ers» Rubriek voor Vragen. De romantiek van het beroep is verdwenen. om antiek en schoorsteenveger. Hoe hebben die twee elkaar gevonden? Misschien zijn er onder de lezers, die niets romantisch in een schoor steenveger kunnen zien, doch ik heb gezegd: de romantiek is uit het beroep verdwenen. Ze is dus weg. Voor altijd. Vroeger zat er wel degelijk een romantisch tintje in. Of klinkt het niet als een oud sprookje, dat een arme, jonge Savoyaard van, bet zonnige, warme Italië naar het sombere," kille Noorden trekt. Zijn vader heeft hem 6en brief meegegeven voor een ouden vriend, die in Holland het bedrijf van schoorsteenve ger uitoefent en zoo staat hij op een mistigen avond voor een huis, waar een bordje uit hangt: GEBROEDERS LEONI Italiaansche schoorsteenvegers en rookverdrijvers Onder het avondeten spreekt men in zijn moedertaal over Italië en 's nachts droomt hij over zijn heerlijk vaderland, Den volgenden ochtend moet hij een grof linnen pak aantrekken met een losse kap over het hoofd. Als hij in den spiegel kijkt, lijkt hij wel een Italiaansche momiik. Toch ziet hij er aardig uit, want als hij met den oudsten Leoni naar de klanten gaat, kij ken de menschen op straat hem na en de meisjes glimlachen tegen hem. Maar dan moet hij met zijn nieuwe pakje den nauwen schoor steen in en beneden gekomen is hij even zwart als de schoorsteen zelf. Bij het naar huis gaan roepen de straat- Jongens boe! boe!, de meisjes glimlachen niet meer en de kleine kinderen beginnen te hui len. Het eten smaakt hem niet. Hij proeft alleen maar roet en rook en zijn mooie zwarte haar zit vol met een zwartachtig vet. Arme schoorsteenveger! Wel went hij lang zamerhand aan het gure klimaat en aan het onaangename van zijn beroep, maar toch kan hij zijn zonnig vaderland niet vergeten en als het lente wordt een koude Hollandsche lente dan droomt hij van het Italiaansche voorjaar, dan drinkt hij den geur van oranje bloesems, hij hoort den nachtegaalHet is de nachtegaal niet, het is de stem van zijn patroon, die hem komt roepen, want het voor jaar is de drukste en beste tijd voor de schoor steenvegers. Arme schoorsteenveger! Nog drie of vier Jaar moet hij blijven en dan kan h,ij met het opgespaarde geld weer terug naar het zonni ge Zuiden, waar buurman's Giovanna beloofd heeft op hem te zullen wachten en dan vergeet hij voor altijd het leed van den armen schoorsteenveger in het koude Holland. Is dat nu romantiek of niet? Is dat geen romantiek van de ouderwetsche soort, waar bij tranen behooren te worden gestort? Nog een tikje theatraler dan ik het hier neerschreef, heeft J. P. Heye, de bekende Am- sterdamsche kinderdichter, in „De Nederlan den" (1841) eèn beschouwing gewijd aan den schoorsteenveger, waarin vijf alinea's begin nen met den uitroep „Arme schoorsteenve ger!". Nog meer schoorsteenvegers- romantiek. Wenscht U nog meer romantiek? Het vol gende verhaal is als geknipt voor de film en bovendien echt gebeurd. Een Engelsch landhuis in een oud park. Een kindermeisje speelt met een kleinen jongen. Een zigeunervrouw weet het meisje te bewe gen, de toekomst te hooren voorspellen uit de lijnen van haar hand. Een zigeuner maakt van die gelegenheid gebruik het kind mee te lokken naar een woonwagen, die dadelijk wegrijdt. Inmiddels wordt de jongen ingewre ven met notenschillen en in lompen gestoken, zoodat hij" er uit ziet als een echt zigeuner kind. Zoo wordt hij verkwanseld aan een rond- trekkenden schoonsteenveger, die hem ge bruikt om in de schoorsteenen te klimmen en deze schoon te maken. t De moeder van het geroofde kind kan het van verdriet in haar landhuis niet meer uit houden en gaat wonen op een harer bezit tingen in de provincie. Daar worden op een voorjaarsdag de schoorsteenen geveegd en als de huishoudster in de eetkamer komt, vindt ze een schoorsteenvegersjongen met aandacht de platen en schilderijen aan den muur be kijken. „Moeder had ze net zoo", zegt de knaap. En dan komt natuurlijk het happy end, want het schoorsteenvegertje blijkt de gestolen zoon van Lord Portman te zijn. Hij is in later ja ren altijd een vriend van de schoorsteenvegers gebleven, hij was hun beschermer en op zijn landgoed werden ze gehuisvest. Lord Portman, patroon van de Londensche schoorsteenvegers Nog veel Italiaansche namen. Van de romantiek stappen we over in de wer kelijkheid. De beteekenis van het woord schoorsteen veger laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De eerste schoorsteenen waren breed en ruim, zoodat ze gemakkelijk door het dienst personeel met bossen stroo konden worden ge veegd. Naarmate ze nauwer werden, ging dit moeilijker en het werk werd overgenomen door de schoorsteenvegers uit Savoye, die men reeds in het begin van de 17de eeuw in de meeste beschaafde landen van Europa kon aantreffen. Zoo is het in ons land tot op heden geble ven. Wanneer men een adresboek opslaat, zal men zien, dat bijna overal in de grootere ste den het schoorsteenvegersbedrijf in handen is van Italianen, of althans van personen, die Italiaansche namen dragen en wier stamvader eenmaal, uit het zonnige Zuiden naar onze Noordelijke streken is getrokken. Aan hun tongval kan men soms nog duidelijk de Ita liaansche afkomst constateeren. Niet alleen uit Italië, doch ook uit het Zwit- sèrsche kanton Tessino (Italiaansch-Zwitser- land) kwamen dikwijls schoorsteenvegers, die, na hier gewerkt en gespaard te hebben, weer naar hun geboortegrond teruggingen en daar in die eenvoudige omgeving als de „Hollan ders" in zekeren welstand konden leven. In bet dorpje Cavergno b.v. wonen er nog ver schillende, die de taal van de lage landen aan de zee vrij goed spreken en schrijven. Ook Haarlem heeft nog verscheidene Ita liaansche namen in het schoorsteenvegers bedrijf, Oudere stadgenooten zullen zich wel kunnen herinneren, dat een bekende wijnhan delaar naast dit bedrijf ook dat van schoor steenveger uitoefende. Oogenschijnlijk een vreemde combinatie, die echter duidelijk wordt wanneer men weet, dat de stichter van de zaak zich meer dan honderd jaar geleden oorspron kelijk vestigde als „Italiaansche schoorsteen veger en rookverdrijver" en daarna is begon nen met het importeeren van Fransche en Italiaansche wijnen. In later jaren is alleen de wijnhandel overgebleven. Vroeger waren knechts en leerjongens soms bij den patroon in huis, waar ze het in den regel best hadden; de knechts, die nu en dan naar Italië gingen, brachten dan bij hun te rugkomst weer nieuwe leerjongens mee. De gouden tijd en de romantiek van het schoorsteenvegersberoep zijn voorbij. De an- thraciet, die in particuliere woningen voor een groot deel de steenkool heeft vervangen, ver oorzaakt slechts een geringe roetafzetting, zoodat menigeen er toe komt, den schoorsteen „een jaartje te laten zitten". Ook de centrale verwarming is den bloei van het bedrijf niet ten goede gekomen, en wat de romantiek betreft, daarvoor zijn de mo derne menschen te nuchter en te prozaïsch! W. S. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen, uitgesproken door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 5 November 1935. 1. F. W. Beek, caféhouder, wonende te San- poort, Hotel „Velserend", Velserenderlaan 3; Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem; 2. Jacobus Tulp, bloemist, wonende te Aals- meer-Oost, Aalsmeerderweg 256; Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. 3. N. van der Vaart, mandenmaker, wonende te Haarlem, Frankenstraat 33; Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is: Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. V. Ris, vroeger koopman in sigaren, thans masseur, wonende te Assendelft; Curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 2. N. Roos, wed. W. A. Manvis, pensionhoud ster, wonende te Haarlem, Duvenvoordestr. 11, Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem 3. D. Vlieland, los arbeider, wonende te IJmuiden-Oost, Ruiterdwarsstraat 11; Cura tor: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 4. Wed. W. Hartog-Mooy, wonende te Zaan dam, Boomgaerdspad 6; Curator: Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. 5. M. Schouten, timmerman, wonende te Hillegom, Kerkstraat 18; Curator: Mr, Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eeni- ge uitdeelingslijst van: 1. C. Koeman, kaashandelaar, wonende te Zaandam, Westzijde 283; Curator Mr. Jan Lieuwen te Purmerend. 2. H. Salman, bloemist, wonende te Lisse; Curator Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. 3. P. J. Oerleman, vrachtrijder, wonende te Haarlem; Curator; Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. PERSONALIA. Middelbare techinische school. De volgende afgestudeerden van de M. T. S. te Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen Afdeeling Bouwkunde: J. M. Heere, als tee kenaar bij van Gelder Zn., te Velsep R. Ph. Keegstra, als bouwkundig teë- kenaar bij de B. P. M. te 's-Gravenhage; J. Kuyl, als teekenaar bij de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden; c. M. Olie als employé bij de Ned. Dak Verz. Mij. te Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: B. Kerkhoff als assistent bij de N.V. Aanne- nimgs Mij. v.h. Hille Roosen te Amster dam. Afdeeling Werktuigbouwkunde: C. H. Drees als assistent bij Zuurdeeg's Handel Mij. te Rotterdam; J. W. Klop, als leeraar aan de Nij verheids Avondschool te Deventer; G. Lutje Schipholt als asistent bij de Artillerie- Inrichtingen te Hembrug; R. Snel Wz., als constructeur bij de N.V. Werkspoor te Am sterdam. Afdeeling Electrotechniek: W. F. Coumou, als assistent bij de N.C.R.V. te Hilversum; J. L. de Graaff als assistent bij de fa. v. d. Berg's Radio te Haarlem; L. Jansen als assis tent bij de Techn. Mij. Heringa Wuthrich te Haarlem. DONDERDAG 7 NOV. 1935 Rustige benoemingsdag in Engeland. In den „goeden ouden tijd* ging het anders toe Over de candidaten en hun stortingen. Londen 4 November. (Van onzen correspondent.) De candidaten voor de algemeene verkie zingen hebben vandaag ongeveer 200.000 uit hun banken gehaald. Er zijn in het geheel meer dan 1300 candidaten gesteld in de ver schillende kiesdistricten van het land. En op den benoemingsdag, 4 November moeten zij elk voor 12 uur op den dag 150 in contan ten hebben betaald, bij wijze van depo sito, aan den president van het verkiezings kantoor van hun district. Al heeft een can- didaat nog zoo veel geld in de bank, met een chèque die in het algemeen in Groot Brittannië zoo veel rekeningen vereffent mag hij niet betalen. Die stortingen door can didaten zijn nog niet zoo oud. Ze dateeren van 1918, toen een veranderde kieswet deze tijdelijke en soms onherstelbare opoffering van de candidaten verlangde. De maatregel werd genomen om te voorkomen, dat personen zich voor de grap candidaat lieten stellen en hij heeft aan dat euvel dan ook een einde gemaakt. Een candidaat die niet minstens een achtste deel van het totaal aantal stemmen, dat in het district wordt uitgebracht op zich vereenigt, verbeurt zijn 150 stor ting. Candidaten, die geen succes hebben ge had, maar meer dan een achtste deel der stemmen hebben ontvangen krijgen hun in zet terstond terug. De gekozen candidaten moeten er echter op wachten, totdat zij in de eerste zitting van het Lagerhuis zijn be- eedigd. Het aantal ongelukkige candiddaten, wier ongeluk zoo ver gaat, dat zij hun 'stor ting verloren zien gaan, is merkwaardiger wijze in de verkiezingen der laatste kwart eeuw altijd om en nabij 70 geweest, zoodat de staat er in het algemeen op kan rekenen dat hij pl.m. 10.000 van zijn verkiezingskosten terug krijgt. De benoemingsdag voor het parlement ging kalm en betrekkelijk onopgemerkt voorbij. In het verleden was dat anders. Toen hadden de formaliteiten in de open lucht plaats en ri valiteit tusschen candidaten en hun aanhan gers leidden vaak tot handtastelijkheden Candidaten voelden, zich niet zelden ver plicht een soort van pootige mannen te hu ren voor bescherming tegen aanvallen van de horden der tegenpartij. De annalen van het Lagerhuis gewagen van een candidaat die, toen ontbinding ter sprake kwam. een warm pleidooi hield voor candidaatsbenoe- mingen binnen vier wanden, omdat hij zoo veel geld moest uitgeven aan beroepsboksers voor zijn persoonlijke veiligheid. Een andere candidaat verzette zich tegen dit voorstel en redeneerde, dat men in de open lucht de pro jectielen van velerlei gedaante, die naar can- didatenhoofden werden geslingerd, beter kon ontwijken dan in de beperkte ruimte van een zaal waar men overgeleverd was aan de gena de van eiken ellendeling, die goed kon raken! A. K. VAN R. Pauze aan hef noordelijke front verlengd. Ongerustheid over de bedoelingen der Abessyniërs. Geslaagde Abessynische aanval? ROME, 6 Nov. (A.N.P.) Volgens de berich ten van het front in de Italiaansche ochtend bladen zal de pauze in den Italiaanschen op- marsch aan het Noordelijk front waarschijn lijk met een dag verlengd worden. De Abessy niërs ontwijken elk gevecht, wat aan Italiaan sche zijde groote ongerustheid wekt ten aan zien van de vijandelijke bedoelingen. Ondanks de pauze, die gebruikt wordt voor den aanvoer van nieuw oorlogsmateriaal, heerscht in de nabijheid van Makalle een groote activiteit van patrouilles, die door vliegtuigen van le vensmiddelen worden voorzien, Van den rech tervleugel van het Italiaansche front wordt mededeeling gedaan van een aanval bij ver rassing, die echter is afgeslagen. Volgens officieele bronnen te Addis Abeba echter hebben Abessynische troepen gisteren een aanval onderno men en gisteravond een vooruitgescho ven Italiaansch detachement van Ma- kalle verjaagd. Zullen de Abessyniërs Makalle toch verdedigen? ADDIS ABEBA, 6 Nov. (A.N.P.) Naar ver luidt zou keizer Haile Selassie gisteren hebben toegegeven aan de wenschen van eenige zijner aanvoerders in het Noorden en zou hij bevel hebben gegeven voorbereidingen te treffen voor de verdediging van Makalle, dat men aanvankelijk voornemens was voor de komst der Italianen zonder verzet van grooten om vang te onruimen. Indische bewoners van Ad dis Abeba hebben gisteren medegedeeld, dat zij in onderhandeling zijn met patriottische organisaties in Indië om Abessynië te steunen. Italiaansche troepen krijgen gebrek aan benzine. LONDEN, 6 Nov. (A.N.P.) De Daily Tele graph meldt uit Aden, dat in de haven van Massoea, van waaruit de leveringen voor het Italiaansche leger geschieden, de benzine zelfs nog schaarscher is geworden dan, het slechts in geringe hoeveelheid beschikbare water. Men vreest dat de sancties zullen leiden tot stag natie in de levering van materiaal, dat voor het onderhoud der troepen onontbeerlijk is. Te Asmara zijn groote hoeveelheden benzine opgeslagen, doch deze zijn voor een meer dan zes weken durende campagne onvoldoende. De Italiaansche transportautoafdeeling, waarvan het bezettingsleger afhankelijk is, gebruikt groote hoeveelheden en hoe langer de verbin dingswegen worden des te grooter wordt het dagelij ksch gebruik. Eenige ontspanning in de Italiaansch-Britsche verhouding. PARIJS, 6 Nov. (A.N.P.) In Fransche kringen ziet men in het onderhoud, dat Mussolini gis teren met Sir Eric Drummond had, een ont spanning in de Engelsch-Italiaansche verhou ding. Weliswaar is nog geen concrete oplossing gevonden en voor de Engelsche verkiezingen wordt deze niet verwacht, doch niettemin is een stap in de richting van een oplossing ge daan. Het Italiaansch-Abessynische conflict speelt bij deze onderhandelingen een onderge schikte rol. Getracht moet worden een nieuw evenwicht in de Middellandsche Zee tot stand te brengen. Eenige bladen gelooven, dat het bezoek van Drummond in verband staat met de voorbereidende besprekingen, die op het oogenblik in verband met de vlootconferentie te Londen worden gehouden. Omtrent het onderhoud te Rome wordt uit Londen gemeld, dat het gesprek een voortzet ting der voorafgaande onderhandelingen was en geen definitief resultaat heeft opgeleverd. De stemming was gisteravond iets optimisti scher. Mussolini heeft Sir Eric Drummond her innerd aan de terugtrekking van een Italiaan sche divisie uit Libye en de hoop uitgesproken dat deze geste in Engeland gewaardeerd zal worden. Drummond heeft geantwoord, dat zijn regeering dezen maatregel naar waarde heeft weten te schatten, doch hij legde er den na druk op, dat er nog steeds een groote troe penmacht in Libye was. Hij heeft te verstaan gegeven, dat de Britsche regeering nog niet gelooft dat deze verhouding een vermindering der Britsche marinestrijdkrachten in de Middel iandsche Zee toelaat. De verdediging van Egypte hangt af van de Britsche vloot. Postduivenfraude te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 6 November. Bevallen 2 November: M. W. de Heij—Har- tog, d.; 3 November: A. E. Dijkstra—Vergouw, z.; 4 November: J. H. de Hondt—Harten, d.; W. M. Nachtweh—Nieman, d.; J. Beljaards— Borst, z.; E. H. v. BreeWarmerdam, z. Overleden 3 November: J. A. J. v. d. Eijnden, 78 j., M. v. Heemskerkstraat; A. H. Antonisse Plugger, 89 j„ Ceramstraat; 4 November: P. F. van Slijpe, 71 jH. J. Koenenstraat; W. v. Vlimmeren, 84 j., M. v. Heemskerkstraat. Secretaris eener vereeniging wist steeds de eerste prijzen te bemachtigen. Na de fraude, welke te Haarlem door een postduivenhouder is gepleegd, is men thans te Amsterdam een soortgelijk geval op het spoor gekomen. Een secretaris eener vereeniging in de hoofdstad blijkt bij de verzending der dui ven kans te hebben gezien op onopvallende wijze een wedstrïjdringetje te bemachtigen, dat hij in zijn zak stak. Daarna pakte hij een anderen ring, liet dien om de poot van zijn duif bevestigen en riep dan aan de administra teurs luide het nummer, dat hij in zijn zak had. Daar later de nummers der ringen niet meer werden gecontroleerd, was het voor den man een klein kunstje om met den valschen ring steeds over de eerstaankomende duif te beschikken en daarvoor den prijs in de zak te steken. De politie heeft de zaak, welke over langen tijd loopt, in onderzoek. De oplossing van de ingewikkelde fraude heeft haar heel wat hoofdbrekens gekost. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim? Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAG: Ik ben al 5 jaar bij mijn man van daan. Hij heeft geen vaste woonplaats, ik heb indertijd willen scheiden en kon toen wel pro Deo een advocaat toegevoegd krijgen, maar de kosten van oproepadvertenties, ad 20 a 25 moest i/k zelf betalen en dat kon ik niet. Nu zijn 5 jaar verloopen. Zijn adres is nog niet bekend. Als ik nu scheiding aanvraag, moet ik dan nog die oproepkosten betalen? ANTWOORD: Ja. BELASTING ZAKEN VRAAG: Mijn kostbaas heeft een dwangbevel van de belasting ontvangen. Mijn bed met toe- behooren is mijn eigendom. Kan daar nu ook be slag- op gelegd worden? ANTWOORD; Ja, volgens de wet wel, maar gij kunt daartegen bezwaar indienen. Gaat u er eens met den ontvanger der Belastingen, Klein Heiligland, over spreken. VRAA.G: Ik ben vrijgezel en heb een inkomen van 1046, waar nog afgaat 0.65 p. w. voor bondsgeld. Hoeveel belasting moet ik betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 5.70. Gem. fondsbelasting 18. Bij samenwoning met andere belastingplichtigen is het laatste bedrag hooger. PLANTEN VRAAG: Nadat mijn Hortensia uitgebloeid was, heb ik haar in den vollen grond gezet. Kan ik haar nu in den winter zoo laten staan? ANTWOORD: Ja, maar indien de plant onbe schut staat is het gewenscht er gedurende den winter eenige sparretakken over te leggen. VRAAG: 1. Wanneer kan ik rozen, azalea's, hortensia's en chrysanten verplaatsen? 2. Hoe moet ik handelen om mijn geraniums en bolbegonia's over te houden? Ik heb het al meermalen geprobeerd, maar zij gingen toch dood', ANTWOORD: 1. Dat kunt gij, nu doen, doch ook 'in het laatst van Maart. In het eerste geval moeten zij tegen vorst worden beveiligd. 2. Geraniums weinig gieten; veel licht en vooral vorstvrij. Knolbegonia's worden ontdaan van het loof en gedroogd. Gedurende den winter bewarên in droog zand of turfstrooisel. VRAAG; 1. Mijn Azalea heeft in den tuin ge staan. Ik heb haar 14 dagen geleden binnen voor het raam gezet. Moet zij nu veel of weinig water hebben en ook mest? 2. Mijn violen hebben zichzelf gezaaid. Kunnen de jonge plantjes nu verpoot worden? 3. Kunnen vaste planten, die uitgebloeid zijn, nu verzet woi'den en ook gesnoeid? ANTWOORD: 1. Vooral niet te warm zetten en zoo licht mogelijk; daarvan hangt de hoeveelheid water af. Mest behoeft zij pas na den bloei. 2. Ja. 3. Ja. VRAAG: Hoe en wanneer kan ik Geraniums stekken? ANTWOORD: In Augustus of in April. In het eerste geval bloeien zij vroeger. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men glacé handschoenen schoon? ANTWOORD; Stevig afborstelen met een hard schuiertje en wasehbenzine; daarna in schoone benzine goed naspoelen', vervolgens tusschen handdoeken zoo droog mogelijk wringen en ten slotte op een handschoenrekker met zachten doek zoo droog mogelijk wrijven. De meeste gekleurde handschoenen worden echter hierdoor lichter van kleur. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe moet men runderlappen braden? ANTWOORD: a. Benoodigd voor 1 K.G. lap pen: 140 gram rundvet (boter of Delfia); wat peper, 20 gram zout, een paar laurierbladeren, 4 kruidnagels, een stukje Spaansche peper, een uitje en een dL. azijn. Wasch de lappen en wrijf ze in met zout en wat peper. Maak het vet, of de boter, heet in de koekenpan en bak de lap pen aan heide kanten bruin. Leg ze in een stoof- pan en giet er de jus, die met wat water afge maakt is, overheen. Voeg er de azijn en de krui den bij en laat de lappen minstens een uur zacht jes stoven. Neem de kruiden uit de jus en bind deze, desverkiezend met wat fijn paneermeel of wat gebrand meel. b. Wasch de lappen; klop ze en wrijf ze in met het zout en de peper. Maak het vet of de boter heet in een stoofpan; leg er de lappen in; voeg er de kruiden en de azijn bij en laat de lappen langzaam gaar en bruin braden (ll/2 2 uur) Maak de jus op de gewone wijze af. c. Wasch de lappen; klop ze en wrijf ze in met peper en zout. Zet ze 24 uur in half water, azijn met de kruiden; keer ze in dien tijd.eenige keeren om en braad ze, zooals hierboven is aan gegeven. Gebruik voor het afmaken van de jus het vocht, waarin de lappen gestaan hebben, VRAAG: Hoe maakt men pindakaas? ANTWOORD: Ontdoe een pond pinda's van de doppen en de velletjes; maal ze in den amandel molen fijn en kneed ze met l1/^ ons boter en een snufje zout en peper. VRAAG: Hoe kan men een paar witte zêeml-ee- ren babyschoentjes schoonmaken, zoo, dat zij niet geel worden? ANTWOORD: Egaal en stevig afborstelen met wasohbenzin-e en dadelijk daarna/terwijl het nog nat is, goed inwrijven met magnesia. Laat een uur rustig staan en borstel dan af. Deze behan deling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: 1. Hoe kan ik een bruin ledei'en jas die door het dragen vuil en vet geworden is, schoonmaken? 2. Hoe kan'ik de kale plekken weer op 1-cl^ur krijgen? ANTWOORD: 1. Met een propje watten perchlooraethyleen gelijkmatig en stevig afwrij ven. Deze behandeling buiten en geen vuur of vlammetje in de nabijheid. 2. De kale plekken kunt gij bijverven met le- derverf, in den handel verkrijgbaar. Strijd tegen de sancties in Italië. ROME, 6 Nov. (A.N.P.) In den strijd tegen de sancties die gisteren in alle sterkte is be gonnen, hebben de bevoegde organen en bon den nieuwe maatregelen tot vermindering van het gebruik van buitenlandsche producten ge nomen. Zoo is de bepaling, dat alle hotels enz. des Dinsdags slechts één vleesch- of vischge- recht aan mogen bieden, tot alle dagen van de week uitgebreid. Likeuren, wijnen en levens middelen van buitenlandschen oorsprong die nen niet meer te worden besteld. De Italiaansche bond van boekhandelaren heeft een oproep gepubliceerd, waarin den ver schillenden boekhandelaren wordt verzocht den invoer van boeken, kranten, tijdschriften en dergelijke tot het uiterste te beperken, voor al van die landen, welke sancties toepassen. Alleen de uitgaven op technisch en weten schappelijk gebied zijn hiervan uitgesloten. UIT HAARLEM Automobilist krijgt tien dagen hechtenis. Haarlem Woensdag. De kantonrechter heeft heden morgen een automobilist veroordeeld tot tien dagen hechtenisstraf met bovendien een half jaar intrekking van het rijbewijs, omdat hij in niet nuchteren toestand des nachts een auto heeft bestuurd van de Tempe liersstraat naar de Groote Markt. Er was een kegelfeestje geweest in de Tempeliersstraat en om ongeveer één uur in den nacht vertrokken twee auto's in de rich ting van de Groote Markt. Ongeveer bij de Anegang werd de eerste auto aangehouden door een politieagent, die gewaarschuwd werd dat er een „eigenaardige" auto aankwam. Ongeveer ter hoogte van onze nieuwsborden zou reeds een verkeersopstop ping zijn ontstaan. Juist toen de agent zich erheen wilde be geven, kwam de auto, die door den verdachte werd bestuurd, eraan, terwijl de beide rech- terwielen over een afstand van ongeveer tach tig meter den trottoirband raakten. De niet nuchtere bestuurder is meegenomen, naar het politiebureau, waar al spoedig bleek dat er wel wat alcohol gebruikt moest zijn. Ondanks het feit.dat een omstander den verdachte een dropje in de hand heeft ge drukt (verdachte zei dat het ook mogelijk was dat het zwarte ding hem in den mond was gestopt), was de dranklucht waarneem baar. Hij stond niet erg vast op zijn been en en kon zijn gedachten niet concentreeren. Zoo wist hij hij voorbeeld niet of hij den wagen had bestuurd of niet en of er nu dames of heeren in de auto hadden gezeten. Twee vrienden van hem, die in een auto erachter hadden gereden, hebben hem naar huls ge bracht. De verdachte gaf toe dat hij vier borrels had gedronken tijdens het kegelen. Een ge tuige zei dat hij bij het kegelen niets aan den verdachte had gemerkt, wat den kantonrech ter deed opmerken dat dit zeer wel mogelijk Is. „Sommigen schijnen in dezen toestand zelfs heel goed te kunnen spelenzei hij, wat groote vreugde verwekte op de publieke tri bune. Toch had deze getuige eigenlijk erg weinig gezien. Hij wist niet van dronkenschap, wist niet dat de verdachte met zijn wielen tegen den trottoirband had gereden, kortom hij was erg vaag in zijn verklaringen. „Was u zelf soms onder den invloed?", in formeerde Mr. Bijl de Vroe, de kantonrech ter. Heftige ontkenning volgde. „Nou ja", antwoordde de kantonrechter, „u kunt het gerust zeggen, want u stuurde im mers niet De ambtenaar van het openbaar ministerie vond de wijze van rijden zeer ernstig. Hij herinnerde eraan, dat de verdachte vier jaar geleden voor een delgelijk feit reeds eens hechtenisstraf heeft ondergaan. Het schuren langs de stoep vond hij reeds een overtui gend bewijs van de niet-nuchterheid. Hij eischte veertien dagen hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger Mr. T. A. M. A. van Löben Seis zei dat uit niets is komen vast te staan dat het langs de stoep schuren een gevolg is geweest van alcoholmisbruik. Zelfs den besten chauffeur kan dit in nuchteren toe stand gebeuren, wanneer hij door de een of andere oorzaak de stoep p heeft geraakt en er niet meer van kan loskomen. Evengoed als iemand goed kan kegelen on der den invloed van alcohol, zou het kunnen wezen dat hij ook goed kan chauffeeren in deze omstandigheid Het is natuurlijk een uit zondering, doch de verdediger noemde het in antwoord op de opmerking van den kanton rechter Bovendien Is de invloed van alcohol op ver schillende personen ook verschillend. Hij vroeg een voorwaardelijke straf met een geldboete vraag: 1. Hoe kan men hoornen heften, die» en geen intrekking van het rijbewijs, omdat door het water dof geworden zijn, weer glimmend krijgen? 2. Een der heften is losgegaan. Hoe kan ik dat weer vastmaken? ANTWOORD: 1. Stevig afwrijven met slaolie en met zachten doek goed uitwrijven. Daarna met witte was stevig in- en uitwrijven. 2. Met velpon, verkrijgbaar in ijzerwinkels en hij drogisten. De gebruiksaanwijzing staat er op. verdachte voor zijn werk moet kunnen chauf feeren. De verdachte zelf bepleitte ook een derge lijke straf omdat hij wilde toonen dat dit nooit meer zou gebeuren. De kantonrechter zei hieraan niet meer te kunnen voldoen en veroordeelde hem tot tien dagen hechtenis met de intrekking, van het rijbewijs voor den tijd van een half jaar.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7