NEDERLAND—DENEMARKEN DE DRIE DOELPUNTEN. VOETBALNIEUWS VOETBAL Onze landgenooten winnen na een matigen wedstrijd verdiend met 30. Bakbuvs scoort het tweede doelpunt. voor net cioeipunt. Een Deensche back tracht den bal nog uit het doel te houden. P. Er zijn in het Olympisch Stadion sedert zijn glorieuse openstelling in 1928 door het nationale voetbalelftal reeds vele wed strijden gespeeld. Enkele hiervan zullen wij ons nog gedurende een reeks van jaren als, om welke reden dan ook, wetenswaardige en emotievolle ontmoetingen blijven herinneren, andere zullen wij ons met een beetje nadenken weer voor den geest kunnen roepen, sommige zullen wij binnen niet te langen tijd weer ge heel vergeten zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat de wedstrijd die All-Holland gisteren tegen Denemarken gespeeld heeft, tot de laatste categorie gaat behooren. Een wedstrijd, die geen historie verdient en haar niet zal krijgen. Een wedstrijd, die zonder emotie werd te- gemoe.tgezien. omdat de Denen hier, na een reeks nederlagen niet meer erg hoog werden aangeslagen en onze eigen ploeg daarentegen wel, veel te hoog zelfs door velen. Een wed strijd, die wel voor goed gevulde tribunes werd gespeeld en die het voordeel genoot van ideaal zacht en zonnig herfstweer, maar' die niette min geen stemming kon maken, die zelfs een al te flink deel van de 90 minuten rondweg vervelend was en zeer matig van spelkwaliteit. Eigenlijk in het kort; een mislukte wedstrijd. Zooals gezegd, Nederland zou winnen, daar van was iedereen wel overtuigd en naar het spel te. oordeelen, twijfelden ook onze spelers daar niet aan. Toen het publiek de Denen in het veld zag komen als een opvallend jeug dige en lichte ploeg, zal de algemeene over tuiging, dat hier een „zacht eitje" stond te worden verorberd wel gegroeid zijn. Het was zoo'n heerlijke middag en de oranjeploeg was immers zoo bijzonder goed en waarom zou men zich druk maken. Zelden, zoo ooit, is er in de laatste jaren een landenwedstrijd gespeeld, waarbij de massa op de tribunes zoo onver schillig' bleef. Nederland heeft gewonnen, met 30 en ik heb van vele kanten de meening hooren uiten, dat deze uitslag geflatteerd was. Ik kan mij dit oordeel voorstellen als een uiting van te leurstelling over het van Nederlandsche zijde vertoonde spel, maar ik ben het er niet mee eens. Want als de Denen niet gescoord heb ben, niettegenstaande de vele kansen die zij daartoe gekregen hebben, dan kwam dit, door dat zij.ten eenenmale buiten machte waren, die kansen te benutten. En dat was een groot gebrek in hun spel naast de zeer positieve goede kwaliteiten, die het bezat. Geen der Ne derlandsche doelpunten werd uit geluk ge boren, de Denen schoten zoo erbarmelijk slecht, dat zij Halle niet konden passeeren. Vandaar," dat ik het resultaat van dezen strijd niet geflatteerd kan vinden. Maar een andere zaak is, dat de oranjeploeg wel een zeer matigen wedstrijd heeft gespeeld. Wanneer gisteren de Belgen of de Engelschen de tegen partij waren geweest, dan zou onze ploeg zekerneen, ik wilde niet zeggen, dan zou onze ploeg zeker verloren hebben, maar wel, dan zou onze ploeg stukken beter gespeeld hebben.. Om de scheefgeloopen uitdrukking nog eens' tevoorschijn te halen: dan zou het heilige, vuur, dat nu eigenlijk totaal ontbrak, wel opgevlamd zijn. En nu is het gekke, dat die Denen werkelijk niet zoo slecht speelden. Blijkbaar hadden onze spelers reeds vóór den wedstrijd voor zichzelf uitgemaakt, dat er zeker gewonnen zou worden. Zij moeten in deze overtuiging gesterkt zijn door het over wicht dat zij in het eerste half uur konden uitoefenen, door het werkelijk prachtige doel punt ook. dat Smit na 13 minuten spelen kon scoren. Maar in het laatste kwartier voor de rust lieten de Denen zien, waartoe zij in staat zijn. Zij bewezen toen, dat zij prachtig zuiver en weioverlegd kunnen samenspelen, veel zui verder dan wij het gedurende den geheelen strijd van de onzen zagen. En in die periode waren hun aanvallen zoo gevaarlijk, dat er elk oogenblik een tegenpunt uit kon komen. Het kwam niet, door slecht schieten. Gedurende de tweede helft heeft de Neder landsche ploeg zich niet weer tot de goede combinatie en het enthousiaste spel kunnen opwekken, die toen, althans in de eerste 16 minuten, eigenlijk toch wel erg noodig waren, omdat de Denen de tweede helft, tegen zon en wind in, met nieuwen moed begonnen waren. Die Nederlandsche leeuw was. in hun oogen waarschijnlijk en begrijpelijkerwijs lang niet zoo schrikwekkend meer als hij bij den aan vang had geleken. In dat eerste begin van de tweede helft zaten wij eigenlijk zoo'n beetje te hopen, dat de Denen nu eindelijk eens een schot goed en hard zouden richten en daar door gelijkmaken. Het leek het eenige middel om wat leven in de Nederlandsche brouwerij te brengen. Het publiek bracht er ook al de stemming niet in en op een oogenblik in deze periode bracht een stem van een der open tri bunes wat welkome afwisseling met het kin derliedje: Word wakker word wakker word wa-ha-ha-ha-ker, zeer kennelijk voor onze nationale voetbalhelden bedoeld. Het. feit, dat deze eenzame humorist tijdens het spel overal verstaan kon worden, teekent de haast plechtige, maar zeker verveelde, stilte onder het publiek. Ik weet niet, of het daardoor kwam, maar kort hierop kwamen er twee Ne derlandsche doelpunten in drie minuten tijd. O, deze drie minuten verdienen geenszins als „beroemde drie minuten" voor de historie vast gelegd te worden. Het was even een kleine opleving van het Nederlandsche aanvalsspel, meer niet. Vlak erna gaf Vente nog een ge weldigen kanjer tegen den paal, maar toen zakte de zaak weer in. Het Nederlandsche plaatsen werd slordiger dan ooit, het Deensche schieten hoe langer hoe slechter. En zoo ging deze wedstrijd uit als een nachtkaars, die vrij- wel van het begin af slecht had gebrand. Overigens, het was een voorbeeld van een keurig partijtje. De eenige spelers, die zich wele.ens aan een ruwheid je bezondigden waren de beide middenvoors, maar verder was er niets op aan te merken. Zeer prettig en vriend schappelijk, zeer matig van kwaliteit, dat moet het oordeel over deze match zijn. Als ik, wat niet het geval is, geroepen zou zijn, onzen spelers cijfers te geven voor het vertoonde spel, dan zou ik nergens boven een 7 komen, behalve misschien een extra plusje voor Halle, die er dan echter vrij gemakkelijk aan komt. Hij heeft, laten we zeggen, twee werkelijk moeilijke momenten gehad. Dat is het plusje Waard naast de zeven, omdat hij vrijwel geen fouten maakte. Bakhuys komt ook in aan merking voor een zeven, hoewel zijn kogels weieens beter gericht zijn geweest. -Wels en Caldenhove ook een zeven en Smit ook. hoe wel deze zijn zwerverstaak wel een beetje overdreef, waardoor hij te vaak bij een aanval in de voorhoede werd gemist. Maar de anderen moeten het met een zes doen, terwijl Vente bedenkelijk dicht bij een onvoldoende kwam. Als wij dit als hun eindrapport beschouwen, zou ik zeggen: zij kunnen allemaal overgaan naar den volgenden wedstrijd, maar dan mo gen zij wel bedenken, dat die vast en zeker veel moeilijker wordt en dat zij een volgend maal weieens konden zakken, als zij niet beter hun best doen. NederlandDenemarken 30. Het resultaat kan worden bijgezet zonder dat het een nieuwen parel kost voor de kroon van den Ne- derlandschen Koning Voetbal. De Wedstrijd. Scheidsrechter Jewell roept de beide aan voerders bij zich voor den toss. Paul Joer- gensen de Deen, is de gelukkige. Zoo wordt beslist, dat de bezoekers 'de- eerste helft het voordeel van den wind zullen hebben, dat overigens gering is, aangezien er van een stevig briesje geen sprake is. De volgende elftallen stellen zich op: NEDERLAND: Halle, Weber, Caldenhove. B. Paauwe, Anderiesen. Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys, Smit. Mijnders. DENEMARKEN: Thielsen, A. Hansen, P. Joergensen, Kleven, Soebirk. Toft Jensen, Nilsson, R. Hansen, O. Joergensen, P. Hansen. Jensen. Drie .minuten over twee brengt Bakhuys den bal aan het rollen. Er wordt wat heen en weer getrapt; Nederland krijgt een ingooi te nemen dicht bij het Deensche doel Via Bakhuys belandt de bal bij Mijnders, die het eerste schot lost, dat over gaat. Dan komen ook de Denen naar voren; de linkervleugel zet een aanval op, die door Weber naar be hooren wordt onderbroken. Anderiesen zet den Nederlandschen linkervleugel aan het werk; een snelle aanval volgt, doch succes blijft nog uit. Van eenig Nederlandsch over wicht is in deze eerste minuten nog geen sprake. Gedurende korten tijd blijft de bal op Ne derlandsch gebied. Wanneer Caldenhove als bevrijder is opgetreden, worden de Neder landsche aanvallen gevaarlijker. Bakhuys lost een hard schot, dat juist naast gaat. Intusschen bemerkt het publiek tot zijn genoegen, dat er schot- genoeg in de Neder landsche voorhoede zit. Er wordt enthou siasme gewekt. Wels maakt den bal op zijn vleugel keurig vrij, hij zet uitstekend voor naar Bakhuys, die inkopt, maar te zacht. Nederland neemt de leiding. Toch laat het eerste Nederlandsche doel punt niet lang .meer op zich wachten. Na veertien minuten brengt Bakhuys den bal op; in een duel met Poul Hansen kan hij zich niet staande houden, maar vallende nog weet hij het leer naar den toegeloopen Smit te dirigeexen, die onhoudbaar scoort. (1—0). Onmiddellijk daarop gaat Wels in een uit stekenden ren naar voren doch in plaats van zeïf te schieten, geeft hij over, zoodat resul taat uitblijft. Dan valt aan Deensche zijde het eerste goede schot te noteeren, gelost door Joergensen. Anderiesen geeft zijn voorhoede eenige ma len aardige kansen, doch er wordt niet van geprofiteerd. Thielsen lost aan den anderen kant een goed schot dat bij Halle echter vei lig is. Het is intusschen al duidelijk geworden, dat het Nederlandsche spel veel productiever is dan het Deensche. De veldmeerderheid der Oranje-jongens is niet overweldigend doch er wordt veel meer op het Deensche doel ge schoten. Weber komt dan in botsing met een Deen, doch onze landgenoot kan weldra weer ver der spelen. De onzen blijven aanvallen. Vente verknoeit een goed door Mijnders aan gegeven bal en even later moet Jensen weer ingrijpen. Na 28 minuten wordt de eerste corner op het Nederlandsche doel genomen. Joergen sen schiet echter over. Dan wordt Vente bij een Nederlandschen aanval ten val gebracht: uit den vrijen schop schiet Bakhuys zeer hard over. Even later is het Vente die een schot inzendt. Mijnders krijgt den bal in vrij goede positie, doch zijn schot gaan voor langs het doel. In deze pe riode is Nederland ook in het veld wat ster ker. In de laatste minuten voor de rust worden op beide doelen nog eenige aanvallen gedaan, doch zij hebben geen succes. De pauze komt met een 16 voorsprong voor Nederland, Na de hervatting'. Na de rust zijn hét de Denen die het eerst aan het woord komen; zij slagen er inder daad in eenigen druk op het Nederland sche doel uit te oefenen. Dan zorgt Bakhuys voor wat opluchting: hij lost een verrassend en hard schot, dat .juist naast het doel'be landt. Soebirk, de Deensche rechtsbuiten, brengt de Nederlandsche verdediging in het nauw; een corner is het gevolg. Thielsen neemt dén hoekschop echter slecht. De Denen spelen nu wat feller; Halle krijgt moeilijk werk, als de voorhoede op hem af stormt, nadat de backs zijn gepasseerd. Halle werpt zich echter -moedig op den bal en weet het gevaar zoo te bezweren. Even later ver oorzaakt Weber een vrijen schop, die echter geen nadeelige gevolgen voor de onzen heeft. In deze periode kan van een licht Deensch overwicht worden gesproken. Na tien minuten wordt een corner on het Deensche doel genomen en naast gekopt. Smit zwerft weer lustig over het veld >en ver zet heel wat werk. Weber onderbreekt een Deenschen aanval, doch het leder komt terug en er ontstaat een ernstige scrimmage voor ons doel. Ge lukkig weten de Denen ook deze niet te be nutten. Het tweede Nederlandsche doelpunt. De omstandigheden worden voor de Denen belangrijk slechter als het tot een tweede Nederlandsche doelpunt komt. Na zestien minuten krijgt Wels bij een door Vente opgezetten aanval den bal vrij op zijn vleu gel; hij geeft door naar Bakhuys, die zich uitstekend lieeft opgesteld en laag en hard scoort. (20). Dit doelpunt beteekent tevens dat aan het geringe Deensche overwicht een einde is ge komen. Luide aangemoedigd door het publiek, dat vermoedt dat het veelgenoemde „kwartier tje" is aangebroken, trekken de Oranje-jon gens opnieuw ten aanval. De Deensche doel- verdediger weet nu echter erger te voorko men. Het derde doelpunt. Herhaaldelijk :komt het Deensche doel in deze minuten in ernstig gebaar en als na 20 minuten de Deensche keeper is uitgeloopen, weet Wels daarvan gebruik te maken, door op keurige wijze het derde doelpunt via den paal te scoren, (30). Zoo zijn ei; dus toch twee doelpunten in -vierminuten gescoord:. Na een Deenschen aanval gaat Vente met den bal naar voren; hij lost een vervaarlijk schot, dat buiten het bereik van den -doel- verdediger tegen den paal ketst. Dit was een uitstekend schot van onzen rechtsbinnen. Opnieuw trekt Nederland naar voren: Mijnders zwenkt naar binnen en schiet; na dat de bal van het lichaam van een Deen is teruggestuit, zet Smit in, doch de Deen sche keeper is op zijn qui-vive. Na 28 minuten ontstaat opnieuw een ge vaarlijke situatie voor het doel der Denen, als Bakhuys op Jensen toestormt. Beiden ko men echter te vallen en het leer verdwijnt naast het doel. Het spel wordt dan steeds minder boeiend: er bestaat geen enkel gevaar voor de Neder landsche ploeg en bovendien schijnen de heeren van meening te zijn dat het welletjes is. De Denen bieden ook minder tegenstand dan in het begin der tweede helft. Paauwe grijpt weer eens anet succes in, als eenige Denen bij de hoekvlag gevaarlijk -drei gen te wonden. De bal verhuist -naar de Deen sche helft; Bakhuys valt juist op het mo ment. dat hij voor een aanval wil starten. Nederland is thans weer het meest in den aanval, doch het duurt alles wat te lang; verrassende kansen worden dan ook niet meer geschapen. Tien minuten voor het einde komt er wat leven in de brouwerij, als bij een Deensche doorbraak Halle schitterend weet te redden door zic'h voor de voeten der aanstormen de Denen te werpen. Dit was weer een uit stekend staaltje van doelverdedigen. Smit tracht den Nederlandschen aanval te stimuleer en; hij zet eenige goede aanvallen op, doch het heilig vuur ontbreekt toch. Bak huys schiet nog eens naast en eenige minu ten voor het einde stompt Hal-le bij een ge vaarlijker aanval der bezoekers -den bal weg. Wel wordt deze weer door de Denen opge vangen, docli het schot, dat volgt, gaat naast. Als scheidsrechter Jewell het eindsignaal blaast, heeft Nederland den wedstrijd met 30 gewonnen. MAANDAG 4 NO V. 1935 De meening van anderen. Na den wedstrijd hebben wij nog enkele officials naar hun meening omtrent den wedstrijd gevraagd. In het Nederlandsche kamp heerschte niet zoo'n uitbundige vreug de, die wij na andere overwinningen maar zwaarder bevochten! hebben meegemaakt. Men nam het over het algemeen erg rustig op. In het Deensche -kamp heerschte een zeer pessimistische stemming, omdat men daar in de eerste plaats de oorzaak van de nederlaag in eigen zwakte zocht en niet in de kracht van den tegenstander. Dr. D. van Prooye, voorzitter van den K.N. V.B. gef ons als zijn meening te kennen, dat de balbehandelin-g der Nederlanders veel be ter was geweest. Wat dat betreft waren de Denen hem tegengevallen. Het Nederlandsch elftal heeft goed gespeeld, zonder mear. Van de Denen roemde hij het spel van midvoor Pauli Joergensen, -keeper Jens-en en links half Toft Jensen. De heer K. J. J. Lotsy,, vond den wedstrijd niet zoo belangwekkend. Hij was van oor deel dat het een nuttige oefening was ge weest voor de a.s. wedstrijden tegen Ierland en Frankrijk. Ook de heer O. de Vries van de Techn, Commissie was deze opinie toege daan. D-e Engelsche scheidsrechter Jewell vond de Denen in sommige periodes zeer goed spe len doch het schot was miserabel. Een be langrijke fout achtte hij de groote gapingen, die er tusschen voorhoede en middenlinie waren ontstaan. Hij roemde d-e Hollandsche bal-controle en vond het ploeg verband bij ons veel beter. Ook het schieten was perfect. De Deensche trainer Nilsson, oud-interna tional zocht de schuld van de nederlaag bij het Deensche binnen trio, -dat geenr* behoor lijk schot heeft gel-ost. Nilsson achtte het ook een fout, dat de soil Bakhuys niet voldoende heeft gedekt. De Nederlandei's vond hij uit stekend; het was een snelle ploeg, die ster ker was -dan het eigen elftal. Keeper Jensen sprak zijn achting uit voor •de schotvaardigheid van alle voorhoedespe lers. Hij vond het doelpunt van Wels mag nifiek. Hij had gemeend, dat hij den bal nog net kon halen, doch die snelle Hollander had het leder juist over zijn hoofd in doel getipt. De oud-international Magn-us Simonsen, thans speciale verslaggever voor het beken de Kopenhaagsehe blad „Politieken" Simon sen" heeft in 1927 te Kopenhagen zelf als rechtsbinnen tegen Nederland meegespeeld prees het spel van Bakhuys. Anderiesen had Joergensen uitstekend bewaakt terwijl Uldahler natuurlijk in cle voorhoede erg ge mist was. Hij vond onze beide backs in het eerste kwartier na de rust lang niet safe en met goede schutters had de Weensche voor hoede zeker tot scoren kunnen komen. KON. MED. VOETBALBOND De uitslagen. AFDEELING I Reserve eerste klasse. Z.F.C. 2—R.C.H. 2 40 AFDEELING III. Tweede klasse A: Rigtersbleek-Sallandia 42 OM DEN NED. VOETBALBEKER. Tweede ronde. AlphenThe Rising Hope 5—3 D.O.S.B.Fortuna 21 NeptunusG.S.V. 52 SliedrechtGouda 31 D.C.V.Emma 16 V.D.L.Scheveningen 34 SchoonhovenU.V.S. 31 Boskoopsche Boys-Martinit 02 D.S.O.R.D.M. 2—2 D.S.O.R.D.M. 2—2 OvermaasD.H.S. 3.2 Weer een nieuwe club. Alhier is opgericht de voetbalvereendging V.D.O. (Volhouden Doet Overwinnen), door leerlingen van den Gemeentelijken Vakcur sus aan de Spaarnwouderstraat. De vereeniging heeft ten doel het beoefenen van het voetbalspel en het spelen van vriend schappelijke wedstrijden op Zaterdag. Het se cretariaat is gevestigd: Lingestr. 7, Haarlem RoemeniëPolen (41) Uit Boekarest: Hier ter stede is Zondag de landenwedstrijd Roemenië—Polen gespeeld, die door 25000 toeschouwers werd gevolgd. Het Roemeensche elftal behaalde met 41 de overwinning, nadat het met -rust met 31 had voorgestaan. ZwitserlandNoorwegen (20) Uit Zürich: Zond. g is hier de derde lan denwedstrijd ZwitserlandNoorwegen ge speeld. Het was een spannende ontmoeting, welke door de Zwitsers met 20 verdiend werd -gewonnen. De r-ust ging in met 0>0. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de Zaterdag voor de eerste divisie gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Aston V.Grimsby T. 26 Bolton W.Blackb. R. 31 BrentfordArsenal 21 Derby C.Manchester C. 30 EvertonSto-ke C. 51 Huddersfield T.Chelsea 20 Middlesbrough—Liverpool 2—2 PortsmouthSunderland 22 Preston N. E.Birmingham 31 Sheffield W.—W. Bromw. A. 2—5 Wolverh. W.—Leeds U. 3—0 Verbreekt Italië de sportieve betrekkingen? In verband met de sancties. Uit Parijs: De Italiaansche correspondent van het Parijsche blad „Paris Soir" meldt, dat in grijpende maatregelen te verwachten zijn inzake de verbreking der sportieve be trekkingen van Italië met de landen die sancties zullen toepassen in verband met het Italiaansch-Abessvnisch conflict. Verbreking der sportieve betrekkin-gen tusschen Italië en Engeland, Frankrijk, België, Australië, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland zou binnenkort te verwachten zijn. Ook ten aanzien van Moor land zouden dergelijke maatregelen te ver wachten zijn. In de eerste plaats zullen de wielrenners, de boksers en de voetballers bij deze aangelegenheid betrokken zijn. Volgens den correspondent zou reeds vast staan dat ha 18 November geen Italiaansche renner in-i'. o-i ]o r> jjpfüè* De kranige Nederlandsche ploeg, die de Denen met 3—0 klopte. V. i. n. r. (achterste rij): Halle. Weber, Van Heel, Anderiesen, Caldenhove, Paauwe, Vente, Mijnders. Voorste rij: Bakhuijs en Smit (daarachter gebukt Wels).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5