HET NIEUWE AVONDBLAD De Gemeentebegrooting is afgehandeld. Courant en post. Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 7 ZATERDAG 9 NOVEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt degelijke, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTëN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR E0T BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.- Bank te Schiedam. VELSEN. Zonder wijzigingen aangenomen. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad opnieuw. Aanwezig waren alle leden. Thans was de artikelsgewijze behandeling der begrooting aan de orde. De begrooting van het grondbedrijf werd zonder discussie goedgekeurd. Bij de begrooting van het Gasbedrijf zeide de heer Stark, s.d.a.p., dat de verwach tingen van den wethouder te optimistisch waren. De wethouder sprak van een teruggang van 185.000 M3. over de eerste 10 maanden van dit jaar. Maar juister is, het resultaat te zien in verhouding tot de raming. In 1933 was er een teruggang bij de raming van ruim 87.000 M3., in 1934 van ruim 270.000 M3., terwijl in Juli werd verwacht, als de daling op dezelfde- wijze zou blijven voortgaan, dab de teruggang dit jaar 445.000 M3. zou bedragen. Onze gemeente, zeide spr., heeft altijd een lagen gasprijs gehad. Maar thans is dit niet meer het geval. In Bussum heeft men den prijs een half jaar vervroegd verlaagd en ge bracht op 8 cent, in Hilversum is de prijs op 8 en 8V2 cent gebracht, in Rotterdam is de prijs in Februari met 2 cent verlaagd en in Amsterdam willen B. en W. den prijs ook met 2 cent verlagen en op 8 en 8V2 cent brengen. Spr. wijst er nog op, dat het aantal verbrui kers de laatste jaren met 500 is toegenomen en desondanks is het verbruik -sterk terug- geloopen. Wanneer de prijzen zoo blijven, kan 1936 wel eens een nog grooter tegenvaller geven. De reclame heeft goed gewerkt en wellicht Is het hieraan te danken, dat het verbruik niet minder is geworden. Spr. is niet tegen een on derzoek en wil daartoe gaarne medewerken. De heer Homburg, A.R., zegt dat er ook andere oorzaken zijn van verminderd verbruik, dan alleen de prijs. Er is een contingent be woners, dat met een heel klein quantum toe- moet. Spr. wijst er op, dat een lagere gasprijs stimuleerend zal werken op de vestiging in de gemeente. Wij zullen ons op de vermindering van winst moeten instellen, het voornaamste is, dat wij de gebruikers behouden. Wethouder Dunnebier, C.H., zegt dat de cijfers van den heer Stark theoretisch zijn. Spr. heeft de reëele cijfers gegeven en aan de hand daarvan gelooft spr. niet, dat de be er ootingscijfers te optimistisch geraamd zijn. Een lichtzijde acht spr., dat het aantal af snijdingen hier niet groot is en dat het aan tal verbruikers steeds toeneemt. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij de begrooting der waterleiding zeide de heer Stark, s.d.a.p., dat de aangeslotenen in 't begin van het jaar een rekening krijgen voor het meerverbruik. Spr. vroeg enkele nieuwe tarieven vast te stellen, n.l. voor 75 en 150 M3., opdat de menschen niet opeens een flink be drag moeten betalen. Spr. wees voorts op de actie in Santpoort tegen de nieuwe boringen. 'De heer Homburg, A.R., ondersteunde het verzoek van den heer Stark, al wees spr. er op, dat velen aan die betaling in eens kunnen ontkomen, door inplaats van tarief A tarief B te nemen. De heer Sluiters, C.H., vraagt of in de commissie voor gas en water nog niet een be spreking kan worden gehouden over de uit breiding van de prise d'eau. De heer Maas, R.K., wees er op, dat het comité van actie aan sprekers fractie een ver zoek heeft gericht, om de ontneming van water aan den grond te voorkomen. Wethouder Dunnebier, C.H., had het beter gevonden, als het comité van actie zich tot B. en W. had gewend. Een vergadering met de commissie zal er komen. De begrooting wordt goedgekeurd. De begrooting voor openbare werken wordt, na enkele vragen van de heeren Luikman en Warmenhoven, goedgekeurd. Bij de begrooting van den reinigings dienst wijst de heer Vermeulen, A.R., op een bespreking met persvertegenwoordigers inzake werkverruiming. Spr. vroeg of jonge menschen niet wat bij den reinigingsdienst kunnen doen, opdat er b.v. weer driemaal per week huisvuil kan worden opgehaald. Wethouder Dunne bier, C.H., zeide dat zonder verhooging van kosten zulk een uit breiding zeker niet mogelijk zal zijn. De heer Vermeulen, A.R., zeide dat voor deze zaak misschien regeeringssteun zal wor den gegeven. Wethouder Dunnebier, C.H.: Dan zul len wij er dankbaar gebruik van maken. De begrooting werd goedgekeurd, evenals die van den ophaal- en stortings- dienst en van den woningdie 11 st. Bij de begrooting der instellingen voor maat schappelijk hulpbetoon zeide de heer Bos man, in verband met een opmerking van den heer Vermeulen, vernomen te hebben, dat men van R.K. zijde bereid is mede te werken tot samensmelting der beide instellingen. Er zijn hierover reeds enkele vergaderingen gehouden. De begrooting wordt goedgekeurd, evenals die voor de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Thans is de gemeente-begrooting aan de orde. Bij het hoofdstuk politie zegt de heer Stark, s.d.a.p., klachten te hebben gehoord over de politie, n.l. dat vaak niemand aan wezig is in de politiepost te Veisen-Noord. Mevr. Barbier s—S e e 1 e m e ij e r, s.d.a.p., maakt bezwaar tegen het subsidie aan de Bur gerwacht. Spr. komt op tegen de motiveering van het voorstel, n.l. dat door dit subsidie de aanstelling van een leerling-agent kan worden bespaard. Spr. meent dat de Burgerwacht de politie nooit ka.n vervangen. Het subsidie be hoort in dit hoofdstuk dan ook niet thuis, maar bij de gewone particuliere subsidies. Spr./wijst er op, dat men zelf weinig voor de Burgerwacht over heeft. In 1934, toen geen subsidie werd genoten, had de begrooting der Burgerwacht een eindcijfer van ruim f 1900, voor 1936 is het eindcijfer ruim f 1800, waarbij f 1200 van de gemeente. De post donateurs daalde in één jaar van f 924 tot f 336. Spr. critiseerde de groote post reiskosten en f125 voor rente van opgenomen gelden. Spr. zeide dat de voorzitter gezegd heeft, dat men moet leeren denken in geld. Welnu, zeide spr., f 1200 beteekenen 15000 porties voeding voor de schoolvoeding. De Burgerwacht wordt noodig geacht met het oog op revolutionnaire woelingen. Die ontstaan het eerst, als de nood onder de massa groot is. Spr. zegt dat vele werkloozen in September in den Veiser polder bij het oogsten erwten hebben gelezen, om al dus wat voedsel te verzamelen. Spr. doet na mens haar fractie het voorstel dezen post te schrappen en het bedrag beschikbaar te stel len voor de schoolvoeding. De heer Mets, neutr. p., zegt dat de mid denfractie bij de algemeene beschouwingen niet veel is geacht, eigenlijk als nul is geacht. Thans echter .moet onze fractie van 5 in dit punt den doorslag geven Spr. zégt niet te zullen spreken over de in stelling der Burgerwacht, doch alleen over het subsidie. Waar de Burgerwacht door de re geering gewenscht wordt, valt het op, dat de gemeente het geld moet opbrengen en in dit verband wijst spr. er op, dat de gemeente be- waarschoolonderwijs, schoolvoeding en nog veel meer heeft moeten opbrengen. Spr. zegt dat het voorstel van Mevr. BarbiersSeele- meyer niet mogelijk is, omdat of de Burger wacht of een leerling-agent moet worden ge kozen. Spr. zegt dat het gaat om 150 man of 1 man. Spr. vraagt of het voorstel tot toekenning komt van het geheele college en of het sub sidie niet gebruikt wordt voor belooningen, zoodat verkapte baantjes worden gehonoreerd. De heer Vermeulen, A.R., zegt dat de Burgerwacht een uitnemend instituut is, dat niet tegen één bepaalde partij gebruikt wordt, zooals de heer Mets meent, doch tegen elke partij, die op onordelijke wijze aan de macht wil komen. Van de begrooting zegt spr., dat deze twee ledig is en dat een deel niet op de gewone be grooting voorkomt. Spr. zeide dat de burgerij en de leden veel over hebben voor de zaak. Zoo werd een bedrag van f 4000 gegarandeerd voor aanschaffing van uniformen. De voorzitter zegt, dat de Burgerwacht bij uitstek geschikt is voor bewakingsdiensten en het beteugelen van onlusten. Spr. zegt dat dit bedrag alleen beschikbaar is voor de open bare orde. Spr. protesteert tegen de kleinee- rende voorstelling van dit instituut. Spr. zegt aan den heer Mets het behoud van de Burgerwacht zeer op prijs te stellen. Het voorstel is afkomstig van de grootst mogelijke meerderheid van het college. De begrooting is onderworpen aan sprekers toezicht. Tenslotte zegt spr. dat uit het subsidie geen emolumen ten worden betaald. Mevr. BarbiersSeelemeyer. s.d.a.p., zeide dat B. en W. overtuigd zijn van den nood die er in de gemeente heerscht. Daarom hand haaft spr. haar voorstel en moet de post van f 1200 op een andere worden overgebracht. B. en W. zullen Ged. Staten zeker kunnen overtuigen, dat dit noodzakelijk is. Het subsidie werd goedgekeurd met 10 stem men tegen, die van de s.d.a.p. en den heer Warmenhoven. Vervolgens stelt mevr. Barbier sS ee lemeyer voor den post van f 500 voor den luchtbeschermingsdienst te schrappen en pro memorie te ramen, zulks met het oog op de komende rijksregeling. De heer Luikman, s.d.a.p., zegt dat het betrokken artikel inzake posten bij stakingen bij een. conflict te Santpoort te ver werd door gevoerd. De heer Zalm s.d.a.p., vond de bepalingen voor bioscoopvoorstellingen te streng. Over het verkeer sprekende noemde spr. enkele wen- schen ten opzichte van den vluchtheuvel op het Velserduinplein en de drukte op Zaterdag avond in de Kalverstraat, waar éénrichtings verkeer en een parkeerverbod goed zouden werken. Spr. wees verder op de stagnatie in het verkeer bij de stoomponten, als een pont buiten gebruik is. De heer Sluiters, c.h., zeide te betreuren, dat B. en W. geen gelden hebben aangevraagd om de brandweer uit te breiden, daar deze voor een gemeente als Velsen zeer primitief is. Spr. vroeg of de motorbrigade ook des nachts dienst zal doen. De Voorzitter zeide dat bij aanneming van de rijkswet de gemeente de kosten der luchtbescherming zal moeten dragen. Daar om zal deze post niet kunnen worden ge schrapt. Het voorstel wordt door mevr. Barbiers in getrokken. De heer L u i k m a n (S.D.A.P.)meent dat er door de gemeente meer regelend moet wor den opgetreden bij den woningbouw in de ge meente. Gebouwd moet worden naar behoefte van de soort van woningen in de verschillen de deelen der gemeente. Onderzocht dient te worden welke woningen aan de gestelde eischen voldoen, opdat ongeschikte woningen worden afgebroken. Met medewerking der re geering zouden intelleetueele werkloozen dit onderzoek kunnen doen. De heer Maas (R.K.) dankte B. en W. voor' de medewerking tot het verkrijgen van huur- verlaging. De heer Sluiters (C.H.) zeide dat een par ticulier op gemeenteterrein een bord heeft ge plaatst met het opschrift: „Bouwgrond te koop". Wanneer hij den grond verkoopt, zal DENK OM UW GEZONDHEID Bal bij slecht weer een taxi (Adv. Ingez. Med.) hij vragen dien grond aan hem te verkoopen. De voorzitter zeide dat het bord verwijderd zal worden. Wethouder Visser (S.D.A.P.) zeide dat B. en W. hetoverzoek van den heer Luikman ern stig zullen overwegen. De heer Luikman (S.D.A.P.) wees er op, dat de post onderhoud van straten nog maar half zoo groot is als in 1931. Op den duur moet er een achterstand komen, die funest kan worden. De heer R 0 e 1 s e (S.D.A.P.) spreekt in den zelfden geest en wijst op den slechten toe stand van den Driehuizerkerkweg. De heer Zalm vroeg in het park Rooswijk eenige banken te plaatsen. De heer Sluiters vroeg of het niet moge lijk is in den tuin van den opzichter der be graafplaats hierbij te trekken. Aan den tuin heeft de man toch niets. Mevr. Barbiers<—Seelemeyer (S.D.A. P.), vraagt of het juist is, dat er in Velserbeck en Rooswijk gejaagd is. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit niet gebeurt. Wethouder Dunnebier (C.H.) zeide dat, om de begrooting sluitend te maken, verschil lende posten moeten worden geschrapt. Zoo ook f(L0.O00 voor den Driehuizerkerkweg. Bij de afdeeling onderwijs vroeg de heer Roelse (S.D.A.P.) of de leermiddelen voor de bijzondere scholen niet door middel van B. eil W. kunnen worden besteld of aanbesteed. Wel licht zou dit een bezuiniging opleveren. De heer Bosman <V.D.) spreekt over de schoolvoeding en zegt dat de heer v. d. Veel gevraagd heeft, of spr. niet als voorzitter der commissie voor de schoolvoeding plaats kan maken voor den wethouder van sociale zaken. Spr. was daartoe bereid, als het noodig was, doch de zaak is vlug in haar werk gegaan en spr. had >nu al het verzoek thuis om af te treden en als gewoon lid van de commissie op te treden. Spr. vond deze zaak merkwaardig, omdat de S.D.A.P. weigerde mede te werken aan de schoolvoeding, omdat spr. voorzitter was en stemde vóór het subsidie aan de Burgerwacht, Spr. had echter-vernomen, dat anderen uit de commissie zouden gaan, wanneer spr. zal be danken. Daarom zal spr. zich nog ernstig be raden. Spr. meent dat de soc. dem. fractie met dit verzoek een onbezonnen stap heeft gedaan Spr. zeide dat het niet zoo vlot meer gaat met de inkomsten voor de schoolvoeding en hoopt dat B. en W., indien eenigszins moge lijk, hiervoor wat meer kunnen doen. Dr. de Groot (Lib)., zeide waardeering te kunnen hebben voor 't werk der schoonheids commissie, maar meent toch, dat de lijnen wat strakker moeten worden gespannen. Er zijn complexen, waar de schoonheid meer in acht had moeten worden genomen, terwijl spr. ook noemde de nieuwe school in de forensenbuurt te Santpoort. Vooral voor Santpoort en voor Kennemerland, dat een der mooiste deelen van ons land is, vraagt spr. hier voor aandacht. De heer Sluiters (C.H.) vraagt of het geen tijd wordt om een nijverheidsschool voor meisjes op te richten. De heer v. d. Veer zeide de grootste hulde te hebben gebracht aan de commissie voor de schoolvoeding en dus aan den voorzitter. Spr. meent echter dat de wethouder van sociale zaken voorzitter der commissie moet zijn, om het noodzakelijke contact met B. en W. te heb ben. Spr. zeide echter, dat het merkwaardig is, dat terwijl alle organisaties werden uitgenoo digid, niet was uitgenoodigd de IJmuider Be- stuurdersbond. Spr. zeide dat de S.D.AJP. met kracht de actie voor de kindervoeding steunt. Wethouder Dunnebier (C.HH.) antwoord de Dr. de Groot, dat B. en W. hun best heb ben gedaan om een. architect als voorzitter der schoonheidscommissie te krijgen, doch dit is niet gelukt. De Voorzitter antwoordde den In-. Slui ters, dat het niet mogelijk, is thans een nijver heidsschool voor meisjes te stichten. de heer Van Rimmelen (S.D.A.P.) wees op het feit, dat 8 geesteszieken uit de ge meente in Gheel worden verpleegd. Spr. heeft een bekend psychiater gevraagd welke ver pleging de meest gêwenschte geacht wordt, wiens conclusie niet ongunstig was over Gheel. Echter is de afstand groot. Spr. vraagt de patiënten in Nederlandsche gestichten te doen opnemen. Wethouder Visser (SD.A.P.) antwoordde dat B. en W. afgaan op het advies der medici De patiënten worden echter nooit gedwongen naar Gheel te gaan. De begrooting wordt zonder stemming goed gekeurd. Mevr. BarbiersSeelemeyer (S.D.A. P) doet 'n voorstel om alsnog een post van f 150.te noteeren als subsidie voor het Cen traal Drankweer-comité. De voorzitter zegt dat de begrooting al aan genomen is. De vaststelling der verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de ge meentefondsbelasting wordt goedgekeurd. DE CENTRALE WERKPLAATS. Naar wij vernemen zijn de directies der N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken,, Ver. Koninkl. Papierfabrieken, N.V. „De Flaatwellerij en N.V. „Hera" door den wet houder voor Sociale Aangelegenheden den heer W. F. Visser namens het gemeentebe- stuur uitgenoodigd tot een bezoek aan de centrale werkplaats der jeugdige werkloozen aan de Industriestraat op Woensdagmiddag 20 November. Bij deze gelegenheid zullen de drie in de werkplaats vervaardigde ligtenten worden overgedragen aan de Vereeniging tot bestrijT ding der tuberculose. IJMUIDEN. Visschery nieuws in een notedop. De Nederlandsche zeevisschersvloot. Einde December 1934 bestond de Nederlandsche zee- visschersvloot uit 2178 schepen met een bruto- inhoud van 273732 M3. De vloot van IJmuiden telde 252 schepen, metende 102793 M3, hierop volgden Scheveningen met 204 schepen, me tende 42566 M3, Katwijk met 117 schepen me tende 34508 M3, Vlaardingen met 94 schepen, metende 32147 M3. en Urk met 228 schepen metende 17607 M3. Zeevisscherij en kustvisscherijVelen zullen vreemd opkijken als zij hooren, dat naar het gewicht, de opbrengst der kustvisscherij in ons land grooter is dan die der zeevisscherij, waarbij men er rekening mee moet houden, dat onder kustvisscherij wordt verstaan alleen de visscherij in het IJselmeer, de Waddenzee, de Lauwerzee en Dollart en de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche stroomen en zeegaten en dus niet de visscherij langs de kust van de Noordzee. De totale aanvoer van kustvisch in 1934 bedroeg 109923708 K.G. en van zeevisch 109020709 K.G. De opbrengst der zeevisscherij was echter veel hooger n.l. f 12.795.391, tegen f 4.637.422 van de kustvisscherij. Mast gebroken. Alhier is binnengekomen de haringlogger SCH 42 waarvan de top van den voormast gebroken was. Wordt klaargemaakt. De Raaf IJM. 432 wordt klaargemaakt voor de visscherij. DE ONTWIKKELING DER DUITSCHE HARIN G VISSCHERIJ. Hoe belangrijk de Duitsche haringvisscherij zich de laatste jaren ontwikkeld heeft mag blijken uit het volgende: In 1930 bezat Duitschland 9 haringreede- rijen met 124 schepen, die in genoemd jaar 321779 kantjes haring aanvoerden. Het volgen de jaar bestonden er nog slechts 5 reederijen', n.l. de Emder Heringsfischerei A.G., de He- ringsfischerei „Dollart" A.G. en de „Groszer Kurfürst" Heringfischerei A.G., alle gevestigd te Emden. de Bremen Vegesacker Fischerei Gesellschaft te Vegesack en de Leerer Herings fischerei A.G. te Leer. Opgeheven of door an dere reederijen overgenomen werden in 1931 de „Midgard" te Nordenham, de Glückstadter Fischerei A.G. te Glückstadt, de ELsflether Heringfischerei Gesellschaft te Elsfelth en de Deutsche Heringfischerei G. mb. H. te Weser- münde. De in 1931 overgebleven reederijen beschik ken over 118 schepen, dus 6 minder dan het jaar daarvoor, waarmede een overvloedige teelt, 416341 kantjes bereikt werd. I11 1932 werd in Glückstadt onder de firma Glück stadter Heringfischerei Hermann Stüting we derom een reederijverblijf opgericht, dat ech ter slechts over één stoomlogger beschikte. De sterkte cler vloot vermeerderde daardoor tot 119 schepen; de teelt van 1932 is echter niet zoo overvloedig als die van 1931. De to tale aanvoer bedroeg 380490 kantjes. Het jaar 1933 brengt een sterken vooruitgang in het aantal schepen. Dat jaar bestond de vloot n.l. uit 148 schepen. Het aantal motor- loggers vermeerderde van 49 tot 79, het aan tal stoomloggers bleef onveranderd op 65, het aantal andere stoomharingschepen daalde van 5 op 4. Het type der motorloggers bleek het meest economische type te zijn, zoodat in over eenstemming met het bouwprogramma der rijksregeering, de voor 1934 voorgenomen uit breiding der vloot met 21 schepen werd uit gevoerd uitsluitend met motorschepen. Het spreekt vanzelf, dat met deze uitbrei ding van de vloot ook de jaarlijksche op brengst toenam. Hetgeen blijkt uit de volgen de cijfers: de teelt 1933 bracht op 520522 kantjes of 140.000 meer dan de teelt 1932, de teelt 1934 bracht op 676.522 k., d.i. al weer 156.00 k. meer dan het jaar daarvoor. In 1934 werd de Glückstadter Heringfischerei in een N.V. omgezet en de vloot dezer reederij met 6 schepen uitgebreid. De opbrengst van 1934 werd verkregen in 1101 reizen. De gemiddelde opbrengst der ver schillende typen was: motorlogger 4206 k. (1933; 3487), stoomlogger 3687 k. (1933: 3478 k.), andere stoomschepen 4202 k. (1933: 4737 k.) Hierbij moet worden opgemerkt, dat de in de jaren 1933 en 1934 in de vaart gebrachte 53 nieuwe motorloggers natuurlijk een bij zonder hoog resultaat bereikten. Het spreekt vanzelf, dat de vermeerdering van eigen productie haar uitwerking op de invoercijfers niet miste. Terwijl in 1933 nog 673504 dubbele centenaars met een waarde van 16.04 mill. Mark werden ingevoerd, waren deze cijfers in 1934 resp. 554.504 d.c. en 11.92 mill. Mark. De teelt 1935 liet zich tot het begin van de stormperiode gunstig aanzien. Reeds in Sep tember was de vangst 100.000 k. hooger dan in hetzelfde tijdvak van 1934 en men koesterde in Duitschland de hoop, dat dit jaar een flinke teelt verkregen zou kunnen worden, opdat de invoer wederom op een lager niveau gebracht zou kunnen worden, opdat een daarmede overeenkomstige ontlasting van de deviezen- balans verkregen zou kunnen worden. In deze verwachtingen is men echter door het groote nettenverlies en het- voortdurende stormweer bedrogen geworden. Men hoopt echter, dat door spoedig herstel van de nettenschade het cijfer van 1934 alsnog te kunnen bereiken. Van den vermin-derden invoer komen 170.000 d.c. op rekening van Groot Brittannië, 40.000 d.c, op rekening van Nederland en 18000 d.c. op rekening van Noorwegen. De volgende reederijen oefenen thans de haringdrijfnetvisscherij uit: Bremen-Ve- gesacker Fischerei-Gesellschaft te Vegesack, maatsch. kap. R.M. 1.2 millioen met 37 motor en 28 stoomloggers; „Groszer Kurfürst" He-' ringsfischerei A.G., maatsch. kap. 800.000 R.M. met 21 motor- en 6 stoomloggers; Emder He ringsfischerei A.G. Emden, maatsch. kap. 480X100 R.M. met 10 motor- en 7 stoomloggers; Heringsfischerei „Dollart" A.G. Emden, maatsch. kap. 480.000 R.M. met 10 motor- en 7 (De Engelsche -posterijen hebben 8000 menschen meer aangesteld en een millioen pond sterling meer winst gemaakt, volgens den direc teur generaal als gevolg van een grootsch opgezette advertentie campagne in de dagbladen.) Uit Engeland komen berichten, Zoo leerrijk als interessant, Die typisch de waarde belichten Der publiciteit in de krant. Daar is door de staatsposterijen, Een grootsche campagne gevoerd, De prijs was wel ver van bescheijen, Maar toch heeft men prachtig geboerd. Men schrok niet terug voor de kosten, De post is aan posten gewend. Toen credit naast debet ging posten, Won credit het ver in het end. Wie nooit eens iets waagt, zal nooit winnen, Geldt steeds voor wie uitbreiding zoekt. Men moet met de kosten beginnen, Voordat men de voordeelen boekt. Zooals het ook hier in ons land is: Vooraf aan de baet gaat de cost, Wanneer maar de post „au courant"-is, Vindt zij de courant op haar post. P. GASUS. stoomlogger; Heringsfischerei „Dollart" A.G. Emden, maatsch. kap. 480.000 R.M., met 10 motor- en 7 stoomloggers; Leerer Herings fischerei A.G. Leer, maatsch. kap. 400 000 R.M. en 160.000 R.M. prioriteitsaandeelen met 12 motor- en 14 stoomloggers en 4 stoomschepen, Glückstadter Heringsfischerei A.G. Glückstadt, maatsch. kap. 140.000 R.M. (wordt verhoogd), met 5 motorloggers en 1 stoomer. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Havenapotheek in de Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen, zal worden gehouden op Woensdag 13 November 1935, ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. CCXXXII. IJmuiden stond deze week „in het teeken van" de versche haring. Er was eiken dag plenty versche haring aan de markt. Ik telde ongeveer 70 haringschepen en als ik de be sommingen ga optellen kom ik ongeveer aan f 65.000 opbrengst. Dat is een heel bedrag en als we het aantal binnengekomen schepen hierop deelen wordt het per schip ook een aardig sommetje. In elk geval is het op het oogenblik met een logger beter drijfnet- dan trawlvisschen, want de trawlloggers komen lang niet aan de besommingen van de haring- loggers en dan is er op de haringvisscherij nog veel meer kans op een buitenkansje. Waar al die haring naar toe gaat? Veel blijft er in het land; vooral de rookerijen kunnen groote hoeveelheden gebruiken. Een gerookte Noordzeeharing wordt overal gaarne gegeten; als is hij niet zoo fijn als een Ni'euwe- dieper harde, het verschil in smaak is zoo ge ring, dat het gros der consumenten geen ver schil merkt tusschen binnen- en buitenharing. Ook over onze Oostgrens gaat heel wat, dage lijks 20 a 30 wagons, gisteren zelfs een kleine 50. Dat is verheugend, want als er geen export was, dan zou het er voor de visscherij slecht uitzien. Ik geloof vast en zeker, dat we dit seizoen nog heel wat versche haring te ver werken zullen krijgen. Negen en dertig trawlers, 32 loggers en eenige Deensche kotters brachten heel wat visch aan de markt; één ding was echter jammer: ze vergaten de kabeljauw en dat was voor den handel een groote strop. Deze visch was schreeuwend duur de geheele week. Het is weer het oude liedje: de reeders houden geen rekening met- de behoeften van den handel. Buurmans leed troost, want in Duitschland was het nog veel erger. Daar is goede Noord- zeevisch ontzettend schaarsch, omdat zoo on geveer de geheele vloot op de haring vischt. Wat er aan schelvisch en kabeljauw wordt aangevoerd komt van de Barendszee, IJsland of het Bereneiland. In de drie groote havens bedraagt de aanvoer van Noordzee-schelvisch niet meer dan eenige manden per week. zoo dat ze dagen achtereen niet in de marktnotee- ring voorkomt. De kabeljauw van de Noordzee is er even duur als hier, hetgeen beteekent, dat als de aanvoer hier wat ruimer was en als er geen deviezenpolitiek bestond, onze exporteurs goede zaken op Duitschland zou den kunnen doen. Maar we staan er nu een maal naast; wat doe je er aan? We mogen blij zijn, dat Duitschland tenminste nog wat haring van ons afneemt. Veel nieuws is er overigens niet. U weet na tuurlijk, dat de besommingen van de kustboo- ten wat beter zijn dan voorheen, u weet na tuurlijk ook, dat de groote booten ook aardige besommingen hebben gemaakt en dat de makreelbooten nog steeds weten waar de ma kreel te vinden is, de eene natuurlijk beter dan de andere. Wat zou ik u dan meer te ver- tellen hebben? PIETERMAN,"

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1