Italië s nota aan de regeeringen Groeiende monarchistische beweging in Oostenrijk. THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMUS Radio-Programma V\r0ENSDAG 13 NOVEMBER 1935 ITALIE-ABESS YNIE. Rechtsgeldigheid der sancties betwist. Gevechten aan het Zuidelijke front. In de nota van de Italiaansche regeering aan de regeeringen die in de Coördinatiecommissie vertegenwoor digd zijn, voert de Italiaansche regeering o,m. aan dat Italië, dat volgens zijn nota van 7 October en de verklaringen van zijn vertegenwoordiger bij den Volkenbond, de beschuldigd, dat het art. 12 van het Vol kenbondstatuut zou hebben geschonden, van de hand heeft gewezen, thans nogmaals protesteert tegen de te zijnen nadeele aan gewende procedures. De Italiaansche nota vestigt de aandacht op het feit, dat de burgerlijke en kerkelijke auto riteiten in Abessynië zich onder de bescher ming hebben geplaatst van Italië en dat Italië 16.000 slaven de vrijheid heeft gegeven, „de vrijheid, welke zij van Addis Abeba ver geefs afgewacht zouden hebben, ondanks de verplichtingen, welke dat land 'bij zijn toe treding tot den Volkenbond op zich heeft ge nomen." De bevolking zou volgens de nota in Italië niet clen aanvaller zien doch de mogend heid, die de bekwaamheid en het recht be zit de hooge bescherming uit te oefenen, die het Volkenbondspact in art. 22 als een missie van de beschaving erkent. De Volkenbond dient er rekening mede te houden, dat deze bevolking bloot zou staan repressaillemaatregelen en wraaknemingen indien de Italiaansche voogdij zou ophou den, De nota betwist voorts de rechtsgeldigheid der sancties. Het. embargo op den uitvoer van wapens naar Italië en de opheffing 'van het embargo t,a.v. Abessynië komt neer op, de medewer king aan en een vererging van den toe stand welke Italië niet wenscht. De Coördinatiecommissie wordt verweten, dat zij er geen rekening mee heeft gehou den, dat dergelijke sancties nimmer zijn toegepast bij vroegere, ernstiger conflicten en dat zij geen geleidelijke toepassing heeft overwogen. Niemand zal het recht en de noodzakelijk heid kunnen betwisten het eigen bestaan van het Italiaansche volk te verdedigen. De nota besluit met het verzoek aan de regeeringen kenbaar te willen maken op wel ke wijze zij zich voorstellen hun gedrags lijn vast te stellen en kondigt tegenmaatre gelen aan. De sterkte der Abessynische troepen. Uit Rome, 12 November. Volgens de laatste uit Asmara ontvangen berichten zou het Abessynische leger, indien de Italianen hun offensief zouden hebben ingezet, zooals de Abessyniërs dat hadden gedacht, de be schikking hebben gehad over de volgende troepenmachten: Aan het noordelijke front 7*0.000 krijgers onder bevel van Ras Kassa; 50.000 onder commando van Ras Imroe; 50.000 man onder leiding van Ras Seyoem en voorts 7000 man van de keizerlijke garde. Aan het oostelijk front staan 40.000 man schappen onder bevel van den kroonprins, terwijl in het zuiden 2*0.000 man onder de be velen zijn geplaatst van den gouverneur van Harar. Uit Makalle wordt gemeld, dat sedert de Italiaansche troepen de streek van Selicot tot Makalle hebben bezet het leven weer nor maal zijn gang gaat. De inboorlingen zouden de Italiaansche geldstukken reeds in betaling •aannemen. Voorts zou een patrouille Askari's en zwarthemden te Sciafas 300 kameelen heb ben buitgemaakt. Deze karavaan behoorde toe aan Ras Seyoem. In den afgeloopen nacht is een groot le gerkamp, dat Italiaansche vliegtuigen bij San Michel hadden opgemerkt, verdwenen. De Abessyniërs zijn snel vertrokken, toen zij hadden gemerkt, dat zij door de Italianen wa den ontdekt. Abessyniërs maken tanks buit. Officieele Abessynische kringen geven toe, dat zekere Italiaansche formaties zich in de nabijheid van Daggahboer bevinden. Te Anale, nabij Daggahboer hebben Abessy nische infanteristen, blootsvoets en slechts ge wapend met geweren een aanval gedaan op een Italiaansch gemotoriseerd detachement. Na een hevigen strijd wisten zij vier tanks te veroveren en drie gepantserde auto's onbruik baar te maken, aldus wordt door de Abessy nische regeering medegedeeld. Hieraan wordt toegevoegd, dat het aangevallen Italiaansche detachement zeer belangrijk was en talrijke tanks tot zijn beschikking had. Met ware doodsverachting hebben de Abessyniërs de tanks bestormd, terwijl de Italiaansche mi trailleurs vrijwel a bout portant op hen scho ten. Zes Italiaansche officieren, benevens tal rijke onderofficieren en soldaten werden bij dit gevecht gedood en talrijke anderen ge- woud. Ook de Abessyniërs leden talrijke ver liezen. Het regeeringscommuniqué eindigt met de mededeeling, dat de Italianen in wanorde op de vlucht sloegen. Niet lang tevoren hadden Volgens de cor respondent van Reuter, A. N. P., de Abessyni sche autoriteiten bekend gemaakt, dat zij over geen enkel officieel bericht beschikten, maar dat zij niet-officieel vernomen hadden, dat schermutselingen hadden plaats gehad nabij Daggahboer tusschen Abessynasche patrouil les en kleine detachementen van de Italiaan sche voorhoede. Verder wordt nog gemeld, dat in Tigre een kleine Abessynische afdeeling een Italiaansch detachement zou hebben aangevallen, dat °P de vlucht zou zijn geslagen na een verwoed gevecht, in den loop waarvan aan beide kan ten verscheidene dooden vielen Nog een onderhoud Mussolini Drummond. Over het nieuwe onderhoud tusschen Mus solini en den Britschen ambassadeur wordt het volgende officieeie communiqué verstrekt: „De Italiaansche regeeringschef heeft Dins dag den Britsche ambassadeur ontvangen, met Wien hij zich langer dan een uur heeft onder houden. Onderwerp van bespreking was de positie van beide landen in de Middellandsche Zee." Overigens wordt aan beide zijden het stil zwijgen over den inhoud van het besprokene bewaard. Slechts wordt van Italiaansche zijde verklaard, dat de besprekingen worden voort gezet. Duitschland. Uitvoer van aantal levens middelen en grondstoffen verboden. In de „Reichsanzeiger" van Dins dag werd een verordening der rijks- regeering gepubliceerd, waarbij de uitvoer van bepaalde belangrijke levensmiddelen en industrieele grondstoffen wordt verboden. Door het verbod worden getroffen alle vetten en oliën voor de consump tie, aardappelen en, voor wat de in dustrieele grondstoffen betreft, in hoofdzaak de grondstoffen voor de textielindustrie, voor de ijzer- en metaalindustrie, voor de rubberindus trie, verder huiden, vellen en alle soorten olie. Steenkolen en koper, waarvoor reeds sedert lang een uit- voercontrole bestaat, worden in de verordening niet genoemd. De nieuwe uitvoerverboden hebben uitslui tend ten doel, rekening te houden met de economische behoeften in het binnenland. In de laatste weken, aldus wordt volgens het A.N.P. verklaard, heeft het zich namelijk in toenemende mate geopenbaard, dat de opge somde levensmiddelen en grondstoffen wor den uitgevoerd naar de aangrenzende lan den. Onder meer is margarine opgekocht en uitgevoerd. Ten aanzien van de aardappelen is voorzichtigheid geboden door de omstan digheid, dat de Duitsche oogst dit jaar niet zoo groot is als gewoonlijk. Voor de genoemde industrieele grondstof fen, met uitzondering van ijzer, is Duitsch land nooit uitvoerland, maar altijd invoer- land geweest. Het is dus volkomen in strijd met de economische wetten, zoo wordt ge zegd, dat deze producten plotseling zouden worden uitgevoerd. Daarbij komt, dat de prij zen op de wereldmarkt voor de meeste der genoemde producten stijgende zijn. Een ver vangingsmiddel voor eventueel uitgevoerde grondstoffen zou Duitschland daardoor waar schijnlijk slechts kunnen verkrijgen tegen hoogere prijzen en door verbruik van meer deviezen. Bij de bestaande positie van de viezen en grondstoffen is het duidelijk, dat een dergelijke export in strijd is met het al- gemeene economische belang. De maatregelen ten aanzien der genoemde artikelen zijn niet gedacht als permanente maatregelen der Duitsche handelspolitiek, .maar zullen slechts gelden zoolang de bij zondere omstandigheden bestaan, die aan leiding tot de verordening zijn geweest. China. Japansche soldaten in inter nationale nederzetting te Sjanghai. Nadat op krachtige wij zo protesten bij de Nankingregeering waren ingediend en ge- eischt was thans eindelijk de anti-Japa- sche wanordelijkheden te onderdrukken, zijn naar het A. N. P. verneemt, 400 volledig uit geruste Japansche marinesoldaten aan land gezet in de internationale nederzetting te Sjanghai. De spanning is Sjanghai is hier door wederom grooter geworden. Griekenland. Koning George de volgende week te Athene. Reuter meldt uit Londen: Koning George van Griekenland zal Donderdagmiddag 2 uur naar Athene vertrekken via Parijs waar hij tot. Zaterdag zal blijven, vanwaar hij naar Florence zal vertrekken om een bezoek te brengen aan zijn twee zustors. Veertien dagen later zullen dezen eveneens naar Athene gaan en bij hun broeder in het paleis haar intrek nemen. Maandagavond of Dinsdagavond zal de koning te Brindisi scheep gaan aan boord van een Griekschen kruiser, welke 24 Novem ber te Athene zal aankomen. Frankrijk. Laval over den financiëelen toestand. Minister-president Laval heeft gistermid dag voor de financieele commissie van de kamer rapport uitgebracht. De premier besprak besluiten der finan cieele commissie en verklaarde, dat hij niet het voornemen had een ontoegeeflijke houding aan te nemen. De besluiten der com missie zullen een gat van ruim 2y2 milliard francs in de begrooting slaan. Welke voorstellen kan de commissie doen qm de noodzakelijke aanvullingen te leve ren? Een verhoogen der belastingen kan niet overwogen worden. Met nadruk zeide Laval, dat de gevolgen der decreten zich pas in 1937 zouden doen gevoelen en hij waarschuwde de commissie voor onberaden besluiten, waardoor alleen een nieuwe gouduitvoer en daling der staats papieren veroorzaakt zou worden. Het is volstrekt noodzakelijk, dat aan de kamer een in evenwicht zijnde begrooting wordt voorgelegd. Tegen een devaluatie van den franc zal Laval zich met beslistheid ver zetten. De financieele commissie besloot daarop eerst twee van haar leden opdracht te geven in contact te treden met de directeuren van het ministerie van financiën en een onder zoek in te stellen naar het door Laval ge noemde cijfer van 2]/2 milliard. Volgende week Dinsdag zal de commissie weer bijeenkomen. In welingelichte kringen hoopt men, dat nog in den loop van deze week een overeen stemming tot stand, zal kunnen worden ge bracht. Het feit, dat in de omgeving van Herriot en in de radicaal-socialistische ge lederen in de kamer de wil merkbaar wordt de gebeurtenissen niet op den spits te drijven en geen overijlde besluiten te nemen, acht men een gunstig teeken. JEAN BATTEN NAAR DAKAR. (De jeugdige vrouwelijke piloot, Jean Bat ten, die Maandag uit Engeland gestart is voor het ondernemen van een poging om een nieuw record te vestigen voor een vlucht over den Atlant-ischen Oceaan langs de Zui delijke route, van Senegal naar Brazilië, is gistermiddag te Villa Cisneros geland. Zij is doorgevlogen naar Dakar. GODSDIENSTONDERWIJS FACULTATIEF OP DE DUITSCHE SCHOLEN. Naar Reuter uit Berlijn meldt, zal het godsdienstonderwijs op de Duitsche scholen niet worden afgeschaft. Een circulaire van d.en minister van onderwijs bepaalt, dat het facultatief zal worden. BEROEP IN DE ZAAK HAUPTMANN. Uit Washington, 12 November. Egbert Rosecrans, de advocaat van Hauptmann, die veroordeeld is wegens ontvoering van de baby van Lindbergh, heeft een verzoek om behandeling in hooger beroep van de zaak- Hauptmann ingediend. (A.N.P.) DE ROOFOVERVAL TE ALBERGEN EN BORNEBROEK. Dader veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Almelo veroordeelde den fotograaf K. de G. uit Hengelo, die betrokken was bij den roofoverval te Abergen en Borne broek, gepleegd op oudelieden, die ernstig mishandeld werden, tot acht jaar gevangenis straf. Snelle Italiaansche opmarsch verrast de Abessynische regeering. Abessyniërs zullen hun tactiek moeten wijzigen. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) ADDIS ABEBA, Dinsdagavond 12 No- vembér. Berichten over een gestagen Italiaanschen opmarsch aan alle fronten druppelen nog steeds de hoofdstad binnen. De Abessynische regeering volhardt in haar stilzwijgen, en weigert nog steeds toe te ge ven, dait Makalle, Gorrohei, Sasabaneh, Dag gahboer en Antalo in handen van den vijand zijn gevallen. Ondanks dezen muur van stilzwijgen, ko men gezaghebbende personen te dezer stede meer en. meer tot de overtuiging, dat als de berichten uit Roine betrouwbaar zijn, en men geeft toe, dat de Italianen notg nooit bulletins over veroveringen hebben gepu bliceerd, die later onjuist bleken te zijn. de Abessynische regeering blijkbaar tijdelijk de situatie niet meer meester is. De meening wordt geopperd, dat dit is te wijten aan haar verkeerde strategie; in plaats van een vaste methode te volgen, ver andert zij iederen dag haar politiek. In iéder geval staat het vast, dat welke verontschuldigingen ook aangevoerd mogen worden de Italiaansche opmarsch aan beide fronten de oorspronkelijke bereke ningen van de Abessynische regeering verre heeft overschreden. Het is duidelijk, dat de Abessyniërs hun plannen radicaal zullen moeten wijzigen als zij den vijand met succes willen weerstaan. De Abessynische troepen hebben thans hun gevechtsposities verloren, ten gevolge van den snellen opmarsch van de Italianen in het Zuiden. De samenwerking tusschen de hoofdkwartieren en de gevechtsfronten heeft zich nog nooit zwakker getoond dan thans en het ontbreken van een centrale legerleiding is nooit sterker gevoeld. Van het oogenblik af waarop de oorlog uitbrak, hébben de Abessyniërs er grooten- deels op moeten vertrouwen, dat het ver loop van den oorlog niet van hun schema zou afwijken. Terwijl zij misschien gelegenheid zullen krijgen zich opnieuw te oriënteeren in de adempauze tusschen den huldigen Italiaanschen aanval en den daarop volgen den loopen zij op het oogenblik in ieder geval gevaar verslagen te worden. Men wacht met groote spanning op de erstkomende bevelen van den keizer. Het leger heeft weer de oude keizerlijke vlaggen en vaandels. WEEN EN, 10 November. De monarchistische idee wint in Oostenrijk meer en meer terrein. Tal van lieden, die nog tot voor betrekkelijk korten tijd niet gedacht hadden, dat de Habsburgers ooit weer op hun vroegeren troon te Weenen terug zouden ko men en dat Oostenrijk ooit weer een monar chie zou worden, hebben zich langzamerhand met het denkbeeld vertrouwd gemaakt, dat de dynastie binnen niet al te langen tijd ge restaureerd zal worden en haar intocht in den Hofburg, het voormalige keizerlijke paleis in de binnenstad van Weenen, zal houden. Ge wezen officieren mogen bij feestelijke gelegen heden overal in het openbaar weer in hun oude keizerlijke uniformen met ridderkruisen en sterren uit den tijd van het keizerrijk ver schijnen, aartshertog Eugen, die pas ander half jaar geleden uit zijn ballingschap in Zwitserland naar Oostenrijk teruggekeerd is, is bij tal van militaire parades, onthullingen van gedenksteenen en andere officieele ge beurtenissen in zijn oude veldmaarschalk uniform mét een bos van groene veeren op zijn hoofddeksel, aanwezig en heeft reeds bij tal van gelegenheden als „officieele vertegen woordiger" van den kroonpretendent Otto van Habsburg, den oudsten zoon van ex-keizer Karl, die binnen een dag of tien, op den 20en November, drieëntwintig jaren wordt, in het publiek het woord gevoerd. In het Oostenrijk- sche leger werden dezer dagen weer de oude vaandels, vlaggen en standaards van de oude keizerlijke troepen in gebruik genomen, ver sierd met den vroegeren keizerlijken dubbelen adelaar met de keizerskroon. De veldteekens, die pas na het ontstaan van de republiek inge voerd zijn, werden in alle garnizoenen netjes opgerold en als geschiedkundige curiosa in de musea opgeborgen. Het uitreiken van de oude keizerlijke vlaggen en vaandels ging met het afnemen van een eed en het houden van pa rades en toespraken gepaard. In de uitstalkasten van hoe langer hoe meer winkels ziet men heele rijen fotogra fieën in briefkaartfonmaat van Otto van Habsburg, ex-keizerin Zita en de overige le den van de keizerlijke familie hangen. Deze worden, evenals opnamen van den ouden keizer Frans Jozef en van keizer Karl en foto's van parades en andere officieele ge beurtenissen van vóór en tijdens den oorlog, waarbij Halbsburgsche aartshertogen en aartshertoginnen aanwezig waren, grif ge kocht. In het winkelraam van een propa- gandalokaal van de Ostmarkische Stairm- scharen, de door Schuschnigg opgerichte Roomsch-Katholieke weerbare troepen, 'hangt in een van de voornaamste straten van de Weensche binnenstad boven een in het oog vallende fotografie van den huidigen bondskanselier dr, Kurt von Schuschnigg een groot portret van Otto van Habsburg. Otto van Habsburg is nu al eere-burger geworden van over de negenhonderd meenten in alle deelen van Oostenrijk. Vaak reist de grijze, thans 72 jaren tellende aarts hertog Eugen in zijn voor-de-omwenteling- sche veldmaarschalksuniform naar zul'k een gemeente toe, die Otto tot eere-burger uitge roepen heeft, teneinde daar in Otto's naam de op deze onderscheiding (betrekking heb bende documenten in ontvangst te nemen of er een schrijven van Otto voor te lezen en soms ook gaat er een andere in Oostenrijk wonende aartshertog heen of wordt Otto door den rechten neef van zijn vader hertog Max von Hohenberg, den oudsten zoon van den in 1914 te Serajewo vermoorden Oosten- rij'k-Hongaarschen troonopvolger Frans Fer dinand en diens morganatische eohtgenoote hertogin Sophie von Hohenberg (vroeger gravin Sophie Chotek), vertegenwoordigd. In legitimistische kringen zegt men, wan neer men het gesprek op dit onderwerp brengt, dat er voorloopig nog geen sprake van het herstel van het keizerschap is, om dat de tijden hiertoe nog niet „rijp" zijn, Maar aan den anderen kant *mag men niet uit het oog verliezen, -dat de monarchistische en (hier in Oostenrijk de legitimistische stroo ming voortdurend sterker wordt. In Oosten rijk wordt bijna alleen maar over Otto als candidaat voor den troon gesproken, in te genstelling tot Hongarije, waar ook tal van aanhangers van een zoogenaamde „vrije ko ningskeuze" bestaan -en waar aartshertog Albrecht, die door de Hongaren meer als een der hunnen beschouw-d wordt, -daar hij in Hongarije groot gebracht werd en hier altijd gewoond heeft, veel kansen heeft om mo narch te worden. Nog pas hebben majoor Fey en de oude prins Schönburg--Hartenstein, die onder Doll- fuss aan het. hoofd van het departement van oorlog heeft gestaan en die onder het keizer rijk een zeer hoogen rang in het Oostenrijk- sche leger bekleed heeft, op twee openlucht bijeenkomsten van oorlogsinvaliden en oud ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Je kunt begrepen, dat Thijs medelijden heeft met het hulpeloos bengelende kereltje, Hij ziet heel goed in, dat Pirimus nooit met eigen kracht op-den grónd kan komen en daarom roept hij 't mannetje toe: „Ik kom métëèn; houd je maar heel rustig, dan breng ik je dadelijk weer op den beganen grond." Thijs bedenkt zich geen oogenblik, maar klimt dadelijk den boom in! Of de kleine Pirimus in zijn schik is met die snelle hulp. De dankbaarheid staat hem op het gezicht te lezen, strijders te Weenen in redevoeringen uiting gegeven aan hun gevoelens van loyaliteit en van trouw aan het oude keizerrijk en aan Habsburg. Duizenden vingen hun woorden od en luid schalde de uitroep „Hoch Ottö", over den Heldenplatz, weerkaatst door de hooge muren van den Hofburg, het vroegere keizerlijke paleis. Nu is de groote vraag, die zich telkens en telkens weer vanzelf komt aanmelden: wat zal het buitenland doen, wanneer Habsburg opeens op den troon te Weenen terug mocht komen en vooral wat zal de houding zijn van de staten van de Kleine Entente? Goedschiks zullen de landen van de Kleine Entente er nooit hun toestemming toe geven, dat de Habsburgers in Oostenrijk gerestau reerd worden. Vooral Tsjecho Slowakije en Zuid-Slavië zullen er zich met handen en voeten tegen verzetten, veel meer nog dan Roemenië, daar deze aangelegenheid voor hen een levenskwestie is. Een herstel van de Habsburgsche macht in Oostenrijk beteekent voor <ieze twee een kolossaal gevaar voor hun voortbestaan in den tegenwoordigen terri- torialen vorm. Van welingelichte zijde ver neem ik, dat men zich op de laatste confe rentie van de Kleine Entente zeer intensief met dit geval heeft bezig gehouden en dat men besloten heeft bij een eventueele be stijging van den troon te Weenen door Otto onmiddellijk Tjecho-Slowaaksche en Zuid- Slavische troepen Oostenrijk te laten binnen- marcheeren. Het plan schijnt al zoo ver uit gewerkt te zijn, dat men de divisies en troepen aangewezen heeft, welke het eerste de Oosten- rijksche grens moeten overschrijden en dat ook de marschroute in groote trekken reeds vastgesteld is! Men weet, dat Tsjecho-Slo- wakije en Zuid-Slavië sedert 19*18 veel geld aan hun legers besteed hebben, welke nu tot de tanden toe gewapend zijn. Den 12en November, werd wederom de dag herdacht waarop in 1918 te Weenen de repu bliek werd uitgeroepen. Tot twee jaar geleden werd de ze 12e November steeds als een algemeene s taatsfeestdag, als „Nationalfeiertag" ge vierd, waarop alle -ministeries en rijksgebou wen. en -bureaux gesloten waren en waarop het wer-k in alle fabrieken, winkels en kan toren stil moest liggen. Er werden tal van volksspelen en -concerten en andere verma kelijkheden gegeven en te Weenen trokken urenlange optochten over den Ring, en wel voornamelijk over den „Ring des zwölften November", waaraan het parlementsgebouw ligt. Tegenwoordig echter is de twaalfde No vember geen officieele feestdag meer. Er mo gen geen optochten en betoogingen meer plaats vinden, overal moet gewerkt worden en nergens mag eenige vreugde tot uiting komen, dat het de verjaardag van de repu bliek is. De „Ring des zwölften November" heeft een anderen naam gekregen en wat de republiek aangaat: Oostenrijk wordt in ambtelijke stukken en in de ambtelijke taai niet meer een republiek genoemd. De offi cieele naam van het land, welke „Republik Oeslerreieh" luidde, werd niet zoo heel lang geleden in ,,Bundesstaat Oesterreich" ver anderd What is in a name? O, soms heel veel! No men est omen! Van een „bondsstaat" naar een monarchie... il n'y a qu'un pas! W. M. BEKAAR. i DONDERDAG 14 NOVEMBER. HILVERSUM I. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9,15 en 10.00 Gram. pi. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram. pl. en orkestconcert. 2.00 Handwerkles. 3.15 Gram. pl. 4.00 Bijbellezing, mmv. sopraan en orgel. 5.00 Slojdles. 5.30 Or gelspel S. P. Visser en gram. pl. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Be richten. 7.15 Reportage. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.05 „Die Jahreszeiten", Haydn, mmv. de H.O.V., Haarlemsch Gem. Koor en solisten. 10.30—11.30 Gram. pl. HILVERSUM II, 301 M .AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram. pl. (Om 9 uur Kookpraatje) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10.30 Ensemble Rentmeester, en voordracht. 12.30 Kovacs La- jos en Gram. pl. 2.15 Voor de Vrouw. 2.45 Gram. pl. 3.00 Kniples. 3.45 Gram. pl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4,30 Gram. pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 VPRO. Causerie. 6.00 AVRO-Decibels mmv. Topy Glerum (zang). 6.30 Sportpraatje. 7.00 en nu naar bed! 7.05 Pianorecital C. de Groot. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gram. pl. 8.15 Concertgebouw-orkest olv. Prof. Dr. W. Men gelberg, mmv. P. Hindemith (altviool). 9.15 „Tel tot 50", dialoog van V. Beringer. 9.30 2de acte van Puccini's „Madame Butterfly" 10.15 „Nora doet vergeefsche moeite", spel van L. White. 10.30 Verslag schaakmatch EuweAl- jechin. 10.35 3de acte va nVerdi's „Aïda" 10.00 Berichten, Gram. pl. 11.1512.00 AVRO- Decibels. DROITWICH, 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.25—11.50 Or gelspel H. Croudson. 12.10 Populair orkestcon cert. 1.20 Gram. pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 Gram. pl. 5.05 Orgelconcert. 5.35 O. Rabin en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Pianorecital. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 Vioolrecital. 8.50 „Sandy runs the B.B.C.", gevar. programma. 9.50 Be richten 10.204.20 Verkiezingsuitslagen, af gewisseld door lichte muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.40 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert. 3.20 Gram. pl. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Gram. pl. 9.05 Orkestconcert. 11.0512.35 Dansmu- KALUNDBORG, 1261 M. 11.20—1.20. Orkestconcert. 2.204.05 Orkest concert. 5.055.35 Gram. pl. 7.30 Symphonie- concert olv. Malko. 9.5011.50 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Pianorecital Elly Ney. 8.20 Dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Kamerorkestconcert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Populair programma*

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3