EINDELIJK THUIS. Het Vrije Woord. Er is nu meer bekend geworden omtrent het voorstel tot beperkte grondwetsherziening, dat de regeering in de Troonrede al had aan gekondigd. Want in de Zaterdag verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, inzake de Staatsbegrooting, schrijft zij „Voor een verwijt dat de regeering indien zij althans de bevoegdheden bezat om anders te handelen te veel gedoogt, te ruime vrijheid laat, zou meer grond aanwezig zijn dan voor de opvatting, dat de regeering de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt. In plaats van op dit stuk beterschap te beloven deelt zij mede, dat bij de komende voorstellen tot herziening van enkele grondwettelijke be palingen de regeering integendeel ruimere bevoegdheden vragen zal om de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift te kunnen beperken." Het vrije woord zal dus worden beperkt. Wij weten niet hoever de regeering met haar voorstel denkt te gaan, maar heelemaal gerust ben ik er niet op. Dit is een gevaarlijke materie om mee te gaan omspringen, en de term „de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift" duidt een zekere geprik keldheid aan. Ik hoop dat men niet in die geprikkelde stemming een voorstel tot grond wetsherziening zal formuleeren, maar in een geest van koel objectief beleid. Het is m.i. sterk overdreven, te spreken van „de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift". Het is waar dat zich gevallen heb ben voorgedaan, waarin de grenzen van be hoorlijkheid in het commenteeren op de da den van de overheid en op politieke tegen standers verre zijn overschreden. Maar dat heeft zich tot enkele bladen en tot een klein aantal personen beperkt. Als de regeering spreekt van „de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift" is dat een generalisatie die bijna alle Nederlandsche dagbladen en tijdschriften niet treft, want in hun toon en optreden is volstrekt geen wijziging ten na- deele gekomen. En dit ondanks het feit, dat wij in een moeilijken tijd leven, leidend tot scherpe politieke tegenstellingen. Als men in deze dagen eens naar het bui tenland kijkt en ziet, welke terminologie b.v. in het bedaarde Engeland gebezigd wordt nu er verkiezingen voor de deur staan, dan moet men de waardigheid, zelfbeheersching en distinctie van de overgroote meerderheid der Nederlandsche persorganen meer dan ooit erkennen. Het is jammer dat de regeering zich heeft laten verleiden tot het gebruik van een dergelijke generalisatie. En met een grondweteherziening op het chapiter van het vrije woord moge men uiterst voorzichtig zijn. In het algemeen gaat het leven in ons land, vergeleken met de meeste andere landen, langs zeer rustige banen. Ook in dezen tijd, misschien zelfs juist in dezen tijd, valt die vergelijking op. Hoewel er meer steenen ploffen in den vijver der publiciteit dan anders, is het watervlak toch' nog heel wat kalmer dan in Engeland, in Fiank-rijk, in België enz. Over het geheel genomen heeft het Nederlandsche volk zich ook in zeer zorgelijke tijden zijn vrijheid- van-meeningsuiting wel waardig getoond. En die vrijheid ligt het, naar mijn overtuiging, nog altijd zeer na aan het hart. Laat de regeering er tegen waken dat zij niet, met een zoo ingrijpenden maatregel als een grondwetsherziening, zoowel de goeden als de kwaden treft en de eersten daarmee prikkelt en.achteruitzet, Ieder volk heeft niet alleen de regeering. maar ook de grond wet die het verdient. Men moet het vooral niet minder willen gaan geven dan dat. Voor het overige wachten we met belang stelling de voorstellen af. R. P. SANTPOORT. OUDERAVOND SCHOOL F. Op den ouderavond aan school F kwam o.a. de vraag aan de orde, of de oudercommissie al dan niet met 2 leden zou worden uitge breid. Deze vraag werd in bevestigenden zin beantwoord. Daar de voorzitter en de secre taris der commissie, de heeren Drijver en Booy de Boer, moesten aftreden, daar zij geen kinderen meer op school F hadden, moesten dus 4 nieuwe commissie-leden wor den benoemd. Als zoodanig werden aangewe zen Dr. Lorang (voorzitter), de heer Hofsté (secretaris), mevr. Otto en de heer Van Mil- lingen. Het hoofd der school, de heer Scholten, sprak de scheidende oudercommissieleden toe en dankte hen voor alles, wat ze in 't belang van school F hebben gedaan, waarna de heer Drijver dankte voor de prettige samenwerking, die altijd tusschen de commissie en het onder wijzend personeel heeft bestaan. FEUILLETON Roman, door JOÉ LEDEBER. Vertaling van ELSA KAISER. 26) „Iedereen", zeide Mathieu. Hij legde zijn arm om haar heen en bracht haar naar den salon. Toen zij ging zitten zag hij pas dat het vuur allang uit was. En Jeannine moest urenlang in dit weer hebben rondgeloopen, er was geen droge draad meer aan haar. Mathieu schoof de natte handschoenen van haar handen. Zij zat heel stil en keek voor zich uit. Toen hij haar den mantel uittrok, zei ze eensklaps met een gebroken stem. „Het was zoo vreeselijk Mathieu". Hij wist niet wat vreeselijk was geweest en kon er ook niet naar vragen. ,Nu is het toch voorbij, alles zal in orde komen. U moet nu vergeten Zij zeide afwezig: „Ja, ik moet vergeten". Hij keek haar wanhopig bezorgd aan. Daar zat zij, de vrouw van wie hij hield en zij leed en hij kon haar niet troosten, haar niet helpen, noch raad geven er was geen weg voor rijn liefde naar haar eenzaamheid. BEVERWIJK LEZING INTSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zondagmorgen hield Dr. L. Heijermans, di recteur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Amsterdam, voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Hotel „Oud Meeren- steïjn" een lezing over „Kwakzalverij". De heer Ten Brink opende met een kort woord van welkom, waarna Dr. Heijermans het woord kreeg over een onderwerp, dat hij reeds zoo vele malen met de pen bestreden heeft. Spreker achtte dan ook de kwakzalverij een probleem van groote beteekenis. Dat de kwak zalverij in den laatsten tijd steeds toeneemt, schetst spreker als een crisisverschijnsel. Het aantal menschen, dat dientengevolge geen be staan meer heeft en dat zich als kruidendok ter een bestaan tracht te verwerven neemt steeds toe. Ook de chemische industrie tracht steeds nieuwe dingen op de markt te werpen. Speciaal electrische apparaten, waarmee men diverse kwalen zou kunnen bestrijden, zijn welkome voorwerpen om het volk aan te praten. Voegt men hierbij de invloed van reclame en pers, gepaard gaande met een groot aplomb, dan vindt men een verklaring voor het klak keloos aanvaarden van alle mogelijke kwak zalversmiddelen. Wanneer de kwakzalverij er zich alleen toe zou bepalen, om chronische ziekten, waar anders geen uitkomst voor is, te bestrijden en zij af zou blijven van de gevaar lijke ziekten als tuberculose, suikerziekte, kanker, nierziekte e. d. achtte spreker dit on gevaarlijk, maar wanneer men belooft t. b. c. of kankerpatiënten te zullen genezen door hen pillen toe te dienen dan wordt die kwakzalverij dubbel gevaarlijk. Wanneer bijv. een kankerpatiënt eerst naar een kwakzalver gaat en dan bedorven bij een arts komt, dan wordt het duidelijk dat de kwakzalverij scherp bestreden moet worden. Niet noodig is het volgens spreker te strijden tegen goedaardige huismiddeltjes, doch tegen de uitwassen van de kwakzalverij. De kwak zalverij is er altijd geweest. Vooral vroeger bediende men zich van middelen die van vader op zoon overgingen. Ontleedkunde was er niet. Het was verboden een cadaver te onderzoeken. Men had geen begrip van eenig deel van het lichaam zoodat men aangewezen was op de ruwste ondervinding. Dan is er een tijd ge weest dat de geneeskunde in handen van monniken en geestelijken was, waardoor ze dikwijls verbonden werd met godsdienstige gebruiken. Het medische werk kreeg daardoor voor de onontwikkelde en bijgeloovige massa iets mystieks. Neg zijn de menschen bijgeloovig en licht geneigd om van hun ziekte iets wonderbaar lijks te maken. Deze neiging tot het mataphi- sische trekt enorm vele menschen. Suggestie speelt hier een groote rol. Voortgaande hekelde spreker de zooge naamde wondergenezing waarbij ook weer de suggestie een dusdanigen invloed op den geestestoestand heeft dat de lichaamsgesteld heid voor korteren of langeren tijd vergeten wordt. Een groot percentage van de menschen, heeft geen flauw begrip van den bouw van het lichaam, waardoor ze zich gemakkelijk iets wijs laten maken. De voorlichting is dus een van de beste middelen om de kwakzalverij te bestrijden. Tenslotte beantwoordde spreker verschillen de vragen over huidige kwakzalverij, waarna de heer Striker deze interessante lezing be sloot met een woord van dank aan Dr. Heijer mans. ST. NICOLAASRECLAME VAN „PLAN WEST". De Winkelierscombinatie „Plan West" heeft voor den as. St. Nicolaastijd een afwisselen de programma samengesteld. In de eerste plaats zal het publiek aan een rebuswedstrijd tunnen deelnemen, waarvoor een groot aan tal waardevolle prijzen beschikbaar is ge steld. zooals een ameublement, een dressoir, een fiets, serviezen enz. Op Woensdag 11 Dec. zal in het Kennemer-Theater het kin derfeest worden gegeven. Voor dezen feeste- lijken middag heeft het bestuur van ,Plan West een schitterend feestprogramma sa mengesteld. René van Duinen zal optreden met zijn Hollandsch Marionetten-Theater en met Roöby de rekenende hond. Verder tre den nog op de Zeepbellenjongleurs Albo en Anita en de muzikale Clown Renya. Natuurlijk zal het de jeugd ook niet aan versnaperingen ontbreken. In de étalage van den heer H. W. Over- beek zuilen de vele fraaie cadeaux worden geëxposeerd. De Chineesche premier Wang Tsjing Wei, op wien een aanslag werd gepleegd. 1 Mathieu had een duister medelijden met zich zelf, met haar, met alle menschen. Slecht; was zij ingericht, deze wereld waarin men leefde. „Ik heb een ellendigen middag achter mij", zeide Jeannine plotseling heel verstandig. Mathieu hurkte zwijgend op den grond en trok haar de doorweekte beslijkte schoenen uit. Toen hij met schuwe teederheid haar voet streelde, merkte hij dat zij beefde van koude. De kousen waren nat alsof zij zonder schoenen door den regen had geloopen. „Ik ben een domkop", zeide Mathieu, „u zult ziek worden, deze natte rommel Hij stond haastig op en boog zich over haar heen. „Men moet uw kleeren drogen", zeide Mathieu verward. Zij probeerde haar hoofd van zijn schouder te keer en. „Ik heb het niet koud". „Ach, onzin", zeide Mathieu. Het moest vroolijk klinken maar zijn stem was onzeker en toonloos. De slaapkamer was groot, in een hoek brand- d: een lamp. Jeannine deed een poging om er kalm uit te zien. Zij drukte haar lippen op elkaar. Hij mompelde iets dat Jeannine niet ver stond. Dan verliet hij langzaam de kamer. Jeannine bewoog zich niet. Zij staarde naar het plafond en hoorde haar eigen hart kloppen. Uit de naaste kamer weerklonken onrustige schreden. JONG HERVORMDEN. Voor de vereeniging van Jong Hervormden zal Ds. K. O. Finkensieper van Zaandam het onderwerp „Heeft het Shristendom nog toe komst?" inleiden. DE STAND DER WERKLOOSHEID. De 1040 werkloozen, die Zaterdag j.l. bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling stonden- inge schreven waren verdeeld over onderstaande vakgroepen Beverwijk: Bakkers 4, bankwerkers 10, be hangers 2, betonvlechters 3, betonwerkers 5, blikslagers 1. blikbewerkers 5. bouwkundige opzichters 1, carrosseriemakers 1, chauffeurs 24, drukkers 6. electriciens 3, grondwerkers 57, handlangers 3, kappers 1, kantoorbedienden 7, kleermakers 1, kopergieters 1. landarbei ders 35, loodgieters 1, letterzetters 1, losse arbeiders 210, machinisten 2. machinedrijvers 3, machinale houtbewerkers 2, marmerpolijs ters 1, metaalbewerkers 5, metselaars 12, mon teurs 6, opperlieden 18. plaatwerkers 2, reizi gers 2, schilders 10, schippers 3, schoenmakers 2, sorteerders 3, sigarenmakers 16. slagers 2, smeden 3, soldeerders 1, steenhouwers 1, stof feerders 1, stokers 10, stucadoors 7, timmer lieden 34, voegers 1, voerlieden 3, voorslaan- ders 3, winkelbedienden 4, dienstboden 6. werksters 3. zeilmakers 1, koks 1, totaal 554 (vorige week 542). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers 11, behangers 1, betonvlechters 1, betonwerkers 2, blikslagers 6, blokbewerkers 1, carrosserie- makers 1, chauffeurs 10, drukkers 1, electri ciens 3, expediteurs 1, grondwerkers 51, hand langers 3, kappers 2, kantoorbedienden 12, kellners 1, landarbeiders 35, lijnwerkers 1, losse arbeiders 103, machinisten 2, machinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 1, marmerbewer kers 5, metselaars 8, meubelmakers 1, mon teurs 4, opperlieden 22, plaatwerkers 2, reizi gers 3, schilders 8, schippers 2, schoenmakers 2, sigarenmakers 2, slagers 1, stokers 4, stuca doors 3, timmerlieden 29, uitvoerders 2, voe gers 2, voerlieden 1, winkelbedienden 4, dienst boden 4, werkteers 2, zeilmakers 1, stuurlieden 1, totaal 366 (373). Heemskerk: Betonvlechters 1, betonwerkers 5, chauffeurs 4, electriciens 1, grondwerkers 16, kantoorbedienden 1, landarbeiders 35, losse arbeiders 40, monteurs 7, schilders 1, timmer lieden 6, uitvoerders 1, dienstboden 1, werksters 1, totaal 120 (106). RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Beverwijk en de daar onder ressorteerende hulpkantore u werd ge durende de maand October ingelegd f39308.38 en uitbetaald f 58970.05. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 19235. JUBILEUMUITVORING. De feestelijke herdenking van het derde lustrum van de St. Jozefgezellenvereeniging zal Donderdagavond in het gebouw der K. S. A. plaats vinden. Het feestprogramma wordt verzorgd dooi de tooneelafdeeling en door het zangkoor deï st. Jozefgezellen. Inbrekers maken zes mille buit. Eén dezer nachten is ingebroken in de kan toorlokalen der firma Verschure in de Meeu wenlaan aan de overzijde van het IJ, te Am sterdam, waarbij een belangrijk bedrag aan geld, ongeveer 6 mille,uit de brandkast is gestolen Een inbraak in denzelfden nacht bij de Blookersfabrieken te Amsterdam leverde den .inbrekers niets op, daar forceering van de brandkast mislukte. Enkele Ossche zaken in hooger beroep. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te 's-Hertogenbosch is in beroep gegaan tegen het vonnis waarbij de 42-jarige arbeider Peel de B. uit Oss en de 43-jarige vrachtrijder L. van den H. „Den Brus" uit Heesch, werden veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek van prefentief. De eisch was zestien jaar zonder aftrek van voorarrest. Ook Peer de B. is in Hooger Beroep gegaan. De 46-jarige arbeider M. Fr. de B„ vader van Piet de B., is als verdacht van mede plichtigheid aan de roofmoord te Oyon ver hoord door den rechtercommissaris en inge sloten in het Huis van Bewaring te Den Bosch, Delftsche dievenbende gearresteerd. Rijwielen en rijwielplaatjes hun specialiteit. De recherche te Delft heeft de leden van een Delftsche bende gearresteerd, die zij reeds geruimen tijd op het spoor was en die in hoofdzaak fietsen, lantaarns en belasting- merken buit maakten. Het zijn de 27-jarige M. V. en diens broer, de 21-jarige P. V.; be nevens de 29-jarige v. K. en de 28-jarige A. Op v. K. na zijn allen bekenden van de politie. Zij hebben reeds verscheidene vonnis sen achter den rug wegens diefstal en inbraak. De mannen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij hebben in Delft, Rijswijk en Den Haag in totaal vijftien fietsen, 20 electrische lantaarn en 40 a 50 belastingmerken gesto len. De gebroeders v. V. hebben bovendien de vorige week in Den Haag een winkelier opge licht voor zestig gulden aan kleedingstukken. Zij richtte zich op en luisterde. Mathieu, Mathieu die een schaduw begeerde, die hij Jeannine Mar an noemde. Een radelooze ontsteltenis overviel haar. Zij kon niet denken, zij wilde niet denken. Terwijl zij haar natte japon en kousen uit deed, verstomden de schreden in den salon. Zij trok de dekens tot aan de kin. Een oogen- blik lang genoot zij van de weeke zachtheid dei- kussens, het was een onbeschrijfelijk geluk. En plotseling begon zij te schreien, zonder geluid, de tranen rolden uit haar gesloten oogen en overstroomden haar gezicht. Een wild verlan gen naar alleen te zijn en duisternis was in haar en zij schreide omdat haar nimmer deze weldaad gegund was. Maar hoe langer zij huilde, des te onwerke lijker schenen de voorbij gegane uren. Het was alsof de tranen a'.'es met zich mee <?ep- ten en haar hart bleef, vrij van bitterheid. „Het is voorbij", dacht Jeannine. Maar zij had niet kunnen zeggen wat voorbij was het gebonden zijn aan Andy, de overvloed van ge voelens, de magische glans van het verleden? Z'j wist het geen naam te geven. Het was iets dat met jeugd en droomen der jeugd samen hing, maar nup was het weggegleden en de tijd was vervuld. Jeannine droogde har gezichmt. Zij wilde probeeren aan de toekomst te denken, maar zij kon zich niet voorstellen hoe de komende dag zou zijn. Er werd geklopt, de deur ging open, voorzich tige stappen kwamen naderbij. VOLKSONDERWIJS. „Openbare School moet behouden blijven". Algemeene vergadering te Amsterdam Het- jaarlijksch congres van „Volksonder wijs" is dit jaar te Amsterdam gehouden, on der voorzitterschap van den heer M. J. de Vrij. Deze zeide in zijn openingsrede, dat Volksonderwijs zich niet verzet tegen rede lijke concentratie, doch men blijft protes teeren tegen ongelijkwaardige behandeling, ge lijke monniken, gelijke kappen". In 1932 zijn 112 openbare scholen opgeheven in 1933 135 en in 1934 281. Wat de enquête over de vraag of het geven van Bijbelsche geschiedenis op de openbare school wenschelijk is of niet betreft, zeide spr., dat deze met godsdienstonderwijs niets te maken heeft; die materie is bij de wet geregeld en ieder kind, dat godsdienstonder wijs op de openbare school wil ontvangen, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld, mits de geestelijkheid meewerkt. Bij de behandeling van het jaarverslag maakte een afgevaardigde van de afdeeling Amsterdam de opmerking, dat deze afdeeling gaarne zou weten of het argument van den minister, dat 37 bijzondere scholen zijn ge concentreerd, een gelegenheidsargument is. De afdeeling weet niet. waar die 37 bijzondere scholen, waarvan de minister spreekt, ge legen zijn. Naar aanleiding van deze opmerking, ant woordde de voorzitter dat men mag veronder stellen, dat een dergelijke mededeeling, als zij van de regeering afkomstig is, juist is. Na een korte discussie werd het voorstel van de afdeeling Bloemendaal, waarin de algemeene vergadering het hoofdbestuur ver zoekt, alles in het werk te stellen om het wettelijk aantal leerlingen per klasse lager te stellen, aangenomen. „Volksonderwijs" wil in dit verband terug naar de getallen van 1920. De kwestie der Bijbelsche geschiedenis. In behandeling kwam hierna het rapport inzake het onderzoek betreffende de invoe ring van Bijbelsche geschiedenis als leervak bij het openbaar lager onderwijs. Over deze kwestie is onder de afdeelingen een enquête gehouden. Het rapport omtrent het resultaat van dit onderzoek noemt dit onvolledig en de enquête als zoodanig niet geslaagd. De voorzitter, de heer de Vrij, heeft het rapport ter vergadering nader toegelicht. De afgevaardigde van Voorburg, de afdeeling die de zaak aan de orde heeft gesteld, was van meening dat deze vergadering niet com petent is om thans een beslissing te nemen. Te weinigen hebben de vragen van de enquête beantwoord. Bij de uitvoerige gedachten wisseling werd o.m. naar voren gebracht dat het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis op de openbare school een splijtzwam zou brengen en derhalve in strijd is met het meest essentieele karak ter der openbare school. Met vrijwel algemeene stemmen werd ten slotte besloten, het rapport voor kennisgeving aan te nemen. De aan de beurt 'van aftreden zijnde leden van het Hoofdbestuur, de heeren J. P. van Pelt en Klaas de Vries zijn herkozen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen al datgene te doen, wat er toe strekken kan dat het voortgezet onderwijs, in het bijzonder het Nijverheidsonderwijs, voor jongens en meisjes boven den leeftijd van de lagere school, in den meest ruime zin beschikbaar worde ge steld Bij de besprekingen kwam tot uiting, dat de vergadering het ongewensclit acht, dat de Nijverheidscursus van drie jaar gewijzigd wordt in een van twee jaar. Het voorstel van de afdeeling Nieuwer- Amstel, waarin het hoofdbestuur wordt ver zoek een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van invoering op de lagere school van oriënteeringsonderwijs gaf aanleiding tot zeer uitvoerige beschouwingen. Besloten werd dat het hoofdbestuur een commissie zal:, aan wijzen, die tot taak zal hebben, een nader onderzoek in te stellen naar de vraag op welke wijze, beter dan in de 7e en 8e leer jaren, dit oriënteeringsonderwijs tot stand zal moeten worden gebracht. Rapport van de „Volksonderwijs"- Bevredigings-Commissie. Een zeer belangrijk punt van de agenda kwam hierna aan de orde: de bespreking van het rapport van de „Volksonderwijs"-Bevre- digings-Commissie. Aan de hand van tal van overwegingen, op beknopte wijze in het desondanks nog uitvoe rige rapporten weergegeven, is de Commissie gekomen tot de volgende algemeene conclu sies, die zij aan het Hoofdbestuur en de al gemeene vergadering voorlegt: 1. Met alle kracht moet gepoogd worden de Openbare School (Algemeene Volksschool) te behouden en haar positie te versterken. 2. Dit pogen kan gepaard gaan met het mogelijk maken van een behoorlijke verzor ging van niet openbaar onderwijs. 3. Handhavende het beginsel van de finan- cieele gelijkstelling en de grondwettelijk ge waarborgde vrijheid van het onderwijs, moet Mathieu stond naast het bed en zeide: „Wil je een beetje melk drinken, Jeannine?" De melk was warm, zoet, en smaakte naar cognac. Jeannine dronk heel langzaam, slokje voor slokje. Over den rand van het kopje gluurde zij angstig naar Mathieu's gezicht. Hij keek op haar neer, vriendelijk en be zorgd. „Zoo"mompelde hij en nam het kopje van haar aan. „Misschien kun je nu een beetje slapen?" Zij knikte en keek hem afwezig aaan. Hoe goed was hij, goed en bezorgd en vredig. Zij schaamde zich, o, zij had van schaamte weg willen kruipen. „Mathieu Hij dook van den grond op. „Ja?", vroeg hij. Zij schudde het hoofd en gaf geen geluid. „Hier is de bel", zei Mathieu. Ik heb de tele foon beneden laten zetten zoodat hij je niet kan storen. En nu zal ik het licht uitdoen en moet je probeeren te slapen". Malhieu dacht: „Als zij wakker wordt zit ik in den trein naar Hamburg. Schultze zal haar zeggen dat ik weg ben, enik kan haar niet goedendag zeggen, ik De schakelaar klikte. Mathieu keerde zich om en ging naar de deur. Maar uit de zwarte stilte kwam een stem en zeide ademloos: „Mathieu". En nog eens nauwelijks hoorbaar: „Mathieu"... Drie meter afstand was er tusschen hem MAANDAG 4 NOV. 1935 aangedrongen worden op wijziging in de or ganieke wet, waardoor: a. de voorwaarden, waaronder de stichting van bijzondere scholen mogelijk is, verzwaard worden; b. een werkelijke gelijkstelling, en daardoor een ware schoolvrede, wordt verkregen. 4. De houding van „Volksonderwijs" ten aanzien van het principe der financieele gt- lijkstelling dient voorloopig niet gewijzigd te worden. Nadat ter vergadering aan dit rapport en kele beschouwingen waren gewijd, werd het naar de afdeelingen verwezen, teneinde om trent den inhoud daarvan een juister inzicht te verkrijgen. Van de vergadering ging een algemeene aandrang uit om dit rapport in een buitengewone algemeene vergadering te 'houden in het voorjaar van 1936. te behande len. Groote hulde werd gebracht aan den ar beid van de commissie, in 't bijzonder aan den voorzitter, den heer klaas de Vriesen aan den rapporteur, den heer W. N. van Diesen. Een uitvoerige gedachtenwisseling vond plaats naar aanleiding van een voorstel van óe af deeling Nunspeet om het hoofdbestuur alle aandacht te doen wijden aan het dreigend ge vaar van ondervoeding bij schoolkinderen. Het hoofdbestuur werd met aandrang aanbe volen om zich tot de regeering en tot Ge deputeerde Staten te richten, teneinde er op aan te dringen de kosten voor school voeding op de gemeente-begrootingen voorkomend niet te schrappen. Nu weer twee Ossche arrestaties. Op verzoek van de gemeentepolitie te Oss is te Eindhoven aangehouden een zekere F. de B., vrouw van T. de B., als verdacht van brandstichting in haar woning, gepleegd op 6 Maart 1930. Zij is naar het politiebureau te Oss over gebracht. Voorts is door de gemeentepolitie te Oss aangehouden P. v. B., als verdacht van mede plichtigheid aan een roofmoord te Oyen, door het verstrekken van inlichtingen. Een duim voor 19.000 afgehakt. Verzekeringsmaatschappijen - opgelicht. Een inwoner van Bolsward heeft zich door oplichting van twee verzekeringsmaatschap pijen in het bezit weten te stellen van een bedrag van niet minder dan 19000.Bij de verzekeringsmaatschappij „Oceaan" te Zürich in Zwitserland had hij zich verzekerd voor een bedrag van 100.000, terwijl hij een tweede verzekering was aangegaan bij de Algemeene Verzekering Maatschappij „De Philantroop" te Bolsward. In 1931 heeft B. zich een duim laten afhakken. Hoewel er onmiddellijk reeds verdachte omstandigheden waren, heeft men toen niet kunnen bewijzen, dat het lichame lijk letsel opzettelijk was toegebracht. De Zwitsersche Verzekeringsmaatschappij heeft den heer B. toen een bedrag van 18.000 moe ten uitbetalen en de Verzekeringsmaatschap pij ,-,De Philanthroop" betaalde bovendien nog 1000.—. Gedurende den laatsten tijd waren der po litie te Bolsward geruchten ter oore gekomen, die een bevestiging inhielden van de reeds in 1931 geuite vermoedens, dat hier oplichting in het spel was.. Thans is de politie tot ar restatie van den heer B. overgegaan, die daar na een volledige bekentenis aflegde. Man door zijn zwager gedood. Na een korte woordenwisseling. In een etage-woning in de Marnixstraat te Rotterdam heeft zich een dezer avonden een drama afgespeeld, waarvan de 57-jarige werk- looze M. van Bodegraven het slachtoffer is geworden. Hij is met een messteek in de hart streek gedood. Als vermoedelijke da.der is aan gehouden de 55-jarige werklooze opperman T. de M. ,een zwager van het slachtoffer, die reeds zeven jaar bij het slachtoffer en zijn vrouw inwoonde. Het drama is gebeurd, terwijl de vrouw afwezig was en de mannen alleen thuis waren. In een plotselinge vlaag heeft De M. zijn zwager neergestoken. Van een twist of van een of andere kwestie is feitelijk geen sprake. De M. was lijdende aan suikerziekte. Hiervoor gaf hij zich injecties en toen hij een nieuwe aanval van zijn kwaal vreesde heeft hij zich wederom injecties toe gediend, waarbij hij een te groote dosis heeft gebruikt. Al meer was het voorgekomen, dat zich bij De M., doordat hij de toe te dienen dosis te groote nam, verschijnselen van gees tesstoornis hadden voorgedaan. Ook thans was dat het geval geweest. Het slachtoffer wilde voor zijn zwager in een apotheek een drankje gaan halen, hetgeen De M., die niet alleen wilde blijven, in woede deed ontsteken. Er vielen eenige woorden en wat er daarna gebeurd is kan de aangehou dene naar hij aan de politie mededeelde zich niet precies meer herinneren. Hij heeft het slachtoffer of gestoken of zijn zwager is in een mes geloopen, dat hij gegrepen had. Toen De M. zijn zwager op den grond zag lig gen is hij het huis uitgerend. Hij heeft ver schillende café's bezocht en te omstreeks half elf hebben voorbijgangers hem onder invloed van sterken drank aan den waterkant bij de Boompjes aangetroffen. Hij had toen het voor nemen zich van het leven te berooven. en deze stem. Maar het was een eindelooze weg. In de duisternis schemerden smalle schou ders en den omtrek van een tee der profiel. In dit hoogste oogenblik van zijn leven dacht Mathieu Dan voelde hij Jeannine's hals, haar armen, haar adem, haar mond. wij zullen een heerlijken tijd hebben", zeide Mathieu. „En dan, Jeannine in den zomer Hij brak af en luisterde in de duisternis. Ergens dichtbij sloeg een kerktoren. Half tien. z „Over anderhalf uur gaat onze trein. En wij moeten nog bij Imperial zijn, je koffers halen waar wilde je heen gaan, lieveling?" „Ik weet het niet, zeide Jeannine.., „Ergens heen „Hoe eenzaam moet je geweest zijn", zeide Mathieu. „Nu ben je bij mij thuis". „Ja, nu ben ik bij jou", zeide zij. Regendruppels trommelden tegen de ruiten, zacht en onophoudelijk. Jeannine lag heel stil, het hoofd tegen Mathieu's schouder. Het was goed naar het fluisteren van den regen te luisteren en Mathieu's hart te voelen klopïw on fo zwijgen. ^TNDE.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8