Mijn kijk op het spel „3ai-Alai", een Baskisch spelH@e het gespeeld wordt Nieuw record voor Stamford Bridge Engeland wint van IerlandZwak spel van de Engelsehe voorhoedeVerras sende competitie-resultaten in de Engelsehe League De instructies van een aanvoerder vóór de Cup-finalVraag en antwoord. In de Belgische hoofdstad bestaat sinds eenigen tijd groote belangstelling voor „la peiote basque", meer bekend onder den oor- spronkelijken naam van „Jai-Alai" een spel, dat zooals uit den eersten titel valt op te ma ken, voornamelijk in Baskenland, doch ook in Spanje gespeeld wordt. (Deze sport werd eertijds op primitieve wijze door de inboorlingen van Centraal-Amerika beoefend en door den ontdekkingsreiziger Herman Cortes in Spanje geïntroduceerd. De Basken noemen het niet zonder trots het snelste spel ter wereld en omdat het mede voor de toeschouwers zeer spannend is, valt het ücht te begrijpen, dat het allengs in ver schillende deelen der wereld zeer populair ge worden is. In de Vereenigde Staten, Mexico, Cuba, Ha vana, Brazilië, Argentinië, Midden-Amerika, Spanje. China en Japan wordt deze sport da gelijks door professionals ten aanschouwe van een talrijk publiek beoefend. Daartoe wordt een z.g. „Fronton" ingericht, een soort stadion, waarin de toeschouwers slechts aan één lengtezijde kunnen plaats vinden, gescheiden van het strijdperk door een over de geheele lengte en hoogte beves tigd ijzergaas. De drie andere zijden van de langwerpige zaal bestaan uit donkergekleurde effen muren, die de basis van het spel vor men. Ten einde zich in deze sport te bekwamen, moet de aspirant-professional over grooten, natuurlijken aanleg en vooral een scherp oog beschikken, terwijl het jaren duurt, alvorens hij voldoende ervaring voor het deelnemen aan belangrijke wedstrijden heeft opgedaan. Een deskundige geeft daarover als volgt zijn oordeel: „Bij het Jai-Alai kan een middelma tig speler geen succes boeken; men speelt óf zeer goed, óf zeer slecht. Ik heb het spel ja renlang dagelijks beoefend en kan daarom verklaren, dat het het moeilijkste en fasci- neerendste spel is, dat er bestaat." Het speelveld bestaat uit een cement-opper- vlakte ven zestig meter lengte en tien meter breedte, dat, zooals gezegd, aan drie zijden door muren omgeven is. De voorste muur waartegen de bal wordt geslagen, is van gra- nietblokken vervaardigd. Elke speler heeft een rieten mand aan de rechterhand bevestigd in den vorm van een leege halve bananenschil, met een lengte van bijna een meter en een diepte in het midden van 10 a 12 centimeter. Daarmee wordt de bal opgevangen en tegen den voormuur weggeslingerd, zoodat deze langwerpige mand, Spanier, chistera of cesta genaamd, dezelfde rol vervult als het racquet bij tennis met dit verschil, dat zij met een leeren handschoen zonder vingers en leeren riemen aan den arm bevestigd is, zoodoende als het ware een verlengstuk van dien ann vormend. De ballen waarmede gespeeld wordt, zijn ongeveer even zwaar als een cricketbal en vervaardigd van' caoutchouc, waaromheen lin nendraad en geitenhuid bevestigd is. De om vang van dezen wit gekleurden bal is ongeveer tweemaal zoo groot als die van een golfbal. en het gewicht bedraagt 125 gram. De regels van het spel zijn tamelijk eenvou dig. De enkelspelen „quinielas" genaamd, wor den door vijf spelers bestreden, waarvan er tekens twee tegelijk op de baan zijn. Zij heb ben allen een verschillend gekleurd jersey aan, hetwelk op den rug met een cijfer ge merkt is. Zoo heeft speler nummer één een rood shirt, nummer twee een blauw, enz. Nummer één begint nu te serveeren van een lijn af ongeveer driekwart gedeelte van het veld van den voormuur (frontis) verwijderd. Hij doet dit, door met zijn rug naar het doel staande, den bal Op den grond te stuiten, de zen daarna in zijn „panier" op te vangen en vervolgens met een zwaai krachtig tegen den voormuur te werpen. Zijn tegenstander tracht nu den terugspringenden bal op te vangen en in één beweging, hetzij „forehand" of „backhand" wederom tegen den „frontis" tè werpen, waarbij de- hoogte en de kracht van den worp, alsmede het effect van den lengtemuur af een groote rol speelt. Niet zel den gebeurt het dat de bal met zulk eien vaart terugspringt, dat hij tegen den achtermuur belandt, zoodat de tegenstander de moeilijke taak beeft, zich zoodanig op te stellen, dat hij het wederom terugstuitende leder kan op vangen en, zich vliegensvlug omdraaiend, voordat de bal uit de mand springt, dezen met groote kracht verder werpt. Zoodra een speler mist, of den bal buiten de lijnen slaat, wordt hij door nummer drie vervangen, ter wijl zijn tegenstander één punt noteert. Wan neer derhalve nummer 2 mist, heeft 1 een punt en speelt verder tegen speler drie. Doet drie een foutslag, dan heeft één wederom een punt en tracht nummer vier te verslaan. Dit gelukt hem niet, hij mist en de score luidt dan: Nummer 1 heeft 2 punten, nummer 2 heeft 0, nummer 3 eveneens 0, nummer 4 heeft 1 punt. De partij gaat door, totdat een der spe lers vijf punten heeft, waarbij dus alle deel nemers op de rij af in de baan komen. Het dubbelspel wordt op dezelfde wijze door vijf ploegen van twee spelers elk gespeeld. Het „Jai-Alai" vereischt een bizonder groot uithoudingsvermogen, een nauwgezette trai ning, meer dan normale kracht, zeer veel lenigheid en voor alles een scherp oog. Er is vanzelfsprekend over dit spel nog zeer veel te vertellen, doch we willen volstaan met de mededeeling, dat het zooveel van de grootendeels Spaansche, Zuid-Amerikaansche en Baskische beoefenaren eischt, dat deze, die er toch hun beroep van maken, hoogstens tot hun 32e of 35e levensjaar in belangrijke wed strijden mee kunnen. Daarna zijn zij niet snel genoeg meer en is hun kracht en uit-1 houdingsvermogen ontoereikend. In Maart 1911 verzamelden zich rond het Chelsea-veld te Stamford Bridge 77.949 men- schen om den bekerwedstrijd tegen Swindon bij te wonen en dit record bleef intact tot twee weken geleden, toen Arsenal een com petitiematch kwam spelen, waarbij 82.906 toeschouwers aanwezig waren, het hoogste aantal, dat ooit op dit terrein werd toe gelaten. Het veld, waarom heen een sintel- baan loopt, is aan drie kanten omringd door huizenhooge aarden wallen, waarin houten treden zijn aangebracht, hetgeen aan duizen den plaats biedt, die van groote hoogte op de overdekte tribune aan den anderen kant neer kijken en die de spelers als gekleurde pop petjes zien. Bij normaal bezoek d.w.z. 55 a 60.000 toeschouwers, voelt men zich daar kiplekker, doch anders wordt het, wanneer de accommodatie op volle capaciteit bezet wordt. Ten eerste is het al uiterst moeilijk om door de tourniquets te komen, waarvoor de mensehen zich in honderden meters lange rijen opstellen. Is het terrein vol en worden de deuren een half uur voor den aanvang gesloten, dan gebeurt het niet zelden, dat meer dan tienduizend personen worden te leurgesteld, wat natuurlijk een geweldige op stopping veroorzaakt. Op de enorme staan- tribunes staat men man aan man en ordelijk als de Engelsc-hen nu eenmaal zijn, gehoor zamen zij zooveel mogelijk aan det met een megaphone gewapende z.g. „packers", die van het veld af er voortdurend op blijven aan dringen, zich aan te sluiten. Dan is het heusch geen pretje om den wedstrijd bij te wonen, want bij de minste beweging, vooral in de hoeken van het veld, verliezen honderden menschen hun toch al labiel evenwicht en vallen naar voren op de lager staanden, die het dus hard te verantwoorden krijgen en bij tientallen zoodanig in de verdrukking komen, dat de eerste hulp werk te over krijgt, nadat de slachtoffers over de hoofden van het pu bliek naar beneden zijn doorgegeven.. Wij herinneren ons in dit verband een overgespeelde cupmatch tegen Southampton, waarbij het gedrang ons noodzaakte een veilig heenkomen te zoeken naar eon plaats waar de zoo hoog noodige lucht nog in ruime mate aanwezig was. Met ons waren er hon derden, die van den wedstrijd toen niets meer gezien hebben en daarom was het maar goed, dat deze in een puntlooze draw eindigde, zoo dat hij opnieuw, doch thans op onzijdig ter rein moest worden overgespeeld. Nadat het Engelsehe League elftal eenige weken geleden een onverwachte 21 neder laag tegen het Iersche League team te Black pool had geleden, was men natuurlijk zeer benieuwd, of de Ieren er in den „full inter national" match in zouden slagen, wederom de Engelschen te overwinnen. Zaterdag j.l. heeft deze match te Windsor Park in Belfast voor 40.000 toeschouwers plaats gehad" en evenmin als in de „semi-international" heeft Engeland zich thans met roem overladen. Speciaal de voorhoede heeft slecht en on samenhangend gespeeld en de linksbuiten Brook was feitelijk de eenige, die een voort durend gevaar voor de Iersche verdediging waarin de veteraan Scott voor de 29e maal het doel verdedigde, opleverde. De Engelschen brachten slechts vier spelers van het team, dat in Mei j.l. tegen Nederland speelde, in het veld, te weten de beide Arsenal- backs Hapgood en Male, de spil Barker en de linksbinnen Westwood. Het doel werd door den Everton-keeper Sagar verdedigd.; als kanthalfs fungeerden Smith (Leicester) en Bray (Manchester City), terwijl de vier overige plaatsen in de voorhoede van rechts naar links werden ingenomen door Birkett (Middles brough) ,Bowden (Arsenal),Tilson (Manchester City) en Brook (dito). De rechtsbuiten Birkett werd kortgeleden door Arsenal, bij welke club hij niet geheel voldeed, aan Middlesbrough overgaan, voor wie hij van de 34 gescoorde goals er negen voor zijn rekening nam. Een dergelijk succes als buitenspeler gaf hem zijn plaats in het nationale elftal, waarin hij echter hopeloos faalde. Gedurende de geheele match tegen Ierland bracht Birkett er vrijwel niets van terecht, waardoor wederom het bewijs wordt geleverd, dat een clubspeler nog niet steeds een goed international is. „The big match ^temperament" speelt een groote rol. De Ieren begonnen met stormwind in den rug en zetten een dermate onstuimig offen sief in, dat de Engelschen steeds weer werden teruggedrongen en Sagar handen vol werk kreeg. Na 21 minuten wist Brown (Wolver hampton) een lagen voorzet van Kelly al val lende in het net te koppen, doch hoe de Ieren ook zwoegden, zij konden den voorsprong niet vergrooten. Na de pauze maakte een regen- storm het veld uiterst lastig te bespelen, maar afschoon Ierland thans het nadeel van den hevigen wind had, was het aanvankelijk voortdurend in den aanval. Er werd door beide ploegen zeer enthousiast gespeeld en vooral de Iersche middenvoor Bambrick (Chelsea) bracht het licht ontvlambare gemoed zijner Iandgenooten op de tribunes in extase door enkele prachtige staaltjes voetbal, daarbij ge holpen door zijn linksbinnen Doherty (Black pool). Na 21 minuten maakte Tilson plotse ling uit een doorbraak gelijk en drie minuten later gaf dezelfde speler zijn team de leiding. Twee minuten voor het einde scoorde Brook het derde doelpunt, waardoor de Engelschen met 31 hun 39e overwinning op Ierland be haalden, tegen welk land zij thans 50 matches hebben gespeeld. Hiervan wonnen de Ieren er slechts vier, terwijl er zeven in een gelijk spel eindigden. Ierland had zes spelers in de gelederen, die voor Engelsehe League clubs uitkomen, n.l. de rechtsback Reid (Derby), de halves Mitchell (Chelsea) en Browne (Leeds) en de voor- waartsen Brown (Wolverhampton), Bam brick (Chelsea) en Doherty (Blackpool). De competitiematches leverden eenige ver rassende resultaten op, want wie zou hebben .gedacht, dat Aston Villa (21) op eigen veld met 0—7 van haar stadgenoote West Brom- wich Albion zou verliezen, hetzelfde Albion, dat eenige weken lang op de onderste plaats stond. De middenvoor W.G. Richardson, die met het Engelsehe elftal tegen Nederland speelde en in het begin van het seizoen zijn plaats in zijn clubteam moest afstaan, liet ditmaal zien, dat hij het nog niet verleerd was en hij zorgde voor vier doelpunten. West Brom komt door deze overwinning op de achttiende plaats, maar voor de Villa woi'dt het thans oppassen, temeer, daar de eenige club, die onder hen op de ranglijst staat, het onfortuinlijke Grimsby, slechts met 10 van de leiders Huddersfield verloor en bovendien nog een match moet inhalen Arsenal (7) zonder haar gei*egelde backs, verloor te Portsmouth (12) met 21 en Chelsea (15) liet het tegen Everton (19) met 5—1 leelijlc lig gen. In de tweede divisie werd Leicester (4) voor de tweede achtereenvolgende maal ge klopt, thans door Newcastle United (11), het geen haar de leiding en drie plaatsen op de ranglijst kostte. Thans gaat Tottenham Hotspur aan het hoofd, met evenveel punten gevolgd door Manchest-er United. De laatste nog ongeslagen club in de vier afdeelingen der Engelsehe League. Chesterfield in III Noord, moest in haar tiende match nog wel op eigen veld het onderspit delven tegen Tranmere Rovers, dat een week tevoren eveneens voor de eerste maal in dit seizoen verloor. Voor den aanvang van een enkele jaren geleden gespeelde cup-final te Wembley oor deelde de aanvoerder van een der ploegen het nuttig, zijn medespelers enkele instructies te geven en hij deed dit aldus: „Ik hoef jullie niet te zeggen, dat dit een moeilijke en zware wedstrijd wordt, maar wat er ook gebeurt, „play the game", blijf sportief. Speel als een goed sportsman en vergeet niet, dat men beter op correcte wijze kan verliezen dan op on sportieve manier winnen. Doch verlies on danks dat vooral niet uit het oog, dat het veel gemakkelijker is op tien dan op elf tegen standers de overwinning te behalen. Inbrekers hebben weer een DINSDAG 29 OCT. 1935 goed weekeinde gehad. Een inbraak in de Van 't Hoffstraat en een in de Lange Raamstraat. Haarlem staat den laatsten tijd in de spe ciale belangstelling van ongevraagde binnen komers, van inbrekers dus. In de Van 't Hoff- straat 88 heeft iemand het huis bezocht door de ongesloten keukendeur, na eerst zijn weg te hebben gekozen over een voetpad dat ach ter de huizenrij omloopt. Dat althans is de vermoedelijke gang van zaken. Vast staat dat de inhoud van een kast en een buffet over den grond is verspreid, ge tuige de ontzaggelijke rommel die de bewoon ster ontdekte, toen zij na een korte afwezig heid thuis kwam. De inbraak moet zijn ge pleegd tusschen half elf en half een in den morgen van Zaterdag. Uit het buffet is een geldkistje verdwenen waarin zestig gulden en een dubbeltje zaten. Zondagmorgen is een inbraak gepleegd bij een bakker in de Lange Raamstraat. Daar was de buit aanmerkelijk grooter, want tezamen verdwenen f350 uit huis, meegenomen door iemand naar wien de politie zoekt. Door een openstaand bovenraam, (gedenk de analoge situatie bij een inbraak in een hee renmodezaak in de Groote Houtstraat kort geleden) is men binnengekomen, waarna een geldkistje is meegenomen inhoudende f 120. Een damestasch is spoorloos verdwenen, een beurs, een gouden dameshorloge, kortom be halve de f 120 zijn nog f 230 uit huis gegaan, zonder dat de eigenaar dit heeft goedge vonden. Wel is het geldkistje later teruggevonden tusschen de Lakenstraat en de Gedempte Raamgracht, doch daaraan heeft de bestolene weinig, want alles wat erin zat, is meege nomen. Het was den dief niet al te moeilijk ge maakt, want óp de kast waarin alle waarde- dingen waren verborgen, zat de sleutel, zoodat hij maar hoefde te draaien om te kunnen graaien. De uitgang was ook gauw gevonden, want op de deur zat ook een sleutel. Het ligt voor de hand dat de politie, zooals steeds, ook in deze zaak weer diligent is. Strijd tegen vijanden en krokodillen aan de Setit-rivier. Vrije dorpelingen in hun woonplaatsen gebleven. Agent schiet op auto die niet had gestopt. Na een botsing te Halfweg. Halfweg Maandag. Doordat een automobilist Zaterdag middag niet wilde stoppen na een kleine aanrijding, heeft een veld wachter hem met drie revolverschoten tot staan weten te brengen. Uit de Haarlemmerme.erstraat kwam een auto evenals een uit de richting A'dam op de Amsterdamsche Vaart. De kruising van deze beide verekeerswegen is een bekend en gevaarlijk punt. Het ligt bij het tramhuisje bij de brug midden in het dorp Halfweg. De auto die uit de Haarlemmermeer straat kwam, had den anderen wagen, welke van rechts kwam, voorrang moeten verleenen. Dit werd verzuimd, zooals zoo vaak gebeurt en een aanrijding was het gevolg. Gelukkig had de botsing niet veel te beteekenen en met een lichte materieele schade aan beide zijden liep de ontmoeting af. Een agent van politie die toevallig op dezen hoek stond, had dén bestuurder van de auto in de Haarlemmermeerstraat een teeken ge geven tot stoppen, waaraan de bestuurder niet had voldaan. Hoe alles in zijn werk ging is onzekerf, vast staat echter dat er plotseling enkele schoten klonken, die gelost werden door dien agent en welke bedoeld waren voor de auto. die niet had gestopt. De kogels trof fen het rechterspatbord van den wegrijden- den wagen. De chauffeur heeft toen onmiddellijk sne1 gestopt, waarna proces-verbaal is opge maakt. door Criticus. HaarlemH. B. S. Hoewel Haarlem gedurende een groot ge- deelte van den wedstrijd het beste van het spel heeft gehad, moet men desondanks van een verdiende overwinning van H.B.S. spre ken. De Hagenaars toch, ofschoon in techni sche capaciteiten als ploeg de mindere van de thuisclub, hebben door betere tac tiek en vooral door het gebruik maken van d;e door hen zelf of door de verdediging der roodbroeken geschapen kansen na de rust een 42 voorsprong genomen, welke voor de vrijwel geregeld met kort spel door het mid den aanvallende Haarlem-voorhoe de tegen den wind in een te groote achterstand bleek. In de eerste helft zag het er, ondanks een prachtig doelpunt van Bakhuys naar uit, dat de thuisclub de partij vrij gemakkelijk zou winnen. Haar spel was veel rustiger en be- heerschter dan dat der tegenstanders, die er slechts door een krampachtige verdediging in slaagden, hun doel schoon te houden, waarbij de invaller-doelman den gladden bal niet kleurvast kon krijgen, hetgeen door de Haarlem-voorhoede van op een afstand met belangstelling werd aanschouwd. Het doel punt van Oldenburg, op handige wijze van dichtbij gescoord was een juiste belooning voor den rechtsbuiten, die in deze periode van de match verreweg de nuttigste voorspe ler in den Roodbroeken-aanval was. Ook nu weer bleek, althans voor de rast, dat Smit in zijn clubelftal als middenvoor beter werk doet dan als linksbinnen, omdat de positie van aanvalsleider hem dwingt, het leder snel af te geven, hetgeen den vleugelspelers ten goede komt. Na de pauze liet deze interna tional zien, hoe handig men wel met een voetbal manoeuvreeren kan op een paar vierkante meters .grond, zonder nochtans de vijandelijke verdediging in ernstige moei lijkheden te brengen. De enthousiaste Polanen dwaalde in de tweede helft voortdurend naar het midden, en dit was een kolfje naar de hand van de H.B.S.-middenlinie, die nu zonder gevaar haar spil Graafland als derde back liet fun- geeren, terwijl de rechtshalf Duysens diens aanvallende taak overnam. Dit ging des te gemakkelijker, daar de Haarlem-debutant- linksbuiten De Vries slechts uiterst zelden in het spel werd betrokken, ofschoon daar niet de minste reden voor was, want niet alleen heeft dit jongmensch zich in zijn eersten wedstrijd meer dan voldoende van zijn taak geweten, doch tevens had hij na de rast bij het voorzetten den wind in zijn voordeel, terwijl Oldenburg, evenals Ophorst voor de pauze, groote moeite had- om den bal voor het doel te krijgen. Het komt mij voor, dat men in De Vries geen slechte keus heeft gedaan; hij is een stevige doorzetter, vrij handig met den bal en hij heeft ook wei- kijk op het spel. Met wat meer routine zul len zijn voorzetten ook wel langer en hoo- ger worden. Waarmede tevens gezegd is, dat de Roodbroeken de nederlaag geenszins aan hun beide vleugelspelers te wijten hebben, die in dezen wedstrijd over het algemeen genomen het productiefste werk in de aan- valslinie hebben geleverd, doch helaas te weinig in het spel werden betrokken. Daar Bakhuys zich evenals Graafland in het laatste half uur sterk terug trok en als verbindingsspeler zeer nuttig werkte, vooral doordat hij het leder zoo snel mogelijk door gaf, was het te begrijpen, dat er voor het Haarlemsche binnentrio, dicht op en achter elkaar spelend, geen door komen aan was. Kammeijer, die voor de pauze zoowel aan vallend als verdedigend weer zeer goed ge speeld had, moest tegen het einde van de match herhaaldelijk zijn meerdere in den verdedigenden Bakhuys erkennen, die, daar de Haarlem-middenlinie noodgedwongen al haar aandacht aan den aanval moest beste den, zijn vrijheid rustig kon gebruiken, om het den vijandelijken halfbacks moeilijk te maken. Van de beide vleugelhalfs was de la Mar als steeds technisch uitstekend, slechts de uitvoering kon iets vlugger geschieden, doch in snelheid van loopen was de Haag- sohe linksbuiten hem geregeld de baas. Vree ken heeft minder balbeheersching, maar hij is, evenals Polanen tot de laatste minuut zeer enthousiast; het is jammer, dat hij eiken taal naar het midden aangeeft. Na het vele goede, dat ik van Van Gooi als back gehoord had, viel zijn spel, mogelijk als gevolg van een off-day" mij niet mee; ik prefereer hem verre als middenspeler. Van den Berg heeft voor de rast veel beter ge speeld dan ik ooit van hem gezien heb; hij slaagde er meermalen in, het leder goed te plaatsen, terwijl hij ook in zijn opstellen rekening hield met de positie van zijn team- genooten. In de tweede helft was de tactiek van de H.B.S.-voorhoede hem echter te machtig en de samenwerking met Van Gooi liet toen alles te wenschen over. Voogd heeft zijn doel naar behooren verdedigd; zelfs be tere Hollandsche keepers dan hij zouden er wellicht evenmin in geslaagd zijn, den glad den bal uit de harde, lage schuivers van Bakhuys, kleurvast te stoppen, waarvan het tweede doelpunt het gevolg was. Door beide ploegen werd er in den harden wind dikwijls te hoog gespeeld, waardoor de bal tallooze malen moest worden ingegooid. Twee factoren hebben den wedstrijd be- heerscht; in de eerste plaats het steeds naar binnen loopen van Polanen en het als ge deeltelijk gevolg daarvan veel te korte en, ondanks de fraaie manoeuvres, te langzame en ingewikkelde spel van het binnentrio. Haarlem vóór en Haarlem na de rust was een klasse verschil. De tweede factor was de, onder deze omstandigheden, juist gekozen tactiek van den H.B.S.-aanval, die van den 22 stand af en zelfs na het derde doelpunt met vier voorwaartsen, gesteund door Bak huys, bleef aanvallen, hetgeen, nu de Haar- lem-mlddenlinie gedwongen was om achter haar eigen voorhoede op te' trekken, tegen twee, niet met elkaar samenwerkende backs, doelpunten moest opleveren. Deze doel punten werden wel niet door Bakhuys ge scoord, maar wel door hem „gemaakt", want twee goals waren een onmiddellijk gevolg van zijn schoten, die ten halve gestopt, door 'den actieven Ophorst (als middenvoor) werden ingeloopen, terwijl het vierde uit een prach- tigen verren pass naar den rechtsbuiten Smeets ontstond. Onze nationale centre-for ward viel voorts vooral op door de snelle en doeltreffende wijze, waarop hij den bal speel de, een tempo sneller dan een der andere voorwaar tsen. Dit is, wat zijn spel in een club-team zooveel meer nuttig effect doet bereiken dan dat van Smit, die toch, wat handigheid betreft, een ware balvirtuoos is allereerst de rechtshalf Duysens vermeld heeft. Men is dikwijls verbaasd over de kracht van Bakhuys' schoten. Afgezien van het voordeel, dat hij met beide voeten even hard kan schieten, ontleent hij die kracht grootendeels aan het eenvoudige feit, dat hij den bal met de volle wreef raakt, waar door het volle gewicht achter het schot komt en het leder laag blijft. Ware de helft der schoten, die de Haarlem-voorhoede voor de pauze op het vijandelijk doel heeft ge lost, op dezelfde wijze afgevuurd, dan had den de Roodbroeken, zeer zeker met den gladden bal, ruim gewonnen. Thans hield men zich te veel aan het K.L.M.-motto: Alles de lucht in. Na Bakhuys moet van de Haagsche ploeg allereerst de rechtshalf! Duysens vermeld worden, die een macht werk, zoowel in ver dediging als aanval, op tactische wijze heeft verzet. Voor fes heeft de spil Graafland vooral defensief goed gespeeld, al was hij verre de mindere van Kammeijer. De rest van het H.B.S.-elftal geeft geen aanleiding tot uit voerige bespreking; de backs en keeper wa ren niet beter, doch ook niet slechter dan die der tegenpartij en in de voorhoede viel, vooral na rast, het harde werken en goed doorzetten van Ophorst en Van Vliet op, die zelfs op de verste ballen doorliepen en daar mede zoowaar tweemaal succes boekten. Intusschen blijkt ook nu weer, van hoe veel factoren het succes van een voetbal ploeg afhangt. Het Haarlem-elftal is eerder sterker dan zwakker dan verleden jaar, toen toch zulke fraaie successen werden behaald en toch wil het niet lukken. Op één wonde plek dient echter te worden gewezen; het enthousiasme en het doorzettingsvermogen was dezen middag bij alle vijf voorwaartsen niet even groot; er was er soms wel eens een, die het een tikje te gemakkelijk opnam en dat mag niet voorkomen. Naar mijn meening zou de ploeg aan sterk te winnen, wanneer Van Gooi weer in de half linie kwam, Oldenburg (als deze vete raan het lean volhouden) als rechtsbinnen en de Winter of een speler uit de reserves als rechtsbuiten werd opgesteld. Zou men Vreeken niet eens als achterspeler kunnen probeeren? CRITICUS. (Speciale correspondentie) Ladislas Farago seint uit Noord-Abessynië: Het Italiaansche hoofdkwartier heeft beslo ten den opmarsch voort te zetten. Het heeft bevel gegeven door middel van bommen uit vliegtuigen het hooge gras. dat het opruk ken der troepen dwarsboomt, af te branden. Overal ziet men vanaf de bergen rook en vuur in de dalen. Vele dorpjes werden door het vuur verrast en een groot aantal hutten verbrandde. Het is mogelijk, dat door dezen maatregel de opmarsch sneller kan worden voortgezet en dat de bewegingen der Abessy- nische horden daardoor meer vanuit de lucht te volgen zijn. Een der punten aan het Noordelijk front, waar de meeste activiteit wordt getoond is de Netit-rivier, dicht bij de grens van Abes- synië en den Soedan. Ayeloe commandeert daar ongeveer 10.000 man en valt de Italia nen aan, doch zonder succes. Het rotsachtige dal van de rivier de Rawed is thans een tooneel van strijd. Het bed van de rivier is op het oogenblik een paar hon derd meters breed en in het heldere water huizen duizenden buitengewoon groote kro kodillen. Groote troepen roofdieren komen naar deze rivier toe om te drinken, want het is de eenige drinkplaats binnen een afstand1 van vele kilometers. Tallooze leeuwen, olifan ten, luipaarden, rhinocerossen en bavianen, die zich overdag in het struikgewas schuil houden, komen vlak na zonsondergang naar de oevers om hun dorst te lesschen. En op die oevers hebben de Abessynische en Ita liaansche troepen hun kampen. Erger nog dan die dieren zijn de vele hyena's. Tijdens het onophoudelijke schieten van beide troepenmachten lijkt het wel haast onmogelijk voor beide partijen de rivier over te steken. Het water is diep en de stroomsnelheid is groot en de krokodillen vallen direct aan. De Abessyniërs hebben voor, dat zij we ten hoe ze dergelijke krokodillenrijke rivie ren moeten oversteken. Toen zij eenige da gen geleden probeerden over den stroom te komen, schoten zij eerst een paar maal in het water om de krokodillen te verjagen. Deze verdwenen en in groepen van vijftien man zwommen de Abessyniërs over, terwijl zij met him rechterhand hun geweren bo ven water hielden. Maar ofschoon zij deze poging 's nachts ondernamen konden de Italianen hun plot- selingen aanval afslaan en de Etiopiërs wer den door zwaar artillerievuur gedwongen te rug te keeren. Ik geloof, dat geen van beide partijen er voor het einde van November in zal slagen over de rivier te komen. Dan begint het wa ter langzaam te dalen. De Abessyniërs zullen echter wel hevigen tegenstand bieden, daar het achterland buitengewoon arm aan wa ter is. Ik hoorde van een paar Abessyniërs dat Ayeloe's aanval was gelukt en dat zijn af- deeling Omager in Erithrea had veroverd. Ik begreep direct, dat het niet waar was, maar het gerucht deed verder de ronde en er wer den zelfs door plaatselijke hoofden feesten georganiseerd. De Abessyniërs houden van feesten en zoo gauw zij goed nieuws krijgen, houden zij zoogenaamde fantasia's. Thans echter heeft de keizer het houden van deze feesten ver boden. Als men door de Abessynische dorpen komt valt op, dat veel inboorlingen van het over- heerschende Ambareesche ras in de dorpen zijn achtergebleven en niet aan het mobili satiebevel gehoor hebben gegeven. Men ver telde mij dat de negus alleen de stamhoof den had opgeroepen en dat deze die knech ten en krijgslieden, die onder hun bevel staan, hebben meegenomen, maar dat de vrije mannen, die niet onderhoorig zijn in de dorpen zijn gebleven. (Nadruk verboden. Copyright A.B.C. Press Service). Wrak van de Lusitania gevonden. Het ligt op 90 Meter diepte. LONDEN 28/10 Reuter. De pogingen om het wrak van de „Lusitania" te vinden zijn eindelijk met succes bekroond. Duikers hebben de vaste bewijzen hiervan naar boven gebracht. Het schip, dat 20 jaar geleden is getorpe deerd, ligt 90 Meter diep. Hitier als arbiter? PARIJS, 27 October (A.NP.) Hitier heeft een interview toegestaan aan een Fransch journalist. (Men zie daarvoor ook pag. 4). De Rijkskanselier sprak zijn bewondering uit over de Fransche politiek in het Abessijnsche geschil en voegde hieraan toe, dat hoewel Duitschland niet bij de kwestie betrekken is, het zich toch als de tijd er rijp voor is in de zaak als arbiter zal mengen. Hitier voegde heiraan toe, dat hoewel hij niet instemt met een stopzetting van den hanclel met de oorlogvoerende landen, Duitsch land geen der beide langen wapens zal leve ren. Vijf personen in een auto verbrand. PARIJS, 28 octobr (A.N.P.) Bij een auto- ongeluk, dat in den afgeloopen nacht tus schen Amiens en Parijs is gebeurd, zijn vijf personen verbrand. Door onbekende oor zaak reed de wagen tegen een boom en stond in een oogwenk in lichte laaie, zoo dat de inzittenden zich niet meer konden bevrijden. Ierland definitief los van het Britsche Rijk? DUBLIN, 28 October (A. N. P.) Naar ver- luidt zou de Iersche regeering een grondwet- wijziging overwegen, om thans over te gaan tot definitieve opheffing van de betrekkingen tot den Koning van Engeland en van de instel ling van een gouverneur-generaal van het Britsche Rijk in den lersohen Vrijstaat.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7