Een Hondenleven. gekentenissen te Oss komen weer los. 7"al van zaken opgehelderd. O.m. een groote inbraak te Gemert. ■De 50-jarige wijnhandelaar T. H. Manders en de 33-jarige metselaar A. Endevoets, bei den uit Gemert, en leden van de Qssche ben de, hebben voor den Officier van Justitie te Roermond bekend te hebben deelgenomen aan een inbraak te Gemert, waarbij zij f 1500 hebben buit gemaakt. Te "s-Hertogenbosch heeft de gedetineerde oud-Ossenaar v. H., bijgenaamd de Mulder, hekend zich in de jaren 1929—1932 aan circa 25 inbraken schuldig gemaakt te heb ben, alle in Eindhoven, Geldrop en omstre ken gepleegd. Hij opereerde daarbij in nau we samenwerking met den beruchten Osse- naar Peer de B., den oud - Ossena ar 4 Hen dr iks bijgenaamd De Saay en een 'beruchten Am sterdamse hen inbreker P. de Kok. Voorts kwam nog aan het 'licht, dat ook de vrouw van Peer de B., de kortelings te Eind hoven gearresteerde Franciska de B„ bijge naamd Schoone Ciska, een beiangrijlk aan deel in deze inbrakenserie heeft gehad. Te haren huize werden de plannen ontworpen en veelal zou het initiatief van vrouw De B. zijn uitgegaan. Bij de inbraken zijn vele dui zenden guldens door het comolot buitge maakt. Met groote geraffineerdheid werd de prooi uitgezocht, De Kok, die op het oogenblik in de straf gevangenis te Breda vertoeft, en die vermoe delijk nog veel meer op zijn kerfstok heeft, aal nog nader aan de tand worden gevoeld. Tenslotte hebben ook nog twee gedetineer de Ossche misdadigers. Koosje van Berne en een zekere De Louw, in het huis van bewa ring te Den Bosch de bekentenis afgelegd, dat zij de daders zijn geweest van een roof overval, die in Zeelst op twee bejaarde men- schen werd gepleegd. Zij stuitten echter op kraolitigen tegen stand en toen bovendien de uitkijk onraad aankondigde, moesten zij hun, buit in den steek laten. TUIMELRAAMDIEF TE ROTTERDAM GEARRESTEERD AMSTERDAM, 11 Nov. (A.N.P.) Naar wij vernomen is te Rotterdam de tuimelraamdief gearresteerd, die hier ter stede onder meer op de Rozengracht en op de Nassaukade zich toe gang verschafte tot winkelhuizen door via het tuimelraam boven de deur binnen te komen. Te Rotterdam heeft hij zijn practijken voort gezet. Hij werd echter gisternacht bij een zijner klimpartijen gezien. Het is een Duitscher, die zonder middel van bestaan rondzwerft. MIJNWERKERSFONDS WORDT GESANEERD De fondscpmmissieleden van het Algemeen MijnWerkersfonds hebben Maandagmiddag te Haarlem vergaderd. Besloten is met 30 tegen 25 stemmen de voorstellen van- het fondsbe stuur inzake de saneering van het Alg. Mijn- werkersfonds aan te nemen. Tegen stemden de vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Mijnwerkersbonden den Prot. Chr. Mijn- werkersbond, Haringvissclierij eindigt binnenkort. Verzoek om tot begin December te mogen visschen afgewezen. Op een verzoek der reedersvereeniging Scheveningen om de haringvissclierij nog tot begin December te mogen uitoefenen, nu dit, jaar weer zooveel betere prijzen dan verleden jaar worden gemaakt, heeft de minister van Landbouw en Visscherij volgens de Tel. Maandag afwijzend beschikt. LOODS MET OUDE RUBBER UITGEBRAND. Omstreeks half vijf Zondagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in een op slagplaats van oude rubberbanden toebshoo- rende aan de Nederl. Rubberfabriek-Handel Maatschappij „Nerufa", groothandel in oud rubber, gelegen achter de R. H. Dijkstra's thee handel en koffiebranderij aan de Duiven- drechtsche kade te Amsterdam. De brandweer rukte met groot en veel ma teriaal uit. De houten loods met oude rubber banden brandde tot den grond toe af. Met de resten had de brandweer echter nog de handen vol werk, want telkens laaide het vuur in de rubber weer op. Nog zeer geruimen tijd had zij dan ook noodig voor de laatste resten vuur gedoofd waren. Aanvankelijk dreigde groot gevaar voor uit breiding, doch de brandweer wist deze te voor komen. De Roode Kruis-ambulance naar Abessynië. Ook Dr. A. van Schelven zal meegaan. In verband met het feit, dat jhr. dr. v. d. Dees die als chirurg met de ambulance van het Ned. Roode Krui's naar Abessynië zal worden uitgezonden, zic'h slechts voor drie maanden beschikbaar heeft gesteld, zal ook dr. A. van Schelven, chirurg-uroloog te Velp deel uitmaken van deze ambulance. De ambulance zal vermoedelijk 4 of 5 De cember a.s. per „Kota Radja" van. de Rotter- damsche Lloyd vertrekken. Gearresteerde inbrekers blijven ontkennen. Te Barneveld echter voldoende bewijs materiaal verzameld. Omtrent de vermoedelijke daders van de te Barneveld gepleegde inbraken, welke ver dachten vier in getal naar Barneveld zijn overgebracht, kan nog worden gemeld, dat de burgemeester van Barneveld de heer J- Westrik hen Maandag bijna den geheelen dag aan een streng verhoor heeft onderwor pen. Zij blijven echter hardnekkig ontkennen, ondanks het feit, dat het feitenmateriaal te gen hen reeds meer dan voldoende is. Wan neer de uitvoerige processen-verbaal klaar zullen zijn, hetgeen nog wel eenige dagen zal duren, zullen de verdachten naar Utrecht worden overgebracht. Propeller van een Fokker C X brak. Noodlanding in den Sloterdijkpolder. E/en nieuw militair vliegtuig, dat be stemd is voor de Indische luchtmacht een Fokker C.X heeft Maandagmiddag een noodlanding gemaakt in den Sloterdijkpol der. Het toestel werd bestuurd door den kapi tein-vlieger Van Lent van de Indische lucht- vaart-afdeeling, die voor het maken van een proefvlucht van Schiphol was opgestegen. Kapitein Van Lent, die de eenige inzittende was. is niet gewond. Het toestel werd licht beschadigd. De noodlanding is een gevolg geweest van het breken van de propeller, welk euvel optrad toen de kapitein-vlieger Van Lent van 5000 meter hoogte een duikvlucht uitvoerde. Kapi tein Van Lent slaagde erin, het toestel op 1500 meter weer horizontaal te krijgen, waarna hij planeerende Schiphol trachtte te bereiken, hetgeen echter door het slechte zicht niet is gelukt. De machine zal vermoedelijk ter plaat se gedemonteerd en naar Schiphol vervoerd worden. De N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek aan den Papaverweg, zou het zeer op prijs stellen om stukken van de vernielde propeller wanneer deze mochten worden gevonden, in haar bezit te krijgen. De directie van de fabriek stelt daarvoor een belooning beschik baar. Weer hechtenisstraf voor dronken automobilist. Drie weken, een half jaar geen rijbewijs, 25 boete of tien dagen. Wederom heeft de Haarlemsche kantonrech ter een dronken autobestuurder tot een hechtenisstraf veroordeeld, waarbij bovendien nog eenige andere straffen zijn opgelegd. Op 31 October is de bestuurder van een vrachtauto, toen hij van de Velsensche pont kwam, tegen de achterzijde van een bus gere den, die op den Wijkerstraatweg passagiers opnam. Bij de aanrijding vloog de naast den chauf feur zittende man met het hoofd door de voorruit, waardoor hij tamelijk ernstig werd gewond, hetgeen zich laat begrijpen. De vrachtwagen was op weg naar Bever wijk en de twee inzittenden hadden onderweg een borrel gepakt. De chauffeur had het maar liefst tot vijf of zeven glazen jenever ge bracht en onder deze omstandigheid heeft hij het gewaagd achter het stuur van een auto te gaan zitten. Geen wonder dus dat hij in zijn niet nuch tere positie tegen de stilstaande autobus is opgereden. De Haarlemsche kantonrechter straft deze overtredingen", die binnenkort geen overtre dingen meer zullen zijn, doch misdrijven, zeer streng. En terecht. Deze chauffeur hoorde een eisch van drie weken hechtenis, een half jaar intrekking van het rijbewijs en 20 boete of tien dagen hech tenis wegens de aanrijding. De eerste straf was natuurlijk voor de dronkenschap. De kantonrechter deed er nog iets bij. D; uitspraak luidde drie weken hechtenis, een half jaar geen rijbewijs 25 boete of tien da gen hechtenis. Kantonrechter straft Crisiswet-overtreders. Boete van duizend gulden. De Haarlemsche kantonrechter heeft. Maan dagmiddag een zware straf opgelegd aan een inwoner van Beverwijk, die aardappels heeft vervoerd zonder daartoe bevoegd te zijn ge weest. De verdachte heeft namelijk 3500 kilogram aardappelen van de Haarlemmermeer naar Amsterdam laten brengen, zonder dat zij door een geleidebiljet waren gedekt. Wel had de chauffeur een z.g.n. re-expeditiebewijs voor aardappelen uit Zeeland, doch dat was niet voldoende. De verdachte was hiervoor reeds eerder be keurd, namelijk voor een op 31 Mei gepleegd feit. De kwestie waar het. nu om ging, dateerde van enkele dagen later, namelijk van den derden Juni. De ambtenaar van het openbaar ministerie kenschetste den verdachte als iemand die om niets gaf. In Alkmaar is hij ook reeds twee keer veroordeeld, zij het niet voor een zelfde feit. Het eene vonnis bedraagt daar f 1000 boete en het andere is f 1500. Echter kunnen geen van beide vonnissen door bijzondere omstan digheden ten uitvoer worden gelegd. Bij de behandeling van deze strafzaak bleek dat een winkelier uit Beverwijk, die de zakken moest plombeeren, ook heeft geknoeid. Deze winkelier, die geen ambtenaar is, heeft, de zak ken van loodjes voorzien. Deze man wist dat de verdachte niet in het bezit was van een ge leidebiljet. Toch heeft hij een vergoeding van een kwartje per zak voor zijn arbeid aangeno men. Hij had er, zooals hij 't zelf noemde, „ongeoorloofd voordeel" van gehad Een controleur, belast met de naleving der crisiswetten, die wel een Rijksambtenaar is, kreeg uit Sloterdijk een klacht van omkooperij. Zoo kwam de zaak uit. Voor hoeveel de verdachte het Rijk heeft be nadeeld staat niet geheel vast. Hij is namelijk zoo slim geweest -de verschillende boeren te waarschuwen dat er controle op komst was en dat zij het beste deden door te zeggen dat zij van niets wisten. Toch moet de benadeeling zeker duizend gulden bedragen, zoo het niet meer is. De verdachte draaide een beetje om de waarheid heen, sprak van het re-expeditie bewijs, vond het niet zoo heel erg, enz. De ambtenaar was een geheel andere mee ning toegedaan en vroeg f 2000 boete of zes maanden hechtenis. De verdachte schrok hiervan toch wel wat. Het vonnis luidde de helft van den eisch: f 1000 of drie maanden hechtenis. Heemskerkers krijgen boeten van vier gulden tot vijf honderd gulden. Zooals de kantonrechter zei, zijn er drie plaatsen waar men onwillig is lid te worden van de Nederlandsche Sierteeltcentrale, om aldus in het bezit te komen van enkele nood zakelijke vergunningen, voor hen die bloemen willen teelen. Deze plaatsen zijn Heemskerk, Hoorn en Rijnsburg! Is men geen lid dan begaat men onvermij delijk overtredingen. Zoo stonden er Maandag middag eenige Heemskerkers terecht, die al len voor het zelfde feit werden vervolgd. Al naar gelang het bedrag, waarvoor zij over treden hebben, luidden de eischen en de von nissen die alle practisch conform waren. Ongeveer tien Heemskerkers gingen naar huis'met boeten van vier gulden tot vijf honderd gulden. Het lidmaatschap van de Sierteeltcentrale is in vele gevallen toch te prefereer en! KINDEREN DRAGEN LICHTJES VAN DEN VREDE DOOR DE STAD. Ommegang van duizenden jongeren. DINSDAG 12 NOV. 1935 Zijnde fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. Haarlem. Dinsdag. Ongeveer duizend vredeslichtjes liepen Maandagavond door de stad, gedragen door kinderen boven tien jaar. Duizend lampions, vastgehouden door kinderhanden, voortge dragen door de opkomende jeugd, die het ten deele als een welkom avondfeestje beschouw de, doch ten deele ock besef had van de be- teekenis van zoo'n vredesommegang. Op de Nassaulaan kwamen zij bijeen en liepen daarna met muziek voorop door een deel van de stad. Bij het begin van den ommegang werd gezongen Kinderen van een Vader, een melodie van Catherine, van Ren- nes. die sinds 25 September op het halve uur op bet carillon van de Groote Kerk wordt gedeeld. Er waren heel kleine pukjes bij, die slechts nauwelijks den hoogen leeftijd van tien ja ren bereikt zullen hebben. Er waren kinde ren, groote, kleine, uit verschillende buur ten en allen hadden -zij een ding gemeen: zij droegen een lampion. Een vre deslamp ion. Door de duisternis. Velen lachten, enkelen keken zeer ernstig. De laatsten zullen zeker wel eens van Abes synië hebben gelezen. De ommegang ging uit van den Neder- landschen Kinderbond. afdeeling Haarlem en had de medewerking van den Vredesraad in onze stad. aan welken raad vele vredesver- eenigingen zijn aangesloten. Het ensemble van Oosterkwartier zorgde voor de muziek terwijl de duizend kinderen de volgende route aflegden: Nassauplein, Nieuwe Gracht. Kruisbrug, gndere zijde van de Nieuwe Gracht, Kenauipark. Pieter Kies- straat, Kinderhuissingel, Zijlsingel, Leid- De schietpartij bij het Centraal Station te Amsterdam. Naar wij vernemen is in de strafzaak tegen J. B., die op 30 September j.l. op het Stations plein te Amsterdam den N.S.B.-colporteur D. neerschoot, een onderzoek naar verdachte's geestvermogens ingesteld. Mr. B. C. J. Loder herdacht. Aan de Amsterdamsche Universiteit. Naar aanleiding van het overlijden van Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Per manente Hof van Internationale Justitie, heeft Dr. E. van Raalte, privaat-docent in het Vol- kenbondsrecht aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam, een college gewijd aan dezen strijder voor de internationale recht spraak. Met Van Karnebeek wist Loder te bereiken, dat het Hof voor Internationale Justitie te 's-Gravenhage, waar vroegere vredesconfe renties waren gehouden en waar het Perma nente Hof van Arbitrage reeds was gevestigd, ziin zetel kreeg. Loder beplette gelijkheid van alle staten voor het Hof. Bij de samenstelling van het Hof moest deze gelijkheid tot uiting komen en hiervoor was een bepaald stelsel noodig. De politiek moest zooveel mogelijk buiten de samenstelling van het Hof blijven. Doordat „internationaal recht" gesproken moest worden, was Loder er tegenstander van om verschillende nationale rechtsystemen in het Hof vertegenwoordigd te doen zijn. Het Hof moest ook niet in het internationaal cen trum zijn gevestigd en onafhankelijk staan van den Volkenbond, met een eigen statuut. Bij de herziening van het statuut werd de mogelijkheid van bijbetrekkingen voor de rechters geschrapt. Loder was ook tegenstan der van „nationale rechters", gelegenheids- rechters, zooals hij ze noemde. Hij zag hierin een terugvallen naar de arbitrage. De prac- tijk gaf Loder ook hierin gelijk. Tegenstander ook was hij van de publicatie van de uitspra ken van het Hof, met het aantal stemmen voor en tegen, waardoor het gezag van het Hof werd ondermijnd. De hoofdstrijd van Loder gold de verplichte- rechtspraak. Bij het Hof van Arbitrage was de mogelijkheid van een uitspraak van derden mogelijk, maar de ver plichting daartoe ontbrak. Arbiti'age leverde een groote mogelijkheid om zich aan een uit spraak te onttrekken. Het Italiaansch-Abessy- nisch conflict heeft dit onlangs nog bewezen. Loder won den strijd voor de verplichte rechtspraak. Nadat in 1920 de Volkenbonds raad zich had verzet, moesten de groote staten in de Assemblée reeds bakzeil halen. Dank zij de tusschenkomst van Brazilië kwam men tot de vrijwillig verplichte rechtspraak, het be kende artikel 36, tweede lid. Dat Loder den strijd gewonnen had, bleek na negen jaren, toen alle groote staten de vrijwillige verplich ting aanvaard hadden. Wanneer er in het internationale recht nog leemten zijn, dan zijn dat leemten waarop Loder reeds 15 jaar geleden wees. Op de werkwijze van het Hof van Internatio nale Justitie heeft Loder, de eerste president, zijn stempel gedrukt. Loder was streng, en uit gerust met een hoog plichtsgevoel, dat hij ook van zijn mede-rechters eïschte. Daardoor ook verwierf het Hof in zijn eerste jaren reeds een intrenationaal respect. PROTFST TFGFN DE SALARISVERLAGING VOOR HET OVERHEIDSPERSONEEL. Het moderne comité van bonden van over heidspersoneel (A.C.O.P.) heeft in een uit voerig adres aan de Tweede Kamer verzocht, haar invloed te willen aarenden om de re geering te bewegen haar personeelspolitiek ten aanzien van provincies, gemeenten, wa- tersehappen enzoovoorts te herzien. schevaart, Wilsonbrug, Wilhelminastraat, Raaks, Gedempte Oude Gracht, Nassaulaan. Enkele grooteren in den optocht droegen fakkels, die een rossig schijnsel wierpen in den donkeren avond. Niet alleen aan de Nassaulaan', doch langs den geheelen weg, was een groote belang stelling voor dezen vredes-licht-omimegang, zoodat de propagandistische waarde niet tot de deelnemers bleef beperkt, doch zich uit strekte tot allen die de vuurpuntjes hebben zien voorbijtrekken. Na ruim een uur was de tocht volbracht en kregen de kinderen een versnapering. aan het woord Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet aeplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Guy Fawkes-day onder de loupe. Woensdag 6 November stond een artikel over ,,Guy Fawkes-dag in Engeland" in uw blad, dat allesbehalve strookte met de „waar heid" en in meer dan één opzicht de katho lieke lezers van uw geacht avondblad heeft gegriefd. Het artikel van uw Londenschen corres pondent liet maar al te duidelijk doorsche- meren, dat het vooral de schuld van de paters Jesuiten was, waardoor het lijdelijk verzet van Kath. Engelsche onderdanen „warm ge houden" werd. Door scherpere regeeringsmaatregelen ver bitterd, besloten daarom eenige desperate Kat hl. edelen tot een samenzwering tegen den koning en het Eng. Parlement, wat bekend staat onder den naam „Buskruit-verraad' van 5 November 1605. Toen evenwel de samen zwering werd ondekt ondergingen 9 der ge zworenen de doodstraf, onder wie ook de Jesuitenpater Henry Garnett S.J. Kath. lezers, die niet ter de,ge op de hoogte zijn van de ware historie, komen bij het le zen van dit relaas tot de conclusie, dat ook Pater Garnet tot de „schuldigen" behoort, terwijl uit de officieele stukken en proces-ac- ten wel degelijk blijkt dat de pater totaal onschuldig staat aan deze geheime samen zwering; ja alles gedaan heeft, om die Kath. edelen van hun fatale onderneming af te houden. Van hem bestaat nog een origineele La tij n- sehe brief (zie H. Foley: Recons. IV 61.) waarin hij als overste der Engelsche mis sie al zijn invloed aanwendde bij Paus Pau- lus V, opdat Zijne Heiligheid onder bedrei ging van kerkelijke straffen iedere aanval der Katholieken op de Eng. Regeering met be hulp van wapengeweld zou verbieden (omnem armorum vim.) Hier blijkt dus weer eens zonneklaar, wat de onlangs bekeerde oud-minister mr. Mar- chant van zich en verreweg de meeste pro testanten moest getuigen „Catholïca non le- guntus". Zelfs de beroemde Duitsche Prot. Histori cus L. Rauke (Engl. Geschichte II 50) ver waardigde zich niet van de officieele proces stukken inzage te nemen, totdat de Engelsche geschiedvorschers H. Foley, J. Morris enz., na ernstige bronnenstudie „zonneklaar" de on schuld van dezen hoofdschuldige van het buskruitverraad hebben bewezen. Met dankzegging voor de plaatsing. PATER HERMAN, Capucijnenkl., IJmuiden-O. B ij schrift: Onze Londensche correspondent, wien wij dit ingezonden stuk toezonden, antwoordt er op: Voor mijn artikel over Guy Fawkes-dag heb ik Engelsche geschiedschrijvers geraadpleegd wier betrouwbaarheid en onpartijdigheid van goed gehalte worden geacht. Volledige be trouwbaarheid en volledige onpartijdigheid zijn allerwege zeldzaam en er is meer dan een kern van waarheid in het gezegde, dat de waarheid veelzijdig is. Het ingezonden stuk van den geachten Pater is naar mijn oordeel indien het ontdaan wordt van onvriende lijke opmerkingen over mijn gebrek aan waar heidszin een welkome aanvulling van het geen ik over de geschiedenis van het buskruit verraad heb geschreven. De geachte inzender schrijft mij beweringen toe, die ik niet heb gedaan. In mijn artikel is de naam van Pater Garnet niet genoemd. Hij was de Jezuïet die terecht werd gesteld, maar ik heb hem niet als schuldige of hoofdschuldige aangewezen. Garnet's rol in het buskruitverraad is altijd een onderwerp van fel meeningsverschil ge weest, niet alleen tusschen Katholieke en Protestante schrijvers maar ook tusschen Katholieke schrijvers onderling. De geachte inzender vindt mij aan zijn zijde waar hij te kennen geeft dat Garnet het verraad niet- goedkeurde. De voorstelling der Engelsche geschiedschrijvers is, dat hij de samenzwe ring geheim hield. Dat was een misdrijf voor de wet van den tijd, dat gestraft werd met levenslange gevangenschap en verbeurdver klaring van persoonlijk eigendom. De regee ring verlangde echter in dit geval haar „pond vleesch" en veroordeelde- Garnet ter dood we gens hoogverraad. Het proces, dat tot dit vonnis leidde, werd gevoerd op een wijze wel ke niet strookte met de beste rechtspleging. ,De laatste dagen voel ik mij onrustig", zei mijn vriend James, de Aberdeen-terrier. „Van 't zelfde", zei ik. „Al die huizen, tuinen, straten, katten, hon den, paarden, botten „Precies". „Het wordt zoo eentonig". „Accoord". „Ik lig 's nachts wakker en draai me voort durend in mijn mand om „En ik". „En dan snak ik naar wat anders". „Naar een oord waar je alles mag doen wat je wil?" Natuurlijk. En dat niet geregeld en netjes is". „En waar het leven bestaat uit avonturen en gevaren". „Merkwaardig dat wij zoo hetzelfde onder vinden!" „Heel merkwaardig!" Stilte. „Snap jij het, Tom?" „Neen, James". Tweede stilte. „Ik heb een overgrootvader gehad „Ik vier". „Wees nu niet eeuwig en altijd grappig. Ik heb een overgrootvader gehad, zei ik, en die woonde in Zutfen". „Waar is dat?" „Ver weg. Elk jaar nam die een week va- carftie. Altijd in dezelfde maand. Dan kwam er net zoo'n onrust over hem als nou over ons, en dan ging-ie erop uit en bleef een volle week weg". „En dan?" „Dan? Nou, dan kwam-ie terug" „En wat zei zijn Baas?" „Niet veel. Gaf den ouden knaap een afram meling. Sloot 'm paar dagen op. Zei dan na tuurlijk weer „beste hond" en zoo. Maar de straf gaf niks. Het volgende jaar nam mijn voorvader opnieuw de pooten. Schuurde zijn piek. Poetste de plaat, Smeerde hem. Kneep er tusschen uit. Ben ik duidelijk?" „Overmatig". „Nu, je snapt dat er hij beroemd door werd in de heele familie. Een zéér interessante hond, mijn overgrootvader. Daar zat onder nemingsgeest in. En die luisterde naar de Stem". „Welke stem?" „De Stem van de Wildernis". Nooit van ge hoord? „Call of the jungle", noemen ze dat in Schotland, waar wij vandaan komen. De menschen hebben er soms ook last van. De Oermensch in hen wordt wakker en eischt zijn oude rechten op: zijn vrijheid, zijn on gebondenheid, zijn lust naar voortdurende avonturen en gevaren, de bevrediging van zijn wilde driften „Hum. Maar hij gaat niet?" „Nee. Hij gaat niet. Maar soms scheelt het niet veel. Mijn Baas, de dokter, vertelde me er nog onlangs van. Hij is vaak openhartig als we 's avonds samen zitten". „De mijne ook". „Natuurlijk. Ze denken dat wij het toch niet precies begrijpen". „Ja. Hihi". „Nu dan: de dokter zei: Vandaag acht dames op mijn spreekuur gehad, James. Eindelooze verhalen, James. Een beproeving, oude vriend. Zit me soms tot hiértoe, trouwe makker! Ik heb vanavond grooten lust om er tusschen- uit te gaan, maar „Nou, wat maar?" wie zorgt er dan voor mijn vrouw en kinderen, en wat is er van mijn practijk over als ik terugkom?' „Ja. Nou je het zegt „Heeft jouw Baas ook zooiets verteld?" „Niet zoo volledig. Maar hij mompelde laatst wel: als ik nou vrijgezel was, en als de krant mij terugnam bij mijn terug keer „Daar héb je het. Zelfde historie. De wil dernis riep jouw Baas ook!" „Hm. James!" „Ja Tom". „Wij hoeven niet voor vrouwen en kinderen te zorgen". „Nee. En wij hebben geen patiënten en geen abonnés". „Evenmin". „Als wij het eens probeerden?" „Mij best". „Nou meteen?" „Natuurlijk nou! Maar de bewaking van onze huizen?" „Ze moeten maar voor waarnemers zorgen", zei James luchthartig. Hij is nou eenmaal een doktershond. „Waar ging je overgrootvader vroeger heen?" „Ze zeggen dat hij soms heelemaal naar Doesburg ging". „Wat is dat? Is het de wildernis?" „Ik weet het niet. Het klinkt wel hondsch" „Ja, bizonder. Zullen we het probeeren te vinden?" „Best. Zumme?" „Lame!" Wij gingen op weg. Het hoogverraad moest voor een groot deel worden vastgesteld uit aanwijzingen, die veel meer kracht van bewijs kregen dan men er aan mocht geven. Mijn geest is in tolerantie gedrenkt en be ginsel, opvoeding' en aard ma'ken mij onbe kwaam partij te kiezen voor of tegen dit of dat geloof. Het bedroeft mij daarom dat Pa ter Herman meent te moeten beproeven door middel van zij naan vulling van mijn verhaal de onpartijdigheid van mijn voor stelling aan te tasten. Als men over het bus kruitverraad schrijft kan men noch de hou ding' van de Juzieten, noch de Roomsch- Protestante tegenstelling van dien tijd stil zwijgend voorbijgaan. Maar moet een relaas van een onderneming van meer dan drie eeuwen geleden thans nog aanleiding worden tot verwijten, op religieuse gronden, aan het adres van UW LONDENSCHEN CORRESPONDENT?

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5