Engeland, Frankrijk en italië in onder handeling over het geschil. Tandheelkundig Instituut THIJS IJS EN DE KONINGSKROON Genève, Locarno en de Abessynische oorlog. PoNDERPAG 31 OCTOBER 193gi BUITENLAND Laval, Hoare en Aloisi naar Genève. De voorstellen der Fransche en Britsche deskundigen. •Het bericht, dat Aloisi Vrijdagochtend te Genève zal aankomen, wordt in Geneefsche kringen beschouwd als een teeken, dat de drie groote mogendheden druk in onder handeling zijn over de regeling der Abessy nische kwestie. De reis zal geschieden op nadrukkelijk verzoek van Laval. Laval en Sir Samuel Hoare zullen zich eveneens naar Genève begeven. Men merkt hier op, dat indien Mussolini besloten heeft Aloisi af te vaardigen, dit zon der twijfel een gevolg is van het feit, dat men er bij hem met nadruk op aaangedrongen hééft dit in het belang van zijn land te - doen, daar het duidelijk is dat dit belang samenhangt met Ie in gang zijnde onder handelingen. De volgende dagen te Genève zullen Öus een politiek karakter aannemen, hetgeen niet gebeuren zou indien alleen de sanctie-commissie vergaderde, omdat het programma en het eind-resultaat hiervan tevoren vaststaan. In officieels kringen te Londen scheen men gistermorgen van meening te zijn. dat de voorstellen, die te Parijs door Fransche Engelsche deskundigen zijn opgesteld, „een basis zouden kunnen vormen voor een regeling van het conflict". Zij maken echter nog een aantal gedachtenwisselingen tusschen de Fransche en de Engelsche regeering nood zakelijk; de details moeten nog vastgesteld worden. Men vindt niet, dat deze voorstel len aan de Italiaansche regeering moeten worden overgebracht in den vorm van „tegen voorstellen". Men verklaart, dat indien men ze aan Rome moet voorleggen, dit pas zóu geschieden na de eerstkomende zitting van den Volkenbondsraad. Dit wil waarschijnlijk zeggen, dat de leiders van de betreffende delegaties omtrent den hoofdinhoud van de vorostellen overleg zullen moeten plegen. Toegegeven wordt, dat de beide Fransche deskundigen, die naar Engeland zijn geko men om de samenwerking te bespreken, ook de Fransch-Britsche samenwerking van de vloot in de Middellandsche Zee zullen, be spreken, doch geheel in het kader van pa ragraaf drie van artikel zestien. Vermoede lijk zal ook de samenwerking in de lucht hoven de Middellandsche Zee worden be sproken. Genève. De deelneming aan de sancties tegenover Italië. Tobnutoe hebben de regeeringen van 41 landen het secretariaat van den Volkenbond doen weten, dat zij een embargo hebben ge legd op voor Italië bestemde wapenen. 37 landen hebben de maatregelen, welke zijn aanbevolen ten aanzien van leeningen en credieten, van kracht verklaard, terwijl een even groot aantal landen hun bereidheid heeft medegedeeld de voorstellen in zake het verbod van invoer uit Italië en van uit voer naar Italië te willen toepassen, voor zoo ver het de z.g. sleutelproducten betreft. 19 staten hebben de aanbevelingen goedgekeurd in zake wederzijdscben bijstand. Geldigheid der verkiezingen betwist. De-oppositie-partijen van Dantzig, com munisten, centrum, socialisten en Duitsch- nationalen hebben de geldigheid van de ver kiezingen van 7 April bestreden en gisteren is de rechtbank van Dantzig bijeengekomen, om hierover te beslissen, na in de afgeloo- pen maanden meer dan ÏOO'O getuigen te hebben gehoord. Duitschtand. Duitsch protest tegen uit latingen van Churchill. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat Churchill in het Strandmagazine een ar tikel heeft .gepubliceerd, dat op buitenge woon hatelijke wijze het nationaal socia lisme en zijn Leider aanvalt. Het tijdschrift is voor ombepaalden tijd voor het Duitsche Rijksgebied vei'boclen. Met het oog op de in de uiteenzettingen van Churchill vervatte beleediging van het Duitsche staatshoofd, is den Duitschen ambassadeur te Londen in structie gegeven op de onbehoorlijke uiteen zettingen van een lid der regeeringspartij te bevoegder instantie op gepaste wijze opmerk zaam te maken en ten scherpste te protes teeren daartegen. au je. Chapaprieta behaalt een meerderheid in de Cortes. Het nieuwe Spaansche ministerie, waarin, gelijk bekend is, de ministers Lerroux en Rocha door twee leden van hun partij zijn vervangen, heeft zich Woensdag aan de Cor tes voorgesteld, welke met 163 tegen 17 stem men hun vertrouwen in de regeering heb ben uitgesproken. Van de tot het regeeringsblok behoorende radicalen namen slechts 18 leden aan de stemming deel. In politieke kringen beschouwt men dit als sen a.s. splitsing in de Radicale Partij, het geen een verzwakking van het regeerings blok met zich mede zal brengen. Amerika. meening ter sprake gebrachte eischen tot scarper aanhalen van het uitvoerverbod t^en Italië. Huil zette uiteen, dat hij den toestand dagelijks nauwkeurig bestudeert. Hij wilde er nogmaals met alle duidelijkheid op wijzen, dat de Amerikaansche regeering lederen handel met oorlogvoerenden uitdruk kelijk afkeurt. Amerikaansche burgers behoor den geen profijt te trekken uit menschelijke ellende. Zijn politiek, zoo zeide Huil tenslotte nog, is in overeenstemming zoowel met den geest van den neutraliteitswet als met den wensch geen hulp te verleenen bij een verlen ging van den oorlog tegen Abessynië. Abessynië's financieele sterkte Strijd kan vier jaar volgehouden worden. Volkomen onvoldoende geneeskundige verzorging. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA, Woensdagavond. Abessynië is nu in staat om, indien noodig, een bedrag van ministens 75 millioen aan wapenen en munitie te besteden, naast de reeds aangeschafte voorraden. Ik kreeg deze mededeeling vandaag uit betrouwbare bron. Ik ben hierdoor in staat de eeTste authen tieke cijfers over Abessynische financieele reserves te geven. De regeering heeft op het oogenblik de han den vol. Nu het wapenuitvoerverbod is opge heven, wordt alles in orde gemaakt voor een zoo snel mogelijk transport van deze wapenen naar Abessynië. De noodige papieren zijn nog niet geteekend en ter plaatse aangekomen, maar naar ik verneem, heeft de regeering stappen genomen om het transport met een minimum van vertraging te doen geschieden. De wapenen zullen door eenige Britsche leve ranciers, die in persoonlijke verbinding met de regeering staan, worden geleverd. Het be drag van 75 millioen is uit vier verschil lende bronnen afkomstig. Het bestaat in de eerste plaats uit het persoonlijk bezit van den keizer, Haile Selassie, die het geheele bedrag, zijnde 40 tot 50 millioen onlangs aan de regeering heeft overhandigd voor militaire doeleinden. Dit bedrag werd bij een Londen- sche bank gedeponeerd en is thans verspreid over Zwitserland, waar een groot gedeelte is belegd, over Frankrijk voor een gering per centage, -over Engeland en Amerika. Het ge heele bedrag is ter. beschikking van de Abes synische regeering. Daarnaast heeft dé regeering eenige mil- lioenen ontvangen van de diverse „dedzjas- matsen", „Rassen" en legeraanvoerders uit alle deelen van het land. Ras Ayeloe leverde de grootste bijdrage, terwijl de kleinste ontvangst 5000 daalders be droeg. Hier moet aan toegevoegd worden, dat deze bedragen in twee groepen zijn verdeeld, een gedeelte is de regeering overhandigd voor eigen gebruik, terwijl een ander deel haar is toevertrouwd speciaal voor het aanschaffen van wapenen voor de afzonderlijke legers. Een derde bron van inkomsten bestaat uit een belasting naar draagkracht, die de regee ring een jaar geleden heeft opgelegd. Gewone ingezetenen betaalden ieder een daalder, an deren droegen ander halven daalder bij, naar gelang van hun inkomen. Een totaal bedrag van 5 millioen werd door deze heffing bij eengebracht. En ten slotte kan de regeering putten uit een fonds, dat gedurende de laatste vier jaren door den minister van Oorlog is bijeenge bracht. Dit fonds, waarin ieder jaar 10 milli oen daalders worden gestort, bestaat thans uit een bedrag van bijna 3 millioen. Bij de f 75 millioen is de schat van Menelik en de „Adoea-compensatie" niet begrepen. Beide zijn op een plaats begraven, welke alleen maar, den minister van Oorlog, die thans aan het front is, bekend is. Mijn zegsman, een hooggeplaatst regeer ings- ambtenaar, is van meening, dat deze bedragen RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-553. TELEF. 16 7 2 6 GEHEEL GEBI1 vanaf *3^ - met garantie, pijn- Vdnar 1 loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. MedJ Abessynië in staat stellen den oorlog min stens vier jaren voort te zetten zonder in moei lijkheden te geraken. Hij voegde hier aan toe, dat de regeering thans geheel zonder schuld is, daar het ontbreken van credieten het noo dig maakt alles in baargeld, te betalen. De eenige vrees is blijkbaar de twijfel, of Engeland en de andere landen, waarmede men in onderhandeling is, wel in staat zullen zijn voldoende hoeveelheden wapenen met grooten spoed te leveren. Een groot gedeelte is natuur lijk reeds aangemaakt, zoodra de eerste op drachten maanden geleden werden gegeven. Ik verneem, dat de geweren uit België zul len worden ingevoerd en de zwaardere wape nen uit Tsjecho Slowakije. Engelsche firma's zullen, in overleg met België, het grootste deel der munitie leveren. Ook verneem ik, dat het vertrek van den keizer naar Dessié zal worden uitgesteld, tot dat Abessynië gereed is voor een groot offen sief in het Noorden. Sommigen hier vreezen. dat de aanwezigheid van den keizer de troepen in het Noorden dusdanig in opwinding zal brengen, dat zij niet terug te houden zullen zijn. 's Keizers adviseurs trachten hem op het oogenblik over te halen om zijn troepen voor uit te zenden naar Dessié en zelf per vliegtuig te volgen. Het groote leger, dat uit 20.000 a 30.000 man bestaat, zal er zeker drie weken over doen om Dessié te bereiken en men legt den nadruk op de gevaren van die reis. Dr. Hoekman is vanochtend uit Dzjidzjiga vertrokken met eenigen zijner assistenten en drie wagons, die hij met veel moeite van de regeering heeft losgekregen. Een nadere beschouwing van de cijfers, die ik hier heb weergegeven, doet blijken, dat de manier, waarop de Roode Kruis-af deeling is behandeld werkelijk ongehoord is. Een bedrag van nog geen 10.000, dat uit individueele toe zeggingen bijeen is gebracht, is beschikbaar voor alle fronten gezamenlijk. Het beschikbare materiaal is zoowel wat menschen als uitrusting betreft, volkomen on toereikend. Ik verneem, dat de Abessynische Roode Kruïs-eenheid over minder dan 100 be kwame helpers beschikt, terwijl de Italianen minstens 6000 dokters hebben. Toch wordt hieraan niets gedaan. De regeering schijnt zich niet het minst bewust te zijn van de mis daad, die zij begaat door de medische uitrus ting harer troepen zoo te veronachtzamen. Men verwacht te Addis Abeba, dat de vij andelijkheden in het Noorden ieder oogenblik zullen beginnen. Er gaan eveneens geruchten, dat Ras Seyoem een gedeelte van zijn leger om Adoea heeft opgesteld. (Copyright. MorningpostA.N.P. Italiaansch watervliegtuig verongelukt. Uit Pola (Istria), 30 October. Een Ita liaansch watervliegtuig, dat dienst deed als lestoestel, is verongelukt. Er zijn vier dooden en een gewonde. BONNY TOT DRIE JAAR VOORWAARDELIJK VEROORDEELD. Het Parijsche hof van Assizen heeft den voormaligen inspecteur van politie Bonny voorwaardelijk veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Bonny heeft, zooals bekend, een belangrijke rol gespeeld bij het onderzoek in zake de Stavisky-affaire en de affaire- Prince. Hij is veroordeeld wegens misbruik van invloed ten voordeele va.n den buitenland- schen financier Volberg, die veroordeeld is tot twee jaar voorwaardelijk wegens omkooperij van ambtenaren. De jury heeft verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. (Reuter), Bom in de woning van Oosten- rijksch minister. Ten huize van den minister zonder porte feuille, dr. Buresch, in Gross Enzersdorf bij Weenen, is, naar het A.N.P. meldt, een bom gevonden, die niet tot ontploffing is gekomen. De bom werd naar de politie gebracht en onschadelijk gemaakt. Een onderzoek wordt ingesteld. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Geen profijt uit oorlog voerende landen," zegt Huil. De staatssecretaris van buitenlansche zaken, Hull, is in een verklaring ingegaan op de veelvuldig door de pers en de openbare Toen de morgen was aangebroken en de zon vroolijk de kamer binnenscheen, ontwaakte Thijs uit een lange, verkwikkende nacht rust. Nu, die had hij zeker verdiend na zoo'n langen tocht naar het Hozomaansche paleis. In een oogenblik heeft hij zich aangekleed en het eerste, wat hij daarna doet, is even zijn snuit uit het raam te steken om te zien, wat voor weer het is. Maar wat ziet hij daarVlak bij zijn raam ziet hij een jongetje, dat in zijn handeneen koningskroon ge klemd houdt. Met één blik heeft Thijs er zich van overtuigd, dat de kroon van zijn kastje verdwenen is. Dat moet dus zijn eigen schat zijn! Zoo snel als de wind snelt Thijs de kamer uit ohi de kroon te, bemachtigen voordat het knaapje er mee zou kunnen verdwijnen. Engeland's standpunt tegenover de jongste politieke moeilijkheden. Door LORD ROBERT CECIL. De aanval in Abessynië gaat door en ook de"' strijd tusschen den Italiaanschen dictator en de staatslieden, die zich hebben uitgesproken voor een collectief vredessysteem, de strijd tusschen het principe van het „heilige egoïs me" en het principe der internationale sa menwerking. Dit is het groote geschilpunt. Dat niemand dit verkeerd begrijpe. Als de Volken bond faalt en Italië triomfeert zal dat voor de collectieve veiligheid een ontzettende slag be- teekenen. Sommige mijner landgenooten be pleiten reeds een soort ultimatum aan de we reld óf steun aan den Volkenbond óf Enge land verlaat den Bond. Of die stap gedaan zal worden kan ik niet zeggen. Maar zeker is, dat het geheele aspect der internationale betrek kingen een diepgaande verandering zal onder gaan, wanneer het Britsche volk tenslotte zou moeten erkennen, dat men ten aanzien van het voorkomen of beëindigen van een oorlog niet op den Volkenbond kan vertrouwen. Laat ons eens een bepaald geval onder de oogen zien. Ik ben benieuwd, of de Oostenrijk- sche, Hongaarsche en Albaneesche gedelegeer den, die, om aan de sancties te ontsnappen, een uitspraak over de logische conclusie, dat Italië .de aanvaller is, trachtten te vermijden, aan de gevolgen voor hun eigen landen ge dacht hebben. Kunnen zij nog hopen, dat an dere staten-leden van den Bond hen te hulp zullen komen, wanneer zij op hun beurt ge noodzaakt zijn om hun onafhankelijkheid en grenzen tegen een invasie te verdedigen? Ik herinner mij, dat nog niet zoo heel lang ge leden een bijeenkomst van leden van het En gelsche parlement plaats vond naar aanleiding van de Oostenrijksche kwestie. Het geschiedde in de dagen van het gewelddadig optreden der Nationaal Socialisten in Oostenrijk. Elk der aanwezigen der verschillende politieke par tijen stelde zich op het standpunt van een Vol kenbondsinterventie, wanneer Oostenrijk een beroep zou doen op Genève. Zou een dezer menschen er nu nog net zoo over denken? Ik geloof van niet. Het gaat niet op de revolte van Italië tegen den Volkenbond te steunen en toch van de voordeelen van de bescher ming door dien Bond te willen profiteeren. En wat te denken van Frankrijk, welks re geering verantwoordelijk is voor het voort-' durende uitstel en al die onzekerheid, die, hoe goed ook bedoeld, Mussolini's succesvolle schending van het Covenant zoozeer hebben vergemakkelijkt? De tegenzin bij den Fran- schen generaled staf om de pas gevestigde goede verstandhouding met Italië weer in den steek te laten, is gemakkelijk te begrij pen. Men kan slechts sympathie koesteren voor het hardnekkige streven naar een com promis, dat de Fransch-Italiaansche vriend schap zou handhaven en toch aan de ver plichtingen van den Volkenbond voldeed. Maar zoolang Italië zijn politiek niet wijzigt is dit onmogelijk. Mussolini heeft zijn afkeer van en geringschatting voor den Volkenbond nooit verborgen gehouden. Hij aanbidt het geweld. Steeds opnieuw heeft hij zich ver zet tegen het recht- van den Volkenbond om bemiddelend op te treden. Onder den druk der moeilijkheden, waarin hij zijn land ge voerd heeft, spreekt hij nu van een „kolo niale kwestie" en over het onbeschaafde Abessynië een volkomen misplaatst argu ment, sinds dit land met medewerking van Italië lid van den Volkenbond is geworden en Italië heeft zelfs nooit Abessynië's uit sluiting voorgesteld. Onlangs is ons nog ver zocht te gelooven, dat dit een verdedigings oorlog is. dat Italië dusdanig door het vijan dige Abessynië bedreigd werd, dat het tot uitgebreide maatregelen voor zelfverdediging werd gedwongen. Niemand gelooft daar na tuurlijk iets van. De keuze is tusschen Mus solini en den Volkenbond en pogingen om beiden ter wille te zijn kunnen slechts op een échec uitloopen. Laat Frankrijk eens nadenken over het precedent, dat zij thans schept. Als Frank rijk of een bondgenoot van dit land, wordt aangevallen door een buur, die aanzienlijke militaire voorbereidingen heeft getroffen, zal het dan ook te vinden zijn voor een einde- looze serie commissievergaderingen in Ge nève? Als zijn gebieden eens worden be dreigd, moeten we er Frankrijk dan niet aan herinneren, dat naar het voorbeeld van het „Abessynische incident", voordat' bijstand kan worden verleend, eerst een nieuwe „coör dinatiecommissie" dient te worden gevormd teneinde „sancties" te overwegen van zulk een onschadelijk karakter, dat ze den aan valler niet noemenswaard hinderen en nog minder een beletsel vormen voor een voort zetting der invasie? Is dat werkelijk de manier om een ver woesting van de steden en het binnenland van Frankrijk te voorkomen? Is dat de veilig heid waarom de kleine Europeesche mogend heden verzoeken? Dit is inderdaad alles, wa-t een lid in dat geval van den Volkenbond in de toekomst kan verwachten, tenzij men de ontzettende gevolgen beseft en voor het te laat is drastische sancties tegen Italië ten uit voer worden gelegd, sancties, die verscherpt moeten worden zoolang de militaire operaties in Abessynië voortduren. Een politiek van speldenprikken heeft geen zin. Laat ons tot effectieve sancties besluiten of anders be kennen, dat we het niet ernstig meenen met onzen steun aan Genève. Dit is de les, die de ervaring der laatste weken de wereld in haar geheel moet leeren, Zij is wellicht in het bijzonder van toepas sing op de onderteekenaars van het verdrag van Locarno. In Engeland beschouwt men dit verdrag slechts als 'n indirect voordeel voor het Britsche Rijk. De autonome Dominions hebben geweigerd het te onderteekenen. Niet temin geloof ik, dat zoolang het vredes systeem van het Covenant in stand blijft, iedere Britsche regeering haar Locamo- verplichtingen getrouw zal nakomen. Sir Austen Chamberlain noemde de onderhande lingen te Locarno een middel tot het schra gen van den Volkenbond. Uitsluitend indien zin werd het pact hier aanvaard. Neem den Volkenbond weg of verzwak zelfs maar zijn waarborgen voor den algemeenen vrede: ge zult de Locarnoverdragen zien verdwijnen. Personen, die bij de militaire politiek van Frankrijk betrokken zijl} hoort men wel eens zeggen, dat, wat er ook moge gebeuren, het Britsche volk er altijd op kan rekenen aan de zijde van Frankrijk te vechten, wanneer het aangevallen wordt. Dat lijkt me een erg gewaagde speculatie. Apart van den Vol kenbond moet Engeland iedere kwestie naar haar speciale beteekenis beoordeelen. De ter ritoriale aangelegenheden van Europa inte resseeren Engeland op zichzelf niet zoo heel erg. Engeland's eenige interesse voor deze dingen schuilt in zijn belang bij den vrede, materieel zoowel als moreel. De Britten verfoeien den oorlog op lederen mogelijken grond. In dat opzicht is het heele volk eensgezind, van den onverzettelijksten professor in „Real-Politik" tot aan den meest onpractischen idealist. Dit is het gevoelen, waardoor bijna twaalf millioen volwassen menschen er toe gebracht werden zich bij het jongste vredesreferendum vóór den Vol kenbond uit te spreken en een overweldi gende meerderheid zich niet alleen achter economische doch ook militaire sancties schaarde. Als men mij vraagt, waarom zij den Bond niet ondersteunden bij de crisis in het Verre Oosten, antwoord ik, dat dit uitsluitend kwam, doordat de regeering er aan twijfelde, of ze alleen in staat zou zijn Japan tot an dere gedachte te dwingen, bij afwezigheid van de Vereenigde Staten en zonder den bijstaTid van Frankrijk. Elk land. dat zijn verplichtingen van het Covenant nakomt, zal in geval van moeilijk heden vrijwel zeker kunnen rekenen op de hartelijke sympathie van het Britsche volk en bijgevolg op zijn on middellij ken en actieven steun. Elk land, dat zijn Volkenbondsverplich tingen tracht te schenden of te negeeren, zal, daarvan ben ik zeker, vergeefs naar hulp van het Britsche volk uitzien. Er is nog tijd om verandering in de situabie aan te brengen. Eenenvijftig landen, Groot- Brittannië en Frankrijk inbegrepen, hebben Italië's onrechtvaardig gebruik van den oor log veroordeeld en de consequenties aanvaard. Als van nu af aan hun gezamenlijke pogingen om de vijandelijkheden te stuiten en den vrede te herstellen eerlijk, krachtig en onwrikbaar zijn, zal de Volkenbond gesterkt en vitaal uit de crisis oprijzen. Niet alleen zal hiermede bewezen zijn, dat het geweten van de beschaafde wereld zich niet straffe loos laat bespotten, evenzeer zullen de ver dragen van Locarno gespaard blijvien voor de vernietiging, welke hen thans bedreigt. (Nadruk verboden.) VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935. HILVERSUM, I, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30— 12.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gramofoonplaten en schlagermuziek. 2.15 3 00 Gramofoonplaten. 3.15 Gramofoonpl. en orkestconcert. 5.30 Orgelconcert m.m.v. Viool solist en causerie. 6.50 Gramofoonpl. lezingen. 8,00 Berichten. 8.05 Orkestconcert, koorzang en gramofoonpl. 10.30 Berichten. 10.35 Orkest- concert. 11.1512.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, II, 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Orgelsspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg Declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Het Cantabilé orkest o.l.v. E. Beeckman en L. Everts. 2.30 Causerie Mevr. I. de Leeuw- van Rees.,2,50 Gramofoonpl. 4.00 Gramofoon pl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Pianorecital D. Wins. 5.45 Orvitropia o.l.v. J. v. de Horst, 6.3'0 Dubbel-X o.l.v. C. Steyn. 7.00 Dr. H. Brugmans spreekt over Marx, afgewisseld door gramo foonpl. en C. Rijken (declamatie). 7.50 Nieuws berichten. Herh. SOS-ber. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. N. Bruining: Onze Bij bel. 8.30 Nederlandsch Trio. 9.00 Ds, F. Kleyn: De Geloofsbeweging in Duitschland. 9.30 Ver volg Trioconcert. 10.00 Declamatie Dora Wal- lant. 10.30 10.45 Nieuwsberichten. (gr. pU. 11.30—12.00 Gramofoonpl. DROITWICH, 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgelspel F. Bayce. 11.50 Voor de scho len. 12.10 Het Trocadero Cinema orkest o.l.v. A. v. Dam. 12.50 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 1.35'Strijkorkest o.l.v. J. Hock, m.mv. Olly Fonden (viool). 2.25 Voor de scholen. 3.20, 3.35 en 3.55 Lezingen. 4.20 BBC-Midland orkest o. I.v. L. Heward. 5.35 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.10, 7.30 en. 7.50 Lezingen. 8 20 Het New Georgian Trio. 8.50 „It seems only yesterday", hoorspel van Watt en Ege. 9.50 Berichten.. 10.20 Lezing over Mrs. Pankhurst. 10.40 Krenek-concert m.m v. koor o.l.v. L. Woodgate, H. Glatz (so praan) en E. Krenek (piano). 11.3512.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 11.35 Orgelcon cert P. Revel. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Gail- lard. 2.35 Zang. 5.50 Orkestconcert o.i.v. Cler- gue. 6.50 Vervolg orkestqoncert. 8.20 Declama tie en pianorecital. 9.05 Sel. „Der fliegende Hollander". Wagner, m.m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. Bigot. 11.05—12.35 Orkestconcert o.l.v. Clergue. KALUNDBORG, 1261 M. II.20—1.20 Concert uit Rest. „Ritz". 2.504.20 Concert uit „Kilden". 5.055.35 Gramofoon pl. 7.20 Gramofoonpl. 7.35 Discussie. 10.35 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcerten. 7.50 Septetconcert. 8,35 Koorconcert. 9.20 Omroepkoor o.l.v. Breu- er. 10.40 Orgelconcert H. Boell. 11.30 Franz Hauck's orkest en solisten. 2.30 Viool en piano. 4,20 Omroepkleinorkest o.l.v. Bysoldt-, 7.30 Omroeporkest o.l.v. Buschkötter, m.mv. P. Mildner (piano). 9.50—11.20 Kwartetcon cert. ROME, 421 M. Giordano. Orkestl. Giordano. Koorl. R. Be- naglio. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Salonorkest. 11.20 Gramofoon pl. 12.20 en 1,30—2.20 L. Langlois' orkest. 5 20 Salonorkest. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Cello recital. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Vervolg concert. 10.30—12.20 J. Rutten's orkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 11.20 Salonor kest. 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Omroeporkest o.l v. Douliez. 1.50—2.20 Gramofoonpl. 5.20 Vi ool en piano. 5.50 Gramofoonpl. 6.50 Plech tig Lof. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. André. 10.3012.20 Gramofoonpl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Concert uit Saarbrücken o.l.v. E. Boehe. 8.20 „lm November", gevarieerd programma o.l.v. H. Hansen. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Concert! door het EmDe-orkest.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3