Werkgevers in bouw-! bedrijf hebben klachten Beschonken piloot krijgt vier weken hechtenis. Een Hondenleven. Bezuinigingen bij de spoor wegen duren voort. Ontslag op 60-jarigen leeftijd. Over de toepassing der We rkve rsch affing. Druk bezocht Congres in Den Haag. Woensdagmiddag is in den Dierentuin te 's Gravenhage een groote vergadering gehou den van de landelijke samenwerkende vereeni- gingen van werkgevers in het bouwbedrijf, ter behandeling van het onderwerp: ..Werk verschaffing, werkverruiming en eigen bp- heer". De belangstelling hiervoor was zoo groot, dat een tweede zaal moest worden bij- gehuurd. De voorzitter, ir. W. M. T. Thyssen, uit Am sterdam wees er in zijn openingsrede op, dat. in het jaar 1933 door de Ned. Heide Maat schappij in werkverschaffing 22 millinen gul den verdoend, in 1934 was het gezamenlijk loonbedrag van circa 2400 leden va.n den Ned. Aannemersbond f 28 millioen, in 1935 is voor dat-zelfde aantal op basis van de gegevens van het eerste halfjaar het bedrag te stellen op f 23 millioen. De werkverschaffing speelt dus wel een be langrijke rol: eigenlijk gaat de geheel* werk verschaffing ten koste van het bouwbedrijf. In vergelijking met normale jaren is de omzet voor de aannemers teruggeloopen tot gemid deld 35 pot. blijkens een in 1933 gehouden enquête, sindsdien is de toestand nog veel slechter geworden. Over het geheele land behoorden in Augustus j.l. ongeveer 60.000 van de 360.000 werkloozen tot het bouwbedrijf. De voorzitter verdedigde verder het aanne mersbedrijf tegen de critiek, als zou dit niet geschikt zijn voor de uitvoering van werken in werkverschaffing. De hulp van h*t Werk fonds is voor het bouwbedrijf ten eenenmale onvoldoende. Niettegenstaande de vorige mi nister van Sociale Zaken voorstander was van het inschakelen van het bouwbedrijf is daar van in de pract'ijk bit-ter weinig terecht ge komen. Daarom heeft men zich gewend tot den ministerraad. De voorzitter van den R.K. Bond van Bouw- patroons noemde het een teeken van abnorma- len tijd. dat nu nog gepleit moet worden om normaal werk uit te voeren. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten, in verband met overcompleet van personeel bij den Dinst van Vervoer en Handelszaken het personeel van dien Dienst met ingang van den eersten van de maand, volgende op die waarin betrokkenen den 60- jarigen leeftijd heeft bereikt, te ontslaan on der toekenning van wachtgeld of van ver vroegd ouderdomspensioen en wei te beginnen met ingang van 1 Februari 1936 en voorloopig tot 1 Juli 1936. PAS OP MET DE N.V. No. 48. Door den burgemeester van Putten is vol gens het A. N. P. een waarschuwing verspreid om geen relaties aan te knoiopen met de N.V. Vereenigd Industrieel Bezit No. 48 alvorens bij hem nadere inlichtingen te hebben ingewon nen Bij tweede behandeling weer niet verschenen. ,Verdacht^zou als oorlogsvlieger geen mal figuur slaan....!" MR. L. LIETAERT PEERBOLTE GAAT HEEN. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Januari 1936, aan mr. L. Lietaert Peerbolte, op zijn verzoek, eervol ontsjag verleend als directeur-generaal,chef der afdeeling Volks gezondheid. van het Departement van So ciale Zaken, met dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten, door hem aan den Lande bewezen. Op 16 October werd een inwoner uit Almelo door den Haarlemschen kan tonrechter tot drie weken hechtenis veroordeeld, omdat hij in beschonken toestand een vliegmachine had be stuurd. Bovendien werd hem de be voegdheid ontzegd gedurende een half jaar te vliegen. Voorts kreeg hij 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdachte was in verzet gekomen van het toen bij verstek gewezen vonnis, weshalve de zaak Woensdagmiddag weer diende. Aftreden van mr.dr. A. van Doorninck. Naar het Alg. Hbld. verneemt heeft mr. dr. A. van Doorninck. Thesaurier-generaal van financiën tegen 1 Januari 1936 ontslag ge vraagd. De reden hiervoor zou zijn gelegen in diepgaande verschillen van opvatting tus- schen mr. Van Doorninck en-andere vooraan staande figuren ten aanzien van allerlei pro blemen betreffende het financieel beleid in den ruimsten zin van het woord. PROEFPROCESSEN IN VERBAND MET DE UITVERKOOPSWET. Door de Groningsche politie zijn drie pro cessen verbaal ongemaakt in verband met de nieuwe, op 15 October in werking getreden wet. houdende regeling betreffende het uit wuifw wcia uiu uc (UC1C11 verkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Het bouwbedrijf krijgt waarlijk wel zijn deel Hiervan zullen proefprocessen het geyole zijn. Tin nrnnnr-i-n.. no-hoo -71,n nrwromoolft TTTOCrOn c UCU UUU1VUW11J1 ij 5 V t o.jn - - - van de algemeene malaise en er is dus weinig Ete processen verbaal zon opgemaakt, wegens reden om aan dat bedrijf nog het hem toe- overtreding van art. 2 lid 2 der wet, waar komende werk te onttrekken ten bate van an- staat, dat het verboden is om m het winkel deren, zoo zeide spr. Officieel wordt wel ontkend, dat dit gebeurt, bedriif een verkooo op zoodanige wijze aan te kondigen, dat daardoor de indruk wordt ge- maar de practijk is daarmede in strijd, werden boerderijen in werkverschaffing Er wekt van een tijdelijke voordeelige aanbieding go in verband met bijzondere omstandigheden. kunnen voordoen. Wanneer een wereldtentoon stelling in ons land? In 1939 of 1941? bouwd waarvan later op het departement werd welke zich ten aanzien van een winkelnering erkend, dat dit maar niet meer moest ge beuren. Maar thans bouwt men zelfs woningen in werkverschaffing. Verder zijn of worden in vrijwel alle deeden cles lands belangrijke weg-, straat-, kanaal-, dijk-, rioleeringswerken e. d. met rijkssubsidie in werkverschaffing uitge voerd, terwijl in greeienden omvang aanleg van begraafplaatsen en waterleidingen, bouw van bad- en zweminrichtingen, bouwrijp ma ken van gronden, enz. tot werkverschaffings objecten worden bestemd. Spr. vraagt verdertelt onze werkloosheid dan niet mee? Wat geeft het nu of men hon- Zooals men weet bestaan er plannen om ook derd arbeiders in de werkverschaffing aanzet in ons land een wereldtentoonstelling te or en 100 bouwvakarbeiders werkloos laat? ganiseeren en wel te Amsterdam. Aanvankelijk De overheid snijdt zich met deze politiek in bestond het voornemen deze in te richten op eigen vleesch. De werken in werkverschaffing terreinen, welke naast het Stadion gelegen Uitgevoerd, worden veel duurder. Niet altijd [zijn. Van dit voornemen is men nu volgens het voor de gemeenten, die subsdie van het rijk Volk blijkbaar terug gekomen en thans schijnt krijgen, maar wel voor gemeenten en rijk te I men meer te gevoelen voor terreinen, welke zamen, dus voor de geheele gemeenschap. bij den Amstel gelegen zijn. Ten aanzien van Normale uitvoering is goedkooper en niet het jaar, waarin de expositie zal worden ge duurd-er. Het geeft dus meer producten voor houden staat volgens het blad ook nog niets vast. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de tentoonstelling in 1939 te houden, doch thans hetzelfde beschikbaar gestelde bedrag. Het le vert daardoor als het gebruik van hulp materiaal gelijk is evenveel manweken. Het| wordt overwogen te wachten tot 1941. laat het toch al zoo zwaar getroffen bouw bedrijf nog zooveel mogelijk intact. Het be perkt het aantal werklooze patroons Het be- NACHTELIJKE JACHT OP EEN INBREKER, strijdt de werkloosheid daar, waar dit het meest noodig is, n.l. onder de bouwvakarbei ders, die het op een na grootste werkloos heidspercentage hebben. AMSTERDAM, 6 Nov. (A. N. P.) In den afgeloopen nacht betrapte de con cierge van het kantoor van de handelsver- De voorzitter van den Chr. bond, de heer J. eeniging V. van der Reis een inbreker. Na een Swarts, meende, dat de meeste van zijn be- hevige worsteling wist de inbreker te vluchten, drijfsgenooten er thans slechter aan toe zijn doch later is hij op straat door agenten aan- dan in de voor oorlogsche jaren. Spr. schatte gehouden en ingesloten in het bureau War- het aantal werklooze bouwvakpatroons op 30 m0esstraat. De vrouw van den concierge pet., deze zijn zonder steun of subsidies, en wercj tegen half twee wakker en waarschuw- dus geheel op zichzelf aangewezen. De gemid- - - - - - delde werkloosheid in de geheele de haar man. In de keuken trof men den in- t. 4--- i. - I breker aan. die zich trachtte te verschuilen, dustrie bedraagt ca. 32 pet., met inbegrip van n concier£re CTreen hem echter met het ee- het bouwbedrijf en zonder dit ca. 25 pet. - concierSe ?reeP nem eenter, mei nee ge waaruit men kan zien hoeveel meer werkloos volg, dat een hevige worsteling ontstond. De heid daar heex^cht vergeleken bij de andere ^rouw van den concierge opende de buiten- v I rldiir pti ripn nm Vinln Dp» inhrplrpr rnlrt.p bedrijven. Laatste spr. was de heer B. van Eesteren, tweede voorzitter van den Ned. Aannemers- patroónsbond over: „De uitschakeling van den aannemer door eigen beheer en werk verschaffing". Het standpunt regeering is niet onge wijzigd gebleven. Vroeger achtte men het uit- deur en riep om hulp. De inbreker rukte zich los en vluchtte. Niemand durfde den inbreker te grijpen. Hij werd echter gevolgd en later in den nacht door twee agenten gearresteerd, waarbij hij zich verzette. Een controleur van de Nederlandsche Bewakingsmaatschappij verleende hulp. De inbreker was in 't bezit van gummi-handschoenen en inbrekerswerktui- voeren van werken in werkverschaffing niet sen. De man is reeds eerder met de politie in - 'aanraking gekomen. gewenscht, thar jlijkt uit een door den mi nister van Sociale Zaken gepubliceerd persbe richt, dat geen bezwaar meer bestaat tegen inschakeling van den aannemer. Het resultaat is echter nog poover; te wei nig werk uitgevoerd door de aannemers. De minister wil inschakeling, maar acht het niet wenschelijk, maatregelen daartoe te treffen. Dit standpunt is onbegrijpelijk. Spr. concludeerde voorts, dat wel degelijk een groot aantal werken door aannemers be hoorden te worden gemaakt. De vernoudings- cijfers zijn als 1 tot 20 ten nadeele van het bouwbedrijf. Dat de aannemer voor het uitvoeren van werk in werkverschaffing niet geschikt zou zijn, betwistte spreker met groote beslistheid. Deze stelling is niet meer vol te houden. Steun wordt niet gevraagd. Wel werk. De plaats, welke het bouwbedrijf in het maat schappelijk leven heeft verworven, wil het be houden. De voorzitter sprak een slotwoord waar na met algemeene stemmen een metie werd aangenomen, waarin de 3000 bijeengekomen werkgevers uit het bouwbedrijf bij de regee ring met kracht aandringen op het onverwijld, Naar aanleiding van de berichten, dat een liefst in overleg met de organisaties, nemen proefproces zal worden uitgelokt over de vraag GRAAF DE MARCHANT ET d'ANSEMBOURG. Naar het Limb. Dagblad verneemt, stelt rraaf de Marchant et d'Ansembourg, die, zoo als men weet, dit jaar moet aftreden als lid en voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgsche Mijn streek, zich niet meer voor een herbenoe ming als lid voor de afdeeling grootbedrijf beschikbaar. Zooals men zich zal herinneren, nam in de laatstgehouden zitting der Kamer de meer derheid scherp stelling tegen den graaf als voorzitter in verband met het beruchte N. S. B-pamflet tegen dr. Poels. Zijn besluit baseerde hij op het motief: drukke werkzaamheden als lid der Eerste Kamer. NOVEMBERAANBIEDINGEN GEOORLOOFD. van maatregelen, opdat een einde wordt maakt aan de uitschakeling van de particu liere werkgevers door het uitvoeren van tal- looze werken in eigen beheer of werkverschaf fing. DE HEER H. SMIDT VAN GELDER LID VAN DEN NIJVERHEEDSRAAD. Als opvolger van ir. A. H. Ingen Housz heeft de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del tot lid van den Nijverheidsraad aangewe zen den heer H, Smidt van Gelder, directeur van de N. V. Papierfabrieken Van Gelder zo nen te Amsterdam, die vroeger reeds deel van den raad heeft uitgemaakt. De heer Smidt van Gelder zal den heer Ingen Housz tevens vervangen als lid van de electriciteitscommis- sie en de industrie-problemencommissie uit den Nijverheidsraad. of de aankondging. van een Novemberaanbie ding in de confectiebranehe al of niet geoor loofd is op grond van de nieuwe wet op de uit- verkoopen, verneemt het A. N. P. van be voegde zijde, dat het houden eener November- aanbieding onder dezen naam of andere na men, als Novemberreclame, Novem-berprijzen, sedert jaar en dag tot de vaste tradities in ge noemde branche behoort. Op grond van dit feit en mede op grond hier van, dat deze Novemberaanbiedingen niet van doen hebben met bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen, doch uit een normale ont wikkeling van de branches van aan mode on derhevige artikelen voortvloeien, zijn de win kels van het geoorloofde van het houden eener Novemberaanbieding en dergelijke volkomen overtuigd. Deze opvatting is getoetst aan het oordeel van verschillende juristen. Het geoor loofd gebruik van Novemberaanbiedingen staat naar hun oordeel vast. De verdachte was wederom niet verschenen en had Mr. Kranenburg uit Almelo als ge machtigde afgevaardigd. De getuigen uit de vorige zitting werden wederom gehoord plus nog een mecanicien, dia op 16 October onder weg was naar Indië. (Onopgemerkt moet wor den dat de verdachte geen piloot van de K.L.M. was, doch een particulier). De verdachte had zijn vliegmachine uit den hangar gehaald, was daarmee met groote snelheid naar het platform bij het restaurant getaxied, zóó dat de roekeloosheid aan ver schillende personen was opgevallen, nad zijn toestel op het laatste oogenblik tot stilstand gebracht, waarbij de vleugel nog boven het terras van het restaurant kwam, en heeft daarna geweigerd onmiddellijk den motor af te zetten, omdat hij aanstalten had gemaakt te vertrekken Personeel van de luchthaven Schiphol heeft hem het vertrekken toen belet, waarop hij in het kantoor van den havenmeester is bracht. De verdachte was in verzet gekomen omdat hij zich niet schuldig achtte en ten tweede omdat hij de straf te zwaar vond in verhou ding tot de volgens den kantonrechter begane overtreding. De ambtenaar van het openbaar ministerie had in de vorige zitting geëischt acht weken hechtenis en een half jaar ontzegging wegens het in beschonken toestand besturen van een vliegmachine en 50 boete subs. 25 dagen hechtenis wegens het niet opvolgen van het bevel den motor af te zetten. De gemachtigde van den verdachte bekende dat de piloot niet nuchter is geweest, doch ontkende dat hij den motor niet heeft willen afzetten. Volgens hem moet eerst wat meer gas worden gegeven om terugslaan te voor komen, waardoor groote schade aangericht zou kunnen worden. De getuigen zeiden dat dit niet noodig was bij een motor zooals het vliegtuig van den verdachte had en dat dit alleen geschiedt bij groote motoren, die warm zijn van een lange reis. Bovendien heeft de verdachte meermalen de hand weggeduwd van een der getuigen die den contactsleutel had willen omdraaien. Uit alles was gebleken dat de verdachte niet aan de opdracht heeft wil len voldoen en zijn mededeeling dat hij „naar Rotterdam, Parijs of Londen wou gaan" wees er ook op dat het zijn bedoeling was geweest te starten. Bij deze tweede behandeling werden ver schillende vragen van rechtskundigen aard opgeworpen. Onder andere kwam te berde of er inderdaad wel gevaar was geweest voor personen of goederen. De piloot zou namelijk zóó hebben getaxied, dat daaruit geen onmid dellijk gevaar was ontstaan. Dit was de mee ning van verdachte's raadsman. De ambtenaar wees echter op een request van den Hoogen Raad in overeenkomstige gevallen, wanneer het een overtreding van het motor- en rijwiel reglement geldt en waarin is uitgesproken dat het in het geheel niet noodig is dat er onmid dellijk gevaar heeft bestaan. Genoeg is het wanneer de wijze van handelen zoo is geweest dat er wel mogelijk gevaar uit had kunnen ontstaan. Voorts bleek bij deze nieuwe behandeling dat de verdachte, nadat hij door den haven meester was gekalmeerd, in een bar is geweest die zich op een particuliere plaats van het terrein bevindt en daar opnieuw alcohol heeft gebruikt, waarna hij in de stationshal een spektakel hééft gemaakt, weshalve een der employés verschillende voorwerpen, waaron der een schaar en enkele glazen, heeft wegge zet uit angst dat de verdachte ermee zou gaan gooien. De verdediger legde er den nadruk op dat de verdachte een zeer kundig piloot is, wel de gelijk wist wat hij deed, een goed toestel had waarmee hij snel kon remmen, geen direct gevaar heeft veroorzaakt en zich niet heeft verzet om den motor af te zetten, noch van plan was geweest te starten. De ambtenaar van het openbaar ministerie zei in zijn requisitoir dat deze behandeling op niet-juristen den indruk moest maken van een klucht, omdat zelfs bij de tweede behande ling de verdachte niet zelf was verschenen, wat toch de bedoeling is van een behandeling na een bij verstek gewezen vonnis. Hij kenschetste den piloot als iemand die als oorlogsheld geen mal figuur zou slaan en dat het voor hem jammer is dat Neder land op het oogenblik niet in de positie van Italië isOverigens was hij de overtuiging toegedaan dat oorlogshelden nog niet altijd ook waarlijk groote menschen zijn! De verdachte is een hoogst roekeloos en onverschillig mensch. Als automobilist en mo torrijder heeft hij reeds ettelijke ernstige en minder ernstige ongelukken achter den rug. Onder andere is hem eens dood door schuld ten laste gelegd, waarvan hij' wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijgesproken. Ook als vlieger heeft hij reeds vele ongelukken ge had, waarbij hij steeds als door een wonder voor den dood werd gespaard. Ofschoon de verdachte op het oogenblik in Londen zit had hij hier sneller per vliegma chine aanwezig kunnen zijn dan de verdediger die uit Twente moest komen per trein of per auto. Het geheele gedrag van den verdachte gaf hem aanleiding een strengere eisch uit te spreken dan de vorige keer het geval was ge weest. Hij vroeg derhalve een hechtenisstraf van drie maanden, ontzegging te mogen vlie gen voor den maximum-tijd van een half jaar en 50 subs. 25 dagen voor het als tweede ten laste gelegde niet afzetten van den motor. (Volgens den ambtenaar is deze maximum ontzeggingstermijn vroeger zoo laag gesteld om te voorkomen dat een vlieger de oefening zou verliezen. Toch geloofde hij dat deze be paling geen lang leven meer was beschoren, gezien ook het feit dat de wetswijziging voor motorrijtuigen intrekking tot den tijd van tien jaren kent in speciale gevallen van in dron kenschap besturen van motorrijtuigen). De verdediger zei nog dat de verdachte niet kon verschijnen omdat de zaak op zoo korten termijn wederom werd behandeld, hetgeen de ambtenaar weer deed opmerken dat", indien de verdachte had gewild, dit voor een man als hij is, zeker geen beletsel zou zijn geweest. Voorts trachtte de raadsman de zaak, zooals hy zei, tot de goede proporties terug te brengen. Hij gaf als oorzaak van de dronken- Ij) ONDERDAG 7 NOV. 1Q« schap aan een feestelijke lunch en geloofde j J dat de getuigen geheel te goeder trouw de - dronkenschap wel wat erger hebben gezien, dan zij in werkelijkheid was. Hij vroeg derhalve ontslag van rechtsver volging en vrijspraak voor den door hem ver tegenwoordigden verdachte. De kantonrechter, Mr. Bijl de Vroe, deed onmiddellijk uitspraak en was met den ambte naar van het openbaar ministerie van oor deel dat de verdachte strenger gestraft dien de te worden dan aanvankelijk was geschied. Hij veroordeelde hem tot een hechtenisstraf voor den tijd van vier weken, ontzegging vlieg tuigen te besturen voor den tijd van een half jaar en f 50 boete wegens het niet willen af zetten van den motor, welk bedrag vervangen kan worden door vijf en twintig dagen hech tenis. INCASSOBUREAU INCASSEERDE VOOR ZICHZELF. Bij de politie te Groningen heeft zich ge meld de 31-jarige B. A., houder van het plaat selijk incassobureau „Succes", die in het laat ste jaar een bedrag van pl.m. f 2000 heeft ver duisterd. Het incassobureau ging den laatsten tijd slecht, waardoor A. niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. Hij ging er toe over om gelden, die hij te incasseeren kreeg, voor eigen rekening te gebruiken. Wetende, dat zijn arrestatie elk oogenblik kon gebeu ren, meldde hij zich bij de politie aan. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS. Bij K. B. is aan D. F. Brune op zijn verzoek met ingang van 15 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester van Eethen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. phU&safiltU. Pakjesdieven werken per auto In de hoofdstad. Sinds korten tijd wordt de hoofdstad on> veilig gemaakt door pakjesdieven, die voor dit strafbare handwerk gebruik maken van een auto. Zij gaan met groote handigheid te werk en weten, naar gebleken is, onder het voorbijrijden van een onbeheerd staand voertuig goederen te kapen om dan snel te verdwijnen. Het vermoeden bestaat, dat een georganiseerde bende aan den gang is, welke voor haar practijken waarschijnlijk over meer aan één auto beschikt. Geen hulp geboden aan eigen kind. Toen dat in het water lag. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag de zaak van den 33-jarigen arbeider A..K. te Almenum, die door den kantonrech ter was veroordeeld tot een' maand hechtenis, omdat' hij geen hulp had geboden aan zijn dochtertje toen dat in een vaart was ge vallen en in levensgevaar verkeerde. Het kind verdronk. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vader werd gewaarschuwd, dat zijn kind in het wa ter was gevallen. Hij kwam bij de vaart en zag het kind 2 M. uit den wal voor zich langs drijven. Er stond ter plaatse 1,80 M. a 1.90 M. water. President: „Wat deed of zei hij?" Elen der getuigen: „Hij zei. niets en liep iets harder dan gewoonlijk weg. Een andere man is toen in het water gesprongen, toen het kind reeds in de diepte was verdwenen. Hij dook naar het kind, doch vond het niet. Toen de vader terugkeerde was het kind al ver dronken". De officier eischte bevestiging van het von nis van den kantonrechter, ij Het laten spelen van socialistische liederen. Tijdens het plan-Congres. Regeering acht het óngewenscht. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Coops, betreffende het laten spelen van socialistische liederen van het carillon van den Domtoren en het oprichten van een versierde zuil tijdens het plan-congres van de S.D.A.P. en N.V.V. heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord: Terstond nadat de minister uit de dag bladen had vernomen, dat op Zaterdag 26 October j.l. door het carillon van den Dom toren te Utrecht socialistische strijdliederen waren ten gehoore gebracht, heeft hij zich met den burgemeester in verbinding gesteld. Hem is toen medegedeeld, dat bij de carillon- bespeling, welke des Zaterdags plaats vindt, rekening is gehouden met geuite wenschen, om in verband met het bijzonder karakter van het congres enkele liederen in het pro gramma op te nemen, welke bij het geven van toestemming niet als strijdliederen werden beschouwd. Tevens werd medegedeeld, dat ook vroeger in een bijzonder geval tegen het ten gehoore brengen van soortgelijke liederen geen bezwaar was gemaakt. De minister is van oordeel, dat het doen spelen van gemeentewege van de liederen ter gelegenheid van het congres hoogst ónge wenscht is geweest. Ernstig moet het gebeur de worden betreurd. Met voldoening heeft de minister dan ook vernomen, dat het ge meentebestuur van Utrecht dit aanstonds heeft ingezien en besloten heeft muziek, waaraan een politieke strekking kan worden toegekend, voortaan Van het carillon te we ien Het toestemming geven tot het oprichten van een zuil had. naar de meening van den minister, ook achterwege moeten glijven. Gezien de houding, door het gemeentebe stuur voor de toekomst ten aanzien van de bespeling van het carillon bepaald, is de minister overtuigd, dat ook het vergunning geven tot oprichting van versieringen, als hier bedoeld, die aanstoot moeten geven, tot het verleden zal behooren. Daar zit jij, Baas, en schrijft. En hier op het haardkleedje, kop-op-voor- pooten, lig ik en peins. Geen enkele beweging van jou ontgaat mij. Jij bent waarschijnlijk vergeten dat ik nier lig en naar je kijk. Het Leven bevalt mij bij zonder Ik wou dat het jou ook zoo goed be viel. Maar ik zie wel aan je, dat je weer in spanning zit te werken. Je voorhoofd rimpelt zich. Je trekt groote rookwolken uit je pijp. Af en toe laat je de pen rusten, maar niet jezelf. Want dan rennen de gedachten juist door je hoofd, en spelen krijgertje, en vechten misschien wel met elkaar. En soms trommel je ongeduldig op je schrijftafel. Ik begrijp al die dingen wel. Ik heb immers al zoo vaak, en zoo lang en aandachtig naar je gekeken. Onrustig zijn jullie menschen al lemaal, Baas. Jullie halen niet uit het Leven wat erin zit. Jullie jagen maar, en praten over crisis en oorlogsgevaar, over ziekte en geld- verdienen. Is dat geldverdienen ook niet een soort ziekte? Ook rennen jullie dagelijks heen en weer van huis naar kantoor v.v., en er is nauwelijks een oogenblikje over om van de zon en de bloemen te genieten. Eenmaal per jaar vinden jullie met moeite wat tijd om va- cantie te houden en weer op je verhaal te komen. Is het niet een dwaasheid, Baas? Ik begrijp wel dat jij alleen er niets aan veran deren kunt, maar is het van jullie gezamenlijk niet een dwaasheid? En wordt het toppunt' niet bereikt in de uitdrukking „hij heeft een hondenleven", toegepast op een of anderen mensch die het extra erg te kwaad heeft met de wereld en zichzelf? Een hondenleven! Ik zou je niets liever toewenschen, Baas, en dat is hartelijk bedoeld, want niemand gunt je meer goeds dan ik. Geniet ik niet van het aardscn bestaan zoo veel als ik maar kan? En is het genot niet heel vaak juist de rust? Als ik op mijn lievelings plekje in den tuin lig nu tusschen de dahlia's, want het is herfst en naar de blauwe plekjes in den hemel kijk, en loom hap naar een trage late vlieg, en denk aan nietsis het Leven dan niet schoon? Waar om lig jij nooit tusschen de dahlia's, Baas, en laat je kantoor voor wat het is: een verve lend huis zonder haardkleedjes en gemakke lijke stoelen met zachte kussens? Straks zal Lotte komen en de haard aan steken. Ik zal mij langzaam omdraaien, na eerst nog even op mijn rug gerold te hebben, mij lekker schurkend tegen een stoelpoot. Dat zie ik jou ooit nooit doen. En ik zal droomerig in de vlammen staren, die mij heele honden sprookjes zullen vertellen. Ja, hondensprook jes, vol rennende katten en prachtgevechten met den foxbox en den bouvier, en gewonnen races tegen James, den Aberdeen, en jachten - achter vluchtende inbrekers. Want ik houd ook van avontuur en van mijn werk, Baas, maar altijd als plezier. En als de Plicht der Waakzaamheid mij heeft vermoeid, dan slaap ik gaten in den dag. En nooit voel ik me er door bezwaard. Jouw kleinen zoon Bob heb ik laatst hooren zeggen: „Ik heb eigenlijk altijd pret". En toen ik kwispelstaartte riep hij„Jij ook, hè Tom?". Nu, ik hoop maar dat hij zoo verstandig blijft. Jammer voor hem dat hij voortdurend op zijn achterpooten moet loopen, net als jullie alle maal. Jammer voor hem dat hij een mensch is, en dat geen hondenleven hem ten deel kan vallen. Zit de oorzaak van al de ellende mis schien in dat loopen op jullie achterpooten? Het is zooveel prettiger en logischer op vier! En alle viervoeters leven onbezorgder dan jullie. Die kleine jongen! toen hij dat zei van die pret, toen dacht ik heusch even dat de Teckel-wijsheid hem deelachtig werd. „Pluk den dag", zeggen jullie, en doen het niet. „Pluk den dag", zeggen wij, en doen het wél. Dat is het hondenleven! Ik weet dat weemoed soms mijn blik om floerst, Baas. Maar het gebeurt alleen als ik denk aan jullie Menschenlot. Straks staar ik in de vlammen van den haard. Jij zult ook dat niet doen. Jij zult weer moeten doorwerken. En al die wonderen zullen je ontgaan, terwijl ik van Elvira droom, en van een grootsch ge vecht met den bouvier Leg toch je pen neer, Baas, en schud je zor gen af. En kijk maar eens naar mij. Ik ben ie trouw, tot in den Dood. Wanneer die komt, dat laat me ook koud. Misschien is 't morgen al. Wat komt dat er op aan? Het Nu is goed aas, pluk den dag! Ned. Wol Maatschappij heeft een goed jaar. Het jaarverslag der Ned. Wol Maatschappij over het boekjaar 19341935 is verschenen. Wij ontleenen er het volgende aan: De prijsfluctuaties voor wol als geheel ble ven gedurende het zoo juist afgesloten boek jaar, binnen redelijke grenzen. De wereldpro ductie in wol van het laatste seizoen werd wederom zoo goed als geheel geabsorbeerd; de statistische positie van het artikel blijft gezond. Dat de Maatschappij, niettegenstaan de vele moeilijkheden van verschillenden aard een bevredigend resultaat kan overleggen, komtmede voor een niet gering deel doordat verschillende posten, waartegen in de vorige belansen reserves werden gemaakt, tot af wikkeling kwamen. Daardoor komt een be drag van f 150.000 uit de bedrijfsreserves vrij, welke som aan de verlies- en winstrekening ten goede komt. (In het vorige boekjaar werd f 225.776 naar de rekening bedrijfsreserve overgeboekt) Deze bedrijfsreserve paraisseert thans met f 393.243 op de balans. Wij houden ons over tuigd, dat dit bedrag voldoende is om het risico der thans loopende posten te dekken. Van het in de balans vermelde voordeelig overschot van f 352.786 (336.983) is onder goed keuring van commissarissen besloten f 10.000 (onv.) naar de rekening reserve voor even- tueele pensioensvorozieningen over te bren gen Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet. (3 pet.) uit te keeren, waarna een voordeelig overschot van f 46.847 op het nieuwe jaar kan worden overgeboekt. Indien dit voorstel aangenomen wordt, zal het dividend op de aandeelen A en B met f 70 en coupon No. 11 der oprichtersbewijzen met f 30.41 betaalbaar zijn.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2