en ondanks den kleinen afstand, die „overscho ten" moest worden, kon men geen verbinding krijgen. Wel kreeg men de lijn over het schip, maar deze kwam op een voor de opvarenden tengevolge van de overslaande zeeën onbereik bare plaats terecht. En ten slotte moest de geroeide reddingsboot er nog op uittrekken. Bij alle strandingsgevallen heeft men met de moeilijkheid te kampen, dat men tegen den wind in moet werken, wanneer men van den wal af een verbinding tot stand wil brengen. Ligt het middel nu niet voor de hand? Waar om schiet men geen lijn van het schip naai de kust? Men heeft dan het voordeel van den wind en missen is uitgesloten, mits de draag wijdte van het lijnkanon voldoende is. Heeft men, profiteerende van den wind in den rug, feitelijk nog wel een kanon noodig? Kan men de la-achten der natuur niet benut ten voor het beoogde doel? .We denken hierbij aan den vlieger van den heer Saaf, waarmede eenige jaren geleden met medewerking van de N. Z. H. R. M. proeven werden genomen. Deze proeven waren niet in staat, de onfeil baarheid van het. instrument aan te toonen. De bekrompen ruimte op de Neeltje Jacoba maakte het oplaten van den vlieger moeilijk. Maar toen deze eenmaal de lucht in was, was de uitslag van dien aard, dat het principe als bruikbaar kon worden aangenomen. Wanneer een dergelijk instrument geperfectionneerd zou kunnen worden, zou practisch bij elk strandingsgeval aan onze kust verbinding van schip en strand tot stand gebracht kunnen worden. Welke les ligt hier in opgesloten? Het ei van Columbus! Niet van het strand, maar van het schip af zal men een lijn moeten uitschieten öf eventueel met een geperfectionneerd vlie gerapparaat verbinding met den wal moeten trachten tot stand te brengen, aldus, profi teerende van den steun van den wind, dien men niet dient te onderschatten. Alle schepen zouden dus een lijnkanon aan boord moeten hebben. Een bezwaar, wat de kosten betreft kan dit niet zijn, want in verhouding tot. de bouwkosten of de waarde van een schip, zijn de aanschaffingskosten uiterst gering; het aanschaffen van een apparaat in den geest van den vlieger van Saaf is een kwestie wel licht van enkele tientjes. Het spreekt vanzelf, dat het systeem: „van schip tot wal" ook niet onfeilbaar is. In de practijk is in storm en noodweer geen enkel middel onfeilbaar. Als, zooals bij de Drente, de golven tegen den schoorsteen uiteenspat ten, is het afschieten van een lijnkanon ge- makelijker gezegd dan gedaan. En daarom zal men de Whippertoestellen in de boothui zen van de N. Z. H. R. M. niet kunnen missen. Op grootere schepen echter zal men voor het instrument altijd wel een plaatsje kunnen vinden, waar men er haast onder alle om standigheden mee werken kan. Naar onze meening is dit vraagstuk van voldoende belang, om in de internationale scheepvaartwereld ernstig onder de oogen te worden gezien. De propaganda voor het idee: „op elk schip een lijnkanon" zou niet beter gevoerd kunnen worden dan door onze red dingsmaatschappijen. VERITEX-CURSUSSEN. In verband met de onlangs gehouden Veritex-demonstratie zal a.s. Donderdagavond in het lokaal J.P. Coenstraat 95 begonnen worden met het geven van cursussen in het vervaardigen van voorwerpen van Veritex (plantaardig leder) In de drie cursussen die gegeven worden, kan ieder, die over wat handigheid beschikt, het vervaardigen van nuttige gebruiksvoor werpen St. Nicolaas- of Kerstgeschenken leer en. Materiaal en gereedschappen worden verstrekt en de voorwerpen blijven het eigen dom van den cursist. UITVOERING VAN „DE DILETTANT" De tooneelvereeniging „De Dilettant" gaf Zaterdagavond een tweede opvoering van het tooneelstuk „Het geheim eener moeder", dit maal in „Het Wapen van Velsen". Ook ditmaal oogstten de dilettanten veel succes. In de pauze werd een verloting gehou den. Na afloop werd er gedanst. TENTOONSTELLING PHILANTROPISCHE KRING. De uit de leden der plaatselijke afdeelin- gen van de Pluisvrouwenvereeniging gevormde philantropische kring houdt van het ver vaardigde naaldwerk een expositie op Dins- dag 12 November a.s. in Kennemerhof. De tentoonstelling zal worden opgeluisterd met pianospel van mej. v. d. Velde uit Sant poort en een expositie van enkele IJmuiden- sebe firma's uit de branche huishoudelijk^ artikelen. De opbrengst is voor een liefdadig doel bestmd. Adres aan den Gemeenteraad. Betere steunregeling en maatregelen tegen opdrijving van de prijzen der levensmiddelen gevraagd. Door het Plaatselijk Arbeiders Secretariaat en de afdeeling Velsen-IJmuiden der R.S.A.P. is een adres aan den gemeenteraad verzonden waarin verzocht wordt, te willen besluiten in overleg met" de regeering maatregelen te nemen om verschillende verslechteringen in de steunregeling in te trekken, alsmede tegen het opdrijven van de prijzen der levensmid delen en er verder bij den Raad op aandrin gen, tegelijkertijd te bewerkstelligen, dat zoodanige verbeteringen in de levensvoor waarden der arbeiders worden aangebracht, dat deze zich met hun gezinnen naar be- hooren in hun onderhoud kunnen voorzien. Het adres ging vergezeld van een toelich ting, waaraan wij het volgende ontleenen: Het wordt in breede kringen der bevolking ingezien, dat de verslechteringen in de steun regeling van den laatsten tijd, zoomede het te lage loon van tewerkgestelden in de Rijks- werkverschaffing, het toen zoo armzalig be staan dezer gezinnen nebben gebracht over de grens van het z.g.n. ethisch minimum, d.w.z. dat deze gezinnen zich niet van de hoognoodzakelijke levensbehoeften kunnen voorzien. Van daling der levensmid delenp rij zen is geen sprake. Integendeel, naar aanleiding van den verscherpten internationalen toe stand zijn er thans zeer duidelijke aanwijzin gen, die een verhooging constateeren van brood, vet, aardappelen enz. enz. met het noodlottige gevolg, dat in zeer vele gezinnen ondervoeding heerscht. Adressanten zijn dan ook van meening, dat in deze van de zijde der gemeentebesturen handelend dient te worden opgetreden om te voorkomen, dat de gezinnen der arbeiders to taal verarmen en die der werkloozen tenslotte verhongeren. DAMMEN. HET EXCELSIOR-TOURNOOI. Dukeï heeft de leiding. De zesde en zevende route levérde door het fraaie spel der IJmuidenaren, voor de D. C. IJ'ers goede resultaten op. Niet minder dan 10 van de 12 te behalen punten werden ver overd. Vooral Ligthart heeft ziih na de neder laag tegen Rustenburg fraai hersteld door overwinningen op Oosterbeek en de Krijger, hij heeft zich thans bij de leiders geschaard. De uitslagen der zesde en zevende ronde wat de D.C.IJ.ers betreft luiden: Dukel Frans 20. Ley teLink 20, LigthartDe Krijger 20. Zevende ronde: Dukel—Raman 11, Ley te- Frans 11, LigthartOo.sterbeek 20. De stand na de zevde ronde luidt: B. Dukel 7 gesp. 11 punten. Rustenburg, Ligthart en Druif 6 gesp. 9 pnt. Raman en de Gooyer 5 gesp. 7 pnt. Leyte ij Link 7 gesp. 7 pnt. Groenteman en De Schaap fi gesp. 5 pnt Marijt 6 gesp. 5 pnt. Frans 7 gesp. 4 pnt. Post 5 gesp. 4 pnt., Oosterbeek, Hovingh 6 gesp. 3 pnt. Krijger 7 gesp. 3 pnt. Zaterdag en Zondag zullen in Hotel „Ter minus" te Amsterdam de achtste en negenden ronde gespeeld worden, D. C. IJ.—HILVERSUM. A.s. Dinsdagavond speelt D.C.IJ. tegen Hil versum voor de competitie ih Hotel Kenne merhof. Als D.C.IJ. dezen wedstrijd wint, is zij zeker van de tweede plaats. COLLECTE GING NIET DOOR. De collecte, welke Zaterdag door de muziek- vereeniging „Juliana" ten bate van de werk loozen gehouden zou worden, moest op het laatste oogenblik worden afgezegd, daar B. en W. hun toestemming hiervoor hadden ont houden. Een aantal dames was reeds op het Velserduinplein aanwezig om te gaan col lecteer en. Japansche handelscommissie naar Oost-Indië. In November a.s. Uit Tokio (A. N. P.)Japansche fiwancieele kringen zijn voornemens in November een handelsmissie maar Nederlandsch Oost-Indië te zenden onder leiding van Yoenosoeke Asoe- kawa, den directeur van Mitsoe Gomei- kaisja, in de hoop tot eeoi oplossing te komen van de hangende problemen. Nederlandsch-Japansche permanente arbitrage commissie. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Neder landschJapansche permanente arbitrage commissie formeel zal worden samengesteld op 1 November a.s. ingevolge het onlangs door beide landen geratificeerde arbitrage- verdrag. In de commissie zullen onder meer zitting hebben jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, baron Hiranuma, vice-president var- den Japanschen Raad van State, Max Huber, de vi"oegere president van het Permanent Hof van Internationale Justitie, Raoul Fer nandez, oud-gezant van Brazilië te Brussel, J. L. Mowinckel en vele anderen. (A.N.P.) Twee houtschepen te water gelaten. Voor de Sovjet Unie bestemd. Bij de te water latiing van de beide voor re kening van de Zemtral Vereimigumg Machiaio- Import te Moscou op de werf der Nederlamd- sche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam, in aanbouw zijnde motor-houttransport, schepen „Walerii Meshlauk" en „A. Andreew1' was zeer veel belangstelling. De beide scheeps rompen, die achter elkaar op een helling la gen, zijn onmiddellijk na elkaar afgeloopen. Na de doopplechtigheid heeft de oudste di recteur der Ned. Scheepsbouw Maatschappij op het kantoor de genoodigden ontvangen en daarbij een toespraak gehouden toit mevrouw Nesteroff, die de schepen ten doop had gehou den. Hij dankte haar daarvoor en stelde in het licht dat de zoo juist te water gelaten sche pen de eerste van een geheel nieuw type zijn en geheel verschillen van alle tot nu toe ge- bouwde vaartuigen. Gedurende den bouw, al dus spr., heibben wij zoo mogelijk nog meer zorg er aan besteed, dan aan andere schepen en hoe meer zij hun voltooiing naderden, des te meer werden wij overtuigd, dat zij zullen be antwoorden aan hooge verwachtingen en deze zelfs zullen overtreffen. Wij zijn ervan verzekerd, dat no. 237 en zijn zusterschepen uitnemend geschikt zullen blij ken, dat zij ons nieuwe orders zullen doen ge worden. Deze schepen zullen een groote be sparing beteekenen op de kosten van laden, lossen en vervoer. Tot nu toe had de Ned, -i.: Wv-1 4 4 - V-y/. 8S^y-^lll?,l*«:W- r* - - „»/*- - - J - '4:*T i* Troosteloos woestijngebied in Ogaden, waar thans Ita- liaansche en Abessynischi troepen gelegerd zijn om slag- te leveren. Scheepsbouw Mij. voor het nieuwe Rusland nog niet gebouwd. Dat dit nu anders is ge worden, is mede hieraan te danken, dat hooge autoriteiten in Nederland het belang begrepen van orders van de Sovjet-Republiek in ons land. Ik behoef U slechts te herinneren aan de reis van Dr. de Vlugt naar Moskou en aan den steun van het gemeentebestuur van Am sterdam. Wij hebben met onze nieuwe klanten even aangenaam mogen samenwerken als met onze vele oude relaties. Spr. besloot met de beste wenschen voor de nieuwste aanwinst van de groeiende Russische koopvaardijvloot. Spelling wordt niet veranderd. Wel zullen enkele vraagstukken nader worden onderzocht. Intrekking of ingrijpende wijziging van de spelling-Marchant is, naar de Tel. met stellig heid meent te kunnen zeggen, voorshands niet te verwachten. Wel zou, is het blad wel inge licht, de minister voornemens zijn aan een nieuw in te stellen commissie op te dragen enkele vraagstukken, die door de spelling- Marchant nog niet zijn opgelost (o.a. de door de eBlgische regeering gewenschte nadere re geling der pronominale aanduiding) te onder zoeken. Zooals men weet bestaat er reeds een gemengde Nederlandsch-Belgische commissie, die zich bezighoudt met de samenstelling van een lijst van bastaardwoorden. Loodsgelden worden met ingang van 1 Nov. verlaagd. In het „Staatsblad" is afgekondigd het Koninklijk besluit, waarbij met ingang van 1 November a.s. de loodsgelden met 11 pet. worden verminderd. Poolsche logger bij Katwijk gestrand. Bemanning gered. Schip waarschijnlijk verloren. KATWIJK, 27 October. In den nacht van Zaterdag op Zondag om half vier is bij Katwijk aan Zee bij de uitwatering van den Ouden Rijn op de 2e bank gestrand de Poolsche logger Gdynia 132 geladen met 32 last haring. Aan boord waren 5 Polen en 9 Scheveningers, die door de redding boot van Katwijk van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. in twee tochten zijn gered. De zwaar geladen logger sloeg vol water en is waarschijnlijk verloren. De redding werd vaardig en met succes vol bracht. Koop en verkoop op afbetalingen. Overleg over het wetsontwerp. Enkele wijzigingen aangebracht. De reeds geruïmen tijd geleden door de re geering ingediende wetsontwerpen tot regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling en van het afbetalingsbedrïjf, zijn onderwerp geweest van schriftelijke en mon delinge gedachtenwisseling tusschen de com missie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer en de regeering. Als gevolg van dit over leg zijn in de oorspronkelijke ontwerpen en kele wijzigingen aangebracht. Ten einde allen twijfel Weg te nemen, of ook de huurkoopfinanciering onder de wet valt, heeft de regeering een aanvulling in het ontwerp gebracht, waarbij ook de crediet- overeenkomst met een derde onder de huur- koopregels valt, mits deze voldoet aan de vol gende vereischten: le. dat deze ter zake van een koop en ver koop is gesloten. 2e. dat de derde (de financieringsmaat schappij) zich den eigendom der betrokken zaak bedongen heeft. 3e. dat door de credietovereenkomst- het geheel van handelingen de strekking krijgt van huurkoop. De regeering heeft in het ontwerp de bepa ling opgenomen, dat de kooper steeds bevoegd is tot vervroegde betaling van een of meer eerstvolgende termijnen van den koopprijs. Echter blijft de toegestane aftrek van 5% we gens vervroegde betaling beperkt tot het ge- '3,1 van volledige betaling ineens van bet nog erschuldigde bedrag. De regeering meent dat door het verbod van looncessie het veel grootere bezwaar ontstaan zou. dat voor den verkooper als eenig rechts middel, waarvan de schuldeischer zich bij wan betaling kan bedienen, het loonbeslag over blijft.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1